Blues in de Stulp Binnenvaart klaagt nood bij kamercommissie DE GROTE ONBEKENDE Oefening Donderslag: 'Als de Russen komen, kom ik later' Verkeersdode Aanzanding Schelde-Rijn- verbinding gaat door ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 27 november 1986 Nr. 24041 11 Een impressie HAVELTE - „Als de Russen echt komen, kom ik een dag later", reageert een dienstplichtige met klein verlof die was opgeroepen voor de mobilisatie oefening „Donderslag". Hij is een van de opgeroepen militairen die de algemene klacht uit dat de tijd tussen oproep en opkomst, ruim 12 uur, te kort is. „En als je dan opgekomen bent zit je de hele dag uit je neus te eten". Een illustratie van een eerder op Schouwen-Duiveland gehouden grootscheepse oefening. De manschappen hebben het moeilijk met de lange periode van niets doen nadat ze eenmaal binnen het kazerneterrein zijn geconsigneerd waar ze zich moesten melden. Het beladen van voertuigen met reservedelen, munitie en benzine is al door de parate troepen gedaan en verveling slaat dus toe. Bovendien, zo is de klacht, kost de oefening hen geld. De baas is niet verplicht door te betalen voor de dagen dat zij weg zijn en defensie betaalt hen de normale wedde uit, het minimumloon van een 20-jarige. Bovendien krijgen militairen die om op tijd te zijn met eigen vervoer zijn gekomen, een vergoeding gebaseerd op een treinkaartje tweede klas. Achttien cent de kilometer, waarbij de kilometers gebaseerd zijn op officiële tabellen. Een dienstplichtige uit Zeeuws- Vlaanderen die naar Drenthe is gekomen, vertelt dat hij vijftig kilometer meer heeft gereden op zijn teller dan hij aan officiële kilometers krijgt uitbetaald. Positief vinden de opgekomen militairen het om de oude maten weer te zien. Een pilsje om dat te vieren kan echter niet worden gepakt. Alcohol is tijdens de oefening taboe. De opvang verloopt de eerste dag overigens zonder chaotische toestanden. Alleen moet hier en daar een persoonlijk uitrustingsstuk - een overjas had in het accuzuur gelegen - op eigen kosten vervangen worden. Om vijf uur 's middags is 91 procent van de opgeroepen militairen binnen zodat de brigade inzetbaar is, wat overigens bij negentig procent al het geval is. Streefcijfer van de organisatoren is net als bij vorige kleinere oefeningen, een opkomst van 95 procent. Om dat percentage te halen heeft defensie tot woensdagochtend zeven uur de tijd. Dan begint het tweede gedeelte, de tactische oefening. In Havelte vertrekken dan vanaf acht uur 's ochtends colonnes met zware uitrustingsstukken zoals Leopold-I bergingstanks richting Veluwe. Smalend reageren de opgeroepen militairen op een bezoek van staatssecretaris Van Houwelingen. ,,Hij vroeg naar onze wensen "en die zijn niet meer te hoeven opkomen. Daar horen we nooit meer iets over". Een van de dienstplichtigen legt Van Houwelingen zijn probleem voor; hij heeft voor woensdagavond een duur kaartje gekocht voor de Europacup wedstrijd tussen FC Groningen en de Portugese club Guimaraes. Daar kan hij dus niet bij zijn. Wie betaalt dat kaartje nu? Beroepspersoneel dat geconfronteerd wordt met de klachten van de militairen wijzen op de noodzaak van periodes van inactiviteit. ,,Je kan wel een bloedstollend strak tijdschema opstellen, maar je moet rekening houden met lafStkomers en tijdrovende ■procedures als lesprogramma's die moeten worden gegeven en de tijd die de staf nodig heeft". De beroeps vinden het redelijk goed gaan, de mensen zien er goed uit en het nut van de oefening is groot. Dinsdagavond om acht uur is Havelte klaar met de taken waarvoor ze tot zeven uur woensdagmorgen de tijd heeft. De commandant van de 43ste pantserinfanteriebrigade, brigadegeneraal Vos, vindt dan ook tijd om een 'peptalk' tot zijn manschappen te houden. Tuk De militairen wordt aangeraden zich niet verder te vervelen maar een lange tuk te gaan maken. Het is woensdag weer vroeg dag en van slapen tijdens de oefening zal niet veel komen. De enige kritiek van de beroeps is dat er te weinig waardering bestaat voor het vele werk dat voor de oefening is verzet. Die zou uitgedrukt kunnen worden in meer mensen