FA. VERWIJS 2224 bellen Verkeerssituatie Raamstraat zware kluif verkeerscommissie Verschillende belangen spelen rol bij verkeerswijzigingen streeknieuws Restauratie bijna voltooid Roomboter amandel letters bestellen Boerin, een beroep?! Verkeersdode Sint- Maaitensdijk Uitreiking eerste boek ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 4 december 1986 Nr. 24045 3 Uw echte warme bakker ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D, L. van 't Leven. Chef-redactie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (tussen 18.00-19.00 uur); 01119-1941. Redactie (na 17.30 uur): 01110-5071. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaar f 156,50; losse nummers f 0,80, De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,40. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Eenrichtingsverkeer geen oplossing Met name het voetpad van het ge deelte van de onderbouw naar het po litiebureau stuitte op nogal wat be zwaren, omdat dit over het binnenter rein van het politiebureau zou lopen. ,,Met het oog op de politiewagens, die nogal eens met grote snelheid wegrij den en de plannen om een andere toe gang tot dit terrein te maken geen goede zaak", luidde de mening van de commissie. Groepscommandant A. Gerards van de rijkspolitie, deze merkte verder nog op dat de situatie in de Raamstraat van dien aard is dat een snelheid van 40 klometer al een hele klus is. Zelf had hij de door me vrouw Speelman genoemde noods- nelheden nooit geconstateerd. Aan de hand van een lijst mogelijke oplossingen besprak de commissie puntsgewijs de mogelijkheden en on mogelijkheden van de voorstellen van de medezeggenschapsraad. Het plan om een limiet van 30 kilometer per uur in te stellen bleek in verband met het verkeerscirculatieplan onmo gelijk te zijn. Ook het instellen van een parkeerverbod tegenover de uit gang van de school werd door de com missieleden niet enthousiast begroet evenals het idee van het bevestigen van verkeersspiegels. De commissie kon wel instemmen met het voorstel om de gele strepen op de hoek van de Regenboogstraat en Raamstraat wat te verlengen, zo dat auto's niet gedwongen zijn om de bocht te snijden. Commissielid J. W. Gudde kon het verbale geharrewar niet begrijpen. „Maak van de Raam straat éénrichtingsverkeer en het he le probleem is opgelost," stelde hij eenvoudig vast. Loco-burgemeester L. J. van Gastel en directeur D. D. J. van der Poel hielpen Gudde echter snel uit de droom. Éénrichtingsver keer in de Raamstraat betekent het verplaatsen van een probeem, want het houdt in dat het probleem naar de toch al moeilijke kruising bij de Westbrug wordt geschoven. Deze me ning werd ook door politieman Ge rards onderschreven. De verschillen de meningen hoe dit probleem het beste aangepakt kan worden deed Van Gastel ertoe besluiten om op kor te termijn een advies over dit knel punt te vellen. NOORDGOUWE - Het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt houdt dinsdag 9 december een tweede bij eenkomst met als thema 'Boerin, een beroep?!' In café J. van der Weijde te Noordgouwe komen in spelvorm tal van facetten van het boerin-zijn aan de orde. De bijeenkomst is voor alle belangstellenden bedoeld en begint om 20.00 uur. Na de opening met een kopje koffie is er om 20.15 uur een zogenaamd Boerinnenspel, waar een evaluatie op volgt. Het ZAJK heeft meerdere activitei ten op het programma staan voor jon ge agrarische vrouwen, waarover op een later tijdstip meer volgt in deze krant. Om nu al een idee te geven: 27 januari 'Ik leef nog'; 3 februari 'Kind en erf'; 10 februari 'Veiligheid en ge wasbeschermingsmiddelen'; 17 fe bruari 'Lichamelijke en geestelijke gezondheid in de landbouw' en 3 maart 'Hulpmogelijkheden in geval van een ongeval'. Alle bijeenkomsten worden in het Noordgouwse café ge houden