Windenergie voor kleinverbruikers Collega's huldigen Geleijnse met een serie wandtekeningen Ministers nemen maatregelen voor bescherming van Rijn agenda WATERSTANDEN 'Geest van Tsjernobyl' bezet kerncentrale Tsjernobyl woord van het jaar Twee doden ongeval Brielle 2 In Zeeland MIDDELBURG - Kleinverbruikers van elektriciteit in Zeeland kunnen in de loop van 1987 windenergie gaan gebruiken. Dit is het gevolg van een contract dat tussen de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) en de onlangs opgerichte Coöperatieve Vereniging Zeeu- wind is gesloten. Dit hebben Zeeuwind en PZEM bekend gemaakt. Het is voor het eerst in Nederland dat op deze man-ier de mogelijkheid wordt geschapen voor een ren dabele windenergie-toepassing. Er zijn in ons land weliswaar circa vijftien molencoöperaties actief op het gebied van windenergie, maar de ze hebben nooit goede structurele re gelingen met de energiebedrijven kunnen treffen. De vereniging in Zeeland streeft er naar om volgend jaar een tot drie windmolens in gebruik te nemen. Elk met een capaciteit van 70 kilo watt. Daarmee kunnen zij 750 kilo watt leveren per aansluiting, dat is 25 procent van het gemiddeld jaarlijks energieverbruik van de Zeeuwse ge zinnen. Per molen kunnen 200 tot 300 klein verbruikers worden bediend. Afhan kelijk van de belangstelling denkt Zeeuwind het aantal molens in de toekomst verder uit te breiden. Lid Om het project tot stand te brengen kunnen particulieren lid worden van WIESBADEN - Het woord van het jaar 1986 in de Bondsrepubliek is voor het genootschap voor Duitse taal („Gesellschaft fur Deutsche Sprache"), een plaatsnaam in de Sovjet-Unie die voor mei bijna nie mand kende: Tsjernobyl. De stad waar zich de ramp met de kernreactor voordeed plaatste zich volgens de taalkundigen in Wiesbaden met ge mak eerste onder de populairste woorden van '86. Er zijn ook begrippen van afgeleid als ,,Tsjerno-wyhl" en „Tsjerno- Basel" en uitdrukkingen als ,,Im Jahr eins nach Tschernobyl". Woord van het jaar in de DDR wa ren de Engelse afkortingen CAD (Computer Aided Desigh) en CAM (Computer Aided Manufacturing), die in de Oostduitse pers een belang rijke rol speelden in verbindingen als ,C AD/CAM-losung", ,CAD/CAM-ar- beitsstation" en „CAD/CAM-vorha- ben" Zeeuwind. De investering die nodig is bedraagt 750 gulden per gezin. Kleine bedrijven en instellingen wor den afhankelijk van de grootte van hun elektrische installatie in hun me terkast gelijkgesteld met een tot vijf gezinnen. De door de windmolens geprodu ceerde stroom wordt aan de PZEM ge leverd. Die betaalt 750 kilowatt windstroom per Zeeuwind-lid terug aan de Vereniging tegen het kleinver bruikers-dagtarief, momenteel 17,5 cent. Voor de extra geproduceerde stroom wordt een tarief van zes cent gehanteerd. Waar de windmolens precies zullen komen te staan is nog niet bekend. Wel wordt gedacht aan een lokatie bij Bath op Zuid-Beveland. Volgens Jan de Vries van Zeeuwind is het niet ondenkbaar dat de vereniging zal gaan samenwerken met anderen. Ge dacht wordt daarbij aan de gemeente Hontenisse waar eerder initiatieven werden genomen om te komen tot de oprichting van een windmolenpro ject. De Vereniging Organisatie voor Duurzame Energie (ODE) heeft aan de PZEM de Snelle Ambtelijke Mo- lenprijs" uitgereikt voor heb instel len van een speciaal tarief voor wind- molenstroom. De prijs, een 'gouden' ventilator, werd al eerder uitgereikt aan onder meer de gemeentebesturen van Den Helder, Schiedam en Haar lem. Jöe-ODE heeft de onderscheiding ingesteld voor instellingen die be langrijke initiatieven nemen voor de ontwikkeling van windenergie in Ne derland. De ambtelijke molens draai den in Zeeland volgens de ODE in dit geval zeer snel. Twee maanden na het verzoek van de Vereniging Zeeuwind om een speciaal tarief werd dit door de raad van bestuur van PZEM ak koord bevonden. NOORDWIJKERHOUT - De 21- jarige H. M. Kerkvliet uit Noordwij- kerhout is door een verkeersongeval in haar woonplaats om het leven ge komen. Volgens de politie raakte de auto waarin het slachtoffer meereed door nog onbekende oorzaak van de weg en kwam tegen een boom terecht. J. J. Geleijnse onthult hier enkele tekeningen, die zijti dagelijkse bedrijvigheid symboliseren. BURGHSLUIS - Met een serie wandtekeningen waar op de veelzijdige activiteiten van Jaap Geleijnse werden uitgebeeld gaven de collega's van de jubilerende weg- en waterbouwer uiting aan hun affectie en waardering. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst in het Topshuis op het werkeiland Neeltje Jans ter ere van het feit dat de weg en waterbouwer 25 jaar in dienst is bij Rijkswaterstaat. ,,Een lange tijd", vond zijn directe chef, het hoofd van de Dienstkring Deltakust ing. H. Verhey. ,,In het al gemeen is het voor iemands ontwik keling niet zo goed om 25 jaar achter een in dienst te zijn bij hetzelfde bedrijf omdat men dan te eenzijdig wordt." Bij waterstaat vond hij dat echter niet opgaan omdat daar zoveel variatie is dat van langdurig hetzelf de werk doen geen sprake is. ,,Het is bij ons de opeenvolging van bijzon derheden die je bij de tijd houden. Drijven op ervaring is er niet bij." Hij schetste zijn collega als een man met een enorm werktempo die gewend is eerlijk en recht, voor zijn raap te zeggen waar het,'op staat. „Meestal bevalt dat goed maar soms werkt het ook averechts". Hij loofde de grote capaciteiten waarover de ju bilaris beschikt. „Hij pakt de proble men vol aan om ze op zijn manier op te lossen", aldus Verhey. Hij zei dui delijk te merken aan de hele houding van de jubilaris dat deze zijn werk heerlijk vindt. Hij gaf een overzicht van de taken die de jubilaris in de loop der jaren verrichtte en diens veelzijdige vrije tijdsbesteding. Als cadeau kreeg Ge leijnse een tas met daarin het woor denboek De Zeeuwse dialecten aan geboden. En tenslotte mocht de jubi laris de serie tekeningen onthullen. Hoewel Geleijnse de voorgaande nacht met enkele collega's in touw was geweest in verband met het slui ten van de schuiven door het springtij en de storm stond hij nog fit op het spreekgestoelte. „Het was een heer lijke sfeer. We hebben op een zeer ple zierige wijze gewerjct. Om 2.30 uur stond het water op 2.64 meter en om 4.30 uur was de eerste echte sluiting een feit. De waterstand was toen 2.73 meter". Het steeds opletten op de appara tuur die de waterstand aangaf herin nerde hem aan het begin van zijn loopbaan bij Rijkswaterstaat toen hij eens vijftien uur achter elkaar bij een peilschaal zat om elke vijf minuten de waterstand te noteren. Na twee jaar voorbereiding waarin de dienst kring Zierikzee overging in de dienst kring Deltakust zal deze afdeling vanaf een januari aanstaande het be heer van de Stormvloedkering op zich nemen. „We staan met de nieuwe ploeg in de startblokken om de zaken waar te maken", aldus Geleijnse. Hij had er alle vertrouwen in dat het ook zal lukken. Verder sprak hij de hoop uit dat er in de toekomst wat meer tijd zal komen voor persoonlijke contac ten tussen het personeel onderling. „Want dat mis ik toch wel wat", aldus de jubilaris die om die reden ook bij zonder blij was met de bijeenkomst waarop zijn collega's op informele wijze bij elkaar konden zijn. Water schoon in 2000 ROTTERDAM - Verbetering van de veiligheidsvoorzie ningen bij de produktie en opslag van chemische stoffen langs de Rijn, een meer doelmatige alarmregeling voor ongelukken op het rivierwater, versnelde uitvoering van de twee Rijnverdragen over het zout en chemische stof fen, een spoedige afdoening van de eisen tot schadever goeding voor de recente giflozingen op de Rijn en een schone rivier in het jaar 2000. Dit zijn de belangrijkste punten van overeenstemming op de ministerconferentie van de Rijnoeverstaten, die vrijdag in Rotterdam werd gehouden. De bewindslieden besloten .voorts tot een diepgaand onderzoek