Pneumatische mossellier Woonwagenbewoners stimuleren tot grotere zelforganisatie Mosselhandel dupe van zelf genomen voorzorgmaatregelen halve prijs deurloo mode installatiebedrijf WATERSTANDEN Milieu is geschrokken van Borssele Vergadering waterschap DEURLöö BV, CNV houdt klachtendag Jeans ribbroeken 2 en Beleidsplan Stichting Woonwagentverk Midden- Noord-Zeeland ZIERIKZEE - De Stichting' Woonwagenwerk Midden- en Noord-Zeeland heeft een nieuw beleidsplan uitge bracht voor de komende jaren tot 1990. De stichting be hartigt de belangen van woonwagenbewoners en zij wordt daartoe financieel in de gelegenheid gesteld door het ministerie van WVC die 90 procent van de activitei ten subsidieert. De overige tien procent aan kosten wordt opgebracht door de gemeenten in Noord- en Midden-Zeeland. Een belangrijk onderdeel van het werk van de stichting is er de laatste jaren op gericht om de woonwagenbewoners zelfstandiger te maken door hen te stimuleren tot zelforganisatie. Uit het beleidsplan blijkt dat dat streven in de komende jaren zal worden voortge zet. Uit het beleidsplan blijkt dat dit streven al vruchten heeft afgewor pen. „Woonwagenbewoners hebben in toenemende mate bestuursfuncties aanvaard en hebben daardoor een ac tief aandeel in ons werk", aldus de stichting die daarbij het eigen be stuur, de werkgroepen en het Zeeuws Woonwagenvrouwen Beraad als in stellingen noemt waarin de woonwa genbewoners zijn geïntegreerd. Zij benadrukt de prioriteit die het"on dersteunen en uitbreiden van deze ontwikkeling heeft. „Dat de woon wagenbewoners het zelf moeten gaan doen staat voor ons buiten kijf. On dersteuning, stimulering en begelei ding zal daarbij zeker hard nodig blijven". De stichting betreurt het dat bij al gemene instellingen vaak de mens kracht blijkt te ontbreken om zowel inhoudelijk als praktisch daadwer kelijk de nodige aandacht te geven aan woonwagenbewoners. Niettemin blijft zij er naar streven dat deze in stellingen taken van het Woonwagen- schap gaan overnemen. Om die situa tie te creëren is het volgens de stichting van belang dat hun werk groepen van woonwagenbewoners goed functioneren. Want van daaruit kan snel contact worden gelegd met de plaatselijke algemene instellin gen. Men zal hieraan in de komende jaren dan ook de nodige aandacht besteden. Discriminatie Volgens de voorzitter van het Woon wagenschap de heer H. H. Kole is het beleidsplan in het bijzonder gericht op de woonwagenbewoners en de bur gers samen. „Zij moeten elkaar in het leven van alledag weten te vinden en de uiteindelijke integratie van beide groepen werkelijk gestalte geven". De hulp die het Woonwagensehap daarbij geeft, strekt zich voorname lijk uit over de aspecten emancipatie, educatie, werkgelegenheid, wonen, recreatie en voorlichting. „De positie van de woonwagenbewoner is nog verre van rooskleurig. Op diverse hoorzittingen belegd door gemeente besturen is ons gebleken hoeveel ver borgen discriminatie en onkunde er nog is onder de burger", aldus Kole. Dt* stichting denkt dat de aanstel ling van een woon wagenvrouw-werk ster een enorme steun zou kunnen zijn bij het voeren van een actief emancipatiebeleid. En dat laatste acht zij van groot belang. „De eman cipatie van woonwagenvrouwen is een groot probleem. Niet allleen ten opzichte van de burger maar ook ten opzichte van de eigen manlijke woon wagenbewoner". Een ander belang rijk probleem is volgens de stichting de slechte scholing van de woonwa genbewoners waardoor zij in combi natie met het economische klimaat van de laatste tijd vaak werkloos zijn. „Bevordering van