NMB Dutch FuncLDat is beleggen in en beleggen met de ware Hollandse koopmans- DE GROTE ONBEKENDE Stichting Jeugd vraagt gemeente een op preventie gericht heleid Fusie Zeeuwse ziekenfondsen i oververtellen. De NMB denkt met u mee. Schippers matig tevreden met onderzoek Presentatie hotelschool Plaatsbepaling in Deltawateren ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 december 1986 Nr. 24049 9 ZIERIKZEE - De besturen van de ziekenfondsen Midden- Zeeland te Middelburg en Schouwen-Duiveland te Zie- rikzee hebben besloten per één januari een fusie aan te gaan. De besturen verwachten dat door deze schaalvergroting de service aan de verzekerden kan worden verbeterd en een doelmatiger beleid en beheer kan worden bevorderd. In totaal zullen bii het nieu we ziekenfonds 128.000 mensen zijn aangesloten. Het krijgt de naam Ziekenfonds Midden- en Noord-Zeeland. Met de nauw aan het ziekenfonds gelieerde particuliere verzekeringsmaat schappij Het Zilveren Kruis meegerekend telt de instelling 155.000 mensen en wordt daar mee de grootste instelling op het gebied van ziektekosten verzekeringen in de provincie Zeeland. Bij de totstandko ming zijn circa 125 perso neelsleden betrokken. Maar ondanks de door de regering opgelegde bezuinigingsmaat regelen zal er geen sprake zijn van gedwongen ontslagen. Het bestuur van het nieuwe zieken fonds bestaat uit elf personen en de directie wordt gevormd door drie personen waarvan de huidige directeur van het zie kenfonds Middelburg B. W. Meij is benoemd tot algemeen directeur. Het ziekenfonds be houdt twee vestigingsplaatsen Middelburg en Zierikzee ter wijl de bijkantoren in Goes en Middelburg eveneens worden gehandhaafd. Advertentie rfOAfll" Nederlandse aandelen: dat is de hechte basis van het door NMB tjlDU. beleggings-specialisten samengestelde NMB Dutch Fund. O De gezonde Hollandse koopmansgeest kennende mag u een aantrek kelijk rendement verwachten en zo min mogelijk risico's. Uw eigen koopmansgeest kennende moet u ook even denken aan uw voordeel. Over dividenden op Nederlandse effecten hoeft namelijk tot 'n bepaalde grens geen inkomstenbelasting te worden betaald, terwijl ook de eventuele koerswinst onbelast is. Als u zich dan ook nog realiseert dat beleggen in het NMB Dutch Fund betekent dat uw geld continu en professioneel wordt beheerd, dan wilt u misschien wel meer m weten. Bij het NMB kantoor NlflD BlANIV kunnen ze u er alles ZIERIKZEE Telefoon: 0)110-4751 Lange Nobelstraat 6 Discussie over rapport jongerentoerisme Renesse BERGEN OP ZOOM - Een flinke uitslaande brand heeft in een remise van de gemeentelijke reinigings dienst voor zeker een miljoen gulden schade aangericht. Twee vuilnisop haalwagens, waarvan er een pas een jaar oud was, brandden geheel uit. ROTTERDAM - De schippersorga- nisaties in ons land zijn maar matig tevreden met het maandag door mi nister Smit-Kroes (verkeer en water staat) op aandrang van de Tweede Kamer toegezegde onderzoek naar de staat van de vaarwegen in ons land. De schippersorganisaties ach ten het vooral onjuist dat de minister het onderzoek, waarop de organisa ties onlangs bij de Kamer aandron gen, door Rijkswaterstaat wil laten uitvoeren. „We zijn wel tevreden over het feit dat er nu een onderzoek komt. Maar dat vaarwegbeheerder Rijkswater staat de situatie moet onderzoeken die hij zelf heeft laten ontstaan, vin den wij opvallend. Dat kan beter door een extern bureau worden ge daan", zegt een woordvoerder van de Onafhankelijke Nederlandse Schip- persvakbond (ONS). De ONS meent ook dat niet alleen de onderhoudssituatie van de vaar wegen - die volgens de schippers her en der verloederen - moet onderzoe ken, maar ook op welke plaatsen de vaarwegen moeten worden verbeterd en gemoderniseerd. „Als dat niet on derzocht wordt heeft het