Dorpsraad niet meer weg te denken uit Ellemeet Zierikzeese commissie sport discussieert over voorstel van dienst gemeentewerken ijsbaan Arbeidsbureau besteedt in 1986 veel aandacht aan bijscholing diensten agenda WATERSTANDEN - Dode bij ontploffing Vlissingen Koud en zonnig in 1986 Aanrijding kinderen met erossfiets 2 VLISSINGEN - Door een ontplof fing in de machinekamer van het Belgische binnenvaartschip Andrea is in de Van Cittershaven in Vlissingen-Oost een opvarende van het schip om het leven gekomen. Dat maakte de Rijkspolitie te water be kend. De ontploffing vond rond half zes plaats net nadat het schip 994 ton gas- olie had geladen bij de Tbtalsteiger in de Vlissingse Sloehaven. Het schip dreef na de ontploffing stuurloos rond in de haven en kon met behulp van een sleepboot aan de kade wor den afgemeerd. De Rijkspolitie te water in Vlissingen stelt een onder zoek in naar de oorzaak van het onge luk. Het slachtoffer is de schipper- eigenaar van de Andrea, de 45-jarige V. G. van Brantegem uit Prinsen beek. Dit heeft de rjkspolitie te water in Vlissingen bekend gemaakt. De schipper hoorde een knal in de ma chinekamer. Toen hij ging kijken bleek een persleiding te zijn ontploft. Van Brantegem werd in de hals ge troffen door een stuk pijp. Hierbij is een slagaderlijke bloeding ontstaan in de halsstreek, aan de gevolgen waarvan hij later is overleden. ZIERIKZEE - Het is dit jaar weer kundig gesproken koud geweest. Grootste boosdoener was februari, hoewel ook april en september er voor hebben gezorgd dat de tempera tuur lager was dan gemiddeld. De re latief mooie maanden mei, juni, oktober en november hebben dat niet kunnen voorkomen, zo conclu deert het KNMI in zijn jaaroverzicht. Gemiddeld over het land kan van een vrij zonnig 1986 worden gespro ken. Gemiddeld, want er waren grote regionale verschillen. Zo werd in het noordwesten op sommige plaatsen meer dan 150 uur extra zonneschijn geregistreerd. In het noordoosten daarentegen kwam men plaatselijk enkele tientallen uren zon tekort. Wat de neerslag betreft vertoonde het af gelopen jaar wat het KNMI betreft geen grote afwijkingen van wat als normaal geldt. Ook hier wederom verschillen per streek. In het noord oosten was het droogst, met tot eind november vijftig millimeter te wei nig neerslag. Zuid-oost Brabant kreeg de meeste neerslag te verwer ken: vijftig millimeter teveel. De zomer vertoonde wat droogte en neerslag betreft grote contrasten. Een bijzonder droge periode noteerde het KNMI van 11 juni tot 20 augustus, met een landelijk neerslagtekort van honderd millimeter. Daar stonden weer twee bijzonder natte perioden tegen over:van 1 tot 10 juni en van ?1 tot 31 augustus, samen goed voor een neerslagoverschot van zestig milli meter. Ontstaan uit Kleine kernen-project ELLEMEET - De Dorpsraad van Ellemeet. Een instel ling die ongeveer tien jaar geleden ontstond uit het Klei ne kernen project dat plaats vond in het dorp. „Met de bedoeling om de belangen van de dorpsbewoners te be hartigen bij het gemeentebestuur", vertelt de 53-jarige Dingeman de Graaf die vanaf het begin voorzitter is van de Dorpsraad. „Wij onderhouden contacten met de bevol king en met het gemeentebestuur. Op die manier kunnen we invloed en zonodig druk uitoefenen om de belangen van de bevolking te behartigen". De Dorpsraad wordt ge steund door het overgrote deel van de ongeveer driehon derd inwoners in de vorm van een contributie van vijf gulden en is na al die jaren niet meer weg te denken uit Ellemeet. „Een goede zaak", aldus De Graaf. „De mensen hier lopen niet zomaar naar het gemeentehuis uit zichzelf. Dat is niet de mentaliteit van de Zeeuwen. Die hebben wel wensen of klachten, maar die laten ze meestal eerst wat bezinken. Ze denken: ik zie wel". De Dorpsraad bestaat uit een bestuur van vijf mensen. Behalve de voorzitter