Gebruik oude raadhuis Bruinisse misgelopen STEUN ONS WERK streeknieuws i v«S KRONIEK 1986 Toren van Nieuwerkerk siert de omslag van elfde Kroniek Juwelenexpositie in Drie Zwaantjes Dode zeehond aangespoeld Dames Walter en Van der Wal aan de leiding ZBC-competitie Drive-in show Big S ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 25 november 1986 Nr. 24040 5 toegang is ontzegd'''' BRUINISSE - Verschillende culturele en sportieve activiteiten gebundeld in een voormalig gemeentehuis. Geen huur betalen maar alleen de energiekosten hoeven te betalen in een vooraf geregelde overeenkomst tussen de partijen. Het leek een ideale situatie voor de Krachtsport- en fitnessclub Bru, de schaakver eniging TOG, de teken- en schilderclub De Tekenaars en de kindercrèche van de Gereformerde Kerk. Eigenaar van het oude Raadhuis, tandarts R. C. A. Backer, ging akkoord met de regeling en niets leek de culturele en sportieve activiteiten in de weg te staan. En toch ging het mis. Het oude raadhitis van Bruinisse. Twee gebruikers van het voor malige gemeentehuis op de hoek Molenweg-Poststraat staan op straat. De schaakvereniging TOG heeft voorlopig z'n intrek geno men in de kelder van het Dorps huis, evenals de teken- en schilder- club De Tekenaars, die dat onderkomen als zeer tijdelijk zien en bij de gemeente (tevergeefs) aanklopten voor een geschikte lo- katie. ,,De toegang is ontzegd", al dus de verenigingen. „Eerst de fi nanciële problemen oplossen en daarom even het gebouw niet ge bruiken anders loopt de energiere kening nog verder op", aldus de ei genaar van het gebouw. Feit is dat in januari 1985 een overeenkomst werd gemaakt tus sen enerzijds de schaakvereni ging, de teken- en schilderclub en de fitnessclub en anderzijds de tandarts, met medewerking van het gemeentebestuur. Er werd een' verdeelsleutel gemaakt waarin de drie verenigingen naar verhou ding van het aantal uren dat ze in het raadhuis aanwezig waren per kwartaal een bedrag zouden stor ten in het fonds Oude Raadhuis. Als beheerder daarvan en als buf fer tussen de componenten werd M. in 't Veld, lid van de tekenclub. Aangesteld Later kwam daar een vierde ge bruiker bij, een kindercrèche op zondagochtend tijdens de kerk dienst van de Gereformeerde Kerk. Volgens In 't Veld zouden de kwartaalbetalingen van de vereni gingen gereserveerd worden voor de energierekening die de eige naar jaarlijks zou overleggen voor electra, gas en water. Bovendien zou er dan nog een klein bedrag over blijven voor kleine reparaties of verbeterin gen aan de bovenverdieping waar de verenigingen bivakkeren en het oude postkantoor waar de fit nessclub zetelt. „Maar er kwamen verschillende irritaties", aldus de tussenpersoon. „De fitnessclub betaalde slecht of helemaal niét, soms werd de verwarming afge sloten of de stoppen er uit ge draaid. Bovendien kreeg ik niet het vertrouwen van de eigenaar om handelend op te treden tegen wanbetalers zodat de andere ver enigingen onevenredig meer zou den moeten betalen". Hierop werd de rekening „Oude Raad huis" door hem geblokkeerd waarop de eigenaar weer reageer de met de mededeling dat er eerst maar eens orde op zaken moest worden gesteld. Bovendien bevreemde het de verenigingen dat de energiekosten was verdubbeld met het jaar daar voor. Mevrouw J. In 't Veld, voor zitster van de teken- en schilder club vond dat de kosten die nu gemaakt moeten worden in geen enkele verhouding staan met de werkelijke