Beroep doen op eigen inbreng is goede zaak kt Zeg, wat dacht u van Amerika... nu 39,00 deurloo mode Wisseling van de wacht bij C. Meijer B.V. Café Noir eerste band in Brogïim van 1987 Rabobank Q Jeugd Overhemden VVV Bruinisse kan verhuizen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 9 januari 1987 Nr. 24063 3 De gemeente Zierikzee heeft haar concept-nota jeugdbeleid gepresen teerd.waar in grote lijnen het te voe ren jeugdbeleid wordt aangegeven. Althans dat is de bedoeling van de notitie. Op bijvoorbeeld het gegeven, dat de peuterspeelzaal als basisvoor ziening beschouwd moet worden na zijn de opstellers niet tot veel concre te zaken gekomen. Daar zit zeker iets goeds in. Maar al te vaak zijn er dure nota's verschenen, waarin in al le toonaarden geroepen werd, dat de jongeren alle aandacht verdienen. De praktijk wees maar te vaak uit, dat het grootspraak was, waar geen financiële middelen tegenover kwa men te staan. Dat wil de gemeente Zierikzee duidelijk niet op haar naam krijgen en in dat opzicht is het een goede zaak. Maar wie de nota goed leest, komt toch ook vaak op merkingen tegen, die aan het denken zetten. Zo blijkt, dat het jeugdbeleid valt of staat met de financiële moge lijkheden. Geen geld, geen subsidie. Naar de jongeren toe had het wel licht beter geweest iets concreter te zijn. Het jeugdbeleid had in de con text van het totale gemeentelijk uit gavenpatroon een bepaalde priori teit toebedeeld kunnen krijgen. Dan is uit zo'n nota meer af te lezen. Dit concept biedt de jeugd geen enkele garantie, want wie is in staat om in de gemeentelijke buidel van bijvoor beeld 1988 te kijken? Niemand toch? Misschien heeft de gemeente Zierik zee de mogelijkheid om in een jeugd- fonds jaarlijks geld te reserveren, dat onder vastomlijnde voorwaar den gebruikt kan worden. Ook kun nen vraagtekens gezet worden bij de vage stelling, dat nieuwe ontwikke lingen dan pas financieel onder steund kunnen worden, wanneer de- Ze hun bestaansrecht hebben bewezen. Hoe moet dat vertaald worden; in het aantal deelnemers misschien? Als dat uitgangspunt strak gehanteerd gaat worden, dan sluit de gemeente iedere vorm van nieuw eigen initiatief van de jonge ren uit. Hierdoor dreigt het reële ge vaar, dat de Zierikzeese jeugd nieu we ideeën volledig zelf moet betalen. De ervaring heeft uitgewezen, dat dergelijke zaken gedoemd zijn te mislukken. Uiteraard kan de vraag gesteld worden of de gemeente (lees de gemeenschap) mee moet betalen aan nieuwe voorzieningen voor de jongeren. Als de lokale politici hier op positief antwoorden - hetgeen in het verleden meerdere keren is ge beurd - dan zou de definitieve nota al ruimte moeten bieden voor de beta ling van activiteiten. Met de nota stelt de gemeente Zierikzee zich - te recht overigens - terughoudend op, maar terughoudendheid hoeft niet met vaag gepaard te gaan. Het con cept, dat het jeugdbeleid als sluit post van de begroting dreigt te bom barderen althans het tegendeel valt er ook. niet uit op te maken"), komt de jongeren niet tegemoet. Wel licht dat tijdens de bespreking van het stuk meer duidelijkheid naar de jeugd toe komt. AvdW MAASBRACHT - De 37-jarige H. Gehlen uit Monfort is om het leven gekomen door een ongeval op een met knipperlichten beveiligde spoorweg overgang in het Limburgse Maas- bracht. De man wilde zijn auto tot stilstand brengen voor de overweg toen de rode knipperlichten en de bel begonnen te werken. Volgens de poli tie was het ter plaatse echter zo glad dat de auto slipte en op de overweg frontaal in botsing kwam met een in tercity trein. Als gevolg van het onge val was het treinverkeer tussen Roer mond en Sittard enige tijd gestremd. Stroom bezuinigingen maakt mensen murw ZIERIKZEE - „De snelheid waarmee het rijk de ge meente met allerlei bezuinigingen opzadelt is abnor maal". Die mening is Gabri de Groot van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland toegedaan. Deze ambulante jeugdwerkleider ziet de nabije toekomst desalniettemin redelijk positief tegemoet. „De gemeenten hebben te kennen gegeven het voorzieningenpatroon vooralsnog te handhaven. Tot hoelang dit nog mogelijk is is echter niet bekend". De Stichting Jeugd