DAGENLANG REIS BROCHURES DOOR GEBLADERD? J0i DE GROTE ONBEKENDE Publiek wacht tot het laatste moment met Sinterklaas-inkoop Films in Concertzaal t ACH, NEEM DAN OOK EVEN DE TIJD VOOR DE BESTE VERZEKERING. ALGEMENE ZEEUWSE/MIDDELBURG Sloopregeling binnenvaart Zijreflector verplicht i I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 4 december 1986 Nr. 24045 5 ZIERIKZEE - Doordat Sinterklaas dit jaar op vrijdag valt, stellen veel mensen de aankoop van Sinterklaas cadeaus tot het allerlaatste moment uit. Dat valt op te maken uit mededelingen van grootwinkelbedrijven en de speelgoedhandel. De in speelgoed gespecialiseerde winkels melden topverkopen, terwijl de grote warenhui zen die pas deze week verwachten. De speelgoedwinkels denken zelfs een deel van de markt bij de warenhuizen te hebben weggesnoept door een andere benadering van het publiek. J. Luimstra, woordvoerder van Otto Simon, een van de grootste speelgoedgroothandels in ons land, constateerde dat de Sinterklaas-drukte veel groter is dan in voorgaande jaren. ders speelgoed goedkoper is, kunnen ze desgewenst de aankoop retourne ren en krijgen ze het geld terug. Tij dig inkopen hoeft daardoor niet te betekenen dat een klant duurder uit is, aldus Keizer. Hij becijfert dat dit jaar voor een miljard gulden aan speelgoed wordt uitgegeven door de Nederlandse be volking, wat een groei zou betekenen van 2 tot 3 procent ten opzichte van het voorgaande jaar. In de laatste drie maanden van het jaar wordt vol gens hem 40 procent van de totale om zet behaald. Meer dan in vorige jaren letten kopers op de kwaliteit van het speelgoed, aldus Luimstra. ,,In de ..recessie-jaren" werd veel meer op de prijs gelet. Bij de pluche poppen en beesten bijvoorbeeld valt nu de keuze dikwijls op de betere kwaliteit uit het Verre Oosten, terwijl voor dat zelfde geld een veel grotere pluche pop - van mindere kwaliteit - uit Oosteuropese landen te koop is", meent Luimstra. Pony De verkoop van het meisjesspeel goed ,,My little pony" wordt door Luimstra een onovertroffen succes genoemd. ,,In de historie van de speelgoedverkoop is het nog niet eer der voorgekomen dat gemiddeld elk meisje in de leeftijdscategorie van vier tot tien jaar goed is voor veertig door de consument aan een produkt bestede guldens "x Ook in de tiener- poppenmarkt met Barbie"achtige figuren, groeien de verkopen nog steeds. Voor de wat oudere jongens vliegen radiografisch bestuurde voertuigen de winkels uit. Luimstra verklaart dat door de betere betaal baarheid in vergelijking met voor gaande jaren. Al voor ongeveer zeven tig gulden kan zo'n van afstand bestuurd autootje door de huiskamer rijden. Bij de kleuters zijn poppen die bij het knuffelen licht geven, „Glowies", volgens Luimstra erg in trek. De HEMA is tevreden over de Sin terklaasverkoop van speelgoed en al lerlei andere cadeau-artikelen. Door het milde najaarsweer blijft de ver koop van de zogenaamde koud- weerartikelen, zoals sjaals en wan ten, achter. Evenals vorig jaar stellen veèl mensen hun Sinterklaas-aanko pen tot het allerlaatst uit, aldus een woordvoerster maandag. De verkoop van pluche beesten en poppen is bij de HEMA boven verwachting. Deze worden volgens de woordvoerster niet alleen als knuffels gebruikt, maar dienen bij de wat oudere kinde ren ook als sierobjecten in de slaap kamer. Drs. T. Dreesmann, directeur van de zestig Vroom en Dreesmann- warenhuizen in Nederland, vindt het nog te vroeg om voorspellingen te doen over het verloop van de koop- drukte voor Sinterklaas. De verjaar dag van de Goedheiligman valt vol gens hem zo gunstig dat het waren huisconcern het hoogtepunt van de verkoop pas in de laatste dagen voor 5 dcember verwacht. De Lego oorlog" die vorig jaar ontstond door allerlei kortingsacties - tot wel 40 procent - zal dit jaar als het aan Vroom en Dreesmann ligt niet nog maals gevoerd worden. ,,In 1985 heeft de handel zich door de onderlinge