Raad Zierikzee akkoord met ontwerp-begroting voor 1987 Verdeeldheid in college over openbare commissievergadering Piet Hertogh jubileert op markt van Zierikzee WATERSTANDEN installatiebedrijf Zierikzee gaat meedoen aan acquisitie- onderzoek Inbraken De Bulke opgelost Mantelzorg bestaat niet Plattelands vrouwen bijeen in Zierikzee 2 Vervuilde grond ligt raadsleden zwaar op maag ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Zierikzee heeft zich na een marathonzitting akkoord verklaard met de ontwerp-begroting voor 1987. Hoetvel de raadsleden in grote lijnen akkoord konden gaan met het beleid dat voor het komende jaar in de begroting is vastgelegd ble ken de fracties achter een aantal beleidsaspecten nog wel wat vraagtekens te plaatsen. De opslag van de vervuilde grond was één van die items, die heel wat verbale energie kostten. Wat betreft de opslag van de ver vuilde grond van de oude gasfabriek en het voormalige terrein van een transportbedrijf in de Rozema rijnstraat en het terrein van een schroot- en metaalhandel in de Gra venstraat bleek dat de liberale frac tie zich onder alle omstandigheden keert tegen het voornemen van het college om de verontreinigde grond tijdelijk op te slaan op de oude vuilstortplaats bij Levensstrijd. ,,De aanleg van een tijdelijke opslag plaats (TOP) is niets anders dan het verplaatsen van het probleem", aldus de fractiewoordvoerder van de libera len, J. J. Geleijnse. De WD-er pleitte er voor om in de vergadering van het algemene be stuur van de Reinigingsdienst Schou- wen-Duiveland, die 10 december wordt gehouden, nog eens sterk de nadruk te leggen op de mogelijkheid om een tijdelijke opslagplaats aan te leggen op het terrein van deze dienst aan de Hoosjesweg. De VVD-er speel de later op de avond nog even met de gedachte via het indienen van een voorstel om een brief aan gedeputeer de staten te zenden waarin de gehele gang van zaken rond de opslag van de verontreinigde grond en de tot nu toe weinig coöperatieve houding van de reinigingsdienst uit de doeken wordt gedaan, ten einde een tijdelijke opslagplaats binnen de gemeente grenzen voor alles te voorkomen. Overstag De sociaaldemocraten binnen de raad zaten op één lijn met de libera len. Ook zij zijn allesbehalve gechar meerd van het alternatief van het col lege om zolang er geen oplossing is gevonden vo<"»r de vervuilde grond, deze maar op te slaan op een tijdelij ke stortplaats binnen de gemeente grenzen. De PvdA-ers verwachten weinig van het verzoek dat het colle ge van b en w aan de reinigingsdienst heeft gedaan om alsnog de vervuilde Zierikzeese grond op haar terrein op te slaan. Zij verweten het college dat deze te snel bakzeil heeft gehaald toen de reinigingsdienst geen mede werking wilde verlenen. Wethouder P. de Rijke van publie ke werken zei begrip te hebben voor deze afwijzende houding, maar vroeg zich openlijk af wat er dan met deze „ongewenste grond" zou moeten gebeuren. „Je ziet maar is een al te gemakkelijke oplossing", aldus De Rijke, die nog eens duidelijk maakte dat het college onder flinke druk had gestaan bij het nemen van een be sluit, dat ze liever niet genomen zou hebben. Van Gastel raadde het idee van Ge leijnse om bij gedeputeerde staten eens een boekje open te doen over de halsstarrige houding van de reini gingsdienst af, met het oog op de uit komsten van de bestuursvergadering van deze dienst die op 10 december wordt gehouden. De CDA-er C. Lege- maate opperde het idee om de ver vuilde grond dan maar naar Moer dijk te brengen waar een tijdelijke opsalgplaats voor verontreinigde grond uit Zeeland en Brabant is. Par tijgenoot De