Zwarte Piet geeft ook, en hoe! in vogelvlucht Laken velders Fakkeloptocht Amnesty in centrum Zierikzee berichten keikbericbteri 4 15 Hl" Knutselen voor pakjesavond ZIERIKZEE - Het is niet alleen Sinterklaas, die geeft dit jaar. Ook Zwarte Piet doet er aan mee. Woensdagavond was hij in het Zweedse Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee om een halve liter bloed af te staan tijdens de bloedplasma- avond. Geen gewoon bloed, maar PietenbloedZwarte Piet, die bijzonder goed bevriend is met de in Kerkwerve woonachtige Leendert Oosse, legde uit waarom hij mee deed. ,,Als er straks een Piet van het dak afvalt, dan moet die toch geholpen worden. Enne... dat is speciaal Pietenbloed". Na het afstaan van het bloed (donkerrood), zag Zwarte Piet vast wat witjes. Donderdag 11 december ZIERIKZEE - Door de Amnesty-groep Sehouwen-Duiveland wordt donder dag 11 december een fakkeloptocht gehouden ter gelegenheid van de Dag van de rechten van de mens. Zo wordt sinds 1948 de 10e december genoemd, omdat op die dag door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties de Univer sele Verklaring van de Rechten van de Mens werd aanvaard. Tijdens de fakke loptocht, door het centrum van Zierikzee, worden folders uitgedeeld om op het belang van mensenrechten te wijzen. Met het aannemen van de Universe le Verklaring wilde men bereiken dat iets verschrikkelijk als de toen pas afgelopen Tweede Wereldoorlog nooit meer zou plaatsvinden. In een 3Q-tal artikelen werden allerlei rech ten en vrijheden geregeld die voor al le mensen, zonder onderscheid, beho- 'ren' te 'gelden. Maar, de plechtige uitspraken uit 1948 werden niet over al omgezet in wetten die rechtskracht hebben. Of andere ('nationale') belan gen werden hoger geacht dan de uni versele rechten van sommige burgers, die daardoor, in strijd met de Univer sele Verklaring, in de gevangenis kwamen en/of gemarteld werden. Naleving Om hier iets tegen te doen werd in 1961 Amnesty International opge richt. Deze organisatie stelt zich ten doel, de naleving van een aantal rech ten uit de UV te bevorderen en schen ding van deze rechten tegen te gaan. Voor het werk van Amnesty gaat het daarbij voornamelijk om de artike len die gaan over het recht'op leven, het recht op vrijheid van godsdienst en vrijheid van meningsuiting, het recht niet onderworpen te worden aan willekeurige arrestatie, detentie of verbanning, het recht gevrijwaard te blijven van folteringen en onmen selijke bestraffing. In dit jubileumjaar vraagt Am nesty speciale aandacht voor dezelf de groep mensen als waarvoor de eer ste actie ontstond, namelijk de Vergeten Gevangen. Mensen waar de wereld zelden of nooit van hoort om dat ze doorgaans geen invloedrijke vrienden of familieleden hebben. Daardoor zijn ze overgeleverd aan de willekeur van degenen die hem vast- ZIERIKZEE - Opgewonden kinderstemmen en glinsterende ogen lieten niets te raden over. De kinderen die met dozen en pakpapier hun toevlucht zochten in de bovenzaal van de Lichtboei in Zierikzee waren op knutsel-, frutsel- en fröbel-gebied heel wat van plan. Geen wonder zo'n middagje siirprise maken in de Lichtboei, waar voldoende materiaal was. Om een aardig presentje te fabriceren moet je met beide handen aangrijpen om op je gemak de meest zot te of juist artistieke pakjes te maken, zonder hierbij te worden gestoord door een glurende blik van een plagerig broertje of een overbezorgde moeder, die even om de hoek van de deur kijkt juist op het moment dat er een cadeautje voor haar wordt ..aangekleed". In tegenstelling tot vorig jaar, toen het ma ken van surprises in de