Muzikale nostalgie in Zierikzeese Vierschaar Dode en drie gewonden bij verkeersongeval Zierikzee Brouwse peuterleidster Tini de Vos is gestopt DE ZIERIKZEESCHE COURANT WAT Pelsdieren- fokkerij Aanrijding Dreischor Diefstal diepvrieskippen lees*1*1 Spaarkaarten inleveren Christmas 1 29,90 c. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Wandtekeningen Ambiance Zwakke prestatie Lange drive Weg- en waterbouwer Jaap Geleijnse werd bi) De ridderzaal van slot Haamstede vormde de De Burgh-Haamsleedse vierde klasser DFS Ie- Cor Blonk en Sam Karstens hadden de langste zijn zilveren jubileum door zijn collega's gehul- volmaakte ambiance voor een concert van mu- verde een zwakke prestatie af tijdens de in- adem tijdens de eerste Nacht van Haamstede, digd met een serie wandtekeningen met zijn ziek uit de Renaissance en de Barok, dat werd haalwedstrijd tegen SNS. Het duel eindigde in een marathon-bridgedrive, die werd georgani- activiteiten. (Pag. 2). uitgevoerd door eilandelijke musici. (Pag. 3). een bloedeloze 0-0. (Pag. 5). seerd door Bridgekring '68. (Pag. 7). MAANDAG 22 DECEMBER 1986 143ste jaargang Nr. 24055 WAARIN OPGENOMEN (f797 - 1889) Algemeen en tevens populair sprekend kan men de uitspraak magen: de muziek is de melodie, waarbij de wereld de tekst is. Schopenhauer Tegen betaling van ''enkele dukaten Dit nummer bestaat uit 12 pagina's tv/OPDT HET 1 WEE.R. Tini de Vos hield de peuters tot het laatste moment vrolijk bezig. Na tien jaar BROUWERSHAVEN - Na tien jaar actief te zijn geweest in Stichting Peu terspeelzalen gemeente Brouwershaven stopt Tini de Vos er mee. ,,Ik zal er met plezier aan terugdenken, die fijne jaren dat ik daar gewerkt heb", vertelt de nu ex-peuterleidster. Doordat Tini een volledige baan kreeg bij de kraam zorg kon ze het niet meer combineren met de Blokkendoos, (de naam van de peuterschool). Eigenlijk wilde Tini niks aan het afscheid doen, toch kreeg ze enkele cadeau's van onder anderen de andere twee peuterleidsters, J. A. Duinhouwer-Stoel en A. M. van Dijk-Jansen. De Blokkendoos bestaat al twaalf jaar, waarvan Tini zeven jaar kleuter leidster is geweest. De andere drie jaar is zij actief geweest in het be stuur van de Stichting Peuterspeelza len gemeente Brouwershaven. Onder andere Tini zorgde toen voor thema avonden en cursussen voor peuter- leidsters. De peuterspeelzaal was. eerst in het Brouwse verenigingsge bouw. Daar bleek het toch wel lastig te zijn, omdat er niks opgehangen kon worden en er opgepast moest worden dat de vloer niet nat werd. ,,Dat was toen erg moeilijk, vooral, met kleine kinderen", verhaalt Tini. Vijf jaar Na vijf jaar in het verenigingsge bouw gezeten te hebben, kreeg de stichting, van de gemeente de oude kleuterschool aan de Haven Zuidzij de 25 toegewezen. En daar bleek het voor de peuters veel gemakkelijker te zijn om in een zandbak te spelen en ook met het water kon dat wat beter. De knutselclub is daar ook wel onder- gebracht, maar toch is dit ge bouw voor de leidster en peuters veel gemakkelijker. De peu terg roepen blijken wel wat te groot te zijn om kinderen goed aan dacht te geven. ,,De kinderen komen zelfs van Zonnemaire. Er is dan ook een grote wachtlijst om de peuters op school aan te nemen", vertelt Tini. Er zijn nu twee groepen kinderen, ter grootte van achttien per groep, het geen voor de leidsters eigenlijk te groot is om die peuters goede aan dacht te geven. „Ik vind het belang rijk dat de peuters zich veilig voelen om zich te ontwikkelen", meent Tini. De ene groep gaat twee ochtenden naar school en de andere gaat er drie. Door vooral een grote wachtlijst komt er na januari een ochtend bij. „Om goed te draaien moeten de groepen eigenlijk kleiner, om zo alles BRUINISSE - Het Anti Bont Comi té heeft de gemeente Bruinisse via een brief gevraagd het al dan niet toelaten van