Milieu-ambtenaar Veerman houdt vinger aan de pols FA. VERWIJS 2224 bellen Asselbergs nieuwe burgemeester Werk EHBO-vereniging Duiveland wekt zeer positieve reacties op c_ DE ZIERIKZEESCHE COURANT Grote brand Tholen Diefstal uit caravan Aanrijding Nieuwerkerk Roomboter amandel letters bestellen Kamerlid VVD in Nieuwerkerk WAT kTORDT HET ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vochtdoorslag De problematiek van vochtdoorslag via geïso- Prevaleren Aankopen Bridge Bij de afweging van belangen bij verkeerswijzi- Doordat Sinterklaas op vrijdag valt stellen veel Het damespaar Van der Wal en Walter werpt leerde spouwmuren dringt zich steeds meer gingen staat voorop welke groep weggebrui- mensen de aankopen uit tot het allerlaatste zich meer en meer op als ernstige gegadigde op. Vooral gevels op het zuidoosten hebben er kers de voorkeur krijgt; de vpetgarfgers ef het moment volgens mededelingen uit de groot- alles mee te maken. (Pag. 2). gemotoriseerde verkeer. (Pag. 3). winkelbranche. (Pag. 5). voor de opvolging van meervoudig bridgekam- pioen echtpaar Van den Berg. (Pag. 7). DONDERDAG 4 DECEMBER 1986 143ste jaargang Nr. 24045 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Nieuwe wensen komen voort uit die, welke gij zo juist vervuld ziet. Bossuet ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee heeft een nieuwe burgemeester. Met in gang van 16 januari komt mr. J. J. P. M. Asselbergs naar Zierikzee. Hij is mo menteel nog burgemeester van Sluis. Met deze benoeming is een einde gekomen aan de geruchtenstroom, waarbij Asselbergs al als belangrijkste kandidaat ge noemd werd. De nieuwe burgervader is geboren op 30 december 1946 en is dus 40 jaar. Hij is gehuwd en vader van een zoon (6) en een dochter (4). De WD-er is Rooms-katholiek en geboren in Bergen op Zoom. Asselbergs is af gestudeerd aan de Rijksuniversiteit van Leiden. Voordat hij in 1981 in Sluis werd benoemd, was hij werkzaam op het provinciehuis te Middelburg, waar hij zich toelegde op milieu en het kabinet van de Commissaris van de Koningin. Asselbergs heeft een groot aantal onbetaalde voorzittersfuncties: Zeeuwse Culturele Raad, de Patiënten Klachten Commissie van de Zeeuws-Vlaamse ziekenhuizen, de Stichting Streeklandbouwmuseum West- Zeeuws-Vlaanderen, het regionale Overlegplatform Zeeland voor de eerstelijns gezondheidszorg, Basis en eerstelijns gezondheidszorg van het RAVOS, de Stichting Promotie Zeeuws-Vlaanderen, de Zeeuwse Monu- mentenwacht en de Zeeuwse Musea en Oudheidkamers. Asselbergs heeft zich nu al bijzonder verdienstelijk gemaakt binnen de gezondheidszorg en de culturele uit wisselingen. Adviescommissie welzijnsbeleid NIEUWERKERK - „Het werk van de EHBO- vereniging Duiveland is erg belangrijk voor onze samen leving omdat het levensreddend kan zijn". In verschillen de bewoordingen uitten de leden van de adviescommis sie Duiveland deze mening tijdens de openbare vergadering die in het gemeentehuis te Nieuwerkerk werd gehouden. Zij kwamen dan ook tot het unanieme advies om de jonge EHBO-vereniging voor het tweede achtereenvolgende jaar een eenmalige subsidie toe te kennen. Was die vorig jaar nog 1000 gulden, ditmaal wa ren de commissieleden van mening dat er voor 1987 1750 gulden gevoteerd zou moeten worden in verband met de aanschaf van een beademingspop ten behoeve van de rea- nimatiecursussen, die de vereniging onder andere op de basisscholen verzorgt. den vraagt (gemiddeld vijf gulden) was het struikelblok waarom de com missie niet unaniem een tot eenmali ge subsidieverhoging wilde advise ren. De vereniging vroeg hierom wegens grote uitgaven onder andere om de documentatie met dia's te kun nen uitbreiden. „Bij een verdubbe ling van de contributie is