CJV-bestuur heeft weer tal van activiteiten in petto Westerschouwse PvdA mist toekomstvisie van college Kerstkaarten te koop DE ZIERIKZEESCHE COURANT WAT HET VfEEfi. Auto tegen fiets Granaten gevonden Afrastering in de mist Aanrijding Schuddebeurs Aanrijding Bruinisse NIVON in Brouw actief ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Sluitingsuur Drukke tijd Uitblinker Anoniem De CDA-fractie in de gemeenteraad van Wes- Voor Sint Nicolaas zit een bijzonder drukke tijd René Flohil groeide in de wedstrijd tussen Me- Hans Hilgers en zijn 71-jarige partner Lieven terschouwen bepleit in haar algemene be- er weer op. In het voorbije weekeinde werkte vo en Smerdiek uit tot de uitblinker in de over Hoogerbuis traden tijdens het tweede Renesse schouwingen een eilandelijke sluitingsuur voor de goedheiligman tal van bezoeken af. (Pag. het algemeen matig draaiende Zierikzeese handicap bowlingtoernooi uit de anonimiteit. MAANDAG 8 DECEMBER 1986 143ste jaargang Nr. 24047 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Angst voor de toekomst is erger dat het ongeluk van heden. de horeca. (Pag. 3). 4). ploeg. (Pag 6). (Pag. 8). Quintilianus Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WORDT Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Enkele buien Bewolkt en af en i.oe regen. Morgen overdag opklaringen inaar in de avond weer enkele buien mogelijk met onweer. Een naar het westen draaiende wind tijdelijk 7, overdag afnemend 4 tot 5, aan de kust 5 tot 6 Beaufort. Minimumtemperatuur ko mende nacht 6 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 12 dec.: Woensdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuidwest 4 Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 20% Min. temp.: 1 graad Middagtemp.: 5 graden Windkracht: zuid 4 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 20% Min. tem p.: 1 graad Middagtemp.: 5 graden Windkracht: zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 9 dec. Zon op 08,36, onder 16.28 Maan op 13.41, onder 02.52 Volle Maan: 16 december (08.04) HET WEEROVERZICHT DE BILT - In de komende nacht passeert een regengebied en in de nacht van dinsdag of woensdag trekt een buienzone over. Morgenoverdag bevindt ons land zich tussen beide storingsgebieden. Het is dan groten deels droog en af en toe zal de zon door de bewolking heen komen. De temperatuur is ongeveer 8 graden. Er staat een overwegend matige wind, eerst uit het westen, spoedig draai end naar zuidwest. Daar de temperatuur van de boven lucht in de komende dagen daalt en er 's nachts af en toe minder wind staat, wordt het iets kouder. De kans op wat lichte vorst in de nacht wordt wat groter. ZIERIKZEE - Vrijdagmiddag vond op de hoek Nieuwe Bogerdstraat Nieuwe Haven een aanrijding plaats tussen een fietser en een auto. J. E. uit Zierikzee reed met haar fiets dooi de Nieuwe Bogerdstraat richting Nieuwe Haven en kwam bij de T- kruising daar in botsing met de auto van M. de J.-K. uit Haamstede die over de Nieuwe Haven reed. E. liep lichte verwondingen aan het hoofd op. De auto werd licht beschadigd. WESTERSCHOUWEN - Nog steeds worden op het strand af en toe souve- niers uit de Tweede Wereldoorlog ge vonden. Bij een strandwandeling in Westerschouwen ontdekte E. B. zater dag drie granaten. Zij werden onscha delijk gemaakt door do Explosieven Opruimings Dienst uit Culemborg. RENESSE - Vandalen kwamen in de nacht van zaterdag op zondag op het idee om de afrastering van een bouwplaats dwars over de Rampweg te Renesse te plaatsen. In de dichte mist reed J. K. uit Haamstede daar met zijn auto tegenaan. Hoewel K. door de weersomstandigheden lang zaam reed werd zijn auto wel bescha digd. Dc politic stelt een onderzoek SCHUDDEBEURS - Zware schade maar geen lichamelijk letsel was het resultaat van een aanrijding op de T- kruising Kloosterweg Roterijdijk die vrijdagmiddag plaats vond. J. v. d. H.-B. uit Zierikzee kwam met de auto vanaf de Roterijdijk en zou daarbij geen voorrang hebben gegeven aan P. V. uit Zierikzee die over de Klooster- weg reed. Beide voertuigen werden zo zwaar beschadigd dat zij moesten worden weggesleept. Wij willen echt onze schouders eronder zetten ZIERIKZEE - Het bestuur van de jongste jeugdsoos op ZIERIKZEE - Sinterklaas is net achter de rug of het plaatselijke comité voor de kinderpostzegels denkt al aan de naderende feestdagen. Drukke tijden dus. Op het postkantoor in Zierikzee zitten vrijwilligers van het comité klaar om kaarten in alle soorten en maten van de hand te doen. Natuurlijk zijn er ook nog steeds kinderzegels. Bovenstaande prent is een afbeelding van een van de wenskaarten uit de kinderpostzegelcollectie. het eiland, de CJV-jeugdsoos barst van de dadendrang. In het eerste jaar na de oprichting op 30 november 1985 ging men door verschillende pieken en dalen. Maar sinds door bemiddeling van jeugdleider Gabri de Groot een nieuw bestuur werd gevormd gaat het goed. Men heeft aspiraties om met sozen van de verschillende kerken sa men te werken en wil via een lucratief evenementen pro gramma meer jongere mensen aan zich binden. ,,Wij willen iets meer dan alleen bij elkaar hangen", aldus bestuursvoor zitter Theo Asma die daarbij uitgaat van de uitslag van een enquête onder ..