Cor Blonk en Sam Karstens hebben langste adem tijdens eerste Nacht van Haamstede Bondscoach André Boskamp opleider en begeleider van nationaal wielertalent ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 22 december 1986 Nr. 24055 7 ZIERIKZEE - André Boskamp heeft altijd precies ge weten wat hij wilde en hij heeft het niet voor zich gehou den ook. Het heeft hem louter vrienden gebracht in het Nederlands wielerwereldje, waar gewoonten en tradities vaste grond opder de wielen hebben. Boskamp zelf bracht niet meer achtergrond mee dan wat redelijke uit slagen als sprinter en een behoorlijke wielertechnische opleiding, waarvoor hij zelfs in Oost-Duitsland studeer de. De oude garde ontzegde hem het recht van spreken, dat hij zelf nadrukkelijk begeerde, omdat het moeilijk aanvaardbaar was, dat een buitenstaander-voor-velen als een olifant door de porceleinkast banjerde. André Boskamp dwong zijn gelijk af. Eerst met kleine stapjes via de jeugdtrainingen, die drie opeenvolgende junior-wereldkampioenen op de weg opleverden, Tom Cordes, Norbert Meys en Michel Zanoli. Dit seizoen deed hij het met een grote sprong in Colorado Springs door de wereldtitel van de 100 kilometerploeg (Talen, Cordes, De Vries en Harmeling) plus de tweede en derde plaats in de individuele wegwedstrijd voor John Talen en Arjan Jagt. Nooit eerder behaalden Nederlandse amateurweg renners in een kampioenschap dergelijke prestaties. „Die jongens uit de tweede groep, waarvoor een aparte coach zal wor den aangetrokken, moeten de gele genheid hebben zichzelf te ontdek ken, in het afgelopen jaar is er wel eens wat mis gegaan. Heel jonge ren ners, zoals André van Wijngaarden en Louis de Koning, zijn in 1986 on voldoende aan hun trekken geko men. Ik heb dat mij zelf verweten, noem het een fout. Het was voor mij tenslotte ook het eerste jaar dat ik in deze functie werkte. Dit tweetal wordt nu in de tweede groep opgeno men". De A-ploeg is in 1986, trai ningsperioden meegerekend, 150 da gen in het zadel geweest. Een dergelijk programma staat Boskamp ook in het nieuwe jaar voor ogen. Tweederde van die periode bestond uit wedstrijden. De buit was 22 over winningen in etappewedstrijden. Het aantal wedstrijddagen zal in het nieuwe jaar eerder meer dan minder worden, omdat de Vredeskoersplan- nen niet opnieuw door een ramp met een kerncentrale gedwarsboomd zul len worden. •Boskamp, net 31, heeft op basis van resultaten het begrip bondscoach achtergrond gegeven. Hij is namelijk meer dan keuzeheer. Hij is opleider en begeleider van jong talent. Uit dat gegeven en de zekerheid dat met ge richte voorbereiding successen kun nen worden afgedwongen, heeft hij van de bezuinigende unie de speel ruimte gekregen om in het nieuwe jaar met een voor Nederlandse be grippen ruim budget verder te gaan. Minder dan twee jaar geleden mocht hij de 100 kilometerploeg voorberei den op de spelen van Los Angeles. Zelf moest hij thuisblijven om via de tv te ontdekken, dat zijn groep zelfs zonder het beste materiaal de enige fietsende Nederlandse medaillewin naars waren..Tn 1987 heeft hij niet al leen de wegrenners onder zijn gezag, maar tevens is hij feitelijk supervisor over de andere selectieploegen, die streven naar afvaardiging naar de wereldkampioenschappen in Oosten rijk en de titelstrijd voor junioren. Boskamp zegt die functies te willen uitoefenen in samenspel en samen spraak met de andere coaches. Onredelijk In die opzet is geen, of nauwelijks ruimte voor een aparte baanselectie, maar het zou onredelijk ^ijn om te stellen dat Boskamp die groep om zeep heeft gebracht. Internationaal