„....toch nog goed voor vele duizenden overnachtingen per jaar" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 30 december 1986 Nr. '24058 13 maar mede doordat de vergaderingen niet openbaar zijn komt dat niet altijd naar buiten. Het is ook een beetje afhankelijk van de mensen, die in het bestuur zitten natuurlijk". Maar terug naar Duiveland, waar Holm nog steeds bestuurder is. Van uit die hoek komt toch ook niet veel toekomstgeluid. Geen berichten over de aanschaf van een dubbeldeksbus (Westhoek) of het bezoeken van beurzen. En het onderzoek naar de gevolgen van de weg over de Stormvloedkering? Wordt in Westerschouwen en Zierikzee aangedrongen op het onderzoek, in Duiveland valt er geen opmerking te beluisteren, wanneer de loco-burgemeester tijdens een openbare vergadering zegt, dat Duiveland niet meedoet, omdat zij er geen belang bij heeft. Zoals wellicht bekend moet het onderzoek uitwijzen welke voor en togens de nieuwe ontsluiting zal hebben. De Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft hiertoe het ini tiatief genomen. ,,Dfit onderzoek is voor een v gemeente als Duiveland niet interessant. Onderzoeken zijn trouwens vaak al achterhaald, voordat de resultaten op tafel liggen. Zo'n studie kost veel geld en ik persoonlijk zie geen revenuen voor Duiveland. Voor de Westhoek ligt dat heel anders", legt Holm uit. Sirjansland heeft drie campings, Ouwerkerk ook en de Salvatorhoeve. Ook zijn er nog wat boeren, die p^ats hebben voor enkele caravans. ,,Niet veel dus, maar toch nog goed voor vele duizenden overnachtingen per jaar". En dat handjevol ondernemers verklaart volgens Holm ook het feit, dat de Duivelandsc VVV minder 'bruist' dan die in de Westhoek bijvoorbeeld. ,,Het moet toch de middenstand zijn, die de VVV activeert. En het geld moet toch van de grote bedrijven afkomen". Volgens hem is er geen geld voor promotie en eerlijk gezegd zit hij hierop niet te wachten ook. ,,Je moet Ouwerkerk niet promoten. We hebben enkele jaren op de beurs in Rotterdam gestaan. Toen heb ik duidelijk gemerkt, dat de mensen naar Zeeland komen en niet naar een of andere plaats. Maar er zijn nog steeds mensen, die zich Hruk maken over het feit, dat de toerist de ene plaats kiest voor de overnachting boven de andere. Dat is toch zo'n ramp niet". Nee, Holm vindt promotic een goede m belangrijke zaak, maar dan niet alleen Ouwerkerk of Duiveland. maar heel Zeeland of heel Schouwen-Duiveland. In die eerste folder van de Streek VVV stond het zo mooi beschreven. ..Schouwen-Duiveland, met twee 'lijntjes' vast aan overig Nederland is toch een eiland. Als een groene Het is inmiddels een historische folder geworden, want de ingepaste kaart geeft aan, dat de Stormvloedkering in 1978 klaar zal zijn en de Brouwersdam in 1972. Een ander aardig detail is, dat tussen de kleurige illustraties ook foto's waren opgenomen van badplaatsen elders in den lande. Sinds die eerste gezamenlijke folder in de begin zeventiger jaren is er veel veranderd op Schouwen- Duiveland. Maar Duiveland heeft al vele jaren een vast aantal verblijfsrecreanten en dat geeft de ondernemers en hun VVV-bestuur wellicht de gedachte, dat promotie voor hun niet het beleid moet zijn; althans niet zelfstandig. ,,De weg over de Stormvloedkering zal voor ons geen voordelen, maar ook geen nadelen hebben. Nee, dat geloof ik niet", meent Holm. De Duivclandse VVV - en met haar ook enkele anderen - ziet de toekomst met een gerust hart tegemoet. Maar dat betekent niet, dat de Duivelandse toeristenregenten er niet aan werken. Ze maken zich niet druk, maar daarmee is niet gezegd, dat ze niets doen. Duiveland heeft sinds enige tijd oen eigen VVV-kantoor, waar twee informatrices gedurende drie maanden alledaagse informatie verstrekken. Begin vorig jaar al kondigde het VVV-bestuur aan zich meer op do dienstverlening te willen richten, dan het organiseren van activiteiten. Met het realiseren van het kantoor is hieraan tegemoet gekomen. Ook toen bepleitte de VVV- voorzitter M. Overbeeke een promotie van Schouwen-Duiveland en Zeeland. Alleen Duiveland was en is geen haalbare kaart Duiveland laat alles op zich af komen en verwacht niet al te veel veranderingen, of beter gezegd nauwelijks één. Nog een citaat uit de folder. „Uit de groen-blauwe diepte boven de banken, wordt nog de mossel gekord en soms zijn de schepen er om de mensen te vervoeren. Zij zien zo is het, maar zo blijft het misschien niet. Schouwen-Duiveland is ook landbouwland. De hofsteden rusten als dieren in het wijde land; nieuw na-ramps groen kleurt de Gereld en de weiden zijn bespikkeld met het zwart wit van grazend vee" - einde citaat. Delen van het voormalige eiland zijn inderdaad veranderd, maar het Duivelandse toerisme zal vermoedelijk