Commissie niet akkoord kostenverdeling rotonde Meerderheid commissie akkoord met aankoop nieuw kunstwerk VVV's Schouwse Kust mogelijk met dubbeldekkerbus de hort op Middenschouwen koopt diverse nieuwe zaken Reinigingsdienst wil geen vervuilde grond Etalagekraak bij juwelier Diefstal dekzeil Inbraken Bruinisse Koper blijkt dief te zijn Vergadering commissie grond en pachtzaken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 december 1986 Nr. 24049 Het klimplastiek op het H. J. Doelemanplein dat volgens de commissie plaats moet maken voor Beestenboel. Beestenboel vervangt klimplastiek ZIERIKZEE - Kunst is blijvend, maar kunstwerken zijn dat bepaald niet. Dat bleek uit de discussie, die de leden van de commissie publieke werken van de gemeen te Zierikzee met elkaar voerden. Aanleiding voor deze discussie was het idee van het college van b en w om het bestaande klimplastiek aan het H. J. Doelemanplein te vervangen door een bronzen beeld van de kunstenaar Ad Braat. Een meerderheid binnen de commissie kon hier- ZIERIKZEE - Geen inspraak, wel meebetalen in de kosten. Dit is simplistisch gesteld het wat kritische on dertoontje dat tijdens de commissievergadering publie ke werken bij het merendeel van de commissieleden te bespeuren viel. Vol lof daarentegen waren de leden over het reconstructierapport voor de Engelse kade en de Vis- sersdijk. mee instemmen Nu een begin is gemaakt met het uitvoeren van een aantal werkzaam heden ter verbetering van de woon omgeving in de wijk Buyse is ook de vraag wat er met het klimplastiek aan het H. J. Doelemanplein moet ge beuren weer actueel. In het kader van dit plan waarmee een bedrag van 358.000,— gemoeid is, is circa 18.000,— gereserveerd voor het ver vangen van het huidige kunstwerk. Aanleiding om zich te beraden over het al dan niet vervangen van dit klimplastiek door een bronzen beeld van Ad Braat is de slechte toestand waarin het kunstwerk door toedoen van vandalen zich bevindt. Daar naast is het klimwerk door de harde materialen (beton) niet geschikt voor spelende kinderen. Glimlach De commissieleden M. A. Bij de Vaate (CDA) en J. J. Geleijnse stem den in met het voornemen om het toe- ZIERIKZEE - De etalage van juwe lier T. aan de Dam te Zierikzee was woensdagnacht het doelwit van in brekers. Om ongeveer 4.00 uur gooi den zij de ruit in en namen verschil lende sieraden mee. Omdat een en ander met veel herrie gepaard ging werden enkele omwonenden wakker en konden constateren dat het twee jongemannen betrof die zich uit de voeten maakten in een bruinkleurige personenauto. ZIERIKZEE - Van een landbouw- wagen van A. N. uit Zierikzee werd een dekzeil ter waarde van 150 gulden gestolen. Het voertuig stond op een perceel landbouwgrond bij de Heu- velsweg ter hoogte van de Lange Blokweg. BRUINISSE - Dieven brachten in de nacht van dinsdag op woensdag een bezoek aan Bruinisse. Uit de bi bliotheek die werd doorzocht ver dween een geldbak met veertig gul den ten nadele van de Culturele Stichting Bruinisse. Ook het kantoor van G. in de Molenstraat werd in die zelfde nacht overhoop gehaald. Daar werd echter niets weggenomen. BURGH-HAAMSTEDE - De heer W. P. uit Burgh-Haamstede deed een onaangename ervaring op toen een potentiële koper van zijn auto, A. v. d. P. uit Rotterdam, er onverwacht met het voertuig vandoor ging. Dat gebeurde toen P. na een proefrit uit stapte om zijn plaats achter het stuur weer in te nemen. V. d. P. gaf gas en ging er vandoor met de auto ter waar de van 70.000 gulden. Hij werd door de politie van Barendrecht klemgere den en aangehouden. De auto is terug bij de rechtmatige eigenaar en de ver dachte zit vast op het politiebureau te Zierikzee. getakelde plastiek te vervangen door een bronzen beeld van Ad Braat. Bei den zeiden het bedrag van een kleine 18.000,— geen kleintje te vinden. Mevrouw Bij de Vaate bracht naar