0.75 Jeugd Natuur- en Vogelwacht betrekt een nieuw onderkomen Nu met Hope Burgh-Haamstede ziet terug op prima concert B en w Middenschouwen mogelijk akkoord met deelname onderzoek In memoriam G. Heijboer DE ZIERIKZEESCHE COURANT Burgh, Burghsering 1 - Bruinisse, Dreef 2 Bij inlevering van deze Veldmarkt waardebon krijgt u van maandag 1-12 tot en met woens dag 3-12 2 mooie GOTHISCHE SIERKAARSEN in kadodoosje voor slechts WAT HET Verontreiniging sloten dieselolie Vandalisme ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muziekschool Drukke tijden Molestaties Omzetting De leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool Sinterklaas beleeft drukke tijden. Zeven dagen Het molesteren van scheidsrechters vormde Een opmerkelijke omzetting tijdens de rust van regio Schouwen-Duiveland trokken een bom- voor zijn verjaardaag bezocht de heiligman zes een van de belangrijkste onderwerpen van ge- de wedstrijd tussen DFS en De Meeuwen pak- volle Concertzaal met hun jaarlijkse uitvoering. kernen op Schouwen-Duiveland. Een impres- sprek tijdens de algemene najaarsvergadering te bijzonder goed uit voor de Burgh-Haam- (Pag. 2). sie. (Pag. 3). van het amateurvoetbal. (Pag. 4). steedse vierdeklasser. (Pag. 5). MAANDAG 1 DECEMBER 1986 143ste jaargang Nr. 24043 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De geheimen van natuur en mensheid worden door de ontdekkingen der wetenschap niet verkleind, doch vergroot. Talfourd Aan de Maarstraat te Zierikzee ZIERIKZEE - Met het doorknippen van de draden van een groot spinneweb dat de ingang van het pand nummer 12 aan de Zierikzeese Maarstraat versperde, werd het nieuwe onderkomen van de Jeugd Natuur- en Vogel wacht vrijdagmiddag feestelijk geopend. Deze officiële handeling werd verricht door het hoofd van de plantsoe nendienst Zierikzee J. J. Doeswijk en provinciaal consu lent Natuur- en milieu-educatie M. Wiersma. Beide heren symboliseerden met hun aanwezigheid de relatie tussen de gemeente Zierikzee en de Jeugd Natuur- en Vogelwacht. Voorafgaand aan de officiële opening vertelde coördinatrice van de Jeugd Natuur- en Vogelwacht Rita de Ligt aan de en kele tientallen belangstellenden op de straat voor het gebouw dat de ver eniging het spinneweb ziet als een symbool voor de onderlinge relatie tussen mens, dier en plant. „Wanneer ook maar een van de draden wordt verbroken is de relatie verstoord". Doeswijk uitte na het verbreken van het web zijn grote bewondering voor het werk van de Jeugd Natuur- en Vogelwacht die een afdeling is van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland. „Het is onvoorstelbaar wat zij op een lieve, voorzichtige maar doordringende manier weet te bereiken". Hij was van mening dat de kennis van en respect voor de na tuur door de vrijwilligers van de ver eniging op een veel betere manier wordt overgebracht dan door de oudere generatie tot nu toe. Wierïnga De grote kracht achter het Nieuws blad voor Tholen en Sint-Philips- land, de Eendrachtbode, Gabriël Heijboer is zaterdag tijdens een uit voering in Stavenisse onwel gewor den en na vervoer naar ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom op 66-jarige leeftijd overleden. De heer Heijboer was een bijzonder gewaar deerd mens, die zich naast zijn jour nalistiek werk (ondermeer voor de Nederlandse Nieuwsblad Pers) ook verdienstelijk heeft gemaakt voor or ganisaties binnen de regio. Heijboer begon in 1938 al met het publiceren van zijn streeknieuws, maar werd door de bezetter gesommeerd hier mee op te houden, nadat hij iedere medewerking aan de bezetter gewei gerd had. Na de oorlog ging hij ver der en bouwde de Eendrachtbode uit tot het blad, dat het momenteel is; een in aanzien staande informatie voorziening voor Tholen en Sint- Philipsland. Voor zijn verzetsactivi teiten werd de journalist benoemd tot Ridder in de orde van Oranje Nas sau: ópk ontving hij de ere-penning van Tholen. Ook nadat hij de krant (ber-.apsmatfg)-de rug toekeerde en de zaak in handen van zijn zoon Wim Heijboer gaf, bleef de heer Heijboer actief in het maatschappelijk leven. Tot aan zijn overlijden verzorgde de heer Heijboer de wekelijkse colomn op de voorpagina van de Eendracht bode, waarmee hij een wezenlijke bij drage wist te leveren aan de discus sies die in de regio werden gevoerd. Donderdag 4 december wordt de heer Heijboer begraven vanuit de Her vormde kerk in Sint-Annaland; aan vang 14.00 uur. van de Zeeuwse overkoepelende or ganisatie, die een steunfunctie ver vult voor iedereen die wat op het ge bied van milieu-educatie wil doen, was het van harte met hem eens. „Als je de Jeugd Natuur- en Vogel wacht de ruimte geeft