Wegens inzet gedurende 33 jaar Bruse erelid van Helpt Elkaar Na jaren weg bij Beter Wonen; het moet er toch eens van komen JrV Met extra geld voor de dijken gaat de versterking erop lijken 01110-3163 Zierikzee Kreeftstraat 36 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hond terecht Wijiverhuizen Uw sfetsfepsoo AUTOBEDRIJF GILIJAMSE B.V. RENESSE Honda-dealer WAT HET Diefstal bouwkeet JjpiUcQ, Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Mattenlegger Burgemeester De mattenlegger Cardium is in zijn geheel ver- Mr J. J. P. M. Asselbergs wordt per 16 januari kocht voor 3,2 miljoen gulden. De 'stofzuiger' 1967 de nieuwe burgemeester van Zierikzee. Graanprijzen Topscorers Het hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouw Piet de Jonge van Dreischor is nog steeds af- Maatschappij is van mening, dat een verlaging getekend eilandelijk topscorer, maar zijn posi- zal door de koper worden ontmanteld. (Pag. 2). De ZN zocht hem op in zijn huidige standplaats van de graanprijzen niet meer haalbaar is. tie wordt meer en meer belaagddoor een s Sluis. (Pag. 3). (Pag. 5). tal concurrenten. (Pag. 9)". VRIJDAG 5 DECEMBER 1986 143ste jaargang Nr. 24046 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het geld, dat is kwaad noch goedhet ligt er aan wat m'er mee doet. Spreekwoord Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Cees Kloet: Afscheid nemen is nooit leuk". C. Kloet laatste Zeelandia-mcCn ZIERIKZEE - „Je kunt wel zeggen, dat Zeelandia indertijd de boom voor de Schouwen-Duivelandse woningbouw heeft geplant. Als ik eerlijk ben, dan denk ik dat de directie niet echt zat te springen om die taak. Het heeft veel tijd en geld gekost, maar Zeelandia was daarin bijzonder vooruitstrevend en wilde graag voor goede huis vesting voor het personeel verzorgen". Aan het woord is C(ees) Kloet (70) uit Zierikzee, die vanwege de statutaire leeftijdgrens Beter Wonen heeft verlaten. Ruim 38 jaar is hij bij de woningbouw op het eiland betrokken geweest en is de laatste (de heer J. Coumou is eerder dit jaar overleden) Zeelandia-man, die Beter Wonen binnen haar gelederen had. BRUINISSE - „Het was een prachtige avond. Mooier en beter kan je niet wensen. Maar ik zou er verlegen van worden. Ik wist van niks, het was een complete verras sing.". Mevrouw B. de Waal-Jumelet uit Bruinisse is er nog beduusd van dat haar deze week de eer te beurt viel om als eerste in de bijna veertigjarige geschiedenis van de Bruse Hervormde Vrouwenvereniging Helpt Elkan der het erelidmaatschap uitgereikt te krijgen. „Ze is een begrip in onze vereniging. Wij hebben als bestuur dit ini tiatief genomen wegens haar grote inzet gedurende de 33 jaar dat ze al lid is", aldus bestuurs-secretaresse T. Bolijn-Okkerse. Mevrouw De Waal die 73 jaar oud is wenvereniging altijd graag. Ik ga nog en een geboren en getogen Bruse wil steeds met evenveel plezier naar de al die lof wat relativeren. ,,Ik ben bijeenkomsten. Zonder geldige reden niet meer dan een ander hoor. Ieder- blijf ik niet thuis Mevrouw De Waal een in de vereniging doet zijn best. begon met haar enige 'hobby' op En ik deed het werk voor de vrou- veertigjarige leeftijd nadat ze terug kwam in Bruinisse na een evacuatie naar Souburg vanwege de waters noodramp. „Toen kon het want de i kinderen waren wat groter. Maar voordien moest ik thuis wezen want ik had in 1946 mijn man verloren en wij hadden drie kleine kinderen". Handen uit de mouwen De Hervormde vrouwenvereniging die in 1947 in Bruinisse werd opge richt bestond toen zes jaar. Zoals ook uit de naam blijkt was (en is) de ver eniging sterk verbonden met de kerk. Behalve ontspanning en educatie was het doel om waar nodig te helpen. „Vanwege de naam waren we wel ge noodzaakt om de handen uit de mou wen te steken". Dat gebeurde via huishoudelijk werk bij ouderen en hulpbehoevenden en het schoonhou den van de kerk. Dat laatste gebeurt nog steeds maar de hulp aan gezinnen is uitgestorven omdat dat is overge- SCHARENDIJKE - De hond van