^.f - de twintig vaste leden van de soos .- waaruit bleek dat een strandwande- ling en dropping hoog scoorden. ,,Wij KMi $0-, 1 willen langzaam maar zeker naar een vast programma met om de drie a vier weken een evenement. Dat geeft binding met de leden. Dan hebben ze iets om naar uit te kijken". Speciaal voor dat doel is de SEC (Soos Evene- 'J menten Commissie) bestaande uit twee man opgericht die de ideeën wp* \9- aandraagt. Naast binnen- en buite nactiviteiten in de recreatieve sfeer HfW* J| kunnen dat volgens Taco ook wel N jÉf f eens werkmiddagen zijn in de sfeer \.v x.-.xvdl§iP f van een heitje voor karweitje. „Want we proberen ook wat te betekenen voor andere mensen. De soos is hele- JSÊm maal opgezet in de doelstellingen van ÉjÈw De opzet was om jongeren vanaf 12 ®ip ,<a^BfSlliilll jaar die leeftijdgenoten willen ont moeten maar nog niet uit mogen gaan een vaste honk te geven binnen de ge- meënte~ "Ziëïfkzêè. Dié vaste houk werd de voormalige gymzaal van De Driehoek waar men elke zaterdag avond van 19.30 tot 22.00 uur bijeen komt. „Een tijd die voor de meeste ouders acceptabel is en er wordt bij ons ook geen alcohol geschonken", verzekert Theo. Tijdens de soosbijeen- CJV-jeugdsoos Asma. voorzitter Taco Ook forse kritiek op bezuinigingen regering BURGH-HAAMSTEDE - Evenals enkele andere frac ties schrijft de Westerschouwse PvdA in haar algemene beschouwingen het te betreuren, dat het college een visie op de toekomst achterwege heeft gelaten. De aanbie dingsbrief bevat weinig nieuws en volgens de socialisten ontbreekt op een aantal belangrijke zaken een duidelij ke visie van b en w, „althans u rept er met geen woord over". De PvdA denkt hierbij aan onderwerpen als werk gelegenheid, jeugdwerkloosheid, de Stormvloedkering en het verenigingsleven. Hoewel de fractie uiteraard uitvoe rig aandacht besteedt aan Wester schouwse aangelegenheden, maakt zij in de reactie regelmatig van de ge legenheid gebruik om politiek Den Haag een slecht bezuinigingsbeleid te verwijten. „Het is frappant, maar het doet ons overigens wel deugd, dat ook uw college, dat is samengesteld uit dezelfde politieke partijen als die de regering vormen, er in de aanbie dingsbrief niet omheen heeft gekund om een vernietigend oordeel uit te spreken over de steeds verder voort schrijdende bezuinigingen van de rijksoverheid", aldus de PvdA. Meevaller Met de meevaller van ruim een half miljoen in 1985 in het achterhoofd, vraagt de fractie om meer tussentijd se informatie over de financiële stand van zaken. De partij acht dit wel de gelijk mogelijk met de automatise ring van vandaag de dag. Alleen dan kan de raad verantwoord besluiten nemen. Als voornaamste financieel standpunt van de fractie kan ge noemd worden het afwijzen van be lastingverhoging. Hiermee moet in ieder geval gewacht worden totdat de koopkracht voor de burgers weer om hoog gaat. De fractie trekt de door het college genoemde positieve ervaringen met de politic-computer in twijfel. B en w stelden namelijk, dat dc computer inmiddels voor meer opgeloste delic ten heeft gezorgd. De PvdA vraagt zich hardop af of de wens de vader van de gedachte is geworden. De socialisten maken zich zorgen over de met sluiting bedreigde basis scholen in Serooskerke en Noordwel- le. Zij willen graag een concreet plan van het college horen om dit tegen te gaan. Zelf acht de PvdA woningbouw in de kleine kernen een absolute voorwaarde. De fractie is ook niet op timistisch gesteld over het welzijns beleid van het rijk. Zij noemt het schandalig. Ook na 1987 moet de ge meente de gaten uit eigen zak vullen, zodat het Westerschouwse welzijns- peil gehandhaafd blijft. Toerisme Een heel andere zaak is het toe risme. Met verbazing vraagt de partij zich af, waarom het college niet over de gevolgen van de weg over de Stormvloedkering heeft gesproken. Hierbij wijst de partij op opmerkin gen van de fracties vorig jaar. die het zelfde inhielden. Ook toen bleef de toekomstvisie van het college name lijk uit. Goed