concurrentiestrijd letterlijk arm ver kocht", aldus Dreesmann. Ook bij Vroom en Dreesmann blij ven de verkopen van op de winter ge richte goederen uit. Volgens Drees mann heeft het publiek wel meer te besteden, maar wordt het geld vooral in dure goederen gestoken, zoals auto's of in reizen. ,,Onze warenhui zen moeten hun marktaandeel daar om ten koste van andere vergroten". Dreesmann bestrijdt de stelling dat de Sinterklaasviering het van Kerst feest dreigt te verliezen. ,,Dat wordt al jarenlang verondersteld, maar is nog nooit bewezen. Wij geloven dat de mensen Sint en Kerst vieren". Omzet Bij de Bijenkorf wordt volgens een woordvoerster een omzet verwacht die hoger is dan vorig jaar, zeker bij het speelgoed. Het warenhuis is nu al tevreden over de verkoop, maar ver wacht eveneens dat het publiek in de laatste dagen van de week nog be langrijke aankopen doet. Bij de lan delijke keterl van speelgoedwinkels Bart Smit is de verkoop wel vroeg op gang gekomen. Woordvoerder Th. J. O. Keizer schrijft dat toe aan een ac tie die al zés weken geleden startte. Als klanten kunnen aantonen dat el- AMSTERDAM - Bij de Sinterklaas- veiling van oude poppen en speel goed bij Sotheby Mak van Waay in Amsterdam is woensdag ruim 25.000 gulden betaald voor een opwindbare blikken speelgoedboot. Nog nooit eerder werd op een Nederlandse vei ling zoveel geld neergeteld voor een stuk speelgoed, aldus het veiling huis. Het schip, de rivierboot Tjikini, werd in 1905 door Marklin gemaakt en gekocht door een Engelse verza melaar. DEN HAAG - Nederland heeft zijn internationaal concours voor jong muziektalent. Het eerste omvat zes concerten op 12 en 13 december in het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Er treden uit ons land negen tien solisten en vier orkesten op en uit het buitenland elf solisten en twee ensembles. De deelnemers va riëren in leeftijd van acht tot 21 jaar. Bij Bart Smit zijn de toppers gro tendeels dezelfde als elders. Opmer kelijk zijn volgens Keizer de onge kende aantallen sleeën die al verkocht zijn. In de 68 winkels van Bart Smit gingen er al ruim 4.000 over de toonbank. ,,En dat terwijl de eerste sneeuwvlok nog moet vallen", aldus Keizer. Eveneens opvallend is volgens hem dat het ouderwetse speelgoed, zoals winkeltjes en pop penhuizen, het nog steeds heel goed doet. Bij de spelletjes heeft Bart Smit goede verkoopcijfers met Pisa, een wankele toren waarop poppetjes geplaatst moeten worden. De Nederlandse spellenfabriek Jumbo zag Pisa uitgeroepen tot speelgoed van het jaar. Woordvoerder W. Berns van Jumbo weet te melden dat het spel al geheel is uitverkocht. De volledige voorraad van 50.000 stuks is aan de winkels afgeleverd. De fabriek, die momenteel al bezig is met het maken van nieuwe spelletjes voor het volgende seizoen, ziet geen kans om nog voor de Kerst Pisa's" aan de winkels te leveren, aldus Berris. G. R. M. Poort, manager van de Speelboom-groep, 140 speelgoedwin kels van zelfstandige ondernemers die onder dezelfde vlag opereren, zegt dat de verkoop „buiten verwach ting goed loopt" Hij schrijft de gun stige ontwikkeling toe aan de specia le manier waarop de Speelboom het publiek benadert. Poort krijgt signa len dat warenhuizen minder speel goed verkopen dan ze gewend zijn. „Wij bieden het publiek goede voor lichting en een ruim assortiment. Doordat winkeliers zich bij onze ke ten aansluiten kunnen ze fraaie fol ders bieden en een goede presentatie. Het speelgoed is vrijwel overal even duur. De keuze wordt dan bepaald door andere factoren. Warenhuizen hebben het daarom lastiger, want zij bieden nu eenmaal minder service. Een opa en een oma die om een „transformer" komen vragen voor hun kleinkind krijgen bij ons de juiste aandacht". Een voorbeeld van een andere ma nier om zich van de warenhuizen te onderscheiden noemt Poort de „Speelboomclub", waar kinderen voor een rijksdaalder lid van kunnen worden. In ruil daarvoor krijgen