en betere regelingen. AT V-dagen die tijdens Donderslag worden verdiend, kunnen niet worden opgenomen omdat het dagelijks werk door een week oefening ruim een maand achterop raakt. En dat moet wel worden ingehaald. ATV of geen ATV. ZIERIKZEE - De gezamenlijke binnenvaartorganisa- ties hebben bij de vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat hun nood geklaagd over het beleid van minis ter Smit-Kroes. Dat is volgens de organisaties zo zuinig dat noodzakelijk onderhoud en verbeteringen van vaar wegen te lang worden uitgesteld of helemaal niet wor den uitgevoerd. „Wat wij zien zijn kunstwerken (waterbouwkundige werken - red.) die al lang vervangen hadden moeten worden, maar nog maar eens worden opgelapt. Dat leidt er toe dat de bin nenvaart niet meer kan voldoen aan de wensen van de klanten. Dat is het ergste wat ons kan gebeuren", zei K. de Vries van de Onafhankelijke Ne derlandse Schippersbond (ONS). De sluizen bij Hansweert zijn vol gens hem door gebrek aan onderhoud ingestort, terwijl andere sluizen - zo als de Oranjesluizen bij Amsterdam - sterk verouderd en te klein zijn door dat ze niet tijdig zijn vervangen. Ook zijn beschoeiingen van vaarwegen op. vele plaatsen ernstig in verval ge raakt, aldus De Vries. De Vries en zijn medestanders bc- plcittcn daarom een onderzoek door een onafhankelijke organisatie naar de gevolgen van het beleid van de mi nister, op basis waarvan de Tweede Kamer dat eventueel zou moeten aanpassen. Toezeggingen kregen de organisaties niet. Wel zei het kamer lid Castricum (PvdA) dat als er een dergelijk onderzoek komt, het ook door Rijkswaterstaat kan worden uitgevoerd, geassisteerd door de bin- ncnvaartorganisaties. De Vries heeft dat „liever niet", omdat de Water staat volgens hem belanghebbende Castricum wees er op dat op do bc groting van verkeer en waterstaat voor dit en het volgend jaar telkens circa vijftig miljoen gulden extra is vrijgemaakt. Dat is niettemin onvol MIDDELBURG - De 81-jarige L. M. Oele uit Zoutelande is bij Middel burg door een verkeersongeval om het leven gekomen. De man raakte door nog onverklaarbare oorzaak met zijn auto in de rechterberm, schoot over de rijbaan rakelings voor een tegenligger de linkerberm in en kwam tegen een boom tot stilstand. De man was op slag dood, aldus de politie. ZIERIKZEE - De aanzandingen bij de noordelijke ingang van de Schel- de-Rijnverbinding nabij St. Philips- land gaan nog steeds door. Het zand hoopt zich daar op door de hoge stroomsnelheden ter plekke (zes tot zeven kilometer per uur), sinds deze verbinding gedeeltelijk van de Oos- terschelde is afgesloten door het opspuiten van de Oesterdam. De aanzandingen leveren proble men op voor het scheepvaartverkeer. Rijkswaterstaat heeft nu een sleep- zuiger ingezet om de grote hoeveelhe den zand - men heeft berekend 150.000 kubieke meter - weg te bagge ren. Door het slechte weer en de stroomsnelheden kon vorige week de geplande 35.000 kubieke meter zand niet worden weggehaald. De zuiger zal nu meer uren per week moeten werken. Peilingen Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat is het zand waar schijnlijk afkomstig uit het midden van de vaargeul waar het wordt weg gezogen en meegevoerd naar de in gang van de Schelde-Rijnverbinding. Er wordt nog steeds gepeild. Daarbij is gebleken dat de ontgrondingen, het wegschuren van de grond langs de oe ver, tot staan is gekomen. Het is nog niet duidelijk of de baggerwerk- zaamheden tot begin april, dus tot na de sluiting van de Philipsdam, moe ten worden voortgezet. Dat is al wel zeker met de scheepvaartbegeleiding door Rijkswaterstaat aan de noord en aan de zuidkant van de Schelde- Rijnverbinding. Vrijdag 28 november Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Het kind van de rekening, 4-delige serie over kindermishande ling. 14.30 uur Sons and daughters, Australische serie. 15.35 uur Rosco leest voor, kinderpro gramma. 16.00 uur Stop en stap, serie ver- keersprogramma's voor kinderen. 16.25 uur Mask, tekenfilmserie. 16.45 uur TROS Pop Formule 8. Pre sentatie: Linda de Mol en Jeroen Soer. 17.30 uur Journaal 17.46 uur TROS Sport 18.15 uur De mooiste foto's maak je zelf, 8-delige cursus basisfotografie. 