Alle kerstballen verzamelen Noordwelle vraagt gemeente aandacht voor sluiting school Commissieleden stemmen in met recreatieve voorzieningen Brouw C_ DE ZIERIKZEESCHE COURANT Verbetering Sluispad moet nog wachten Opgevoerde bromfietsen Frontale botsing WflT HET ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Rouwkamer Als het aan de commissie recreatie en openba- Toneel Toneelvereniging Op Drift voerde in het Renes- Kerstprogramma Een aantal leden van het Leger des Heils is Biljarten Rini derwEngelsman van biljartvereniging KVL re werken van de gemeente Brouwershaven ser dorpshuis met bijzonder veel succes het to- druk bezig met het opstellen van een program- uit Noordgouwe werd de nieuwe kampioen in de derde klas libre na een bijzonder spannend toernooi. (Pag. 9). ligt wordt het kleuterschooltje van Zonnemaire neelstuk Met blote voeten in het park op. een rouwkamer. (Pag. 3). (Pag. 4). ma voor de kerstdagen en de jaarwisseling. (Pag. 5). DINSDAG 16 DECEMBER 1986 143ste jaargang Nr. 24052 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Dan eerst is de vriendschap echt, wanneer beiden, zonder een woord te spreken, toch vreugde hebben aan eikaars gezelschap. G. Ebers ZONNEMAIRE - Wie een dezer da gen een bezoekje brengt aan het res taurant De Vier Jaargetijden in Zon nemaire moet zich in een echte „ballentent" wanen. Eigenaar Han Berreman heeft zoals gebruikelijk weer al zijn kerstversierselen van zolder gehaald om zijn zaak een sprookjesachtige aanblik te geven. Het is voor de vaste bezoekers van De Vier Jaargetijden inmiddels een ingeburgerde traditie geworden om het kerstdiner te nuttigen onder een paar duizend kerstballen, iele glaspe gels, fragiele klokjes en sterren. En dat alles onderling verbonden door enkele honderden meters slinger. Wie ademloos omhoog blikt naar die zilveren pracht boven zijn hoofd kan niet anders corfcluderen dat hier een begeesterd kerstboomballen- kunstenaar aan het werk is geweest. Dat klopt ook wel, want een week lang is restaurateur Berreman van 's morgens vroeg tot 's avonds.laat druk in de weer geweest om zijn kerstverzameling van de zolder naar benedei: te sjouwen om deze op ar tistiek verantwoorde wijze aan het plafond te bevestigen. Kapitaal Een gigantische klus want Berre man maakt van deze liefhebberij een serieuze zaak. Rond Pinksteren, wan neer de gemiddelde Nederlander zich bruin laat bakken begint de restaura teur zich af te vragen hoe zijn plafond er tijdens de kerstdagen uit zal ko men te zien. Dat is elk jaar weer an ders. Dit jaar is gekozen voor een soort adventskrans, van waaruit het plafond verder is versierd met alle zilveren kerstattributen die Berre man in de loop van de acht jaar dat hij deze hobby uitoefent heeft verza meld. Mede-eigenaresse Truus van Damme is van mening dat de ruim drieduizend kerstballen en aanver- wante zaken een behoorlijke waarde hebben. Het artistieke huzarenstukje dat Berreman elk jaar rond de kerstda gen levert trekt de nodige belangstel ling. Er zijn mensen die speciaal hier voor komen en ook enkele confrères uit andere delen van het land vonden het de moeite van een bezoek waard. Het enige wat nog ontbreekt is een vermelding in het Guinness Book of Records. Maar wie weet, een balletje kan soms raar rollen. Ludieke actie in raadszaal tijdens begrotingsvergadering BURGH-HAAMSTEDE/NOORDWELLE - Leerlingen, leerkrachten en ouders van de openbare basisschool de Stove in Noordwelle hebben de begrotingsvergadering van de Westerschouwse gemeenteraad aangegrepen om extra aandacht te vragen voor de dreigende sluiting van de kleine school. Een verlate Sinterklaas in de persoon van leerling Maurice Lokker pleitte bij het gemeentebe stuur voor meer woningen om zo de leefbaarheid van de kern te behouden. de kleine kernen uitzonderingen te maken moet worden onderzocht. Wethouder J. Deïst benadrukte de raadsleden, dat het college alles doet in haar macht om de schooltjes te be houden. „Hoe we die scholen moeten behouden is niet gemakkelijk te beantwoorden. Woningbouw kan helpen, maar de ervaring heeft ge leerd, dat het bouwen van woningen alleen niet het gewenste effect ople vert". Parkeerplaats bij haven Den Osse en watersportcamping aan Schouwsedijk BROUWERSHAVEN - „Vooral in de zomer is er enorm veel overlast door de sportduikers die naar Den Osse ko men. Het zou een hele goede oplossing zijn als daar een parkeerterrein kwam". Vanaf de publieke tribune ver woordde Hans van Dijk een mening die bij vele Brouwe- naren al jarenlang een steeds terugkerend gesprekson derwerp en bron van ergernis vormt. De