Rijke hielp Legemaate snel uit de droom met de mededeling dat die opslagplaats slechts bedoeld is voor chemisch vervuilde grond en daar behoort de Zierikzeese „smeer- grond" niet toe. Milieuhinder Het verplaatsen van bedrijven die milieuhinder veroorzaken uit de bin nenstad kwam eveneens uitvoerig ter sprake in het k^der van de dienst ge meentewerken in de Korte Nobel- straat en de schroot- en metaalhandel Groenleer in de Gravenstraat. Vol gens de PvdA-woordvoerder D. van der Wekken is de dienst gemeente werken niet echt milieu-onvrien delijk. De schroot- en metaalhandel is dat wel en behoort daarom niet thuis binnen de bebouwde kom. De socialisten pleitten er dan ook voor om binnen het fonds voor stadsver nieuwing geld vrij te maken om der gelijke bedrijven naar elders te ver plaatsen. De CDA-fractie sprak zich bij mon de van Legemaate uit voor een onher roepelijke verplaatsing van deze ge meentelijke dienst. Als mogelijke nieuwe lokatie van deze dienst noem de Legemaate het gebouwencomplex van Rijkswaterstaat aan de Van Veen- laan. Wethouder De Rijke maakte duidelijk dat het verkassen van de dienst gemeentewerken ook zijn» voorkeur verdient al kon hij zo een, twee, drie geen geschikt alternatief noemen. Wat betreft het geval Groen leer refereerde de wethouder naar de situatie van zeven jaar geleden toen intensieve besprekingen met het ge noemde bedrijf niet veel resultaat hebben opgeleverd. Advertentie weekend servicedienst Telefoon (01110) 6255 ARNHEM - De Samenwerkende Elektriciteits Produktiebedrijven (SEP) willen dat er uiterlijk in 1988 duidelijkheid bestaat over uitbrei ding van kernenergie in ons land. Die duidelijkheid is onontbeerlijk, om dat de elektriciteitsproducenten dat jaar besluiten moeten nemen over de ingebruikneming van ongeveer 3000 megawatt nieuw stroomproduktie- vermogen om in de jaren na 1996 aan de vraag naar stroom te kunnen blij ven voldoen. UTRECHT - De gemeente Maarssen en het ministerie van WVC zijn in principe bereid mee te werken aan de redding van het in financiële proble men verkerende gezondheidscentrum Maarssenbroek. Vervolg van pagina 1 partij bij het onderzoek, dat de Ka mer van Koophandel naar de effecten van de wegverbinding over de Storm vloedkering voor de regionale econo mie instelt. Het college is positief, zo verklaarde loco-burgemeester L. J. Van Gastel, over het plan dat de Ka mer van Koophandel opgesteld heeft. Naar aanleiding van de vragen van zijn fractiegenoten merkte Van Gas tel op' tfp'dit moment nog geen prijs kaartje té kiinnen gevén, omdat het plan eerst nog in het intergemeente lijke overlegorgaan van burgemees ter, wethouders en secretarissen aan de orde moet komen. De PvdA die de nodige twijfels over de financiering van dit onderzoek heeft was van me ning dat dit onderzoek, dat voor 90% door de gemeenten bekostigd moet worden, niet slechts beperkt moét blijven tot de gevolgen voor de regio nale economie, maar dat ook alle as pecten van de infrastructuur en de leefbaarheid in de streek bij het on derzoek betrokken moeten worden. BROUWERSHAVEN - Door alert reageren van de politie te Barneveld op een desbetreffend telexbericht van de rijkspolitie te Zierikzee zijn de da ders bekend geworden van de 35 in braken op camping De Bulke. Het waren drie jongelui uit Barneveld de 25-jarige C. H., de 24-jarige J. de B. en een meisje S. B. die na politieverhoor bekenden de caravans te hebben opengebroken en goederen te hebben gestolen. Tévens bekenden zij een in braak in de kantine van de Brouwse tennisvereniging enkele maanden ge leden. Beide jongens zijn geen onbe kenden van de Barneveldse