vo ren dat dit bronzen beeld een opvol ger van het beeld moest zijn, dat ja ren geleden voor de katholieke kleuterschool stond. Dit beeld van keramiek was daar echter ook ver nield. Mevrouw Bij de Vaate-RÖzendaal vroeg zich af of het gebruikelijk was dat de kunstenaar van een werk auto matisch weer aangezocht wordt wan neer het kunstwerk aan vervanging toe is. Dit kon de voorzitter van de commissie, wethouder P. de Rijke beamen. De liberaal J. J. Geleijnse pleitte voor het uitstellen van de be slissing ten einde meer zekerheid te hebben over een subsidie van de pro vincie. Bovendien vroeg hij zich af of de garantie kon worden gegeven dat ook dit beeld niet binnen afzienbare tijd aan vervanging toe zou zijn. Di- Dat werd duidelijk tijdens de alge mene ledenvergadering van de VVV Renesse in Het Wapen van Zeeland. Het betreft een oudere bus waar het nodige aan moet gebeuren, zo werd duidelijk uit het uitéénzetten van de plannen door WV-lid L. Lemsom. Naar het zich laat aanzien is er in de bus plaats voor zo'n dertig reclame borden, die de leden kunnen huren a 150 gulden. Het mobiele 'VVV-circus' moet in staat zijn de beurskosten te drukken en tegelijkertijd moet de Schouwse Kust hierdoor sneller kun nen inspelen op de promotietoer. Enthousiast Lemsom was bijzonder enthousiast over de dubbeldekker en kreeg hier bij ook de meeste leden achter zich. Volgens Lemsom is de bemanning van de bus geen enkel probleem en zijn er voldoende chauffeurs te 'char teren'. Er schijnt zelfs een buschauf feur uit Burgh-Haamstede bereid te zijn om mee te werken. Volgens Lem som blijft de bus betaalbaar, want de commissie heeft hiervoor een begro ting opgesteld. Het idee is niet nieuw. De VVV in Dalsum heeft ook een bus (geen dub beldekker), waarmee zij door het land trekt. Volgens Lemsom, die zijn enthousiasme van die VVV heeft, is Dalsum zeer te spreken over de resul taten. Hij riep tijdens de vergade ring belangstellenden op mee te hel pen met het schilderwerk en de in richting van de bus. Dat ontlokte één van de aanwezigen de vraag of de bus al aangeschaft was en of de algemene ledenvergadering hierover nog ge hoord wordt. I recteur gemeentewerken D. D. J. van der Poel stelde dat Beestenboel nor maliter niet stuk te krijgen is. ,,Maar dit houdt niet automatisch in dat het werkstuk nooit gebreken gaat verto nen", aldus Van der Poel. Wethouder P. de Rijke achtte uitstel van een advies niet gewenst in ver band met de werkzaamheden die mo menteel volop aan de gang zijn. ,,Het gaat erom öf het plastiek wel of niet vervangen moet worden", merkte hij op. De Rijke zei erop te rekenen dat de provincie volgend jaar hiervoor een subsidie zou toezeggen. Over de hoogte van de subsidie (maximaal 5000,— kon hij geen uitsluitsel ge ven. Piëteit Degene die zich niet in het voorstel kon vinden was het commissielid voor de PvdA, H. Asma. Niet zozeer het vandalisme, maar veel meer de houding van de gemeente om het zaakje te laten versloffen noemde hij de hoofdoorzaak van het verpaupe ren van het plastiek. Gezien de ach tergrond van het artistieke werk, een geschenk van H. J. Doeleman, vond hij het getuigen van gebrek aan pië teit om een gift te vervangen. Hij pleitte dan ook om het kunstwerk op te knappen en er een ontmoetings plaats voor jongeren van te maken. Wethouder De Rijke verklaarde ech ter dat de familie Doeleman geen be zwaar heeft om het klimplastiek door Braats Beestenboel te vervan gen. Ook met de kunstenaar is inmid dels overeenstemming bereikt Lemsom legde uit, dat de bus nog niet gekocht is, maar dat de drie VVV-besturen inmiddels wel inge stemd hebben met de financiering. Niets lijkt de aanschaf nog in de weg te staan en als het aan de Schouwse Kust ligt, dan rijdt de bus zo snel mo gelijk door Nederland en na een jaar mogelijk ook naar het buitenland. Twijfels Twijfels over de bus omhelsden