Raad Duiveland akkoord met legesverordening en sociaal-culturele activiteiten Bibliotheek Bruinisse treedt toe tot SGBSD, ondanks fikse financiële aderlating Kerstbal BV in Nieuwerkerk Meerderheid raad Duiveland: handhaven bedrag herbestrating Nieuwbouw Beter Wonen 4 NIEUWERKERK - De kinderen van de openbare basisschool De Dobbelsteen vierden samen met het onderwijzend personeel kerstfeest in de school. Tijdens het gezamenlijk eten met de kinderen brandden alle kaarsen in de door de kinderen zelfgemaakte kaarsenstandaards. Nadat alle buiken volgegeten waren kon directeur A. Provoost een groot aantal ouders welkom heten, die samen met de leerlingen konden kijken naar de musical rqnd Kerstmis getiteld Kerstbal BV. Ditmaal niet door de oudste groep kinderen opgevoerd. Maar veel kinderen konden nu kijken naar een toneelstuk waarin hun eigen vader of moeder speelde, wat veel reden tot lachen gaf. Na afloop bedankte Provoost alle ouders die meespeelden in het toneelstuk met een bloemetje en zei op een herhaling te hopen. NIEUWERKERK - Een meerderheid binnen de raad van de gemeente Duiveland vindt het geen goede zaak om het budget voor het onderhoud van straten, groen voorziening en gebouwen met 30000,— te verlagen, ook al geeft de financiële ruimte van de gemeente hier vol doende reden voor. Dit bleek tijdens de behandeling van de begroting voor 1987 van de gemeente Duiveland. Namens de PvdA-fractie stelde C. J. Hil'lebrand voor om eerst onder- houdsschema's op te zetten en daarna pas te bezien of die ƒ30.000,— ook ab soluut noodzakelijk is. Rampenplan Met het oog op de zware taak die voor de brandweer is weggelegd op het gebied van de rampenbestrijding kwam ook deze tijdens de begrotings behandeling ter sprake. Met name de aanpak van de brandweer wanneer L. Meerman (SGP/RPF). zich op het water calamiteiten ver oorzaakt door het vervoer van giftige moment kan de brandweer een be- stoffen leidde tot een aantal vragen roep doen op een sleepboot. Ook de van met name de SGP. Bij monde van PvdA vond goed materieel eveneens L. Meerman vroeg deze fractie zich af van belang maar plaatste tevens de of het wellicht zinvol zou zijn om een kanttekening dat dit wel kritisch be- rubberboot aan te schaffen. Op dit keken moet worden. Loco-burgemeester J. Op 't Hof. Een meerderheid van het college van b en w, zo zei loco-burgemeester J. Op 't Hof was van mening dat het terugbrengen van het budget van 2 ton op 170.000,-noodzakelijk was gezien de krappe begroting. In zijn antwoord op de vragen die de ver schillende fracties hierover hadden gesteld gaf Op 't Hof aan dat er een keuze gemaakt moest worden. ,,Het standpunt dat geld voor herbestra ting noodzakelijk is bestrijden we niet, alleen is een meerderheid van mening dat die 30.000,— op dit mo ment beter gereserveerd kan worden. Doen zich onverwachte meevallers voor dan kan dit alsnog besteed wor den". Ook VVD-raadslid mevrouw G. van den Ouden-Zwart sprak zich uit voor het vasthouden aan die 170.000,—. Dit in tegenstelling tot L. Meerman van de SGP die in zijn be toog pleitte voor het handhaven van het huidige bedrag. ,,Je moet op dit moment niet gaan schrappen want dan loop je het risico om later weer met hogere kosten geconfronteerd te worden." Meerman sloot zich dan ook aan bij de woorden van zijn partijge noot, wethouder A. van Klinken die in verband met het opstellen van on- derhoudsschema's pleitte voor dc twee ton die nu hiervoor gereser veerd is. ,,Het argument van een krappe begroting vind ik geen geldig argument", stelde de wethouder na drukkelijk vast. ZIERIKZEE Kerstviering De leden van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Christe