streeknieuws Schouwen-Duivelandse politie tevreden over nieuwe computer Opleiding politiekorps meer op sociale vaardigheden gericht Open huis Sirjansland 4 SCHOUWEN-DUIVELAND Schrijfavonden Al De door Amnesty International maandelijks op poten gezette schrijf avonden worden in december in ver band met de kerst een week eerder gehouden. Maandag 15 december kan geschreven worden in de recreatie zaal van de Gereformeerde kerk van Haamstede, de Gereformeerde kerk in Brouwershaven en de Prinses Juli- anaschool te Zierikzee. Woensdag 17 december is de leeszaal van de biblio theek in Bruinisse beschikbaar voor AI en dinsdag 23 december kunnen belangstellenden terecht in de Gere formeerde kerk te Scharendijke. In alle plaatsen kan men terecht tussen 19.00-21.00 uur. ZIERIKZEE VOBK De Vereniging van het Ongeboren Kind komt vanavond, dinsdag, om 20.00 uur bijeen. De directeur van de vereniging, mevrouw M. Neele, houdt een lezing voor belangstellenden. Kerstbal Vrijdag 12 december is er in de Graanbeurs te Zierikzee een kerstbal met de vijf persoonsformatie Par does. De muzikale avond begint om 20.30 uur. Gemaskerd bal In de grote zaal van de Driehoek is op zaterdag 13 december een gemas kerd bal dat wordt georganiseerd door de CJV-jeugdsoos. Het evene ment is toegankelijk voor alle jeugdi ge belangstellenden. Aanvang 19.30 uur. Kerstviering NBvP In de Graanbeurs te Zierikzee houdt de afdeling Schouwen van de NBvP op donderdag 18 december haar jaarlijkse kerstviering. De avond wordt ingevuld met een diner, koorzang, declamatie en een kerst verhaal. Belangstellende leden die nen zich op vrijdag 12 december aan te melden bij mevrouw Quik, tele foon 01110-3533 tussen 9.00 en 13.00 uur. De afdeling Schouwen houdt op zes januari een nieuwjaarsreceptie tussen 10.00 en 11.30 uur in het Huis van Nassau. WESTENSCHOUWEN C et C De landbouwvereniging Concordia et Confidence houdt vrijdag 12 de cember een algemene ledenvergade ring in café-restaurant Zeelust te Westenschouwen. De aanwezigen spreken vanaf 19.30 uur ondermeer over het thema 'U staat er wel achter, maar hoe staat u er voor'. ZLM- consulent G. Stap leidt de gedachten- wisseling in. DREISCHOR Kerst De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Noordgouwe en omstreken, houdt vrijdag 19 de cember een kerst-broodmaaltijd in het dorpshuis te Dreischor. Tijdens de maaltijd, die om 19.00 uur aan vangt, kunnen de leden luisteren naar het eigen koor, gedichten van mevrouw Bruinhorst met medewer king van fluitiste Cathy Kotoun. Be langstellenden dienen zich in .ver band met de maaltijd tijdig aan te melden via 01112-1714. De datum in het jaarprogramma van de bond is onjuist. KERKWERVE Orgelfonds Om de kas van het orgelfonds van de Hervormde Gemeente te Kerkwer- ve te spekken worden dit jaar kerst stukjes gemaakt, die bij mevrouw C E. van den Hoek-Ooms (01117-1302) kunnen worden besteld. De kerststukjes worden dan vrijdag 19 december thuis bezorgd. Oliebollen Op de laatste dag van december is er in Kerkwerve een oliebollenactie ten bate van het orgelfonds van de Nederlands Hervormde Gemeente. De oudejaarslekkernij is te bestellen via de nummers 01110-4120 en 01110- 5340. De oliebollen worden gratis thuis bezorgd. BRUINISSE Ledenvergadering varkenshouders De varkenshoudersvereniging On derlinge Hulp houdt op donderdag 11 december een ledenvergadering in ca fé Storm. Aanvang 20.00 uur. GOES CDA Tijdens de algemene ledenvergade ring van het CDA^Zeeland in Goes is gedeputeerde drs. R. E. C. Barbé ge kozen tot lijsttrekker voor de komen de statenverkiezingen. Drs. G. C. G. van den Heuvel (burgemeester Borse- le) volgt H. Boer op, die naar Hellen- doorn is verhuisd in verband met zijn nieuwe burgemeestersambt aldaar. VLISSINGEN Muziek De Schouwen-Duivelandse forma tie The