Meerderheid raad Duiveland pleit voor hantering regels streeknieuws Ruim zeventig mensen in actie bij brandweeroefening Ellemeet Dit jaar veel meer vraag naar praktische Welfare-handwerken World Fish Center Ratten en wespen Jongeren- toerisme ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 november 1986 Nr. 24042 3 KERKWERVE - De gemeen te Brouwershaven heeft de twijfelachtige eer om boven aan de lijst van gemeenten te staan, waarbinnen ratten zijn gesignaleerd. De Reinigings dienst Schouwen-Duiveland meldt in haar derde kwartaal verslag, dat binnen de Brouw- se gemeentegrenzen zestien klachten over ratten zijn bin nengekomen. Een tweede plaats is voor Zierikzee met vijftien ratten; gevolgd door respectievelijk Westerschouwen (13), Midden- schouwen (11) en Bruinisse en Duiveland beide acht. Wat de wespenklachten betreft heeft Zierikzee met 130 klachten de leiding en wordt met 123 ge volgd door Westerschouwen. De overige gemeenten bleven alle ver onder de honderd klachten. Al met al heeft de reinigingsdienst 599 klachten over ongedierte binnen gekre gen. De dienst spreekt van een 'goed wespen jaar'. En wijst beroepsschrift inwoner üosterland af Nog maar net bekomen van het miljardenproject in de Oosterschel- de, of de Stichting Neeltje Jatis pre senteert een miljoenenproject voor het werkeiland, dat de naam World Fish Center heeft meegekregen. Een gedurfd idee, dat werkelijk alle fa cetten van de visserij in zich heeft en hiermee een garantie betekent voor een serieus project, dat niets weg heeft van een pretpark. Vooropge steld, dat grote plannen in het Zeeuwse welkom zijn, toch enige ge- dachtenkronkels - want over kritiek kan in deze fase zeker niet gesproken worden. In het rapport wordt gespro ken over 35 miljoen gulden, dat door derden opgebracht moet worden. Ook de voorbereidingskosten moe ten uit de zak van de overheid en het bedrijfsleven komen. Begrijpelijk, maar er zijn toch enige vragen, die de lezer van de notitie bekruipen. Op welke financiers zit de stichting ei genlijk te wachten? Is het de bedoe ling, dat het Zeeuwse project ook door Zeeuwse zakenmensen wordt gerund of krijgen we straks onderne mers van buitenaf? Het zou prettig zijn, wanneer het project geld in het laatje van de Zeeuwse overheid brengt alvorens over te gaan tot pro vinciale bijdragen aan het plan. En de werkgelegenheid dan. Er komt een speciale wetenschappelijke tak in het World Fish Center. Heeft Zee land zelf voldoende mensen van dat niveau of betekent het werkgelegen heid voor 'buitenstaanders'? Deels is hier niets op tegen natuurlijk, maar voor de Zeeuwen is het interessant om te weten of er voldoende banen gecreëerd gaan worden. En dan over de groep zogenaamde producenten. In het rapport wordt gesproken over subcontractors als horeca- en hotel keten-exploitanten. Ook dient er een zekere vorm van overnachtingsmo gelijkheid te zijn. Houdt dit in, dat de Zeeuwse ondernemers, die de hoop hadden door het WFC extra bedden verkocht te krijgen, ernaast zitten? Dat ze een verhoogde omzet aan hun neus voorbij zien gaan; er wellicht nog slechter op worden ook? Het is aannemelijk, dat een groep re creanten een deel van haar vakantie op het WFC gaat slijten en daarmee dus voor minder inkomsten voor de regionale ondernemers zorgt. Hoe groot zal die groep zijn en welke ge volgen kan dit hebben? Al wordt de slaapmogelijkheid voor de 'gewone recreant' niet mogelijk gemaakt, dan nog zijn dergelijke vragen gerecht vaardigd. Wie gaat de 'zaak' runnen; wat merkt de regionale werkgele genheid hiervan en welke gevolgen heeft het voor de bestaande horeca bedrijven? Drie vragen, die in het rapport onbeantwoord blijven. De directe belangstellenden van het WFC'hebben meer duidelijkheid ge kregen;'maar naar de buitenstaan ders, die als Zeeuwen eigenlijk niet om de effecten van het WFC heen kunnen, is een stroom van onzeker heden gekomen. Dat zal zich onge twijfeld nog wel uiten in de komen den maanden en jaren.... AvdW NIEUWERKERK - Regels zijn regels. Dat was de con clusie van de meerderheid van de Duivelandse gemeente raad donderdagavond tijdens de behandeling van het be roepsschrift