Zierikzee gaat aandringen op acceptatie vervuilde grond FA. VERWIJS Nieuw onderzoek naar tracé Renesse kan gestart worden Koninklijke onderscheiding voor scheidende voorzitter van ZLM WAT I VOOR AL UW LEKKERNIJEN TEL. 01110-2224 BELLEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Van harte gelukgewenst. Ir. A. de Zeeuw van het ministerie van landbouw feliciteert de scheidende voorzitter van de ZLM, A. J. G. Doeleman met zijn koninklijke onderscheiding. Commissie ruimtelijke ordening benadrukt belang; nu raad nog BURGH-HAAMSTEDE - De Westerschouwse commis sie ruimtelijke ordening heeft het groene licht gegeven voor verder onderzoek naar de zogenaamde randweg langs Renesse, die eerder door het staken van de stem men in de ijskast werd gestopt. Zowel CDA, PvdA, RU als de VVD achten een oplossing voor de verkeersstroom door het centrum van Renesse van belang. Naar het zich laat aanzien moet gedacht worden aan een kleinschali ger oplossing in de vorm van een weg als gedeeltelijke vervanging van de Hogezoom, waardoor de eventuele uitbreiding van Renesse niet uitgesloten wordt. de inwoners. Meerhof wees de com missieleden op de mogelijkheden tot wijziging van het bestemmingsplan. Vervolg pagina 8 Doeleman die overigens officieel per 1 januari 1987 de voorzittersha mer overdraagt aan zijn opvolger de heer H. C. van der Maas uit Kats opende de algemene ledenvergade ring van de ZLM zelf met de jaarrede waarin hij zich wat zorgelijk en hier en daar ook wat kritisch uitliet over zaken als de verhouding milieu- en landbouwbelangen, de zoetwater voorziening in Zeeland en de ideeën die er binnen de landbouworganisa ties bestaan om een meer marktge richt beleid te voeren. Zoetwater Uit zijn openingstoespraak bleek dat hij zich tijdens zijn voorzitters schap sterk heeft gemaakt voor het vinden van een oplossing wat betreft de mestproblematiek en het vraag stuk van de zoetwatervoorziening in Zuidwest-Nederland. Hoewel hij het een juiste zaak zei te vinden dat de mestoverschotten nu worden aangepakt meende hij dat het een terechte zaak is, dat de rege ring in Den Haag het tijdelijk uitrij- verbod op kleigrond geschrapt heeft. In dit verband pleitte hij dan ook voor het spoedig starten van proeffa brieken voor de verwerking van mest. Integraal Met het oog op de toekomst sprak de scheidende voorzitter de hoop uit dat een integraal waterbeheer, waar mee het beheer van grond- en opper vlaktewater wordt bedoeld, van de grond komt. Zeeland heeft op dit ter rein tot nu toe weinig laten zien, want zowel het grond- als het oppervlakte water worden in Zeeland door verzil- ting bedreigd. Doeleman stak niet onder stoelen en banken dat hij het een onrechtvaardige zaak vond dat de zoetwatervoorziening als tweede be langrijke doelstelling uit de gewijzig de Deltawet was geschrapt; waardoor de zoetwatervoorziening in belang rijke mate voor rekening komt van het ministerie van landbouw en de provincie. Ook de plannen om de verschillen de waterschappen te concentreren ontlokte Doeleman enige kritische geluiden. Met het gevaar van de bu reaucratisering pleitte hij voor het zelfstandig voortbestaan van de be- Hoeveelheid gelijk aan veertien jaar keer 500 ton glas Uw warme bakker voor de Kerstdagen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 9 DECEMBER 1986 143ste jaargang Nr. 24048 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Alternatief Het Westerschouwse plan Breur, zoals dat de afgelopen periode steeds ter sprake is ge weest, is van de baan. Er is nu een alternatief plan. (Pag. 3). Tevreden t De Schouwen-Duivelandse politie is tevreden over de nieuwe computer. De administratie is nu vollediger, preciezer en overzichtelijker. (Pag. 4). Onrust Minister Deetman van onderwij? creëert on rust, die haar weerga niet kent, meent het nieu we PvdA-Tweede Kamerlid Lilipaly uit Middel burg. (Pag 5). Turnen Mireille Lemaire van gymnastiekvereniging Delta