WOMKELIN, WDMKELUIT VOOR IN NIEUWE VIDEO? ZA' Jk3 Provincie heeft ruim miljoen voor vijf woon zorgprojecten :r deling gesubsidieerde iningbouw is vastgesteld Gouden CNV-spelden uitgereikt ACH, NEEM DAN OOK EVEN DE TIJD VOOR DE BESTE VERZEKERING. ALGEMENE ZEEUWSE/MIDDELBURG ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 december 1986 Nr. 24053 5 Geen geld voor Schouwen-Duiveland Advertentie ZIERIK2EE - Het dageli Zeeland heeft ruim 1,2 mil steld in de kosten van vijf deren in de provincie. He Westkapeile, Middelburg, V land en Ovezande. Doel vs ouderen tolang mogelijk in blijven vonen. Westkapdle krijgt een bijdrage van vijftigduizend gulden voor de ver bouwing van het dienstencentrum bij de bejaa^denvvoningen in het dorp. Het project moet in drie fasen wor den uitgevoerd, waarbij de verbou wing tot de eerste hoort. De zaal moet worden ,(/ergroot om er groepsactivi teiten te kunnen houden en er ruim ten te|kunnen afscheiden voor de trombosedienst, de pedicure, de fysi otherapeut enz. Het gebouw wordt te gelijk/ geschikt gemaakt voor rolstoelgebruikers. In de tweede fase is het de bedoeling tot een goede af stemming te komen tussen de bejaar denverzorging en de wijkverpleging. Nu ^ordt dubbel werk gedaan door de tyee instanties. De derde fase be helst de dag-, nacht-, crisis- en tijde lijke opvang van ouderen. Extra zorg Ouderen kunnen dan van extra zbrg gebruik maken op de momenten, dat zij tijdelijk niet zelfstandig kun nen wonen. Voor Middelburg is er 185.000,—. De Stichting Welzijn ou deren, de woningbouwvereniging Middelburg en de Stichting Centrum voor Bejaardenzorg der Hervormde Gemeente Middelburg Rustenburg" willen bij Rustenburg een flat inrich ten voor ouderen. Het gaat om een deel van de „afgetopte" flats uit de Magistraatwijk. De ouderen die in de flat zouden gaan wonen, kunnen dan gebruik maken van de diensten van het bejaardenoord zoals alarmrege ling, dagverzorging en groepsactivi teiten. Om die hulp te kunnen bieden moet Rustenburg vorden aangepast. Als voorwaarden aan de bijdrage hebben gedeputeerde staten gesteld, dat de woningtoewijzing in overleg tussen de woningbouwvereniging en het bejaardenoord moet gebeuren en dat de ouderai - zo zij dat wensen - van de alarmregeling van het bejaar denoord gebriik kunnen maken. Het bestuur vaj het bejaardenoord Nieuw Zorgjliet in Wolphaartsdijk krijg 254.0(0,—. Van dat geld moet de nu nog in gebruik zijnde kleuter school naasi Nieuw Zorgvliet wor den aangekatht. Voor de school komt nieuwbouw fcn zodra het gebouw vrij is, moet het/vorden verbouwd, opdat :s bestuur van de provincie >en gulden beschikbaar ge- oon-zorg-projecten voor ou- gaat om voorzieningen in ilphaartsdijk, Sint Philips- de woon-zorg-projecten is ;aat te stellen zelfstandig te het kan worden gebruikt in de dienstverlening aan zelfstandig wo nende ouderen. Voor Sint-Philipsland gaat het om 201.038,80. Bedoeling is de dienst verlening vanuit het bejaardenwo- ningencomplex De Rozeboom te ver beteren. Er moet een zorgteam komen, dat bestaat uit de wijkver pleegkundige, de wijkbejaardenver- zorgsters en de beheerster van De Ro zeboom. De kosten van het team worden niet gedekt door de provin ciale bijdrage. Daartoe is een beroep gedaan op een experimentenpot van het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur. Om de diensten vanuit De Rozeboom ook aan te bie den aan ouderen, die niet in de be jaardenwoningen wonen, zullen de servicekosten worden «verlaagd. De Rozeboom zelf moet worden ver bouwd om de diensten zo goed moge lijk te kunnen aanbieden. Tbt die diensten horen na de verbouwing ook dagverzorging en de mogelijkheid voor zelfstandig wonende ouderen gebruik te maken van de maaltijden. Borsele Het gemeentebestuur