31=91 d> Raad Duiveland wil bijdrage kamp Vught Brouwershaven node akkoord met verhoging bijdrage bibliotheek m Raad Bruinisse volgt college in weigering gemeentegarantie aan koper woning dr Vonk DE ZIERIKZEESCHE COURANT Inbraak in auto Ook Brouw doet niet mee aan onderzoek weg Stormvloed kering Nog niet geprofiteerd van onze grandioze VERBOUWINGS-OPRUIMING? Alb/t Shirts in div. dessins 29,- Kering gesloten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Aanpassing Oorlogsmonument Bibliotheek Gelijkspel De aanpassing van een deel van de Hoge- Het oorlogsmonument in Renesse krijgt een Met alleen de SGP-fractie tegen besloot de ge- De herenploeg van volleybalvereniging Mevo zoom gaat de gemeente Westerschouwen een onderhoudsbeurt, die de gemeente Wester- meenteraad van Bruinisse zich aan te sluiten bij '80 behaalde een zwaar bevochten gelijkspel schouwen 12.000 gulden gaat kosten. Dat is de Stichting Gemeenschappelijke Bibliotheek- tegen het sterke Pendrecht, waardoor de 2000 gulden meer dan beraamd. (Pag. 3). voorziening Schouwen-Duiveland. (Pag. 4). voorsprong met een punt terugliep. (Pag. 9). dubbel bedrag kosten. De wensen van de om wonenden worden ingewilligd. (Pag. 3). VRIJDAG 19 DECEMBER 1986 143ste jaargang Nr. 24054 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Te vergeefs gebruikt men veel woorden om te wei geren; de ander hoort van dat alles slechts het neen. Goethe BRUINISSE - De gemeenteraad van Bruinisse besloot in haar maandelijkse vergadering gemeen tegarantie te weigeren aan de mogelijke koper van de woning van de onlangs als raadslid vertrokken dr W. F. M. Vonk. Het college van b en w adviseerde voordien als zodanig. Dr Vonk was als aandachtig toehoorder op de publieke tribune aanwe zig, toen het toegevoegde agendapunt aangaande de verstrekking van gemeentesubsidie aan de orde kwam. ,,Op zich ben ik in deze geen par tij, maar vanzelfsprekend wel belanghebbende", stelde het voormalig raadslid. ,,Ik heb inmiddels een ander huis gekocht in de omgeving van mijn werkkring in Rotterdam. Wanneer de kandidaat-koper de gemeen tegarantie niet krijgt, zit ik met twee huizen. Dat is wel wat te veel van het goede. Overigens heb ik in mijn eigen koopacte de clausule laten op nemen, dat wanneer de verkoop van mijn huidige huis niet wordt ver leend, de nieuwe koop niet doorgaat. Desondanks hoop ik natuurlijk toch, dat de gemeentegarantie doorgaat, want dan kan ik zelf ook ver- hu izenf*. Naar de mening van Vonk voldeed de kandidaat-koper aan alle voor waarden die aan het verkrijgen van gemeentegarantie gesteld worden. ,.Ik heb echter de indruk, dat de koper min of meer aan het lijntje is ge houden en niet helemaal eerlijk behandeld is", onderkende Vonk. ,,Het betreft een kleine zelfstandige, waarvan de kredietwaardigheid in twij fel wordt getrokken. Naar mijn mening heeft het college niet eerlijk ge handeld. Dat heb ik vanmiddag nog telefonisch gemeld. In mijn visie hebben ze in hun beoordeling een paar stappen overgeslagen. In het be oordelen van de kredietwaardigheid is 1986 niet meegeteld". Vonk herinnert zich uit het verleden geen tweede geval waarbij ge meentegarantie werd geweigerd. ,,Ik weet momenteel nog geen officiële reden van het weigeren. Als dat zover is zal ik me beraden over eventue le stappen, want dit gaat me toch iets te ver". Op voorstel van CDA-er J. Huizer boog ook de raad zich nog over het verzoek om gemeentegaran tie. Na een langdurige schorsing bleef het resultaat hetzelfde. De raad volgde het b en w-advies. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's NIEUWERKERK - De raad van de gemeente Duiveland gaat akkoord met het voorstel van het college van b en w om een eenmalige bijdrage van 250,— beschikbaar te stellen voor de inrichting van een documentatie- en bezin ningscentrum in het voormalige concentratiekamp Vught. Dit bleek tijdens de afgelopen raadsvergadering in het gemeentehuis in Nieuwerkerk. Gezien de noodzaak om ook jonge ren ervan te doordringen welke ver schrikkingen de Tweede Wereldoor log teweeg heeft gebracht vond SGP-raadslid K. Hendrikse het een goede zaak om gehoor te geven aan het verzoek van