lijke Plattelandsvrouwenbond heb ben inmiddels de jaarlijkse kerstvie ring weer achter de rug. In de zaal van de Gereformeerde kerk in Zierik- zee kwamen de dames bijeen voor het bijwonen van een dienst waaraan verschillende dames hun medewer king verleenden. De dames Boot en Daleman lazen en declameerden een stuk kerstliturgie, terwijl het koor van deze vrouwenbond met begelei ding van Janet Groenleer, enkele kerstliederen ten gehore bracht. Na de pauze las Nellie Viergever een kerstverhaal voor en werd de avond beëindigd met het zingen van Ere zij God. Honden De Zeeuwse Vereniging van Scha penhouders heeft de gemeenten een brief geschreven, waarin zij bijzonde re aandacht vraagt voor de schade die loslopende honden aanrichten aan de in weilanden en op dijken grazende schapen. De vereniging noemt het een verontrustende ontwikkeling van de laatste tijd en vraagt de ge- NIEUWERKERK - De raad van de gemeente Duive land is akkoord gegaan niet de legesverordening zoals die door het college van b en w is opgesteld. Ook de sociaal-culturele activiteiten voor 1987 werden door de bestuurders goedgekeurd. BRUINISSE - De bibliotheek in Bruinisse wordt een filiaal van de Stichting Gemeenschappelijke Biblio theekvoorziening Schouwen-Duiveland (SGBSD). Met uitzondering van de SGP-fractie ging de gemeenteraad van Bruinisse akkoord met de toetreding. Het principe besluit over de toetreding dateert overigens al van 20 de cember 1984. De toenmalige gemeenteraad besloot toen tot aansluiting bij de SGBSD en tevens tot het aangaan van een overeenkomst met de overige gemeenten op Schouwen-Duiveland voor de subsidiëring van de SGBSD. Het besluit tot aansluiting werd onder meer ge nomen op grond van de overweging dat de bestaande Bruse bibliotheekvoorziening niet optimaal blijkt te zijn. De bibliotheek kan niet meer volledig in de bij de inwoners bestaande behoeften voorzien. Tevens werd in genoemde vergadering een principebesluit genomen tot het inbrengen van de plaatselijke blibliotheek als filiaal van de in Zierikzee gevestigde hoofdbibliotheek van de SGBSD. Een definitief besluit zou genomen worden na dat over een aantal vraagpunten meer duidelijkheid be stond. SGP-raadslid Houtekamer... eenzij dig bestedingspatroon... Op verzoek van het college van Bruinisse stelde de SGBSD een be leidsplan opgesteld. Nadat dit plan werd ontvangen bogen de welzijns- commissie, de commissie financiën, de Culturele Stichting Bruinisse, de plaatselijke WV en de vrijwilligers van de CSB zich erover en adviseer den stuk voor stuk positief. Met het toetreden tot de SGBSD wordt een aantal andere zaken geregeld, zoals het opschroeven van het aantal boe ken van 7.000 naar 12.000. Daarmee wordt het bestand dan weer op de be hoeften van de bevolking gebracht. Met name de schoolbehoeften zouden meer op peil gebracht kunnen wor den. Ook wordt een verbouw van het pand Molenstraat 44 noodzakelijk. Door de Tbchnische Dienst is terzake een plan opgesteld, dat voorziet in het betrekken van de leeszaal bij de bibliotheekruimte en het omvormen van de ruimten van het oorlogsmu seum tot kantoorruimte, berging en jeugdafdeling van de bibliotheek. De uitbreiding van de collectie heeft ook gevolgen voor de inrichting van de bi bliotheekruimten. Tferzake is een glo baal plan opgesteld, waarvan de kos ten op 25.000,- worden geraamd. SGP-woordvoerder G. E. Houteka mer legde namens zijn fractie uit, waarom er voor de SGP bezwaren kleven aan het integreren van de Bru se bibliotheek in de SGBSD. ,,De ho gere kosten die de aansluiting met zich meebrengen zullen een te grote belasting zijn voor de meerjarenplan ning", onderkende