overlast door sportduikers in de bocht bij het haventje van Den Osse. De leden van de adviescommissie voor de recreatie en openbare werken bogen zich maandagavond tijdens een openbare vergadering in het Brouwse stadhuis over het collegevoorstel om in de hoek Langedijk/Nieuwe kerk- weg bij Den Osse een parkeerterrein voor circa 100 staan plaatsen te maken ten behoeve van de duikers. Men ging bij die planning uit van 6.500 duiken per jaar en een prognose van 10.000 per jaar in de jaren negen tig. Behalve Van Dijk toonden ook de commissieleden zich gelukkig met de plannen. „Het kan een stuk druk wegnemen vooral bij de toegang van haven Den Osse", aldus M. C. J. Mol (VVD). „Het was een onhoudbare si tuatie", volgens R van der Meide (GPV/SGP/RPF). Uiteraard plaats ten ze enkele kanttekeningen. R. J. van der Wekken (CDA) en C. J. de Munnik (PvdA) misten een duidelijk kostenplaatje en vooral hoeveel de BURGH-HAAMSTEDE - De bewoners van het Burgh- Haamsteedse Sluispad hoeven er niet op te rekenen, dat de re constructie nog in 1987 uitge voerd zal gaan worden. Zij hebben een protestbrief naar de gemeente geschreven, maar volgens wethouder A. J. Pad mos is de kans minimaal dat de reconstructie hoger op de prioriteitenlijst komt. Dat bleek uit vragen van de christen-democraat J. W. Ge- leijnse, die het college vroeg of zij aanleiding in de brief zag om de reconstructie sneller te gaan uitvoeren. Padmos: ,<Het Sluispad staat zoals u weet op de prioriteitenlijst, die welis- waar geen jaartallen kent. Ik ben met u van mening, dat de reconstructie van groot belang is, maar er zijn meerdere za ken, die gerealiseerd moeten worden", sprak de wethouder. „Ik kan geen datum of jaartal noemen, maar het zal zeker geen 1987 zijn". overheid daarin zou bijdragen. Com missievoorzitter Ph. J. van Ast kon hen niet wijzer maken. De totale kos ten zullen ongeveer 48.000 gulden be dragen maar het is op dit moment niet bekend hoeveel we daarvoor van het ministerie uit de pot openluchtre creatie zullen krijgen". Hoewel hij met de PvdA-er van mening was dat het hier een 'bovengemeentelijke' voorziening betrof, adviseerde hij de commissieleden zich soepel op te stel len omdat de gemeente toch ook de inkomsten heeft uit de recreatie. En dat deed de commissie. Nadat Van der Meide de verzekering had gekre gen dat alle mogelijke aandacht zal worden besteed aan een groengordel om de voorziening en men zijn terug houdendheid had uitgesproken over de mogelijke aanleg (in een later sta- - dium) van toiletvoorzieningen en een persluchtvulstation, bracht de com missie unaniem een positief advies uit. Het Waterschap Schouwen-Dui- veland dat eigenaar is van de betref fende gronden zal wel zijn medewer king maar niet in financiële vorm leveren aan de plannen. Erfpacht jachthaven De commissie bracht ook een posi tief advies uit inzake het van de dienst der Domeinen in erfpacht ne men van haven Den Osse voor een tijdsduur van dertig jaar. Deze over eenkomst schept de mogelijkheid om de haven van Den Osse te ontwikke len met voorzieningen ten behoeve van de watersport zoals reparatie- werkplaatsen en toilet voorzieningen. De initiatiefnemers daartoe waaraan de gemeente de haven in 'onder- erfpacht' uitgeeft krijgen daarmee namelijk een vaste basis om hun plannen te kunnen realiseren. Thr- wijl dat met het huurcontract dat tot nu toe gold niet mogelijk was. Van der Meide en De Munnik kregen van Van Ast de verzekering dat een en an der een zeer minimaal financieel risi co voor de gemeente inhoudt en dat niet gevreesd hoeft te worden voor concurrentie voor de Brouwse haven omdat het twee aparte en gescheiden exploitaties betreft. Ten behoeve van de recreatie zal wat de commissie betreft Brouwers haven worden voorzien van een wa Zoals bekend zijn de scholen de Stove en de Schelphoek in Seroosker- ke erg klein en de landelijke normen bedreigen de instellingen met ophef fing. Maar zover mag het dus nooit komen vinden de leerlingen. 