van ir. L. J. Weeda uit Oosterland, die tever geefs goedkeuring heeft gevraagd voor de bouw van een dakkapel op zijn woning in de Lange Dreef. Alleen de ge hele PvdA-fractie en de christen-democraat A. R. I. van den Hoek stelden zich ten gunste van Weeda op. De 'affaire Weeda' speelt al geruime tijd en hieraan zijn reeds twee com missievergaderingen gewijd. Weeda wil een dakkapel bouwen, maar vol doet met zijn plannen niet geheel aan de eisen van de welstandscommissie. Vandaar, dat de raad eerder al de aan vraag afkeurde en van Weeda prompt een beroepsschrift kreeg toegezon den. Daar werd donderdagavond we derom over gesproken. Investeren CDA-er A. R. I. van den Hoek kon zich niet vinden in het voorstel van het college, dat de dakkapel niet wenste. Wanneer de gemeente zo strak aan haar regels vast houdt, dan vrees ik dat de mensen in de oude straten straks niet meer genegen zul len zijn in hun huis te investeren of onderhoudsbeurten te doen. Zie af van de regels en bekijk de zaak nu eens van geval tot geval", was zijn be toog. En een betoog van dezelfde strek king hield de socialist C. J. Hille- brand. Hij noemde de aanvraag een duidelijk 'randgeval' en wilde, dat de gemeente van de regels zou afwij ken. „Je moet niet alleen met de wet in de hand handelen, maar de beslis singen ook kunnen motiveren. Zeg ja tegen de aanvraag, want het ontsiert de omgeving niet", aldus Hillebrand. Maar SGP/RPF-iid Hendrikse dacht hier duidelijk anders over. Re gels waren (en zijn) voor hem regels en daar dient niet van af geweken te worden. ,,De dakkapel moet aan de eisen van welstand voldoen. Het is geen zaak van uitzonderingen". On danks zijn standpunt achtte Hendrik- se het wel een juiste zaak, wanneer de procedure rond de bouwaanvragen van bijvoorbeeld dakkapels nogeens in een commissie besproken wordt, omdat hij van mening zei te zijn, dat het anders moet kunnen. Zolang de regels echter anders zijn, mag hier in zijn visie niet van worden afgeweken. Dat gold ook voor raadslid G. van den Ouden-Zwart, die namens de VVD pleitte voor het hanteren van de regels. En zo werd beslist, want de raad nam het voorstel van het college (af wijzen) met zeven tegen vier stem men aan. Hendrikse vroeg de raad van de strakke regels af te wijken bij het verzoek van de Vereniging tot het verstrekken van Basisonderwijs op Reformatorische Grondslag te Oos terland. Deze vereniging had ge vraagd om medewerking bij de aan schaf van een leidsterbord voor groep twee. De vereniging heeft blijkens het afwijzende voorstel van het colle ge de wettelijke mogelijkheden niet gebruikt, zodat de aanvraag afgewe zen moest worden. Bal PvdA-raadslid A. J. C. Melieste kaatste Hendrikse de bal terug met het vorige agendapunt in gedachte door te stellen 'regels zijn regels', waarop de SGP-RPF-vertegenwoor- diger wees op de in zijn ogen andere situatie. ,,Het betreft hier een rege ling van een hogere overheid", ant woordde Hendrikse terug. Het mocht niet baten. De raad ging unaniem akkoord met het voteren van bijna 200.000 gulden voor de uitbreiding en deels herin richting van de bijzondere school in Oosterland. Melieste vroeg de raads leden of zij in hun beslissing ook de volgende punten zouden willen mee nemen: a) dat het een flinke investe ring betreft; b) dat de school een goed functionerende dependance kent; c) dat het aantal leerlingen niet te schatten is voor de toekomst, daar het een streekschool betreft en d) dat in Bruinisse al een soortgelijke school komt, waar ook kinderen van Oosterland naar toe gaan. Voordelen De overige raadsleden hadden dit blijkbaar overwogen en oud-bestuur der van de school in kwestie en tevens SGP/RPF-raadslid L. Meerman droeg praktische voordelen aan van de uitbreiding. Iedereen bleek na zijn betoog overtuigd, want het voorstel werd unaniem aangenomen. Melieste benadrukte, dat zijn fractie ook kon instemmen en dat hij met de opsom ming van zijn gedachten geen onder scheid heeft willen maken tussen de benadering van openbare en bijzon dere scholen. Tijdens de vergadering wilde VVD- ster Van den Ouden graag een stand punt van de raad over de deelname in de gemeenschappelijke