liggen de bannrenners ai jaren ten minste een wiel achter, zowel in uit slagen als in het materiaal, dat hen ter beschikking is gesteld. Tekenend voor het verval was de achtervol- gingstitel, die de afgelopen zomer in handen viel van Tom Cordes, een ren ner uit de wegselectie. Voor baanrenners als bijvoorbeeld sprinter Thierry Detant, is nog een plaatsje in de gedachten van Bos kamp, maar de anderen zullen een eventuele nominatie moeten afdwin gen in concurrentie met wegrenners. De coach gaat er namelijk van uit, dat de hardere voorbereiding op de weg de baanrenners (achtervolgers en klassementsrijders) geen schade doet. ,,In mijn selectieploegen is al tijd plaats voor een wereldachtervol ger, maar op dit moment denk ik dat Zanoli, De Vries en Cordes Neder lands beste achtervolgers zijn en die zitten al in de A-ploeg", concludeert Boskamp. Het is denkbaar dat een wegrenner, die het net niet haalt, zichzelf terugvindt als baankandi- daat voor de olympische spelen. Op Seoel namelijk is de voorbereiding van Boskamp gericht, meer in ieder geval dan op de aanstaande wereldti telstrijd. Dat doel vraagt bijzondere maatre gelen, zoals bijvoorbeeld een over eenkomst met de geselecteerden, dat zij amateur zullen blijven. „Het is een moeilijk punt", verklaarde Bos kamp. ,,Je kunt feitelijk niemand verhinderen een beroep te gaan uitoe fenen. Wij onderzoeken de juridische consequenties van een dergelijke overeenkomst. In ieder geval denken we aan een contract met een boetclau- sule. Noem het een transfersom. Het is toch redelijk, dat de unie wat terug wil zien voor de duizenden guldens die met een bepaald doel in de oplei ding van de jongeren wordt gestoken. Het afgelopen seizoen zijn we ver rast, doordat Marc van Orsouw van de ene dag op de andere een professi oneel contract tekende. Zoiets moet voorkomen kunnen worden". Van daar die afspraken voor tenminste een jaar, die naar Boskamp hoopt tot na Seoel zullen kunnen worden uitge rekt. Het plotselinge vertrek van Van Orsouw bracht Johannes Draayer binnen de groep, een veteraan bijna met zijn 26 jaar. De selectie is name lijk ongekend jong. Eerste jaars- amateur Michel Zanoli is achttien, Gcrrit de Vries, Wybren Veenstra en debutant Frank Kersten zijn negen tien, Tom Cordes, Herbert Dijkstra, Arjan Jagt en Comé van Rijen twin tig, Rob Harmeling is al 21. Om die groep bij elkaar te houden is de be- houdlijst opgesteld. Cordes, De Vries en Jagt hebben al een overeenkomst getekend, Zanoli en Dijkstra hebben toegezegd het te zullen doen. B-selectie Naast dat mogelijk nog met een man uit te breiden tiental, zal er een B-selectic komen, met ruimte voor de baanrenners en een weggroep die nog niet klaar is voor het grote werk. Het moet wel een B-groep heten, want ge zien de leeftijdsopbouw van de eerste keus kan de tweede groep onmogelijk Jong Oranje worden genoemd. Boskamp heeft desondanks een probleem. Met het vertrek van John Talen, die zijn profplannen zeer tijdig had bekend gemaakt, is de ploeg zijn aanvoerder kwijt geraakt. „We heb ben een groep met geweldig veel ta lent. Zo'n jonge ploeg wordt in de breedte sterker, dat moet ook, maar wie. biedt zich. aan als kapitein? De groep is in zijn geheel wel een stukje rijper geworden. Ik zeg, dat dat komt dank zij het werk in het jaar dat bij na voorbij is"; Boskamp heeft met de gastrennersverenigingen een goede verstandhouding. Met Krott (voor hij ziek werd), Van der Kruijs (voor hij naar de profs ging) en Hoekstra (voor Batavus de sponsorploeg afschoof) was al overleg geweest. De coach kreeg opnieuw alle medewerking, maar