t van Zierikzee verder ging onder de ZOC-vlag, trok H. Schot zich als Bruse raadslid terug uit de lokale politiek. Een en ander was een gevolg van de strubbelingen binnen de Bruse raad, waarbij Schot en Vonk als twee tegenspelers de hoofdrol speelden. De verbouwing van het Zierikzeese postkantoor was op een oor na gevild en een open huis lag op de loer. Belangrijke wijziging was de toegankelijkheid voor minder- validen. Met haar vijftigste verjaardag kwam de Vereniging Bedrijfsvoorlichting Schouwen- Duiveland tot de conclusie, dat zij nog steeds haar bestaansrecht bewijst. Volgens voorzitter A. R. I. van den Hoek uit Nieuwerkerk heeft de voorlichting vanuit het waterschap wat de zoetwatervoorziening betreft te wensen overgelaten en was de actie van enkele ingelanden een direct gevolg van deze nalatigheid. Tijdens de algemene vergadering van CEBECO-Zuidwest maakte voorzitter J. van Iwaarden duidelijk, dat er actief moest worden ingespeeld op de nieuwe mogelijkheden en ontwikkelingen binnen de land- en tuinbouw. Het verschijnsel, dat steeds meer grasland gebruikt werd voor de teelt van consumptie-aardappelen, noemde van Iwaarden een waarschuwing aan het adres van hen, die het landbouwbeleid - landelijk en in EG-vorm - gestalte moeten geven. Een culinair hoogtepunt was het uitreiken van de Michelin-ster aan Hostellerie Schuddebeurs. ,,Ik werd vanmorgen al om kwart voor acht uit bed gebeld en sindsdien staat de telefoon roodgloeiend", was de eerste reactie van eigenaar J. Arkenbout. Feest in Schuddebeurs, maar gemengde gevoelens in Bruinisse met het afscheid van Piet Willemse. Deze voorman- gemeentewerken had de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Een overvolle raadszaal bewees, dat er niet zomaar iemand weg ging. Terwijl de Brabanders en Limburgers zich opmaakten voor het carnavalsgedruis, verzamelden zich in Burgh-Haamstede ruiters voor het Strao-feest. Het is een drukte van belang. ,,Ik beloof mijn best te doen een»goed padvindster te zijn, iedereen te helpen, waar ik kan en me te houden aan de padvinderswet. Jullie kunnen op me rekenen". Met die belofte aan de scoutingsvlag werd weer een groep geïnstaleerd van de padvindstersclub van de Prinses Margriet Scoutingsgroep Bruinisse. Ieder jaar - dus ook deze keer - steekt de Ramp van 1953 de kop op. Jaap Schot in Zierikzee was er zeker van, dat hij met zijn familie, waaronder zijn vader, wijlen de heer B. J. Schot, in de watersnoodramp als eersten contact met de buitenwereld heeft gehad. Met ,,het slechtste potlood is altijd beter dan het beste geheugen", reageerde Schot. De vereniging Landbouwbelang Bru vierde ondertussen het honderdjarig bestaan. Meer landbouw, wanneer na een voorlichtingsmiddag van het waterschap meer mensen zich voorstander van het zoetwater toonden. Iedereen moest concluderen, dat de zoetwaterrust op het voormalige eiland wedergekeerd was. In Renesse, Oosterland en Noordgouwe gaf het waterschap bij monde van waarnemend dijkgraaf L. J. Klompe tekst en uitleg over de noodzaak van zoetwater. In Zierikzee moest men tot de conclusie komen, dat het oorspronkelijke plan om de reconstructie van de Mol en de Schuithaven in Zierikzee te voltooien niet voor Pasen gerealiseerd kon worden. De weersomstandigheden maakten dit onmogelijk. Wel 'gerealiseerd' werd de reünie van de Prinses Juliana- school te Zierikzee. Na zestig jaar konden de deelneerristers niet anders dan concluderen, dat er veel veranderd is. Een regionale 'Klasgenoten'. 