gebeurt er van alles en nog wat". Hij sprak de hoop uit dat niet alleen Zierikzee, maar ook de andere eilandelijke overhe den dat zullen doen. „Dan zal het na denken over de natuur zowel door kinderen als volwassenen worden gestimuleerd". Het nieuwe onderkomen van de af deling werd eerder gebruikt door de Stichting Jeugd. Ter gelegenheid van de ingebruikname door de natuur vrienden was in het gebouw een ten toonstelling ingericht over de activi teiten van de afdeling. Die bestaan onder andere uit het organiseren van excursies, het verzorgen van achter grondinformatie en het opleiden van vrijwilligers tot gids. Velen uit deze laatste groep waren bij deze mijlpaal voor de afdeling aanwezig. Zij wer den aangevuld door vertegenwoordi gers van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland, de Zeeuwse Milieufederatie, de Stichting Jeugd, de gemeente Zierikzee en het IVN (In stituut Voor Natuurbeschermings educatie). Gulle geste Namens de Natuur- en Vogelwacht feliciteerde voorzitter F. Jansen zijn onderafdeling met het nieuwe onder vervolg pagin?-*^ Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Met het symbolisch doorknippen van een spinneweb werd het nieuwe onder- komen_van de Jeugd Natuur- en Vogelwacht geopend. Publiek enthousiast Advertentie Gulden per inwoner, mits kamer meer gaat bijdragen SCHARENDIJKE - Burgemeester en wethouders van de gemeente Middenschouwen zijn toch bereid mee te be talen aan het onderzoek naar de gevolgen van de aanleg van de weg over de Stormvloedkering, maar verbinden hier wel enkele voorwaarden aan. De Kamer van Koop handel en Fabrieken in Noord- en Midden-Zeeland moet een hogere bijdrage leveren en als er gelden vanuit de provincie vrijkomen voor het onderzoek, dan moet de deelname van de gemeenten goedkoper worden. BURGH-HAAMSTEDE - Een trotse mevrouw Vos- Simons werd na afloop van de uitvoering van „haar" ge mengd koor Nu met Hope, van alle kanten gefeliciteerd voor het optreden van het koor op deze avond. „Een van de beste uitvoeringen die we ooit zagen", meenden velen, waaronder echte kenners van de edele zangkunst. De ge heel gevulde zaal, waarin onder andere burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer met haar echtgenoot en wethouder J. Deïst en verder oud-dirigent M. Hogenstein met echtgenote en afgevaardigden van zusterverenigin gen, werd na het zingen van het Zeeuws Volkslied, harte lijk toegesproken door voorzitster M. Geleijnse-Meer- man die een ieder veel plezier en luistergenot toewenste. raad het Slavenkoor van Verdi. Het koor schitterde verder in het slotop- treden met de uitvoering van De Spijskaart van Zöller en niet te ver geten het goed in het gehoor liggende Don't cry for me Argentina in een be werking van Webber. Een goede ge woonte is het geworden om de zang avond af te sluiten met het bekende From the time you say goodbye, waarbij bleek dat de zaal ook meezin gen kon. Dit optreden waarborgde een door braak naar het uitwaaieren over het gehele eiland met diverse optredens. En daar sloot de zang van de mannen- afdeling zich volledig bij aan. Zij ga ven zich over aan de vertolking van enige Russische liederen van Djesa- char waaronder het relaas van Napo leon's veldtocht in Rusland beter be kend als het Platofflied. Hun kwali- Het nu reeds 55 leden- tellende koor begon de uitvoering met een zestal liederen, waarbij De echo van O. Las so veel applaus oogstte. Niet minder echter Wenn ich ein Glöcklein war van Engelhart en uit de oude voor- Het Middenschouwse college schrijft dit in een brief aan de Kamer van Koophandel. Zij sluit de moge lijkheid dus niet uit, dat ze met een voorstel naar de gemeenteraad gaat. Dat voorstel houdt maximaal een gulden per inwoner in. Dat het ge meentebestuur nu toch bereid lijkt om deel te nemen, vloeit voort uit een 'gevoel van saamhorigheid' en het feit, dat zij enige betrokkenheid bij de Dammenweg niet wil ontkennen. Duidelijk Desalniettemin maken b en w de kamer nogeens duidelijk, dat er voor Middenschouwen minder belang is bij het onderzoek dan voor bijvoor beeld Zierikzee en Westerschouwen. De kamer heeft dat in haar kosten- verdeelsleutel ook weergegeven door te stellen, dat deze twee gemeenten ieder 30% moeten opbrengen en de kamer zelf en Bruinisse, Duiveland, Middenschouwen en Brouwershaven ieder 10% van de kosten. Die 10% komt neer op een bedrag van circa 5 6000 gulden. Voor Zierikzee en Wes terschouwen dus 15 16000 gulden. Middenschouwen wil de bijdrage van de Kamer van Koophandel graag opgetrokken zien tot het niveau van Westerschouwen en Zierikzee. Mid denschouwen is de mening toege daan, dat het onderzoek in