Noise treedt vrijdag 12 de cember op in de Walk-Inn te Vlissin- gen. Het concert begint om 21.00 uur. Zierikzee het leeuwenaandeel van het computerwerk voor haar reke ning neemt. Met een druk op de knop tovert ze alle gegevens op het scherm van zwarte damesfietsen die vermist zijn. Zodat in een oogopslag kan wor den nagegaan van wie die gestolen fiets is die de politie heeft onder schept. Maar ook op allerlei andere manieren sorteert de computer de ge gevens die worden ingevoerd. ,,Het geeft een veel beter overzicht en het is gemakkelijker op te zoeken", aldus Lenselink. Hij wil wel even kwijt dat ondanks deze moderne apparatuur het mensenwerk onontbeerlijk is. ,,Een moordzaak komt nooit in de computer. Maar je kunt wel gegevens vergelijken die het onderzoek gemak kelijker maken". SIRJANSLAND - Het ver enigingsgebouw in Sirjans land wordt donderdagavond 11 december voor belangstellen den opengesteld, nadat het een grondige opknapbeurt heeft ondergaan. Iedereen is tussen 19.30 en 21.30 uur van harte welkom. Vanaf januari 1987 is het on derkomen weer geschikt voor gebruik. Aannemer Capelle uit Nieuwerkerk heeft het werk uitgevoerd. Zo is de keuken aangepast aan de eisen van de ze tijd en is er naast de gebrui kelijke toiletvoorzieningen ook een invalidetoilet gereali seerd. De ingang is ook aange past voor de rolstoelgebrui kers. Het verenigingsgebouw heeft nu een kleine multi functionele ruimte en gardero be, terwijl de grote zaal van nieuwe vloerbedekking en een verflaag is voorzien. Ook de buitenkant van het gebouw is in de verf gezet. GRONINGEN - Vredesgroepen uit Nederland en Oost-Friesland (West- Duitsland) overhandigen morgen, woensdag, een kilometer lange vre- desbrief aan het Europese parlement. Met deze „kilometerbrief" werd de dit jaar bij het Groningse Nieuwe- schans gehouden Duits-Nederlandse paasmars ondersteund onder het motto „Geen bewapening en oorlog maar ontwapening en vrede". straat zijn. „Momenteel zijn nog al leen de proces verbalen met onbeken de daders ingevoerd. Dat geeft een tijdswinst van vier vijf uur op 24 uur werk. Vanaf een januari hopen we ook de processen verbaal met da ders die bekend zijn, aanrijdingen, overtredingen en mutaties via de computer te verwerken. Dan kunnen we nog efficiënter werken. Dat ging niet in een keer want er is natuurlijk een bepaalde gewenningstijd nodig om met de apparatuur te leren wer ken". Bij de rijkspolitie te Zierikzee was dat zelfs voor een groot deel hob byisme want er was geen geld be schikbaar voor het volgen van profes sionele cursussen. Aanvankelijk kon den twee administratieve krachten met de apparatuur overweg. In sa menwerking met B. Lubgens van het Regionaal Bureau Automatisering van de rijkspolitie Middelburg maakte een van hen M. C. de Waal- Schot zelfs een programma voor de computer. „Daarin werd ook het door ons ontworpen formulier opgeno men. Dat is uniek in Nederland". De kennis over de apparatuur wordt op het bureau onderling overgedragen zodat momenteel al acht rechercheurs met de computer kunnen omgaan. Lenselink weet nog niet wat het door de rijksoverheid beschikbaar stellen van computerapparatuur voor gevolgen zal hebben voor de in stallatie in Zierikzee. „Er zijn ver schillende mogelijkheden. De appa ratuur blijft in eigendom van de gemeenten en gaat na afloop van het leasecontract daar terug naar toe. Het rijk neemt de apparatuur over of we krijgen er nog een computer bij door de plannen van het ministerie". Dat laatste zou volgens Lenselink geen enkel probleem zijn omdat die computer op een grotere post, bij voorbeeld Renesse zou kunnen wor den ingezet. Overigens is Lenselink niet de me ning toegedaan dat de tijd die wordt bespaard uitsluitend of zelf voorna melijk aan meer surveillance moet worden besteed. „Surveilleren is