1 De deelname aan de HISWA te Amsterdam borrelde op. De gemeenteraad van Zierikzee werd gevraagd 7500 gulden beschikbaar te stellen voor de presentatie op de HISWA. Valentijnsdag 1986 was voor de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland een bijzondere; bloemen. De handtekeningenlijst tegen zoetwater blijft gehandhaafd, terwijl de fruittelers zich afstandelijk opstellen tegen de actievoerders. De Westerschouwse burgemeester J, L. Niemantsverdriet-Leenheer onthulde in Serooskerke een stormvloedsteen en haar raad trekt fel van leer tegen de handelswijze van Apollo-eigenaar Poll. De Zierikzeese gemeenteraad blijft ook niet onberoerd, al gaat het hier over de bouw van de servicewoningen aan het Jannewekken. De werkloosheid op Schouwen- Duiveland steeg en Middenschouwen kan dan ook niet anders dan zich met andere gemeenten scharen achter voortzetting van het werklozenproject. Gedeputeerde J. B. Ventevogel schaart zich openlijk achter Apollo door tijdens de opening van het hotel vol lof te zijn. Zierikzee bleek teleurgesteld over het feit, dat prins Rainier van Monaco niet naar Zierikzee komt tijdens de reünie van de Platbodemjachten. De Strao- activiteiten in Noordwelle bleken koud, maar hartverwarmend. Een jubileum, want het was de tiende keer. Een trieste constatering, dat honderden scholeksters de koude niet trotseerden en stierven.. De Zeeuwse Milieu Federatie neemt het voor andere vogels op door zich fel te verzetten tegen de aanleg van de Dammenweg in de Westhoek. Terwijl Middenschouwen de herziening van de overeenkomst met wsv Scharendijke even afhield, ging de raad Duiveland als laatste akkoord met het werklozenproject. De functionaris kon worden aangesteld. SPROKKELMAAND Latijn: Febmarius, februa, rcinigings- en zoenfeest. Februari ivas volgens de Juliaatise kalender de tweede, volgens de Oudromeinse de twaalfde of laatste maand van het jaar, de maand van de reinigingsplechtigheden. Februari heeft 28, in een schrikkeljaar 29 dagen; voor de invoering van de Jidiaanse kalender had hij er 27. ZIERIKZEE - De Schouwen-Duivelandse bevolking had een rustige Pasen achter de rug. De drukte bleef uit, maar wel konden meer Duitsers ontvangen worden. In de sectoren 'kamer met ontbijt en de goekopere hotels' werden geen slechte zaken gedaan, maar de campings moesten nog even geduld hebben. Met de aanleg-start van het woonwagencentrum aan de Klerksweg zou een lange weg te gaan zijn, waarbij de toekomstige bewoners van zich zouden laten horen. Met de aanleg was een miljoen gulden gemoeid, waarvan 400.000 gulden op de gemeenten verhaald moest worden. De maand april was begonnen en zowel FNV als CNV had een groot probleem op te lossen. Er was een gebrek a&n voldoende kaderleden. Een 'handen uit de mouwen' maand dus voor de vakbonden. ZIERIKZEE - De maand februari kenmerkte zich in Schouwen-Duiveland door een grote diversiteit aan nieuwsberichten. Problemen met jeugdsoos de Pul in Bruinisse, acties van de specialisten en het zoete water, dat spraakmakend blijkt te zijn. Voor- en tegenstanders mengen zich uitbundig in de discussie. En hoe kan het anders - de Elfstedentocht wordt verreden en een ieder zit aan de buis gekluisterd. De Zierikzeesche Nieuwsbode kan haar lezers als eerste krant in Nederland melden, dat Evert van Benthem als winnaar uit de bus is gekomen. De Bruse burgemeester T. C. Hekman kondigde maatregelen aan om jeugdsoos de Pul in bedwang te houden. ,,Als de situatie over veertien dagen niet veranderd is, dan gaat de tent onherroepelijk dicht", luidde zijn commentaar. Tegelijkertijd moet de organisatie van het Strao-feest in Renesse concluderen, dat het met de publieke belangstelling triest gesteld is. Ook dit jaar liet niemand zich op het strand bij Renesse zien en wandelden de achttien deelnemende ruiters met hun paarden alleen. Meer gegadigden waren er voor de CBTB-familie- avond, die voorzitter R. J. van dei- Wekken aangreep om zich kritisch op te stellen ten aanzien van de vele zoetwateruitspraken. ,,Het zal de volgende generaties geen goed doen als de zaak niet goed en kritisch wordt bekeken