onderzoek weinig zin." Ook de Koninklijke Schippersvere niging Schuttevaer is teleurgesteld dat de minister het onderzoek door Rijkswaterstaat wil laten verrichten. „Wij willen niet twijfelen aan de inte griteit van Rijkswaterstaat, maar het lijkt ons beter het onderzoek door een onafhankelijke organisatie te la ten uitvoeren", zegt een woordvoer der. Smit-Kroes meent dat Rijkswater staat voldoende deskundigheid in huis heeft om het onderzoek zelf in te stellen. Zij heeft overigens toegezegd de uitkomsten van het onderzoek eerst aan de schippersorganisaties voor te leggen, voordat deze, komend voorjaar, naar de Kamer worden toe gezonden. RENESSE - Er spelen zoveel beleidsaspecten een rol bij de bestrijding van de jeugdcriminaliteit in Renesse dat een doeltreffende bestrijding eigenlijk alleen moge lijk is wanneer de gemeente Westerschouwen als plat form wil fungeren. Van daaruit zou de coördinatie kun nen plaatsvinden van alle instanties die een steentje kunnen bijdragen aan de preventieve maatregelen die de jeugdcriminaliteit in Renesse kunnen terugdringen. Dat was in grote lijnen de conclusie van de bestuursvergade ring van de stichting Jeugd die zich in deze wintertijd over een zomers probleem boog. Men vond dat alle maat schappelijke instanties die platform-functie van de ge meente Westerschouwen zouden kunnen aankaarten en besloot daarin door middel van een brief het voortouw te nemen. Overigens spraken verschillende van de ruim twintig aanwezigen als mening uit dat de criminaliteit in Re nesse vooral wordt veroorzaakt door een klein groepje 'stappers'. En in veel mindere mate door de jongeren die op de campings verblijven. Uit het rapport Wat zal ik doen deze zo mer?, dat door het Zeeuws Consulta tiebureau voor Alcohol en Drugs werd uitgebracht, bleek onder meer dat het alcoholgebruik van jongeren op campings wel bijzonder hoog ligt. Een van de drie mensen die het on derzoek in Renesse verrichtte en aan de hand daarvan het rapport sa menstelde, Jaap van der Stel, was in de Driehoek aanwezig om een nadere toelichting te geven. Daarbij bleek onder meer dat jongeren op vakantie in Renesse meer drinken dan thuis, daarmee eerder op de dag beginnen meestal op de camping bij de tent en •rnger doorgaan vaak tot vroeg in de ochtend. Jongens drinken over het al gemeen meer dan meisjes en het alco holgebruik vindt in grotere groepen plaats. Het blijkt als gezellig en posi tief te worden beleefd. Het is voor de jongeren belangrijk als manier om contact te maken en zij ontlenen er een identiteit aan. Normen Uit politiewaarnemingen die in het rapport werden verwerkt bleek de andere kant van de medaille. De da ders van criminele feiten bleken meestal onder invloed. Alcohol sti muleert delicten met lichamelijk ge weld en het versterkt een normover schrijdend gedrag. Het rapport geeft verder uitvoerige informatie over al lerlei achtergronden van de jeugdige bezoekers van Renesse, de redenen waarom zij kwamen en wat zij er ver wachten. „Jongeren zijn op zoek naar hun eigen normen en dat doen zij on dermeer door het overschrijden van de bestaande normen. Daarom is het van cruc.iaal belang vop.r h,un toe komstig gedrag hoe de samenleving in de personen van politie, horeca^- ondernemers en campinghouders daarop reageren", aldus Van der Stel. Hij benadrukte dat via sociale con trole de grenzen moeten worden aan gegeven. Ondanks de geruchtmakende ge beurtenissen in Renesse gedurende de afgelopen jaren zag hij de toe komst optimistisch in. „Door de nieuwe routes en verbindingen, de seizoensverlenging, de ontwikkeling van recreatiespeerpunten en de Zee land-promotie zullen steeds meer an dere groepen mensen naar hier op va kantie komen. Bovendien is er al een aanzet gemaakt met preventieve maatregelen. En de bevolkingsop bouw