Schouwen-Dui veland is zo'n jaar of dertien terug op gericht met het doel allerlei activitei ten op het gebied van het jeugd- en jongerenwerk te ondersteunen en te bevorderen. Wat dat ondersteunen en stimuleren precies inhoudt is niet in eeen paar woorden weer te geven daar dit terrein zich uitstrekt van de peuterspeelzalen tot en met jeugdso^ zen. Dat ondersteunen bestaat uit het opzetten van spel- en handvaardig heidscursussen, cursussen op het ge bied van het opzetten van een project of een jaarprogramma, het opzetten van een administratie en een boek houding. Kortom allerlei zaken waar mee de vrijwilliger die binnen een bestuur functioneert onherroepelijk te maken krijgt. Daarnaast fungeert de stichting, die sinds een jaar onder gebracht is in De Driehoek in Zierik zee, ook als een uitleen van filmappa ratuur. Op die manier helpt de stich ting tachtig vrijwilligersgroepen in de regio. De Groot: ,,Met name de laatste ja ren is er op het gebied van de vraag naar cursussen een kentering zicht baar. De liefhebberij voor een week end in een vormingscentrum is afge nomen. Terwijl de vraag naar cursus sen van drie tot vier avonden is toege nomen". Daarbij zijn vooral de op maat gesneden cursussen, waarbij de inhoud duidelijk betrekking heeft op de praktijk, in trek. „Een bestuur van een jeugdvereniging of organisa tie vraagt wel of er niet eens wat in formatie gegeven kan worden over hun wijze van administratie. Knelpunten Hoewel De Groot stelt dat het ver enigingsleven er in deze regio qua be- Advertentie Het in Brouwershaven gevestigde consumptieaardappel sorteerbedrijf „Van Beveren B.V.", een volle dochter van C. Meijer B.V. te Kruiningen, heeft met ingang van 1 januari 1987 een nieuwe inkoper aan gesteld. Tot die datum werd de inkoop verzorgd door de heer Ko Dane die zijn opleiding nog gekregen heeft van wijlen Willem van Beveren. Hij wordt in deze functie opgevolgd door de heer Jan v.d. Hamer uit Ouwerkerk (telefoon 01110-2343). De pootgoedcontracten blijven verzorgd worden door de heer Frans Klaassen vanuit C. Meijer B.V. vestiging Oosterland (telefoon 01114-1630/1692). Waar de verschillende instellingen binnen het sociaal-cultureel werk in het algemeen en het jongerenwerk in het bijzonder wellicht nog de grootste hindernissen moeten nemen is op fi nancieel gebied. Was het jarenlang zo dat het rijk via verschillende regelin gen in feite 90% van de kosten van dit werk voor haar rekening neemt, nu is dat teruggebracht tot ruwweg 80%, hetgeen de gemeenten dwingt tot het doen van keuzen. Hoewel De Groot de lawine van kortingen en bezuinigin gen afkeurt vanuit het oogpunt dat dit mensen demotiveert is hij voor alsnog niet bang dat het terugbren gen van de rijksbijdrage de doodklap voor het jongerenwerk betekent. „De begroting voor '87 is goedgekeurd en de gemeenten hebben zich uitgespro ken voor het handhaven van het hui dige voorzieningenpeil. Dit betekent in concreto dat voor 1987 een subsi diebedrag van 4,41 per inwoner toe gekend is. Groepen die bij de gemeen te aan de bel trekken krijgen dan ook vaak wel gehoor, al vergt dat wel een zaak van veel geduld soms. Hoelang de locale overheid die uitlating ook na kan komen is vers twee. Vroeg of laat moet „de poet worden verdeeld." en dan zullen er prioriteiten moeten worden vastgesteld". De Groot pleit in dit verband voor het uitsmeren van die kortingen over meerdere sec toren van het sociaal-cultureel werk zodat niet een onderdeel het kind van de rekening wordt. Nota Met het oog op de toekomst waarbij de hand wat meer op de gemeentelij ke knip wordt gehouden is het zaak ZIERIKZEE - Jeugdsoos Brogum staat ook aan staande zaterdag 10 januari in het teken van de le vende muziek. De regionale formatie Café Noir valt de eer te beurt om als eerste formatie van 1987 een optreden te verzorgen. In de formatie Café Noir is een belangrijke plaats ingeruimd voor Zie- rikzeeënaar Willem van Maanen. De toetsenist zet in ruime mate de lij nen uit, waarlangs de overige vier bandleden hun beste kunne de monstreren. In het repertoire van Café Noir zijn verschillende stijlen te herkennen: van jazz-funk tot blues en van ballade tot swingende oude hits. Naast Willem