Storm Verbouwing Foto Verschoore Lezing zure regen voor Natuur- en Vogelwacht Skeeler hoort niet thuis op de rijweg In 2000 circa 6,2 miljard mensen MIDDEN MIDDENSTAND Muzikale nostalgie in Zierikzeese Vierschaar 4 ZIERIKZEE LTS In een overvolle kantine hielden en kele leerlingen en leraren van de Scholengemeenschap Schouwen-Dui- veland, onder het motto Vrede' een voorstelling, die bedoeld was als de afsluiter van het jaar. Vrede, zeer toe passelijk in deze tijd, iets waar de di recteur van de school, C. Wagensveld, in zijn openingsrede ook over sprak. Mark Borsboom was de leerling die het spits afbeet om zijn pianospel te voltooien. De 'lol' kwam, toen enkele leraren op de hak werden genomen met een Marionettenspel. Het pro gramma werd niet helemaal volgens schema afgewerkt, door ziekte van een leerling. De film de Plank ver scheen toen wat eerder op het scherm dan was gepland. Na de traktatie met oliebollen, die door de bakkersleer lingen gemaakt waren, hield adjunct directeur H. van Dam zijn afslui tingstoespraak, waarbij hij iedereen een gelukkig nieuwjaar wenste. Voorlichting De Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting Schouwen-Duiveland houdt dinsdag 6 januari een actualiteitenle zing, waaraan J. Wals en ing. W. In 't Veld hun medewerking verlenen. De bijeenkomst in het Huis van Nassau begint om 19.30 uur. Dinsdag 27 ja nuari is er een excursie naar Rumpt- stad bv in Stad aan 't Haringvliet. Belangstellenden vertrekken bij de weegbrug Oosterland om 13.15 uur. Computerwedstrijd Onder de naam Micro Masters Hol land wordt door twee ministeries een nationale computerwedstrijd voor middelbare scholieren georganiseerd in het kader van het Informatica Sti muleringsplan. Jongeren van 13 tot i en met 19 jaar. kunnen meedoen met een eigen gemaakt computerpro gramma. De vier verschillende cate gorieën omvatten zowel beginners als scholen. De wedstrijd vindt plaats in twee ronden waarvan de provinciale voorronde zal plaats vinden in de paasvakantie. Beurs De Beurs voor Landbouw en Han del komt donderdag 8 januari bijeen in het Huis van Nassau. Vanaf 20.00 uur spreekt de heer Blikman (Snuif) de aanwezigen toe, die vanaf 19.00 uur welkom zijn. SEROOSKERKE Kerststukjes Voor de leden van de Serooskerkse dorpsgemeenschap is er in,het dorps huis gelegenheid geweest om kerst stukjes te majcen onder leiding van de dames Van Splunter en De Vrieze. Er was veel belangstelling voor de bijeenkomst, waarvoor het voorbe reidende werk gedaan is door P. van Splunter. Er werd ondermeer ge werkt op boomstamschijfjes. KERKWERVE Kerstviering NCVB De leden van de NCVB-afdeling Kerkwerve hielden onlangs een kerstviering in de zaal van de Her vormde kerk, die daarvoor sfeervol was versierd. Met Komt allen' teza men en het gebed werd de kerstavond geopend, waarna presidente me vrouw Huigens-Stoel een ieder wel kom heette. ,,Het is fijn om met allen deze bijzondere geboorte voor ons mensen te gedenken", sprak ze. Na dit welkom werd de kerstliturgie door de bestuursleden voorgelezen; afgewis seld met samenzang. De meditatie was verzorgd door de vice-presidente mevrouw Bolleman, het droeg de ti tel Met haast. Na de .pauze was er nog samenzang .en.'.een' kerstverhaal :dat. werd gelezen door mevrouw Van Sluis-Meerdink- -Na. het Ere zij God werd afgesloten met een dankgebed. SCHARENDIJKE Speelzaal De Peuterspeelzaal in Scharendijke heeft vanaf maandag 5 januari een nieuw onderkomen aan de Ri besstraat 22 te Scharendijke. 'r Mor gens om 09.30 uur is de officiële ope ning en er is tot 11.00 uur gelegenheid om het nieuwe pand te bezichtigen. OOSTERLAND Kerstviering Voor de ouderen is er in dorpshuis Oosterhof te Oosterland dinsdagmid dag 23 december, morgen dus, vanaf 14.00 uur een kerstviering. MIDDELBURG Gespreksgroep Dc Stichting FIOM die tot doel heeft hulp te verlenen bij zwanger schap en allleenstaand ouderschap organiseert op woensdag 7 januari de eerste van een aantal gespreksavon- den voor weduwen en weduwt naars met thuiswonende kinderen. De groep zal gedurende acht a tien keer eens per veertien dagen bij elkaar ko men in het FIOM-gebouw aan de Var- kensmarkt. De gespreksonderwer pen zijn onder andere: opvoeden in