ze bijvoorbeeld een speciaal blad en kunnen ze meedoen aan prijsvragen en acties. Al 100.000 kinderen hebben zich volgens Poort bij deze club aan gemeld. Bij de Speelboom-winkels zijn dezelfde trends waarneembaar als elders. Uit verkoopcijfers van winkels uit het gehele land maakt Poort op dat televisie erg belangrijk is voor de verkoop van bepaalde soor ten speelgoed. Als voorbeeld noemt hij dat in de gebieden waar de tv- satelliet Sky Channel ontvangen kan worden, de verkoop van heldhaftige science fiction-figuren die in pro gramma's voorkomen, aanmerkelijk hoger ligt dan in plaatsen waar Sky Channel niet is te zien. Advertentie A Vrijdag: 5 december Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Leven met borstkanker. Afl. 1. 14.30 uur Sons and daughters, Australische serie. 15.35 uur Stop en stap, serie ver- keersprogramma's voor kinderen. 16.00 uur Wie komt er alle jaren? Sint Nicolaasprogramma, vol verrassin gen en surprises, gepresenteerd door vele verschillende TROS-omroep- (st)ers, waaronder Bassie en Adriaan, en Circus Custers. 16.45 uur TROS Pop Formule. Pre sentatie: Linda de Mol en Jeroen Soer. 17.30 uur Journaal 17.46 uur TROS Sport 18.15 uur De mooiste foto's maak je zelf, 8-delige cursus basisfotografie. 18.30 uur Cursus Biotechnologie. Les I. 19.00 uur Bassie en Adriaan, kinder serie. 19.05 uur Knight rider, Amerikaanse serie. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Dossier Verhulst, 12-delige Nederlandse dramaserie geschreven door Hans Keuls. Afl. 5. 21.25 uur De TROS TV-Show, praat programma van Ivo Niehe. 22.20 uuur TROS Aktua Special: Oh, kom er eens kijken. Filmimpressie van het reilen en zeilen tijdens de da gen van de Sint-Nicolaas-inkopen in Hoog Catharijne, overdekt winkel centrum te Utrecht. 22.50 uur Simonskoop, filmrubriek van Simon van Collem. 23.20 uur Journaal 23.25 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 23.30 uur 'n Moordbandiet, Franse speelfilm van Georges Lautner. Nederland 2 09.00 uur Plaatjes kijken, afl. 3. II.00 uur School-tv Weekjournaal, afl. 12. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Pakjesavond met Disney. T.g.v. pakjesavond ontvangt presen tatrice Natascha van der Zwaan een aantal kinderen. 20.20 uur It's all in the game, scholie renquiz. 21.10 uur Murder she wrote, thriller serie. 21.55 uur Kerk Vandaag, actualitei ten over kerk en samenleving. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Los sures, documentaire van Diego Echeverria over een van de armste Puerto Ricaanse buurten van New York. 23.28 uur Wilde Ganzen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 14.00 en 16.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Klein, klein kleutertje. 18.20 uur De snorkels, tekenfilmse rie. 18.45 uur Bingo, hitparade-program- ma gepresenteerd door Bart Peeters en Paul de Groeve. 19.15 uur Uitzending door derden: Programma van de Vlaams- Nationale Omroepstichting. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht 20.15 uur Serpico, Amerikaanse speelfilm uit 1973 van Sidney Lumet. 22.25 uur Première-extra, film- nieuws met Jo Röpcke. 23.25 uur Journaal en Coda: Knappe duivel, Dirk van Bastelaere. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.23 uur Intermezzo 19.25 uur Oshin, Japanse serie. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.10 uur Weerbericht met Kwidam, telefoonspel met Marleen Gordts. 20.25 uur De koele krijger, Britse spi onageserie van Andrew Morgan en Pennant Roberts. Afl. 4. 20.55 uur Europese culturen, docu mentaire serie van Georg Zauner en Fr. Thomas Aeckerle. Afl. 4. 