be langrijk maar er moet ook zoveel an der werk worden gedaan. Bijvoor beeld in de preventieve sfeer door voorlichting op scholen, 'aan bejaar den en om woningen te beveiligen te gen inbraak. Verder moeten de poli tiemensen via opleidingen hun kennis bijhouden en rapporten schrijven en onderzoeken doen. Het is een afweging en een keuze die we moeten maken". In elk geval komt de informatie die tot nu per jaar in 20Ó0 ordners werd opgeslagen straks terecht op een klein schijfje. En is dan op te roepen op naam van de aangever, op num mer, op soort misdrijf, op lokatie en op de werkwijze waarop men het feit aanpakt. „We blijven bij tot op de mi nuut", aldus Mattie de Waal die in Administratie vollediger, preciezer en overzichtelijker ZIERIKZEE - Bij de groep Schouwen-Duiveland van de Rijkspolitie werken 38 politie-agenten. Sinds 10 juli jongstleden worden de processen verbaal die zij opmaken en waarbij een onbekende dader is betrokken opgeslagen in een moderne computer. „Een fantastisch apparaat waarmee sneller, efficiënter en betrouwbaarder kan wor den gewerkt. Alle gewenste informatie kan in korte tijd worden opgeroepen", aldus groepscommandant M. P. Lenselink die het eens is met de landelijke cijfers die voor spellen dat automatisering bij de politie tot een efficiëntie van vijf a tien procent kan leiden. Eind oktober deelde de minister van justitie mee dat in de komende drie jaar ruim dertien miljoen gulden zal worden vrijgemaakt voor de in voering van automatisering van de landgroepen van de politie. Naar ver wachting zullen in 1990 alle groepen in Nederland geautomatiseerd zijn. Bij wijze van proef werd de appara tuur al bij enkele groepen geplaatst terwijl er ook een paar politiegroe- pen via financiering door hun ge meenten van die moderne apparatuur werden voorzien. En die laatste is Schouwen-Duiveland. Wanneer ten minste de gemeente Brouwershaven alsnog besluit om ook zijn bijdrage van 25 cent per inwoner aan het lea singcontract mee te betalen. De aanleiding om de administratie ve rompslomp die op elk proces ver baal volgt efficiënter aan te pakken, was de grote drukte in het zomersei zoen. „Vroeger noteerde elke politie man $e gegevens op zijn eigen wijze in zijn boekje om ze daarna op het bu reau uit te werken. De efficiëntie be gon bij ons met het invoeren van een standaardformulier waardoor hierin meer uniformiteit ontstond. Tijdens de zomermaanden mochten we twee- eneenhalve administratieve kracht extra aantrekken voor het verwerken van de gegevens zodat de agenten meer tijd voor andere zaken overhiel den. Dat was natuurlijk een tijdelij ke zaak vandaar dat we heel blij zijn met de computer die dat werk nu per manent doet". Volgens Lenselink is het niet zo dat als men vandaag een computer neer zet er morgen meer politiemensen op De politie kan dankzij de financiële steun van de regio-gemeenten al een tijdje werken met de nieuwe compu ter, die de administratieve taken van de politie-agenten enigszins af neemt. Alleen optreden tegen overtreders voorbij ZIERIKZEE - „De tijd dat een politic-agent op pad werd gestuurd om vooral op te treden tegen overtreders van wetten en regels is voorgoed voorbij. Politiemensen moeten het nu veel meer hebben van sociale vaardighe den, bij voorbeeld bemiddeling bij huwelijksconflicten of burenruzies en de opvang van verslaafden. Zij moeten bestand zijn tegen stress en moeten de veel mondiger ge worden burger van repliek kunnen dienen en de politie opleiding moet daarop zijn afgestemd". Dit zegt commis saris A. Buitenhuis, adjunct-directeur van de politie- opleidingsschool in Lochem. Het instituut bestaat deze maand 25 jaar. Het leidt de agenten op'voor de korpsen van gemeentepolitie in Gelderland, Overijssel en Rotter dam. De school, die 290 leerlingen telt, loopt