Oorlogsmonument Renesse krijgt onderhoudsbeurt Aanpassing deel Hogezoom gaat gemeente dubbel bedrag kosten streeknieuws Aanzet nieuwe buurtvereniging Folder ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 19 december 1986 Nr. 24054 3 Het project Hulpverlening aan Slachtoffers van Misdrijveti krijgt vanaf 1 januari 1987 ook gestalte in Zeeland. Een goede zaak, want de cij fers liegen er niet om. In deze provin cie alleen al kwamen in 1985 15.816 aangiften binnen bij de politie. Een verontrustend aantal. In den lande, en nu dus ook hier, krijgt de dratig tot hulp aan de slachtoffers steeds meer gestalte. Niet langer zijn het in de eerste plaats de daders, die over goten worden met therapieën enzo voort. Vooropgesteld dat die hulp verlening van het allergrootste belang is, mag toch gesteld worden dat de hulp richting slachtoffers lan ge tijd te wensen over heeft gelaten. Gelukkig komt daarin verandering. Echter een passage in het nieuwe werkrapport doet wat vreemd aan: Degene die aangifte doet zal na en kele dagen per post van de politie een folder ontvangen over de voor zieningen inzake slachtoffërhulpver- lening'' - einde citaat. Hoewel uit zonderingen de regel bevestigen en in crisissituatiesdirect contact ge legd wordt met het slachtoffer, roept de werkwijze nog voor aanvang vra gen op. Ten eerste de benadering via de post. Is het juist om slachtoffers van misdrijven via de PTT te infor meren over de mogelijke manieren van hulpverlening? Wat te denken van de mensen, die wel degelijk hulp behoeven, maar de mening toege daan zijn dat ze het zelf wel afkun nen. In hoeverre kunnen die mensen - daags na het misdrijf - zelf bepalen welke gevolgen een (gewelds)mis- drijf kan hebben? Het is maar een vraag. En is het niet denkbaar, dat slachtoffers een koele folder in de bus ervaren als een bevestiging van onbegrip? Eén van de gevoelens, die slachtoffers van misdrijven nogal- eens kenmerkt. In het aanvangsrap- port ontbreekt een definitie van het begrip 'crisissituaties'. Moet hierbij gedacht worden aan zware zeden- en of geweldsdelicten, of kan een klap in het gezicht ook onder die noemer geplaatst worden? Is daarover een éénsluidende mening bij de hulpver leners of is het aan de man of vrouw achter het bureau? Daarnaast kun nen vragen gesteld worden bij het feit, dat de politie de instantie is, die de folder verstuurt. Zonder af te wil len doen aan het werk van de politie moet toch gesteld worden, dat uit verhalen in den lande gebleken is, dat die eerste contacten met de poli tie - mede door de werkdruk - wei eens als koel en onprettig ervaren worden. Kun je de slachtoffers, die deze ervaring hebben diezelfde poli tie aanbieden als kanaal naar de hulpverlenende instanties? Hoe goed de uitgestippelde hulpverlening ook in kaart is gebracht door de werk groep, als het eerste contact naar de slachtoffers niet functioneert dan is het tevergeefse moeite. Dan heeft die hulpverlening geen enkele zin voor dié slachtoffers, die zich afzetten te gen de folder of de afzender. Verder alle complimenten over de opzet, maar wordt niet aan één ding voorbij gegaan wat Schouwen-Duiveland in het bijzonder betreft. De noodkreet van de gemeentebesturen, die tot 'vervelens toe' blijven aandringen op meer politie. Alleen dan kan die agent in de straat eens een praatje maken met die mevrouw, die op haar fiets is aangereden. Alleen dan kan die agent eens een praatje maken met die jongen, die in een discotheek klappen heeft gekregen. Alleen dan kan die agent eens een praatje ma ken met dat meisje, dat door een groep opgeschoten jongens bedreigd is. Alleenis hiervoor wel meer politie nodig. AvdW Westerschouwse commissie wil wensen omwonenden inwilligen BURGH-HAAMSTEDE - De Westerschouwse commis sie voor de ruimtelijke ordening kan instemmen met de reconstructie van de Hogezoom tussen de Kabbelaars- bank en de Roelandsweg. De werkzaamheden zullen met het inwilligen van enkele wensen van omwonenden het dubbele van het oorspronkelijke bedrag gaan kosten. Naar het zich laat aanzien komen de kosten op 205.500 gulden. Alle commissieleden waren het eens met de ex tra aanpassingen. De Hogezoom stond eerst