28 ZIERIKZEE - Landelijk gaat de maand mei de geschiedenis in als de verkiezingsmaand van de Tweede Kamerleden. Regionaal is er uiteraard ook voldoende gebeurd. Bijvoorbeeld in de gemeente Brouwershaven, waar het 700-jarig bestaansfeest werd ingeluid met een herdenkingsdienst. De eerste Nieuwsbode van deze maand stond uiteraard ook bol van activiteiten in het kader van Koninginnedag. Maar het waren niet alleen feesten en jubilea, die de krantenkolommen vulden. Ook het landbouwbeleid hield de gemoederen in negatieve zin bezig. Bij de foto's: Rechts boven: De Zierikzeese brandweer kreeg een nieuwe 'rode' wagen. Hieronder van links naar rechts: De vlag wordt in top gehesen van de nieuwe Comeliastichting; in Renesse wordt een dodenherdenking gehouden; de Bruse EHBO-ploeg wordt Zeeuws kampioen in Vlissingen; jonge boeren protesteren tegen de landbouwpolitiek. Het Joods monument aan de Zierikzeese Grachtweg onderging een opknapbeurt. Hiervoor werd het monument door Timmerman Natuursteen bv van de sokkel gelicht. Verschillende mensen dachten even aan vandalisme en attendeerden de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode op het feit. De jonge boeren in de regio bundelden de krachten om een fel protest te laten horen tegen het 'ziekmakende landbouwbeleid'. Zij deden dit middels borden. Op Schouwen-Duiveland werden tien borden geplaatst langs verschillende drukbegaande wegen. De actievoerders hoopten hiermee een willend oor te vinden bij de politici. Tijdens een bijeenkomst in het Brouwse Tonnenmagazijn werd L. J. van der Wielen koninklijk onderscheiden. Van der Wielen had er 34 jaar bij de gemeente opzitten, waarvan 25 jaar als bode. Burgemeester Slabbekoorn speldde hem de versierselen behorende bij de zilveren eremedaille in de orde van Oranje Nassau op. Een plechtig samenzijn in Renesse, waar de burgemeesters van Westerschouwen, Brouwershaven en Zierikzee gezamenlijk deelnamen aan de kranslegging ter herdenking van de doden. Namens de Stichting BLOEIMAAND Latijn: Maius, naar de godin Maia. Mei was in de Oudromeinse kalender de derde muatid nan het jaar. De bloeimaand heeft en had ook voor Iulius Caesar 31 dagen. Februari 1941 was M. P. de Lange aanwezig. Velen herdachten de doden van de Tweede Wereldoorlog. Burgemeester De Meester deed dit nogeens over tijdens de adoptie van het oorlogsmonument door de J. L. de Jongeschool. Hij riep de aanwezigen op tot bezinning, want het is de jeugd die bepaalt of racisme en discriminatie weer zulke vormen aan zal nemen als in de ZOMERMAAND Latijn: lunius, waarschijnlijk naar de godin Iuno. Juni is in de Juliaanse kalender de zesde, in de Oudromeinse de vierde maand van het jaar en heeft 30 dagen. Tweede Wereldoorlog. Het Zierikzeese college kreeg een rapport over de binnenstadreconstructie aangeboden van de Zierikzeese Ondernemers Centrale.,,Dit plan geeft blijk van een goede geest binnen de Zierikzeese middenstand. Alhoewel het een denkstuk is, waarover met alle betrokkenen'moet worden gepraat, zijn we duidelijk op de ZIERIKZEE - In juni werd door de minister van verkeer en waterstaat het historische besluit genomen, dat de zoetwaterpijp voor vijf miljoen gulden minder aangelegd moest worden. Nadat de betrokken regionale instanties de teleurstelling hadden verwerkt, staken de bestuurders de handen uit de mouwen om te bezien of die vijftien miljoen gulden voldoende zou zijn. De pijp moet en zal komen, was de stelling. Juni luidde ook de zomertijd in en daarmee kwam langzaamaan weer een einde aan de soosbijeenkomsten en de vele activiteiten en vergaderingen op Schouwen-Duiveland. Toch was er nog voldoende te beleven. Burgemeester J. van Bommel van Duiveland bijvoorbeeld uitte kritiek op Staatsbosbeheer, dat volgens hem niet goed omsprong met het Krekengebied van - Ouwerkerk. Van Bommel greep de opening van het informatiekantoor van de plaatselijke VVV aan om zijn kritiek publiek te maken. Een feest van herkenning; zo gaat de reünie van de Hervormde Gemeente in Noordgouwe de geschiedenis in. ..Koperspubliek binden door samenwerking", was de leus. die burgemeester De Meester spuide tijdens de officiële opening van de tweede Expo Zierikzee. Hij was vol lof over het initiatief, waaraan dit jaar wat minder regionale bedrijven deelnamen. Onder de deelnemers bevond zich de Zierikzeesche