van Borsele wil in Ovezande een woon-zorg-pro- ject beginnen en daarvoor stelt de provincie 572.250,69 beschikbaar. In Ovezande kan gebruik worden ge maakt van het al bestaande diensten centrum met bijbehorende bejaar denwoningen Stengehof. Bovendien ligt de kern centraal ten opzichte van andere woonkernen van de gemeente Borsele. In het dienstencentrum is een grote verbouwing nodig. Het gaat om de keuken, een lift en aanpassin gen van de hal. Verder is het geld be stemd voor een keukeninstallatie en - inventaris en een inventaris voor de recreatiezaal. De gemeente wil het dienstencentrum Stengehof kopen en ook dat kan uit het bedrag worden betaald. De provinciale bijdragen moeten worden gezien als voorlopige. Dat be tekent, dat gaande de ontwikkeling van de projecten, maar vooral bij stagnatie daarvan, kan worden beke ken of het geld voor andere zaken in het frankerend beleid moet worden besteed. ZIERIKZEE Kerstviering De bezoekers van de bejaardenso- zen en de UVV-medewerkers van de Unie Van Vrijwilligers (UW) hebben huin kerstviering achter de rug. In de recreatiezaal van Borrendamme luisterden de aanwezigen hoe de vice- voorzitter van het UW, mevrouw Bouman, in haar openingswoord te rugblikte op de gebeurtenissen van het afgelopen jaar. Op het program ma stonden verder enkele kerstver halen en het voorlezen van het kerst evangelie. Gezamenlijk werden enkele kerstliederen gezongen en ook het UW-koor bracht enkele liederen ten gehore. Na de broodmaaltijd werd de middag besloten met samen zang en een dankwoord van de voor zitter, waarin deze speciaal de dames die voor de traktatie hadden gezorgd vermeldde. Kerstzangdienst In de Christelijk Gereformeerde kerk te Zierikzee wordt op zaterdag 20 december een kerstzangdienst ge houden. Aan de bijeenkomst werken mee het Christelijk Gereformeerde koor De Lofstem, het kinderkoor Sjo- far en de Christelijk Gereformeerde jeugdclub Immanuel. De avond be gint om 19.30 uur en de opbrengst van de collecte is bestemd voor Stichting de Hoop die hulp verleent aan alco hol- en drugsverslaafden. Kerstzang De Interkerkelijke Werkgroep Zie rikzee (IWZ) houdt ook dit jaar weer een interkerkelijke kerstzangdienst. Deze dienst wordt woensdag 24 de cember in de Gasthuiskerk gehou den. Dit gebeuren begint om 19.30 uur. De liturgie wordt verzorgd door ds P. Blokland, terwijl ds K. Hen- drikse de meditatie voor zijn reke ning neemt. Voor de muzikale om lijsting zorgen de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer onder lei ding van N. van Oudheusden, het Ge reformeerd kerkkoor onder leiding van M. van der Veer, Karin Haak en Marianne van der Wekken (viool) en M. van der Veer (orgel). BROUWERSHAVEN Kerst Het kinderkoor Sjofar leidde bij de kerstbijeenkomst van de Brouwse Plattelandsvrouwen een nieuw pro gramma in. Daarbij werd vooral veel gebruik gemaakt van nieuwe kerst liederen. Het Zierikzeese kinderkoor Sjofar bestaat al elf jaar en is daar mee het oudste koor van het eiland. Met de 37 Plattelandsvrouwen en de kinderen kwam het tot een warme en gezellige avond. Elk jaar organiseren de vrouwen wel een kerstavond; dat kan elk jaar weer anders zijn. Nu vulde het koor in twee gedeelten een uitvoering op. De openingsrede werd gehouden door de voorzitter van het gezelschap N. Constandse-Dorst. Daarna werd het toepasselijke lied Komt allen teza men gezongen. De schriftlezing was voor de rekening van M. Gravendeel- Brandt. Voordat de ongeveer 30 kin deren van Sjofar op het podium ston den, legde begeleider Mar van het Veer uit wat die naam eigenlijk bete kende. De naam bleek uit de bijbel af te stammen. Het betekent: Rams hoorn of Bazuin. „Voor het kinder koor is het de eerste keer dat ze het nieuwe programma uit het