zijn dat Walter Visser, Robert-Jan Kostense, Ellie van dei- Klooster en Coby de Jonge. Zij reage ren op signalen uit de bevolking en daarnaast organiseren ze af en toe een gezamenlijke bijeenkomst van bevolking en gemeentebestuur waar op de wensen, vragen en eventuele klachten naar voren kunnen worden gebracht. De eerstvolgende bijeen komst staat gepland voor eind janua- De afgelopen jaren heeft de Dorps raad zich onder meer sterk gemaakt voor meer woningbouw in het dorp ten behoeve van het in stand houden van de leefbaarheid. ,,In het kader van het Kleine kernen-project zijn er toch zeven woningen gebouwd. Maar tot op heden is het nog niet gelukt om er meer bij te krijgen", aldus De Graaf. „Maar we blijven proberen". Een ander moeilijk punt is het beper ken van de snelheid op de Kuyerdam- seweg. „Er zijn ribbels aangebracht in het wegdek, maar dat is niet effec tief genoeg want daar rijden ze op den duur ook keihard overheen". De Graaf zou graag wat vaker politie controle zien op de snelheden die daar worden gereden. Een volgend punt waar de Dorpsraad voor ijvert is het afsluiten van de Dorpsstraat van Ellemeet. „We willen daar graag een woonerf van maken, maar het ge meentebestuur ziet dat niet zitten". Een andere wens is het creëren van een stemlokaal in het dorp omdat met name voor de ouderen de gang naar het stembureau te Scharendijke problemen oplevert. De Dorpsraad blijft actief proberen om via overleg en het steeds opnieuw aanschrijven van de gemeenteraadsleden deze wensen gerealiseerd te krijgen. Een heel ander onderdeel van de ac tiviteiten van de Dorpsraad wordt ge vormd door het organiseren van het jaarlijkse Oranjefeest op 30 april, een feestavond na de jaarvergadering in oktober en een concert in het Dorpshuis gedurende het toeristen- seizoen. „Daar krijgen we hele leuke reacties op. Bijna de hele bevolking staat erachter. Er zijn maar enkele mensen die niet meedoen". De Graaf is ervan overtuigd dat de Dorpsraad meer binding onder de toch al hechte gemeenschap van Ellemeet brengt. „Ook de 'vreemdelingen' worden di rect opgenomen. Die voelen zich hier zo thuis. De Dorpsraad werkt zonder meer positief. Dat blijkt ook wel uit het feit dat bijna iedereen de contri butie van vijf gulden meebetaalt. Dat zou niet het geval zijn als ze het niet zagen zitten". De toekomstplannen worden door de voorzitter dan ook kort en bondig omschreven: „Gewoon zo doorgaan, want het werkt goed". Dingeman de Graaf; vanaf het eerste uur betrokken bij de dorpsraad van El lemeet. 1 ZIERIKZEE - De commissie sport van de gemeente Zierikzee praat tijdens haar vergadering van dinsdag 13 januari over een voorstel van de dienst gemeentewerken voor de renovatie van de ijsbaan. Hierbij zijn vier vari anten uitgewerkt. Ook wordt van gedachten gewisseld over de realisatie van voorzieningen aan de gymnastiek zaal aan de Raamstraat. De vergadering begint om half acht in de raadzaal van het stadhuis. Het eerste variant voor de renova tie van de ijsbaan is op een diepte van minimaal 0,4 meter onder de bodem en de zijkanten van de huidige baan een laag pvc-folie aan te brengen. Dit om te komen tot een besloten bassin, c.q. een afsluitbaar bassin. Voor de eventuele ontwatering moeten de no dige drainageleidingen worden aan gelegd. Uitgaande van de huidige vorm van de baan worden de kosten voor het aanbrengen van de voor noemde voorzieningen globaal ge raamd op 175.000,- inclusief btw. Het tweede variant behelst het plaat sen van een kade tussen de buiten baan en de binnenbaan. Die kade zou de hardrijders duidelijk moeten scheiden van de overige rijders. Hier zijn twee alternatieven bij mogelijk: een pvc-folie alleen onder de buiten baan. Hiervoor worden de kosten ge raamd op 125.000,- inclusief btw. Dit bedrag wordt 64.000,- hoger wan neer ook de binnenbaan van pvc-folie wordt