18.30 uur Kinderboeken, cursus. Les 6: de kinderboekenweek. 19.00 uur Bassie en Adriaan, kinder serie. 19.05 uur Knight rider, Amerikaanse serie. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Dossier Verhulst, 12-delige Nederlandse dramaserie geschreven door Hans Keuls. Afl. 4. 21.25 uur De TROS TV-Show, praat programma van Ivo Niehe. 22.20 uuur TROS Aktua Export, spe ciale editie waarin aandacht voor de betrekkingen met Spanje. 23.00 uur TROS Tele thriller: Der rick, Duitse politieserie. 00.05 uur Journaal 00.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 09.30 uur Nieuws uit de Natuur, afl. 8 10.00 uur Teleboerd: Skiednis 2. 11.00 uur School-tv Weekjournaal, afl. 11. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur De Smurfen, tekenfilm. 19.25 uur Philippe Noiret tweeluik: Le grand carnaval, Franse speelfilm uit 1983 van Alexandre Arcady. 21.32 uur Een wereld van verschil, in formatief achtergrondprogramma rond een speciaal thema dat vanuit twee invalshoeken bekeken wordt. 22.12 uur Gesprek met de minister president. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Daar sta ik voor, mensen met een opmerkelijke stelling op het gebied van geloof, moraal of maat schappij mogen zich verdedigen te genover een aantal opponenten. Gespreksleiding: Erik Jurgens. 23.28 uur Wilde Ganzt^i. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 23.35 uur Nachtshow, rechtstreekse uitzending vanuit de Stadsschouw burg te Amsterdam. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Dagboek van een clown, verhalenserie van Guido Staes. 18.20 uur De snorkels, tekenfilmse rie. 18.45 uur Bingo, hitparade-program ma gepresenteerd door Bart Peeters en Paul de Groeve. 19.15 uur Uitzending door derden: Programma van de Liberale Radio- en TV-Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht 20.20 uur De ooggetuige, Amerikaan se thriller uit 1981 van Peter Yates. 22.05 uur Première, filmnieuws met Jo Röpcke. 22.55 uur Journaal en Coda: De ver loofde van Blanka Gijselen. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.23 uur Intermezzo 19.25 uur Oshin, Japanse serie. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.10 uur Weerbericht met Kwidam, telefoonspel met Marleen Gordts. 20.25 uur De koele krijger, Britse spi onageserie van Andrew Morgan en Pennant Roberts. Afl. 3. 20.55 uur Europese culturen, docu mentaire serie van Georg Zauner en Fr. Thomas Aeckerle. Afl. 3. 21.55 uur Stuart Burrows. Stuart Burrows trekt zingend de wereld rond. RENESSE - In de Stulp te Renesse treedt zondag 30 november de formatie De Clodhoppers.op vanaf 15.30 uu r. De band bestaat uit vijf personen en trekt sinds 1983 langs vele zalen. Haar inspiratiebron is de oude blues, maar ook de mo derne vormen hiervan. Na enige wisselingen is een hechte formatie ontstaandie ook eigen werk in het repertoire heeft opgenomen. Door veel en vooral enthousiast op te treden heeft de band een breed publiek weten te veroveren. Vandaar de steeds groeiende aanhang in alle uithoeken van Nederland. Zondaqmiddaq in De Stulp dus voor alle blues-freaks doende, gezien de huidige staat van de natte infrastructuur, luidde de reactie van K. J. van Dorsten van de Koninklijke Schippersvereniging Schuttevaer. Financiering Op de vraag van Castricum en Te Veldhuis (WD) of de schippers moge lijkheden zien voor een gezamenlijke financiering door overheid en het be drijfsleven van werken aan de vaar wegen en binnenvaarthavens, werd verontwaardigd gereageerd door J. Ravenstein van Schuttevaer. „Er wordt steeds gepraat over meebeta len. Dat komt gek over als de over heid jaren heeft gefaald bij het onder houd van vaarwegen en kunstwer ken", zei hij. De organisaties stelden tevens dat zij eigenlijk al meebetalen, doordat zij de afnemende kwaliteit van bij voorbeeld sluizen en beschoeiingen al moeten bekopen met'wachttijden. „Die zijn niet door te berekenen". Het door hen gevraagde onderzoek naar de gevolgen van het vaarwegenbeleid van Smit-Kroes willen de schippers wel meefinancieren, zo zeiden ze op vragen van Tbgelaar (CDA). 