lees- en schrijfvaardigheid, bezoek aan aller lei technische cursussen en regelma tig en goed schoolbezoek van de kin deren staan dan ook hoog in ons vaandel". De stichting constateert met tevredenheid dat wat scholing betreft wel vooruitgang is geboekt. Autowrakkenplan De stichting zegt met grote aan dacht en bezorgdheid het beleid van rijk, provincie en gemeenten te vol gen met betrekking tot de werkgele genheid voor kansarme mensen. Zij noemt daarbij met name het provin ciaal autowrakkenplan dat een in ventarisatie inhoudt van de auto sloopplaatsen in Zeeland. Een aantal daarvan zal worden gesaneerd maar ook zullen er enkele moeten verdwij nen in verband met milieu-overwe gingen. „Een groot percentage bewo ners verdient zijn brood met slopen van auto's en hun onderdelen". BORSSELE - De Zeeuwse milieu-organisaties hebben ge schrokken gereageerd op het rapport met betrekking tot de veiligheidscontrole van de kerncentrale Borssele door deskundigen van het Interna tionale Atoom Energie Agent schap (IAEA) in Wenen eind december vorig jaar. Volgens J. Bannink van de Zeeuwse Milieufederatie zijn de uitkomsten van dit rapport, vooral waar het gaat over de veiligheidswaarborgen van de kerncentrale, zeer zorgwek kend. „De bange vermoedens die wij als milieu-organisatie steeds hebben gehad over de te kortschietende veiligheids voorzieningen bij het optreden van calamiteiten bij deze kern centrale, blijken nu door dit rapport volledig bewaarheid te worden. Wij zullen samen in overleg met de Stichting Na tuur en Milieu op grond van dit rapport acties gaan onderne men bij regering en parle ment", aldus Bannink. Perkoop sterk teruggelopen ZIERIKZEE/BRUINISSE - De Nederlandse mossel- handel is de dupe geworden van haar eigen voorzorgs maatregelen die zij drie maanden geleden nam om de consument te beschermen tegen een voor diens gezond heid giftige stof in de mosselen. De verkoop van mosse len is de afgelopen tijd sterk teruggelopen en van de ze ventig procent van de Nederlanders die mosselen eten staat dertig procent, zo blijkt uit een telefonische enquê te, daar thans nog huiverig tegenover, terwijl de maatre gelen op 1 januari weer zijn opgeheven, omdat de situa tie weer is genormaliseerd. ZIERIKZEE - In 's Landskamer aan het Havenpark 40 te Zierikzee wordt op woensdag 14 januari een al gemene vergadering van het bestuur van het Waterschap Schouwen-Dui- veland gehouden. Op de agenda staat onder meer de beëdiging hoofdingelanden en de aanbeveling van gezworenen. De he ren P. de Rijke, A. J. G. Doeleman en H. J. Doeleman zijn namelijk perio diek aftredend per een mei. Na de ge bruikelijke agendapunten als de no tulen, ingekomen stukken en mede delingen zal men praten over de be zoldiging van de hoofden van dienst en de deelname aan de gemeenschap pelijke regeling Civob, een centrale instelling die de centrale coördinatie van de vakopleidingen voor het per soneel van de lagere overheid ver zorgt. Verder komt het aangaan van een erfpachtovereenkomst aangaan de de ondergrond van restaurant De Vierbannen ter sprake. Een verzoek daartoe is ingediend door De Caisson bv. Tenslotte staat het convenant muskusrattenbestrijding op de agen da. De vergadering begint om 14.00 uur. Voorzitter drs. D. J. Langstraat van het Produktschap voor Vis en Vispro- dukten, die dit heeft meegedeeld, be treurt de houding van de consument, omdat zijn organisatie in overleg met-'" - de overheid er juist alles aan heeft- ge- - daan om de consument een gegaran deerd veilige mossel te kunnen laten eten. Van de andere kant erkent hij dat hij