c Wethouder De Rijke ontstemd over houding Westerschouwen Woonwagenbewoners protesteren door staangeld niet te betalen Lading vliegas vergane Britse zeevaarder kan eindelijk weg Rapport veiligheid kerncentrale Borssele binnenkort verwacht DE ZIERIKZEESCHE COURANT MITSUBISHI Klap in gezicht WAT HET ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Financiering Derde Wereld Lezersreis Korfbaldag Het rijk is de eerste verantwoordelijke om ga- Rond de kerstdagen telt het lot van de mensen De lezersreizen, die worden georganiseerd De Zierikzeese korfbalvereniging All Ready or- rant te staan voor de financiering van de uit de Derde Wereld ineens wel. De Wereldwin- door de Zierikzeesche Nieuwsbode en Reisbu- ganiseerde weer haar traditionele korfbaldag automatiserings-apparatuur bij de rijkspolitie, kei draagt bij tot de bewustwording daarover, reau Van Oeveren zijn inmiddels populair. Een waarvoor ruim 120 basisschoolkinderen naar (Pag. 3). (Pag. 3). vierde staat voor de deur. (Pag. 4). sporthal Onderdak kwamen. (Pag. 11). DINSDAG 23 DECEMBER 1986 143ste jaargang Nr. 24056 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Nu en dan is er vredevertrouwen op duurzame vre de nooit. Ovidius MIDDELBURG - Het provinciaal bestuur van Zeeland en de aandeel houders van de NV PZEM verwachten zeer binnenkort van de Neder landse regering het rapport te ontvangen van het inspectieteam van het Internationaal Atoom Energie Agentschap (IAEA) uit Wenen. Een team van het IAEA heeft een onderzoek ingesteld naar de veiligheidssyste men en het management van de kerncentrale in Borssele. Dat onder zoek heeft bijna twee maanden geleden plaatsgevonden. De voorzitter van de raad van bestuur, W. Don, ontkende maandag middag tijdens de aandeelhoudersvergadering van de NV PZEM in Mid delburg dat dit rapport al in het bezit is van de raad van bestuur en dat dit college dus zeer belangrijke informatie over het onderzoek heeft ach tergehouden voor de aandeelhouders. Dat zijn de provincie en de Zeeuw se gemeenten. Volgens Don zou de directie van de PZEM wel sinds 31 oktober over een concept-rapport beschikken, dat echter hoogst vertrouwelijk is. Ook zijn aan de hand van gesprekken tussen de voorzitter van het on derzoeksteam en de PZEM-directie defecten en gebreken van de kern centrale aan de orde gesteld. Men is in verband hiermee óok gewaar schuwd tegen verslappende aandacht op de controle door het manegement van bepaalde zaken in de kerncentrale. De PZEM-directie heeft destijds na deze aanwijzingen direct een aantal maatregelen ge troffen. Don wendde met deze uitspraken de kritiek vanuit de aandeelhou dersvergadering af, dat de PZEM belangrijke gegevens over het onder zoek zou hebben achtergehouden. Er is overigens volgens Don nog een tweede onderzoek gaande naar de storingsgevoeligheid en de veilig heid en de sterkte van de omhulling van de kerncentrales in Borssele en Dodewaard. Deze rapporten zullen eerst door de commissie reactor veiligheid beoordeeld moeten worden voor ze naar buiten worden ge bracht. Besloten vergadering over eindbestemming vervuilde grond ZIERIKZEE - Hoewel het vuurwerk officieel nog ach ter slot en grendel opgeslagen moet liggen was er giste ren al enig geknetter te horen, zij het verbaal. Dat vuur werk werd geleverd door de Zierikzeese wethouder P. de Rijke naar aanleiding van de houding van de Reinigings dienst Schouwen-Duiveland om te volharden in de wei gering om de vervuilde grond op haar grondgebied op te slaan. Dit nummer bestaat uit 12 pagina De gramschap van De Rijke uitte zich tijdens de rondvraag van de maandelijkse raadsvergadering. Aanleiding tot de scherpe woorden van De Rijke was een vraag van de CDA-fractie naar aanleiding van