verandert. Er komen steeds meer ouderen en minder jonge men sen die bovendien een tendens verto nen naar een andere leefwijze, meer gedifferentieerd en minder mas saal". Dat teruglopen van het aantal jeug digen werd ook door jeugdwerker Gabri de Groot tijdens het eerste ge deelte van de vergadering naar voren gebracht. „Hier op Schouwen-Duive land valt het nog wel mee". Als het zwaard van Damocles zag hij de be zuinigingen van 1988 hangen die na de provinciale statenverkiezingen zullen worden bekend gemaakt. „Nu vangen de gemeenten over het alge meen de bezuinigingen nog op maar in de toekomst zullen nieuwe ontwik kelingen moeizaam van de grond ko men". Voorlopig kan de stichting 1986 afsluiten met een batig saldo van 42000 gulden zoals uit het financieel overzicht van J. de Kreuk bleek. Het bestuur ging dan ook akkoord met het voorstel om een drie-jarig con tract voor de huur van een kopieer machine af te sluiten en de huidige computer/tekstverwerker met wat moderne apparatuur uit te breiden. Uit het verslag over de werkzaamhe den van de Stichting Jeugd in het na jaar 1986 bleek dat de jeugdsozen een opbloei beleven met meer activitei ten gericht op jeugdcultuur in plaats van uitsluitend ontmoetingspunt. De cursussen worden meer aangepast aan de lokale behoefte en situatie. „Cursussen op maat", aldus de jeugd werker. Vrijdag 12 december Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Leven met borstkanker. Afl. 2. 14.30 uur Sons and daughters, Australische serie. 15.35 uur Rosco leest voor, televisie prentenboek. 16.00 uur TROS Blufshow, spelpro- gramma voor de jeugd. 16.45 uur TROS Pop Formule. Pre sentatie: Linda de Mol en Jeroen Soer. 17.30 uur Journaal 17.46 uur TROS Sport 18.15 uur De mooiste foto's maak je zelf, 8-delige cursus basisfotografie. 18.30 uur Cursus Biotechnologie. Les 2a. 19.00 uur Calimero, tekenfilmserie. 19.05 uur Knight rider, Amerikaanse serie. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Dossier Verhulst, 12-delige Nederlandse dramaserie geschreven door Hans Keuls. Afl. 6. 21.25 uur De TROS TV-Show, praat programma van Ivo Niehe. 22.20 uuur TROS Aktua Special. Vandaag de dambrugverbinding tus sen Saudi-Arabië en het eiland emiraat Bahrein. 22.50 uur TROS-Tele-Thriller: Onze ouwe, Duitse politieserie. 23.55 uur Journaal 00.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 00.05 uur Studio Sport Extra: We reldkampioenschappen handbal voor dames. Nederland 2 09.30 uur Nieuws uit de natuur, afl. 9. 11.00 uur School-tv Weekjournaal, afl. 13. 11.30 uur Brandpunt in de school, afl. 4. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur De Nationale Ideeënbus, programma over uitvinders en ideeënmakers. 20.00 uur Special: Tineke in Ecuador, filmverslag van Tineke de Nooij aan Ecuador in het kader van het Foster Parents Plan. 20.30 uur De Heilige Koe, auto- en motorsportmagazine. 21.00 uur Harem, Amerikaanse mini serie. 22.10 uur Gesprek met de minister president. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Elie Wiesel - Een filmpor tret, programma over de winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede 1986. 23.28 uur Wilde Ganzen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 23.35 uur Harem, slot Amerikaanse mini-serie. BRT 1 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Dagboek van een clown, kinderprogramma 18.20 uur De snorkels, tekenfilmse rie. 18.45 uur Bingo, hitparade-program ma gepresenteerd door Bart Peeters en Paul de Groeve. 19.15 uur Uitzending door derden: Programma van de Socialistische Omroepvereniging. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht 20.15 uur Wedloop met de dood, Ame rikaanse speelfilm uit 1972 van Sam Peckingpah. 22.20 uur Première, filmnieuws met Jo Röpcke. 23.10 uur Journaal en Coda: Eiland, van Adriaan de Roover. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.23 uur Intermezzo 19.25 uur Oshin, Japanse serie. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.10 uur Weerbericht met Kwidam, telefoonspel met Marleen Gordts. 20.25 uur De koele krijger, Britse spi onageserie van Andrew Morgan en Pennant Roberts. Afl. 5. 20.55 uur Europese culturen, docu mentaire serie van Georg Zauner en Fr. Thomas Aeckerle. Afl. 5. 21.55 uur So what?, jazz-programma. Afl. 21. MIDDELBURG - De Zeeuwse Mid delbare Hotelschool, die met ingang van 1 augustus 1987 van start gaat stond centraal tijdens een bijeen komst die in hotel Arneville in Mid delburg werd gehouden. Deze onderwijsvoorziening is niet alleen voor Zeeuwse begrippen uniek, maar voorziet ook voor de Zuidwesthoek van Nederland in een behoefte. De opleiding, die vier jaar duurt is gericht op het aanbrengen van kennis die voor een verantwoord ondernemersschap in de kleine en middelgrote horecabedrijven ge vraagd wordt. Dat het Zeeuwse onderwijswereld- je verrijkt wordt met een nieuwe op leiding is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de medewerking van provincie en het bedrijfsleven. De provincie heeft een bedrag van 250.000,— beschikbaar gesteld voor dit nieuwe onderwijstype, terwijl ook de gemeente Middelburg een be drag van 50.000,beschikbaar heeft gesteld. De presentatie van de middelbare hotelschool die in hotel Arneville wordt gehouden bestond uit een fo rumdiscussie waaraan onder andere ook de stimulator van het gebeuren, drs. R. C. E. Barbé deelnam. Deze fo rumdiscussie werd geleid door de di recteur van het Delta college, de heer G. J. Swiers. Daarnaast kwam de ver wezenlijking van een Zeeuws horeca- lyceum ter sprake in een lezing van de heer B. Rijgersberg, adjunct directeur beroepsonderwijs van het onderwijscentrum in Zoetermeer. Nederlanders NIET! door een lichamelijke handicap Al meer dan 25 |aar helpt het NRF hun gelijke kansen te geven door financiële steun aan honderden pro|eden in Nederland Helpt u mee2 Ja, toch zeker1 GIRO 953 yOr\ Nationaal Revalidatie f fonds Voor informatie' Kennedylaon 101 3981 GB' BUNNIK lel 03405-63244 LONDEN/AMSTERDAM - Een ovaal portret van een meisje van Rembrandt uit 1632 heeft bij Sothe by's in Londen 7.260.000 pond (onge veer 23.5000.000 gulden) opgebracht. Dit is volgens het veilinghuis de hoogste prijs ooit op een veiling be taald voor een schilderij van Rem brandt. De verwachte opbrengst was zes miljoen gulden. De koper is een particuliere verzamelaar, die onbe kend wenst te blijven. DEN HELDER - Scheepswerf Van der Gissen de Noord in Alblasserdam heeft in de buitenhaven in Den Hel der de mijnenbestrijdingsvaartuigen Hr. MS. Middelburg en Urk aan de Koninklijke Marine overgedragen. ZIERIKZEE - De directie Zeeland van Rijkswaterstaat heeft met Radio Holland een contract gesloten voor de huur van een radio plaatsbepa lingssysteem voor de wateren van Zuidwest-Nederland. Het systeem zal onder andere worden gebruikt voor zeer nauwkeurige plaatsbepa ling van de betonning en voor de con trole op de scheepvaart in dit gebied. Tevens kan met het systeem contro le worden uitgeoefend op de zand winning en baggerwerkzaamlieden en kan onderzoek worden gedaan naar de positie van wrakken in de Westerschelde ten behoeve van de vei ligheid van de scheepvaart. Het dis trict Scheldemond van het directo raat-generaal Scheepvaart en Mari tieme zaken van Verkeer en Water staat zal het plaatsbepalingssysteem gebruiken om hydrografische opne mingen uit te voeren in de drukke scheepvaartroutes in het Deltage bied. Omdat de ontwikkeling van deze systemen erg snel gaat en een opzet is gestart van een wereldomvattend plaatsbepalingssysteem op basis van satellietwaarnemingen houdt Rijks waterstaat de mogelijkheid open om in een later stadium op dat nieuwe systeem over te gaan. De Stichting Jeugd zal de gemeente Westerschouwen in een brief vragen om de coördinatie op zich te nemen van alle instellingen die preventieve maatregelen kunnen treffen tegen het jeugdvandalisme in Renesse. 