Bruse Schuttevaer-voorzitter hekelt onderhoud vaarwegen <3 Garagebrand Sirjansland Koffie concerten Zelf poppen maken begint grote vormen aan te nemen IQVQHSQ Verkoop Reparatie I 4 SIRJANSLAND - Voor H. B. uit Sirjansland is 1986 niet bijster ge lukkig geëindigd. Op de valreep van het jaar ontstond er brand in zijn ga rage. Hierbij werd de inboedel be schadigd. De vrijwillige brandweer van Duiveland rukte uit om de vlam- menmassa te beteugelen. Over de oorzaak van de brand bestaat mo menteel geen enkele zekerheid. De technische recherche heeft de zaak in onderzoek. NEELTJE JANS - Zondag 4 januari houdt AVRO-radio in samenwerking met Robert Bakker produkties het eerste in een reeks koffie-concerten. Dit eerste koffieconcert wordt opgenomen in Delta Expo, de permanente tentoonstelling over de Nederlandse water bouwkunde, gehuisvest in het ir. J. VV. Topshuis op het eiland Neeltje Jans. Het concert wordt verzorgd door het Am sterdam Loeki Stardust Quar tet, bestaande uit Daniël Brüg- gen, Bertho Driever, Paul Leenhout en Karei van Steen hoven. Zij spelen allen blok fluit. De naamgeving van het quar tet is ontleend aan de melodie van Loeki de Leeuw, de natio nale bekendheid van de Ster reclame. Het Amsterdam Loeki Stardust Quartet bestaat sinds 1978 en vestigde sinds die tijd een grote faam. In 1981 won het de finale van de Musica Anti- qua Concours te Brugge. Sinds- •dien verzorgde het quartet vele concerten en optredens voor ra dio en tv in heel Europa. Het maakte toemees door Indone sië, Duitsland, Oostenrijk. De nemarken en Engeland. On langs werd een plaat uitge bracht met Italiaanse en Engel se muziek; in 1986 werd deze plaat bekroond met een Edi son. Breed Voor het AVRO koffie-con- cert wordt een breed program ma ten gehore gebracht met werken van Bach, Vivaldi en Daan Manneke. De duur van het concert is 1 uur en de aan vang is om 11.30 uur. Het is een zeer geschikt concert om sa- men met kinderen te bezoeken. 'Het is mogelijk de opnamen van dit AVRO-concert bij te wonen. Tbgen betaling van het normale tarief voor een bezoek aan Delta Expo krijgt de be zoeker op 4 januari een muzi kaal onthaal. Men kan het ei land uitsluitend met de lijnbus bezoeken; op zondag rijdt de lijnbus vanaf de Damaanzet Burghsluis om het uur vanaf 9.47 uur. Presentatie van het geheel is in handen van Cees van Dron- gelen. Tijdens jaarvergadering in hotel Storm BRÜINISSE - „Door het geldverslindende object van de Stormvloedkering is zeer veel achterstallig onder houdt ontstaan aan de Nederlandse waterwegen, om'nog maar te zwijgen van de nieuwe objecten die allang klaar hadden moeten zijn", aldus voorzitter H. Hoogerheide van de Schuttevaerafdeling Schouwen-Duiveland in z'n jaarrede over de binnenvaart. Hij haalde daarbij de woorden aan van het CDA-Tweede Kamerlid H. Evers- dijk die voorzitter is geworden van de weer opgerichte Schuttevaerafdeling in Yerseke. Eversdijk stelde daat dat de toestand van het kanaal door Zuid-Beveland zon der meer een schandvlek genoemd kan worden op het blazoen van Rijkswaterstaat. Aanleg Dit jaar wordt begonnen met de aanleg van de nieuwe Oranjesluis in Amsterdam, een knelpunt voor de binnenvaart. In 1991 zou die gereed moeten zijn. „Heeft Rijkswaterstaat er een beet je met de pet naar gegooid?", vroeg Hoogerheide zich af aangaande de onverwacht hoge stroomsnelheden voor- en in het Schelde-Rijnkanaal. Al vond hij, om met de woorden van Markus van der Klooster te spreken dat de binnenvaart hier wel te veel heisa over maakte: ,,We hebben in de Zeeuwse Stromen wel meer hoge stroomsnelheden gekend toen alles nog open was". Aangaande de veiligheid van om De voorzitter stelde dat naast ande re slecht onderhouden vaarwegen het vooral