21.55 uur Tenuto, laureatenconcert met jonge solisten. ZIERIKZEE - In de Zierikzeese Concertzaal draaien het komende weekeinde twee topfilms voor de liefheb bers. Zaterdag 6 en zondag 7 december is dat The Money Pit, terwijl maandag 8 december de rolprent van Roman Polanski 'Tess' vertoond wordt. De voorstellingen begin nen alle om 20.00 uur en zijn niet gebonden aan een mini mum leeftijd. De film Tess speelt zich af in het ne- gentiende-eeuwse Engeland, waar de arme boer John Durbeyfield ontdekt afstammeling te zijn van een oud ade- lijk geslacht. Wanneer John zijn dochter naar een naburig dorpje stuurt, in de hoop dat zij daar met de rijke tak van de familie in aanraking komt, begint de teleurstelling. Alles pakt anders uit dan verwacht. The Money Pit handelt over Walter en Anna, die een schitterend huis hebben gevonden aan een laan met fraaie bomen op Long Island. Er moet nogal wat opgeknapt worden, maar daar ziet het duo niet tegen op. Totdat bij het binnen gaan de voor deur eruit valt. Dan begint de barre werkelijkheid: dit huis is een Money Pit. AMSTERDAM - De Melkweg Gale rie in Amsterdam toont van 19 de cember tot en met 8 februari schilde rijen, tekeningen en objecten van Gustav Meist. Getoond worden ook ontwerpschetsen van zijn drijvende objecten. Dit zijn piramides en ku bussen die zich door middel van een pompmechanisme uit het water ver heffen en er weer in terugzakken. In het hetzelfde gebouw treedt op 13 de cember de Algerijnse groep Raina Rai op. Ruim een jaar geleden werd de Rai-muziek nog geboycot in de Islamitische Volksrepubliek. Op 13 en 14 december komt Judith Scherer naar de Melkweg. Het programma van deze in Zwitserland geboren en in New Yorke wonende artieste heet heroine - bride - utopie erotic be staat uit „drie gedichten in bewe ging". Aanvang 22.00 uur. ROTTERDAM - In Galerie Perspek- tief exposeren vanaf donderdag 4 de cember de fotografen Gabriële Basi- lico, John Davies, Gilbert Fastenaekens en Jannis Linders on der de titel stadslandschappen. ROTTERDAM - Aan de binnen- vaartvloot wordt dit jaar als gevolg van sloop 100.000 ton onttrokken en bovendien is er nog 200.000 ton aan gemeld voor sloop. Het streven is er echter op gericht om via de sloopre- geling binnenvaart in totaal 500.000 ton uit de markt te halen, zo deelde een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat mee. De huidige sloopregeling loopt op 1 januari af, zodat schippers nog maar beperkte tijd hebben om hun schepen aan te melden. Begin volgend jaar zal door de be trokken organisaties bekeken wor den hoeveel ton er in totaal voor sloop is aangemeld. Dan zal ook wor den bezien of het nodig is de sloopre geling nog enige tijd voort te zetten. Als het uiteindelijk lukt een half mil joen ton aan binnenschepen te slo pen, zal daarmee tien procent van de Nederlandse binnenvaartvloot zijn verdwenen. Met zijn vijf miljoen ton is de Nederlandse binnenvaart de omvangrijkste van West-Europa. De sloopregeling houdt in dat voor de sloop van de schepen uitkeringen door het ministerie van verkeer en waterstaat worden gegeven. Voor mo torvrachtschepen wordt 95 gulden per ton uitgekeerd, voor duwbakken 70 gulden per ton en voor sleepsche- pen 65 gulden per ton. DEN HAAG - Minister Smit-Kroes (verkeer) is niet van plan om in de eerste maanden van komend jaar nog de hand over het hart te strijken voor fietsers zonder rijreflectoren op het fietswiel. In antwoord op schriftelij ke vragen van de kamerleden Duyn en Roosen-van Pelt (beiden CDA) be vestigt zij dat de zijreflector na de jaarwisseling op alle fietsen die in het verkeer worden gebruikt moet zijn aangebracht. Dat geldt ook voor race-, trim- en crossfietsen. De algemene indruk is dat het pu bliek hier positief op reageert, zo meent de minister. Of de zij reflector ook op de bromfiets moet worden aangebracht staat nog ter discussie. Bromfietsen hebben mede door de snelheid een andere verkeerskarakte- ristiek dan fietsen, zo antwoord de bewindsvrouw. ROTTERDAM - Van 6 tot en met 31 december exposeert Alison Korthals Altes aquarellen en olieverfschilde rijen in de Art Gallery van het Hilton Hotel. AMSTERDAM - Bij Sotheby's in Amsterdam komt op 17 december tij dens een veiling van Chinese en Ja pans ceramiek en kunstvoorwerpen de collectie Luyt onder de hamer. Arie Adriaan Luyt (1888-1957) woon de achtereenvolgens in Bandjerma- sin, Singapore, Palembang en Sama- rinda. Zij ceramiek is vooral tussen 1920 en 1930 bijeengebracht. De col lectie Luyt is tot voor kort in langdu rig bruikleen geweest in museum het Princessehof in Leeuwarden. 