Geld voor Westerschelde-brug grotendeels bijeen gebracht Proefproject slachtofferhulp voor Zeeland start in januari Windkracht elf agenda installatiebedrijf WATERSTANDEN Stijgende lijn korte rente FNV over herziening sociaal zekerheids stelsel Auto rijdt fiets aan Met auto door schrikhek Provincie verdeelt knelpuntenpot Zijreflectie fietsen verplicht Grote schade door orkaanwinden 2 Europese Investeringsbank doet mee ZIERIKZEE - Voor een brug over de Westerschelde is het grootste deel van het benodigde geld zo goed als gere geld. De Europese Investeringsbank in Brussel is bereid 312 miljoen gulden te lenen aan de Tolbrug Exploitatie maatschappij (TBM), de speciaal voor dit doel gevormde combinatie van de bedrijven Hoilandia Kloos en Groot- int en de Nationale Investeringsbank. TBM, die dit be kendmaakte, heeft zelf 75 miljoen gulden ter beschik king. Een tolbrug voor auto's over de Zeeuwse zeearm gaat 625 miljoen kosten. TBM is op het ogenblik in bespreking met pensioenfondsen - onder meer het PGGM - en verzeke ringsconcerns over leningen tot een totaal van 163 miljoen gulden. Het restant van 75 miljoen gulden wordt via een achtergestelde converteerba re lening aangetrokken. Volgens president-directeur Van der Zwan van de Nationale Investe ringsbank is het wachten nu alleen nog op de toestemming van de over heid. TBM heeft haar financieel en bouwtechnisch uitgewerkte plan donderdag aangeboden aan een com missie die de minister van verkeer en waterstaat adviseert over een tol brug. Van der Zwan zei te verwachten dat die commissie over enkele weken zo ver zal zijn. Tolbrug Drie maanden geleden heeft TBM haar plan voor een tolbrug over de Westerschelde gelanceerd. De brug, met een lengte van 7,8 kilometer, maakt de veerdiensten Vlissingen- Breskens en Kruiningen-Perkpolder overbodig. De combinatie van bedrij ven en de Nationale Investerings bank hebben wel 25 jaar lang het geld nodig dat de overheid anders aan die veerdiensten kwijt zou zijn: 38 mil joen gulden per jaar. Minister Smit (verkeer en water staat) heeft zich tot nu toe voorzichtig positief uitgelaten over het brugplan. Het provinciebestuur van Zeeland is duidelijk enthousiaster. TBM geeft in haar plan aan dat een hangbrug op twee plekken commer cieel verantwoord kan worden ge bouwd. Technisch is er een derde mo gelijkheid bij Borssele, maan door de stroming en de bodemgesteldheid in dat deel van de Westerschelde zou de bouw zo duur worden, dat het eigen lijk zinloos is. De financieel aantrek kelijke trace's komen beide uit bij Terneuzen, de een ten westen en de ander ten oosten van het stadje. TBM zelf vindt de oostelijke variant de aantrekkelijkste. Van der Zwan wees er donderdag op dat de overheid de keuze moet bepalen gezien haar ver antwoordelijkheid voor de aanpas sing van het wegennet. De Tolbrug Exploitatiemaatschap pij gaat ervan uit dat het autoverkeer met een brug ten oosten van Tbrneu- zen, die als snelweg wordt uitge voerd, drie jaar na haar openstelling in 1992 17.600 auto's per dag zal ver werken. De beide veerponten zetten elke dag 7.400 auto's over. TBM heeft dit laten onderzoeken en uitrekenen door het Nederlands Economisch In stituut in Rotterdam. Dat instituut zegt er wel bij dat alles staat of valt met de aanpassing van de wegen naar de brug toe. Zeven gulden De tol die automobilisten moeten betalen voor de brug zal volgens TBM gelijk zijn aan wat voor de veer diensten moet worden betaald: ge middeld zeven gulden, afhankelijk van het aantal personen en het soort auto. Protesten uit België over het gevaar dat zeeschepen de Antwerpse haven wellicht niet meer