Sport presteerde goed tijdens een inter nationaal invitatietoemooi in Gorssel. (Pag. 11). Niets zo moeilijk, of door onderzoek kan het tot klaarheid gebracht worden. Terentius staande waterschappen. Eveneens begroette hij het idee dat Nederland een meer marktgericht landbouwbe leid moet voeren. Hij verweet EG- commissaris Andriessen dat deze ook niet met een adequate oplossing voor het vraagstuk van de voedsel- overschotten voor de dag kwam. Remedie Prijsverlagingen achtte Doeleman voor de kleinschalige akkerbouw in Noord-Brabant en Zeeland onge wenst. Door intensieve produkten te telen kan dit onderdeel van de land bouw kleinschalig blijven. Een ge volg van deze produktiestructuur is echter dat de produktiekosten gemid deld hoger liggen. Prijsverlaging zal dan ook tot verschuivingen in het teeltplan leiden, hield hij zijn betoog voor. Als alternatief roerde hij het idee van het tijdelijk uit de produk- tie nemen van grond aan. Ook de rijksoverheid blijkt een voorstander te zijn van het tijdelijk uit de produktie nemen van grond, ten einde een halt toe te roepen aan de graanoverschotten, boterbergen en de voorraden rundvlees. Dit hield de directeur-generaal van landbouw en voedselvoorziening ir A. de Zeeuw zijn gehoor voor Aan de hand van een aantal statistische gegevens waaruit bleek dat de produktie van granen, rundvlees en zuivel dermate Vervolg pagina 8 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's kTORDT HET WEER. Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Zonnig- Vanavond een lokale bui, mogelijk met onweer. Vannacht opklaringen en droog. Morgen overdag zonnige pe rioden. Een westenwind 4 a 5 morgen draaiend naar zuid afnemend 2 a 4 Beaufort. Minimumtemperatuur ko mende nacht 3 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 13 dec.: Het onderzoek, dat van de commis sie gestart mag worden gaat naar ver wachting zo'n 40 a 50.000 gulden kos ten. Alle leden van de commissie waren het er overeens, dat zoveel mo gelijk gebruik gemaakt moet worden van eerdere onderzoeksresultaten, die de gemeente met 180.000 gulden moest betalen. En met dit standpunt is er weer leven geblazen in de discus sie 'Randweg Renesse', die - zoals ge zegd - eerder stuitte op bezwaren van verschillende raadsfracties. Plaatje Zowel de VVD-er dr H. J. van Zuy- len als de socialist J. Hendrikse za gen graag ook een financieel plaatje van de aanlegkosten. Hoewel voorzit ter J. L. Niemantsverdriet-Leenheer in eerste instantie stelde, dat het ge bruik is om eerst een bepaald tracé te kiezen, kon zij instemmen met het pogen meer financieel inzicht te krij gen. „Wat nu geldt is, of u bereid bent met het college te werken aan een al ternatief", aldus de voorzitter, die een volmondig ja kreeg van de commis sie. Het idee van een kleinschalige tweede weg (naast de Hogezoom) kwam van de afdeling ruimtelijke ordening en werd verwoord door S. Meerhof. „Hierdoor houd je de moge lijkheid voor Renesse om uit te brei den als dat nodig mocht blijken". Ook Hendrikse achtte dit in eerste instantie een goed idee, maar vroeg zich wel meteen af of de agrarische bestemming van de grond gehand haafd blijft achter de nieuw aan te leggen weg. De eerste burger zegde hem dit toe. „We moeten ook vooruit kijken en al kunnen we de komende jaren zeker verder, de mogelijkheid bestaat, dat we later enkele huizen moeten bou wen. Die mogelijkheid blijft nu aan wezig". Zij benadrukte, dat het een idee van de afdeling is, maar dat het niet onwaarschijnlijk is. dat het col lege het plan verwerkt tot een voor stel. Het benodigde onderzoek moet de haalbaarheid en gewenstheid uit wijzen. De voltallige commissie was het er ook over eens, dat een bestemmings De reinigingsdienst heeft eerder te kennen gegeven geen verontreinigde grond te willen storten op de stort plaats aan de Hoosjesweg te Seroos- kerke. De gemeente Zierikzee kan zich niet vinden in deze stellingname; temeer