Lichtboei het alleenrecht uari de kinderen was kon den nu ook volwassenen zich met schaar, lijm en gekleurd papier uitleven. Het ombouwen van melkkartonnen tot fraaie auto's en treinen al dan niet met een helpend handje van Corina van der Wekken en Toos van Steenis bleef echter, gezien het tijdstip zo vroeg in de middag toch meer een kinderaangele- genheia. houden, die hen een proces onthou den, die ontkennen dat ze vastzitten. De Schouwen-Duivelandse groep wil met de fakkeloptocht de aandacht op deze zaken vestigen. Allen die dit ini tiatief willen steunen worden uitge nodigd in de optocht mee te lopen. De start is om half 8 bij restaurant Mon- dragon. Door de groep wordt voor fakkels gezorgd. Inlichtingen zijn te krijgen bij de contactpersoon van de groep, Janneke van Genderen, tele foon 01115-2353. Beursbericht Markt Goes dinsdag 2 december 1986 Aardappelen Op auto geleverd en exclusief BTW: Bintje, veldgewas, directe levering, 13-16 cent per kg. Voeraardappelen 5- 5V2 cent per kg. Notering Rotterdamse Beurs d.d. 14-11-1986: Bintje 35-50 mm 8-9 cent per kg; Bintje 50 mm opwaarts 23V2- 24l/2 cent per kg. Uien Op auto geleverd en exclusief BTW: 35 mm opwaarts 6-16 cent per kg. Vlas Op auto geleverd en exclusief BTW: ongerepeld 41-59 cent per kg; afwij kende partijen 30-40 cent per kg. Granen, zaden en peulvruchten Prijzen per 100 kg en exclusief BTW: Tarwe, basis 16% 44,75- 47,25; tarwe, basis 16%, bak waardig tot 48,75; brouwgerst, basis 16%, 51,50; voergerst (uitmaal) 42,50; haver 41,50-/ 45,00; erwten, kleine groene 77,00 - 80,00; capucijners tot 79,00; bruine bonen, vrij van grond en halve basis 18% 122,5.0; karwij, boerenschoon 160,00- 180,00; karwij, prima doorsneekwa liteit 190,00; blauwmaanzaad, boe renschoon 210,00; blauwmaanzaad, prima doorsneekwaliteit 230,00. Hooi en stro Prijzen per 1.000 kg, op auto gele verd en exclusief BTW: Weidehooi, le snede 300,325,—; weidehooi, 2e snede 250,— - 275,—; dijkhooi 275,300,—; lucernehooi 400,— - 450,—; Veldbeemd 190,— - 220,-; Roodzwenk 140,- - 175,-; Raaigrassen 140,— - 175,—; gerstestro 130,155,—tarwestro 100,135,—; erwtenstro 150, 175,—; bruine bonenstro 130,— - 150,—; haverstro 120,130,—. Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 3-12. Prijzen per ki logram geslacht gewicht en ontvet: dikbillen extra kw. 9,20-/ 13,50; stieren: le kw. 7,70-ƒ 8,50, 2e kw. 6,40-/ 7,70; vaarzen: le kw. 6,80- 7,50, 2e kw. 5,80-/ 6,80; koeien: le kw. 6,60-/ 7,45, 2e kw. 5,75-ƒ 6,60, 3e kw. 4,75-/*5,75; worstkoeien 4,70-/ 5,60. Prijzen per kg geslacht gewicht: schapen 4,40 5,40; lammeren (rammen) 8,00-/ 9,00; lammeren (ooien) 7,30-ƒ 8,00. Prijzen per kg levend gewicht: Vet te kalveren le kw. 6,50-/ 6,75, 2e kw. 6,00-/ 6.50; varkens 2,70-/ 2.80; zeugen le kw 2,35-/ 2,45, 2e kw. 2,25-/ 2,35. Prijzen per stuk: schapen 120- 190; lammeren (rammen) 120- 210; lammeren (ooien) 100 180; melk- en kalfkoeien: le soort 1900- 2700, 2e soort 1400-/ 1900; melk en kalfvaarzen: le soort 1800-/ 2675, 2e soort 1300-/ 1800; guste koeien 1600-/ 2000; enterstieren 1500- 2100; pinken 975-/ 1575; graskal veren 600-/ 1000; mestnuka's stieren roodbont 400-/ 720 en zwartbont 250-f 490; mestnuka's vaarskoeien roodbont 300-/ 500 en zwartbont 200-f 350; weidelammeren 100- 190, bokken en geiten 30 125. Aanvoer: totaal 7466 stuks, waaron der: slachtvee 1403, stieren 264, ge- In 1874 werd het Nederlandse Rundvee-Stamboek (NRS) op gericht en in 1879 het Friesch Rundvee-Stamboek (FRS). Gedu rende de 19e eeuw waren al eerder plannen geopperd om tot oprichting van rundvee-stamboeken te komen en wel in ver band met de grote