is er in het komende jaar min der afhankelijk van. Alleen Harme ling en Kersten (Amstel) en Van Rijen en Draaijer (Van Aarle-Ecco) rijden nog voor een sponsorploeg. De ande re zes staan na het vertrek van Bata vus volledig ten dienste van André Boskamp. „Een gelukkige omstan digheid", oordeelt de coach, „maar in feite verandert er niet zo veel. Zij wa ren al inzetbaar op de momenten dat ik hen nodig had". Gemakkelijker Boskamp is voor oriëntatie al naar Oostenrijk geweest, waar de komen de wereldtitelstrijd zal worden ge houden. Beide parkoersen zijn ge makkelijker dan die aan de voet van de Rocky Mountains. Boskamp ver wacht zeker in de individuele wed strijden geen slachting door het par koers. „Als het een beetje waait, is een wedstrijd in Zandvoort lastiger". De voorbereiding zal er niet min der om zijn. De groep vertrekt eind januari, vermoedelijk voor een maand, naar Cuba. In maart is even tueel ruimte voor een trainingskamp en voor een aantal eendaagse wed strijden in Nederland, met het doel de waarde van deze wedstrijden te verhogen. De daarop volgende maand staan twee Italiaanse wed strijden op het programma, de Week van Bergamo en de Giro Delia Regio- ni. Mei is voor de Vrcdeskocrs en in juni was de Italiaanse ronde voor zien, maar die is verschoven naar het najaar. Uitwijkmogelijkheden zijn de ronden van Joego-Slavië en Luxemburg, ook natuurlijk als voor bereiding op het nationaal kam pioenschap aan het einde van die maand. Vaste prik voor juli is de ron de van Rijnland-Palts cn dat bete kent dat een aantal kandidaten voor de achtervolgingstitel op de baan buitenspel is gezet. In die tijd name lijk staan voorlopig ook de baan- kampioenschappen gepland. Pas daarna begint dc gerichte voor bereiding voor de 100 kilometer ploeg, waarbij vermoedelijk niet op nieuw de Coors Classic zal kunnen worden aangedaan. Dc laatste dagen van de CC in Amerika vallen waar schijnlijk te kort voor de wereldkam pioenschappen om buiten de proble men van de aanpassing aan het tijdsverschil tc blijven. Alternatie ven voor de Amerikaanse tour zijn wedstrijden in Henegouwen en Slo wakije. Boskamp heeft in zijn pro gramma nog een groot verlangen. „Ik hoop dat het budget het toestaat om met dc nationale ploeg te starten in de ronde van de toekomst en de Euro pese gemeenschap. We hebben daar te lang ontbroken en met een route tus sen Rome en Den Haag mag dat feite lijk niet opnieuw", constateert de coach tot slot. Ondanks het feit, dat het vooral een gezelligheidsgebeuren betrof, werd er toch vol overgave gespeeld, zoals op bovenstaande foto het echtpaar Van de Berge en de dames Terwisscha en van Wingerden. BURGH-HAAMSTEDE - Tijdens de serie zomeravond- bridgedrives van de Burgh-Haamsteedse club Bridgedri ve '68 werd bij herhaling het plan geopperd eens een nachtdrive op het programma te zetten'. Uiteindelijk werd bestuurlijk besloten de stoute schoenen aan te trekken en een datum te prikken voor de eerste Nacht van Haamstede. „Dit was vooral een proef 0111 eens te kijken hoe een dergelijk evenement zou aanslaan", ver telt P. F. Mes, een van de gangmakers achter het bridge- gebeuren, dat werd afgewerkt in het Burgh-Haamsteed se dorpshuis De Schutse. „Nu deze proef als voor honderd procent geslaagd kan worden aangemerkt orga niseren we gedurende de komende zomerperiode een tweede nachtdrive, waaraan stellig ook veel toeristen zullen deelnemen". Van de negentien deelnemende paren bleken Cor Blonk en Sam Karstens als de sterksten uit de marathondrive te zijn gekomen. Zij kwamen in de drie ronden aan een totaalscore van 177,78%. Het