voorzien. De voor de kade be nodigde grond kan vermoedelijk ter plaatse uit de baan worden gegraven. Wanneer dit niet het geval is moet een extra bedrag van 31.000,- inclusief btw worden toegevoegd. De derde va riant is een combinatie van de varian ten een en twee en vergt een bedrag van 240.000,- inclusief btw. Het vierde en laatste variant is de duurste mogelijkheid, maar vrijwel zeker ook op de duur de lucratiefste mogelijkheid, omdat er dan van een veel frequenter gebruik sprake zal zijn. Gedacht wordt daarbij namelijk aan het verbeteren van de ijsbaan in combinatie met de aanleg van een skeelerbaan. De kosten hiervan wor den geraamd op 390.000,- a 400.000,-. In dit geval is er evenwel sprake van een accommodatie, die het. jaar rond bruikbaar is.. Geconstateerd is dat in de gym nastiekzaal aan de Raamstraat be hoefte is aan een aantal voorzienin gen. Voor deze voorzieningen is door de dienst gemeentewerken een kos tenraming gemaakt. Voor een kastenwand is 7800,- inclusief btw nodig, terwijl voor een cylinderslot op de deur van de cv-ruimte, voor een volleybalnet met wandstrips en spaninrichting, voor haken om het volleybalnet op te hangen in het ber- gingshok en voor tape voor omlij ning van de plaats waar de toestellen in het bergingshok. staan in totaal 1550,- inclusief btw nodig is. Alvo rens het college van b en w krediet aanvraagt bij de gemeenteraad, geeft de commissie sport advies. RUINEN - Een felle uitslaande brand heeft op de avond van eerste kerstdag een kapitale tot woning ver bouwde boerderij in het Drentse ge hucht Anholf (gemeente Ruinen) vol ledig in de as gelegd. Volgens de rijkspolitie werd omstreeks 23.00 uur vuur ontdekt in de schoorsteen van het rietgedekte dak. Amper een kwartier later stond de hele zaak al in lichterlaaie. ZIERIKZEE - Het Gewestelijk Arbeidsbureau Goes waaronder ook Schouwen-Duiveland valt heeft het be leidsplan 1987 gepresenteerd. Hieruit blijkt dat in de ko mende periode vooral aandacht zal worden besteed aan bemiddeling, scholing, de behandeling van ontslagaan vragen, het informatiecentrum en het aan de slag helpen van jeugdigen, langdurig werklozen en herintredende vrouwen. Voor het onderwerp bemiddeling is gekozen omdat men vraag en aanbod Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand Zierikzed 30 december 02.40 140 08.45 -116 15.05 142 21.20 -122 Oosterscheldemond 30 december 00.50 164 07.05 -121 13.10 170 19.30 -130 Bruinisse 30 december 03.10 160 09.05 -132 15.35 163 21.30 -138 Wcmeldinge 30 december 02.35 159 08.45 -129 15.00 163 21.15 -135 Springtij: 2 januari Actuele informatie over afwijkingen: 01110-7056 op de arbeidsmarkt zo snel en goed mogelijk bij elkaar wil brengen. Het arbeidsbureau zal daarom vaker de bedrijven bezoeken en daarnaast via onderzoek een zo goed mogelijk in zicht proberen te krijgen in de kwali teit van elke individuele ingeschreve ne. Omdat het bedrijfsleven momen teel veel medewerkers zoekt die niet direct voorhanden zijn maar die wel in aanmerking zouden komen na een bij- of herscholing zal vooral ook op dit aspect de nadruk worden gelegd volgend jaar. De scholingsactivitei ten zullen gericht zijn op het creëren van bedieningsvaklieden en proces operators, lassers, certificaat lassers, bankwerkers, pijpfitters, carrosse rie-plaatwerkers, piping/constructie- tekenaars, timmerlieden, metselaars, hydraulische kraanmachinisten, schilders, gawalo/cv-monteurs, elec- tromonteurs en A-verpleegkundigen. Tbr vergroting van de kansen van be paalde groepen ingeschrevenen op de arbeidsmarkt zullen daarnaast seho- lingsmogelijkhcden worden ontwik keld voor werkloze mannen en vrou- HILVARENBEEK - De 21-jarige P. de J. uit Goirle is tijdens schermutse lingen voor een disco in Hilvaren- beek door een politiekogel in het hoofd geraakt. Hij is opgenomen in een ziekenhuis in Tilburg. Zijn