Raad voor de Grevelingen. Eerder al sprak de raad zich uit voor het schap, mits er een voor de gemeente betere verdeelsleu tel zou worden gekozen. Hiervan is tot op heden geen sprake en ook een verwoording van het standpunt bij het schap door wethouder A. van Klinken heeft niet veel uitgehaald. Het schap komt pas in april 1987 bijeen, terwijl Duiveland een termijn van een jaar had gesteld, die op 31 ja nuari 1987 afloopt. Besloten werd een herinnering van het standpunt te ver sturen. Ontploffing met brand vakantiekamp Klaverweide ELLEMEET - „Hevige ontploffing met brand in va kantiekamp Klaverweide aan de Mooi weg te Ellemeet. Vermoedelijk zijn er slachtoffers". Deze melding was donderdagavond het startsein voor een grootscheepse ge zamenlijke brandweeroefening waarbij in totaal ruim zeventig mensen in actie kwamen. Behalve de brand weerkorpsen van Middenschouwen en Renesse, de hulp instanties EHBO Middenschouwen en het Rode Kruis Westhoek waren ook de regionale brandweerkring Noord- en Midden Zeeland, de Rijkspolitie en vele vrij willigers bij de oefening betrokken. Het geheel stond on der leiding van brandweercommandant J. M. van Lange- raad. De rookpluimen die door middel van de nieuwe rookgenerator van de brandweer Zierikzee zeer levensecht uit het vakantiekamp opstegen en de zwaailichten van de verschillende auto's trokken veel publiek naar de plaats des onheils. De mensen van de EHBO waren het eerste ter plaatse om de zeventien slachtoffers uit het vakantiehuis te halen. Tévens vingen zij zeventien leerlingen en een onder wijzer van de basisschool Ellemeet op die weliswaar niets mankeerden maar wel erg geschrokken waren. De groep werd later door de EHBO en het Rode Kruis naar het Dorpshuis in Ellemeet gebracht. De brandweer auto van het korps Scharendijke was het eerste aanwezig op de plaats des onheils en vroeg onmiddellijk bijstand van het korps Renesse. Ongeval Het brandweerkorps Kerkwerve dat inmiddels al op Ellemeet was .gearriveerd stuitte bij de toegangs weg tot de Klaverweide op een onge val veroorzaakt door uit het vakan tiekamp vluchtende gasten. De toegangsweg was daardoor versperd en er moesten eerst gewonden wor den behandeld. Daarna konden de drie korpsen de brand gezamenlijk bestrijden waarbij het korps Renesse zich genoodzaakt zag om over een lengte van niet minder dan 400 meter een brandslang aan te leggen. De oe fening duurde tot ongeveer negen uur. Daarna was Ellemeet weer net zo rustig als gewoonlijk en waren de verschillende medewerkende groe pen een ervaring rijker die ongetwij feld te pas zal komen wanneer de nood echt aan de man komt. De brandweermannen in actie. ZIERIKZEE Gymnastiek In het wijkgebouw van het Groene Kruis wordt dinsdag 2 december be- jaardengymnastiek gehouden en een Sinterklaasmiddag, die beide om 15.30 uur beginnen. Verkoopmiddag in De Wieken ZIERIKZEE - Het liep niet echt storm op de verkoop middag van Welfare-handwerken die in bejaardenhuis De Wieken werd gehouden. Welfareleidster van de afde ling Zierikzee A. C. Kouwer-Gagestein noemde de be langstelling „redelijk", maar toonde zich toch heel tevre den met de opbrengst van de bijeenkomst die ongeveer 800 gulden bedroeg. Zij signaleerde een grotere vraag naar praktische handwerken. ,,We hebben hier ook nog maar pas de fancy-fair gehad en in deze maand zijn er natuurlijk veel verkoopmid dagen van Welfare-handwerken". De Welfareleidster signaleerde echter nog een andere reden waarom de be langstelling dit jaar over het alge meen wat minder was. ,,De mensen vragen zich meer af: hebben we het echt wel nodig. Er is meer vraag naar praktische dingen". Als goedlopende artikelen noemde zij dan ook schor ten. tafellakens, pannelappen en al lerlei soorten truien. Met als absolute topper de zelfgebreide sokken. ..Die verkopen uitstekend". Uit dc woorden van mevrouw Kou- wcr bleek dat het geen enkel pro bleem oplevert om toch voldoende sokken in voorraad te houden. „Sommige mensen kunnen niet an ders dan sokken breien". Het gehele assortiment Welfare-handwerken dat te koop werd aangeboden werd vervaardigd door ongeveer twintig handwerksters uit De Wieken waar van er