eer der verschenen berichten over de wei gering van de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland om vervuilde grond uit Zierikzee op haar grondge bied op te slaan. De christendemocra ten waren vooral benieuwd naar de stappen die het college nu gaat ne men en naar het instellen van de pro cedure om de reinigingsdienst alsnog te dwingen om deze „smeergrond" alsnog te accepteren. Rotzooi ,,Stof die vervuilde grond doet op- De woonwagen van Frans Poppel staat gedeeltelijk in de groenstrook vanwege de lokatie van het aan- en afvoerputje voor water en stroom. Onvrede door onvolkomenheden in nieuwe kamp ZIERIKZEE - „Dit kamp hier heeft een miljoen gulden gekost. Maar ik snap niet waar dat geld inzit want er zijn hier allerlei dingen die niet kloppen". Woonwagenbewo ner Frans Poppel is niet echt blij met het nieuwe woon wagenkamp aan de Klerksweg te Zierikzee waar hij met zijn veertig kampgenoten nu sinds ruim een maand woont. Al meer dan twintig keer belde hij naar het Woonwagenschap dat het kamp beheert om zijn klachten te deponeren. Maar omdat naar zijn zeggen van die kant geen reactie komt, heeft hij en met hem het grootste ge deelte van de kampbewoners besloten uit protest geen staangeld meer te betalen. De woonwagenbewoners ergeren zich met name aan het feit dat een a mtal van hun wagens in de modder moet staan omdat de putten waarin Advertentie Autobedrijf A.L.G. Zierikzee - 4457 de aan- en afvoerleidingen voor gas en elektriciteit midden op de units zijn gesitueerd. ,,Die vakken deugen daardoor niet. De wagens passen niet over de putten en ernaast is te weinig plaats. Daardoor staan ze gedeelte lijk in de modder van wat eigenlijk een groenstrook moet worden". Pop pel vindt dat de groenstroken moeten worden betegeld om ruimte te bieden aan de brede woonwagens en het liefste wil hij dat de putten worden verlegd naar een effectievere plaats. ,,Wij hebben helemaal geen inbreng gehad bij de plaatsbepaling van de putten en nu is het helemaal verkeerd uitgekiend". Klachten Zijn klachtenlijstje omvat nog veel meer. Enkele daken van de schuren die bij elke unit staan lekken Sommi waaien" begon De Rijke, die Zierik zee vertegenwoordigt binnen deze re gionale reinigingsdienst, zijn betoog. Ter verduidelijking gaf hij aan dat het bestuur van deze dienst in princi pe tegen het opslaan van vervuilde grond van elders is. Het wordt, zo zei hij echter anders wanneer je over een tijdelijke opslagplaats praat, waar bij de grond volledig in folie wordt gepakt. Het idee van de Zierikzeese afge vaardigden binnen de reinigings dienst om op het terrein van de dienst aan de Hoosjesweg een tijdelijke opslagplaats (TOP) aan te leggen kreeg echter nauwelijks steun van de andere gemeenten. Met name de uit latingen van de vertegenwoordigers van Westerschouwen dat iedereen zelf zijn eigen vuile grond maar op moest ruimen waren De Rijke duide lijk in het verkeerde keelgat gescho ten. „Het argument van Westerschou wen dat deze ook zelf gezorgd heeft voor het verwijderen en schonen van de grond doet weinig ter zake, want in die tijd gold namelijk een andere regeling. Hierdoor kon de groi\d. gro tendeels op kosten van de provincie worden weggehaald. Het gebrek aan solidariteit zal de andere gemeente vroeg of laat opbreken", aldus een voor zijn doen ongekend felle De Rij ke. De andere vertegenwoordiger van Zierikzee, WD-raadslid J. J. Gelei jn- se toonde zich pessimistisch over de locatie, waar Zierikzee eventueel de ROTTERDAM - Het openbaar mi nisterie in Rotterdam heeft besloten drie voormalige topfunctionarissen van een olieverwerkend bedrijf in Rotterdam voor de rechter te bren gen. Zij worden ervan verdacht feite lijk leiding te hebben gegeven aan een