op de lijst voor de herbestrating van het voor noemde deel van de straat. Hiervoor is eerder al een ton uitgetrokken. Echter, de omwonenden hebben te kennen gegeven graag een trottoir te willen en ook de sloot zou iets opge haald moeten worden om stof en modder tot een minimum te beper ken. ,,A1 met al betekent dit wel een verdubbeling van de kosten", aldus wethouder A. J. Padmos (CDA), die de leden vroeg in te stemmen met het voorstel. Die eerste 100.000 gulden komt uit de gemeenterekening over 1985, ter wijl hiernaast nog 50.000 gulden 'ge leend' kan worden, die bedoeld is voor de reconstructie van de Bern- hardstraat-Julianastraat te Burgh- Haamstede. Volgens Padmos is de dienst gemeentewerken de mening toegedaan, dat de reconstructie van voornoemd kruispunt minder urgent is. ,,Als het kleuterschooltje nabij het kruispunt opgeheven wordt, dan kan het kruispunt wellicht nog iets ver der naar achteren worden geschoven op de prioriteitenlijst", aldus de voorzitter. Verstandig Volgens Padmos kan de nog reste rende 55.000 gulden gehaald worden uit de nog niet afgeronde gemeentere kening over 1986, die in de eei*ste maanden van 1987 gepresenteerd kan worden. ,,Je kunt je afvragen of het verstandig is nu al geld te reserveren uit die afrekening, maar de afdeling financiën ziet hierin geen probleem". Padmos stelde, dat met het verschui ven van de Julianastraat-Bernhard- straat er hogere prioriteit gegeven kan worden aan het Sluispad, waar over bewoners een dringende brief naar de gemeente hebben gestuurd. Voor WD-er J. C. de Feiter is het een vanzelfsprekendheid, dat hoorzittin gen wensen van de bezoekers tot ge volg hebben ,,die vertaald worden in hogere kosten". Naar dat laatste had commissielid G. J. W. van der Salm (PvdA) wel oren. Hij hield de commissie een „pa pieren grapje" voor, waardoor moge lijk meer geld beschikbaar kan ko men voor de prioriteiten, waaronder het Sluispad. Van der Salm vroeg zich namelijk af, waarom de reserve voor de secundaire, tertiaire en kwartaire wegen zo hoog is (1.383.000 gulden), terwijl hier niet veel ge bruik van gemaakt wordt. ,,Kan er geen deel overgeheveld worden", vroeg de socialist zich af. Samen met de CDA-er J. W. Geleijn- se moest hij tevens concluderen, dat ,,er nogal wat geschoven wordt in de meerjarenraming". „Het rammelt aan alle kanten", aldus Geleijnse. W. van Meerten, directeur gemeentewer ken legde hem uit, waar die verschui vingen vandaan gekomen zijn. Voorzitter A. J. Padmos zei te ver wachten, dat de opheffing van het parkeerterrein nabij de Jan van Re- nesseweg nu weer langer op zich laat wachten. Werd er indertijd een meerjarenra ming opgesteld aan de hand van zui ver technisch-esthetische normen, nu komt hierbij ook de financiële kant kijken. „We zitten niet zo ruim in het financiële jasje als vroeger", zei hij. Maar de veiligheid is primair geble ven, vandaar dat de Hogezoom num mer één is en het fietspad aan de Lao- ne nummer twee. Hierop volgen het kruispunt Bernhardstraat en het Sluispad. Wat die laatste locatie be treft, stelde Van Meerten „Het is juist, wanneer de bewoners het een armzalige zaak vinden. En hoewel de verkeersveiligheid wel een rol speelt, is die minder urgent dan de andere locaties". Afhankelijk van de discussie in de commissie financiën, waar over het voorstel van Van der Salm gesproken wordt, kan bekeken worden wanneer de reconstructie van het Sluispad uit gevoerd kan worden. Mogelijk kan het vooi-''de "kruising Bèriihardstraat- Julianastraat worden geplaatst. De directeur deed voorts de huidi ge stand van zaken uit de doeken met betrekking tot de verschillende pro jecten in de gemeente. De bruggen in het ruiterpad naar manege Grol in Renesse zijn gelegd; de bouw van 20 woningen in Haamstede, Burgh en Renesse is gestart; de aanpassingen ten bate van de rijsnelheden in Se- rooskerke zijn gereed; de dakbedek king van de oudé loods van de voor malige Beatrixschool is uitgevoerd; de renovatie van het rioolgemaal aan de Vroonweg is gereed; de voorwaar- schuwing voor het kruispunt bij rusthuis Duinoord is gereed en het parkeerterrein bij jeugdsoos Big S is verhard. Tevens is een deel van het fietspad