Rapport Van Ommeren goed voor Bruse oesterboeren streeknieuws Disco-eigenaar Renesse zet op zaterdagavond Pinky bus in agenda WATERSTANDEN Vergadering commissie openbare werken 2 BURGH-HAAMSTEDE - De reno vatie van het monument in Renesse is één van de onderwerpen die ter sprake komen tijdens de vergadering van de commissie openbare werken van de gemeente Westerschouwen. Deze vergadering wordt donderdag 18 december in het gemeentehuis in Haamstede gehouden. Aanvang 19.30 uur. Behalve het al dan niet renoveren van het monument komt ook de re constructie van de Hogezoom tussen de Kabbelaarsweg en Roelandsweg ter sprake. Verder buigen de commis sieleden zich over de aanschaf van een graflift voor de begraafplaats in Burgh en het al dan niet aanschaffen van ballenvangers voor het sportveld in Serooskerke. De stukken voor deze openbare vergadering liggen op de dag zelf tussen 19.00 en 19.30 uur ter inzage. VVD-kamerlid Te Veldhuis: NIEUWERKERK - Het pleidooi van de commissie Van Ommeren om het aantal oesterbedrijven tot twintig, vijfentwintig bedrijven uit te breiden kan in de ogen van het Zeeuwse VVD-kamerlid J. Te Veldhuis geen genade vinden. Dat bleek tijdens een spreekbeurt van de libera le parlementariër voor de VVD-afdeling <in Nieuwer- kerk. tisch uit. „Wat gebeurt er wanneer Nederland eenzijdig een veilplicht in stelt? Dan trekken de Nederlandse vissers naar Ostende en Zeebrugge en worden de gemeentebesturen van ha venplaatsen als Breskens, Colijns- plaat en Vlissingen het kind van de rekening". Het aandachtsveld van Te Veldhuis bleef niet beperkt tot politieke za ken die voor Zeeland van belang zijn. Ook enkele actuele politieke kwes ties roerde Te Veldhuis aan. Hij sprak in dit verband zijn bezorgd heid uit over de diverse affaires die de laatste tijd het politieke wereldje hebben geschokt. „We moeten ervoor waken dat door deze affaires bij het publiek het beeld wordt gewekt als zouden de politici straatvechters zijn", aldus Te Veldhuis. ZIERIKZEE Contactavond De nog in oprichting zijnde buurt vereniging De Hoop houdt woensdag 17 december de eerste contactbijeen komst in het Huis van Nassau in Zie- rikzee. Deze eerste contactavond be gint om 20.00 uur. De contactavond van woensdag is in eerste instantie een gezelligheids avond, waar men een potje kan kla verjassen, jokeren, sjoelen of yatzee- en. De Hoop die in november voor het eerst bijeen kwam telt inmiddels zo'n 60 leden. De officiële oprichtingsver gadering van deze buurtvereniging voor de Schuithaven, Lange Nobel- straat, St. Anthoniusdam en Drieko- ningenlaan is gepland op dinsdag 13 januari. Vredesdienst De Interkerkelijke Vredeswerk- groep Schouwen-Duiveland verzorgt zondag 21 december voor de vierde achtereenvolgende keer een vredes- ontmoetingsdienst. Deze dienst be gint om 19.00 uur in gebouw De Drie hoek aan het Kerkhof in Zierikzee. Het thema van dienst luidt deze keer woestijn en oase. Tijdens de dienst is er gelegenheid om actief aan het ge beuren deel te nemen. Voor het muzi kale gedeelte van deze speciale dienst tekent het Valcooh-kwartet dat een tweetal Middeleeuwse stukken ten gehore brengt, HAAMSTEDE Ledenvergadering hout- en bouwbond De stelselherziening is het onder werp waarover districtsbestuurder van de bouw- en houtbond CNV T. J. van Rijssel informatie zal geven. Hij doet dat tijdens de ledenvergadering van de afdeling Haamstede die dins dagavond 16 december (vandaag) plaats vindt in het dorpshuis De Schutse te Haamstede. Aan de orde komen de nieuwe werkloosheidswet, de wijzigingen in de AAW/WAO en de overgangsregelingen voor, werkne mers die nu een WW of WWV-uitke- ring hebben. De vergadering begint om 19.30 