vrij veel in de leeftijdsgroep tussen tachtig en 95 jaar zitten. „Dc oudste is 98". Rages De produkten worden aangepast aan de mogelijkheden van de hand werksters. Ondanks dat is er volgens de Welfareleidster sprake van rages bij het publiek. „Op het ogenblik is er veel vraag naar gebreide smurfen. Daarvoor waren het katten en lange lijzen en er lijkt een nieuwe trend aan te komen van gebreide roze varken tjes". Allemaal produkten die zijn op gebouwd uit rechte lappen en dus eenvoudig gemaakt kunnen worden. De meest ingewikkelde handwerken die te koop werden aangeboden wa ren de gehaakte en handgeborduurde tafellakens en spreien. Verkoopmethodes Al die produkten waren het resul taat van een jaar lang handwerken. Toch bleek de jaarlijkse verkoopmid dag niet de enige manier waarop de Welfare haar produkten aan de man brengt. „We staan ook op de Tbe- ristendagen. de Paardenmarkt en vo rig jaar op de Expo". Verder rijden drie Welfarewerksters elke dinsdag morgen met een karretje met hand werken door het Rode Kruis Zieken huis. De verkoopmiddag in De Wie ken werd luister bijgezet met een ver loting. een prijsvraag naar de waarde van een mandje boodschappen, een sjoelbak, een spiraalspel en het rad van avontuur. De opbrengst van de middag zal worden gebruikt voor de inkoop van handwerkmaterialen. „Want we willen natuurlijk blijven draaien". HAAMSTEDE Sinterklaas Met een geslaagde bijeenkomst vierde de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Wester schouwen in de Gereformeerde kerk te Haamstede het Sinterklaasfeest. Sint, die zijn -knecht in verband met de bezuinigingen en enkele pi kante stukjes in het cabaret had thuisgelaten, arriveerde omstreeks 14.00 uur. Het huis vrouwenkoor o.l.v. Elvira Vos trad op met een modern repertoire. Daarna volgde samenzang in het Zeeuws dialect; een program ma-onderdeel dat bij de Sint uitste kend in de smaak viel. Na de pauze, waarin koffie met banket werd gebruikt, volgde het ca baret. Een succes vormde de hoeden- show. Eén twintigtal dames toonde eigen ontworpen hoeden en bij ieder model werd tekst en uitleg gegeven. De optredens van An Hof als „Se condhand Rose" en Lenie Pieterman als Alie Cyhankali werden echte mee zingers. Dirty old man werd door drie dames in gewaagde creaties spe ciaal voor de Sint geplaybacked, al voelde hij zich waarschijnlijk meer thuis toen de dames Bep Kruit, Ank v. d. Mark en Anneke Landegent zich hadden omgetoverd tot nonnetjes, die de Sint mee in het klooster wilden nemen. Riet Westerduin las een ge dicht voor en tot slot brachten An Hof en Elvira Vos, gestoken in prachtige poezenpakken, het kattenduet. De bijna honderd aanwezigen geno ten van de geslaagde middag, het geen tot uiting kwam in een zeer en thousiast applaus. Nadat Sint Nico- laas heel hartelijk was bedankt voor zijn komst werd hij door de aanwezi gen uitgezwaaid, waarmee een eind kwam aan een vrolijke middag. Actie Hulpbrug Zaterdagmorgen 29 november van af half negen wordt in het kader van de actie Hulpbrug van de Renesser CJV weer glas opgehaald. Ondanks het feit dat het door het dalend lede naantal en het feit dat veel van de huidige CJV-ers zaterdagmorgens moeten voetballen erg moeilijk is om voldoende medewerking te krijgen, wil men toch trachten deze CJV-acti- viteit voort te zetten. Vorige maand werd daartoe zelfs de hulp ingeroe pen van een aantal ex-CJV-ers de clu bleeftijd achter zich heeft gelaten. Een verzoek waarop spontaan werd gereageerd, zodat ondanks alle pro blemen de actie nog steeds is over eind gebleven. SCHARENDIJKE Gezond eten In aansluiting op de ledenvergade ring van de Kruisvereniging Schou wen-Duiveland werd in de Putmeet te Scharendijke door de contactcom missie van de kruisvereniging een voorlichtingsbijeenkomst belegd over gezonde voeding. Hiervoor be stond redelijke belangstelling. Voor zitter I. C. Padmos heette-daartoe in het bijzonder welkom mevrouw M. Entink, diëtiste van de Provinciale Kruisvereniging, evenals dokter Wie- ring, medisch directeur van de kruis vereniging. De diëtiste bracht naar voren, dat een aantal jaren terug men nog niet zo veel last had van 'welvaartsziek- ten'. Tegenwoordig