politie. Er loopt nog een onderzoek tegen ze in andere zaken en in afwachting daarvan zijn ze in verzekerde bewa ring gesteld. Inmiddels zijn bij de po litie te Zierikzee 22 aangiften binnen van gedupeerde caravanbézitters. ZIERIKZEE - Het college van b en w van de gemeente Zierikzee is verdeeld over het voorstel van de PvdA om de commissievergaderingen ruimtelijke ordening voortaan openbaar te maken. Alleen wethouder J. Groen is een fervent voorstander van deze openbaarheid. Dit bleek tijdens de behandeling van de begroting voor 1987. In de avonduren zei ook het CDA akkoord te kunnen gaan met de open baarheid van de commissie, mits de mogelijkheid blijft bestaan om zaken zoals grondspeculaties en dergelijke achter gesloten deuren te behande len. Van Gastel voerde dit punt aan als reden om de vergaderingen van deze commissie ook in de toekomst achter gesloten deuren te houden. „Het zou een slechte zaak zijn, zo voerde hij aan, dat bijvoorbeeld een projectontwikkelaar van die open baarheid misbruik zou maken". De liberale raadsfractie'zei niets -te voelemvoor het; openbaar makbn van j;uci 'jb iGoi'- dergelijke vergaderingen. RU-raads- lid W. F. Sprengelmeijer stelde daar entegen vast, dat hij gezien zijn erva ringen als lid van deze commissie zich, zij het voorzichtig, wel kon vin den in het pleidooi van de PvdA voor de openbaarheid van de commissie ruimtelijke ordening. Concertzaal Namens de PvdA-fractie zei D. van der Wekken, dat hij het een merk waardige gang van zaken vond dat 4ret werslag Van de laatste vergade- 'fing^.N>èn de commissie Concertzaal -óbi §90iv van januari nu nog niet gereed is. Met het oog op het verlengen van het 'huurcontract van de Concertzaal zou de commissie Concertzaal bijeen moeten komen, voordat het contract wordt verlengd. Ook de VVD toonde zich bij monde van J. J. Geleijnse een voorstander om het gebeuren rond de Concertzaal alsnog in deze commissie te behandelen. Het college zei alsnog bereid te zijn alsnog een vergadering van de com missie Concertzaal uit te schrijven, voordat het huurcontract met de ex ploitant verlengd wordt. EDE - „De term mantelzorg sugge reert een institutie die er in feite niet is". Mr. E Veder-Smit, voorzitter van de Nationale Kruisvereniging en oud-staatssecretaris van volksge zondheid, zei dit vanmorgen, vrij dag, in Ede op een studiedag over de „Nota 2000", een nota van het minis terie van welzijn, volksgezondheid en cultuur over het voorgenomen be leid in de gezondheidszorg tot de eeuwwisseling. De beleidsmakers gaan steeds meer rekenen op „mantelzorg"; hulp en zorg door naaste familieleden, buren en vrienden. Maar volgens Veder- Smit bestaat die niet. „Er is wel een groot aantal ploeterende, elkaar af lossende individuen, die doen wat zij kunnen", zei ze. Ze vroeg zich af of de lacunes, problemen en wensen van „mantelzorgers" wel voldoende be kend zijn en zo ja, of daar dan ook iets mee wordt gedaan. De mantelzorg is een broos en wan kel stelsel, waar niet een beleid tot het jaar 2000 op "kan worden geba seerd, aldus Veder-Smit. Volgens haar is de moderne geëmancipeerde vrouw, als ze eenmaal een baan heeft, niet zonder meer bereid en geschikt de rol van verzorgster in het gezin weer op te nemen. Ze is het er mee eens dat de preventie, het voorkomen van ziekten, een sterker accent moet krijgen. Bij de wijkverpleging gaat het op het ogenblik juist de andere kant op: door de toenemende druk op de wijkverpleging door de bezuini gingen in ziekenhuizen en verpleeg huizen en de vergrijzing, zijn de acti viteiten van het kruiswerk op het gebied van gezondheidsvoorlichting en -opvoeding (qua aantal contacten) met 15 procent teruggelopen. ZIERIKZEE - De leden van de Christelijke Plattelandsvrouwen Bond kwamen deze week bijeen in de Driehoek, waar presidente mevrouw Hanse-van Gammeren een ieder wel kom heette en in het bijzonder me vrouw De Jong, die een en ander kwam vertellen over dislexie; lees- blindheid. Maar eerst stond er een gezang op het programma'en las me vrouw Hanse-van Dijke een medita tie voor met de titel 'Leven in ver wondering'. Na enkele huishoudelijke medede lingen was het woord aan mevrouw De Jong. Als een kind op schóól komt moet het leren lezen, schrijven en re kenen, sprak ze. Maar er zijn kinde ren die hier moeite mee hebben; die achterstevoren schrijven of spelmoei- lijkheden hebben. Juist deze kinde ren hebben de aandacht van de spreekster en zij sprak dus uit erva ring. Om te beginnen moeten de kinde ren de ogen naar één punt richten, want een bericht gaat naar de herse nen via de ogen met behulp van een zestal spieren. Als één oogspier ste vig is ontwikkeld, is gr geen, pro bleem, maar het slappe oog heeft hier moeite mee. Mevrouw De Jong ging uitvoerig op het onderwerp in en kreeg ook een aantal vragen voorge legd, die zij beantwoordde. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP., Oosterscheldemond Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 29 november 01.15 143 07.35 -101 13.30 125 19.55 -127 30 november 02.15 149 08.25 -105 14.25 135 20.40 +- 126 1 december 03.00 152 09.10 -108 15.20 144 21.25 -124 29 noverqber 12.00 141 05.50 - 98 18.10 -127 30 november - 00.25 174 06.30 -109 12.50 161 18.55 -134 1 december 01.10 184 07.15 -117 13.30 178 19.40 -136 29 november 01.55 162 07.55 -116 14.10 144 20.10 -142 30 november 02.45 169 08.40 -121 15.00 155 20.55 -143 1 december 03.35 172 09.20 -125 15.55 165 21.40 -141 29 november 01.20 161 07.40 -111 13.35 144 19.55 -138 30 november 02.15 168 08.20 -117 14.25 156 20.40 -139 1 december 03.00 172 09.05 -122 15.20 166 21.30 -138 Springtij 3 december Actuele informatie over afwijkingen: 01110-7056 Dertig jaar marktkoopman ZIERIKZEE - Wie na dertig jaar afscheid neemt als marktkoopman in Zierikzee, kan rekenen op een spontaan afscheid. Dat staat nu wel vast, want de Roosendaalse marktkoopman Piet Hertogh (65) overkwam dit donderdagmorgen. Zijn collega-koop lieden lokten hem uit zijn kraam voor een kop kof fie. Bij terugkomst hingen er slingers en waren er verschillende cadeaus neergezet. Zierikzee nam af scheid van Piet Hertogh en moet een andere schoe nenhandelaar gaan zoeken. de andere standplaatsen heeft hij al definitief afscheid genomen. Wanneer Hertogh precies naar Zierikzee gekomen is, kan hij niet zeggen. „Ik verwacht toch wel, dat het zo'n jaar of dertig geleden ge weest moet zijn", stelt hij vast. „Misschien is het al 31 jaar ook". Hoe dan ook, het is een hele tijd Piet's zus vertelt, dat haar broer een frequent bezoeker van de iparkten in Domburg, Zoutelande, Renesse en Zierikzee ip geweest. „Hij heeft bijna nooit een markt dag gemist". Hoewel donderdag afscheid werd genomen is het nog niet zover, want Hertogh is ook nog present tijdens de Sinter- klaasmarkt - volgende week. Van en dat lieten zijn collega's niet on gemerkt voorbij gaan. Onderling werd geld ingezameld, waarvan enkele cadeaus gekocht werden, zoals een panneset, handdoeken en een grote plant. „Ja, wat moet je nu voor een man kopen hè?" ex cuseert zijn zus zich. Ook van de marktmeester, G. de Massier, kreeg Hertogh een bos bloemen overhandigd; alsook van de kramenhandelaar. Oud-markt meester J. de Massier was even eens naar de markt gekomen en drukte Hertogh een fles