voornamelijk de kwaliteit van oude Engelse voertuigen. Ook de vraag of het zinvol is een bus aan te schaffen, terwijl niet duidelijk bekend is wel ke mensen tot de potentiële vakantie gangers gerekend moeten worden, klonk op. De meerderheid echter ont ving het plan met applaus en niets lijkt de koop nog in de weg te staan. De bus moet braderieën gaan afrij den en dat past in het beleid van de commissie. De ervaring is namelijk, dat de beurzen behoorlijk duur zijn en het rendement in twijfel getrok ken kan worden. In zijn openingswoord sprak voor zitter Joh. Janse van een goed sei zoen voor de ondernemers al kon van echte topdrukte niet gesproken wor den. De vakantiespreiding valt in 1987 minder gunstig uit, zodat top drukte niet uitgesloten moet wor den. Janse liet zich voorts positief uit over het logies-informatiesy- steem, dat volgens zijn zeggen in Re- nesse goed functioneert. ..Het is na tuurlijk wel aan de ondernemers om de gegevens over de bezetting naar de VVV door te bellen. Maar dat gaat over het algemeen goed", aldus de voorzitter. De vraag of een gemeente bij moet dragen in de kosten voor verbetering van een rijksweg, in dit geval de ro tonde bij de Nobelpoort resulteerde in de unanieme uitspraak van de commissie om niet in te stemmen met het herziene plan van Rijkswater staat. Hoewel het plan dat Rijkswa terstaat nu op tafel heeft gelegd circa 25.000,— minder bedraagt dan het vorige bleek dit voor de commissie een niet te verteren zaak. De meer derheid van de commissie beschouw de het ontbreken van inspraakmoge lijkheden als de grootste handicap, vooral ook gezien de hoogte van het bedrag dat Zierikzee op tafel zou moeten brengen voor de verkeersaan- passingen van de rotonde; een van de meest ..ongevalsgevoelige" punten op de N59 tussen de Grevelingen en Zie rikzee. Om de verkeersveiligheid te verbe teren heeft Rijkswaterstaat voorge- EDE - De mede door de luchtver ontreiniging zorgwekkende toestand van de bodem dwingt tot grote aan dacht voor de sanering en het behoud van de kwaliteit van de grond. Een vijfde van het totale oppervlak van Nederland is thans verontreinigd. Dit zei minister Nijpels van milieu beheer woensdag tijdens een sympo sium over bodemkwaliteit van de voorlopige technische commissie bo dembescherming in Ede. GELDERMALSEN - De conserven- fabriek Geldermalsen (Velcuco) zal begin volgend jaar weer met de pro- duktie van groenten- en fruitconser- ven beginnen onder de naam C. Oostrom's produktiebedrijven. Het bedrijf zal beginnen met 35 man per soneel. Dit aantal zal, afhankelijk van de medewerking van diverse overheidsinstanties weer kunnen groeien naar 100 man, aldus het be drijf. BURGH-HAAMSTEDE - De uitgif teprijs van percelen aan de Zandweg te Haamstede en de verhuur van po diumelementen zijn de twee onder werpen die aan de orde komen tij dens de openbare vergadering van de commissie voor grond- en pachtzaken van Westerschouwen. De bijeen komst vindt plaats in het gemeente huis in Haamstede en begint om 19.30 uur. Joh. Hanse, voorzitter VVV. Janse liet het afgelopen seizoen de revue passeren, waarbij hij de stel ling poneerde, dat de VVV met alle activiteiten ook in zekere mate aan beuren". Zij trok het tijdelijke met „niets is zo permanent als tijdelijk" in twijfel. Ook L. J. van den Bos (Bruinisse) en J. M. van Langeraad" (Middenschouwen) sloten zich bij de eerder genoemde tegenstanders aan. Na alle bezwaren gehoord te heb ben kon De Rijke niet anders reage ren met 'in en in triest' en ook Hek man deed nogeens uit de doeken dat het 'droppen van je vuile grond bij de buren' in dit geval niet opgaat. Na een gedegen discussie, waarin de be stuursleden meerdere keren hun zeg- r steld om deze rotonde van een ver keersregelinstallatie en een andere verlichting te voorzien. Deze kosten zouden voor een deel op de gemeente worden