kunnen bereiken als er een brug over de Westerschelde hangt, zijn volgens Van der Zwan niet relevant. De hoogte van de brug van vijftig meter boven de waterspiegel is volgens hem voldoende voor het scheepvaartverkeer dat deze route ge bruikt. Daarnaast blijkt uit een studie van de volkenrechtelijke deskundige prof. mr W. Riphagen dat België juri disch geen poot heeft om op te staan omdat het land de Westerschelde er kent als Nederlands territoriaal wa ter. Fatsoenshalve zou de Nederland se regering wel overleg moeten voeren met België, meent hij. Advertentie weekend servicedienst Telefoon (01110) 6255 WASHINGTON - Chirurgen hebben in een vijf uur durende operatie een hersentumor verwijderd bij de direc teur van de Amerikaanse geheime dienst CIA, William Casey. Het zie kenhuis van de universiteit van Geor getown in Washington deelde mee dat de operatie zonder complicaties was verlopen, dat de toestand va de 73- jarige Casey stabiel is en dat hij het goed maakt. AMSTERDAM - In de korte" rente zit een stijgende lijn. Dat blijkt uit de speciale beleningen waarmee de Ne- derlandsche Bank de geldmarkt heeft verruimd. Er zijn beleningen van 4144,2 miljoen tegen een rente voet van 6 procent uit de bus geko men. Op de inschrijvingen is, naar uit de geldmarkt is vernomen, 100 procent toegewezen voor de eerste 50 miljoen, 70 procent tussen 50 miljoen en 750 miljoen en niets bo ven 750 miljoen. De beleningen lo pen van 19 tot 31 december. Begin deze maand bedroeg de rente op de spciale beleningen 5,6 procent, vervolgens kwam het peil op 5,75 pro cent, daarna op 5,9 procent en nu dus op 6 procent. ZIERIKZEE - Tijdens een bijeen komst van de FNV Schouwen-Duive- land in het Zierikzeese Huis van Nas sau heeft een groot aantal leden geluisterd naar de op handen zijnde veranderingen in de Nieuwe Wer kloosheids Wet. Districtsbestuurder Hans Vegting hield een uitvoerig be toog over de veranderingen, waarop door de aanwezigen een en ander ge vraagd werd. Vierentwintig februari komt er weer zo'n bijeenkomst van de FNV, waarbij de 'haken en ogen' van het kabinetsbeleid toegelicht worden. De bond heeft een speciale folder gemaakt, waarin die stelselherzie ning van de sociale zekerheid uitvoe rig wordt behandeld. Het boekje is een handige wegwijzer voor allen, die op welke manier dan ook met een uit kering te malden hebben (of krijgen). Grafiekjes en gekleurde pagina's ma ken de uitgave goed leesbaar. Ge schreven wordt over de nieuwe werk loosheidswet, de toeslagenwet, de vervolguitkering, de inkomensvoor ziening oudere en gedeeltelijk ar beidsongeschikte werknemers en de wet arbeidsongeschiktheid. In 1985 bijna 16.000 aangiften van misdrijven in provincie ZIERIKZEE - De 17-jarige J. de B. werd donderdag om ongeveer 17.30 uur aangereden door een auto toen zij met haar fiets door de Lange Nobel- straat richting Nobelpoort reed. Het voertuig kwam vanuit het Slingerbos en reed door nadat hij de wielrijder had geraakt. De achterzijde van de fiets werd beschadigd en de bril van de fietster is gebroken. KERWERVE - Op de T-kruising Lokkersweg Kakkers weel weg deed zich donderdagavond om 19.15 uur een eenzijdig ongeval voor. H. K. uit Brouwershaven reed met zijn auto komende vanaf de Lokkersweg op de T-kruising recht door het schrikhek heen de sloot in. De oorzaak van deze manoeuvre is onbekend. K. liep geen lichamelijk letsel op, de voorzijde van de auto werd gedeukt. ZIERIKZEE - Met ingang van 1 januari van het nieuwe jaar start in Zeeland het project Hulpverlening aan Slachtoffers van Misdrijven. Het initiatief stelt zich ten doel de slachtoffers van misdrijven