Jan van Renesseweg-Water- gat aangelegd. Over dat laatste punt had Geleijnse een vraag. Naast de aanleg van het fiets-voetpad zou ook het parkeerter rein in die buurt opgeheven worden en zou de gemeente de plaats overne men van de eigenaren. Maar die heb ben iedere verdere medewerking (voorlopig) stopgezet. De christen democraat vroeg zich af of dit gevol gen voor de subsidie heeft en de grondaankoop van andere betrokke nen. Die wilden wel verkopen, mits het parkeerterrein opgeheven zou worden; minder verkeersdrukte na melijk. Niet veel Padmos kon er niet veel op zeggen. De juridische medewerker onder zoekt de zaak momenteel en neemt tezijnertijd contact met de advocaat van de familie op. „Het zal jammer genoeg wel inhouden, dat de uitvoe ring weer langer op zich laat wach ten", concludeerde Padmos. Ook Van der Salm zei dit te betreuren. De ge meente heeft al een lange periode van onderhandelen achter de rug met de voornoemde familie en die lijkt nu nog niet voorbij „ondanks eerdere toezeggingen van de familie, die ech ter mondeling zijn gedaan", zei de voorzitter. Tijdens de vergadering vroeg De Feiter zich af of er inmiddels contact geweest is met de ZWN en de trans portbedrijven in de gemeente in ver band met de overlast aan de Burghse- ring. Het vrachtverkeer zou door de hoge snelheden veel overlast bezor gen aan de omwonenden. Padmos vertelde hem, dat de brieven direct de deur uitgegaan zijn en hijzelf uit ei gen ervaring kon zeggen, dat een bus zich aan de gewenste snelheid had ge houden. „Een compliment voor die chauffeur en ik hoop, dat de anderen hem volgen" aldus Padmos. DEN HAAG - Procureur-generaal mr. B. de Hoogh heeft voor het ge rechtshof in Den Haag drie jaar ge vangenisstraf geëist tegen een 28- jarige man en een 25-jarige vrouw. Hun wordt verweten dat op 27 okto ber van het vorig jaar hun elf maan den oude dochtertje Corien door ern stige verwaarlozing in de ouderlijke woning in Goedereede om het leven is gekomen. De baby was totaal uitge mergeld en uitgedroogd. SEROOSKERKE Uitvoering Zaterdag 10 januari geeft sportver eniging Velocitas in het Serooskerkse dorpshuis een uitvoering van het blij spel Het vrolijke tankstation. De to- neelspelers zijn allen woonachtig in de Westerschouwse kern. Het is een ouderwets blijspel, maar in een nieuw jasje gestoken. Het gaat over een pittig meisje, dat al haar zinnen gezet heeft op de motorsport. Zij speelt om haar ideaal te bereiken een spelletje; zo geraffineerd en char mant, dat de spetters eraf vliegen. Naast het toneelspel is er ook een ver loting en wordt de avond afgesloten met een bal na. Teleurstellende opkomst eerste avond ZIERIKZEE - Gezellig een potje klaverjassen of joke ren of gewoon even bijkletsen. Met dit doel voor ogen zijn Hannie van de Wetering, Hannie Roggeband en Jan Brouwer momenteel bezig met de eerste aanzet voor een nieuwe buurtvereniging in de binnenstad van Zierikzee. „Een groet en daar blijft het meest al bij", zo karakteriseren de drie ini tiatiefnemers de mate waarin de buurtbewoners uit de Lange Nobel- straat, Schuithaven, Sint Anthonies- dam en Driekoningenlaan met elkaar omgaan. Uitzonderingen daargelaten uiteraard. Niet direct een slecht leef klimaat, maar optimaal is het nu ook weer'niet direct. Dat wat onbevredigende gevoel leefde bij zowel Hannie van de Wete ring als Hannie Roggeband. In die ge voelens stonden ze overigens niet al leen; uit een enquête die beide Hannies in de buurt hielden bleek dat het merendeel van de buurtbewo ners positief dacht over het aanhalen van de contacten en het eventueel ver richten van een vriendendienst, wan neer dat nodig mocht zijn. De beste manier om dat te realise ren was volgens het drietal een buurt vereniging. Deze zou de zelfwerk zaamheid van de buurtbewoners moeten stimuleren door middel van wat kleinschalige en vrijblijvende ac tiviteiten. Bovendien zou de hoogte van de contributie voor niemand een probleem mogen zijn. De eerste aan zet bleek bij de buurtbewoners in goede aarde te vallen. Na de eerste informatie-avond in november meld den zich maar liefst zestig nieuwe le den en wat wellicht nog uitzonderlij ker was, er meldden zich