en beginnen om 20.00 uur. Belangstellenden kunnen zich vooraf aanmelden bij Yvonne de Veer (01112-2015-9615, werk). Dit in ver band met de maximale groepsgroot te. ZIERIKZEE - Zijn het de belangen van de voetganger die de doorslag geven of prevaleren juist de belangen van de gemotoriseerde weggebruiker? Die afweging van be langen kwam meerdere keren naar voren tijdens de ver gadering van de commissie verkeer. Ook de mindervali- de medemens kwam in verband met de aanleg van een zogenaamde luie trap aan de Westhavendijk ter sprake. Dat er bij het treffen van algemene voorzieningen de nodige aandacht be steed moet worden aan de bereik baarheid ervan voor de mindervalide medemens is een bekend gegeven. In praktijk kan dit streven echter wei eens botsen met de verkeersveilig heid. Dit werd duidelijk tijdens de behandeling van het voorstel van de commissie publieke werken om tegen het talud van de Westhavendijk een zogenaamde luie trap, met aan weers zijden een fietsgoot aan te leggen. Commissielid J. W. Gudde stelde hierbij vast dat deze mogelijkheid niet geschikt is voor rolstoelers en vroeg zich af waarom het aanbrengen van een rolstoelhelling niet overwo gen was. Volgens directeur gemeente werken D. D. J. van der Poel is dit niet gewenst, omdat het fietsers en bromfietsers de gelegenheid biedt om eens lekker „bergafwaarts" te gaan. Die mening werd ook door groepscommandant der rijkspolitie, A. Gerards, onderschreven. Hoewel er binnen de commissie ge luiden te horen waren dat het jammer is dat de luie trap een aantal rolstoel gebruikers een fraai uitzicht op het water ontzegt kwam de commissie uiteindelijk toch tot een positief ad vies. Eveneens werd na rijp beraad be sloten om het advies van de commis sie publieke werken om het beschik baar stellen van een krediet van 65.000,— voor het doortrekken van de looproute Weststraat-Poststraat/ over te nemen. Het grote dilemma hierbij bleek de verhouding voetgtfi- gersbelangen versus middenstan/s- belangen te zijn. Het afsluiten vanöe Balie aan de zijde van de Varrètat ten einde de looproute Weststiéat- Poststraat door te trekken, blijkt bij de daar gevestigde ondernemersnog- al wat twijfels op te roepen, j Afsluiting Tot verbazing van C. Lcéemaate (CDA) die zich als ondernemer niets mooiers voor kon stellen daA een par keerterrein pal voor de za«k- De ver keersveiligheid moet voq alles ge waarborgd blijven was pe mening van de commissieleden H. Asma (PvdA) en W. F. Sprengemeijer (RU). Wat volgens J. W. Gudcp wel aange pakt moet worden is de/ommelige si tuatie op het parkeererrein tussen Balie en Varremarkt. Po praktijk is nu dat een aantal Automobilisten haar auto „stalt" buten de daarvoor bestemde parkeervakken. Om hier aan in de toekomstypaal en perk te stellen vond de conyiissie, die zich in meerderheid overiiens wel kon vin den in het plan on de Balie aan één zijde af te sluiterJHierbij werd wel de kanttekening geplaatst dat deze situatie een na/er onderzoek be hoeft. Het voornemen om het verkeer in de Breedstraat wat te stroomlijnen is door de dienst gemeentewerken om gezet in een ontwerp voor de herinde ling van het straatprofiel. Via het doortrekken van de rijbaan-breedte van de Bagijnestraat en het aanbren gen van een xevental parkeerplaatsen en enkele boompjes. Asma vroeg in dit verband of de wensen van de buurtbewoners al wa ren gehoord en hoe er gedacht werd aan het e\entueel aanleggen van speelplaatsjis. Een minder geslaagd idee in de ogen van directeur gemeen tewerken D.D. J. van der Poel en com missielid J. J. Geleijnse gezien de lig ging naast een rijbaan. Hoewel er heel wat vragen over dit plan op tafel kwamen kon een meerderheid in de commissie uiteindelijk akkoord gaan met dit herindelingsplan. Postbus Het idee dat de commissie verkeer in april lanceerde