de Stichting Natio naal Monument Kamp Vught om een bijdrage te leveren aan de inrichting van een documentatie- en bezinning scentrum in het voormalige concen- BRUINISSE - In de nacht van don derdag op vrijdag werd de auto van J. G. uit Bruinisse opengebroken door het vernielen van een ruit. Uit het voertuig, dat stond geparkeerd aan de Boeyerstraat, werd een autoradio, een cassetterecorder en een equalizer ontvreemd. De waarde van de gesto len goederen bedraagt ongeveer 1100 gulden. BROUWERSHAVEN - Bij de behandeling van de ingekomen stukken tijdens de gemeente raadsvergadering te Brouwers haven bleek dat ook deze ge meente zich distantieert van het onderzoek naar de effecten van een doorgaande wegver binding over de stormvloedke ring. Zonder er een woord aan vuil te maken besloot de raad geen medewerking te verlenen via het leveren van een ge meentelijke financiële bijdra ge in het voorgenomen onder zoek. Het onderzoek richt zich op de effecten van een dergelij ke wegverbinding op de regio nale economie van Schouwen- Duiveland. Eerder distantieer de de gemeente Duiveland zich van het onderzoek. CITROEN Auto Louis Goedbloed Zierikzee - 4951 De bibliotheekvoorziening op het eiland vraagt steeds meer geld van de gemeenten. Bijdrage wordt nu 11,74 per inwoner BROUWERSHAVEN - „De bibliotheek is een basis voorziening die je niet wilt missen en niet kunt missen. En die toegankelijk moet zijn voor iedereen. Wij zijn er heel blij mee dat de bibliotheek hier op Schouwen- Duiveland zo goed loopt. De consequentie daarvan is wel dat er veel meer lezers zijn gekomen. Dat vraagt meer personeel en wanneer dat mèer geld kost kunnen we toch niet zeggen dat we nu niet blij zijn". Wethouder S. Loschacoff-de Kanter moest met haar pleidooi van goede huize komen om de raadsleden van Brouwershaven tij dens de gemeenteraadsvergadering over de streep te ha len. Hun werd gevraagd in te stemmen met een verho ging van 23 cent per inwoner voor de bijdrage aan de bibliotheekvoorzieningen op het eiland. Daarmee komt het totaalbedrag per inwoner per jaar op 11,74 tratiekamp Vught. Met dit doel biedt de stichting symbolische bouwstenen van 250,— per stuk aan. Gezien het belang besloot de raad dan ook om een eenmalige bijdrage van 250,— beschikbaar te stellen voor dit pro ject. Meer moeite had de Duivelandse raad met de verhoging van de ge meentelijke bijdrage in het kader van de Gemeenschappelijke Bibliotheek voorziening Schouwen-Duiveland. Deze verhoging is noodzakelijk door dat de eilandelijke gemeenten ruim 20% van de personeelskosten voor hun rekening moeten nemen. Voor Duiveland zou dat een verhoging van 0,23 per inwoner betekenen. Even als de meerderheid van het college was ook het merendeel van de raads leden het ermee eens dat de bijdrage van de gemeente Duiveland niet ver hoogd moet worden maar gehand haafd moet blijven op 7,51 per inwo ner. PvdA-er Bom vroeg zich af wat de motieven voor een meerderheid bin nen het college waren geweest om de gemeentelijke bijdrage te verhogen. Wethouder W. P. Stouten (WD) voer de hiertegen aan dat er tot nu toe nooit duidelijk was gebleken dat er een tekort aan personeel was. „Bo vendien", zo argumenteerde hij is het geen goede zaak om elke keer op nieuw een paar centen toe te voegen". Een meerderheid van de raad kon zich in het bezwaar van de meerder heid binnen het college vinden. De verkoop van de oude smederij in Sirjansland aan de Christelijke Wo ningbouwvereniging Schouwen- Duiveland in Bruinisse voor het sym bolische bedrag van zegge en schrijve 1— kosten koper werd door de raadsleden voetstoots aangenomen. Deze woningbouwvereniging wil in deze voormalige smederij een drietal woningen met een redelijke huur prijs van maximaal ƒ400,—bouwen. Advertentie Wethouder Ph. J. van Ast (WD) zag de verhoging niet zitten zodat het een minderheidsvoorstel van het college betrof. Van Ast: „We hebben toege zegd de korting van het rijk op de welzijnssector (van ongeveer 10.000 gulden) in 1987 voor rekening van de gemeente op te vangen. Maar dat kunnen we in de jaren daarna niet structureel volhouden. Daarom voel ik er niets voor om de bijdrage nu te