Reinigingsdienst vil geen vervuilde grond Leerlingen RSG krijgen eerste les op professionele computers CSl Middenschouwen koopt bestelauto, frankeermachine en stoomcleaner DE ZIERIKZEESCHE COURANT WflT HET Viering jubileum VVV Renesse Vliegas uit Bruinisse Ernstig hoofdletsel na val van steiger ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Voortzetting De Stuurgroep Werkloosheid Schouwen-Dui- veland gaat een brief schrijven naar de HID Ar beidsvoorziening om te pleiten voor voortzet ting van de activiteiten. (Pag. 2). Samenwerking Het promotioneel samenwerkingsverband tus sen de VVV's van Renesse, Burgh-Haamstede en Scharendijke heeft binnenkort de beschik king over een dubbeldekker. (Pag.. 3). Bedrijven Tijdens een vergadering in het Zierikzeese Huis van Nassau constateerde CBTB-voorzit- ter R. J. van der Wekken de geleidelijke groei van de bedrijven. (Pag. 4). Dressuurzege PPC Schouwen-Duiveland-amazone Daniëlle van der Graaf boekte met haar pony Ramos een knappe dressuurzege tijdens een wed strijd in Renesse. (Pag. 7). DONDERDAG 11 DECEMBER 1986 143ste jaargang Nr. 24049 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wie geen gewonde hand heeftkan het gif met de hand aanraken; voor hen die geen kwaad doet, be staat er geen kwaad. Dhammapada Zierikzee moet ''eigen boontjes doppen'' KERKWERVE - De overgrote meerderheid van de raad van bestuur van de Reinigingsdienst Schouwen-Duive- land heeft zich nogmaals uitgesproken tegen de accepta tie van de Zierikzeese vervuilde grond. Zierikzee had hierop aangedrongen, maar een fel pleidooi van haar vertegenwoordigers en bestuurslid T. C. Hekman kon den de bestuurders niet tot andere gedachten brengen. Alle gemeenten (behalve Zierikzee uiteraard) stemden tegen het verzoek van de centrumgemeente. Alvorens het algemeen bestuur aan de discussie begon had het dagelijks bestuur hierover al gesproken, maar kon niet tot een standpunt komen. Voorzitter W. den Boer (persoonlijk voorstander van de tijdelijke opslag van de verontreinigde grond) legde uit, dat de ene groep absoluut tegen was en vond dat iedere gemeente haar eigen boontjes moet doppen, terwijl het andere deel van het db on der voorwaarden akkoord wilde gaan. Deel Tot dat andere deel behoorde ook Hekman, die vroeg om gezamenlijke verantwoordelijkheid. ,,Weest u er van bewust, dat u vroeg of laat toch met de zaak geconfronteerd wordt. We hebben als gemeenten een geza menlijke verantwoordelijkheid voor het milieu. Waar we nu mee zitten is een erfenis uit het verleden. Dat we vandaag de dag bijzonder zorgvuldig te werk moeten gaan spreekt voor zich. Nu is het zaak om de oude pro blemen goed op te lossen". Vandaar dat Hekman voorstander bleek van de zogenaamde top (tijdelijke opslag plaats). En zo dacht de Zierikzeese wethou der P. de Rijke er ook over. „Het is geen zaak van Zierikzee alleen. Als er straks ook in andere gemeenten vervuilde grond gevonden wordt, dan zitten we op Schouwen- Duiveland met zes toppen. De ge meente Zierikzee vraagt niet om het vuil van haar te storten, maar bena drukt het belang van zorgvuldigheid door het in folie in te pakken". Ook zijn plaatsgenoot, J. J. Geleijn- se, dacht er zo over. Allereerst zette hij recht, dat het niet om zeven mil joen kilo grond gaat, maar om iets meer dan de helft. Ook de hoeveelhe den schadelijke stoffen zijn hierdoor aanzienlijk minder. Maar het ging om een principe-kwestie en daarover sprak ook Geleijnse. „Een aantal rei nigingsdiensten stort verontreinigde grond zonder extra maatregelen. Zie rikzee wil het niet zomaar dumpen, maar het verantwoord opslaan. Dat is iets anders. Er zijn wel meer vuil tjes op Schouwen-Duiveland. Als je alle gemeenten het zelf laat oplossen, dan betekent dat terug naar af", al dus Geleijnse. troep bij de buren neer te