de begro ting gelijk sluitent", merkte voorzitter Van Klinken op. Volgens P. B. Versteeg van de vereniging zouden verschillende mensen dan bedanken. De commissieleden Van den Ouden- Zwart en Braam hielden vast aan het oorspronkelijke jaarlijkse subsidie bedrag van 250 gulden terwijl de an dere leden wel een eenmalige bijdra ge van 200 gulden wilden voteren om het tekort van de vereniging op te vangen. A. van Klinken: Culturele Vereni ging Ouwerkerk kan best contribu tie verhogen. „Zo'n pop is onontbeerlijk bij dat werk. Dat hebben we kunnen zien bij een demonstratie", aldus commissie voorzitter wethouder A. van Klin ken. Het door de EHBO aangedragen bedrag van 3250 gulden dat met de aanschaf is gemoeid vond hij echter wat veel om te subsidieëren. ,,In het licht van de gemeentelijke financiële draagkracht bezien achten b en w een subsidiebedrag van 1000 gulden reëel", liet hij weten. De commissiele den dachten daar anders over. „Ge zien het belang van het EHBO-werk dat bovendien helemaal door vrijwil ligers wordt gedaan vindt ik het rede lijk om de helft van de aanschaf kosten, 1750 gulden te vergoeden", aldus M. Braam (SGP/RPF). Hij wees ook op de kosten die de vereniging moet maken voor herhalingscursus-, sen. Mevrouw G. van den Ouden- Zwart (VVD) vond 1000 gulden rede lijk en alle andere commissieleden spraken zich aanvankelijk uit voor „een zo hoog mogelijk bedrag". Maar na een discussie waarbij A. R. I. van den Hoek (CDA) herinnerde aan het opheffen van de BB en A. J. Bom wees op het belang van het EHBO vrijwilligerswerk voor het onderwijs kwam men tot een unaniem advies van 1750 gulden. De EHBO-vereni- ging werd twee jaar geleden opge richt. telt zeventig leden en geeft les aan 130 leerlingen verspreid over zes scholen, zoals uit een toelichting van C. Folmer bleek. Culturele Vereniging De lage contributie die de Culture le Vereniging Ouwerkerk aan zijn le- Verhuizing peuterspeelzaal De commissie werd het er over eens dat de Peuterspeelzaal Nieuwerkerk wel 685,20 extra zou moeten krijgen voor de herinrichtingskosten die wer den gemaakt wegens gedwongen ver huizing. De 300 gulden die zij derfden door hiervoor een week te moeten sluiten zagen zij niet zitten. Bom stel de nog voor dat geld bij het basison derwijs te halen dat tenslotte de oor zaak was van de verhuizing maar dat bleek begrotingstechnisch niet te kunnen. „Wij zijn leken en wij zijn eerlijk", aldus de dames C. G. Zuidgeest-Ver- steeg en A. Kuyvenhoven-van Spron- sen die de subsidie-aanvrage van het jeugdkoor Singers of the Lord kwa- Alle kennis van gevaarlijke stojj'en in Westerschouwen aanwezig BURGH-HAAMSTEDE - Of het nu grotere calamitei ten betreft als een vastgelopen naftatanker voor Bruinis- se of kleinere zoals het in de sloot stromen van enkele honderden liters dieselolie zoals deze week in Ellemeet gebeurde, altijd wordt de milieu-ambtenaar van de be treffende gemeente geconsulteerd. In vijf gemeenten op het eiland is dat een ambtenaar die bouw- en woningtoe zicht als hoofdtaak heeft en het milieu 'erbij' doet. In Westerschouwen echter ligt die verhouding precies om gekeerd. Sinds 1980 werkt daar de 30-jarige H. B. Veer man met als hoofdtaak milieuzaken terwijl hij er wat bouw- en woningtoezicht bij doet. men verdedigen. Voor de aankoop van een orgeltje hadden zij 3500 gul den nodig maar door de wijze waar op de begroting was opgemaakt was niet meer dan 60 gulden mogelijk. Commissielid M. Dalebout nam het voortouw om toch een eenmalig be drag van 300 gulden toe te kennen en kreeg de andere commissieleden mee. „Dan moet u voor de rest van het bedrag maar een lening afsluiten of een rommelmarkt Organiseren". De reserve op de begroting van de scoutinggroep Duiveland