verhogen om dan later weer te moe ten korten. Ik heb waardering voor het bibliotheekwerk maar we moeten de pijn van de korting over de totali teit van de voorzieningen verdelen". Zijn fractie-genoot M. C. J. Mol sprak zich eveneens tegen het plan uit ter wijl P. van der Meide (GPV/SGP/ RPF) en R. J. van der Wekken (CDA) zich kritisch opstelden maar toch een opening lieten voor het voorstel. „De instelling wordt intensief gebruikt en omvat meer dan alleen leesvoer. Een gemeentelijke bijdrage is zeker gerechtvaardigd. Maar de vraag is hoever gaan we daarin". De fractiele den vroegen zich af of de lezers niet zelf meer zouden moeten betalen; het zogenaamde profijtbeginsel. Loscha- coff bevestigde dat er natuurlijk een grens moet zijn. „Op een bepaald mo ment is de financiële nood van de ge meente zodanig dat het niet meer kan. Maar nu kan het nog wel". Het profijtbeginsel zag zij niet zitten om dat daarmee met name voor de min der draagkrachtigen een basisvoor ziening zou worden ondergraven. Zij verzekerde dat de bij drageverhoging vergezeld zal gaan van een brief aan de gemeente Zierikzee waarin wordt gesteld: „We doen het maar verder dan dit bedrag kunnen we niet gaan". Op de VVD-fractie na werd het voor stel door de raadsleden (zij het node) aanvaard. lepziekte Slingerbos Enkele fracties grepen de vaststel ling van de notulen aan om terug te komen op punten die zij eerder tij dens de algemene beschouwingen naar voren brachten. Van der Wekken drong opnieuw aan op een actieve aanpak van de iepziekte van de bo men in het Brouwse Slingerbos. „We kunnen toch net als andere gemeen ten een komwijziging doorvoeren ten behoeve van een subsidieaanvrage". Van Ast liet weten hierover inder daad besprekingen te voeren met ge meentewerken en Staatsbosbeheer. Verder kon hij de situatie in het bos nog steeds niet zo alarmerend inzien als de CDA-fractievoorzitter. „De pro blemen nemen niet toe en we houden het nauwlettend in de gaten". J. C. van Ours (PvdA) maakte zicK bezorgd over de consequenties van de' onderwijsbezuinigingen voor de ge meente. „Straks staan wij voor de keuze hoe die bezuinigingen moeteh worden ingevuld. Wanneer starten we het overleg daarover"? Loschacoff wees erop dat een en ander nog maar net in de tweede kamer is behandeld zodat nog geen bericht is ontvangen over hoe dat alles zal uitpakken voor de gemeente. Zij verwachtte echter wel dat het de eerste maanden van het jaar druk zal worden op het on- derwijsfront. „Deze 'geweldige oplos sing' die Deetman in zijn 'almachtige wijsheid' in plaats van de vier- Op donderdag 25 en vrijdag 26 december (le en 2e kerst dag) zal de „Zierikzeesche Nieuwsbode" niet verschij nen. Het kantoor van de krant zal op deze dagen gesloten zijn. Advertenties voor de editie van maandag 29 december dienen uiterlijk woensdag 24 december vóór 11.30 uur in ons bezit te zijn. DEN HAAG - Minister Ruding van financien wijt zijn nederlaag bij de stemming over de kandidaten voor de topfunctie bij het internationale mo netaire fonds aan zowel voorkennis van de Franse regering over het aftre den van de huidige algemen directeur De Larosiere als aan het ontbreken van eenheid binnen Europa. De rol van de ontwikkelingslanden die niet op de hand van Ruding waren, ziet de minister van financien als uiteinde lijke minder doorslaggevend. Advertentie A ft IVII\' WORDT HET jarigen maatregel heeft bedacht zal veel extra onrust in de scholen bren gen", sprak ze cynisch. Ze achtte het zinnig om als het zover is overleg te voeren met de onderwijsgevenden en medezeggenschapsraden. Van Ours drong verder aan op overleg over de vergoeding voor godsdienstonder wijs op scholen zodat er ook ruimte zou komen voor humanistisch onder wijs. „Nu is er alleen de keuze moge lijk tussen wel of geen godsdienston derwijs". Raadsvoorzitter C. Slabbekoorn wees erop dat de ver goeding geen betaling is maar een te gemoetkoming naar de dominee of de kerk vanwege de uren die het kost. Hij stelde dat eerst een wetswijziging nodig is voor daar verandering in kan worden gebracht. Torenuurwerk Noordgouwe De raad kon zich volledig vinden in het collegevoorstel om 500 gulden