uitvoer van fokvee naar EngelandDuits land en Noord-Amerika. Een stamboek kon papieren verschaf- fen, zodat het land van oorsprong van de geïmporteerde dieren vaststond. Ook kon een stamboek dienen als adresboek voor hen die fokkers wilden kopen. Later kwam ook de verbetering van het rundveeen dan vooral de melkproduktie sterk naar voren. Tot rasverbetering kwam het evenwel niet meteen. Het 19e-eeuws vee vertoonde een grote verscheidenheid in li chaamsbouw, kleuren en aftekeningen. Dit staal vast, omdat er zeer betrouwbare omschrijvingen van ons vee uit die tijd be kend zijn. Alle rassen die. nu als zeldzaam of zeer zeldzaam gel den, waren toen aanwezig. Eén van de nu zeer zeldzaam voorkomende rundervariëteit is de z.g. Lakenvelder. Het woord Lakenvelder is bij velen, ook niet veehouders, geen onbekend woord. Als definitie zou ik de na volgende omschrijving kunnen geven: De Lakenvelder is een run dervariëteit in Nederland, die be zig is te verdwijnen. Het aantal is zo klein, dat men grote moeite heeft met de fokkerij van deze dieren, daar ze langzamerhand erg aan elkaar verwant zijn en men tot nauwe inteelt is gedwon gen. De naam is ontleend aan de brede witte band om het midden van het lichaam. Voor- en achter hand zijn beide zwart of rood. Geschiedenis Als we ons nu wat meer in het onderwerp De Lakenvelder gaan verdiepen blijkt, dat deze merk waardig getekende dieren niet van gisteren zijn en dat ze niet al leen in Nederland voorkwamen en voorkomen. Ook thans nog ko men dieren met deze markante af tekening voor in Oostenrijk, Zuid-Duitsland, Zwitserland, En geland, Amerika en zelfs in Mon golië. In al deze landen vormen ze echter evenals in Nederland een vaak onbetekenende minderheid. Bij nadere bestudering blijkt, dat in alle genoemde landen een zeer gering aantal veehouders of vee fokkers zich met de fokkerij van deze witlakense runderen bezig houdt. Hoewel deze dieren zeer waar schijnlijk steeds tot de minderhe den hebben behoord, blijkt er over hun bestaan hier en daar wel iets te zijn geschreven. Iemand die kosten noch moeite heeft gespaard om zoveel mogelijk ge gevens over de Lakenvelders te verzamelen, is Lord David Stu art, de voormalige president van de Belted Galloway Cattle Socie ty in Engeland, geweest. In zijn boek An illustrated history of Belted Cattle heeft hij veel we tenswaardigheden over deze run deren vastgelegd. Dat de Lakenvelders ook in ons land niet van jonge datum zijn, blijkt uit de Oxford English Dic tionary van het jaar 1772. In dit boek wordt het begrip: Sheeted Cattle" omschreven als: Zwart vee uit Nederland met een brede witte band om het midden van het lichaam". Hoewel de kunst schilders nu niet bepaald als des kundigen op veefokkerijgebied worden aangemerkt, is het opval lend, dat ook enkele schilders ty pisch getekende dieren op hun doeken uittekenden. Het oudste doek op dit punt is wel een stuk van de schilder Huisman (1650- 1727), waarop een zwarte Laken velder koe voorkomt. M. A. Koek koek liet een schilderij na waarop een rode en een zwarte Lakenvel der voorkomen. (Dit doek is geda teerd 1854.) Tenslotte wil ik wij zen op een schilderij van L. J. Klein, waawrop een weidelijk ta fereel met maar liefst 2 zwarte en 2 rode Lakenvelderskoeien voor komen. Hoewel ik aan deze be wijsstukken niet meer waarde wil toedichten dan ze als kunst stukken mogen hebben, kunnen W£ ons toch niet indenken, dat de ze' kunstenaars he; bekende zwart-wit-zwart patroon zomaar uit hun penseel heblen gezogen om het publiek ook eens iets on gewoons voor ogen te\schilderen. Bestaan Er zijn meer mensèn geweest die