in de ruimste zin van het woord ter wille te zijn met de nazorg in financiële, li chamelijke, psychische, sociale en juridische zin. Geen overbodige luxe, want in 1985 zijn alleen in Zeeland al 15.816 misdrijven geregistreerd, waarvan 1677 op Schou- wen-Duiveland. Hieronder vallen ook de misdrijven in het kader van de Wegenverkeerswetgeving (voor Schouwen-Duiveland 124). Een speciale werkgroep, waarin naast de politie ook andere hulpver leners zitting hebben gehad, heeft de voorbereidingen getroffen voor het project dat twee jaar gaat duren. Het initiatief komt van het Algemeen Maatschappelijk Werk in de provin cie. Doelstelling is geweest om te voorzien in de stijgende behoefte aan deze vorm van hulpverlening en de noodzaak om deze onderlinge samen werking projectmatig vorm te geven. Reacties De reacties van iemand die slacht offer is zijn doorgaans moeilijk te voorspellen. De ernst van de gevolgen is vaak afhankelijk van de persoon en zijn of haar persoonlijke omstan digheden. ,,Zo kan een licht misdrijf een grote schok zijn en iemand danig uit zijn evenwicht brengen", schrijft de werkgroep in haar notitie aan de gemeenten. Naast emotionele gevolgen als ge voel van onveiligheid, angst voor herhaling en schuldgevoelens, kan een slachtoffer met meer gevolgen te kampen hebben. Het slachtoffer krijgt met voor hem vaak nieuwe in stanties te maken als politie, justitie en verzekeringsmaatschappijen. Juist de situatie na het misdrijf stelt het slachtoffer niet altijd in staat om de zaken goed te regelen. Het project wil die mensen ter wil le zijn door het helpen bij het verwer ken van emoties, zoals angst en schaamte: het begeleiden van een be zoek aan politie, dokter of rechtbank; bemiddelen bij het willen bijleggen met de dader en het praktisch bij staan van mensen met het invullen van de paperassen. Ook het geven van informatie en advies over de te regelen schadevergoedingen en het voorlichten over het voorkomen van misdrijven behoren tot de werkelijke vormen van hulpverlening. Het project richt zich in eerste in stantie tot de mensen, die aangifte doen bij de politie. De aangifte in de zer zin is een sleutelbegrip. Evalua ties van andere projecten hebben aan getoond, dat het criterium van aangifte mensen buiten sluit. Niet ie dereen geeft het delict aan. Na ver loop van tijd wil het project zich ook op deze 'anonieme' groep richten.. Voordeel Het verzorgingsgebied van het pro ject omvat de gehele provincie Zee land en heeft het voordeel, dat de hulpverlenende instanties ook de provinciegrenzen tot hun werkgebied rekenen. In de notitie wordt een idee gegeven van het aantal aangiften in 1985. In totaal deden 15.816 mensen aangiften van een misdrijf, waarvan 1752 gevallen betrekking hadden op de wegenverkeerswetgeving. Voor Schouwen-Duiveland zijn de cijfers 1553 en 124. De werkgroep schrijft een respons van slachtoffers te verwachten van 5 a 10%. Dit percentage is afhankelijk van het functioneren van het project. De in het project samenwerkende in stellingen en instanties zijn 24 uur per dag, gedurende zeven dagen per week, bereikbaar. Voor de politie is dit niet nieuw, voor enkele andere hulpverleningsinstanties wel. De werkgroep heeft gekozen voor een eerste benadering van de slacht offers middels een folder, die door de politie wordt verzonden. „Uiteraard is directe contactlegging tussen poli-- tie en hulpverlening in crisissituaties altijd mogelijk", aldus de notitie. Men heeft voor de folder gekozen, omdat het slachtoffer dan zelf de mo gelijkheid heeft zich tot de hulpverle ners te wenden. Van het uitreiken van een folder bij het