te voteren voor de aankoop van het ori ginele torenuurwerk voor de kerk in Noordgouwe. „Een zeer billijke prijs voor een eigen stukje gemeenschaps- bezit". Van Ast liet weten dat vanuit de kern Noordgouwe geld beschik baar is gesteld om de vitrine te be kostigen waarin het uurwerk zal wor den ondergebracht. De verkoop van grond in het bestemmingsplan Zon- nemaire kom aan de woningbouw vereniging Beter Wonen voor bijna 33.000 gulden leverde ook geen enkel probleem op. Inmiddels is een aan vang gemaakt met het heien van de fundering voor de betreffende drie woningen. „Ik hoop dat ze snel wor den verhuurd dan staan we sterker voor de volgende plannen voor wo ningbouw in de kleine kernen", aldus C. J. de Munnik (PvdA). Verder besliste de raad positief over de ver koop van dertien percelen grond a 22 gulden per vierkante meter aan be woners van de Margrietstraat te Zon- nemaire. De betreffende grond is voor de ge meente onrendabel en ligt achter hun woningen. Het verdeelbesluit Subsi dieverordening stads- en dorpsver nieuwing voor het jaar 1987 werd vastgesteld. Het totaalbedrag voor de gemeente komt op 370.000 gulden. A. de Vlieger (PvdA) maakte zich bij het behandelen van de intrekking van de verordening bijdragen ineens verhuis- en herinrichtingskosten bij stads- en dorpsvernieuwingsactivi teiten bezorgd over de mogelijkheid dat de mensen hierdoor wellicht geen medewerking willen verlenen aan de renovatie van hun woningen. Slabbe koorn verzekerde hem dat het college zeker niet de bedoeling heeft de ver goeding direct af te kappen. „Er komt een nieuwe verordening en daarbij zal worden bezien wat wense lijk en mogelijk is". Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Kouder Het blijft wisselvallig weer. Opvul lende depressie boven de Noordzee veroorzaakt nog steeds veel wind. De aangevoerde luchtsoort is kouder en er komen winterse buien voor. De westelijke wind is overwegend krach tig tot hard en af en toe stormachtig. Minimumtemperatuur komende nacht 2 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 23 dec.: Zondag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 80%. Min .temp.: -2 graden Middagtemp.: 1 graad Windkracht: noordwest 5 Maandag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 50% Min.temp.: -5 graden Middagtemp.: 0 graden Windkracht: noordwest 4 Dinsdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 30% Min.temp.: -5 graden Middagtemp.: 0 graden Windkracht: noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 20 dec. Zon op 08.45, onder 16.29 Maan op 20.22, onder 11.53 21 dec. Zon op 08.46, onder 16.29 Maan op 21.38, onder 12.08 22 dec. Zon op .08.46, onder 16.30 Maan op 22.53, onder 12.21 Laatste Kwartier: 24 dec. (10.17) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Om een depressie in het Oostzeegebied stroomt koude lucht uit Scandinavië naar ons land. Een lagedrukgebied op de Noordzee ver plaatst zich tegelijkertijd van Zuid- Scandinavie naar het Waddengebied en zal bij ons sneeuwbuien brengen, sneeuw die bij de lagere temparatu- ren kan blijven liggen. Door de nade ring van de laatste depressie blijft de wind waaien uit west tot noordwest en is boven land vrij krachtig, langs de kust later mogelijk stormachtig. In de komende nacht ligt de tempera tuur om het vriespunt, morgenmid dag wordt het ongeveer 3 graden. In het weekeinde moet gerekend worden op verdere daling van tempe ratuur met in de nacht lichte tot zelfs matige vorst en middagtemperatuur om het vriespunt. BURGHSLUIS - Rijkswa terstaat heeft afgelopen nacht de Stormvloedkering gesloten vanwege de storm. De dienst kondigde dit al aan, omdat de verwachting leefde, dat het water een peil van 2,90 meter boven NAP zou bereiken cn 2,75 meter boven NAP is de grens. Vanmorgen, vrijdag, om 07.20 uur is de kering weer ge opend. Het is de eerste keer ge weest dat de kering alleen van wege de storm gesloten is. Eerder speelden andere facto ren mee. Advertentie Yoko stereo headphone De kerstmarkt stunt van Frank een weggevertje van 19.95 voor f 5.00 Zie advertentie pagina 16 RENESSE tel.; 01116-2124

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1