grootscheepse zwendel waarbij onder meer olie met chemisch afval werd vermengd. Advertentie ZIERIKZEE - Maandagavond ont stonden in een café in de Zierikzeese binnenstad enige schermutselingen die uitmondden in een proces-verbaal inzake mishandeling voor M. v. G. uit Zierikzee. V. G. bleek bij binnen komst in het etablissement niet wel kom als gast en werd door de exploi tant de deur geweigerd. Dat escaleer de in een woordenwisseling waarbij v. G. de vrouw van de exploitant een klap in het gezicht gaf. Uw speciaalzaak op het gebied van. WINTERSPORTKLEOING SKISCHOENEN SKIVERKOOP OF -VERHUUR REPARATIE EN ONDERHOUD ZENTRASPORT DEURLOO SCHUITHAVEN 2-4 - ZIERIKZEE kfORDT WETGL Wethouder P. de Rijke: ,,Stof, die vervuilde grond doet opwaaien". afgegraven vervuilde grond kan droppen. „Het is maar zeer de vraag of die plaats wel voor iedereen aan vaardbaar is," merkte hij op. Wat het op gang brengen van de procedure door de provincie betreft ziet het er naar uit dat het een langdurige aan gelegenheid gaat worden daar de ge meente Westerschouwen, waartoe het terrein van de reinigingsdienst be hoort, een privaatrechterlijk be zwaar heeft ingediend tegen het op slaan van smeergrond. Hiermee is echter niet uitgesloten dat de desbe treffende grond over enkele jaren als nog opgeslagen moet worden. Welke stappen het college van Zie rikzee nu precies gaat nemen kwam na de maandelijkse zitting in een vergadering achter gesloten deuren ter sprake. Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Rustig weer Van het westen uit neemt de hoge- drukinvloed op het weer geleidelijk toe. De wind - en morgen ook de buiigheid - neemt verder af. In het oosten van de provincie vannacht lichte vorst. Minimumtemperatuur komende nacht -1 graad. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 27 dec.: Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 60% Min.temp.: -1 graad Middagtemp.: 3 graden Windkracht: zuid 4 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: west 5 Zaterdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 5 graden Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 24 dec. Zon op 08.47, onder 16.31 Maan op 00.08 onder 12.42 25 dec. Zon op 08.47, onder 16.32 Maan op 01.26 onder 12.53 26 dec. Zon op 08.48, onder 16.32 Maan op 02.47, onder 13.05 27 dec. Zon op 08.48, ond«>-l6.33 Maan op 04.14, onder 13.21 28 dec. Zon op 08.48, onder 16.34 Maan op 05.46, onder 13.44 29 dec. Zon op 08.48, onder 16.35 Maan op 07.20, onder 14.19 Laatste Kwartier: 24 dec. (10.17) Nieuwe Maan: 31 dec. (04.10) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen passeert een rug van hoge druk. De buienactiviteit wordt zover onderdrukt dat het vrij wel overal droog za} zijn. In de ko mende nacht vriest het licht tot ma tig. De middagtemperatuur loopt op tot om het vriespunt. Er staat weinig wind. De rug van hogedruk wordt ge volgd door het binnendringen van warmere lucht. Hetgeen gepaard gaat met veel bewolking, eerst wat sneeuw, daarna regen. Deze zone na dert in de kerstnacht en passeert op eerste kerstdag. De tweede kerstdag ziet er uit als een dag met veel bewolking en af en toe regen. Dan is aan de vorstperiode een einde gekomen. BERGEN OP ZOOM - In zijn kan toor in Bergen op Zoom is maandag middag even na drie uur de advocaat mr. B. van Tuijn doodgeschoten. De politie heeft als vermoedelijke dader A. M. uit Bergen op Zoom aangehou den, een cafébaas. Volgens de politie ontbreken verdere bijzonderheden nog. ge deuren kunnen niet op slot of klemmen, er zijn scheuren in de ste nen muren en de afzuiginstallatie van de schuren werkt niet goed. „Als we douchen moeten we dat met de deur open doen anders worden we vergiftigd door de koolmonoxyde die van de geiser