verhaald. Daarnaast zou de gemeente ook nog moeten meebeta len aan het onderhoud van de verlich ting. Het aanvankelijk genoemde be drag van 130.000,— is door een andere verdeelsleutel teruggebracht tot een ton. Voor de leden van de com missie nog te veel, omdat deze van mening zijn dat deze verkeerstechni sche aanpassingen noodzakelijk zijn geworden door de toename van het verkeer op de aansluitende rijks- en provinciale wegen. Hoewel directeur gemeentewerken D. D. J. van der Poel voorzichtig opmerkte dat de gemeen te een taak heeft op het gebied van de verkeersveiligheid en wethouder P. de Rijke ervoor waarschuwde dat wanneer de commissie nu een duide lijk nee zou laten horen de kans dat Vervolg van pagina 1 met een half uur uit te breiden tot an derhalf uur per week. Een onderne ming die 1880 gulden per jaar zou kosten wat volgens het raadslid kon worden gedekt uit de post onvoor zien. ,,De uitleencijfers liggen in Scharendijke op 149 boeken per uur terwijl het gemiddelde 100 boeken is". Zij pleitte ervoor de bus drie kwartier bij de school op te stellen en drie kwartier in het dorp. ,,We kun nen het geld beter aan de bibliotheek voorziening besteden dan aan Uit in Zeeland", aldus het raadslid. Maar helaas, behalve haar partijgenoot C. W. Boot kreeg zij alleen het SGP/ RPF-raadslid Bolleman warm voor haar plannen zoals bleek uit de stem ming. Het voorstel werd met vier te gen drie stemmen verworpen. Subsidie EHBO Middenschouwen De PvdA-er G. A. M. Cobussen kon zifih niet vinden in het collegevoorstel om de EHBO vereniging Midden schouwen voor 1987 een subsidie van 225 gulden te verlenen. ,,Ik wil niet verdergaan dan 200 gulden, hetzelfde bedrag als het Rode Kruis", aldus het raadslid die graag meer samenwer king tussen die beide verenigingen zou zien. Burgemeester W. den Boer herinnerde eraan dat de EHBO dui delijk heeft laten weten als zelfstan dige vereniging te willen fungeren maar desondanks stemde het PvdA- raadslid tegen de subsidie. Met alge mene stemmen en in vlot tempo ga ven de raadsleden hun toestemming criminaliteitspreventie doet. „Het is een grote opgave om de jongeren be zig te houden. Ik vind dat de evene mentencommissie veel werk verricht en ook de films in het dorpshuis heb ben hun nut". Janse was ook vol lof over de inzet van de twee VVV-infor- matrices en het gewijzigde subsidie beleid van de gemeente „waardoor de VW meer armslag heeft gekregen". Begroting Tijdens de vergadering werd de be groting over 1987 zonder discussie goedgekeurd en ook het verslag van de evenementencommissie leverde weinig gespreksstof op. Wel was er een kritische uitlating over het volu me van de muziek tijdens de podium- concerten. De evenementencommis sie neemt deze opmerking in haar werk mee. Regelmatig komt tijdens een VVV- vergadering het wisselen van Duitse Marken in Nederlandse guldens ter sprake. De VW heeft er bij de ban ken op aangedrongen zaterdagmor gen (in het zomerseizoen) open te zijn. Echter, iedere bank heeft de VVV nee moeten verkopen, omdat het op pro blemen stuit in de praktische en per soneelssfeer. WV-lid A. M. Verseput zei dit te betreuren. Volgens hem ligt er ook voor de banken een servicever lenende taak naar de recreant toe. Burgemeester J. L. Niemantsver- driet toonde zich bijzonder ingeno men met de activiteiten van de WV, die volgens haar zeker van invloed zijn op de criminaliteit in Renesse. je deden, wees de stemming uit, dat 23 stemmen tegen en 10 voor konden worden geteld. Het aantal stemmen per gemeente is gebaseerd op het in woneraantal, waardoor in het be stuur wel meerdere mensen tegen kunnen zijn en er toch een anders ogende stemuitslag is. Ook heeft een aantal bestuursleden wel zeggen schap maar geen stemrecht. De dienst blijft verder op het Standpunt, dat acceptatieplicht van verontrei nigde grond door de provincie als ver werpelijk