de vaarwegen in Noord- Brabant zijn, die dringend aan ver nieuwing of verbetering toe zijn. ..Aangezien het daardoor achterwege blijven van tijdig onderhoud van een dubbeltje op een kwartje gekomen is. worden de kosten om tot de gewenste situatie te komen geraamd op twee miljard gulden. Al met al schadelijke gevolgen van de op zichzelf goede be veiliging tegen stormvloeden", noem de hij dat. Wel stelde hij dat door het aantrekken van de economie het ver voersaanbod is gestegen waarvan de binnenvaart een graantje mee pikte, evenals van de aanleg van de Delta werken waar de binnenvaart sterk bij betrokken was door allerlei trans porten en aanvoer van zand, grind en cement. wonenden en de zorg voor natuur en milieu stelde hij dat er een veel bete re situatie moet komen ter bestrij ding van milieurampen: ,,Te land is men veel verder hiermee dan te wa ter, terwijl het op de vaarwegen soms gaat over duizenden tonnen waarvan de bereikbaarheid over land dikwijls onmogelijk is. Het zou dan ook zeer gewenst zijn als beneden de Philips- dam een rampenbestrijdingsvaartuig zou worden gestationeerd, ook gezien het feit dat dit het moeilijkste traject is beneden de Volkeraksluizen". Lof zwaaide hij toe aan het gemeentebe stuur vanwege de activiteiten die het heeft ontplooid ten aanzien van de rampenbestrijding. Burgemeester T. C. Hekman zette desgevraagd uiteen dat zijn gedach ten uitgaan naar de stationering van een particuliere boot die goed geou tilleerd is voor de bestrijding van ca lamiteiten en op verzoek bij rampen bestrijding in gezet kan worden. Ook door de heer H. Eversdijk was de avond tevoren in Yerseke gewezen op de leemte die er is in de effectieve coördinatie en vooral in de regelge ving van rampenbestrijding te water. Hoogerheide lanceerde de stelling dat gedacht moet worden aan aparte voorzieningen voor de drie comparti menten, Hollands Diep-Haringvliet, Het Zoommeer en de Oosterschelde. Voorzieningen die elkaar overlappen en aanvullen. ..Laten we niet eerst het kalf laten verdrinken om daarna de put te dempen. Laat de zuinigheid de wijsheid niet bedriegen", zo sprak de Zeeuw. De aanleg vati de Stormvloedkering heeft volgens de vissers wel gaten geslagen in het onderhoud van de vaarwegen. Vervolg van pagina 1 Als het kopje klaar is en gedroogd (hiervoor is geen oven nodig), dan komt het lijfje en de kleren. Maar die kop is ook te maken van zeemleer bijvoorbeeld. De poppeninaakster neemt een in behangplaksel door- drengde zeem en past die nauwkeu rig om een bestaand poppenhoofd. Nadat het gedroogd is kan het er voorzichtig afgehaald worden en be werkt worden met protecting-spray en proion. Dat gebeurt aan de achter zijde van het gezichtje, dat vervol gens geschilderd kan worden. ,,En dan is er natuurlijk nog het papier-maché. Daarmee ben je beter in staat om zogenaamde karakter poppen te maken. Het is een heel pre cies werkje, maar je kunt hierdoor bijvoorbeeld oude mannetjes of vrouwtjes maken. De lijnen van het gezichtje komen veel beter en fijner uit, dan met alleen klei", aldus Ali Zeemleer Zeemleer, papier-maché en klei hebben met elkaar overéén dat ze be taalbaar zijn. Al kosten de attributen best wel een aardige duit, een oven is niet nodig en dat scheelt een slok op de bekende borrel. Het kopje trekt de meeste aandacht van de belangstel lenden, maar ook de kleding mag niet snel in elkaar gezet worden. Een beetje poppenmaakster steekt ook hier de nodige tijd in. Ali Mol maakt de kleding zelf. Ont werpen is misschien een wat groot woord, want zoals ze zelf zegt, hoeft de kleding niet zo pasklaar tc zijn als in het echt. De poppen hebben im mers vaak één toonstand - zitten of staan - en daar wordt de kleding op aangepast. Het fijne