vrij komt en niet goed weg kan". Poppel vindt dat er ramen in de schuren moeten worden ge maakt om dat te voorkomen. Verder is hij van mening dat er een doorlo pende weg op het kamp moet worden aangelegd zodat de auto's niet hoeven te keren maar rond kunnen rijden als zij het kamp bezoeken. „We willen dat al die klachten worden verhol pen. Maar we willen vooral een beter contact en beter onderling overleg met de overheden die het kamp behe ren". Protest Omdat de kampbewoners het ge voel krijgen tegen een muur op te lo pen met hun klachten hebben zij be sloten uit protest het staangeld van 123 gulden per maand niet meer te be talen. „Daar gaan wij mee door tot alles gemaakt is". Volgens Poppel hebben de kampbewoners onlangs toestemming gekregen om van de dij ken die om het kamp heen zijn aange legd een meter grond te halen zodat zij meer uitzicht te krijgen. „Het is maar een paar uur werk. Maar we doen het niet. Ze moeten het zelf maar doen. Ze weten het toch altijd beter", zeet hii verbitterd. Bij het hoofd van de dienst ge meentewerken Zierikzee de heer D. vervolg pagina 4 Eerder in Bruinisse gelegen ROTTERDAM/BRUINISSE - Na maandenlange on derhandelingen heeft Rijkswaterstaat overeenstemming bereikt over het transport van de lading vliegas van de in juli van dit jaar op de Noordzee voor de kust van Den Helder vergane Britse coaster Olaf. Dit heeft het minis terie van verkeer en waterstaat meegedeeld. Het vliegas lag eerder dit jaar in Bruinisse. Besloten is de vliegas, ongeveer 3500 ton, in containers per ferry van Rotterdam naar de Britse haven Fe lixstowe te transporteren. Dat ge beurt op kosten van de eigenaar van de lading, het Deense bedrijf Super- fos AS. De vliegas wordt in Engeland verwerkt door een hierin gespeciali seerd bedrijf, Cory Waste Manage ment, dat dit ook oorspronkelijk zou doen. Aan het transport is een proef transport vooraf gegaan met 20 ton vliegas die per container naar Enge land is vervoerd. Die proef is gunstig verlopen. Maandag is in Europoort begonnen met de overslag van de vliegas in containers. Rijkswaterstaat besloot destijds de coaster met de lading vliegas te ber gen en naar Europoort over te bren gen vanwege de gevaren voor het zee milieu. Vliegas, een rest-produkt van verbranding van chemisch afval, be vat onder meer hoge concentraties lood, cadmium en arseen. De berging heeft Rijkswaterstaat ruim vijf mil joen gulden gekost. Deskundigen be twijfelen of die kosten krachtens in ternationale wetgeving te verhalen zijn. Bezwaren Rijkswaterstaat zat opgescheept met de vliegas. Vanuit Engeland kwamen bezwaren van vakbonden en milieugroepen tegen transport naar de oorspronkelijke bestemming, de haven Rainham in Oost-Engeland, van waaruit de as over de weg zou worden vervoerd naar het verwer kingsbedrijf. Volgens een woordvoerder van ver keer en waterstaat is door de vak bonden nooit officieel uit de doeken gedaan waar de problemen precies lagen maar vermoedelijk bestond de vrees dat de met zeewater in aanra king gekomen vliegas zou gaan lek ken, met mogelijke gevaren voor de gezondheid van de werkers. De ver wachting is dat de gevonden oplos sing van de containers geen proble men zal opleveren, aldus de woord voerder. Rijkswaterstaat is nog verwikkeld in een procedure om de Olaf in eigen dom te verwerven waarna het schip waarschijnlijk als schroot wordt ver kocht. Dat zou een geringe tegemoet koming in de kosten opleveren. Uit op het schip gevonden documenten blijkt dat een op de Kaaimaneilan den gevestigde maatschappij van de kapitein van de Olaf de vermoedelij ke eigenaar is van het schip. Naar de oorzaak van het vergaan van de Olaf loopt nog oen onderzoek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1