je eentje, hoe verwerk je je verdriet en alles zelf moeten doen. ZIERIKZEE - Waardoor sterft het bos? Dit was het thema van de lezing die Constance van Dorp van De Kleine Aarde voor de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland hield. In haar uiteenzetting ging zij in op de oorzaken en gevolgen van zure regen en noemde zij een aantal te nemen maatregelen. Met enkele cijfers gaf de spreekster aan hoezeer zure regen een aanslag doet op het aanwezige bosareaal in Nederland. ..In de zomer van 1985 was 35% van het totale bosgebied aangetast en 15% in meer of mindere mate ziek. Voor de Peel waren deze cijfers nog alarmerender:40% aange tast en 30% ziek". In Zeeland, zo meldde zij lijkt het verschijnsel nog niet te bestaan. Zure regen wordt door deskundi gen beschreven als een vrijwel onbe grijpelijk verschijnsel, waarbij een groot aantal stoffen zoals zwaveldi oxide, stikstofdioxide, ammoniak, ozon en wellicht ook zware metalen. De veroorzakers van dit^ verschijnsel zijn verkeer, landbouw, raffinage en een aantal industrieën. Aan de hand van enkele dia's werd duidelijk gemaakt in hoeverre het bos in Brabant op dit moment afta kelt. Uiteraard werd ook gesproken over de maatregelen, die volgens de milieubeweging genomen moeten worden om dit milieuprobleem tegen te gaan. Alleen het beperken van de uitstoot van zwaveldioxide, stikstof dioxide en ammoniak is niet voldoen de. „De maatregelen van de overheid liggen vooral op technisch vlak. Als voorbeeld noemde Constance van Dorp het reinigen van rookgassen of wervelbedverbranding door middel van kalk, dat op zich ook weer gipsaf- val oplevert. Als oplossing noemde Van Dorp veel minder en duurzaam produce ren, beperking van de omvang van het verkeer door het stimuleren van openbaar vervoer, een krachtige energiebesparing en een vorm van landbouw die het milieu spaart. Het gaat er uiteindelijk om tot een duur zame economie te komen, besloot Constance van Dorp haar betoog. ZWOLLE - De Zwolse rechtbank vindt, dat 'een skeeler (een schaatser op wieltjes) niet thuis hoort op de rij weg, maar op een voet- en fietspad. Ze bepaalde dit in haar vonnis tegen de 25-jarige politieman H. Slagter, die in zijn woonplaats Oldebroek een proefproces hierover had uitgelokt. De politie en skeelers hadden hierop aangestuurd om duidelijkheid te krijgen voor de sport in - snelle - op komst. De skeelers trainen vaak op de rij weg en veroorzaken daardoor gevaar lijke situaties met hun snelheden van soms 25 tot 30 "kilometer per uur, waarbij zij niet echt kunnen remmen. Slagter liet zich daarom skeelend op de rijbaan aanhouden en kwam in no vember voor de kantonrechter. Die veroordeelde hem tot een boete van 51 gulden wat de mogelijkheid tot ho ger beroep openhield voor zowel 'ver dachte' als openbaar ministerie. Dit gebeurde dan ook, omdat men WASHINGTON - De wereldbevol king zal omstreeks het jaar 2000 uit circa 0,2 miljard mensen bestaan. Op dit moment zijn er 4.9 miljard aard bewoners. Dat heeft het Amerikaan se Bureau voor dc Statistiek (ABS) berekend. Thans leeft 21 procent van de we reldbevolking in Noord-Amerika, Eu ropa en de Sovjetunie. Dit percentage zal bij de eeuwwisseling verder zijn gedaald, want West-Duitsland, Dene marken, Oostenrijk en Hongarije iiebben, zo zegt het bureau, negatieve geboortenpcrcentages, wat betekent dat de bevolkingsomvang daalt. Ver wacht mag worden dat dit beeld zich in de komende tien jaar ook in ande re Europese landen zal gaan verto nen. Nigeria, waar nu ongeveer 103 mil joen mensen wonen, zal, zo voorspelt het ABS, in 2035 meer dan 400 mil joen inwoners hebben. Het zal dan het dichtstbevolkt land zijn na de Volksrepubliek China en India. In het jaar 2000 zal ongeveer de helft van alle aardbewoners in stede lijke gebieden leven. Dat aantal ligt nu nog bij 42 procent. ZIERIKZEE - Het verlenen van een betere service aan de klanten door binnen een uur (kleuren)foto- rolletjes te kunnen ontwikkelen en afdrukken. Dat was een van de overwegingen voor eigenaar Dick Verschoore om zijn fotozaak aan de Dam te Zierik- zee te laten verbouwen. De winkelruimte werd en kele vierkante meters groter, werd voorzien van een lichter interieur en er werd een