blijven zoals ze is: niet weg te vlakken, maar soms zo heerlijk rustig. Duivelands' VVV-bestuurder J. M. Holm weet er alles van. Volgens hem kunnen de bezoekers van Duiveland getypeerd worden als de blijvers. ,,Ja, de meeste recreanten die wij hebben komen hier al jaren. Vaak hadden hun ouders al een vaét plaatsje op één van de campings hier. Ik vroeg een Duitser eens waarom hij toch altijd hier naartoe kwam. Hij antwoordde met Ik hou van gokken. Later begreep ik, dat hij hiermee wilde zeggen, dat hij zo dicht in de buurt van Oostende zat. Of dat ook de reden is geweest, dat weet ik niet", vertelt hij. Wel staat vast, dat de verblijfsrecreanten in Duiveland van rust houden. Natuurlijk gaan ze wel een dagje naar de Westhoek of het centrum van Zierikzee. Maal ais ze om zes uur op de camping terugkomen, dan willen ze rust. Die is in de Westhoek niet altijd te garanderen". De Schouwse kust wordt in de zomermaanden overstelpt met recreanten. Dat kent Duiveland niet, al fungeert Sirjansland dan weieens als overloopterrein voor de Westhoek. Holm is zoals gezegd bestuurder van de Duivelandse VVV, maar ook één van de grondleggers van de Streek VVV. Hij noemt zichzelf een idealist. Met nog enkele anderen heeft hij in 1968 de Streek VVV opgericht, die voortkwam uit de contactcommissie. ,,We kwamen met de andere VVV's eens in de zoveel tijd bij elkaar op uitnodiging van Zierikzee. Er werd goed gesproken, maar het was geheel vrijblijvend, waardoor er weinig van de grond kwam. Vandaar dat het een betere vorm heeft gekregen in de Streek VVV. We waren er ons van doordrongen, dat we als Schouwen- Duiveland naar buiten moesten treden", herinnert Holm zich. Tot die tijd had iedere gemeente zijn VVV en Westerschouwen had er zelfs twee. Iedere organisatie vond haar eigen wiel uit en van samenwerking was nauwelijks sprake. Zelf brochures maken en uitgeven, zelf het pad op (als dat al gebeurde). Met de oprichting van de Streek VVV moest hierin verandering komen en het eerste zichtbare resultaat van die samenwerking was de folder 'Zonzee Zeeland'. Een grauwe landkaart met daarop een helder Schouwen-Duiveland. De Streek VVV was een feit, en de bestuurders van toen moeten en thousiast geweest zijn. Later zouden er meer 2aken gerealiseerd worden als een accommodatiegids enzovoort. Holm vragend naar zijn mening over de samenwerking, die hij persoonlijk een jaar geleden de rug toekeerde, geeft een ietwat sombere constatering. ,,De Streek VVV functioneert niet zoals ze behoort te werken", zegt hij. Nog steeds heeft de Streek VVV op de VVV's afzonderlijk een stap voor, doordat zij bij het provinciaal beleid betrokken is. En naast het uitbreiden van de gids, rolt er heel wat beleids- en overlegzaken over de bestuurstafel Maar volgens Holm heeft de organisatie er het geld en de middelen niet voor op slagvaardig te werk te gaan. „Kijk, als de grote bedrijven het toerisme willen sponsoren, dan geven ze geld aan of de provinciale VVV of de plaatselijke. De Streek VVV valt hier eigenlijk altijd buiten". Het samenwerkingsverband heeft volgens Holm nog alle reden tot be staan, maar zou van zowel de gemeenten als de VVV's meer geld moclcii krijgen. ..Er gebeurt nog voldoende binnen die Streek VVV. f OUWERKERK - Duiveland. Een relatief kleine gemeente tussen de drukke Schouwse kust en het levendige Aquadelta. Hoewel het aantal toeristische overnachtingen niet onderschat mag worden is de gemeente voor Schouwen-Duivelandse recreatieve begrippen toch maar 'een kleintje'. Een handjevol ondernemers in de dorpen Sirjansland, Ouwerkerk, Nieuwerkerk en Oosterland heeft in meer of mindere mate enig profijt van de toerist. Maar wanneer die ondernemer geen direct belang in de verblijfsrecreatie heeft, dan is het voordeel maar minimaal. In die entourage functioneert de Duivelandse VVV. Een rustige, maar zeker geen ingeslapen belangenorganisatie, die op haar manier inspeelt op de wensen van de klanten; de gasten. Het eiland kan in toeristisch oogpunt onderverdeeld worden in dagrecreatie en verblijfsrecreatie, waarbij de laatste vorm vooral geldt voor Bruinisse en de Westhoek. Maar ook Duiveland behoort tot deze groep, want de recreant komt echt niet naar een van de Duivelandse dorpen om er eens 'lekker uit te gaan' en van alles te beleven. Hoe anders is het in de Westhoek, waar Burgh- Haamstede en Renesse de actieve recreant trakteert op de meest uitéénlopende activiteiten. schol drijft het in het transparante water, waarin de Zeeuwse luchten spiegelen. De einder is een ijle klaarte. De zee festonneert 'n witte rand langs het gele zand en 't grauw massief van de weringen, die nog nodig zijn, want water blijft water" - einde citaat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 13