voor er een beslissing wordt genomen, die niet meer terug te draaien is". Hij was niet de laatste die er iets over te zeggen had. Het fel begeerde pijporgel werd tijdens een sfeervolle bijeenkomst in de Zeeuwse Muziekschool in gebruik genomen en de Witte van Haemstede oogstte veel succes met haar jaarlijkse uitvoering. Kees van Oosterom kreeg van voorzitter dr. H. J. van Zuijlen de federatiespeld voor diens 25-jarig lidmaatschap. Johan van der Weel bleek al veertig jaar lid van de muziekvereniging. Tbrwijl de evenementencommissic ZIERIKZEE - Kerkwerve werd even landelijk nieuws, toen haar inwoner Piet van der Klooster de zilveren camera uit handen van dichter Jules Deelder ontvangt voor diens Heizelfoto. De Nederlandse Vereniging van Fotojournalisten bracht hem in Utrecht hulde. Een groep landbouwers in Westerschouwen tekende officieel protest aan tegen de komst van de Dammenweg, die haar land zou gaan doorkruisen. Tegelijkertijd maakte de reinigingsdienst een einde aan de discussie over het kwijtscheldingsbeleid door een duidelijk nee te laten horen. Maart 1986 was meteen spraakmakend begonnen en er zouden nog vele opzienbare gebeurtenissen volgen. Bij de foto's: Hieronder: Er werd een actieweek tegen de zure regen gehouden in april. Op de rechter pagina geheel rechts: De oude tijd herleefde in Burgh-Haamstede Onderaan: In het streekarchief wordt alles op microfilms gezet Daarboven: Bij het begin van de vakantietijd wordt de controle op illegaal kamperen verscherpt Onderaan rechts: Balletschool Kramer verzorgde een demonstratie in de Concertzaal De vrijwilligers van de Zonnebloem lieten zich met het passagierschip de Zonnebloem van hun beste kant zien. Vele zieken en bejaarden werden eventjes in de watten gelegd. Schouwen-Duiveland was in voorbereiding op het drukke zomerseizoen uitgelaten over de aangekondigde zomerwachtmeesters. De nieuwe vorm van politiële bijstand bleek achteraf bezien tegen te vallen en zette niet veel zoden aan de dijk. De vraag om meer politie hield stand. Rederij Den Brcejen had de handen vol aan de vele belangstellenden voor de rondvaarttochtcn langs Neeltje Jans, terwijl ook talloze mensen de kassen in doken in het kader van 'Kom in de kas'. Als gevolg van de verkiezingen besloten de Bruse partijen Van der Velde en Algemeen Belang samen een college te vormen. Het CDA moest het onderspit delven. Zierikzee stemde in met het kwart miljoen voor Beter Wonen, zodat de Corneliastichting opgekocht kon worden. Het Westerschouwse gemeentebestuur kreeg veel bezwaren binnen op haar plannen met de Renesser Scholderlaan. waarbij de huiseigenaren definitief moesten kiezen voor permanente of recreatieve bewoning van de huizen in deze laan. De boomplantdag in Westerschouwen sloeg aan en de jeugdsoos van Ouwerkerk had onderdak gekregen bij de VW. Alom tevredenheid bij de bouwers van de nieuwe Corneliastichting. Zowel stichtingsdirecteur A. Schouw als bouwopzichter J. K. Wondergem toonden zich optimistisch over het gevolgde tijdschema. Nog grotere vreugde bij het Westerschouwse gemeentebestuur, dat na een diepgaand meningsverschil met gedeputeerde staten van Zeeland door de Raad van State in het gelijk werd gesteld. Het betrof een probleem over de gemeentelijke bijdrage voor woningaanpassing. Dat bleek geen verkapte huursubsidie te zijn. Na een bezoek aan Hatfield mochten H. Asma en burgemeester De Meester zich ere- Bij de foto's: Boven: Door de heersende kou sterven veel scholeksters. Ted Sluijter van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland maakt de balans op. Hieronder: De Bruse burgemeester T. C. Hekman kondigde maatregelen aan om jeugdsoos De Pul in bedwang te houden Onderaan links: De restauratie van de Zierikzeese molen Den Haas vordert langzaam, maar zeker. Daarnaast: Sommige