van Maanen bestaat Café Noir zangeres Thea van Hoorn, gitarist John Hanssens, bassist Wim Catshoek en drummer Ernst Corving. Zij zijn allen afkomstig uit plaatsen in midden-Zeeland. De groep begon enige tijd geleden als een sessie-gebeuren. Na wat wis selingen in de bezetting ontstond uiteindelijk de huidige samenstelling. Alle bandleden kunnen bogen op een lange, muzikale ervaring. Het op treden in Brogum is één van de eerste er zal zeker iets moois van ge maakt worden. Het optreden begint zaterdagavond omstreeks half tien. om prioriteiten te stellen. In dit ka der heeft de gemeente Zierikzee haar opvattingen over de taak en beteke nis van het jongerenwerk neergelegd in een ontwerpnota jeugdbeleid. Hoe wel het gemeentebestuur aan bepaal de onderdelen van dit jongerenwerk grote waarde hecht (peuterspeelza len, verruiming scholingsmogelijk heden via educatieve activiteiten) blijkt uit de nota enige terughou dendheid van de gemeente met name daar waar het nieuwe activiteiten be treft. De gemeente stelt dat haar be leid slechts voorwaarden schept voor het creëren van ontwikkelingsmoge lijkheden van de jongeren. „Een goe de zaak", vindt De Groot, „om te ap pelleren aan het verantwoordelijk heidsgevoel van jongeren, dat levert ook een bijdrage aan de vorming van de jongere". Jeugdwerkleider Gabri de Groot:Snelheid bezuinigingen demotiveert men sen." langstelling beslist niet bekaaid van af komt - velen zijn op een of andere wijze in het verenigingsleven actief - is er voor het jongerenwerk, dat in belangrijke mate door vrijwilligers wordt gedragen een drietal knelpun ten aan te wijzen: in de eerste plaats is dat het grote verloop binnen het vrijwilligersgebeuren. „Je ziet soms dat een bestuur alleen nog in het weekeinde kan vergaderen, omdat de leden elders studeren of een werk kring hebben. Dat vertrek naar el ders manifesteert zich ook in de vraag naar cursussen. Wanneer er binnen de besturen van jeugdclubs veel nieuwe gezichten zijn merk je dat aan de verzoeken om bijscholing, ondersteuning", concludeert De Groot. Een andere hobbel voor veel jonge renorganisaties is het vinden van ac commodatie. De-Groot is wat dit punt aangaat beslist niet ontevreden over de houding van de eilandelijke ge meenten. „Je ziet dat gemeenten het er in grote lijnen wel mee eens zijn om ruimte beschikbaar te stellen voor jongeren-activiteiten. De ont wikkelingen binnen het onderwijs hebben hierbij wel meegespeeld. Kleuterscholen die door het invoeren van de basisschool leeg stonden bo den de peuterspeelzalen een goed on derdak. Ook de jeugdclubs hebben over het algemeen wel een geschikte accommodatie. De gemeenten zijn zich wel bewust van het belang van allerlei jeugdactiviteiten, ik denk, zo gaat De Groot verder, dan aan het toe kennen van een parttimer die spe ciaal belast is met het administratie ve gebeuren van de stichting. Wel is het zo dat eerst het bestaansrecht van organisaties/activiteiten bewezen moet worden". Advertentie Ontdek 1001 Zonnige Zomerbestenuningen bij uw Rabobank. Wees dus wijs en boek bij uw bank. Zonnig in Zomervakanties ZIERIKZEE Nieuwjaar Een groot aantal leden heeft de nieuwjaarsvergadering van de Ne derlandse Bond voor Plattelands vrouwen, afdeling Schouwen, be zocht. In het Huis van Nassau werd eerst een oliebol genuttigd van één van de leden, waarna een glas warme wijn de inwendige mens versterkte. Besloten w?rd 29 januari weer bijeen te komen voor de jaarvergadering. Vrij Werk Centrale In verband met vakantie is de Vrij Werk Centrale gesloten van 14 janua ri tot 2 februari 1987. De cursussen vinden wel doorgang. Bijeenkomst De leden van de Christelijke Platte landsvrouwenbond komen dinsdag 13 januari bijeen in De Driehoek in Zierikzee. Deze avond, die om 19.45 begint, staat in het teken van creati viteit. Medewerking aan deze avond verleent Anja van der Bijl. Collecte In de week van 12 tot en met 16 ja nuari trekken vele collectanten er weer op uit om geld op te halen voor de Zonnebloemactie. Het geld is be stemd voor de nationale ziekendag, de actie „Zon in de Schoorsteen", de regionale vakantieweek en de jaar lijkse boottocht met de Scheldevallei. Stilte-kring Het Vredesplatform