gooien. Ik kan niet begrijpen, dat Zierikzee geen andere weg zoekt, zoals het zelf schonen van de grond. Als je veront reinigde grond opslaat, dat leidt dat tot vervuiling, die vervolgens door alle inwoners (de dienst) betaald moet worden". Geleijnse en De Rijke protesteer den tegen de opmerking van Hen- drikse, wat betreft 'de troep'. „Het is geen zaak van Zierikzee alleen. Het kan in iedere gemeente voorkomen. Als de provincie straks dè accëptatie van vervuilde grond verplicht stelt, dan komt het onbeschermd op de stortplaats. Dat is iets wat wij juist niet willen", aldus Geleijnse. Ook De Rijke stelde, dat de reinigingsdienst met het accepteren van de grond juist haar goede en verantwoorde beleid voortzet. Logica G. van den Ouden-Zwart (Duive- land) zag de logica niet in het Zierik zeese verzoek. „Waarom sla je grond eerst aan de Hoosjesweg op, om later toch tot schonen van de grond over te" gaan. Dan kan dat beter meteen ge- vervolg pagina 3 Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Bestuurder T. C. Hekman pleitte voor gezamenlijke verantwoorde lijkheid bij het oplossen van de erfe nis uit het verleden. voert mee aan een gemeente, die niet zo nauw kijkt. Ook als de provincie straks een acceptatieplicht instelt, dat nog vindt het dagelijks bestuur van Brouwershaven, dat de betreffen de gemeente moet betalen", zei Slab- bekoorn. Geleijnse antwoordde hierop met ondermeer de opmerking, dat het om een tijdelijke opslag gaat, totdat de voortschrijdende techniek de moge lijkheid biedt om de grond te zuive ren. Bestuurslid J. L. Niemantsver- driet-Leenheer (Westerschouwen) rea geerde hierop met de opmerking, dat die oplossing er al is. „Onze gemeente heeft vervuilde grond gehad en dat laten schonen. Dat betaal je dan zelf; daar kun je de gemeenschap niet mee opzadelen". Zij doelde op de veront reinigde grond van een plaatselijk garagebedrijf. J. Hendrikse (eveneens Wester schouwen) zei begrip te hebben voor de druk die de gemeente Zierikzee op haar vertegenwoordigers uitoefent, maar was verbaasd over het feit, „dat Zierikzee eigenlijk vraagt de Samenwerkingsproject onderwijsoverheid en bedrijfsleven ZIERIKZEE - „In de handleiding staat welke disk drive je moet nemen" en „Zo gauw je wat wil saven (op slaan) moet je wel hier je leerlingenschijfTtomen halen". Uitlatingen van natuurkünde-leraar J. de Kreuk waar van geen enkele RSG-leerling na vier jaar computerles nog opkijkt. Toch was de aandacht deze week meer gespannen dan anders want men kreeg:voor het eerst les op nieuwe, zeer professionele computers. Apparatuur die aan de RSG beschikbaar werd gesteld in het kader van het NIVO, een samenwerkingsproject van het onderwijs veld, de overheid en het bedrijfsleven. Met deze gecoördi neerde aanpak wil men een impuls geven aan de invoe ring van nieuwe informatica-technologieën in het voortgezet onderwijs. „We zijn als het ware overgestapt van homecomputers naar PC's. Pro fessionele bedrijfscomputers dus", vat De Kreuk de nieuwe situatie sa men. De school is namelijk al enige jaren op eigen initiatief bezig om via computeronderwijs in te spelen op de eisen van de moderne samenleving. Verantwoordelijk C. Slabbekoorn (Brouwershaven) kon zich er als eerste niet in vinden. „Laten we voorop stellen, dat iedere gemeente verantwoordelijk is voor de eigen grond. We zijn al jaren bezig om onze stortplaats verantwoord te beheren door middel van gescheiden inzameling van de stoffen. Ga je dat gezamenlijk storten dan betaalt de gemeente die een strak milieubeleid Uit de post onvoorzien WORDT WEER. Onder leiding van natuurkundeleraar J. de Kreuk verdiepen leerlingen van een 4 MAVO groep zich in de handleiding voor de nieuwe computers. SCHARENDIJKE - „Het lijkt wel een verlate surprise. Het hele jaar houden we op financieel gebied