volgens Buitenhuis in Ne derland voorop waar het gaat om het streven naar „de vermaatschappelij king" van de opleiding voor de politic-agent. Dit blijkt onder andere uit het recent genomen besluit om ook burger-docenten aan te stellen. De opleiding tot agent duurt twee jaar. Het eerste seizoen heeft een the oretisch karakter. Tijdens het tweede jaar loopt de leerling vijf maanden stage. Onderricht wordt onder meer gegeven in diverse wetten, staatsin richting, opsporingstechnieken, sport, zelfverdediging en sociale vaardigheden (zoals beheersing van conflicten en slachtofferhulp). Daar naast komen er tijdens de cursus tal van thema's aan de orde zoals „leven en dood" en sexualiteit. Doordat de functie van de politie functionaris als gevolg van de maat schappelijke ontwikkelingen zwaar der is geworden stelt de opleiding voor agent hogere eisen aan de leer lingen dan voorheen. „Ik ben er daar om blij mee dat we steeds meer jonge ren krijgen met een hoge vooroplei ding. Ze hebben veelal de HAVO, pe dagogische academie of de sociale academie doorlopen. Ze kunnen vaak door het gebrek aan werk niet aan de slag komen in de sector waarvoor ze zijn opgeleid. Dank zij die opleiding blijken ze veelal goed aan te voelen wat van de politie wordt verwacht." Buitenhuis zegt verheugd te zijn over het toegenomen aantal vrouwe lijke leerlingen. „Over het algemeen zijn vrouwen beter dan mannen in bij voorbeeld het beheersen van con flicten en het zich inleven in de posi tie van burgers". Tegen deze achter grond is de commissaris er zeer mee ingenomen dat zijn instituut onlangs als eerste politieschool herintreden de politievrouwen heeft opgeleid. Het zijn vrouwen die vijf tot tien jaar geleden de politiedienst verlie-, ten om zich aan hun gezin te wijden. Op dit moment is eenderde van het aantal leerlingen van de politie school in Lochem vrouw. De commis saris noemt het ook positief dat het aantal vertegenwoordigers van etni sche minderheidsgroepen op de poli- tie-opleiding toeneemt. „Die ont wikkeling heeft eveneens heel duidelijk met de vermaatschappelij king van de politie te maken". Door de politie-opleiding meer op de maatschappelijke behoeften af te stemmen is er anno 1986 in het onder wijsinstituut een grotere ruimte voor andere meningen dan vroeger, „maar wel binnen een bepaald kader. Onze leerlingen moeten de democratische waarden van de Nederlandse samen leving accepteren en daar naar han delen. Extreme opvattingen worden niet getolereerd. Voorzover leerlin gen die hebben, hopen we hen daar van tijdens de vorming van af te hel pen. Lukt dat niet, dan deugen ze niet voor het politievak en verdwijnen ze van de school. Het gaat hier overi gens om een klein percentage". Buitenhuis signaleert dat de extre me opvattingen eerder van rechtse dan linkse aard zijn. „Dat zal wel te maken hebben met de instellingen dat orde en wet moeten worden ge handhaafd", zo licht hij toe. Waarom Waarom willen jongeren bij de poli tie? Buitenhuis: „Het merendeel zal zeggen dat ze het aantrekkelijk vin den met mensen om te gaan. Dat ge loof ik best, maar ook hun affiniteit met het handhaven van regels en wet ten speelt ongetwijfeld mee". De aankomende politie-agenten wordt in Lochem een kritische instel ling bijgebracht ten opzichte van zichzelf, de samenleving en de eigen organisatie. Maar ook wordt hen ge leerd die kritiek te spuien op de daar voor bestemde plaats. Het aankwe ken van zelfstandigheid is eveneens een belangrijk onderdeel van de scho ling. Buitenhuis noemt als voorbeel dat de leerlingen van zijn school in tern zoveel mogelijk hun eigen boon tjes doppen: „Zo is er een schoolraad, gevormd door leerlingen, die zelf standig functioneert. Ze maken hun eigen beleid. Als hen iets niet aan staat, dan roept de raad de leiding van de