zich min of meer op weten schappelijke basis hebben bezig gehouden met het bestam en ont staan van de Lakenvelders. Om streeks 1925 hield de Baapise arts dr. Vriesendorp een dispVut met de Duitse hoogleraar aan le Uni versiteit van Berlijn, pr\fessor Schötter. De Duitse geleerie be weerde dat de Nederlandse La kenvelder een ondeugdelijk ras was en bezig was om uit te ster ven. Hierdoor rijpte bij dr. Vrè- sendorp het plan om te bewijzei, dat de Lakenveld-aftekening ui bonte individuen kon worden te ruggefokt. De heer Vriesendorp werkte op laboratoriumschaal en wel met bonte muizen. En inder daad gelukte het deze geniale fok ker om na 4 generaties de Laken veld-aftekening tevoorschijn te brengen op muizen. Het zou nu voor de hand liggend zijn, dat dr. Vriesendorp een verdediger zou zijn, dat de Lakenvelders ont staan zijn door een selectie uit bonte exemplaren. Hij had immers het bewijs gele verd. Hoewel deze onderzoeker De Lakenvelders. bewezen heeft, dat door selectie bepaalde kleurstof-concentratie te verkrijgen is op de uiteindet van het lichaam (voor- en achtei- hand, inclusief de benen) blijft hrj er bij, dat de Lakenveld-afteke ning ook spontaan optreedt bij eenkleurige dieren. Bij de fokkerij van cavia's ont stonden in een stam van uitslui tend zwarte dieren, plotseling ei spontaan enkele Lakenveld-gete\ kende exemplaren. Verder blijkt dat deze zeer typische aftekening in de praktijk ook optreedt bij d< fokkerij van kippen, varkens er geiten. De vraag blijft echter: hoè^ zijn deze zeer bijzondere dieren ontstaan? In zoverre de geleerden zich met deze materie hebben be zig gehouden, mogen we wel zeg gen, dat deze het hierover niet ge heel eens zijn. Waar men het wel over eens is, is dat de oerrunde- ren, waarvan onze hedendaagse koeien afstammen éénkleurig zij- in geweest (wildkleur). Ook is wel zeker, dat de witte kleurafte- keningen tijdens het domesticatie proces zijn ontstaan. Maar nu lo pen de meningen uiteen. Aan de ene kant is men van mening, dat de Lakenvelder-aftekening door selectie en fokkerskunst is ont staan, terwijl aan de andere kant wordt gedacht, dat deze typisch zwart-wit-zwart of rood-wit-rood tekening spontaan is ontstaan door de een of andere mutatie en dat daarna door bepaalde fokkers juist met deze dieren verder is ge fokt. De bekende veeteelt-publicist E. van Muylwijk heeft in de twin tiger jaren van deze eeuw zeer veel gedaan om deze fraaie dieren in stand te houden. In het jaar 1918 richtte hij voor dit ras een ei gen stamboek op. Uit die tijd zijn vooral door publicaties van de heer Van Muylwijk nog veel gege vens te achterhalen. Zo weten we dat Lakenvelders werden gehou den op de landgoederen van Baro nes van Pallandt te Laag-Keppel, van de familie Jochems op Dui- digt bij Den Haag en van de fami lie Bosch van Drakensteyn te La ge Vuursche. Ook vond men ze te Hilvarenbeek bij de familie Bou- man, bij Heekmeyer te Heeswijk, bij Kon te Leerdam en bij nog en kele families welke ik niet in dit stukje wil vernoemen. Toch wa ren er verschillende fokkers die van dat officieel gedoe niets moesten hebben en hun eigen gang gingen. Ook binnen het stamboek was het niet alles rozegeur en mane schijn. Door verschillen van me ning binnen het stamboek en na ruim 10 jaar was er voor het fok ken van Lakenvelders in stam- boekverband nog slechts zo wei nig belangstelling, dat deze vereniging werd opgeheven. Achteruitgang Dit is één van de redenen waar om het met de Lakenvelders toen snel bergafwaarts is gegaan. De ambitie was verdwenen. Een an dere reden waarom deze dieren steeds schaarser werden is het