eerste in stantie bedoeld is voor de onderne mers. „Uw aandeel van 10% vinden wij in dat opzicht te gering. Hiermee heeft het er alle schijn van, dat u een onderzoek entameert op kosten van de lokale overheden", aldus het colle ge. De bijdrage voor Middenschouwen is „buiten alle proporties" en in ver houding tot het inwonertal of het aantal ondernemers betaalt Midden schouwen bij toepassing van deze verdeling relatief zelfs meer dan Zie rikzee en Westerschouwen, zo rekent de brief van b en w voor. Midden schouwen is bereid mee te blijven doen aan het overleg, mits de Kamer van Koophandel tegemoet komt aan haar wensen. En hiermee is de huidige stand van zaken deze, dat het Duivelandse col lege vooralsnog niets voelt voor een onderzoek; ook vanuit Brouwersha ven geen initiatieven van het college te verwachten zijn en Middenschou wen dus die gulden per inwoner in troduceert. In Westerschouwen zijn de reacties op het onderzoek overwe gend positief, zo ook vanuit Zierik zee. In Bruinisse is er nog niet (open baar) over gesproken. teiten kwamen tenslotte nog eens meer dan volledig tot hun recht in de Twaalf Rovers. Het hun toebedeelde applaus was groot. Vorig jaar al ge- louwerd, oogstte de groep The New Hope Singers weer enorm veel bijval met haar scheerwinkel-liedjes'(bar- bershop-songs). De costumering en het showelement en bekende wijsjes (Bye Bye Blues en o.a. I'm always cha sing rainbows) maakten deel uit van dit succesvolle optreden. Om een kleine wachttijd wat op te vullen speelden mevrouw Vos-Simons en de vaste begeleidster van het koor, Jik- ke Troost, wat vierhandige werkjes, o.a. van Handel. „Opera" Een kleine „opera" rond het oude bekende sprookje van de Markies van Carabas gezongen door de 80 jon gens van de Zeeuwse Koorschool o.l.v. Evert Heijblok werd eveneens een succesvol gegeven om eens wat an ders op een uitvoering te brengen. Niets dan lof vanuit de zaal voor deze jongelui, die in hun fraaie kledij het sprookje tot leven brachten. De leider-dirigent mocht bloemen in ont vangst nemen. Mevrouw Geleijnse huldigde verder mevrouw Vos- Simons die dit jaar 30 jaar aan het koor meewerkt, waarvan nu al enige jaren als dirigente en daarvoor als pianiste. Zij kreeg bloemen en een ca deaubon. Jikke Troost kreeg ook bloemen voor haar begeleiding. En tot in de kleine uurtjes zorgde de Musette-band voor fijne dansmuziek, waarbij de aanwezigen ook weer eens gezellig praten konden. WORDT WEEfc. Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Opklaringen Een rug van hogodruk trekt over de omgeving. Ze zorgt voor opklaringen en een afnemende en naar zuidwest draaiende wind, kracht 3 tot 4. Later op de dag trekt de bewolking van een Oceaandepressie binnen. Het wordt met 8 graden vrij zacht. Minimum temperatuur komende nacht 2 gra den. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 5 dec.: Woensdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 5 Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Vel bewolking Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 2 dec. Zon op 08.27, onder 16.31 Maan op 09.58, onder 16.34 Eerste Kwartier: 8 december (09.01) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het hogedrukgebied bo ven Midden-Europa heeft zich wat zuidelijker genesteld, waardoor een depressiebaan, die via Schotland naar Zuid-Scandinavië loopt, wat dichterbij komt. Dit is te merken aan iets meer wind, wat meer bewolking en in het noorden van het land moge lijk iets regen. De temperaturen in de nacht komen niet meer beneden 0. Morgen wordt de temperatuur onge veer 7 graden. De zuidwestelijke wind, die eerst vrij krachtig is, neemt af tot matig, alleen aan de kust blijft nog een vrij krachtige wind staan. De komende dagen is geen koud weer meer te verwachten. Vorst in de nacht kan nauwelijks voorkomen en door het aanwezig zijn van betrekke lijk veel wind zijn de mistkansen ook klein. Overdag wordt de temperatuur ongeveer 8 graden. ELLEMEET - Het paard van de fa milie v. d. S. uit Ellemeet was er de oorzaak van dat enkele honderden li ters dieselolie in de poldersloten tot bij Den Osse terecht kwamen. Het dier zette de pomp van de tankinstal latie in werking door er met zijn hals langs te schuren. Er is contact opge nomen met de milieu-ambtenaar van de gemeente Middenschouwen over de wijze waarop de sloten moeten worden schoongemaakt. ZIERIKZEE - De auto van de bar keeper A. K. was zaterdagnacht doel wit voor vandalen die er vele deuken in schopten. Het voertuig stond ge parkeerd op het Jannewekken en de schade bedraagt enkele duizenden guldens. Nu met Hope.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1