school ter verantwoording. Dat zou binnen de vroegere macht structuur van de politieschool on denkbaar zijn geweest". Van de politie-agent-nieuwe stijl wordt bovendien verwacht dat die zich klantvriendelijk opstelt, repre sentatief is en zich volwassen ge draagt. Buitenhuis: „Ja, dat is alles bij elkaar heel wat. Ik geef toe dat de criteria hiervoor subjectief zijn. Je moet ook niet te strakke regels han teren. Maar wij vinden bij voorbeeld dat een politiefunctionaris het uni form correct moet dragen, de burger netjes te woord dient te staan en hem zonodig deskundige adviezen moet geven". Ook voor mensen met gewetensbe zwaren moet volgens Buitenhuis plaats zijn bij de politie: „Ik denk hierbij aan agenten die moeite heb ben met het deelnemen aan een optre den van de Mobiele Eenheid tegen de monstranten bij een kerncentrale, omdat ze zelf tegen kernenergie zijn. Het kan ook zijn dat politiemensen een bepaalde arrestatie liever niet willen verrichten. Bij voorbeeld de aanhouding van een arts wegens eu thanasie. Daarvoor moet je als korps begrip kunnen opbrengen. Cursus Hoewel de politieschool de cursus samen met de diverse politiekorpsen opzet blijken die niet alle even ge charmeerd van de Lochemse oplei ding tot „agent-nieuwe stijl". Dat merkt Buitenhuis aan de ervaringen die zijn leerlingen opdoen tijdens de stages. Dan blijkt dat men met die kritische agent wel eens moeite heeft. Er heerst in die korpsen nog de sfeer: je doet wat je gezegd wordt en verder geen vragen. Onze leerlingen ervaren dit als negatief. Zij willen weten waarom ze iets wel of juist niet moeten doen. Vooral het lager kader heeft vol gens Buitenhuis nogal eens proble men met de nieuwe lichtingen agen ten. „Hoofdagenten krijgen te maken met agenten die een goede vooroplei ding hebben genoten en kritisch zijn. Vanuit het traditionele denken bin nen de politie is het wel begrijpelijk dat het midden- en lager kader niet zo enthousiast is, het is dit soort mede werkers niet gewend. Maar men moet ook beseffen dat de maatschappij van nu en die van de toekomst andere po litiemensen vraagt dan die van vroe ger. Om het midden- en lager kader op „de juiste golflengte" te krijgen gaat de politieschool in Lochem spe ciale trainingen voor deze groep ver zorgen. Tot 1958 leidden de politiekorpsen hun agenten zelf op. De opleiding was er alleen op gericht de aankomende politiemensen bij te brengen hoe ze de wet konden handhaven. Buiten huis: „Hun enige bagage was - bij wijze van spreken - een boekje voor de bekeuringen, een gummiknuppel en een dienstfiets Deze wijze van opleiding voldeed op den duur niet meer, er kwam behoefte aan een professionele cursus om aankomende politiemensen te trainen in bijvoor beeld opsporingstechnieken en socia le vaardigheden. In diverse regio's kwamen politiescholen en de mi nisteries van binnenlandse zaken en justitie stelden de richtlijnen op waaraan de opleiding moest voldoen. Kritiek In de loop van de jaren kwam er evenwel steeds meer kritiek op de aanpak van de scholen. De algemene conclusie was dat de politiescholen in een te geïsoleerde positie waren be land. De cursus sloot niet meer aan bij de praktijk. Om het politie-ondcrwijs uit z'n isolement te halen is in 1983 besloten dat het rijk niet meer de opzet van het politic-onderwijs voorschrijft, maar dat dc politiescholen - in nauw overleg met de korpsen waarvoor ze de agenten opleiden - hun doelstellin gen zelf bepalen Buitenhuis. „We kunnen nu rekening houden met de wensen van de korpsen, hebben daar door meer het karakter van een be- drijfsschool gekregen in plaats van een instituut dat opleidt voor het be roep politie-agent". Sociale vaardigheid is van groot belang voor de politieman/vrouw in de straat. 4 k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4