reeds vier actievelingen die best hun steentje bij wilden dragen aan het welslagen van de nog op te richten vereniging, die met het oog op de molen de naam De Étoop'zou krijgen. Te eng- Hoewel het begin bemoedigend leek, gaf het vervolg te denken. De opkomst voor de eerste contactavond die in het Huis van Nassau werd ge houden was volgens Hannie van de Wetering wat aan de magere kant. Wellicht dat het betrekken van meer straten bij dit buurtgebeuren de nog op te richten vereniging betere toe komstkansen geeft. Op dit punt lo pen de meningen van de drie initia tiefnemers echter wat uiteen. Hoe het ook moge zijn dinsdag 13 januari is de officiële oprichtingsvergadering gepland waar niet alleen een nieuw bestuur maar ook een aantal commis sieleden, zich gaat buigen over de haalbaarheid van ideetjes en planne tjes van het nieuwe bestuur. Nog voor 4 mei-viering achter de rug BURGH-HAAMSTEDE - Het oorlogsmonument aan de Oude Moolweg te Renesse krijgt een opknapbeurt, die de gemeente Westerschouwen 12.000 gulden gaat kosten; 2.000 gulden meer dan geraamd. De commissie voor de ruimtelijke ordening heeft hiertoe in ieder geval positief geadviseerd. Als het aan de commissie ligt kan gemeen tewerken zorgen dat het onderhoud gaat beginnen nog voordat gedeputeerde staten hun goedkeuring hebben gegeven, zodat het monument voor de 4 mei-herdenking weer gereed is. Het monument staat op een erosie- worden door een harde steensoort, gevoelige sokkel, die vervangen moet De dienst gemeentewerken heeft zich Ook de toren van Burgh krijgt een nieuw uurwerk. hierover laten adviseren door een deskundige. Bij het onderhoud hoort niet het reinigen van het monument zelf, dat door de tand des tijds een groene laag heeft gekregen. „De des kundige acht dit niet verstandig. Wel kan het beeld met een borstel ont daan worden van de begroeiing, maar meer niet", aldus directeur gemeente werken W. van Meerten. Geen moeite De commissie had geen enkele moeite met de aanschaffingen, die ge daan moeten worden. Zo^ kan het sportveld in Serooskerke zijn ballen- vangers krijgen. De dorpsgemeen schap Serooskerke had hier bij de ge meente om gevraagd ten behoeve van het zomeravondvoetbal en omdat het sportveld in noodgevallen ook door Renesse gebruikt wordt. Met de aan schaf is een bedrag van ruim 4000 gul den gemoeid. Ook de aanschaf van een graflift voor de begraafplaats in Burgh lever de geen enkele discussie op. In de meerjarenraming over 1986 is hier voor een bedrag opgenomen van 4500 gulden. De daadwerkelijke kosten komen op 4783 gulden. Twee ketting zagen en een heggeschaar a 3937 gul den mogen van de commissie aange kocht worden. Nadat eerder de uurwerken van de torens in Serooskerke en Haamstede vervangen waren is het nu de beurt aan de uurwerken in Burgh en Noord- welle. Voor de aankoop zijn bedragen nodig van achtereenvolgens 11.500 gulden en 10.234 gulden. Beide bedra gen zijn conform de meerjarenra ming over 1987. Hiermee kan een ein de komen aan de discussie over welk dorp nu voorloopt op het andere. De uurwerken bevatten ondermeer een DEN HAAG - De Tweede Kamer vindt dat op scholen voorlichting moet worden gegeven ter voorkoming van discriminatie van homoseksue len. Het monument in Renesse. centraal motorwijzerwerk en een aparte antenne-ontvanger. Stank PvdA-lid G. J. W. van der Salm greep de rondvraag aan om eens te in formeren naar de oorzaak van de stankoverlast in de Platboslaan en de Emmaweg in Renesse. „De bewoners hebben juist in de nachtelijke uren behoorlijke last gehad van de ri oolstank. Ik heb begrepen dat ge meentewerken al gekeken heeft, maar is de oorzaak ook bekend? Het is wel opvallend dat het dezelfde soorten huizen betreft", aldus Van der Salm. Van Meerten zegde hem toe een en ander nogeens na te gaan. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redactie (na 17.30 uur): 01110-5071. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568, Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41.00; per jaar f 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% BTW. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,40. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3