energiekosten: „Dit is buiten elke proportie". Onze ver eniging verkeert eigenlijk al jaren in een onzekere situatie waardoor we al enkele leden hebben verlo ren. Wat we alleen maar willen is een rustig plekje om te kunnen werken en waar onze spullen kun nen blijven staan. In de kelder van het Dorpshuis is het te donker en onze doeken kunnen daar niet blijven staan. En met natte doe ken kun je ook niet over straat. Bij de gemeente zijn we blijkbaar alleen maar goed om met onze schilderijen de hal van het ge meentehuis te vullen want enige medewerking krijgen we niet. Het gebouwtje aan de Wilhelminalaan staat al tijden leeg maar er werd afwijzend door de gemeente op ge reageerd. We hebben nog nooit om subsidie gevraagd en ook de aan passing van dat gebouwtje zouden we helemaal zelf uitvoeren". Reactie In een reactie op deze ontwikke ling stelde Backer dat hij deze escalatie betreurde: „Toen ik in Bru kwam en m'n praktijkruimte op de benedenverdieping inricht te, vond ik het a-sociaal om die bo venverdieping leeg te laten staan. De verenigingen die er al zaten konden er voor mij blijven als ze zelf maar hun energiekosten be taalden. Dat gaf in het begin wat problemen zodat er een aparte gasmeter kwam waar ze hun eigen gasverbruik konden registreren. De gemeente vond het allang goed omdat ze niet voor onderdak voor die verenigingen hoefden te zor gen". „Maar het liep nogal eens uit de hand als bijvoorbeeld de schaak vereniging haar jeugdleden zon der begeleiding los lieten. Ook kwam het vaak voor dat je op maandagochtend tegen de warmte aan kon leunen. De verwarming had dan het hele weekend op volle kracht aan gestaan. Ik heb ver schillende keren gewaarschuwd maar ik ben tenslotte geen politie agent. Het is triest maar waar, je stelt het pand ter beschikking en nu laten ze mij in de kou staan. Als ze de rekening niet betalen gaat het mij gewoon veel geld kos ten". BRUSSEL - De voor het milieu ver antwoordelijke minister van de Euro pese Gemeenschap hebben maandag in Brussel besloten het geluidsniveau van mototren aan banden te leggen. antwoordnr. 201 3800 VB Amersfoort Tel033-63 52 14 giro 625.000 Waag inlichtingen HAAMSTEDE - Bij een wandeling over het strand te Haamstede ontdek te de heer K. uit Noordwelle een aan gespoelde dode zeehond. Het dier was geringd. De provinciale dienst Faunabeheer heeft het dier opge haald om op te zetten. ZIERIKZEE Ledenvergadering De ledenvergadering van de Gere formeerde Kerk in de Sint Domus- straat 35 te Zierikzee, die voor aan staande donderdag op het program ma stond, wordt tot nader tijdstip uitgesteld. Dat is door de organisatie meegedeeld. BRUINISSE NCVB Met een warm welkom aan ieder een; met in het bijzonder de afgevaar digden van de afdelingen van Kerk- werve en Zierikzee, opende presiden te L. Roukema de jaarvergadering van de NCVB afdeling Bruinisse. Aan de hand van het gelezen Bijbelgedeel te Hebreeën 11 13-16 en 1 Petrus ZIERIKZEE - Bij het afsluiten van de eerste ronde van de competitie om het clubkampioenschap van de Zie- rikzeese Bridge Club wordt de kop positie bezet door de dames Van der Wal en Walter. Zij hebben na vijf speelavonden een totaal van 288,40%. De paren Heuser/Boot en Becu/Van der Post blijven voortref felijk aanklampen. Zij bezetten met respectievelijk 282,13% en 281,21% de plaatsen twee en drie. Op de vierde plaats staat het paar Hendrik- sen/Van de Zande met 274,31%. Dit paar werkte zich gedurende de