pelsdicrenfokkerijen opnieuw ter sprake te brengen in de gemeenteraad. Het comité zegt dat verzoek mede te doen namens vele honderden teleurgestelde dieren vrienden uit Bruinisse. „Waneer in een kleine gemeenschap als Bruinisse zoveel bezwaren wor den ingediend op de aanvraag voor een hinderwetvergunning voor een pelsdierenfokkerij kunt u daar toch niet zomaar omheen", aldus het Anti Bont Comité. Zij vinden dat het ge makkelijk is om te stellen dat de Kroon inzake de Hinderwet ethische aspecten buiten beschouwing laat. „Als gemeentebestuur kunt u deze aspecten wel in aanmerking nemen. Zeker wanneer blijkt dat zoveel men sen in uw gemeente juist om ethische en morele redenen tegen de komst van deze pelsdierenfokkerij zijn", al dus de motivatie van het Comité waarmee zij het gemeentebestuur vraagt het principiële besluit te her overwegen. uit een kind te halen, (het observe ren). We willen ook met andere peu terspeelzalen op één lijn komen, om dat dat nog weieens verschilt", legt Tini uit. Wat een groot voordeel van de plaats van het gebouw is, is dat ze vlak bij de ijsbaan zit en ook het slin- gerbos vlak bij het peutergebouw is. Wie bij het woord „blokfluit" dacht aan een klein instrument kwam bedrogen uit want de flui tisten Els Althuizen, Noortje Bus- kens, Rosalyn de Groot, Tina Meyer, Rob Beek en Jan Vos bespeelden blokfluiten van diverse afmetingen waarbij de imposante meterslange contrabasblokfluit wel het meest in het oog sprong. De „normale" bas blokfluit die veelal opzien baart door zijn afmeting verschrompelde tot een kleine jongen naast instrumenten als de grootbas- en de contrabasblok fluit. Andere blokfluiten die ge bruikt werden waren de sopraan, alt en tenorblokfluit, alle vervaardigd naar het voorbeeld van instrumenten zoals deze in de bloeitijd van het blokfluitspel, de zestiende eeuw, werden gebruikt. De concertbezoekers kregen waar voor hun enkele dukaten want het programma vermeldde maar liefst zesentwintig werken voornamelijk uit de 16e eeuw. Er was slechts één „modern" werk bij, de Pastorale van Vivaldi die leefde van 1678-1741. Het feit dat alle andere werken uit oudere tijd stamden bewijst welke plaats het blokfluitspel destijds heeft ingeno men. De spelers waren vaak virtuo zen op hun instrument. In een tijd dat de blokfluit het wat betreft de popu lariteit moest afleggen tegen de ro mantischer dwarsfluit stelt „Recor- date" zich ten doel om door middel van concerten in binnen- en buiten land te laten horen wat voor geweldi ge blokfluitgeschiedenis wij hebben u DREISpHOR - De auto van de heer, C. M. uit Zierikzee werd zaterdag be schadigd terwijl hij stond gepar keerd aan de Boogertweg te Drei schor. M. C. uit Oostkapelle die daar eveneens parkeerde reed met zijn •bestelbusje achteruit op de auto van M. Het busje liep lichte schade op ter wijl de auto van M. aan de linker voorzijde werd beschadigd. De ravage was groot na het ongeval, waarbij een van de betrokkenen kwam te overlijden. Frontale botsing door olie op de weg ZIERIKZEE - De 56-jarige heer M. Moerland uit Zie rikzee heeft vrijdagmiddag het leven verloren bij een verkeersongeval op de Nieuwe Kooiweg nabij Zierikzee. Moerland reed met zijn auto over de provinciale weg van uit de richting Haamstede toen hij even voorbij het ben zinestation nabij de rotonde Zierikzee door olie op de weg in een slip geraakte. Hij kwam daardoor met zijn auto op de linker weghelft terecht en botste bijna fron taal tegen de auto van D. P. F. uit Scharendijke die vanaf de rotonde in de richting Haamstede reed. De 53-jarige F. zat in de auto met zijn echtgenote J. F. v. D. en hun zoon E. C. F. Zij werden allen met verwon dingen overgebracht naar het Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee maar hun toestand is niet levensbedrei gend. Moerland bleek bij aankomst in het