57 Na de lunch, die tot drie uur had ge duurd,, keerde Anthony terug naar het hotel en legde voor de verbaasde Paul een cheque van tweeduizend pond op de tafel. „Wat is dat?" vroeg de ander. „Een cheque van onze vriend Kan- deman," verklaarde Anthony. „Dat zie ik. Maar waarvóór?" „Onze dierbare vriend zet tweedui zend pond op Greylegs." „Is hij stapelgek?" riep Paul uit. „Je vergist je, beste jongen. Kande- man is een heel goed zakenman, maar zoals bijna alle handige zakenlieden, kent hij alleen maar zijn eigen be drijf. Daarin is hij een meester en in het overige nog stommer dan een leerjongen. Ik heb de ondervinding opgedaan, dat je het best die mensen kunt beetnemen, die ervan overtuigd zijn dat ze alles weten. Wil je een whiskymaatschappij oprichten, klop dan eerst aan bij een geheelonthou der en je krijgt alle mogelijke steun. Hij redeneert aldus: miljoenen wor den aan alcohol besteed en als ik er medezeggenschap over krijg, kan ik tenminste nog iets goeds doen. Welk soort mensen zijn de gemakkelijkste slachtoffers van kwartjesvinders? Natuurlijk zij, die goed kaart spelen. Ze denken zelf buitengewoon handig te zijn en niet te kunnen worden beet genomen. Alleen de man die nooit een kaart aanraakt, kan geen penny verliezen bij het kaarten!" „Maar hoe heb je Kandeman kun nen bewegen tweeduizend pond op Greylegs te zetten?" Anthony haalde zijn schouders op. „De zaak is heel eenvoudig, Paul. Met het geld dat hij door Greylegs ver dient, wil hij het spel bestrijden. Hij verklaarde zelfs dat hij na de race een advertentie in al de bladen zou zet ten, om bekend te maken dat hij het hazardspel bestreed met het geld dat hij door het spel had gewonnen." „En als hij zijn geld verliest?" vroeg Paul. „Hij zal het verliezen." antwoordde Anthony. Hij stak de cheque in zijn porte feuille en vervolgde langzaam. „Maar daarmee is de zaak nog niet afgelopen, Paul. Ik heb nog een ver rassing voor die bravo knaap." „Een verrassing?" Anthony knikte. „Ja. Ik heb hem beloofd in zijn woning een séance te geven." „Wat voor een séance?" „Luister eens, Paul, ik ben een ver stokte speler en zal Kandeman eens laten zien hoe het goede, lichtgelovi ge publiek bedrogen wordt. Hij en enkelen van zijn deugdzame vrien den zullen een voorstelling bijwonen, zoals nog nooit iemand heeft bijge woond. Ik zal hen namelijk het sy- door EDGAR WALLACE stcem van Monte Carlo laten zien. dat wil zeggen, do manier waarop de croupier het balletje kan laten liggen op de door hem gekozen plaats." „Onzin!" riep Paul. „Geloof jij ook nog aan die bakerpraatjes? Het is zonneklaar bewezen, dat zelfs de han digste croupier Anthony lachte. „Ik weet het. Paul. Maar do leden van dc anti-speelvcroniging zijn van mening dat bij dc roulette allerlei trucjes kunnen worden uitgehaald. Ze geloven letterlijk alles wat er in het nadeel van Monte Carlo wordt verteld Die avond had hij een onderhoud met Kandeman. „Ik heb alles in orde gemaakt, meneer," zei hij ..De in strumenten die wij nodig hebben, zijn in Londen verkrijgbaar, maar één ding - hij aarzelde - ik wil er niet graag over spreken „Vooruit, mijn jongen, zeg maar wat je op je hart hebt," moedigde Kandeman hem aan „Ziet u eens, meneer, ik ben alles behalve trots op mijn zondig verle den en ik zou niet graag willen dat uw bedienden weten dat ik een speler ben. En bovendien, als de andore be roepsspelers horen dat ik hun sy steem heb verraden, zullen ze het mi? vreselijk lastig maken."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 9