de vinger aan de pols en warempel nu gaat de zak toch nog open". CDA-fractielid P. W. Berrevoets-Ringelberg was niet het enige raadslid dat zich verrast toonde met het saldo van ruim 27.000 gulden dat op de post onvoorziene uitgaven 1986 achterbleef nadat de laatste wijzigingen waren vastgesteld. Omdat gs na 31 december geen begrotings wijziging over 1986 meer accepteren stelde het college tij dens de laatste raadsvergadering voor om het geld te besteden aan de aanschaf van een frankeermachine (a 2.500 gulden), een stoomcleaner (a 6.650 gulden) en een bestelauto voor de buitendienst gemeentewerken (a 18.000 gulden). berg een vurig pleidooi om de staan- tijd van de bibliobus in Scharendijke vervolg pagina 3 J. L. Niemantsverdriet-Leenheer wees de Raad van Bestuur met haar collega J. Hendrikse op de werk wijze van Westerschouwen; de ge meente in kwestie draait zelf voor de kosten op. „Geen onnodige bestedingen", von den de CDA- en WD-fractie. „Maar we hebben ze nog nooit ontdekt op een prioriteitenlijst of bij een ra ming. En we hadden zelf ook nog wel wat wensen kunnen bedenken terwijl die nu niet meer kunnen worden af gewogen". SGP/RPF-raadslid J. L. F. Bolleman vond het collegevoorstel prima en PvdA-raadslid G.A.M. Co- bussen had alleen moeite met de aan schaf van de bestelauto. Na enige toe lichting van beide wethouders waar bij bleek dat door de dienst gemeen tewerken vele kilometers worden ge reden in privé-auto's, zodat de in vestering van de auto zowel in financieel als economisch opzicht verantwoord zou zijn, stemde de ge hele raad in met het beschikbaar stel len van de gelden voor de drie appa raten. Later zal worden bepaald welke merken precies worden ge kocht. Via een initiatief-voorstel van de CDA-fractie hield Berrevoets-Ringel- RENESSE - De 75-jarige VVV in Renesse gaat haar ju bileum zaterdag 17 januari vie ren in het dorpshuis te Renes se. Vanaf 19.30 uur komen gasten, leden en donateurs bij een voor het feestprogramma dat met een openingswoord van voorzitter Joh. Janse be gint. Luctor et Emergo verzorgt de muzikale begeleiding, waarna sprekers de gelegenheid heb ben achter het spreekgestoelte plaats te nemen. Thomasvaer en Pieternell laten 75 jaar VVV de revue passeren, terwijl er ook een Zeeuws gedicht op het programma staat en een sketch van de twee informatrices. Deltagebied tot vrij- Men had daarvoor vijftien homecom puters aangeschaft die nu elders wor den ingezet of verkocht. „Want op zich zijn ze nog niet verouderd. Nor maal gesproken hadden we nog geen nieuwe aangeschaft". In het kader van het NIVO-project werd de Zierik zeese scholengemeenschap echter in gedeeld bij de eerste groep van 282 scholen in Nederland en drie in Zee land die de professionele apparatuur kregen toegewezen. Dat komt er op neer dat het klaslo kaal van de RSG nu is gevuld met een zogenaamd netwerk bestaande uit acht leerlingencomputers, twee vak gerichte computers en educatieve software. In de toewijzing zit tevens- nascholing voor drie leraren inbegre pen. Tbt 1989 krijgt de school deze ap paratuur in bruikleen en daarna in eigendom. Om alle scholen voor voortgezet onderwijs in Nederland op deze wijze te voorzien stelt de overheid tot 1988 in totaal 50 miljoen gulden beschikbaar en het bedrijfsle ven 110 miljoen. „Het doel is om op alle scholen een zelfde systeem in te voeren dat de kinderen beter voorbereidt op de in- formaticamaatschappij. Behalve in de specifieke computerlessen zal de apparatuur ook bij andere lessen worden ingezet. De apparatuur biedt mogelijkheden voor de vakken Ne derlands, Engels, Frans, wiskunde en natuurkunde. Tbvens zal in het voor jaar de schooladministratie in de computers worden ondergebracht. Er zijn op de RSG drie docenten waaron der een vrouw die taakuren aan de informatica besteden. De