nauwelijks anders had kun nen handelen. Zonder de maatrege len had de schade op termijn nog gro ter kunnen uitvallen. Directeur L. Lucas van het Mossel kantoor in Bergen op Zoom, een afde ling van het Produktschap, schat dat de mosselhandel voor zover het verse mosselen betreft de afgelopen maan- dan in ieder geval enige miljoenen guldens aan gederfde inkomsten heeft gehad. De in de afgelopen paar jaren sterk gegroeide mosselverwer- kende industrie heeft ondanks de im porten uit de Bondsrepubliek Duits land en Denemarken maar ongeveer 65 procent kunnen verwerken in ver gelijking met het voorgaande jaar. De maatregelen werden in oktober ingevoerd nadat het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek in IJmuiden in de Waddenzee een verhoogde con centratie Dino-flagellaten, een algen- soort, had vastgesteld. Bij de mosse len leidt deze alg tot een toxine dat voor de mossel zelf niet schadelijk is, maar bij de mens tot maag- en darm klachten (diarree) leidt. Geheel tegen de verwachting bleven de algen lan ger aanwezig, terwijl de natuurlijke afbraak van de giftige stof in de mos sel langer duurde dan verwacht. In november werden de maatregelen nog aangescherpt. Zo moesten alle mosselen uit de Waddenzee, goed voor zestig procent van de Neder landse produktie, in quarantaine in de Oosterschelde. Adjunct-directeur drs. P. M. A. van den Berg van de Rijkskeuringsdienst voor Vee en Vlees van het ministerie van landbouw en visserij is van oor deel dat de keuring en controle die zijn dienst in goed overleg met het Produktschap en het bedrijfsleven de afgelopen maanden heeft opgezet afdoende is geweest: Overigens had, zo verklaarde- hij desgevraagd, d» overheid nauwelijks machtsmidde len gbhad als het Produktschap en het bedrijfsleven niet hadden meege werkt. „Het enige wat het ministerie had kunnen doen was de consumptie ten sterkste ontraden." Langstraat ziet in deze zaak vol doende aanleiding om op korte ter mijn met Denemarken en de Bonds republiek te gaan praten over het nemen van afdoende maatregelen. Met name de Bondsrepubliek heeft daar volgens hem veel te lang mee ge wacht. „Er werd pas gereageerd toen tientallen mensen zich in ziekenhui zen hadden gemeld." Ook moet er volgens Langstraat een draaiboek ko men waarin staat hoe in soortgelijke voorkomende gevallen moet worden gehandeld. Volgens Langstraat zullen ook im portverboden zoals die de laatste maanden hebben gegolden, met meer wettelijke gronden moeten wórden omkleed. Dat is naaf zijn mening ook vanuit ecologisch oogpunt van het grootste belang, omdat bij invoer uit andere wateren voor zowel het marie ne milieu als de mens als consument ernstige ziektes kunnen meekomen. Aanvoer Lucas verwacht dat er in de komen de tijd voldoende aanvoer is van mos selen van goede kwaliteit. Het vlees gewicht van de mosselen ligt thans op ongeveer 26 procent. De afgelopen tijd lag dat lager, omdat de handel als gevolg van de beperkte aanvoer ge noodzaakt was halfwas-mosselen te verkopen. Om het gedeukte imago bij de consument op te vijzelen gaat het Produktschap aan het begin van het nieuwe seizoen in juli een speciale campagne houden. Advertentie weekend servicedienst Telefoon (01110) 6255 SUSTEREN - Door een tijdens de stembusslag rond de laatstgehouden gemeenteraadsverkiezingen door de 54-jarige wethouder J. Storken van Susteren gedane belofte vaart de plaatselijke gemeenschap thans wel. Zij heeft de totale wedde van wethou der Storken over het afgelopen jaar, in totaal 20.000 gulden, geschonken gekregen voor kerkelijke en charita tieve instellingen. UTRECHT - Het CNV houdt maan dag 19 januari een landelijke klach tendag over het in januari ingevoer de nieuwe stelsel voor de sociale zekerheid. Mensen met klachten kunnen die dag tijdens de kantoor uren telefonisch hun grieven spuien bij het hoofdkantoor van de Christe lijke vakcentrale in Utrecht en de re giokantoren in den lande. Een woordvoerder van het CNV verwacht dat de telefoon roodgloei end komt te staan. De vakbeweging is van meet af aan - overigens zonder succes - te hoop gelopen tegen het nieuwe stelsel. De vakbeweging vreest onder meer dat het nieuwe stelsel voor de meeste uitke ringstrekkers betekent dat zij veel eerder in de bijstand terecht komen. Verder wordt het systeem er eerder ingewikkelder en ondoorzichtiger op dan eenvoudiger. Vereenvoudiging was juist een van de belangrijkste doelstellingen van staatssecretaris De Graaf van sociale zaken, min of meer de geestelijke vader van het nieuwe stelsel. Advertentie Levi's Lois Wrangler Brittania Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldomond Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 10 januari 11.55 108 06.00 - 98 18.35 -126 11 januari 00.50 111 07.05 -103 13.10 112 19.40 -120 12 januari 01.55 116 08.15 -110 14.20 122 20.40 -116 10 januari 10.50 108 05.25 - 90 23.25 112 17.45 -120 11 januari 11.50 113 06.05 - 96 - 18.30 -115 12 januari 00.25 117 06.50 -104 12.50 123 19.05 -110 10 januari 00.15 127 06.25 -111 12.30 123 18.50 -140 11 januari 01.20 126 07.25 -117 13.45 128 19.55 -134 12 januari 02.30 133 08.30 -123 14.55 139 21.00 -130 10 januari 12.05 121 06.05 -107 18.40 -136 11 januari 00.55 125 07.15 -113 13.20 127 19.40 -131 12 januari 02.05 130 08.15 -120 14.25 136 20.45 -126 Springtij: 17 januari Actuele informatie over afwijkingen: 01110-7056 De pneumatische lier, BRUINISSE - Een doorbraak in de bestaande mossellieren, zo wordt in visserskringen gesproken over de nieuwe pneumatische mossellier die bij Maaskant in Bruinisse is ontwik keld en gebouwd. Als type M 100-EP 4- 70 P4 staal de lier te boek en in middels hebben acht mossclkwekers deze nieuwe technische impuls voor de kotters al besteld. De schccp- vaartbcurs Binnenvaart en Visserij in het Rotterdamse 'Alioy waar dc lier draaiende te zien was heeft voor dc machinefabriek ook z'n vruchten afgeworpen want naast de vele con tacten die gelegd of versterkt werd ook een viertal orders ingeschreven voor de nieuwe lier. Als grote pluspunt noemt Jan Kostcnse, chef werkplaats in de Bru se vestiging van Maaskant, het ver schil in bedienen van de mossellier: „Door het pneumatisch (lucht) bedie nen van de fricties en remmen van de lier zijn er dus geen grote staande handles meer in de stuurhut waar langs de wind gierde maar een mooi afgewerkt bedieningspaneel met be dieningsknoppen. Bovendien heeft deze lier een veel compactere bouw en afwerking en hoeft niet meer bij gesteld te worden, in tegenstelling tot de normale lieren die bijna wekelijks moesten worden bijgesteld". Volgens Kostcnse werd meer dan vier jaór geleden het idee voor deze lier al geboren. Er werd een proef opstelling opgezet en uitgeprobeerd, afgeleid van een standaard mossel- lier. Daartoe werd in de hijsmast een mosselkor gevuld met stenen opge hangen aangesloten op de lier die op lucht werd bediend: „Daarvan afge leid zijn de eerste drie lieren ge maakt. Met de opgedane ervaringen en problemen, ook die hoorde erbij, is nu deze succesvolle lier ontwik keld". Als eerste en (nog) enige in West-Europa ontwikkelde en fabri ceerde Maaskant de pneumatisch be diende mossellier die al wordt inge bouwd in de YE 20, Ye 18, Yc 79. Bru 9, ZZ 9. Bru 8, Bru 90 en de Bru 27. Stilstand is achteruitgang, dat geldt ook voor deze branche, vandaar dat de ontwikkeling der technieken en innovatie van ideeën onontbeer lijk zijn in het functioneren van een bedrijf. Maandag 12 tot en met vrijdag 16 januari Zonnebloemcollecte. Vrijdag 9 januari Burgh-Haamstede De Burght. Optreden Elly en Rik- kert. 20.00 uur. Oosterland Consistoriekamer Gereformeerde Gemeente. Vergadering Staatkundig Gereformeerde Studievereniging. 