paar Van Es/De Wit eindigde op ruim twee procent als tweede. oudere bridgers bij. Ik vind het knap, dat zij het hebben aangedurfd om bij deze lange zit van de partij te zijn", stelde organisator Mes vast. Aangetoond werd evenwel ook, dat het bridgen wel degelijk ook door jongeren wordt gedaan. „Ik vind het leuk om mee te doen. De een klaver jast, de ander bridgt. Dat maakt niks uit. De barrière die vaak door niet- bridgers wordt geïnsinueerd, bestaat volgens mij helemaal niet. Het is met bridgen net als met veel andere spor ten. Als je het eens een keer gedaan hebt, dan ben je ervan gecharmeerd en blijf je het doen", constateerde Co Braber, die met zijn partner Martien van Bergen Goeree-Overflakkee ver tegenwoordigde. Het Ooltgensplaat- se duo stond daar evenwel niet alleen in, want nog een aantal Goerce- Overflakkeese paren was naar Burgli-Haamstede komen afzakken. Zij zouden zich ook terdege mengen in de strijd om de bovenste plaatsen in de eindrangschikking. Na de pauze van een klein uur, waarin de rekenkamer de resultaten van de eerste ronde op papier zette, werd met veel plezier aan de tweede ronde begonnen. De paren waren nu anders ingedeeld. De A-groep moest nu aantreden tegen de B-groep. Dui delijk werd al snel, dat van de rang schikking van de eerste ronde niet veel overeind zou blijven. Met name de paren Blonk/Karstens en Van Es/'De Wit lieten zien zich nog lang niet tevreden te willen stellen met een rol op het tweede plan, maar ook het echtpaar Glimmerveen wenste niet te capituleren en handhaafde zich hoog in het klassement. Eerste ronde-koploper echtpaar Van de Ber ge moest enig terrein prijsgeven, maar de hoge score uit de openingsfa se hield het paar toch hoog in de rang schikking. Na de tweede ronde was er nog van alles mogelijk, maar de top pers uit de eerste spellenronde had den toch reeds moesten bekennen, dat een totaalzege er niet meer in zou zitten. Na een tweede pauze, waarin de stand van zaken weer op een rijtje werd gezet en de spelers zich weer wat beweging gunden, kon begonnen worden aan de derde en beslissende ronde. De tien beste paren uit de tus senstand na twee ronden belandden nu gezamenlijk in een groep, terwijl de overige negen paren de tweede groep vormden, zodat er opnieuw een volledig andere samenstelling werd bereikt. Spannend :-m>> Ondanks het vooral op basis vaii gezelligheid afgewerkte bridgege1 beuren bleef het toch ook in de derde ronde spannend omtrent de vraag welk paar zich winnaar van de eerste Nacht van Haamstede zou mogen noemen. Cor Blonk en Sam Karstens zetten ook nu hun opmars voort en plaatsten zich uiteindelijk definitief aan de kop van de ranglijst met een totaalscore van 177,78%, hetgeen toch nog bijna een gemiddelde score van 60% per ronde betekent. Slechts een paar slaagde er in om erg dicht in de buurt van het winnen de koppel te blijven. De heren Van Es en De Wit kwamen uit op een totaal van 175,34% en zij nestelden zich daarmee afgetekend op de tweede plaats. Het echtpaar Glimmerveen, dat in de eerste ronde de op een na hoogste score liet aantekenen, bleef hoog staan, maar moest uiteindelijk Het bridgegebeuren in dorpshuis De Schutse ging vrijdagavond om tien uur van start met de eerste ron de. De negentien paren werden in die ronde naar sterkte ingedeeld, zodat de sterkste tien paren in groep A en de mindere goden in groep B terecht kwamen. In de sterke groep scoorde het echtpaar Van de Berge het hoogst met een percentage van 63,89%, een score die zeer dicht werd benaderd door de winnaars van de tweede groep. Het echtpaar Glimmerveen kwam met een