49 B. J. (zoals hij door zijn overzeese bewonderaars werd genoemd) was een hoflijk man. De zachte stem van Bessie McCall was hem bijzonder sympathiek. En hij luisterde gedul dig naar het verhaal, waarin hoofdza kelijk sprake was van een Britse ko lonel en zijn vrouw, bij wie Bessie de allesbehalve benijdenswaardige functie van gezelschapsdame vervul de. Hij bracht haar naar hu» en bleef in het licht van een lantaarn staan. En hij zag dat haar gezicht prettig was om naar te kijken. De volgende avond bracht hij haar weer van het Alamida naar huis en dit spelletje herhaalde zich zeven keer achter el kaar. Toen begon het hem een beetje te vervelen. Het begon hem te verve len omdat zij geweigerd had met hem naar Algecieras te gaan, om daar de stierengevechten bij te wonen en er het weekend te blijven. Ze zei dat zo iets 'niet te pas kwam'. Baltimore Jo nes probeerde al zijn kunsten en ein digde met een uiteenzetting op de ongerijmdheid van een wettig huwe lijk, maar alles stuitte af op het pant ser van 'het komt niet te pas' en tegen deze filosofie was zelfs B. J. niet op gewassen. Op zekere dag was de vrouw van de Britse kolonel zo onvriendelijk tegen Bessie geweest, dat Baltimore Jones het meisje vroeg of ze er met hem vandoor wilde gaan. Via Cordova zou hij haar naar Parijs brengen. Hij ver telde haar de mooiste dingen van het huis dat voor haar openstond, van de bedienden die voor haar zouden bui I gen en van zijn familie, die haar met open armen zou ontvangen. Het meis je verkeerde in de zevende hemel. En het plannetje van Baltimore Jones zou inderdaad prachtig zijn gelukt, als er niet een jongmens was geweest dat zich ontzettend verveelde. Anthony en zijn beide vrienden hadden sinds enige tijd hun intrek genomen in Hotel 'Reina Christina' in Algecieras, dat een terras bezat vanwaar men een prachtig uitzicht had op de baai van Gibraltar. Paul en Sandy zaten rustig een sigaret te ro ken, toen plotseling een vrolijke stem achter hen riep: „Goedenavond, kin deren. Ik breng nieuws!" Het was Anthony. „Wat voor nieuws?" vroeg Paul. „Om te beginnen heb ik in Gibral tar een prettige dag gehad „En een nog prettiger avond, ik weet er alles van," viel Paul hem glimlachend in de rede. Maar Anthony schudde het hoofd. „Nee, die avond had beter kunnen zijn. Baltimore Jones is niet zo ge makkelijk als ik oorspronkelijk had gedacht. Maar nu ben ik van alles op de hoogte. Ik zat gisteravond achter hem toen Bessie haar trieste levens geschiedenis vertelde." „Ik dacht dat ze Agatha heette?" „Baltimore Jones noemt haar Bes sie. Haar enige bloedverwant ter we reld is een oude tante, die in Stirling woont; ze heeft weliswaar drie neven, maar die zijn al op jeugdige leeftijd naar Londen gegaan en ze heeft later nooit meer iets van hen gehoord. door EDGAR WALLACE Haar tante heet Maggie. Bessie is in Glasgow op school geweest en heeft eens veertien dagen in Blackpool ge logeerd. Dat zijn al mijn inlichtingen betreffende de stamboom van de McCalls. Van Baltimore Jones zou ik je een dag langer kunnen vertellen." „Een bandiet?" vroeg Paul. „Ja - en een van de gemeenste soort. Ik heb een bezoek gebracht aan zijn slaapkamer en vond daar zeven entwintig spellen kaarten. Allemaal even prachtig 'bewerkt'. Ik ben zo vrij geweest vijf spellen mee te brengen. Waarschijnlijk zal hij ze niet missen, want hij heeft Gibraltar hals-over- kop verlaten." „Is hij hier?" Anthony knikte. „In Hotel 'Conti nental'. Hij is met dezelfde boot uit Gibraltar gekomen als ik, is verder naar het station gegaan en heeft twee slaapplaatsen besproken in de ex- prestrein naar Madrid. Hij wil Bessie naar huis brengen." „Ik snap het," zei Paul. „Dat bete kent natuurlijk dat het meisje niet verder komt dan Madrid. Wanneer vertrekken ze?" „Morgenochtend. Bessie komt met de eerste boot." „En wordt dan door B. J. opge wacht, niet?" „Precies. Ik heb er lang over nage dacht waarheen we zouden gaan, maar nu weet ik het, we vertrekken naar Londen." „Inpakken!" zei Paul tegen Sandy en samen gingen ze het hotel binnen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 11