hij. ,,Op deze ma nier kan die wel in de papierbak ge deponeerd worden". Vanaf 1988 zal per jaar 35.000,- a 40.000,- worden opgevoerd en de post onvoorzien voor 1987 wordt door de ingreep met 60% verkleind. „Deze zaken getuigen van een eenzijdig bestedingspatroon. Daar kan mijn fractie zich niet mee verenigen", con cludeerde Houtekamer. Door het aannemen van het voorstel stelt de raad een ton beschikbaar voor de bi bliotheek, een bedrag dat is onder verdeeld in 75.000,- voor de uitbrei ding van het boekenbestand en 25.000,- voor de aanvullende inrich ting van de bibliotheekruimten. „Volgens een vergelijkende bezet analyse is He Bruse bibliotheek tweemaal zo duur als in 110 verge lijkbare gemeenten en de kosten meenten hier goede nota van te ne men. BURGH-HAAMSTEDE Bewaerschole Tijdens de expositie Witte van Haamstede en zijn kasteel, die tot 10 januari in de Bewaerschole te Burgh- Haamstede wordt gehouden, is er ook gelegenheid om in het slot naar dia's te kijken. Deze serie vertelt over de geschiedenis van het slot, waarna in dè ridderzaal een toelichting wordt gegeven. Belangstellenden kunnen maandag 22 en 29 december terecht en dinsdag 23 en 30 december; aanvang 13.30 uur. HAAMSTEDE Kerstnacht Zoals al velen jaren een goed ge bruik is is er woensdagavond 24 de cember een Interkerkelijke nacht dienst in de Hervormde kerk te Haamstede. De dienst is voorbereid door de Christelijk Gereformeerde Kerk, de Gereformeerde Kerk en de Hervormde Gemeente. Voorganger is ds O. C. Kerssen. Medewerking wordt verleend door de Witte van Haemste- De raadsleden van CDA, VVD en PvdA konden zich eveneens vinden in de lijst met sociaal-culturele activi teiten die voor het komende jaar vastgesteld zijn. De evenementen en activiteiten die voor subsidiëring in aanmerking komen verschillen niet veel van die van vorig jaar. Alleen de SGP bleek bij monde van M. Braam wat moeite te hebben met zaken als de peuterspeelzalen en de muziekschool, die zo zei hij een te du re post op de lijst wordt. Braam pleit te er dan ook, yoor om deze kosten binnen dc perken te houden door in de toekomst een selectiemethode te hanteren. Ronduit tegen was de SGP- fractie wat betreft het jeugdbeleid de (onder leiding van J. Knuist) en het Interkerkelijk Kerkkoor Haam stede onder leiding van J. Bliek. C. J. Groenleer bespeelt het orgel. Om het warmteverlies te voorkomen wordt uitsluitend de ingang aan de achter zijde van het kerkgebouw open gesteld. Aan de uitgang zal een collec te worden gehouden voor Woord en Daad. De dienst begint om 22.00 uur, terwijl de kerk al om 21.15 uur open RENESSE CJV De Schakel CJV De Schakel uit Renesse organi seert maandagmiddag 22 december een mandjesactie ten bate van de clubkas. Het is de bedoeling dat CJV- leden huis-aan-huis het dorp ingaan met een mandje met boodschappen. De mensen wordt dan verzocht iets uit de mand te kopen en er dan ver volgens ook weer iets in terug te leg gen. NIEUWERKERK Viering Kerstviering van de Duivelandse Plattelandsvrouwen in het Dorps huis van Nieuwerkerk. In haar ope ningswoord stond de presidente M. J. van Bommel-den Hartog stil bij het leven in deze voor velen moeilijke tij den en riep een ieder op tot wat aan dacht voor de medemens. Na het ge zamenlijk zingen van het lied De Herdertjes lagen bij nachte leesden de presidente en mevrouw W. P. v. d. Linde-Zoeter gezamenlijk een achttal verzen voor met betrekking tot het kerstfeest uit een deze week versche nen gedichtenbundel van Joke Ver weerd. Na de pauze met koffie werd door enige dames van de vereniging het toneelstuk Toch Kerstsfeer opge voerd. Een aantal andere dames, een koortje vormde bracht daarna