beschouwd moet worden. de voorgestelde maatregelen ook daadwerkelijk uitgevoerd zouden worden drastisch zou verminderen. De commissie bleef er echter bij dat de gemeente niet akkoord moet gaan met de herziene kostenverdeling van Rijkswaterstaat. ,,'t Is gemakkelijker om over twee miljoen te praten dan over 17 ton," constateerde het commissielid H. Asma (PvdA) tijdens de bespreking van het rapport over de reconstructie van de kademuren aan de Engelse ka de en Vissersdijk, dat ingenieursbu reau Witteveen en Bos opgesteld heeft. De commissie was unaniem van mening dat het hier een knap en gedetailleerd stuk werk betrof. Al leen de kosten die met de uitvoer van de werkzaamheden zijn gemoeid, ruim twee miljoen gulden, lagen bij de meerderheid van de commissie wat zwaar op de maag. Rekenmeester J. J. Geleijnse (VVD) noemde zelfs een bedrag van 10 mille per m2. De leden bleven desondanks bij hun standpunt dat dit project, dat in twee fasen uitgevoerd wordt, af ge-. maakt moet worden. Het enige punt hierbij was dat er voor het besteks- gereedmaken van het project nog ze ven ton moet worden gevonden. „We hebben de zaak reeds eerder opge pakt dus moeten we deze ook afron den", aldus de commissie. aan een uitbreiding van camping Het Karreveld met 40 plaatsen gedurende het zomerseizoen, aan de subsidie- lijst voor sociaal-culturele activitei ten in 1987 en aan de lijst van subsi dies voor emancipatie-activiteiten 1987. Met daarbij de aantekening van Bolleman (SGP/RPF) dat hij tegen subsidie aan het Vrouwenontmoe tingscentrum is. „De doelstelling is sterk gericht op het ik-zijn van de vrouw, op het egoïsme". Men gaf ver der zijn fiat aan de subsidies op grond van de rijksbijdrageregeling Maatschappelijke Dienstverlening en besloot zonder discussie de subsi die aan Vrouwen bellen Vrouwen en Vrouw en Geloof af te wijzen en het subsidieverzoek van de werkgroep Vrouwenleerjaar aan te houden. Gratis drank De aanplakbiljetten van de jeugd soos Trace met daarop de aanduiding „gratis drank", waren voor CDA-lid Boot reden om aan de bel te trekken via vragen aan het college. Hij herin nerde aan het feit dat de jeugdsoos een gesubsidieerde instelling en wil de weten hoe men de openbare orde denkt te handhaven omdat 'gratis drank' tevens 'veel drank' kan inhou den. Burgemeester Den Boer die de biljetten nog niet had gezien beloofde zich in verbinding te zullen stellen met de organisatoren. P. W. Berre- voets-Ringelberg drong aan op de plaatsing van een abri bij Moriaans- hoofd ten behoeve van de veiligheid en schuilmogelijkheid van schoolkin deren die daar op de bus wachten. Dat bleek echter niet zo simpel als het op het eerste gezicht zou lijken omdat het wegvak ter plaatse eigen dom is van het waterschap en die wil vanwege het onoverzichtelijke punt daar geen abri. Wethouder W. G. Ren den beloofde een poging te doen om de abri daar ter plaatse aan de kant van de Oosterschelde gerealiseerd te krijgen omdat aan die kant dé bus stopt. Als dat niet lukt zal inen pro beren het bushok bij Prommelsluis te laten plaatsen. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redactie (na 17.30 uur): 01110-5071 Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 41,00; per jaar f 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.40. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. 4 Financiering voor besturen geen probleem RENESSE - Het promotioneel samenwerkingsverband tussen de VVV's van Renesse, Burgh-Haamstede en Scharendijke - de Schouwse Kust - krijgt naar alle waar schijnlijkheid binnenkort de beschikking over een En gelse dubbeldekker om zo door het land te reizen op zoek naar de consument. De tweede hands bus gaat om en na bij de 25.000 gulden kosten en kan wat de drie VVV- besturen betreft gefinancierd worden. Vervolg van pagina 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3