omdat deze gemeente voorne mens is om snel aan te vangen met de sanering van twee bodemverontreini- gingsgevallen. Voorwaarde hierbij is, dat de gemeente gebruik kan maken van een zogenaamde tijdelijke opslagplaats voor verontreinigde grond (top). „Uit milieuhygiënisch, financieel, procedureel en planologisch oogpunt verzoeken wij u een dergelijke loca tie voor tijdelijke opslag op uw ter rein in de directe omgeving van de stortplaats aan de Hoosjesweg aan te leggen, in afwachting van het mo ment, dat de grond naar de stort plaats kan worden gebracht", schreef de gemeente Zierikzee al eerder in november. Gebaat Maar niet alleen Zierikzee is ge baat bij een top. In dit verband wijst de gemeente op de verplichting, die met ingang van 1 januari 1987 voor al le gemeenten telt. Dan moeten de ge meenten onderzoek instellen naar mogelijke bodemverontreiniging bij gesubsidieerde woningbouw. „Het gaat toch niet aan dat elke gemeente vervolg pagina 2 Af en toe zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht: zuid 4 Wolkenvelden Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: zuid 4 Veel bewolking Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuid 5 ZON- EN MAANSTANDEN 10 dec. Zon op 08.37, onder 16.28 Maan op 13.51 onder 02.09 11 dec. Zon op 08.38. onder 16.27 Maan op 14.02 onder 03.24 Volle Maan: 16 dec. (08.04) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Minder zachte en wat drogere lucht bevindt zich morgen boven het land. Daar de bovenlucht koud is komen ar we) stapelwolken voor, maar het blijft op de meeste plaatsen droog. De middagtempera- tuur is ongeveer 8 graden. Er staat een matige wind, die op de nadering van een frontensysteem van het wes ten naar het zuiden draait. Voor de komende dagen is een de pressie bij IJsland van belang. Randstoringcn zullen aan het einde van de week wat regen kunnen bren gen. De middagtemperatuur heeft de neiging iets te dalen. Donderdag: Vrijdag: Zaterdag: Advertentie GOES - „Een doorzetter met temperament, die beslis singen durfde nemen, een man ook die niet alleen bleek te beschikken over grote bestuurlijke gaven, maar zich ook volledig heeft ingezet voor de bedrijfsontwikkeling en automatisering in de landbouw." Deze woorden richt te ir A. de Zeeuw, directeur-generaal voor landbouw en voedselvoorziening aan het adres van de voorzitter A. J. G. Doeleman van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM), die tijdens een druk bezochte algemene ledenver gadering in de Prins van Oranje in Goes als voorzitter af trad. Voor de tien jaren dat hij als algemeen-directeur de agrarische belangen in Zeeland en Noord-Brabant behar tigde werd Doeleman onder toeziend oog van de Com missaris van de Koningin in Zeeland, dr C. Boertien, de burgemeester mr W. Blanken van Goes en een aantal ge deputeerden van Noord-Brabant en Zeeland benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. De stortplaats aan de Hoosjesweg nabij Serooskerke. planwijziging voor bouwgrond aan de Zeelelieweg te Renesse niet ge wenst is. Dat verzoek kwam van E. van den Hoek en A. Roest. Hendrik se: „Het is voor de gemeente niet aan trekkelijk om de grond te verkopen". Volgens hem is er elders voldoende bouwgrond. RU-commissielid J. van den Berge wilde meer van de motieven tot bestemmingsplanwijziging weten. Volgens Meerhof liggen de motieven in het verzoek van de twee voornoem- KERKWERVE/ZIERIKZEE - De Zierikzeese vertegen woordigers binnen het bestuur van de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland gaan morgen, woensdag 10 decem ber, aandringen op herziening van het standpunt van de dienst met betrekking tot de opslag van verontreinigde grond. De beide vertegenwoordigers, wethouder P. de Rijke en het raadslid J. J. Geleijnse hebben hiertoe een verzoek tot een speciale vergadering aangevraagd. De bijeenkomst in Kerkwerve begint om 11.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1