is er in veel geval len sprake van overvoeding. Er werd een diaserie vertoond over hoe een ge zonde maaltijd kan worden samenge steld. Het is van belang om matig te zijn met vet cn om ook afwisseling te brengen in de maaltijden. De ene mens wordt dikker dan de ander. Hot is zaak de weegschaal goed in de gaten te houden. De wer king van de vele preparaten voor af slanken werden door de diëtiste twij felachtig gevonden. Wat dan wel gedaan moet worden? Men moet kritisch bekijken wat men eet. Het suikerverbruik moet vermin derd worden. Suiker is niet nodig voor de voeding. Het zit al in de ver schillende bestanddelen van de maal tijden. Het is ook belangrijk met re gelmaat te eten. Voor een gezonde voeding is het gewenst Vh 2 liter vocht per dag te gebruiken. IJzer is nodig voor een gezonde opbouw van het lichaam. IJzer zit vooral in ge kookte spinazie en nog meer in ge kookte lever. Door fruit bij het brood te gebruiken wordt het ijzer uit het brood beter opgenomen. Aan het slot van de bijeenkomst dankte de voor zitter spreekster voor de nuttige voorlichting en bood haar een bloe- menattentie aan. Een bloemenatten- tie was ook bestemd voor Mieke Kunst, die de dia's vertoonde. BRUINISSE Tijdrede SGP In het kerkgebouw van de Ger. Ge meente in Nederland houdt dinsdag 2 december de kiesvereniging van de SGP een tijdrede. Aanvang 19.30 uur. Als spreker is uitgenodigd J. Dankers uit Waddinxveen, leraar aan de Peda gogische Academie. Oud Gereformeerde Gemeente Ten behoeve van Dankstond houdt de Oud Ger. Gemeente een kerk dienst op woensdag 3 december. Voor ganger is ds. A. P. v. d. Meer. Aanvang 19.30 uur. Gemeente-avond De Ned. Hervormde Gemeente houdt vanavond, vrijdag 28 novem ber, een gemeente-avond in het Ned. Herv. verenigingsgebouw, aanvang 19.30 uur. Op de agenda o.a. een lezing door ds. Vijfvinkel over het werk der zending in Kenia. Nieuwe motor In de Belgische Eurokotter Kottens 2 uit Nieuwpoort bouwt machinefa briek Padmos een 300 pk sterke Mit subishi hoofdmotor. De kotter wordt daardoor bijna gehalveerd in kracht maar voldoet dan wel aan de strenge eisen die voor de Eurokotters gelden, de magische grens van 70 ton en 300 pk, waardoor ze binnen de 12-mijls zone mogen vissen. De manier waar op Padmos het karwei klaart trekt wel de nodige aandacht. Door middel van contra-gewichten wordt de kotter „op een oor" gelegd. De bovenliggen de zijkant werd ter hoogte van de ma chinekamer opengebrand zodat de oude motor er uit en de nieuwe er in gezet kan worden. Opbrengst Welfare De verkoping ten behoeve van de Welfare van het Rode Kruis in In 't Opper was een groot succes. De op brengst was 1465,70, waarvoor alle kopers en medewerkers in het veld hartelijk dank. De volgende verko ping vindt plaats tijdens de grote hobby-beurs op zaterdag 13 december in het Dorpshuis. ZIERIKZEE - Onder de titel „Wat zal ik doen deze zomer?", is een rap port uitgebracht door het Zeeuws Consultatiebureau voor Alchohol en Drugs waarin het jongerentoerisme in Renesse centraal staat. De Stich ting Jeugd Schouwen-Duiveland zal tijdens haar openbare vergadering in De Driehoek op dinsdagavond 9 de cember nagaan wat voor bijdrage zij kan leveren aan de problemen die zich jaarlijks opnieuw in Renesse voordoen naar aanleiding van dit jongerentoerisme. Jaap van der Stel van de ZCAD die het rapport zal introduceren tijdens de vergadering is van mening dat het beleidsuitgangspunt van de Stichting Jeugd de laatste jaren voornamelijk de 'eigen' jeugd en niet de toeristen- jeugd is geweest. „Daar waar raak vlakken zijn gaat de problematiek ook ons aan". De verdere agenda punten van de vergadering betreffen de werkzaamheden van de Stichting Jeugd in het najaar 1986 en de gewone huishoudelijke agendapunten. Aan vang 19.30 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (tussen 18.00-19.00 uur): 01119-1941. Redactie (na 17.30 uur): 01110-5071. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 41,00; per jaar f 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,40. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. 1 4 1 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3