Expositie Bewaerschole door oud-burgemeester ingeluid m Oprichting- eilandelijke afdeling Nederlandse Patiëntenvereniging ABC betreurt ontwerp hinderwetvergunning DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kerkwerfse fotograaf maakt val van 250 meter Luifel bistro in brand Aanrijding Haamstede Hogere boetes bromfietsen HET 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Hobbybeurs Ereburger Knullig Gouden dag In het dorpshuis van Bruinisse werd voor de De bij woningbouwvereniging Beter Wonen Zierikzee was vooraf verzekerd van een spor- De Burgh-Haamsteedse vierde klasser DFS derde keer in successie een hobbybeurs geor- vertrekkende Cees Kloet werd het eerste erelid tief succes tegen het Dinteloordse Divo, maar had een gouden dag. Zelf won de ploeg van ganiseerd, waarvoor aardig wat belangstelling van de vereniging en tevens ereburger van Zie- de ploeg ging in de tweede helft knullig de boot trainer Jaap van Huizen en de concurrenten was. (Pag. 2). rikzee. (Pag. 3). jn. (Pag. 4). lieten punten liggen. (Pag. 5). MAANDAG 15 DECEMBER 1986 143ste jaargang Nr. 24051 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een plan is slecht, wanneer het niet gewijzigd kan worden. Publilius Syrus De nieuwe eilandelijke afdeling be gon met een ledenaantal van onge veer honderd mensen en zal worden bestuurd door zeven afgevaardigden uit verschillende kerkgenootschap pen die bij de oprichting in Nieuwer- kerk worden gekozen. Zij vormt een onderdeel van een snel groeiende lan delijke vereniging die in december 1982 werd opgericht en nu reeds 22000 leden omvat. Vestigingsbeleid Een belangrijke aanleiding voor de oprichting van een afdeling hier op Schouwen-Duiveland vormde vol gens Van de Berg het nieuwe vesti gingsbeleid voor huisartsen dat van- KERKWERVE/VAL GAR- DENA - De in Kerkwerve woonachtige sportfotograaf Piet van der Klooster heeft bij zijn werkzaamheden in het Noorditaliaanse wintersport centrum Van Gardena de geva ren van het vak aan den lijve ondervonden. Van der Klooster, die vorig jaar de zilveren camera ver diende, maakte op een steil ge deelte van de piste, waar de af dalers trainden voor hun wereldbekerwedstrijd, een tui meling van 250 meter. Hij rolde ondermeer dwars door de af rastering, maar kwam er met gescheurde kniebanden en twee gekneusde ribben vanaf. Van der Klooster is vrijdag naar Nederland terug gevlo gen. AMSTERDAM - Hollandia Kloos, het bedrijf van de familie van pre mier Lubbers, heeft in een kort ge ding geëist, dat in kranten rectifica ties worden geplaatst op een hoofdstuk in het boek, ,,De elite zwijgt". Een hoofdstuk van drie blad zijden in dat boek gaat over de be trokkenheid van het staalsstructiebe- drijf bij de bouw van een garnizoen- stad in Saoedi-Arabië. af 1 februari 1987 ingaat. Daarin wordt bepaald dat nieuwe huisartsen zich niet meer vrij mogen vestigen maar daarvoor eerst toestemming moeten hebben van het betreffende gemeentebestuur. De Patiëntenvere niging wil daarbij inspraak krijgen door zitting te nemen in de commis sie die de gemeentebesturen over dat onderwerp gaat adviseren. ,,Wij wil len de mensen mondiger maken ten opzichte van de gezondheidszorg en hun belangen daarin gaan beharti gen". De landelijke vereniging doet dat verder door als spreekbuis voor de leden te fungeren in politiek Den Haag. Door via zitting in allerlei be leidsorganen, onder andere door in vloed uit te oefenen op de ziekte kostenvoorzieningen. Door de per soonlijke belangen van patiënten te behartigen bij conflicten met de me dici of medische instellingen en door de medische ethiek uit te dragen aan onder meer medische studenten. Ver der is zij een verwijsstation naar de meer specifieke hulpverleningsin stanties zoals het open bejaarden- werk of de kerken. De regionale afdeling zal zich spe cifiek bezighouden met het vesti gingsbeleid van huisartsen, een om budsfunctie in de regio vervullen en de leden via voorlichting en informa tieverstrekking mondiger maken. Pro-live ..Wij zijn een pro-live organisatie. Wij zijn tegen abortus en euthanasie en willen dat uitdragen over de gehe le gezondheidszorg", aldus Van de Berg en mevrouw H. G. Geurtsen van het hoofdbestuur. Zij benadrukten dat door de toenemende vergrijzing van de bevolking en het bezuinigings beleid van de regering de eerste lijns- zorg steeds belangrijker wordt. De vereniging wil deze ontwikkelingen opvangen en er op inspelen. Het be stuur van de nieuwe afdeling wordt gevormd door mensen die allen een min of meer medische achtergrond hebben en een bepaalde kerk verte