doen van de aangif te verwacht de projectgroep, mede op grond van ervaringen van andere pro jecten, minder resultaat. Vandaar dat de betrokkenen enkele dagen na de aangifte een folder krijgen toegezon den met de benodigde informatie. ZIERIKZEE - Ten behoeve van de stads- en dorpsvernieuwing in de verschillende gemeenten van Zee land heeft het provinciaal bestuur op grond van de rijksverdeelsleutel voor 1987 een bedrag van 8.012.160 gulden tegemoet zien. Hiervan wordt door het provinciaal fonds stads- en dorpsvernieuwing twintig procent afgetrokken ten behoeve van de zoge naamde knelpuntenpot. Een finan ciële reserve waaruit de meest drin gende projecten worden bekostigd. De 6.409.728 gulden die overblijft heeft het fonds nu voor 1987 definitief verdeeld over de Zeeuwse gemeenten op grond van 8.56 promille van dat bedrag. Dat is als volgt verdeeld: Brouwershaven 374.400 gulden. Brui- nisse 67.392, Duiveland 134.784, Mid- denschouwen 7.392 en Westerschou- wen 44.928 gulden. Zierikzee staat in de notitie die is uitgegeven door gs nog niet vermeld. ZIERIKZEE - Vanaf een ja nuari moeten alle fietsen in Nederland zijn voorzien van zijreflectie om beter gezien te worden in het verkeer. Dat is mogelijk door reflecterende banden, reflecterende velg strips of spaakreflectoren. Hoewel dit materiaal al lang in de handel is wordt er door de wielrijders traag gereageerd op deze op de verkeersveilig heid gerichte, nieuwe wettelij ke maatregel. Op het ogenblik is ongeveer 25 procent van de fietsen van zij reflectie voor zien. De fietsenhandel ver wacht op korte termijn een zeer grote vraag naar de nieu we verplichte fietsonderdelen. HAMBURG - Op vele plaatsen in de Bondsrepubliek is aanzienlijke schade aangericht door orkaankrach- tige winden en af en toe zondvloed- achtige buien. In Frankfort moest de politie 27 keer uitrijden om omgewaaide bo men, afgewaaide takken of wegge waaide daken op te ruimen. Een in stortende steiger beschadigde een voorbijrijdende goederentrein en de bovenleiding van de spoorbaan. Ook in de deelstaten Baden-Wurt- temberg en Beieren werden talrijke bomen ontworteld. Zij vielen over wegdekken en hielden het verkeer op. In Freudenstadt in eerstgenoem de staat viel in twaalf uur tijd 71 liter regenwater per vierkante meter, wat een record was. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 20 december 05.55 128 12.20 -130 18.20 133 - 21 december 06.25 124 00.30 - 99 18.55 130 13.00 -131 22 december 07.00 119 01.10 - 96 19.35 127 13.35 -130 20 december 04.20 137 10.35 -126 16.35 147 22.40 - 95 21 december 04.55 131 11.10 -127 17.10 142 23.20 - 92 22 december' 05.35 125 11.50 -126 17.55 137 20 december 06.25 146 00.15 -116 18.55 152 12.40 -145 21 december 07.00 142 00.45 -113 19.30 149 13.15 -145 22 december 07.35 136 01.20 -110 20.10 146 13.50 -144 20 december 05.55 145 12.25 -140 18.25 151 - 21 december 06.35 141 00.30 -109 19.00 147 12.55 -140 22 december 07.10 136 01.05 -107 19.40 144 13.30 -140 Doodtij: 26 december Actuele informatie over afwijkingen: 01110-7056 ZIERIKZEE - Bij een harde wind waarbij snelheden werden gemeten tot elf Beaufort reed de heer J. G. M. F. uit Rot terdam met zijn auto plus aanhangwagen de Zeelandbrug op richting Kortgene. Dat kwam hem duur te staan want ondanks een snelheid van slechts twintig kilometer sloeg het 1100 kilo wegende gevaarte, dat was geladen met meu belen, halverwege de brug om. De doorgang voor het verkeer werd ongeveer drie kwartier belemmerd. Dat resulteer de in het sluiten van de hefboom bij de tolhuisjes en kilometers lange files aan beide zijden van de brüg. De algemene