zogenaamd mini- laboratorium geplaatst waarin fotorolletjes binnen een uur kunnen worden ontwikkeld en afgedrukt. De heropening van toto Verschoore op de Zierikzeese Dam is een feit. Met de verbouwing wordt ook aan de bedrijfsvoering van de zaak een andere richting gegeven. „Wij stoppen met de verkoop van computers en gaan ons meer toe leggen op video-apparatuur en het ontwikkelen en afdrukken van fo to's. Verschoore legde uit dat deze laatste werkzaamheden in het mini-lab worden gedaan met be hulp van een computer. „De kwa liteit van de foto's is hetzelfde of beter dan wanneer wij ze opstu ren. En we kunnen beter inspelen op de wensen van de klant", aldus de fotohandelaar die benadrukte dat de prijs door deze servicever lening niet wordt verhoogd. Ah een ander belangrijk voordeel noemde hij dat de films niet meei kwijt kunnen raken zoals dat bij het opsturen naar een grotere ont wikkelcentrale nog wel eens wil gebeuren. Hij denkt dat de snelle service vooral belangrijk is voor mensen uit de omliggende dorpen die even in Zierikzee komen win kelen en voor dc toeristen. Overi gens is het mini-lab naar verwach- INDE ting in de loop van januari klaar voor gebruik. Naar aanleiding van de verbouwing krijgen alle klanten bij de fotozaak tot een ja nuari een attentie. vond dat het vonnis geen echte duide lijkheid bracht. De kantonrechter veroordeelde Slagter omdat hij de verkeersveiligheid op een doorgaan de weg, waar het overige verkeer met een snelheid van rond de tachtig kilo meter per uur reed, in gevaar bracht. Hij had echter op zich geen bezwaar tegen het skeeleren op de rijweg, zo lang dit de veiligheid van andere weggebruikers maar niet in gevaar brengt. De rechtbank zegt in het vonnis - waarbij overigens geen straf of maat regel werd opgelegd, omdat het een proefproces was - dat skeelers in het wegenverkeersrecht als voetgangers moeten worden beschouwd. „Een skeeler maakt voor zijn voortbewe ging gebruik van rollend materiaal. De relatief kleine wieltjes onder de schoenen verhinderen echter, dat hij op andere weggebruikers de indruk maakt een voertuig of wagen te zijn", aldus de rechtbank. De Zwolse verkeersschout mr S. Buist toonde zich erg gelukkig met de uitspraak, waardoor de regels voor voetgangers onverkort van toe passing zijn op skeelers. Dat wil zeg gen dat de skeelers zich op het voet- of fietspad moeten begeven als dit aanwezig is. „Ik denk dat de politie met dit vonnis goed uit de voeten zal kunnen", aldus Buist. SHANGAI/PEKING - In Shanghai zijn tienduizenden studenten en an deren van het plein van het volk op- gemai-cheerd naar het gemeentehuis aan de haven. Er deden zich geen inci denten voor. Het was mooi weer en de mars trok vele nieuwsgierigen, zodat het geheel zich voltrok in een carna valachtige sfeer. Een legertje van 500 politiemannen begeleidde de beto gers op hun tocht naar het gemeente huis. Het verkeer werd volledig ge blokkeerd en oproepen aan de betogers om zich te verspreiden wer den met hilariteit ontvangen. Vervolg van pagina 1 Het enige werk van Nederlandse bodem was de „Pavan Lachrimae" van de blinde fluitist en klokkenist Jonkheer Jacob van Eyck, die in zijn tijd een alom bekende blokfluitist was. Het is een werk uit de „Fluyten Lusthof" geschreven voor sopraan blokfluit. Naarmate er meer varia ties over een dergelijke melodie ge schreven zijn wordt een dergelijk solowerk steeds moeilijker. Wellicht was het voor de afwisseling bevorde rend geweest als er meerdere werken voor blokfluitsolo zouden zijn uitge voerd Het prachtige gespeelde werk voerde naar een hoogtepunt op deze avond. De melodie van deze Pavane was algemeen bekend vandaar dat ook de Engelse componist Dowland er een meerstemmige bewerking over had geschreven. Aangezien deze bei de werken in elkaar overgingen kwam het einde van het concert mis schien wat onverwacht maar het waarderende applaus bewees dat de aanwezigen van het knappe fluitspel hadden genoten en dat de naam „Re- cordate" ook weieens zou kunnen be tekenen dat we niet alleen de oude muziek herinneren maar ook de groep die deze muziek op uiterst stijl volle wijze heeft gebracht. M. v. d. V.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4