ziekenhuis te zijn overleden. Beide auto's bleken total loss en de politie riep de assistentie van de brandweer in om het wegdek schoon te spuiten. Men stelt een onderzoek in naar de herkomst van de (die- seRolie op de weg. Het vermoeden be staat dat deze afkomstig was uit een lekkende tank of uit een auto waar van de bestuurder was vergeten de dop op zijn tank te draaien. Beide auto's werden weggesleept door Ista uit Oosterland. Terwijl de politie nog bezig was met de afwikkeling van dit dodelijke ongeluk werd zij opnieuw opgeroe pen voor een aanrijding op de provin ciale weg. Op de met automatische stoplichten beveiligde kruising met de Delingsdijk nabij Scrooskcrkc botste de heer A. G. uit Haamstede met zijn auto op de auto van C. P. R. uit Serooskerke die vanaf de Delings dijk kwam. G. kwam vanuit de rich ting Zierikzee en ging er vanuit dat het (automatische) rode stoplicht wel op groen zou springen op het moment dat hij erlangs reed. Dat gebeurde echter niet want het stond al op groen aan de kant van de Delingsdijk waar vandaan R. kwam aangereden. Bij de botsing die daarop volgde werd de auto van R. aan de linkerzijde zwaar beschadigd terwijl hij zelf lichte ver wondingen opliep. Na behandeling in het ziekenhuis kon hij terug naar huis keren. De auto van G. was total loss maar hij liep zelf geen verwon dingen op. Beide auto's werden weg gesleept door Jan de Jonge. ZIERIKZEE - Op de voorzijde van het programma dat de concertbezoekers vrijdag avond in de Vierschaar kregen uitgereikt stond een historische tekening van twee fluitspelende paljassen met daarbij de tekst „Als wij bier, tabak, brood, kaas en bran dewijn hebben laten wij de fluiten thuis. Hebben wij echter niets dan spelen wij in de maneschijn voor twee dukaten." Gelukkig had het blokfluitensemble „Recordate" blijkbaar gebrek aan deze lekkernijen want precies om acht uur kwamen zij de tot concertruimte omgedoopte Vierschaar binnen om de bezoekers tegen betaling van „en kele dukaten" te laten genieten van hun kunst van het blokfluitspelen. Daarbij waren ze niet gekleed in een paljasachtig pak zoals de gravure aangaf, maar in stemmig zwar te kledij namen zij ons mee in de „herinnering van het verleden" zoals één van de bete kenissen van de naam van de groep „Recordate" aangeeft. Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Plaatselijk vorst De posities van de weerssystemen veranderen niet veel. De wind wordt krachtig uit noordwest. Vanavond en vannacht niet veel buien meer. Mor gen overdag weer enkele buien. Van nacht plaatselijk vorst. Temperatuur' morgenmiddag 5 graden. Minimum temperatuur komende nacht 1 j en hoe mooi deze muziek ook van daag nog kan klinken. Vijf van de zes groepsleden kennen elkaar van de tijd dat zij op het Brabants Conserva torium studeerden. Samen besloten zij een speelgroep op te richten met de naam Recordate, een speelse naam waarin zowel het woord „blokfluit" als „het zich herinneren" een plaats hebben. Bas Omdat zij optraden in het kerstcon cert van „Ars Musica" begon de groep met het spelen van enkele oude kerst liederen, waarbij ook de diepe bas van de contrabasblokfluit een duide lijke functie had. Daarna namen zij ons mee naar Engeland met een vier tal werkjes die alle „In Nomine" heetten, polyfone werken mei een li turgische achtergrond. Het laatste „In Nomine", van de componist Tue, een werk met de bijnaam „The crye" was wel het opvallendste. De spelers bewezen dat ook zij tot virtuoos fluitspel in staat waren en dat zij als groep een hechte muzikale eenheid vormen. Het derde „blokje" bestond uit Italiaanse blokfluitmuziek van Coperio en Farina, terwijl het deel voor de pauze werd besloten met een tweetal langzame dansen (Pavanes) van de Engelse componist Thomas Tomkins. Wie als organist naar het blok fluitspel luistert beseft weer eens dat een