hoofd moeten zingen, dus er zou wat fout kunnen gaan, maar dat moet u ons dan maarniet kwalijk nemen", aldus Van der Veer. De kinderen waren ner veus voor het optreden. Met veel in strumenten maakte het koor zijn in trede. Afwisselend van elkaar bespeelde ieder zijn eigen instru ment. Daarbij werden onder anderen de liederen Ding Dong en Er is een kindeke geboren op Aard gespeeld. Ook met het tweede gedeelte werd er gebruik gemaakt van instrumenten en liederen zoals, 't is geboren het Goddelijk kind en Nu sijt Wellekome. Het koor maakte ook nog gebruik van enkele solisten, zowel zang als in strument. De stilte van de avond kwam toen er een kerstverhaal door L. W. van de Mark-de Bruijn werd verteld. De tweede pauze brak aan toen het lied Nu zijt Welkome gezon gen was, een mooie samenzang van de Plattelandsvrouwen. In die pauze maakte bijna iedereen gebruik van warme wijn, daarbij werd ook geld opgehaald voor het potje 'lief en leed'. Ds. D. Schneider van de Neder landse Hervormde Kerk vertoonde een historische diaserie, die kerst feest in beeld bracht. De avond ein digde bij het slotwoord en de samen zang, (alle samenzangen werden begeleid door C. J. van Putte- Versprille). Het laatste lied was Ere zij God. NIEUWERKERK Kerstzang In het kerkgebouw van de Gerefor meerde Gemeente in Nieuwerkerk wordt zaterdag 20 december een kerstzangavond gehouden. Aan deze avond, die om 19.30 uur begint, wer ken mee: het gemengd koor Soli Deo Gloria onder leiding van J. Kapaan uit Ridderkerk, het Duivelands Man nenkoor onder leiding van Henk Weekhout en de organisten J. Knape en Stephan Folmer. Kerstviering ouderen De bejaardensociëteit en de ANBO- afdeling Nieuwerkerk vierden in het Dorpshuis gezamenlijk kerstfeest. In haar openingswoord begroette mevrouw Schuiling in het bijzonder loco-burgemeester J. Op 't Hof, wet houder A. van Klinken en mevr. v. d. Zande-Vleugels Schutter, nieuw lid van de Stichting Welzijn Ouderen. Na het gezamenlijk zingen van het lied 'Hoe zal ik U ontvangen', volgde een meditatie van ds. A. ten Hove uit Nieuwerkerk naar de eerste verzen van Mattheüs. Na de pauze, waarin door de dames van de bejaardensoos koffie werd ge dronken, volgde het toneelspel, opge voerd door de Duivelandse afdeling van de Plattelandsvrouwen genaamd Toch kerstfeestsfeer. Na het zingen van enkele kerstlie deren werd het kerstverhaal verteld door M. Lievense-van Strien. A. de Winter, voorzitter van de bejaarden sociëteit, dankte daarin een ieder voor de aanwezigheid. Na het zingen van Ere zij God werd deze kerstmid dag beëindigd. Oud papier De leden van jeugdsoos de Kêête in Nieuwerkerk komen zaterdag 20 de cember weer langs voor het oude pa pier. Adiies gs van Zeeland [/DDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland hebben het advies voor de verieling van het gesubsidieerde woningbouwprogramma 1987 over de gemeen- ten'vastgesteld. In totaal kunnen volgend jaar in Zeeland 1285 nieuwe wonin- gei met subsidie van het rijk worden gerealiseerd: 742 in de sociale huursector, 34f in de marktsector en 148 vrije sectorwoningen met premie. Door wo- niiigsplitsing of verbouw van bestaande panden kunnen nog 54 woningen wor den verwezenlijkt. Deze zijn niet over de gemeenten verdeeld; de beschikkingen ziillen worden afgegeven in volgorde van binnenkomst van de plannen. Gs heb ben bovendien de verdeling van de (voorlopige) contingenten voor de jaren 1988 en 1989 bekend gemaakt aan de gemeenten. li de sociale huursector zijn de geniddelde stichtingskosten met 90,- verhoogd tot 103.800,-. Van de 742 aan Zeeland toegekende walingen in deze sector zijn er 42 n<g niet verdeeld; deze zijn be- stmd voor het oplossen van knel- ptnten die zich in de loop van 1987 kinnen voordoen. In