om een tweede postbus in de Manhuisstraat te plaat sen is door de directie van de Posterij en niet gunstig ontvangen. Het is geen oplossing van het probleem, dat de bestaande postbussen in de Post straat vaak voor met name minderva- liden onbereikbaar zijn door de daar gestalde fietsen en geparkeerde auto's. Met het aanbrengen van een tweede postbus is het probleem van de bereikbaarheid niet opgelost, om dat ook in de Manhuisstraat de nodi ge auto's geparkeerd staan. De direc tie van de Posterijen zegt derhalve niets voor het idee van de commissie te voelen. ZIERIKZEE - Nog: een kleine twee weken is een aantal medewerkers van de dienst gemeentewerken van Zierik zee regelmatig te vinden in en rond de achttiende-eeuwse korenmolen Den Haas op het Bolwerk. Nieuwe Bogerdstraat uit het puin te voorschijn kwamen zijn een nieuw bestaan als picknicktafel of zitje be gonnen. gemeente-ambtenaren zijn daar om het befaamde werken van de Dtelijke molens onder de knie te kjijgen, maar om de laatste hand te l/ggen aan de restauratie van deze cellingmolen. In het kader van deze /ace-lift is veertien dagen geleden een )egin gemaakt met de aanpassing /van de bestaande bestrating en het 'aanleggen van een nieuw pad rond de molen. Hiervoor zijn blauwe bazalt- keien gebruikt. Om het typisch Hollandse beeld van een draaiende molen tegen de achtergrond van een pittoresk haven tje een nog wat idyllischer tintje te geven voor hen die na een wandelin getje door de nauwe straatjes van Zierikzee even de kuierlatten willen ontzien en tevens een hapje willen eten, is er een toepasselijke picknick gelegenheid bedacht. Drie molenste nen van een oude oliemolen, die bij de sloop van het schoolgebouw in de Om de molen zoveel mogelijk in zijn oude glorie te herstellen wordt momenteel in het inwendige van het gevaarte met beleid gebroken en ge kapt, met het doel de tweede uitgang, die een jaar of zeven dichtgemetseld is weer in ere te herstellen. Met het originele picknickplaatsje, het typisch Hollandse keienpad, dat om een schrobbeurt vraagt en een vrolijk wiekende molen is de ge meente er nog niet, want om het ge heel een verzorgde aanblik te geven moet er hier en daar wat grond wor den opgehoogd en het struweel wat „gefatsoeneerd" worden, voordat toeristen en Zierikzeeënaars zich hier aangenaam kunnen verpozen. SINT MAARTENSDIJK - Door een verkcersqigcval is in Sint Maartens dijk op Dolen de 82-jarige L. A. Ver waal uitJud-Vossemeer om het leven gckome/- De man raakte met de rcchter/ielen van zijn auto in de berm, )ldus een politiewoordvoer der. Bij iet tegensturen raakte hij de mach/over het stuur kwijt en beland de a de overkant van de weg tegen een lpom. De man overleed ter plaat se, jvenals zijn in de auto zittende honl. Er is volop bedrijvigheid rond de molen op het Zierikzeese Bolwerk. Advertentie De verkeerscommissie wenst een nader onderzoek naar het parkeerterrein aan de Varreput. ZIERIKZEE - De verkeerssituatie in de Raamstraat blijkt een verhaal zonder einde te zijn. Dat viel te be luisteren tijdens de vergadering van de verkeerscommis sie van de gemeente Zierikzee toen directeur G. Kooman en adjunct-directrice M. Speelman van de openbare ba sisschool Binnen de Veste deze verkeersonveiligheid op nieuw onder de aandacht brachten. Het verkeer in de Raamstraat is volgens de directie van dezè openbare basisschool een voortdurende bron van zorg. „Met noodgang racen de auto's door de straat en de bijna onge lukken op de hoek Regenboogstraat- Raamstraat zijn niet op één hand te tellen". Met deze constateringen schetste mevrouw M. Speelman de verkeerssituatie, die volgens de me dezeggenschapsraad hoognodig aan gepakt moet worden. Directeur G. Kooman maakte dui delijk dat de maatregelen die het ge meentebestuur tot nu toe heeft ge troffen