Schouwen- Duiveland houdt op zaterdag 17 ja nuari een stilte-kring voor de vrede. Men is daarvoor.van 14.30 tot 15.00 aanwezig onder De Beuze aan het Ha venplein te Zierikzee. Iedereen die zich gedurende dit half uur of een ge deelte daarvan wil aansluiten bij de ze manifestatie voor vrede is wel kom. Er wordt niet gesproken of enige verdere actie ondernomen. De stilte-kring is bedoeld als een bezin ning en bemoediging. Vergadering ZLM Niet minder dan vijf inleidingen staan er op het programma voor de algemene ledenvergadering die het bestuur van de kring Schouwen- Duiveland van de ZLM op donderdag 22 januari organiseert. De bijeen komst vindt plaats in het Huis van Nassau en begint om 16.30 uur. Tij dens het middaggedeelte staat behal ve de huishoudelijke punten de vast stelling van de kringcontributie 1988 op de agenda. Het avondgedeelte van de bijeenkomst begint om 19.30 uur. Hierin zullen inleidingen worden ge houden door vertegenwoordigers van Gropatax, het onderwijs, verzekerin gen ZLM, de Accountantsunie en de sociaal-economische voorlichting. Daarna vólgt een discussie. De verga dering is bedoeld voor leden van de ZLM en hun partners. BURGH-HAAMSTEDE Receptie De leden van de afdeling Wester- schouwen van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen hebben el kaar alle goeds toegewenst tijdens een nieuwjaarsreceptie in dorpshuis De Schutse in Haamstede. „Thomas- vaer en Pieternel" brachten een aan tal gebeurtenissen uit het vereni gingsleven van het afgelopen jaar in herinnering. Bezoeksters van de bij eenkomst konden tevens een blik werpen op een aantal tentoongestel de werkstukken van de patchwork- groep en een aantal creatieve werken die in het kader van het 75-jarig be staan van de Vereniging van Huis vrouwen is uitgeschreven. Onder toe ziend oog van mevrouw A. van dei- Mark werden de inzendingen door een aantal dames beoordeeld. Als beste inzending kwam het winter landschap van mevrouw R. Roodbol Advertentie Melka Arrow Le Dub Pierre Monnée uit de bus. De tweede plaats was voor de inzending van mevrouw L. Stigter, terwijl mevrouw Coehoorn met haar aquarel op de derde plaats beslag wist te leggen. Op de vierde en vijfde plaats kwamen respectievelijk me vrouw C. Quaak en mevrouw C. van de Zande. De vijf winnende inzendin gen gaan over naar een nieuwe selec tieronde binnen het gewest Zeeland, waarna de beste vijftien inzendingen naar de landelijke tentoonstelling doorgaan. Ten einde een snelle contri butiebetaling te bespoedigen werd door de penningmeesteresse me vrouw B. Kruit een cadeaubon onder de snelle contributiebetalers verloot. BRUINISSE Helpt Elkander bijeen De Hervormde Vrouwengroep Helpt Elkander komt dinsdag 13 ja nuari weer bijeen in het NH-vereni- gingsgebouw om half acht. Gasten zijn welkom. Aanvang zondagsschool De zondagsschool begint haar schooljaar op zondag 11 januari om twaalf uur in de o.b. basisschool De Meerpaal. Kinderen vanaf vier jaar en ouder zijn welkom. MBuma-zending In de afgelopen periode werd er weer gecollecteerd voor de MBuma- zending. De collectanten waren Hetty v. d. Bos, Erik v. d. Bos, Suzanne v. d. Have, Jaco van Dommele en Rianne v. d. Bos. De opbrengst was 315,35. Alle gevers en collectanten hartelijk bedankt namens de organisatie. Vervolg van pagina 1 Een bedrag dat beschikbaar is ge steld door de gemeenteraad. Zij zal de kantoorruimte aan de VW gaan verhuren. De 20-jarige Fennie Ottens die de functie van VVV-informatrice in juli 1986 overnam van Hanneke Haeck toont zich heel tevreden over de nieuwe behuizing voor het VVV- kantoor. „Ja, we gaan er zeker op vooruit. Het was een oud gebouw waarin we nu zaten en het vertoonde verschillende mankementen. De lo- katie was wel wat gunstiger hier pre cies midden in het dorp". De VVV is bijna 25 jaar actief in Bruinisse. Ook na de verhuizing blijft het informa tie-pakket ongewijzigd. Het VVV- kantoor zal van juni tot ongeveer ok tober hele dagen voor publiek zijn ge opend. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redactie (na 17.30 uur): 01110-5071 en 01110-2449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaar f 156.50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3