a 3500 gul den was er de oorzaak van dat de commissie vasthield aan een advies voor een jaarlijks subsidiebedrag van 250 gulden. Het scheelde zelfs een haar of men was zelfs daar vanaf ge stapt. „Zelfs zonder subsidie hebben ze nog een sluitende begroting", aldus Van Klinken. Op het advies van M. K. Romeijn van stichting Ontwikkeling Ouwerkerk speelde men toch dé zwarte Piet niet toe aan scouting en handhaafde het gebruikelijke jaar lijkse bedrag. De subsidieaanvrage van de Nederlandse Lever en Darm stichting werd door de commissie unaniem afgewezen. Van den Ouden: „We moeten verhoeden dat de ge meente zich gaat storten in ellenlan ge subsidies aan landelijke vereni gingen". RENESSE - Mevrouw W. P. J. uit Rotterdam deed bij de politie aangif te van inbraak en diefstal uit haar ca ravan die op camping de Prinsenhoe ve te Renesse staat. Het misdrijf gebeurde tussen oktober en begin de cember. Door de ontvreemding van onder meer een kleurentelevisie, vi deo, cassetterecorder, verrekijker en gereedschap loopt de schadepost in de duizenden guldens. NIEUWERKERK - Een aanrijding met lichte schade gebeurde dinsdag middag in Nieuwerkerk. G. J. B. M. uit Nieuwerkerk reed met zijn auto door de Deltastraat en werd daarbij verrast door J. C. M. R. uit Nieuwer kerk die met zijn auto vanuit een uit rit kwam, daarbij de bocht te ruim nam en tegen de zijkant van zijn auto reed. Beide auto's werden aan de lin kervoorzijde licht beschadigd. „Ik gebruik liever het woord leef milieu, want bij milieu denken men sen gelijk aan personen met geitewol len sokken die muren om natuurge bieden willen zetten en dat heeft niets met mijn werk hier te maken". Veerman omschrijft zijn taak als het ervoor zorgen dat de gemeente Wes terschouwen zich houdt aan de mi lieuwetgeving die gedurende de laat ste vijftien jaar door het rijk is vastgesteld. En ervoor zorgen dat het leefmilieu in de gemeente voldoet aan de eisen. „Ik houd de vinger aan de pols. Ik probeer te stimuleren dat de vergunningen die de provinciale en landelijke overheden en het water schap afgeven ook stroken met het gemeentelijk milieubeleid. „Bijvoor beeld de stortplaats aan de Hoosjes- weg. Van de gemeente mag daar en kel huishoudelijk afval worden gestort.. Dat wordt nu doorkruist dooi* het provinciaal bestuur dat daar verontreinigde grond wil gaan dum pen. Wij maken er bezwaar tegen dat 200 liter olie die vast zit aan grond wel mag worden gedumpt terwijl particulieren hun blikje afgewerkte olie er niet mogen brengen". Veerman, die de, opleiding HTS weg- en waterbouw plus cursussen milieukunde en gevaarlijke stoffen deed, verklaart zijn volle taak als milieu-ambtenaar in Westerschou wen door het toerisme. „Grote hoe veelheden mensen bij elkaar veroor zaken altijd problemen. Die proberen wij te voorkomen door ze té signale ren voor ze echt ontstaan". Veerman denkt daarbij aan lawaaioverlast, af valproblemen, drinkwaterproble men, stankoverlast en strandvervui- ling. „De recreanten zijn heel belangrijk voor ons. Mede daarom hebben we een calamiteitenplan om eventuele kustverontreiniging zo snel en effectief mogelijk op te vangen. De recreant mag er geen last van hebben. Dat is ook de reden waarom de dienst gemeentewerken in de zomer twe maal per dag over het strand rijdt om te kijken wat er is aangespoeld". Ook vanuit een andere invalshoek was het toerisme de aanleiding voor de benoeming van Veerman. „Van de campinggasten horen we bijna nooit iets. Maar in de zomerwoningen zit ten verschillende hooggeplaatste personen 'uit de politiek. Die weten precies hoe alle regeltjes zijn. Vaak beter dan de gemeente zelf. Daar wil de Westerschouwen een goed ant woord op hebben". Volgens Veerman is de samenwer- Grote