enkele verzen ten gehore en leesde enkele ge dichten voor o.a. van Nel Benschop. Hierna werd de kerstavond geëindigd door de presidente met allen een goed Kerstmis toe tewensen en in gedach ten stil.te staan bij mevrouw de Jonge-v't Hoff die met vele stemmen gekozen was als nieuw bestuurslid. Zij kon nu geen beslissing nemen door het zo plotseling overlijden van haar man. Na het nog gezamenlijk zingen van het lied Ere zij God keer den allen weer na huis. Kerst Kerstfeest bij de bejaardensoos van mevrouw IJzelenberg, die in haar welkomstwoord te kennen gaf het kerstfeest te vieren ter ere van God. Kerstfeest het feest van Jezus' ge boorte, moge het kerstevangelie tot ons spreken. Als wij het kind in de kribbe aannemen, die ons vrede wil brengen, ook in deze wereld vol ellen de, oorlog en nog veel meer. Nu decla meerde de heer Verspoor; de engelen boodschap van Maria, Er is een lijn, naar Bet- helem. Naar het kind in de kribbe die gekomen is om ons te verlossen, daar is uit 's werelds duistere wolken werd nu gezongen, door Gods genade is voor ons een licht opgegaan. Daarna volgde weer een declamatie. Als wij vol met zorgen en moedeloos worden moeten we op den Heer vertrouwen. Gezongen werd; Op U mijn Heiland wil ik hopen. Gelukkig de-mens die zijn komt verwacht, zowel voor jong en oud. Allen zongen daarna staande het Ere zij God, dat was het einde van de kerstrede van de voorzitster die de aanwezigen gezegende dagen toe wensten. Mevrouw De Graaf droeg enkele gedichten voor en Verspoor zong een paar kerstliederen; ook werd er nog een kerstverhaal van me vrouw Wiebrens voorgelezen en van mevrouw IJzelenberg. Na koffie met gebak en een drankje kregen de be jaarden een kom soep en een brood maaltijd. Waarna tot slot werd gezon gen 'k Wil U o God mijn dank betalen. OUWERKERK Kerst De Vrouwenvereniging in Ouwer- kerk vierde het jaarlijkse kerstfeest in de consistorie van de Hervormde kerk. Mevrouw Den Bleyker opende de avond met een welkom en ging voor in gebed. De aanwezigen zongen Lied 132, waarna een bijbellezing volgde van verschillende schriftge deelten en twee kerstverhalen; Vrede, vrede, die verre zijn en Een kind kwam tot Hem. Enkele dames lazen ook gedichten voor. Mevrouw Boo- gerd begeleidde de diverse zangstuk ken op het orgel. voor het oorlogsmuseum zijn vijf keer zo hoog als elders. Door dit voorstel aan te nemen maakt de raad het allemaal nog ongunstiger". Raadsvoorzitter burgemeester T. C. Hekman argumenteerde, dat het niet altijd relevant is om beoordelingen op te hangen aan vergelijkingen tus sen gemeenten, ook als deze ogen schijnlijk vergelijkbaar zijn. Wel er kende hij de de aderlating ten aanzien van de post onvoorzien. „Het is een kwestie van een keuze maken en onszelf afvragen wat ons de cultuur waard is". De CDA-fractie toonde ging ak koord met het voorstel, maar toch had fractieleider J. Huizer enige kanttekeningen. „In voorgaande ja ren is er wel erg nonchalant om gesprongen met het boekenbestand. Wanneer dat wat zorgvuldiger zou zijn gedaan, dan zou een dergelijke rigoreuze ingreep als waar we nu mee te maken hebben, niet aan de orde ge weest", concludeerde hij, maar aan de andere kant meende hij toch ook, dat het voteren van een dergelijk bedrag ook weer niet zo'n fenomenale in greep was. „Als we zonder blikken of blozen 200.000,- kunnen spenderen voor een sportzaal, dan moet 25.000,- voor de bibliotheek toch ook geen bezwaar zijn. Ik hoop echter wel, dat de mensen straks goed zullen gaan lezen, want de letters die gele zen worden zijn per stuk bijna net zo duur als de chocoladeletters, die we zojuist op hebben". M. Houkamp van de PydA-fractie kwam met