uur. RENESSE Uitstel De uitreiking van het eerste exem plaar van het boek Vogels van Schouwen-Duiveland, die voor zater dag 20 december op het programma stond kan wegens technische proble men niet doorgaan. De bijeenkomst is verschoven naar zaterdag 14 fe bruari, 14.00 uur. Kerstmarkt In het kader van de actie December maand feestmaand van de midden standsvereniging Renesse wordt za terdag 20 december een Kerstmarkt gehouden in het dorpshuis van Re- nesse. Dit marktgebeuren waarbij ook de kerstman aanwezig is begint om 11.00 uur. Voor de muzikale om lijsting zorgt de ATG drive in show. Bezoekers van de markt ontvangen een gratis lot waarmee men kans maakt op een van de vijftig kerstpak ketten. „Het rapport van de commissie Van Ommeren over de toekomst van oesterbedrijven is op sommige pun ten niet goed onderbouwd. Het streefgetal van twintig, vijfentwintig bedrijven is meer een arbitraire vast stelling dan een weloverwogen uit spraak op grond van bedrijfsecono mische grondslagen", hield Tfe Veldhuis zijn gehoor voor. Ook de aanbeveling van de commissie om de Grevelingen te reserveren voor de oestercultuur werd door het kamer lid bekritiseerd. „Een monocultuur in dit gebied is ongewenst, te meer daar dit ten koste gaat van de andere vissers daar. Deze hebben meer recht van spreken dan de oesterboeren die jaren geleden uitgekocht zijn". Zoetwaterpijp Het besluit van de provincie om het moment waarop deze haar standpunt inzake de zoetwatervoorziening openbaar zal maken te verschuiven naar 1 juli 1987 is volgens Te Veldhuis terecht. Ondanks dat hief hij waar schuwend het vingertje in de richting van de bestuurders. „Als van de be nodigde som van twintig miljoen vijftien miljoen door het rijk in casu het ministerie van landbouw en vis serij en het departement van verkeer en waterstaat wordt vrijgemaakt, dan is dat een resultaat dat er zijn mag. Het gebeurt immers zelden dat Den Haag zich voor 75% garant stelt voor iets dat niet zwart op wit staat". Bovendien, zo filosofeerde hij, is het denkbaar dat er uiteindelijk nog wel wat meer op tafel komt dan die tot nu toe voorgestelde vijftien miljoen. Om die reden is het op dit moment dan ook onverstandig om dit voorstel abrupt van de hand te wijzen. Naar aanleiding van de recente ge beurtenissen rond de visafslagen achtte Te Veldhuis het niet uitgeslo ten, dat de vismijnen in Breskens, Colijnsplaat en Vlissingen betrok ken worden in het onderzoek dat mi nister ir G. J. M. Braks van land bouw en visserij in gaat stellen naar de dubbele boekhoudingen van ver schillende visafslagen. „Dit onder zoek", zo zei het liberale kamerlid „moet de eventuele betrokkenheid van het ministerie van landbouw en visserij aan het licht brengen. Feit is dat reeds in de rapporten uit 1982 melding wordt gemaakt van termen als dubbele boekhoudingen, tweede markt en grijze vis". Naar aanleiding van de voorstellen van de Europese Commissie om vol gend jaar de visquota te verlagen merkte Te Veldhuis op dat het beter zou zijn om het gehele systeem van de visquota, dat sinds 1983 bestaat, te herzien. „Er zijn landen die hun quo ta niet eens helemaal opvissen, ter wijl de omvang van de Nederlandse visserijvloot in geen verhouding staat met deze quota. „Waarom wordt aan Nederland geen aanvullend quo tum toegekend, waardoor Nederland se vissers het recht hebben om dat wat andere landen niet vangen op te vissen?" Tweeslachtig In dit verband signaleerde hij ook dat het Nederlandse visserijbeleid tweeslachtig is. „Aan de ene kant sti muleert de overheid via de zoge naamde WIR-regeling de bouw van nieuwe schepen, terwijl anderzijds de exploitatie ervan door tal van re gelingen aan banden