Nieuwsbode, waarvoor cameravrouw Grietje Keiler opnamen had verzorgd van de verschillende Schouwen- Duivelandse gemeenten. Wisseling van de wacht bij de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland, waar voorzitter N. J. Bruel-Power te kennen gaf de scepter niet langer te willen zwaaien. Zeeland kreeg te horen, dat zij als experiment- provincie drie jaar lang een mobiele computer-tomograaf kreeg toegewezen. Staatssecretaris Van der Reijden zegde dit toe. Inmiddels is de bibliotheek in Burgh-Haamstede geopend, burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer zag een wens in vervulling gaan. Do voormalige Theo Thijssenschool aan de De Kanterlaan te Zierikzee werd met een nieuwe VSO-afdeling weer functioneel. J. Beerendonk diende tijdens de officiële handeling met een elektrische zaag de toegangssleutel vrij te zagen, waarna wethouder J. Groen de hoofddeur opende. Achttienhonderdzevenenzestig lopers namen deel aan de 41e editie van de Zierikzeese Avondvierdaagse. De organisatie noemde het een verrassend hoog aantal, dat op het laatste nippertje nog met 126 personen kon worden aangevuld. De Nieuwsbode maakte na twee weken jeugdsoos de Pul in Bruinissc de balans op en moest concluderen, dat het de goede kant op ging. Er deden zich in juni geen noemenswaardige incidenten voor. Zierikzee werd verrast met de plannen van ondernemer Adri van Hese, die aankondigde een multi functioneel centrum te gaan neerzetten aan het Haringvlietplein. Hoewel de eerste paal op 4 oktober zou worden geslagen, mocht het er niet van komen. Het Deltahuis moest nog even op zich laten wachten, dat gold niet voor het boek van waterbouwer L. Becu, die zijn ervaringen met de goede weg als burgers op deze manier willen meedenken over en meewerken aan het vinden van oplossingen", sprak de eerste burger. Feest in Bruinisse, want de plaatselijke Rode Kruiscolonne sleepte de eerste prijs in de wacht tijdens de provinciale wedstrijden in Vlissingen. De Bruse ploeg Bij de foto's: Links: In Zierikzee waren de voorbereidingen voor het grootse waterspel in volle gang. Hieronder: Gedeputeerde Boersma en burgemeester Niemantsverdrict openen de Burgh-Haamsteedse bibliotheek. Daarnaast: Oud-pastoor H. van Deursen van Zierikzee vierde zijn gouden jubileum. Op de rechterpagina: Burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee opende de Zierikzeese Expo. Zo'n 350 mensen togen in het weekeinde naar de Brouwse plaats om herinneringen op te halen; een succes. De bezoekers van de open dag van de werkvoorzieningsschap de Zuidhoek in Zierikzee moesten allemaal concluderen, dat de tijd voorbij is, dat het schap 'minderwaardig' werk afleverde. De Zuidhoek is met directeur J. Pomper naar een volwaardig bedrijf gegroeid. Na een moeizame en incidentrijke periode kon jeugdsoos de Pul haar deuren weer openen met een vernieuwd bestuur. De felle woorden van burgemeester T. C. Hekman hadden effect gehad. Over burgemeesters gesproken Tweeënzestig mensen hadden gesolliciteerd op de vrij te komen functie van Zierikzees' eerste burger. Commissaris van de Koningin dr. C. Boertien vertelde de raad één en ander over de reflectanten. Gedeputeerde mr. J. P. Boersma kondigde aari bibliotheek de Schutse te zullen openen. Het uitleencentrum in Burgh-Haamstede had een gedaanteverwisseling ondergaan. De brandweer van Duiveland knoopte vriendschapsbanden aan tijdens de Duitse wedstrijden. Met een eervolle tiende plaats keerde het gezelschap vuurbestrijders huiswaarts. Het hele jaar stak hier en daar de actie Zeeland helpt Nepal de kop op. In 't Kofschip te Zierikzee bijvoorbeeld, waar leerlingen ruim 1600 gulden binnen haalden. Het eens zo trotse verenigingsgebouw van Kerkwervc werd stukje bij beetje ontdaan van elke nog aanwezige glorie. Het gebouw moest zoals bekend plaats maken voor een nieuw en meer aan de eisen van het dorpsleven aangepast dorpshuis. bestond uit Peter Beie, Jaap Molenaar, Annemieke Swiers en Marian Maaskant. Peter Beie kreeg ook de hoogste lof als commandant. Onder leiding van directeur P R. M. van der Sneppen groeven leerlingen naar oude resten van het vroegere Leprozenhuis. Een en ander gebeurde aan de Grachtweg, nabij de Noordhavenpoort. Een historisch feit voor Renesse was de eerste

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 28