verkeersdienst maakte via de radio melding van de afsluiting. De verkeerspolitie was ter plaatse aanwezig om een en ander in goede banen te leiden. Nadat Jan de Jonge het gevaarte weer recht had getakeld kon F. op eigen kracht zijn weg vervolgen. De auto en de aanhangwagen werden licht beschadigd. Voor de Zeelandbrug wordt met borden aangegeven dat het gevaarlijk is de brug met hoge windsnelheden over te rijden. Woensdag 10 december t/m zaterdag 3 januari Zierikzee Bibliotheek. Expositie Sahel, Beel den zonder grenzen. Vrijdag 19 december Zierikzee De Vierschaar van het Stadhuis. Kerstconcert Recordate. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Zaal Gereformeerde kerk. Lezing C. van Dorp, voor Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland, zure re gen. 19.45 uur. Dreischor Dorpshuis. Kerst-broodmaaltijd NBvP Noordgouwe e.o. 19.30 uur. Zaterdag 20 december Zierikzee Christelijk Gereformeerde kerk. Kerstzangdienst. 19.30 uur. Haamstede Gereformeerde kerk. Kerstmaaltijd alleenstaanden. 15.30 uur. Renesse Dorpshuis. Kerstmarkt. 11.00 uur. Nieuwerkerk Gebouw Gereformeerde Gemeente. Kerstzangavond. 19.30 uur. Bruinisse Ned. Herv. kerk. Kerstzangavond. 19.30 uur. Zondag 21 december Zierikzee De Driehoek. Vredesontmoetings- dienst Interkerkelijke Vredeswerk- groep Schouwen-Duiveland. 19.00 uur. Maandag 22 december Zierikzee Stadhuis. Raadsvergadering Zierik zee. 19.30 uur. Dinsdag 23 december Burgh-Haamstede De Schutse. Kerstmid^pg NvVH, Westerschouwen. 14.00 uur. Woensdag 24 december Zierikzee Gasthuiskerk. Interkerkelijke volks- kerstzangdienst. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Christelijk cultureel centrum De Burght. Kerstconcert Daniël Wayen- berg. 15.30 uur. Haamstede Hervormde kerk. Kerstavondviering. 22.00 uur. Brouwershaven Grote of Sint Nicolaaskerk. Kerst zang. 19.00 uur. Donderdag 25 december Zierikzee Jeugdsoos Brogum. Kerst-popcon cert. Vanaf 15.00 uur. Sint Willibrorduskerk. Kerstviering door en voor kinderen. 15.30 uur. Vrijdag 26 december Zierikzee Jeugdsoos Brogum. Kerst-popcon cert. Vanaf 15.00 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Film Bambi. 15.30 uur. Noordgouwe Start bij Autobedrijf Akkerdaas. Puzzelrit m.a.c. Sparta. Inschrijven vanaf 13.00 uur, starten tot 14.00 uur. Zaterdag 27 december Zierikzee Jeugdsoos Brogum. Optreden Mr Re- view. 22.00 uur. Dinsdag 30 december Bruinisse Hotel Storm. Vergadering van de af deling Schouwen-Duiveland van „Schuttevaer". 20.00 uur. Donderdag 1 januari Burgh-Haamstede De Burght. Opening serie culturele activiteiten. 13.00 uur. Vrijdag 2 januari Zierikzee Graanbeurs Huis van Nassau. Nieuwjaarsbal met The Crabtown Three. 20.30 uur. Dinsdag 6 januari Zierikzee Huis van Nassau. Nieuwjaarsrecep tie NBvP. 10.00 tot 11.30 uur. Maandag 12 januari Middelburg Schouwburg. Nieuwjaarsreceptie Kamer van Koophandel. 16.00 uur. Donderdag 29 januari Middelburg Schouwburg. Symposium Volumebe- heersing gezondheidszorg. 10.45 uur. Zaterdag 14 februari Renesse Slot Renesse. Uitreiking eerste exem plaar Vogels van Schouwen-Duive land. 14.00 uur. AMSTERDAM Nissan Motor Parts Centre Europe BV (NMPC) be gint in maart aan de uitbreiding en automatisering van de magazijnen in Amsterdam. De volle dochter van de Japanse autofabriek Nissan koopt daarvoor 70.000 vierkante meter ter rein aangrenzend aan het huidige complex in het westelijk havenge bied. Met de investering is een bedrag van 44 miljoen gulden gemoeid.,In augustus 1988 moeten de werkzaam heden zijn voltooid. Dat heeft NMPC donderdagavond meegedeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 2