J. P. uit Serooskerke is na een zwerf tocht van enkele dagen weer boven water. De herder is donderdag 4 de cember in Scharendijke teruggevon den. nomen door andere instanties. De vereniging telt momenteel 54 leden. Ooit was dat aantal 73 maar volgens secretaresse Bolijn vergrijst Helpt Elkander Het jongste lid is veertig jaar en het oudste 89. ,,We zouden er graag wat jonge mensen bij hebben". In 1960 werd mevrouw De Waal lid van het bestuur in de functie van se cretaresse en tijdens de jaren daarna werd zij vice-presidente en verschil lende keren waarnemend presidente. De taak van presidente was namelijk per traditie voorbehouden aan de vrouw van de dominee. En daarin was uiteraard nogal wat verloop. Me vrouw De Waal maakte zich verder verdienstelijk door het verzorgen van inleidingen over bijbelgedeelten en het voordragen van gedichten ten behoeve van de twee-wekelijkse bij eenkomsten. Het eerste gedeelte daarvan wordt namelijk altijd met eigen krachten ingevuld. Verder zet te ze zich bijzonder in voor de organi satie van verschillende bazaars die ten behoeve van een goed doel wer den georganiseerd. „Ze stond altijd in de rommelhoek met tweede hands spullen". „Ze stond altijd klaar. Je kon nooit iets aan haar misvragen", aldus het bestuurslid Bolijn die benadrukte dat het Bruse bestuur voor het eerst het initiatief nam om een erelidmaat schap aan te vragen bij het hoofdbe stuur, want Helpt Elkander is een landelijke vereniging. Tijdens de laatste bijeenkomst nam mevrouw De Waal afscheid als bestuurslid van wege haar leeftijd. En toen werd zij 'overvallen' door het erelidmaat schap dat haar door presidente N. de Korte-Padmos werd uitgereikt. Het voltallige.bestuur zong haar toe en zij kreeg twee boeken aangeboden. „Het was heel leuk maar toch ben ik een mens die liever op de achtergrond blijft want we gaan allemaal graag naar de vrouwenvereniging", zegt ze. De oorlog van 1940-45 heeft veel schade aan het toch al schaarse hui zenbestand aangericht en van nieuw bouw was in die tijd geen sprake. Een woningnood dus na de oorlog en het was Zeelandia, die met het oog op de toekomst de handen uit de mouwen stak. Letterlijk, want er moesten hui zen worden gebouwd. Eerst alleen voor het eigen personeel, maar later ook via Beter Wonen voor de overige eilandbewoners. Kloet was hier van af de oprichting bij betrokken. Chef Als produktie-chef bij Zeelandia werd hij als een vanzelfsprekendheid bij het werk betrokken; hetgeen door een bestuursverkiezing van de personeel-woningbouwvereniging werd bevestigd. Ook Kloet kon niet voorzien, dat er nog bijna veertig jaar woningbouw zou volgen voor hem. Advertentie per per dag, per week, per maand, per.... Zierikzee - 4951 Auto Louis Goedbloed Advertentie Nationale en internationale verhuizingen Emigr^tieverpakkingen Opslag boedels Overzeese verhuizingen „Je moet eigenlijk de situatie van die tijd voor je hebben om te begrijpen, dat je vanzelfsprekend aan de slag ging. Je werkte bij Zeelandia en kwam daardoor vanzelf in de wo ningbouw terecht. Ik vind dat het door dit bedrijf verzette werk wei eens onderbelicht wordt", verhaalt Kloet. Hierbij denkt hij ook aan het boek 35 jaar Beter Wonen van wijlen Cou mou. „Ik begrijp het wel, maar ei genlijk komt Zeelandia niet voldoen de uit de verf. Ook Coumou zelf liet zijn werk achterwege. En dat terwijl hij toch de bouwer van Schouwen- Duiveland was". Maar in het prijzen van Zeelandia benadrukt Kloet ook wel, dat het bedrijfsbelang was om de personeelsleden van goede huis vesting te voorzien. Nauwelijks bekomen van de oorlog of er diende zich de watersnoodramp aan. Wederom een enorme huis vestingslag voor de eilandelijke be volking. Kloet werd in die tijd aange wezen als woningverdeler. Samen met nog anderen moest hij het schaarse aantal woningen verdelen onder de vele woningzoekenden. „Dat moest je met gevoel doen eigen lijk. Tegenwoordig is hier een punten systeem voor en niet dat ik hier iets tegen heb, maar het past niet écht bij mij", vertelt de Beter Wonen-man, die liever een eigen beoordeling aan de aanvragen geeft. Want uit een puntensysteem komt niet altijd de urgentie naar voren; er vervolg pagina 2 Advertentie uw voor Schouwen en Duiveland Telefoon 01116-1370 b.g.g. 1585 of 1385 Mv De oorkonde van mevrouw B. de Waal-Jumelet. Kwart miljard galden in 1987 WORDT WEER. Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Zonnig Eerst nog regen en later in de avond van het westen uit opklaringen en droog. Morgen overdag zonnige pe rioden. Middagtemperatuur 8 gra den. Een westenwind 6 tot 7 morgen ochtend snel afnemend 4 tot 5 en later op de dag 2 tot 4 Beaufort. Minimum temperatuur komende nacht 5 gra den. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 9 dec.: Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuid 5 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag; 90% Min.temp.; 6 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht; zuid 6 Dinsdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 6 dec. Zon op 08.32, onder 16.29 Maan op 13.03, onder 22.07 7 dec. Zon op 08.33, onder 16.28 Maan op 13.19, onder 23.32 8 dec. Zon op 08.34, onder 16.28 Maan op 13.31, onder Eerste Kwartier: 8 dec. (09.01) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een regenachtige en winderige Sinterklaasnacht leidt, voor morgen een dag in met opkla-'- ringen en slechts een enkele bui. De temperatuur in de middag is onge veer 9 graden, dat. is rond 2 graden boven normaal. De wind neemt af tot matig en waait uit westelijke richtin gen. Deze tijdelijke weersverbetering wordt veroorzaakt door een zwakke rug van hogedruk tussen een naar het oosten wegtrekkende depressie en een nieuw lagedrukgebied dat rich ting IJsland koerst. Na het weekein de passeert dan weer een nieuw re- gengebied. Daarna blijft het wissel vallig met iets lagere temperaturen. SEROOSKERKE - Leden van het dievengilde hebben hun slag geslagen in een bouw keet aan de Dorpsweg in Se rooskerke. Uit de keet, die eigendom is van bouwbedrijf R. uit Zierik zee, is naar het zich Iaat aan zien een aanzienlijk bedrag aan gereedschap, waaronder een waterpasinstrument ont vreemd. De schade aan de bouwkeet bedraagt 150,—. Van de daders ontbreekt op dit moment elk spoor. ZIERIKZEE - Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat blijft vasthouden aan voltooiing van de versterking van zee- en rivierdijken in respectievelijk 1990 en 1998. Voor het komend jaar heeft zij 22 miljoen gulden extra uitgetrokken voor het verster ken van de zeeweringen. Daarmee komt het totale budget voor dit werk in 1987 op ruim 200 mil joen gulden. Samen met het bedrag voor de rivierdijken wordt er volgend jaar 250 miljoen besteed. De minister meldt in de bijgestelde planningschema's voor de zee- en ri vierdijkversterkingen, die zij aan parlement, provincies en de Unie van Waterschappen heeft gestuurd, dat van de ongeveer 1300 kilometer zee weringen die ons land beschermen dit voorjaar 1063 km op Deltasterkte was gebracht; 120 km dijken waren in uitvoering cn de resterende 116 zijn in voorbereiding. In 1987 kunnen bijna twintig nieuwe projecten voor ver sterking der zeeweringen van start gaan. Het streefjaar voor de voltooi ing van alle zee- cn dijkversterkin gen, namelijk 1990, blijft haalbaar, zo schrijft do minister in haar begelei dende brief. Zij maakt daarbij - even als vorig jaar - een voorbehoud voor die dijkversterkingen, waarbij de technische of procedurele problema tiek een tijdige voltooiing verhin dert. Van de ongeveer 1000 kilometer ri vierdijken in Nederland moet tot 1998 nog zo'n 600 km worden ver sterkt. Dit jaar is er 37 km in uitvoe ring. Uit het programma blijkt dat achttien nieuwe projecten voor de ri vierversterkingen in 1987 in uitvoe ring kunnen komen. Daarvoor steil de minister 45 miljoen gulden be schikbaar. Aan de verbetering van de zee- en rivierdijken moet in het totaal nog zo'n twee miljard gulden worden uit gegeven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1