genwoordigen. Het zijn mevrouw J. Boot-van de Meet namens de Christe lijk Gereformeerde Kerken, de heer H. A. ten Hove van de Gereformeerde Gemeente, mevrouw M. Nugteren- van Ooyen van de Oud Gereformeer de Gemeente, de heer T. van Oosten- brugge van de Gereformeerde Ge meente in Nederland, mevrouw A. M. Jonker-Smalheer van de Gerefor meerd Vrijgemaakte Kerk in Brou wershaven, de heer J. Labeur van de Nederland Hervormde Kerk Sirjans- land en de heer D. van Katwijk van de Nederlands Hervormde Kerk Zie rikzee. Oud-burgemeester van Zierikzee, mr Dijckmeester, opende de historische expo in de Burgh-Haamsteedse Bewaer- schole. Pelsdierenfokkerij Bruinisse BRUINISSE - Het Anti Bont Comité heeft bij monde van woordvoer der J. van der Lee zijn teleurstelling en woede uitgesproken over de ontwerp-hinderwetvergunning van het Bruse college, waarmee D. Hage uit die plaats zijn pelsdierenfokkerij kan realiseren. Van der Lee laat weten wederom een bezwaar in te dienen, omdat de gemeente - zo zegt hij - „zich het lot van de pelsdieren op geen enkele wijze heeft aange trokken". Eerder dit jaar was al duidelijk geworden, dat de grote meerder heid van de Bruse raad geen on overkomelijke bezwaren tegen de vestiging van een pelsdierenfok kerij zou hebben. Vandaar dat het college een ontwerp-hinderwet vergunning heeft laten opstellen, die tot 24 december ter inzage ligt. Eerdere bezwaren werden onge grond verklaard, vandaar dat het ABC nu bezwaar gaat aantekenen tegen de af te geven hinderwetver gunning. Regels Van der Lee: „De gemeente heeft met de regels in de hand besloten. Ik weet zeker, dat de omwonenden behoorlijke last van de stank zul len krijgen. Maar afgezien daar van vind ik het bijzonder triest, dat niet gesproken is over het lot van de pelsdieren zelf. En als ik dan na ga hoeveel mensen een be zwaar hebben ingediend, dan kan ik niet anders concluderen dan dat de gemeente Bruinisse niet echt democratisch bezig is geweest", al dus Van der Lee. De gemeente Bruinisse geeft in haar ontwerp-vergunning duide lijk aan welke regels nageleefd dienen te worden. Eerder al kwa men deze uitvoerig ter sprake tij dens de gemeenteraad, waarbij door de meeste raadsleden veel waarde werd gehecht aan de posi tie van landbouwer Hage, die al vaker duidelijk heeft gemaakt de pelsdieren voor zijn levensonder houd hard nodig te hebben. haast levensecht paard met de Witte en diens vrouw Agnes van der Sluijs de publiekstrekker vormt. Naast de individuele bezoeken is het voor de scholen ook mogelijk om in de och tenduren langs te komen. Leerkrach ten kunnen hiervoor contact opne men met de stichting via telefoon nummer 01116-1794. ZIERIKZEE - In de nacht van vrij dag op zaterdag omstreeks 4.00 uur werd de luifel van een bistro aan de Schuithaven in brand gestoken door onbekenden. Doordat omstanders de politie waarschuwden kon deze de brand snel blussen. De schade be droeg toch nog 5000 gulden. De poli tie stelt een onderzoek in naar de da ders. BURGH-HAAMSTEDE - Op de kruising Steursweg Kraayesteinweg vond zondagmiddag omstreeks 16.00 uur een aanrijding plaats waarbij twee auto's totaal werden vernield maar geen gewonden vielen. M. H. uit Haamstede reed vanaf de Steurs weg de Kraayesteinweg op en zou daarbij geen voorrang hebben ver leend aan M. G. uit Haamstede die met zijn auto over deze voorrangsweg reed. Een botsing was het gevolg. Bei de auto's werden weggesleept door Jan de Jonge. ZIERIKZEE - In verband met de toenemende overlast door opgevoerde bromfietsen zal de politic over het hele ei land een intensievere controle gaan uitvoeren op deze ver voermiddelen. Zij heeft daar bij het ministerie van justitie achter zich dat vanaf 27 no vember een beleidswijziging heeft doorgevoerd waardoor de strafmaat op een te hoog motorvermogen is verhoogd. Het maximaal toegestane ver mogen bedraagt 0,44 Kw. Wan neer men daarboven zit tot 0,8 Kw loopt men (evenals voor heen) kans op 50 gulden boete. Vanaf 0,8 tot 1,1 Kw vermogen is de boete echter opgetrokken tot 80 gulden. Van 1,1 tot 1,4 loopt men de kans 120 gulden te moeten betalen. Bij een ver mogen dat nog hoger is opge voerd worden alle verkeerde onderdelen van het voertuig gesloopt en in beslag genomen terwijl tevens een apart pro ces-verbaal wordt opgemaakt waarmee men voor moet ko men bij justitie. Afgezien van deze boetes voor het opvoeren komt er altijd nog 35 gulden bij voor de geluidsoverlast die de opgevoerde voertuigen ver oorzaken. Grote belangstelling in Burgh-Haamstede BURGH-HAAMSTEDE - In de expositieruimte de Be waerschole is zaterdag de tentoonstelling over Slot Haamstede geopend door de oud-burgemeester van Zie rikzee, mr F. Th. Dijckmeester, zoon van mevrouw E. M. Dijckmeester-van der Lek de Clercq. De familie Van der Lek de Clercq is de laatste familie geweest, die het slot in Haamstede nog bewoond heeft. De Bewaerschole is dagelijks tot lialf januari geopend van 13.30-16.30 uur (behalve op zondag) en is tijdens beide kerstdagen en oud- en nieuw jaarsdag gesloten. hfORDT WEER. Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Buien Later op de ochtend vanuit het wes ten opklaringen maar vooral morgen ook een enkele natte sneeuw- of ha gelbui, mogelijk vergezeld door on weer. De wind draait vanavond van west naar noordwest en is meest 6 tot 7 Beaufort, in de nacht mogelijk eni ge tijd 7 tot 8 Beaufort, in buien windstoten. Minimumtemperatuur komende nacht 1 graad. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 19 dec.: Woensdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: west 5 Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: west 6 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80% kfin.temp.: 1 graad Middagtemp.: 5 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 16 dec. Zon op 08.42, onder 16.28 Maan op 15.59, onder 09.27 Laatste Kwartier: 24 december (10.17) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vandaag passeerde een regenzone ons land. Deze zone be hoort bij een zeer diepe depressie bij IJsland, die zich slechts langzaam naar het oosten verplaatst. Achter de ze zone bereikt ons koude lucht waar in gemakkelijk buien kunnen ont staan. Morgen bevindt ons land zich in deze lucht. Er komen dan regen- of onweersbuien voor, waarbij mogelijk hagel of natte sneeuw kan vallen. Bij deze situatie zal de temperatuur niet verder oplopen dan ongeveer 6 gra den. De vrij krachtige tot harde wind neemt af tot matig, de harde tot stormachtige wind aan de kust tot krachtig. De windrichting is west tot zuidwest. In de komende dagen blijft het weer onbestendig. De temperaturen zullen geleidelijk iets lager worden. Mr Dijckmeester verhaalde uitvoe rig over de geschiedenis van het slot en haar bewoners. Door de vele eeu wen heen is het slot ge- en verbouwd, totdat in de vorige eeuw de familie Van der Lek de Clercq het monumen tale gebouw betrok. Volgens de spre ker is dat één van de redenen ge weest, waardoor het slot nog in zijn huidige vorm bestaat. Op Schouwen- Duiveland alleen al zijn zo'n zestien kastelen verloren gegaan. „Juist in de vorige eeuw. Men had blijkbaar niet zoveel gevoel voor oude gebou wen", aldus Dijckmeester. Historie Hij hield de vele belangstellenden ook kort de historie van de Witte van Haemstede voor, die als bastaard van Floris de vijfde Haamstede beleend kreeg. „Waarschijnlijk lagen hier po litieke redenen aan ten grondslag. Holland wilde de Vlamingen laten zien, dat ook Zeeland wel degelijk tot de Nederlanden behoorde". Toch liep het uit op een confronta tie met Vlaanderen, die uitliep op een conflict in Zierikzee. Deze zee slag werd deze zomer nog gespeeld in de Zierikzeese haven. Alvorens Dijckmeester het woord voerde, sprak de voorzitter van de Stichting Westersehouwen Kulturèel, A. Dam man, de genodigden nog toe. Hij zei veel bewondering te hebben voor de organisatoren W. P. de Vrieze en J. Deurloo. Hoewel Damman zelf ook het nodige werk heeft verricht, hield hij zichzelf buiten beschou wing. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om het Westerschouwse ge meentebestuur, dat ruim vertegen woordigd was, te wijzen op de moge lijkheid om toekomstige straten te vernoemen naar de Witte van Haem stede en zijn slot. Levensecht Zoals eerder al geschreven is er veel te zien op de expositie, waar een Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het bestuur van de nieuwe afdeling van de Patiëntenvereniging. Mensen mondiger maken ten opzichte van de gezondheidszorg NIEUWERKERK - „De belangen behartig-en van men sen die gebruik maken van de gezondheidszorg", om schrijft de directeur van de Nederlandse Patiëntenvere niging G. van de Berg in het kort de doelstelling van de vereniging waarvan een afdeling Schouwen-Duiveland werd opgericht. De vereniging beweegt zich vanuit een breed christelijke grondslag en is niet op een patiënten groep met een bepaalde aandoening gericht. Zij behar tigt de belangen van alle patiënten in de gehele gezond heidszorg. De afdeling zag het levenslicht in gebouw Salem te Nieuwerkerk in aanwezigheid van ongeveer ze ventig belangstellenden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1