ontoereikend zijn. Het betege len van een stuk grasstrook, zodat hier fietsen geplaatst kunnen worden biedt voor de ouders, die hun kind netjes „afleveren" geen mogelijkheid om hun fiets even weg te zetten. De twee borden met de aanmaning om aan onze kinderen vooral toch te denken, die in de Raamstraat zijn aangebracht, zijn niet erg zichtbaar neergezet zodat het effect wordt afge zwakt. De medezeggenschapsraad van de ze openbare basisschool heeft dan ook opnieuw de kwestie bij het colle ge van b en w aanhangig gemaakt door de waslijst met mogelijke maat regelen voor de tweede keer in te die nen. Hoewel geluiden als verkeersvei ligheid regelmatig te horen waren tij dens deze vergadering konden de commissieleden toch niet akkoord gaan met alle alternatieven die de medezeggenschap in haar schrijven aangekaart had, al werd het pro bleem door het merendeel van de commissieleden wel erkend. ZIERIKZEE Beter Wonen Woningbouwvereniging Beter Wo nen houdt maandag 8 december haar najaarsledenvergadering in het Huis van Nassau te Zierikzee. De bijeen komst, die om 19.30 uur begint omvat ondermeer een verkiezing en de be groting voor 1987 met inbegrip van de meerjarenplanning en activiteiten voor 1987. VAC De Vrouwen Advies Commissie voor de woningbouw behartigt niet de belangen van de woningzoeken den, maar van de woonconsument. Uit eerdere berichtgeving zou deze doelstelling verkeert geïnterpreteerd kunnen worden. BU RGH-H AAMSTEDE Oproep De Stichting Westerschouwen Kul- tureel (de Bewaerschole) roept een ie der op, die oude en nieuwe merklap pen, stoplappen en oude naaigarnitu- ren heeft en die beschikbaar wil stel len voor een expositie in Burgh- Haamstede. De tentoonstelling loopt van 24 januari tot 14 februari. Alle materialen worden verzekerd en vin den een plaats in vitrines. Voor infor matie: 01115-1661 en 2541 en 01116-2006 en 1994. NOORDGOUWE Tweede Kamerlid Het enige Zeeuwse Tweede Kamer lid voor de Partij van de Arbeid John Lilipaly komt op maandag 8 decem ber naar het Dorpshuis te Noordgou we. Hij zal daar spreken over de maatregelen in het onderwijs en. de overige landelijke politiek. De bij eenkomst wordt georganiseerd door de PvdA afdeling Brouwershaven. Aanvang 20.00 uur. BRUINISSE Oud papier De Bruse zendingscommissie voor de Mbuma-zending haalt zaterdag 6 december weer oud papier op in de straten van Bruinisse. De organisatie vraagt het papier vanaf 08.30 uur ge bundeld klaar te zetten. GOES Spelavond De werkgroep voor lesbische vrou wen, Prima Donna, houdt vrijdag 12 december een spelavond in de Zuster straat 13 te Goes. De avond begint om 21.00 uur. GRONINGEN - Het aantal arbeids plaatsen in de suiker-, aardappelzet meel- en zuivelindustrie in de drie noordelijke provincies zal in de pe riode 1986-1992 met globaal 1.300 te ruglopen. In deze „agro-industrie" werkten in 1985 nog ruim 8.400 men sen. Het verlies aan arbeidsplaatsen is een gevolg van automatisering en minder goede vooruitzichten. RENESSE - In het slot Moermond te Renesse wordt op zaterdag 20 de cember. het eerste exemplaar uitge reikt van het boek De vogels van Schouwen-Duiveland. De voorzitter van de Natuur- en Vogelwacht F. Jan sen zal het boek overhandigen aan N. de Haan van de Vogelbescherming. De werkgroep Avifauna van de Na tuur- en Vogelwacht Schouwen-Dui veland, die het initiatief nam voor de uitgave van het boek, heeft de feeste lijke gebeurtenis gepland om 14.30 uur. Advertentie EN TOEN WERD ALLES ANDERS... Met pensioen gaan. Da's een nieuw begin. Met nieuwe omstandigheden. Ook fiscaal. Komt u daar niet uit? Bel dan even de BelastingTelefoon. Daar staan ze het hele jaar door voor iedereen klaar. Elke werkdag van 8tot5uur. En nog gratis ook! BEL GEWOON DE BELASTINGTELEFOON 06-0543.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3