19.45 uur. Zaterdag 10 januari Zierikzee Graanbeurs. Nieuwjaarsbijeenkomst ANBO Zierikzee. 14.00 uur. Serooskerke Dorpshuis. Uitvoering S.V. Velocitas. 19.30 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Film De slimme speurder. 16.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Toneeluitvoering van PJZ Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Zondag 11 januari Zierikzee De Driehoek. Nieuwjaarsbijeen komst PvdA-afdeling Zierikzee. 14.00 uur. Maandag 12 januari Zierikzee RSG Prof. Zeeman, Hatfieldpark. ZVU-cursus computerkunde infor matica (gevorderden). 19.00 uur. Prinses Julianaschöol, Jannewek- ken. ZVU-cursus Geschiedenis van de laatste vijftig jaar. 19.30 uur. Middelburg Schouwburg. Nieuwjaarsreceptie Kamer van Koophandel. 16.00 uur. Dinsdag 13 januari Zierikzee Raadzaal van het stadhuis. Vergade ring commissie sport. 19.30 uur. De Driehoek. Bijeenkomst Christe lijke Plattelandsvrouwenbond. 19.45 uur. Huis van Nassau. Oprichtingsverga dering buurtvereniging De Hoop (be woners Schuithaven, Lange Nobel- straat, Sint Anthoniesdam en Driekoningenlaan). 20.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Jaarvergadering afdeling Noordgouwe van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. 20.00 uur. Woensdag 14 januari Zierikzee De Driehoek. Introductiebijeen komst cursus Vrouw, beeld en geluid. 9.45 uur. 's Landskamer. Vergadering Water schap Schouwen-Duiveland. 14.00 uur. Zonnemaire Muziekcafé De Smidse. Kunstkring met lezing van beeldhouwer Ad Braat. 21.00 uur. Goes Hotel Terminus. Interkerkelijke sa menkomst Aglow Fellowship Zee land. 9.45 uur. Donderdag 15 januari Zierikzee De Driehoek. Discussie-ochtend over het werk van huisvrouwen. 9.30 uur. De Driehoek. Discussiebijeenkomst van het district Zeeland van de FNV- Vrouwenbond. 9.45 uur. Vrijdag 16 januari Zierikzee Graanbeurs Huis van Nassau. Prijs uitreiking en feestavond vogelvereni ging Zang en Kleur. 20.00 uur. Scharendijke Hervormd Verenigingsgebouw. Op voering musical kinderkoor Marim- #ba. 19.30 uur. Drcischor Dorpshuis. Nutsavond Nut en Genoe gen. 20.00 uur. Zaterdag 17 januari Zierikzee Onder de Beuze. Stilte-kring voor de vrede. 14.30 tot 15.00 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Jazz-funk-rockconcert met Carel Heinstusband. 21.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Uitvoering muziek vereniging Apollo. 19.30 uur. Middelburg Schouwburg Du Theatre. Bijeen komst AVRO-leden. 10.00 uur. Zondag 18 januari Zierikzee Brogum. Ruilbeurs motoronderdelon en muziekevenement, optreden The Boothill Undertakers. Vanaf 10.00 uur. Dinsdag 20 januari Burgh-Haamstede Zaal van de Gereformeerde kerk. Ver gadering van afdeling Burgh-Haam stede van de Nederlandse Christen- Vrouwenbond. 19.45 uur. Woensdag 21 januari Zierikzee De Driehoek. Start cursus vrouw, beeld en geluid. 9.00 uur. Donderdag 22 januari Zierikzee Huis van Nassau. Algemene leden vergadering ZLM. 16.30 uur. Burgh-H aamstede Gemeentehuis. Aanbieden van het MUP aan mr. Boersma. 14.00 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2