'Sinter klaas' hield de raad voor, dat een dorp zonder school als een jas zonder mouw is. Tijdens zijn toernee in be gin december trof hij maar weinig kinderen aan in Noordwelle en dat baarde hem zorg. Verbouwd „Ze hebben in Noordwelle zelf de school verbouwd, maar ook nog eens huizen neerzetten, dat is te moeilijk", aldus de goedheiligman. Huizen ex tra, daar draait het dus om volgens de 'actievoerders'. Vandaar dat burge meester J. L. Niemantsverdriet- ZIERIKZEE - In het kader van een intensievere controle op deze overtre ding werden door de politie drie op gevoerde bromfietsen van de weg ge haald. Het betrof de voertuigen van twee minderjarigen uit Zierikzee en een uit Nieuwerkerk. Zij kregen de bijbehorende boete opgelegd. Leenheer een schilderij overhandigd kreeg in de vorm van een plattegrond van Noordwelle, waarop nog vol doende ruimte is voor enkele huizen. Ook lerares Petra den Hollander drong op meer huisvesting aan bij de raad; ze deed het in dichtvorm en sprak ondermeer „Uw beleid is niet slecht, maar er komt niets bij ons te recht". De vier raadsfracties en het college hebben eerder al in de ge sprekken over de begroting hun be zorgdheid uitgesproken over het voortbestaan van de twee schooltjes, zodat de actie niets nieuws opleverde voor de lokale politici. Zo stelde de Partij van de Arbeid voor meer aandacht voor de woning bouw te hebben in Serooskerke en Noordwelle. Maar het college, die het voorstel wel ter harte wilde nemen, zag hiervan niet direct het beste ef fect. Zoals de burgemeester de bezoe kers voorhield kan de gemeente wel licht voor extra woningen zorgen, maar ligt het verder toch aan de va ders en moeders. Suggestie De CDA-er J. W. Geleijnse deed na mens zijn fractie de suggestie om in dit verband af te stappen van de noodzakelijke sociale en economi sche gebondenheid voor het verkrij gen van een woning. Voor hem mogen ook anderen in de dorpen wonen. Niemantsverdriet - en met haar enke le anderen - vonden dit wat 'griezelig'. Of het zinvol en gewenst is om voor tersportcamping aan de Schouwse dijk met circa 60 staanplaatsen en een reserve van circa dertig staan plaatsen. Het betreft een plan van de heer L. J. van der Wekken die tot nu toe als 'kampeerboer' actief was. De commissieleden maakten zich wat zorgen over het handhaven van de openbare orde wanneer er in de zo mer weer een grote groep jongeren extra naar Brouwershaven komt en over de landschappelijke aspecten. „Het is de enige plaats waar zoiets nog zou kunnen. In verband met het watersportgebeuren is er duidelijk behoefte aan en het past in de plan nen van de provincie", aldus voorzit ter Van Ast. „Als watersportgemeen te moeten wij zorgen voor de nodige voorzieningen. Ik hoop dat de eige naar de orde kan handhaven en dat dat ook doorwerkt in het gedrag van jongeren in Brouwershaven", aldus De Munnik. De"hele commissie advi seerde positief. KERKWERVE - Op de provinciale weg Zierikzee Haamstede kwamen maandagmiddag om ongeveer 12.00 uur twee auto's op frontale wijze in botsing met elkaar. Een van de be stuurders raakte daarbij gewond en beide voertuigen waren total loss. M. A. P. uit Goes reed in de richting Haamstede en werd verrast door een tegenligger B. G. R. uit Strijen die zich voor éen inhaalmanoeuvre aan de linkerkant 'van de weg bevond. Beide auto's probeerden nog uit te wijken maar een botsing was niet meer te vermijden. P. werd licht ge wond. Beide voertuigen werden weg gesleept. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WORDT WBE<1 Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Droog Eerst overwegend droog met opkla ringen, later toenemende bewolking en in de avond vanuit het westen re gen. Wind westelijk later zuidwest meest 6 tot 7, in de avond langs de kust 7 tot 8 Beaufort. Minimumtem peratuur komende nacht 3 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 20 dec.: Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: west 7 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 1 graad Middagtemp.; 5 graden Windkracht: zuidwest 5 Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 4 graden Windkracht: noordwest 4 ZON 17 dec. EN MAANSTANDEN Sinterklaas Maurice Lokker biedt de burgemeester een schilderij aan. Zon op 08.43, onder 16.28 Maan op 16.51 onder 10.21 18 dec. Zon op 08.44, onder 16.28 Maan op 17.56 onder 11.01 Laatste Kwartier: 24 dec. (10.17) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een zeer diepe Oceaan depressie in de buurt van IJsland neemt in activiteit af. Nieuwe Oce aanstoringen trekken het komende etmaal via de Britse Eilanden in onze richting. Dc bijbehorende regenzone zal ons land morgen in de loop van de avond bereiken. Voor het zover is passeren enkele opklaringsgebieden ons land. Vooral gedurende de komende avond en nacht vallen ook nog enkele buien. De minimumtemperatuur varieert de komende nacht van 5 graden bij zee tot 0 graden plaatselijk landin waarts. Hier en daar kan in de nacht en ochtend gladheid ontstaan. De middagtemperatuur loopt tot rond 6 graden op. De wind draait van west naar zuidwest en is in het binnenland matig tot vrij krachtig en aan zee af en toe hard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1