werk zit 'm in de schoentjes of laarsjes en de details als een hoedje, een pijp of de stoel. En dan is de stijl van de pop natuurlijk ook van belang. Maar zoals gezegd is het boetsecr- tijdperk voor dc Zicrikzeese alweer eventjes voorbij. Hel is nu replica wat de klok slaat. Iedereen heeft zich weieens staan te vergapen voor een etalage van een antiekwinkeltje, waar vaak een oude pop staat ten toongesteld. ,,Je moet je niet vergis sen in dc prijs van die antieke pop pen. Die kan welccns oplopen tot 20.000 gulden. Dc replica's zijn een copy van die waardevolle poppen, maar kosten toch ook wel wat". Ze doet enkele tips ian de hand om tc voorkomen, dat en replica ge kocht wordt voor een antieke pop. Vandaag de dag worden alle replica's voorzien van oen mokersmerkje <AB in Ali's geval) Dc oude poppen heb ben dat niet. Let erop, dat er nooit scheurtjes in het hoofdje zitten en vraag een ceitificaat. Ook blijkt het zinvol om na te gaan of dc pop wel dc juiste ledematen heeft. Het wil wei eens gebeuren, dat de creatie benen van een andere pop heeft gekregen. Dan zakt de waarde natuurlijk. Regels „Ik moet voorop stellen, dat het meestal volgens dc regels gaat, maar dat hoeft niet altijd Het is me wel- eens overkomen, dat iemand een pop wilde kopen, maar dan liever zonder merkje. Dan twijfel je wel aan do juiste bedoelingen van die koper". Met die verhalen zou je haast denken, dat de poppenwereld inherent is aan geld, maar dat is zeker niet het gevél. Zoals Ali vertelt, is het maken van poppen voor haar een hobby ,,en dat moet het blijven ook". Dat ze weieens een beurs bezoekt en daar af en toe iets verkoopt levert een bijdrage aan de aanschaf van nieuw materiaal. Neem bijvoorbeeld de oven, die nodig is voor de replica's. Dan spreek je snel over enkele duizenden guldens. Replica's. De naam zegt het al, het zijn natuurgetrouwe nabootsingen van het origineel. Het gaat - simpel gesteld - als volgt te werk. De pop penmaakster koopt een mal, die in prijs kan variëren van 75 tot 300 gul den. Die wordt volgegoten met vloei bare gietklei („ik gebruik Duitse Wanke"). Nadat het enigszins ge droogd is en dat is afhankelijk van de temperatuur in de ruimte, dan wor den het kopje, de handjes en de beent jes stofvrij gemaakt met een nylon. Wanneer de overtollige deeltjes zijn weggesneden en hel mondje en de oogjes open zijn (afhankelijk van het model), dan begint het bakken in een oven, die 1220 graden Celcius haalt. Het poppetje is volgens de spelregels uiteraard wel eerst gesig neerd. Komt de pop uit de oven, dan wordt het nogeens bewerkt met een sponsje en wordt de blos op de wan gen aangebracht. De oven weer in op 735 graden en dat ritueel herhaalt zich enkele keren na het aanbrengen van bijvoorbeeld de wimpers en de wenkbrauwen. Het resultaat is schitterend. De ge laatskleur zit in het porselein zelf en hoeft dus niet meer aangebracht tc woi'den. Ali is enthousiast over dc hobby en dat zal best, want zc heeft al enkele honderden poppen gemaakt. ,,lk kan het iedereen aanraden met een beetje geduld. Ik denk dat men het beste eerste met boetseren of zeemleer kan beginnen. Het kost minder en het resultaat is prima". Aanrader Een lidmaatschap van Het Poppen- gilde vindt ze ook een aanrader. Voor een relatief laag bedrag kan een ieder zich bij het gilde aanmelden en ont vangt dan zes keer per jaar het blad Gilde-brief vol met wetenswaardig heden over de hobby en aanbiedin gen. waarop 10% korting rust. Wel licht ccn leuk ideo voor de nog resterende wintermaanden? Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO Elektrische apparaten Televisie - Video HiFi - Huishoudelijk enz. 01114-1368 - 01119-1634

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4