53 „Heren, u betaalt," zei Baltimore Jones op zijn bij dergelijke gelegen heden spijtige manier. „De kansen zijn gekeerd, heren. U kunt nu een maal niet altijd winnen!" „Wat hebt u?" vroeg Anthony. „Straight-flush van de koning." „Dat spijt me geweldig," antwoord de Anthony bedaard, „maar ik heb een straight-flush van een aas." Hij legde zijn spel open. Baltimore had zijn hand al uit gestoken naar het pakje bankbiljet ten dat voor Anthony lag. Langzaam trok hij hem nu terug en begon het geld te tellen. „Er ontbreekt nog tweeduizend pond aan, meneer Jones." „Ik zal u morgenochtend een che que geven. Ik heb helaas niet zoveel contanten bij me." „Meneer Jones, ik heb mijn lieve tante op haar sterfbed beloofd dat ik nooit tijdens het pokeren een cheque zou accepteren. Ik ben ervan over tuigd dat u nog wel wat geld in een vestzakje of zo hebt zitten, als u de moeite wilt nemen even goed te zoe ken." Zuchtend stak B. J. de hand in de achterzak van zijn pantalon en haal de een pak bankbiljetten van vijftig pond te voorschijn. Hij was te verbaasd om iets te kun nen zeggen; zo'n pech had hij zijn le ven lang niet gehad. „Nog een kansje", zei hij, waarop Sandy de kaarten begon te geven. Maar het was een ander spel dan zo juist op tafel had gelegen en dat B. J. bliksemsnel had verwisseld. Hij keek naar zijn eerste kaart. In deze combinatie moet het ruitenaas of schoppenkoning zijn. Het was ruiten aas. Met een zucht leunde hij achter over. Aas, koning, vrouw, boer en tien van ruiten...Een onverslaanbaar spel. Hij legde zijn kaarten neer en begon meer te bieden. De pot liep hoger en hoger en eindelijk legde Baltimore Jones het laatste bankbiljet dat hij bij zich had, op tafel. Paul had zijn kaarten weggelegd toen er tweeduizend pond in de pot stond en Sandy had van het begin af aan gepast. „Ik denk niet dat u dit spelletje kunt slaan", zei B. J. en hij glimlachte al bij het vooruitzicht al zijn geld te rug te rijgen. „Wat hebt u"? vroeg Anthony. „Straight-flush van een aas". „Daar kan ik niet tegen op. Mag ik eens kijken?". „O, o, wat bent u toch ongelovig", zei Baltimore Jones glimlachend en liet zijn kaarten zien. Er lag inderaad een straight-flush van een aas, maar op de een of andere geheimzinnige manier was er nog een zesde kaart bij. „Dat spijt me", zei Anthony. „Zes kaarten...een teveel. Ik heb gewon nen". Woedend pakte Baltimore Jones het geld op. door EDGAR WALLACE „Leg dat neer", zei Anthony be daard. Sandy stond al bij de deur en de re volver in Anthony's hand was duide lijk zichtbaar. Van dat ogenblik af dat hij de ka mer verliet, tot op het ogenblik dat ze aan het Sud Station in Madrid in de trein stapten om naar Parijs te gaan. zagen ze Baltimore Jones niet meer. Juffrouw Bessie McCall, die met haar drie 'neven' een paar prettige dagen in de Spaanse hoofdstad had doorgebracht, sprak juist over Balti more Jones, toen Paul de coupé bin nenkwam. Anthony begreep onmiddellijk dat zijn vriend hem iets te zeggen had en liet juffrouw Bessie een ogenblik al leen. „Vriend Jones zit in de achterste wagon", zei Paul. „Alleen?" „Nee. In gezelschap van twee van de aardigste jongens, die ooit de guil lotine zijn ontsprongen. Ik geloof dat het nu ernst wordt". Anthony dacht een ogenblik na. „Ja", zei hij, „het wordt ernst. Tus sen Boulogne en Calais passerden we een lange tunnel en daar zal het ge beuren. Maar voor die tijd hoeven we ons niet ongerust te maken". Het bleek dat hij goed had gezien. Pas toen de trein in de tunnel voorbij Cap Criznez was, begon het te spo ken. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5