wordt gelegd." Ook ten opzichte van de voorgestelde beperkende maatregelen zoals een stilligregeling en een veilplicht liet de volksvertegenwoordiger zich kri- Het Tweede Kamerlid Te Veldhuis sprak in Nieuwerkerk. ELLEMEET Kerstavond De leden van de afdeling Noord- gouwe en omstreken van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen houden woensdag 17 december de jaarlijkse kerstavond in het dorps huis van Ellemeet. Deze bijeenkomst begint om 20.00 uur. Op» het program ma staan koor- en samenzang, decla matie en de opvoering van een kort kerstspel. BROUWERSHAVEN Kerstzang In een feestelijk verlichte Grote of Nicolaaskerk in Brouwershaven wordt woensdag 24 december de jaar lijkse kerstzang gehouden. Aan deze dienst, die om 19.00 uur begint verle nen ds D. Schneider en het Smalstads Koor onder leiding van de heer L. M. Gebben hun medewerking. Zij die de dienst bij willen wonen wordt ver zocht om zich warm te kleden. De kerkdeuren gaan om 18.30 uur open. BRUINISSE Kerstzang De traditionele Kerstzangavond in Bru vindt plaats op zaterdag 20 de cember om half acht in de Ned. Her vormde kerk. Medewerkenden zijn het Kamerkoor Cantiona Musicum uit Nieuwerkerk onder leiding van A. van 't Geloof en de Chr. Gemengde Zangvereniging Laus Deo onder lei ding van C. den Braber. Solozang door Hennie Moerland, Heieen van den Berge en Kees den Braber. De or gelbegeleiding is van H. Hoogerheide en de opening en sluiting van domi nee Ten Hove. De toegang is gratis. Vergadering De Nederlandse Christen Vrouwen Bond afdeling Bruinisse hoopt op donderdag 18 december weer in ver gadering bijeen te komen. De avond begint om kwart voor acht in het NH- verenigingsgebouw waar de vereni ging het Kerstfeest zal vieren. Gasten zijn hartelijk welkom. Service aan jongeren met vervoersproblemen RENESSE - In de bus stappen om te gaan 'stappen' in Renesse. Sinds enkele weken is dat elke zaterdagavond mogelijk door een initiatief van disco-eigenaar Wim Veerhoek uit Renesse. „De laatste bus van Renesse naar Zierikzee gaat om half tien 's avonds. Een taxi kost onge veer 40 gulden en veel jongeren mogen van hun ouders niet 's nachts met de bromfiets over het eiland rijden", somt de eigenaar van discotheek Pinky de redenen op waarom vele jongeren zijn zaak niet konden bezoeken terwijl ze dat wel zouden willen. Aanleiding voor hem om over te gaan tot de organisatie van een zaterdag avond lijndienst tussen Zierikzee en Renesse. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Wemeldinge Springtij: 18 december Actuele informatie over afwijkingen: 01110-7056 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 17 december 04.15 133 10.35 -119 16.35 138 22.45 -106 18 december 04.50 133 11.15 -.125 17.15 138 23.20 -103 17 december 02.35 144 08.50 -121 14.50 153 21.00 -108 18 december 03.10 143 09.35 -125 15.25 153 21.40 -103 17 december 04.50 152 10.55 -134 17.10 157 23.00 -121 18 december 05.25 151 11.30 -140 17.45 157 23.40 -119 17 december 04.20 150 10.35 -130 16.40 156 22.45 -118 18 december 04.55 150 11.10 -136 17.15 156 23.25 -115 Hij deed zijn ontdekking door te luisteren en te praten met de jongelui (uit Renesse en Burgh-Haamstede) die zijn zaak wel konden bezoeken. „De meeste van hen zitten in Zierik zee op school. Het werd mij duidelijk dat veel van hun klasgenoten die el ders op het eiland wonen eigenlijk ook in Renesse wilden uitgaan. Maar dat kon niet vanwege vervoersproble men". Tben dit beeld voor de disco eigenaar nog eens werd bevestigd door een mini-enquête die hij op de scholen liet uitvoeren door de kinde ren die zijn zaak bezochten, sprong hij in dit 'gat in de markt'. Om te be ginnen liet hij op de