groepen mensen bij elkaar veroorzaken altijd problemen. Milieu ambtenaar Veerman probeert die te voorzien en te voorkomen. Advertentie A. J. Bom: EHBO-vrijwilligerswerk belangrijk voor het onderwijs. THOLEN - Door een grote uit slaande brand in een antieke boeren schuur in Oud-Vossemeer op Tholen is in de nacht van woensdag op don derdag volgens de brandweer voor meer dan een miljoen gulden schade aangericht. De schuur, stammend uit de 17de eeuw, was pas volledig gerestau reerd. Het vee in de schuur, zestien stuks, kwam in de vlammen om. Ook alle landbouwwerktuigen in de schuur gingen verloren. De brand weer van het korps Tholen wist de boerderij naast de woning te behou den. Deze liep alleen lichte water schade op. De nablussing duurde don derdagmorgen nog voort. De tech nische recherche stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Uw echte warme bakker king met de andere eilandelijke ge meenten heel vrijblijvend. „Dat be perkt zich tot het gezamenlijk gebruik van de geluidsmeter die wij hier hebben. Drie jaar geleden was er sprake van het oprichten van een ge zamenlijke milieudienst. Door een politieke beslissing is dat niet door gegaan. Heel jammer", aldus de milieu-ambtenaar die denkt dat een dergelijke dienst er de komende ja ren voorlopig niet meer inzit. Wel is hij bereid om zijn kennis te delen met de buurgemeenten wan neer die daar behoefte aan hebben. „Het probleem van de gas verontrei niging door het naftaschip in Brui- nisse zou zich hier niet voordoen. Wij hebben alle kennis in huis om veront reiniging met gevaarlijke stoffen aan te pakken. Ook de brandweer hier is er op ingesteld doordat ze er veel mee bezig is geweest onder andere via oe feningen". Door de ervaring van Veer man worden ook andere zaken als de afvoer van verontreinigde grond en subsidie voor gevelisolatie ten behoe ve van geluidsoverlast vlot geregeld. „Het scheelt enorm als je de wegen kent". NIEUWERKERK - Het VVD- kamerlid J. te Veldhuis komt vrijdag 12 december naar het dorpshuis in Nieuwerkerk, waar hij spreekt over actuele politiek. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en wordt georganiseerd door de VVD, afdeling Duiveland. Na de pau ze is er voldoende gelegenheid om het kamerlid vragen te stellen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Later regen Vannacht weinig bewolking. Mor genochtend zonnige perioden, daarna toenemende bewolking. In de avond gevolgd door regen. Een krachtige aan zee harde wind uit zuid tot zuid west 6 tot 7 Beaufort. Minimumtem peratuur komende nacht 6 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 8 dec.: Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: west 5 Zondag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: zuid 5 Maandag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 5 dec. Zon op 08.31, onder 16.29 Maan op 12.41, onder 20.37 Eerste Kwartier: 8 december (09.01) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Morgen, vrijdag, is er veel bewolking. Die hoort bij een zo ne met slecht weer boven Engeland. Het regengebied komt langzaam onze kant uit en in de namiddag of avond kan het in het noordwesten gaan re genen. Het blijft zacht: komende nacht ligt het minimum bij circa 6 graden, morgenmiddag wordt het een graad of 11. Er staat een stevige zuid westen wind. In het binnenland is hij matig tot vrij krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig tot hard. Af en toe kan de wind daar zelfs stormachtig zijn. Het reeds genoemde regengebied trekt in de nacht van vrijdag op zater dag naar het oosten over ons land. Daarna, zaterdag overdag dus, ko men er enkele zonnige perioden. Het is dan iets minder zacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1