wijn in de handen. „Ik heb hem twintig jaar meegemaakt en hij was er altijd. Dat is toch een bijzonder iets", al dus de oud-marktmeester. De hui dige marktmeester sprak zijn be wondering uit over Hertogh. „Het is voor de markt van groot belang, dat de bezoekers op hun kramen kunnen rekenen. Vandaar dat ik Hertogh best een schoolvoorbeeld mag noemen". Piet Hertogh voor zijn kraam, waar hij 30 jaar achter heeft gestaan. Zaterdag 15 november t/m zaterdag 29 november Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie Nel Ver ton en Rita Roodbol. Openingstijden: op werkdagen tussen 13.30 en 16.30 uur. Vrijdag 28 november Zierikzee Maarstraat 12. Ingebruikname behui zing Jeugd Natuur- en Vogelwacht. 16.00 uur. Concertzaal. Muziekschool-uitvoe ring. 19.30 uur. Lutherse kerk. Concert Oratorium- vereniging. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Uitvoering zangvereni ging Nu met Hope. 19.45 uur. Oosterland Dorpshuis. Vogelshow vogelvereni ging Kolibrie. Van 19.00 tot 22.00 uur. Zaterdag 29 november Zierikzee Oliebollenverkoop door Koninklijke Harmonie Kunst en Eer. Vanaf 9.30 uur. De Ruimte, Maarstraat 12. Open huis. 10.00 tot 16.00 uur. De Driehoek. Soos CJV (vanaf 12 jaar). 19.30-22.00 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Kindermiddag midden standsvereniging. 14.00 uur. De Burght. Singleness (film). 19.00 uur. Zonnemaire Rietdijk. Maaien Actief terreinbeheer werkgroep. Vanaf 9.00 uur. Noordgouwe/Schuddebeurs Intocht Sint Nicolaas en Sinter klaasmatinee in dorpshuis Noord- gouwe. 13.30 uur. Nieuwerkerk Gebouw Salem. Verkoping vrouwen vereniging Debora. 14.00-16.30 uur. Oosterland Dorpshuis. Vogelshow vogelvereni ging Kolibrie. Van 10.00 tot 22.00 uur. Hervormde kerk. Een lied van oord tot oord. 19.00 tot 20.00 uur. Bruinisse De Pul. Filmmiddag voor de jeugd. De Pul. Optreden TSE. 19.30 uur. Goes Prins van Oranje. Najaarsvergade ring FNV-Zeeland. 10.15 uur. Rotterdam Ijsbaan Weena. Schaatsmiddag PJZ. Vertrek 13.30 uur. Dinsdag 2 december Zierikzee Groene Kruis gebouw. Bejaarden- gymnastiek/Sinterklaasmiddag. 15.30 uur. Raadzaal Stadhuis. Commissieverga dering verkeer. 19.30 uur. Huis van Nassau. Praatavond vereni ging oudleerlingen tuinbouwwinter- cursussen. 20.00 uur. Nieuwerkerk Stadhuis. Openbare vergadering wel- zijnscommissie. 19.30 uur. Woensdag 3 december Zierikzee De Lichtboei. Surprises maken. 13.30 uur. Zaterdag 6 december Burgh-Haamstede De Burght. Film Assepoester. 15.30 uur. Maandag 8 december Zierikzee Huis van Nassau. Districtsvergade ring Beter Wonen Zierikzee 19.30 uur. Renesse Wapen van Zeeland. Algemene leden vergadering IJsvereniging Renesse. 20.00 uur. Dinsdag 9 december Burgh-Haamstede De Schutse. Modeshow en diaserie over wintersportkleding van NVvH. 14.00 uur. Renesse Het Wapen 'van Zeeland. VW-leden- vergadering. 20.00 uur. Donderdag 11 december Dreischor De Drie Schapen. Ledenvergadering afdeling Dreischor ZLM. 20.00 uur. Vrijdag 12 december Zierikzee Graanbeurs, Huis van Nassau. Dans avond met dansorkest Pardoes. 20.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Nutsavond van Nut en Genoegen. 20.00 uur. Zaterdag 13 december Burgh-Haamstede De Burght. Film Beyond the next mountain. 20.00 uur. Vrijdag 19 december Haamstede Zaal Gereformeerde kerk. Lezing zu re regen. 19.45 uur. Zaterdag 20 december Burgh-Haamstede Slot Haamstede. Middagconcert. 16.00 uur. Dinsdag 23 december Burgh-Haamstede Dc Schutse. Kerstmiddag NvVH, Westerschouwen. 14.00 uur. Woensdag 24 december Burgh-H aamstede Dc Burght. Kerstconcert Daniël Wayenberg. 15.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 2