scholen voor voortgezet onderwijs papieren op hangen waarop de busdienst werd aangekondigd. „De reacties van de schoolleiding waren heel positief en ook de leerlingen toonden een over weldigende belangstelling. Het ging als een lopend vuurtje rond", herin nert hij zich. Geen borrelbus De eerste Pinkybus reed vanaf de Beuze op 21 november met vijf passa giers. Vier weken later, afgelopen za terdag, waren het al drie busjes met in totaal 34 disco-gangers en Veer hoek verwacht nog meer belangstel ling. „Het is persé geen borrelbus hoor", benadrukt hij. „Natuurlijk mogen ook ouderen er gebruik van maken. Maar je kunt geen enkele reis nemen. Het is in eerste instantie een service aan de jongeren van 16, 17 a 18 jaar die op en neer naar Renesse wil len". Veerhoek heeft voor deze service verlening beide taxibedrijven uit Re nesse in de arm genomen. Om de week staan zij met een of meerdere busjes op zaterdagavond om 21.00 uur klaar voor de Beuze in Zierikzee. De retourrit is om 1.00 uur 's nachts. „Bij de prijs voor de rit zit een con sumptie plus een vrije garderobe voor onze zaak inbegrepen. De prijs voor de rit is daardoor erg laag", al dus de 29-jarige eigenaar van disco Pinky. Hij vertelde dat alle passagiers ook inderdaad hun consumptiebon uit de bus in zijn zaak komen gebruiken. Dat ze daarnaast ook in de overige horecagelegenheden in Renesse gaan stappen, daar zit hij absoluut niet mee. „Als er zeventien zijn die bij ons nog een of meer consumpties extra nemen is de rit al rendabel". Veer hoek noteert daarbij als positieve bij komstigheid dat zijn zaak vroeger op de avond dan gewoonlijk gezellig druk is. „Nu zitten hier om tien uur al tussen de zestig en tachtig mensen binnen. Dat was gewoonlijk pas een uur later het geval". Tijdens zijn ja renlange ervaring in de horeca (die hij met de paplepel kreeg ingegoten) heeft hij namelijk ontdekt dat men sen in een gelegenheid willen zijn waar het druk is. „Mensen willen al tijd in groepen bij elkaar zijn. Zij trekken elkaar aan. Daarom kan het niet druk genoeg zijn." Winterseizoen Het is dit jaar voor het eerst dat disco Pinky ook in de wintermaan den open blijft. „Renesse is toch wel bezig om ook in de winter wat te bie den aan het uitgaande publiek. Om het hiaat tussen het zomerseizoen en de winter op te vangen voeren we een advertentiecampagne. Daarnaast proberen we constant om de mensen te blijven boeien". Dat gebeurt onder meer met het contracteren van ar tiesten. Zoals Anita Heilker van de Dolly Dots die aanstaande zaterdag haar opwachting maakt in de disco. Vandalisme Ondanks het feit dat de zaak 300 mensen kan herbergen vertelt Veer hoek weinig last van vandalisme door jongeren te hebben. „Vroeger wel toen we nog Orilla heetten. Tben werden vooral in de toiletten con stant vernielingen aangericht. Na de .verbouwing in maart dit jaar hebben we dat anders aangepakt. De toilet ten zijn heel luxe ingevoerd. Ze wor den een paar maal per avond schoon gemaakt en er is constant controle in de persoon van een toiletjuffrouw. Het blijkt dat de jongelui dat toch wel waarderen want nu is er geen sprake meer van vernielingen of troep die wordt gemaakt". Die strakke organisatie wordt ook aangehouden in verband met de 'Pin- kylijndienst'. De diskjockey kondigt aan wanneer de bus terug gaat om 1.00 uur. Alle jongeren die hun stem peltje kunnen tonen dat ze bij het in stappen kregen kunnen mee terug. Maar verder ook niemand. „We ver kopen geen enkeltjes terug. Daar ben ik heel streng in. De rit is al goed koop en het is er natuurlijk om be gonnen om de mensen bij mij binnen te krijgen". Wanneer daarvoor voldoende be langstelling bestaat is Veerhoek be reid om de busjes ook vanuit andere plaatsen vice versa naar Renesse te laten rijden. Of op twee verschillen de tijden terug te laten rijden. „We zijn bereid ons aan te passen aan de vraag van de meerderheid", aldus de disco-eigenaar die de zaak samen met zijn vrouw Franka runt. Woensdag 10 december t/m zaterdag 3 januari Zierikzee Bibliotheek. Expositie Sahel, Beel den zonder grenzen. Dinsdag 16 december Zierikzee Zaal Gereformeerde kerk. Kerstvie ring CPB. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Zaal van de Gereformeerde kerk. Ad ventsviering Nederlandse Christen Vrouwenbond en Gereformeerde Vrouwenkontaktgroep. 19.30 uur. Haamstede Gemeentehuis. Vergadering commis sie grond- en pachtzaken. 19.30 uur. Bruinisse NH-verenigingsgebouw. Kerstviering Helpt Elkander. 19.30 uur. Woensdag 17 december Zierikzee Christelijk Gereformeerde kerk. Be jaardenmiddag NCVB. 14.30 uur. Bovenzaal Gereformeerde kerk. Kerstviering NCVB en Gereformeer de Vrouwengroep. 19.45 uur. Huis van Nassau. Contactavond buurtvereniging De Hoop. 20.00 uur. Kerkwerve Hervormd Verenigingsgebouw. Kerstfeest NCVB. 19.45 uur. Ellemeet Dorpshuis. Kerstavond van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen. 20.00 uur. Scharendijke Gereformeerde kerk. Schrijfavond Amnesty. 19.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Kerstviering bejaarden- soos. 14.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Kerstmiddag voor ouderen. 14.00 uur. Bruinisse Bibliotheek. Schrijfavond Amnesty. 19.00 uur. Donderdag 18 december Zierikzee De Graanbeurs. Kerstviering NBvP. 18.00 uur. Stadhuis. WD-fractievergadering. 19.30 uur. Huis van Nassau. Voorlichtingsavond FNV over sociale zekerheid. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Commissievergade ring openbare werken. 19.30 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Kerstviering Duive- landse plattelandsvrouwen. 19.30 uur. Gemeentehuis. Raadsvergadering Duiveland. 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. 19.30 uur. NH-verenigingsgebouw. Bijeenkomst NCVB. 19.45 uur. Raadsvergadering. Wim Veerhoek voor de busjes, die zijn klanten over het eiland vervoeren. Vrijdag 19 december Burgh-Haamstede Zaal Gereformeerde kerk. Lezing C. van Dorp, voor Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland, zure re gen. 19.45 uur. Dreischor Dorpshuis. Kerst-broodmaaltijd NBvP Noordgouwe e.o. 19.30 uur. Zaterdag 20 december Bruinisse Ned. Herv. kerk. Kerstzangavond. 19.30 uur. Maandag 22 december Zierikzee Stadhuis. Raadsvergadering Zierik zee. 19.30 uur. Dinsdag 23 december Burgh-Haamstede De Schutse. Kerstmiddag NvVH, Westerschouwen. 14.00 uur. Woensdag 24 december Burgh-Haamstede De Burght. Kerstconcert Daniël Wayenberg. 15.30 uur. Donderdag 25 december Zierikzee Sint Willibrorduskerk. Kerstviering door en voor kinderen. 15.30 uur. Vrijdag 26 december Burgh-Haamstede De Burght. Film Bambi. 15.30 uur. Vrijdg 2 januari Zierikzee Graanbeurs Huis van Nassau. Nieuwjaarsbal met The Crabtown Three. 20.30 uur. Dinsdag 6 januari Zierikzee Huis van Nassau. Nieuwjaarsrecep tie NBvP. 10.00 tot 11.30 uur. Maandag 12 januari Middelburg Schouwburg. Nieuwjaarsreceptie Kamer van Koophandel. 16.00 uur. DEN HAAG Volgens de Suri naamse legerleider Desi Bouterse zullen na de verkiezingen alle orga nen, en ook hijzelf, ondergeschikt zijn aan het parlement. Dit zei Bou terse in een door de VARA uitgezon den vraaggesprek met een televisie ploeg uit Nederland. Hij bestreed daarin dat hij opdracht heeft gegeven tot massamoorden onder de burger bevolking en dat Libiërs meevechten aan de kant van het Surinaamse le ger.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 2