onderzoek is van be lang, want „door lijdzaam toe te zien, hollen we binnenkort achter de feiten aan". Uit de PvdA-reactie op het onder deel toerisme/recreatie is nog ver meldenswaard, dat zij goede controle op het illegaal kamperen wenst. Als daartegen niet wordt opgetreden, dan vallen in de zomermaanden snel de woorden heksenjacht of razzia. De sociale woningbouw heeft grote aan dacht van de fractie. Juist de kernen Noordwelle en Serooskerke hebben hier grote belangen, want de scholen moeten behouden blijven. „Als Beter Wonen van mening is. dat in de kleine kernen niet gebouwd kan worden yoor een aanvaardbare huur, dan moeten we maar eens contact opne men met Ameland, waar voor een huur van 430 gulden per maand hui zen gebouwd kunnen worden, die bo vendien slechts ongeveer 100 gulden aan energiekosten met zich meedra gen". Zoals bekend dringt de fractie ook nu weer aan op een goed overleg met betrekking tot het VOP. Ook neemt de partij duidelijk stelling met be trekking tot de dorpshuizen. De be sturen hebben een eigen verantwoor ding en de PvdA zal zich verweren tegen pogingen om afbreuk te doen aan deze vorm van zelfbestuur. Het van gemeentewege dwingend opleg gen van bestuursregels wijst de frac tie af. Nog steeds is de fractie be zorgd over het functioneren van de commissies, terwijl zij ook beter geïnformeerd wenst te worden. Doordat de partij geen zitting in het college heeft, bestaat bij de socia listen het vermoeden, dat zij in de informatie-voorziening naar de frac ties achter blijft. komsten is i'uime gelegenheid om met elkaar te praten terwijl er ook verschillende spelen kunnen worden gedaan. Als evenementen in decem ber zijn een gemaskerd bal op de 13e en een kerstinstuif op de 27e gepland. Wens Een grote wens van het nieuwe soosbestuur is om meer samen te wer ken met het sooswerk van de Her vormde en Gereformeerde Kerk. „In de bijbel staat maak eenheid en geen Vervolg pagina 9 BRUINISSE - De Staphorsterkrui sing in de rijksweg bij Bruinisse was vrijdagmiddag het decor voor een aanrijding tussen twee auto's die daarbij total loss raakten. Deson danks bleef persoonlijk letsel achter wege. J. E. uit Nieuwerkerk naderde de kruising vanaf de Rijksstraatweg en dacht die nog op te kunnen draai en voor F. v. d. S. die met zijn auto over de rijksweg vanaf Zierikzee kwam. Een botsing met bovenver- noemde gevolgen was het resultaat. Beide auto's werden weggesleept door Ista. BROUWERSHAVEN - Het Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuur- vriendenwerk (NIVON) van de afdeling Goes hield een foto- puzzeltocht in Brouwershaven. Ongeveer veertig mensen ston den zondagmiddag op de Brouwse Markt te wachten om deel te nemen aan de puzzel- tocht, waarbij de puzzelaars met behulp van stukjes foto's met afbeeldingen van typisch Brouwse elementen de rit moesten voltooien. NIVON (die al zestig jaar in Nederland is gevestigd) is een stichting die alleen in de win ter, op de eerste zondag van de maand dergelijke activiteiten organiseert. Er worden niet al leen puzzeltochten georgani- seert door NIVON, maar ook cursussen, zoals Engels, geo grafie, bloemschikken en ook de cursus vrijwilligerswerk is aanwezig binnen de afdeling Goes. „Oorspronkelijk ont stond deze stichting rond de eeuwwisseling in Oostenrijk, namelijk doordat de mensen in de bergen gingen lopen en het natuurschoon daar bracht de mesen tot de gedachten om wat meer interesse te tonen voor die mooie natuur", legt J. A. Verschoor (één van de werkgroep-medewerkers) uit. Maar, afgezien van de ver schillende activiteiten, bezit het NIVON ook kampeergele- genheden. „Het kamperen daar is gezellig en goedkoper", was A. J. Provoost (ook één van de medewerkers) van mening. Hand De hand van Jacob Cats was één van de details, die gefoto grafeerd was voor de puzze laars, die er natuurlijk nog wel achter moesten komen van wie die hand was. De foto van een harp bleek een onderdeel van de muziektent te zijn. Ook ont kwam de stadswaag (praktijk van dokter L. A. M. Bruel) er niet aan om op een kiekje te komen. Bij al die foto's moes ten de namen opgeschreven worden van al de Brouwse ele menten. Soms werden er ook straatnamen gevraagd. De twee medewerkers van afde ling Goes vertelden nog dat ze de mensen wat van de dorpen en steden wilden leren oftewel kennismaken door middel van een fotopuzzeltocht (in de vorm van Ontdek je Plekje). De socialisten in de Westerschouwse gemeenteraad willen van het college weten welke maatregelen moeten worden genomen om sluiting van de Stove en de Schelphoek tegen te gaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1