naar het ongeluk bij de chemische onderne ming Sandoz in Bazel waardoor de Rijn enkele weken geleden ernstig werd verontreinigd. Een ander besluit betreft de opstel ling van een zogenoemd thermisch verdrag. Deze overeenkomst, waar mee voorkomen moet worden dat het water van de Rijn verder wordt opge warmd door geloosd koelwater van elektriciteitscentrales, dient zo spoe dig mogelijk tot stand te komen. Het uit 1976 daterende chemiever- drag, met de uitvoering waarvan nog weinig vooruitgang is geboekt, moet op korte termijn volledig worden uit gevoerd om een einde te maken aan de lozingen van de zogenoemde zwarte-lijst-stoffen. Dit zijn voor het milieu en de volksgezondheid scha delijke stoffen, waarvan de lozing uiteindelijk geheel stopgezet moet worden. Ook het even oude zoutverdrag. met de uitvoering waarvan Frankrijk 5 januari een begin maakt, moet zo snel mogelijk volledig worden uitge voerd. Dit betekent dat 60 kilogram per seconde zout dat de Kalimijnen nu nog op de Rijn lozen, opgeslagen moet worden. De ministers hebben afgesproken dat zij elkaar zullen waarschuwen, als zich op de Rijn een catastrofe voordoet. Het personeel van de alarmstations langs de rivier krijgt nieuwe instructies en de apparatuur zal worden verbeterd. Het waarschu wingssysteem zal naar de binnenwa teren in het Rijnstroomgebied uitge breid worden. Voor 1988 moet een internationaal alarmplan worden opgesteld. President Egli van Zwitserland zegde toe dat zijn regering alle eisen tot schadevergoeding voor het onge val bij Sandoz zal verzamelen en zal zorgen voor een zo snel mogelijke af Tijden en standen volgens getijdctafel Deltadienst t.o.v. NAP. Oosterscheldemond Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 23 december 07.35 115 01.50 - 95 20.20 125 14.10 -129 23 december 06.20 118 00.10 - 88 18.45 132 12.35 -125 23 december 08.15 132 02.05 -108 20.55 143 14.30 -143 23 december 07.45 131 01.50 -105 20.35 141 14.15 -139 Doodtij: 26 december Actuele informatie over afwijkingen: 01110-7056 doening door de Zwitserse onderne ming. Sandoz heeft laten weten be reid te zijn de eisen tot schadever goeding snel af te handelen. Op lange termijn willen de bewindslieden er voor zorgen dat hogere diersoorten rond de eeuwwisseling weer in de Rijn kunnen leven. Daarvoor zal een actieprogramma worden opgesteld. De ministers zullen in de tweede helft van mei 1987 opnieuw bijeen ko- Geen inspectie Het voorstel van minister Nijpels van milieubeheer chemische bedrij ven te laten inspecteren op hun mi lieuveiligheid door een onafhankelij ke internationale groep van deskun digen, kon op de ministersconferen tie geen algemene instemming vin den. West-Duitsland en Zwitserland voelden weinig voor controle van bui tenaf. Tot grote verbazing van minister Nijpels bleek Frankrijk wel bereid internationale inspectiedeskundigen toe te laten. De overige landen zegden wel toe de gegevens van nationale controle bij de chemische onderne mingen te rapporteren aan de inter nationale Rijncommissie. Op grond van deze informatie zal dit orgaan aanbevelingen doen. De bewindsman maakt op de mi nisterbijeenkomst melding van de re sultaten van het onderzoek, dat hij onlangs heeft laten uitvoeren ondei bedrijven in het Rijnmondgebied naar de veiligheidsvoorzieningen. De brandveiligheid is redelijk, maar ei zijn volgens de minister nog enkele tekortkomingen in de voorzieningen die bedrijven hebben getroffen tei bescherming van het milieu. Zowel de afvoer van bluswater als de be scherming van de bodem is onvol doende geregeld. Het veiligheidsonderzoek in het Rijnmondgebied zal worden uitge breid naar andere bedrijven in het land. Op grond van de resultaten van dit algehele onderzoek zal de rege ring voor februari volgend jaar voor stellen doen ter verbetering van de veiligheidsvoorzieningen. Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat toonde zich na afloop van de conferentie tevreden over de bereikte resultaten. Zij wees onder meer op de opdracht, die de bewinds lieden aan de internationale Rijn commissie hebben gegeven een actie programma op te stellen voor de schoonmaak van de rivier voor het einde van deze eeuw. Dit concrete programma met een kostenbereke ning erbij zal op de eerst volgende ministersconferentie in mei in Frankrijk aan de bewindslieden worden voorgelegd. De acht Nederlandse milieu organisaties die het afgelopen week einde deelnamen aan de Rijnacties langs de Rijn, waren teleurgesteld over de resultaten van de ministers- bijeenkomst. Volgens hen is vrijwel geen enkele eis uit het pakket dat de milieu-organisaties vorige week had den aangeboden aan de ministers Smit-Kroes en Nijpels, door de geza menlijke milieuministers van de Rijnoverstaten ingewilligd. Volgens een woordvoerder van Greenpeace, een van de deelnemende milieu-organisaties, is geen overeen stemming bereikt over een openbare, internationale inventarisatie van lo zingen van milieugevaarlijke stoffen. Evenmin werden afspraken gemaakt over sancties bij illegale lozingen of overtredingen van lozingsvergunnin gen. Vage afspraken De milieu-organisaties missen eveneens een effectieve internationa le controle op de produktie, verwer king en opslag van milieugevaarlijke chemische stoffen. De bevoegdheden van de internationale Rijncommissie zijn niet uitgebreid. Tenslotte zijn er geen concrete en nader uitgewerkte afspraken gemaakt over een verdere invulling van de zwarte lijst van mi lieugevaarlijke stoffen. „In het verleden is al talloze malen gebleken dat vage afspraken en be loften zoals nu ook weer zijn gedaan volstrekt ontoereikend zijn om een einde te maken aan de lozingen van giftige stoffen", aldus een verklaring van de milieu-organisaties, Behalve Greenpeace zijn dat de Stichting Na tuur en Milieu, Reinwater, de werk groep Noordzee, de Vereniging tot Be houd van het IJsselmeer, Milieude fensie, de Vereniging tot Behoud van de Waddenzee en de actie Strohalm. De voorzitter van de Stichting Reinwater, mr Jessurun D'Oliveira, heeft weinig hoopvolle verwachtin gen van de inspanningen van de Rijnoverstaten voor een verbetering van de kwaliteit van het Rijnwater. Hi ziet grote moeilijkheden als deze landen met hun maatregelen verder gaan dan de Europese Gemeenschap in haar richtlijnen voor de kwaliteit van het oppervlaktewater. „Op die manier krijgen we het Europa van de twee snelheden, die mettertijd met elkaar zullen botsen", aldus de voor zitter. Hij is bang dat economische factoren en valse concurrentiever houdingen een belangrijke storende rol zullen gaan spelen in het interna tionale Rijn-overleg. DEN BURG De 69-jarige C. de Porto-Boom uit Oudeschild is bij het oversteken van de Schilderweg bij Den Burg op ftaar fiets door een per sonenauto gegrepen en op slag ge dood. BRIELLE - De 36-jarige mevrouw C. E. van Oord-Bakkers en haar 8- jarige dochter Sandra uit Helle- voetsluis, die vrijdag door een auto ongeluk in de gemeente Brielle, zwaar gewond raakten, zijn het afge lopen weekeinde in een ziekenhuis overleden. De politie heeft dit be kend gemaakt. De vader van het gezin waartoe het tweetal behoorde, de 37-jarige J. H. van Oord, was vrijdag al op de plaats van het ongeval om het leven geko men. Een 12-jarige dochter is nog steeds zwaar gewond. De vier kwamen met hun auto op de Kanaaldijk frontaal in botsing met een bestelwagen, die vermoede lijk door een rukwind op de verkeer de rijbaan terecht was gekomen. De bestuurder van de bestelauto raakte licht gewond. Woensdag 10 december t/m zaterdag 3 januari Zierikzee Bibliotheek. Expositie Sahel, Beel den zonder grenzen. Maandag 22 december Zierikzee Stadhuis. Raadsvergadering Zierik zee. 19.30 uur. Dinsdag 23 december Burgh-Haamstede De Schutse. Kerstmiddag NvVH, Westerschouwen. 14.00 uur. Woensdag 24 december Zierikzee Gasthuiskerk. Interkerkelijke volks- kerstzangdienst. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Christelijk cultureel centrum De Burght. Kerstconcert Daniël Wayen- berg. 15.30 uur. Haamstede Hervormde kerk. Kerstavond viering. 22.00 uur. Brouwershaven Grote of Sint Nicolaaskerk. Kerst zang. 19.00 uur. Donderdag 25 december Zierikzee Jeugdsoos Brogum. Kerst-popcon cert. Vanaf 15.00 uur. Sint Willibrorduskerk. Kerstviering door en voor kinderen. 15.30 uur. Vrijdag 26 december Zierikzee Jeugdsoos Brogum. Kerst-popcon cert. Vanaf 15.00 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Film Bambi. 15.30 uur. Noordgouwe Start bij Autobedrijf Akkerdaas. Puzzelrit m.a.c. Sparta. Inschrijven vanaf 13.00 uur, starten tot 14.00 uur. Zaterdag 27 december Zierikzee Jeugdsoos Brogum. Optreden Mr Re- view. 22.00 uur. Dinsdag 30 december Bruinisse Hotel Storm. Vergadering van de af deling Schouwen-Duiveland van „Schuttevaer". 20.00 uur. Donderdag 1 januari Burgh-Haamstede De Burght. Opening serie culturele activiteiten. 13.00 uur. De Burght. Culturele manifestatie. 13.00 tot 23.00 uur. Vrijdag 2 januari Zierikzee Graanbeurs Huis van Nassau. Nieuwjaarsbal met The Crabtown Three. 20.30 uur. Maandag 5 januari Scharendijke Ribesstraat 22. Opening nieuw on derkomen peuterspeelzaal. 09.30 uur. Dinsdag 6 januari Zierikzee Huis van Nassau. Nieuwjaarsrecep tie NBvP. 10.00 tot 11.30 uur. Huis van Nassau. Bijeenkomst Ver eniging Bedrijfsvoorlichting. 19.30 uur. Donderdag 8 januari Zierikzee Huis van Nassau. Beurs Landbouw en Handel. 19.00 uur. Maandag 12 januari Middelburg Schouwburg. Nieuwjaarsreceptie Kamer van Koophandel. 16.00 uur. BORSSELE - Een groep van ongeveer dertig mensen, lid van de actie groep 'De geest van Tsjernobyl', heeft zich zondagmorgen vastgeketend aan de hekken bij de koelwater in- en uitlaat van de kerncentrale in Borsscle aan de Westerscheldc. De groep protesteert daarmee tegen het kernenergieprogramma van de Nederlandse overheid. In een pamflet eisen de actievoerders onmiddellijke sluiting van de twee kerncentra les in Nederland en stopzetting van alle overhcidsplanncn met betrek king tot kernenergie. De actie van zondagmorgen is volgens de actievoerders bedoeld als voorschot op de grote protest demonstraties tegen kernenergie die op 24, 25 en 26 april volgend jaar zullen worden gehouden. De Provinciale Zeeuwse Ener giemaatschappij (PZEM) heeft in verband met de bezetting van de koelwater in- en uitlaatgebouwen extra bewaking van de kerncen trale laten aanrukken en heeft de hekken voor de kerncentrale her metisch afgesloten. De politie heeft laten weten de actievoerders te zullen verwijde ren. Volgens de PZEM heeft de be zetting geen invloed op de be drijfsvoering van de kern en conventionele centrales in Borssc le. De groep heeft de actie rond het middaguur vrijwillig hccindigd. De groep wist op drie plaatsen het terrein van de Provinciale Zeeuw se Energiemaatschappij te Bors scle binnen te komen. Een deel bezette de koelwatcrinlaat aan de Westerscheldc, anderen slaagden erin op olicopslagtanks te klim men en spandoeken op te hangen met leuzen tegen kernenergie. De woordvoerster van het actie comité Frederique Schopenhauer zei dat de groep had willen aanto nen dat het met de beveiliging van de kerncentrale in Borssele in fei te droevig gesteld is. En dat iedere k waad wil lende op het terrein bin nen zou kunnen komen. De voorzitter van de raad van bestuur van de Provinciale Zeeuwse Energiemaatschappij. W. Don, die ter plaatse aanwezig was, ontkende deze beschuldiging. De actievoerders zijn uitsluitend op het terrein van de conventionele centrale geweest, zei hij. Het is niet mogelijk om ook het terrein van de kerncentrale op te komen. Dat is hier dan ook niet gebeurd. De Rijkspolitie in Zeeland, die wel aanwezig was, heeft niet tegen de actievoerders opgetreden. Ze konden na beëindiging van hun actie het strijdtoneel ongehinderd verlaten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 2