coördinatie van het hele computersysteem is in handen van J. de Kreuk. Hij vertelde dat de schoolleiding plannen heeft om in het voorjaar nog drie computers bij te kopen. „De meeste klassen tellen ongeveer dertig leerlingen en het is de gewoonte dat er een computer per twee leerlingen beschikbaar is". Overigens hebben de leerlingen net zo veel (of weinig) moeite om deze moderne techniek on der de knie te krijgen als andere les sen. Het was natuurlijk even wennen aan de nieuwe apparatuur maar het fenomeen op zich was de RSG- leerlingen al niet meer vreemd om dat zij al enkele jaren vanaf de derde klas verplicht 'computerles' krijgen. „Er is ook geen verschil in interesse tussen jongens en meisjes. Maar ik kan wel merken wie thuis al ervaring met een computer hebben opgedaan", aldus De Kreuk. De eer van de aller eerste les viel te beurt aan een vier MAVO groep. Zij hielden zich daarbij bezig met de handleiding van de nieu we apparatuur, het laden van de basic en het intypen van een eerste pro gramma. Het begin van een ba sistechniek die in de maatschappij van morgen niet meer weg te denken zal zijn. Verwachting dagavond: Perioden met zon Boven onze omgeving handhaaft zich het zuidelijk stromingspatroon. Naast wolkenvelden zijn er ook pe rioden met zon. De zuidelijke wind is zwak maar neemt later toe naar ma tig tot vrij krachtig. Minimumtempe ratuur komende nacht 2 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 15 dec.: Zaterdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht: zuid 4 Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: zuidwest 4 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: zuid 6 ZON- EN MAANSTANDEN 12 dec. Zon op 08.39, onder 16.27 Maan op 14.15, onder 04.39 Volle Maan: 16 december (08.04) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Nederland ligt ook mor gen in het overgangsgebied tussen een hogedrukcentrum boven Cen- traal-Europa en depressies op de Oceaan. De aangevoerde lucht komt uit het zuiden. Er is nogal wat bewol king, en tijdens opklaringen kan in de nacht mist ontstaan. De kans op mist is het grootst in het oosten en zuiden. Uit de bewolking kan wat re gen vallen, met name in het noorden van het land. Vannacht wordt de minimumtem peratuur ongeveer plus 1 graad. Mor genmiddag zal de thermometer niet hoger komen dan een graad of 4. De zuidelijke wind is matig, aan de kust af en toe krachtig. BRUINISSE - De duwbak met 3000 ton vliegas die bijna twee-eneenhalve maand in de vluchthaven van Bruinisse heeft gelegen is vertrokken. Rijkswaterstaat vervoerde de giftige lading naar de Kree- kraksluizen waar het nu ligt te wachten op verder transport naar Engeland. Volgens burge meester T. C. Hekman van Bruinisse heeft men nu wel de zorgvuldigheid in acht geno men om de gemeente Reimers- waal op de hoogte te stellen van het transport. „Dat is nu goed geregeld. Men heeft zijn lesje geleerd door de reactie van Bruinisse". Hij bevestigde desgevraagd dat met het afvoe ren van de duwbak met vliegas een zorg van hem is afgevallen. „Bij een noord westerstorm be stond de mogelijkheid van een milieuverontreinigende wer king. De brandweer en de poli tie waren van die, overigens ge ringe, kans op de hoogte ge steld". Het vliegas is een afval- produkt van elektrische cen trales. BROUWERSHAVEN - De heer Th. H. de M. uit Zierikzee is met ernstig hoofdletsel overgebracht naar het Dijkzigt-ziekenhuis te Rotterdam na dat hij van een steiger is gevallen. De M. was in de jachtloods van de gebr. v. A. aan de Nieuwe Haven te Brou wershaven bezig met werkzaamhe den aan zijn jacht toen het ongeval zich voordeed. Hij werd per ambulan ce overgebracht naar het Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee en later naar Rotterdam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1