percentage van 63,54% uit de bus en ook het echtpaar Mes hoefde nog nauwelijks toe te geven. Met 62,50% eindigde dit Burgh- Haamsteedse paar kort achter het echtpaar Glimmerveen als tweede in de rode groep en als derde in de to taaluitslag van de eerste ronde. De heren Kooyman en Machielse voer den met 59,38% de brede midden groep aan. Mevrouw Verdam en de heer Den Hond eindigden op 59,03% en de dames Terwisscha en Van Win gerden noteerden 56,25%. De heren Blonk en Karstens eindigden in de eerste ronde met 52,08% op de zeven de plaats in de totaalstand, maar zij zouden zich in de volgende twee ron den flink naar boven werken. Zelfs zoveel, dat zij met de eindzege zouden gaan strijken. Rustpauze Na afloop van de eerste ronde, om streeks kwart voor een, konden de 38 bridgers even de benen strekken en de inwendige mens sterken met een natje en een droogje. Meteen werd de gelegenheid te baat genomen om de diverse spellen nog eens de revue te laten passeren en te filosoferen over de afloop van de eerste Nacht van Haamstede. „Nu is iedereen nog monter en op gewekt, maar daar zal naar gelang de nacht vordert nog wel wat verande ring in komen", meende Marcel van de Berge, met zijn vrouw de trotse en verrassende ranglijstaanvoerder na een speelronde. „Er zijn nogal wat toch ruim aeht procent achterstand op het paar Blonk/Karstens toe staan. Een derde positie was hun deel. De heren Kooyman en Machiel se wipten ook nog over het echtpaar Van de Berge heen met een totaalre sultaat van 164,41%, terwijl de win naars van de openingsronde eindig den op 160,42%. Het echtpaar Aker boom, dat bijzonder zwak startte door in de eerste ronde op slechts 41,67%, uit te komen, werkte zich op naar de zesde plaats met 156,95% als- totaalscore. De dames Terwisscha en Van Wingerden eindigden op de ze vende plaats en waren daarmee het hoogst scorende damespaar. Uitein delijk bleken alle bridgers - jong en oud - de nacht voortreffelijk te zijn doorgekomen. „Er vielen geen opval lende vermoeidheidsverschijnselen te noteren, ondanks het feit dat er best wel wat dames waren, die voor af nogal tegen de lange ruk opza gen", onderkende organisator Mes. „Het is allemaal voortreffelijk ver lopen en ongetwijfeld zit een spoedi ge herhaling er in, maar dan gedu rende de zomermaanden. Ik denk dat alle spelers van nu ook dan er weer bij zullen zijn, maar daarnaast stel lig nog een groot aantal anderen, die eerst eens de kat uit de boom wilden kijken". Nadat de eerste Nacht van Haamstede was besloten met een ge zamenlijk ontbijt reisde iedereen za terdagmorgen omstreeks negen uur naar huis om enkele uurtjes het bed op te zoeken. De bridgesport is.al lang niet meer eewlfport alleen voor ouderen', zoals Có Braber óndermèer bewijst. De einduitslag van de eerste Nacht van Haamstede, een organisatie van Bridgekring '68, ziet er als volgt uit: 1. hrn Blonk/Karstens 177,78%; 2. hm Van Es/De Wit 175,34%; 3. ep Glimmerreen 169,34%; 4. hrn Kooy man Machielse 164,41%; 5. ep Van de Berge 160,42%; 6. ep Akerboom 156,95%; 7. ds Terwisscha/Van Win gerden 151,39%; 8. hrn Van Bergen/ Braber 149,80%; 9. ep Van Vliet 149,27%; 10. mw Gakeer/hr Van Wave- ren 147, 92%; 11. ep Mes 145,52%; 12. hrn De Wit/Van de Zande 145,15%; 13. ds Hendrikse/Van de Zande 144,45%; 14. mw Verdam/hr Den Hond 143,40%; 15. ds Goedbloed/Kort 141,88%; 16. ep Evenwel 139,48%; 17. ds Van Geesbergen/Jon gmans 130,94%; 18. mw Offenbach/hr Oude geest 130,56%; 19. hrn Hartog/Kars- bergen 126,05%. Tussen de ronden was er tijd voor een natje en een droogje.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 7