kerkorgel een groot blokflui torkest op zichzelf is en dat de uitge voerde werken ook door middel van een fluitregister op een kerkorgel zouden kunnen worden uitgevoerd. Toch zal het nooit zo klinken zoals het vrijdagavond klonk. Elke blok fluit heeft weer een eigen timbre en karakter en elke speler legt in zijn spel zoveel intensiviteit die niet door het zomaar indrukken van een toets kan worden geëvenaard. Daarbij moet ook genoemd worden de fraaie manier waarop elke speler de klank van de blokfluit vooral bij lage noten kan laten vibreren (bewegen). Ook dat is bij een kerkorgel niet moge lijk. Mocht dan (als we de eerder ge noemde gravuretekst voor waar aan nemen) de brandewijn bij de spelers thuis op zijn, in de pauze was dat pro bleem te verhelpen want het is bijna een traditie geworden dat er tijdens de pauze van het kerstconcert van Ars Musica een feestelijke dronk kan worden genomen. Het tweede deel van het program ma begon weer met een viertal werk jes in kerstsfeer. „Recordate" liet ho ren hoe je als blokfluitensemblc werken kunt spelen in een hoge lig ging (daarbij gebruik makend van de kleine blokfluiten) en in een lage lig ging (daarbij gebruik makend van de grotere blokfluiten). Het resultaat is dat je iedere keer opnieuw geboeid wordt door de verrassende klank- rombinaties die door middel van blokfluiten mogelijk zijn. Naast de al ?erder genoemde prachtige Pastorale van Vivaldi werd ook de schitterende Harmonisatie van Praetorius van het (ied „Es ist ein Ros entsprungen" uit gevoerd. Daarna volgde nog een serie werken van wederom Engelse compo nisten, die soms een hoge technische vaardigheid vereisten. De namen van de Engelse horen Langton en Colier zouden wellicht vergeten zijn, maar dankzij de componist John Dowland blijven zij in herinnering omdat de componist hun naam verbond aan dansen die als inleiding op het laat ste deel van bet concert werden uitge voerd. vervolg pagina 4 ZIERIKZEE - Uit de schuur aan de Hem van de heer C. S. uit Zierikzee verdwenen in de nacht van zaterdag op zondag zestig stuks geslachte inge vroren kippen en hanen De schade door de diefstal bedroeg duizend gul den. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 24 dec.: Woensdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: -6 graden Middagtemp.: 1 graad Windkracht: variabel 2 Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -5 graden Middagtemp.: 1 graad Windkracht: zuid 3 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: -1 graad Middagtemp.: 5 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 23 dec. Zon op 08.47, onder 16.30 Maan op onder 12.32 Laatste Kwartier: 24 december (10.17) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het weer boven Noordwest-Europa wordt het ^men de etmaal nog bepaald door een stro ming uit noord tot noordoost. Hier mee wordt koude lucht uit Scandi navië via de Noordzee naar het noor den van ons land gevoerd. Boven het relatief warme zeewater vormen zich buien. Deze zullen voor al in onze kustprovincies vallen. Meer landinwaarts lossen deze buien weer geleidelijk op. Vooral daar waar sneeuw ligt kan het vannacht sterk afkoelen en zijn minima van -5 tot -10 graden mogelijk. Daarbij vor men zich plaatselijk mistbanken. Dichter bij zee en ook in de centra van de grotere steden vriest het min der, niet meer dan een graad of 3, overdag loopt het kwik op tot tussen de +3 graden dicht bij zee en -1 graad in het oosten van het land. De wind waait zwak tot matig, aan zee vrij krachtig uit het noorden. Advertentie middenstands verenining RENESSE t/m 27 december, 2e ronde bij: Frank - Slagerij De Hamer - Scbouwse Winkel. Verdien uw kerst-inkopen weer terug door t/m 24 december in Renesse te winkelen!! Advertentie DIGITAL AUDIO Berdien Stenberg

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1