de sug gestie met een wisselcollectie te gaan werken. „De kosten daarvan liggen aanmerkelijk lager. Bovendien kan met een wisselcollectie voortdurend worden ingespeeld op de behoeften", argumenteerde Houkamp. Voorzitter Hekman was het met SGP-er Houte kamer eens, dat het jammer is, dat de jeugd beneden achttien jaar en oude ren boven 65 jaar gratis kunnen le zen. „Deze rijksregeling betekent een financiële aderlating. Bovendien denk ik, dat een kleine financiële in breng bij de jeugd een grotere waar dering teweegbrengt. Doordat we fi nancieel moeten interen bij deze groepen lijkt het me redelijk als het lidmaatschap verhoogd wordt van 22,50 naar bijvoorbeeld 30,- per jaar". Hekman stond ook positief te genover de door Houkamp te berde wisselcollectie. „Ik vermoed, dat ons boekenpakket ontoereikend was voor de scholen. Hopenlijk komt daar nu verandering in". Een positieve noot kwam van PvdA-er A. J. Bal. „De re creanten brengen veel geld binnen. We hebben als gemeente een recrea tiegemeente willen zijn, dan zijn we moreel ook verplicht om de recreant wat te bieden, temeer daar hij er eerst zelf voor betaald. We zijn het museum en het aquarium al kwijt, om nu ook nog eventueel de biblio theek kwijt te raken. Dat gaat toch wat te ver". ZIERIKZEE - In opdracht van fle woningbouwvereni ging Beter Wonen start bouwbedrijf Prince bv uit Burgh- Haamstede met de bouw van in totaal 42 huurwoningen op diverse lokaties op Schouwen-Duiveland. De start van de bouwstroom ligt in Haamstede. Daar worden momenteel aan de Lijnzaad palen geheid voor de bouw van zeven bejaardenwoningen naar een ontwerp van Leo de Jonge architecten bv uit Rotterdam. Als de fundering gereed is begint de aanne mer met dezelfde werkzaamheden aan 't Lage Burgh in Burgh. Het be treft hier vier woningen van hetzelf de type als in Haamstede. De volgen de fase in deze bouwstroom is de bouw van zes woningen aan de Mau- ritsweg te Renesse. Ook dit zijn be- jaardengeschikte woningen naar het ontwerp van Leo de Jonge architecten bv. Eengezinswoningen Hierna verplaatsen de bouwactivi teiten van Prince bv zich weer naar Haamstede om te starten met dc ver vangende nieuwbouw van vijf eenge zinswoningen en drie bejaardenge- schikte woningen. Deze komen aan de Scheepswerfstraat waar oude wo ningen zijn afgebroken. Dc huizen maken deel uit van een project van in totaal veertien woningen waarvan de eerste zes reeds deze maand zijn op geleverd. Dit project is een zoge naamde leerlingbouwplaats. Dorpskarakter Daarna is Noordwclle aan de beurt voor de bouw van drie woningen aan de Oude Stoofweg. Het gaat hier om bejaardenwoningen met dakkapellen die naar vormgeving en materiaalge bruik zijn afgestemd op het karakter van het dorp. In Kerkwerve worden vervolgens zeven bejaardengeschikte woningen gebouwd aan de Breiker- kestraat. Eveneens volgens het ont werp van Leo de Jonge. Zierikzee Het eindpunt van de bouwstroom ligt in Zierikzee. Daar bouwt Prince drie woningen aan de Sint Antho- niesdam, drie aan de Lammermarkt en een in de Wevershoek. Ook deze woningen zijn ontworpen door Leo de Jong en qua vormgeving aangepast aan het beschermd stadsgezicht van Zierikzee. Naar verwachting zullen de 42 wo ningen die Prince gaat bouwen me dio november 1987 zijn voltooid. Te zamen met de bouwstroom van woningen die bouwbedrijf Boogert uit Oostcrland kort geleden in op dracht van Beter Wonen startte, zul len begin 1987 op twaalf bouwplaat sen in totaal 78 huurwoningen in aanbouw zijn genomen. Alle bejaar dengeschikte woningen hebben drie kamers en de gezinswoningen heb ben drie dan wel vier kamers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4