mensen krijgen vreemde bezoekers, zoals deze ooievaar Guus. De landelijke actie van de specialisten leverde in Zierikzee nauwelijks enig oponthoud op. Slechts twee artsen namen aan de actie deel. In Bruinisse werd het nieuwe SGP-raadslid J. Bogert geïnstalleerd, die hiermee de plaats van de overleden A. Slingerland innam. In het overbezette dorpshuis van Ellemeet stonden de kampeerboeren van de VEKABO lijnrecht tegenover de lokale bestuurders. De kampeerboeren bepleitten hun belangen. In februari werd door de provincie ook een historische beslissing genomen door 250.000 gulden beschikbaar te stellen voor een onderzoek naar de recreatieve mogelijkheden van Neeltje Jans. Het moest een vervolgstudie worden naar de economische haalbaarheid van de Louis van Gasteren-plannen. Een geheel andere investering betrof de zoetwaterpijp. Zowel ZLM als CBTB riepen de boeren op om de investering voor de zoetwaterpijp te doen. De enige kans om ooit zoetwater met financiële bijdragen van derden buiten de regio zelf geregeld te krijgen is nu. Nu op Schouwen-Duiveland nee zeggen betekent, dat de financieringskoppeling tussen de pijp en de zoet/zoutkeuze wordt doorgesneden, aldus ir. W. L. A. G. Tbcken, die toen nog de functie van directeur Landbouw en voedselvoorziening bekleedde. Bruinisse had te kampen met een tekort van 140.000 gulden en de raad ging derhalve akkoord met een dekkingsplan. De Hervormde Kerk in Renesse bezorgde de regio een muzikaal hoogtepunt met het gerestaureerde Oberlingerorgel. Zo'n 200 belangstellenden luisterden naar de eerste klanken. Met het in principe voteren van 850.000 gulden maakte de Verenigingsraad van woningbouwvereniging Beter Wonen zich een eerste gegadigde voor de Corneliastichting. Als enige voorwaarde gold een fikse bijdrage van de gemeente Zierikzee. Tijdens de openbare vergadering vraagt Beter Wonen Zierikzee tekst en uitleg over de gehavende onderlinge verstandhouding. Eventjes leek het erop, dat beide partijen elkaar alleen nog via de media zouden spreken, maar dat bleek niet het geval. Als een rode draad liep het zoetwaterprobleem door 1986. De tegenstand blijft en de handtekeningenlijst werd naar gs en de ministeries gestuurd. De aangekondigde sluitingsstrategie voor de Stormvloedkering zou geen succes voor Bruinisse betekenen, zodat het waterschap aankondigde een goed woordje voor Bruinisse te gaan doen bij Rijkswaterstaat. De veiligheid stond voorop. Geruisloos maar niet onopvallend verdween Shoarmazaak Jaffa uit Zierikzee. Een klachtenstroom van omwonenden en een kroonuitspraak deden eigenaar A. Habiballah zijn biezen pakken. In Bruinisse gingen betrokkenen om de tafel zitten om een definitief einde te maken aan de problemen met de Pul. Gezamenlijk verantwoordelijk was de leus. Het enthousiasme voor de viering van het 700-jarig bestaan van de stad Brouwershaven groeide. Steeds meer mensen zetten zich voor het feest in. Evengroot enthousiasme bij de Grevelingengemeenten en twintig bedrijven voor de HISWA. Zeeland zou als gastprovincie nadrukkelijk aanwezig zijn. Twee elkaar opvolgende jubilea: het Katholieke onderwijs bestond tachtig jaar en kinderkoor de Sjofar zong tien jaar het hoogste lied. Beide feesten zouden een succes worden. Bij de foto's: Hieronder: LTS-direeteur F. G. Scherjon wordt de eerste directeur van de gefuseerde LHNO/LTS. LHNO-directeur H. van Dam wordt de adjunct-directeur. Geheel rechts: De FNV organiseerde een forum-avond onder het motto 'Wat gemeenten kunnen doen'. Daaronder: In Brouwershaven werd een eeuwfeestmonument opgericht. Links op de rechter pagina: Ook in Ouwerkerk werd geproost op de goede afloop van de verkiezingen. Daarboven: Binnen de Veste verhuisde naar de nieuwe huisvesting in de Raamstraat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 26