toe stand is volgens officier van justitie mr. W. Tielkemeijer in Breda kritiek. BRUINISSE - Twee kinderen met een erossfiets, de 9-jarige H. R en de 4-jarige W. v. d. B. uit Bruinisse lie pen op 24 december beenletsel op toen zij vanuit een brandgang plotse ling de Grevelingenstraat te Bruinis se op reden. C. v. E. uit Bruinisse kwam daar met zijn personenauto vanuit de richting De Kockstraat aanrijden en kon een botsing met bei de kinderen die plotseling voor zijn auto opdoken niet meer vermijden. Beide kinderen werden naar het Ro de Kruis ziekenhuis vervoerd en de auto van v. E. was vooraan licht be schadigd. Woensdag 31 december vanaf 18.00 uur tlm vrijdag 2 januari 8.00 uur Zierikzee Dokter H. J. M. Sleegers, Noordgou- we, tel. (01112) 1480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Vis ser. Spreekuur voor dringende gevallen donderdagmorgen van 11.00-11.30 uur. Westhoek, Brouwershaven Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861. Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280. Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119) 1280. Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghseweg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur op donderdag. Buiten spreekuur tijden alleen dringende gevallen. Bruinisse, Oosterland, Nieuwerkerk Dokter A. M. Dorrestein en C. Pet, Dorpsweg 5, Bruinisse, tel. (01113) 1280, nemén waar voor dokter Van den Berg en dokter Speelman. Tandarts A. Broere, Meekrapstraat 7, Brouwershaven, tel. (01119) 1588, neemt waar voor geheel Schouwen-Duiveland. Spreekuur voor spoedgevallen don derdagmiddag van 17.00-17.30 uur. Wij kverpleging Voor dringende hulpvragen is de dienstdoende wijkverpleegkundige (7 x 24 uur) te bereiken via het tele foonnummer 01110-4433. Dierenarts Wondërgem, Zierikzee, tel. (01112) 1880, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. wen met een lage opleiding en vrouwen die willen herintreden op de arbeidsmarkt. Men streeft verder naar een kwali tatief goede ontslagbehandeling en een goede informatievoorziening via het infocentrum van het Arbeidsbu reau. In 1987 zal extra aandacht wor den besteed aan jeugdigen, langdurig werklozen en (her)intredende vrou wen. Ten behoeve van hen zal naar verwachting het plan Jeugdontplooi- ingsbanen (JOB) worden ontwikkeld waarbij de werkgever die een jeugdi ge plaatst 33 procent subsidie op het minimum jeugdloon ontvangt. De MOA (Maatregel ter Ondersteuning van Arbeidsinpassing) kan voor alle groepen worden toegepast. Ook hier bij wordt subsidie gegeven aan de werkgever. De onlangs in werking ge treden wet Vermeend/Moor richt zich op langdurig werklozen. Bij het in dienst nemen van deze mensen krijgt de werkgever maximaal vier jaar premievrijstelling en een trainings- bijdrage van 4.000 gulden. Herintre dende vrouwen kunnen gebruik ma ken van de kaderregeling scholing en MOA. Bovendien is de werkgelegen- hcidsverruimende maatregel op hen van toepassing. Voor het realiseren van deze plan nen zijn in het gewest Goes 35 mede werkers van het arbeidsbureau be schikbaar. Voor het hele gewest Goes is ruim twee miljoen gulden aan sub sidie voorhanden waarvan 400.000 voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op donderdag geopend van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01184) 14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Contact adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. (01110) 5017. Hodgin-contactgroep, contact-adres Elly Gebraad, Oude Moolweg 36, Re- nesse. Tel. (01116) 1602. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. (01114) 2423 of landelijke dienstencen trum VBOK (033) 620244. Buro Rechtshulp te Zierikzee. Iedere dinsdagmiddag van 14.15-16.15 uur spreekuur in het pand van het Leger des Heils (Poststraat 37). Iedereen kan terecht voor gratis juridisch ad vies en toewijzing van een advocaat. AVP-Informatie- en klachtenburo over de gezondheidszorg, tel. 01100- 31594, op dinsdagmorgen 9.00 tot 12.00 uur en op donderdagavond van 18.00 tot 21.00 uur. Begeleidingsgroep Borstkankerpa- tiëntcn, tel. 01110-2142 of 01115-2384. Voor hulp algemeen maatschappelijk werk buiten kantooruren, ingeval van acute noodsituaties: tel. 01110- 3184. Humanistische Uitvaartbegelciding (afscheidswoord hij crematie of be grafenis). Jacob Roggeveenhuis, tel. 01180-14251. Woensdag 10 december t/m zaterdag 3 januari Zierikzee Bibliotheek. Expositie Sahel, Beel den zonder grenzen. Dinsdag 30 december Bruinisse Hotel Storm. Vergadering van de af deling Schouwen-Duiveland van „Schuttevaer". 20.00 uur. Woensdag 31 december Kerkwerve Zaal van Hervormde kerk. Oliebol lenactie. 9.00 uur. Donderdag 1 januari Burgh-Haamstede Big S. Rock and roll festival. 00.15 uur. De Burght. Opening serie culturele activiteiten. 13.00 uur. De Burght. Culturele manifestatie. 13.00 tot 23.00 uur. Vrijdag 2 januari Zierikzee Poortambacht. Lampionoptocht en vervolgens kerstboomverbranding. 19.00 uur. Graanbeurs Huis van Nassau. Nieuwjaarsbal met The Crabtown Three. 20.30 uur. Brouwershaven Zaaltje Bostonpleinkerk. Voordracht en dia's Jacob Cats. 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis Rehoboth. Uitlenen boe ken. 18.30-19.15 uur. Zaterdag 3 januari Zonnemaire Basisschool I. M. van der Bijlstraat. Nieuwjaarsreceptie/open huis. 15.00- 17.00 uur. Zuiddijk. Iepen planten. 9.00 tot 12.30 uur. Maandag 5 januari Scharendijke Ribesstraat 22. Opening nieuw on derkomen peuterspeelzaal. 09.30 uur. Nieuwerkerk Ribesstraat. Opening nieuwe onder komen peuterspeelzaal. 9.30 uur. Dinsdag 6 januari Zierikzee Huis van Nassau. Nieuwjaarsrecep tie NBvP. 10.00 tot 11.30 uur. Huis van Nassau. Bijeenkomst Ver eniging Bedrijfsvoorlichting. 19.30 uur. Vierschaar van het Stadhuis. Nieuw jaarsreceptie gemeente. 20.00 uur. Woendag 7 januari Zierikzee Raadzaal van het stadhuis. Vergade ring 'commissie Concertzaal. i().30 uur. Donderdag 8 januari Zierikzee Huis van Nassau. Beurs Landbouw en Handel. 19.00 uur. Vrijdag 9 januari Goes Prins van Oranje. Zeeuwse Spuitdag. 10.00 uur. Maandag 12 januari Middelburg Schouwburg. Nieuwjaarsreceptie Kamer van Koophandel. 16.00 uur. Dinsdag 13 januari Zierikzee Raadzaal van het stadhuis. Vergade ring commissie sport. 19.30 uur. Woensdag 14 januari Zierikzee De Driehoek. Introductiebijeen komst cursus Vrouw, beeld en geluid. 9.45 uur. Vrijdag 23 januari Zierikzee Stadhuis. Openbare receptie naar aanleiding installatie mr. J. J. P. M. Asselbergs. 19.00 tot 21.00 uur. Donderdag 29 januari Middelburg Schouwburg. Symposium Völumebe- heersing gezondheidszorg. 10.45 uur. Zaterdag 14 februari Renesse Slot Renesse. Uitreiking eerste exem plaar Vogels van Schouwen-Duive land. 14.00 uur. WAALWIJK - De politie in Waal wijk heeft vierduizend kilo vuur werk in beslag genomen. Dat gebeur de bij een winkelier. Die had wel iswaar een vergunning om vuurwerk te verkopen, maar de man mocht slechts zeshonderd kilo voorhanden hebben. Het vuurwerk lag voor een aanzienlijk deel open en bloot op geslagen op zolder. Een woordvoer der van de politie heeft dit meege deeld. SPIJKENISSE - In de hal van het stadhuis van Spijkenisse wordt van 29 december tot en met 23 januari een foto-expositie vertoond over het leven van de Surinaamse bosnegers. Op 18 panelen wordt aan de hand van foto's en begeleidende teksten een alge meen beeld gegeven van de bosneger- samenleving. Daarbij worden ver schillende facetten belicht, zoals het dorp en zijn bewoners, geloof, rouw, voedselbereiding en dergelijke. Over de expositie is tevens een brochure vervaardigd. De expositie is te be zichtigen op werkdagen tussen 09.00 en 17.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 2