feit, dat men bij Lakenvelders - wil men een stal fraaie dieren op bouwen - voorrang moet geven aan de juiste kleuraf te kening bo ven de sterke vooruitgang in de produktie. Stap De eerste stap tot herstel van de Lakenvelderveestapel is door fokker Van Ginkel (een heel be kende fokker van Lakenvelders), die een goed getekend stierkalf aankocht bij de Kruijff om een beter tekeningspatroon op zijn Lakenvelders te krijgen. De heer lochems bewandelde echter ande re wegen en kocht in Schotland eei^Belted Galloway-stier ,,Bore- lant Harry" op het bedrijf van de vicevoorzitter van de Society in Schotland, mr. J. M. Fead Sproat. Dooreen foutieve vererving van ,,BorC.and-Harry" (hoornloze na- komelngen) konden deze dieren niet vddoen aan de vereiste stan- daardeïen en moesten noodge- dwongex afvallen. Heden ten dage ziet men nog dieren hpen zonder horens, en weten dai direct dat dat nakome lingen ziji van deze Boreland Harry. Om kort \e gaan door de stam van Van Ghkel kwam er weer enig leven ii de fokkerij. In het jaar 1976 wed de Stichting zeld zame huisdie-en opgericht. Een van de eersU rassen, die deze stichting onde haar hoede nam was de Lakemelder. Al met al blijft de Lakewelder zeer zeld zaam en kan dotr een goed opge zette foklijn en \itwisseling van fokdieren dit ras n stand worden gehouden en de kwaliteit zeer ze ker omhoog voere\. ARE HEIJBOER bruiksvee 999, jongvee 446, nuka's roodbont 1132, nuka's zwartbont 958, slachtschapen en lammeren 781, ge- bruiksschapen en lammeren 529, var kens 809, bokken en geiten 145. Overzicht: slachtvee: handel flauw, en prijzen lager; stieren: handel rustig, en prijzen iets lager; gebruiks- vee: handel redelijk, en prijzen ge lijk; jongvee: handel redelijk, en prij zen iets hoger; nuka's roodbont: handel rustig, en prijzen gelijk; nu ka's zwartbont: handel rustig, en prij zen gelijk; slachtschapen en lamme ren: handel rustig, en prijzen gelijk; gebruiksschapen en lammeren: han del rustig, prijzen gelijk; varkens: handel flauw, en prijzen gelijk; bok ken en geiten: handel rustig, en prij zen gelijk. Eierveiling Eiveba b.v. BARNEVELD, 3-12. - Aanvoer 1.693.440 stuks. Stemming: stabiel. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 55-56 gram 11,36; 60-61 gram 12,97 en 65-66 gram 13,50-/ 13,73. Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland ZIERIKZEE- Zaterdag 6 december, dienst met ds A. D. Muilwijck (bed. .H. Doop), 19.30 uur. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Wijckel en Sloten (toez.): M. D. van der Giessen, kand. te Groningen; te Oostermcer en Eestrum: M. D. v. d. Giessen, kand. te Groningen; te Lunteren: A. W. van der Plas te Bergambacht. Aangenomen naar Rotterdam-Zuid: P. Nap te Woerden; naar Middelhar- nis (deelgemeente Exodus): Sj. Brui ning, jeugdpredikant te Rotterdam- C. Bedankt voor Ede: H. F. Klok te Rijssen. Benoemd tot vooi?anger van de Ned. Herv. Evangelsatie te Drie- dorp: G. W. Nijhof, voo-ganger van de Herv. Evangelisatie Elm te Urk. Gereformeerde Kerken Beroepbaar m.i.v. 1 fbruari 1987: T. J. Edelman, miss. prei. v. d. Kerk van Schildwolde, p/a /^ndingscen- trum. Postbus 204, 3830 /E Leusden tel. 033-343244. Gereformeerde Kerken Vrigemaakt Beroepen te Bergschenhok: drs. J. van Benthem, kand. te Kanpen. Gereformeerde Gemeenten Aar»°enomen naar Harduxveld- Giessen dam: drs. ir. M. Buijgraaf, kand. te Rotterdam-C, die be'ankte voor Beekbergen, Gorinchem, £apel- le-Biezelinge, Leerdam, Nieuwekerk (Zld.), Oud-Beijerland en voorOud- dorp. Bedankt voor Middelburg-C.: t. J. Meeuse te Rotterdam-Zuid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4