de marktsec- trr mag Zeeland volgend jaar 201 pemie-A woningen en 55 premie- I woningen bouwen. De stich- fngskosten ervan blijven onge- rijzigd: ten hoogste 132.000,- oor de premie-A en 162.000,- oor de premie-B. In deze sector tunnen ook nog 85 premiehuur- jvoningen door beleggers worden gebouwd. Vrije sector In de vrije sector kunnen 114 wo ningen met een eenmalige bijdra ge van 6.500,- worden gebouwd en - in stadsvernieuwingsgebie den - nog 34 woningen met een bij drage van 20.000,-. De stichtings kosten mogen ten hoogste 145.000,- bedragen. Door wo ningsplitsing kunnen in Zeeland in 1987 in totaal 20 woningen wor den gerealiseerd. De financie ringskosten mogen maximaal 62.000,- per wooneenheid bedra gen. Van de 34 door verbouw te verwezenlijken wooneenheden mogen de gemiddelde kosten maximaal 69.000,- zijn. Gs constateren dat het door de staatssecretaris voor 1987 defini tief toegewezen contingent bijlan ge na niet overeenkomt met het door hem hierover uitgebrachte advies. Met name is het college te leurgesteld over de drastische ver laging van de vorig jaar door het rijk bekend gemaakte contingen ten voor 1987 tot en met 1989. Een geleidelijke daling van het bouw programma in Zeeland is niet ir reëel, maar de nu doorgevoerde korting is te vergaand en tast de continuïteit van het bouwpro gramma aan. Gs stellen dan ook vraagtekens bij de zin en de hard heid van de (meerjaren) toezeggin gen van het rijk over de met subsi die te bouwen woningen. Boven dien ervaren gas het als zeer te leurstellend dat de daling in 1987 vooral premiekoopsector en de vrije sector (met een bijdrage van 6.500,-) treft; zij hadden in hun advies aan de staatssecretaris juist gepleit voor wat meer aan dacht voor deze categorieën, gelet op de marktverhoudingen in Zee land. De belangrijkste oorzaak van de afname van het contingent is gelegen in de rigoreus bijgestel de raming van de landelijke en provinciale woningtekorten en -overschotten. Zo wordt het lande lijke tekort tweemaal zo groot als geraamd als vorig jaar, terwijl het woningoverschot in Zeeland zou zijn verdubbeld tot 2100 wonin gen. Voorts is - in tegenstelling tot voorgaande jaren - het uitgangs punt van de structuurschets stede lijke gebieden van een migratie saldo voor Zeeland van nul verlaten en wordt nu gerekend met een vertrekoverschot van 1000 personen per jaar. Beide factoren zouden globaal moeten leiden tot een halvering van het aan Zeeland toe te wijzen contingent. Om nog enige continuïteit in het bouwpro gramma te waarborgen heeft het rijk als regel gehanteerd dat een neerwaartse bijstelling van het contingent voor 1987 ten opzichte van het vorig jaar bekend ge maakte contingent voor dat jaar niet meer dan 25 procent mag be dragen; voor 1988 is dit bepaald op 37,5 procent en voor 1989 niet meer dan 50 procent. Voor Zeeland zijn deze maxima le bijstellingen van toepassing. Vorig jaar werd Zeeland voor 1987 nog een nicuwbouwcontingent van 1641 woningen in het vooruit zicht gesteld; nu is dat terugge schroefd tot 1231. Voor 1988 zijn deze cijfers respectievelijk 1705 en 1066 woningen, voor 1989 1848 en 924. BURGH-HAAMSTEDE - In dorpshuis de Schutte te Burgh-Haamstede heeft de Hout- en Bouwbond van het Christe lijk Nationaal Vakbond (CNV), afdeling Haamstede, twee jubilarissen de gouden CNV-speld opgeprikt. Dat deed dis trictsbestuurder T. J. van Rijssel, die de aanwezigen tevens een en ander uit de doeken deed over de stelselherziening, waarbij zaken aan de orde kwamen als de Nieuwe Werkloosheidswet en de AAW en WAO. De jubilarissen H. Braam (Haamstede) en K. de Meulmeestcr Renessekregen de onderscheiding opgespeld vanwege hun 25-jarig lidmaat schap.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5