vijf wedstrijden voortreffelijk naar de bovenste plaatsen in het klassement. Zij waren Achtereenvolgens terug te vinden op de plaatsen 30, 34, 9, 6 en 4. De vijfde plaats is voor het paar Ter- vvissclia/Karstens met 273,93%. Op de vijfde competitie-avond was de beste score voor de dames Hoger- heijde en Van der Wekken. Zij werden in groep 3 eerste met 62,96%. De da mes Van der Wal en Walter scoorden in groep 1 61,11 en de dames Hen derson en Van Wingerden werden eer ste in groep 2 met 58,33%. De gedetailleerde uitslagen zijn als volgt: Groep 1: 1. ds Van der Wal/Waltcr 132 pnt.; 2. ds Hcndriksen/Van da Zande 124 pnt.; 3. ep Van den Berg 111 pnt.; 4. mw Terwisscha/Karstens, hrn Kloet /Do Vlieger en mw Van de Berg/hr Does 109 pnt.; 7. hrn Be cu/Van der Post 108 pnt.; 8. mw Heu- ser/hr Boot 105 pnt 9. ds Kops/Tuin man 97 pnt.; 10. ep Schults 76 pnt. Groep 2: 1. ds Henderson/Van Win gerden 126 pnt.; 2. hrn Besamusca/ Meulste'e 123 pnt.; 3. hrn Gedrojc/Ke gels 120 pnt.; 4, op Pomper 119 pnt.; 5. mw Offenbach/hr Oudegeest 107 pnt.; 6. ds Van 't Leven/Schaalje 106 pnt.; 7. ds Eekman/Van Geesbergen 100 pnt.; 8. ds Geluk/Van de Zande 97 pnt.; 9. ds Becu/Van der Post 95 pnt.; 10. mw Sluijter/hr Schot 87 pnt Groep 3: 1. ds Hogerheijde/Van der Wekken 136 pnt.; 2. mw Sleegers/hr Eekman 131 pnt.; 3. mw Van Oeve- ren/hr De Vries 127 pnt 4. ds Ko- toun/Plaating 121 pnt.; 5. ds Hoets/Webcr 120 pnt.; 6. ds Brinck- man/Heijneman 101 pnt.; 7. hrn Hën- drikse/Sweere 97 pnt.; 8. ds Does/Van der Valk 89 pnt.; 9. ds Besa- musca/Boers 85 pnt.; 10. ep Schell 72 pnt. (In alle groepen is 108 punten 50% van de maximale score). ZIERIKZEE - Coco Richard toonde in parfumerie de Drie Zwaantjes enkele werken van zijn hand. Het meest dat getoond werd, waren enke le Italiaanse tobijoux merken. Onder een genot van een glas champag ne vertelde Richard wat over de Italiaanse colliers. „Gelukkig is de ont wikkeling naar een beter sieraad aanwezig, de vrouw kan weer vrouw zijn", meende de ontwerper. De ex-posanten bij de juwelen in de Drie Zwaantjes. Voor de eerste keer hield de Drie Zwaantjes een expositie bijzondere juwelen, exclusief voor Zeeland, waarbij veelal colliers wei-den getoond. Het Italiaanse merk Schiavon lag ook voor de verkoop klaar; dat is van murano glas in combinatie met parel en daaraan een vergulde sluiting. Ircoriandoli (Italiaanse ontwerper) toonde in combinatievorm een speel se collectie. Richard noemde de sieraden modieus, maar tijdloos. „De vrouwen van tegenwoordig kopen sets sieraden zoals oorbellen, broches en daarbij het collier zodat het samen gaat met de kleding", aldus de ontwerper van.enkele sieraden. Vooral het gedraaide snoeiwerk was veelvuldig aanwezig. De markt voordat sieraad blijkt sinds enige tijd te groeien. Het komt vooral door de grootte en de verschillende kleuren, die in dat snoerwerk aanwezig zijn. Langani, ook een Italiaanse ontwerper, toonde in een an dere kamer het fijnere werk van de ambacht. Het gouden sieraad werd daar wat meer getoond. Een redelijk bezochte dag bewees toch dat de mensen niet naar een grote stad hoeven om daar hun sieraden te kopen. Voorlopig zal de Drie Zwaantjes één tot twee keer per jaar een expositie houden om de mensen te laten proeven van een collectie exclusief voor Zeeland. Net als de mode zal het een voor- en najaarscollectie worden. ZIERIKZEE - Uit handen van W. P. de Vrieze, voorzit ter van de redactiecommissie van Kroniek, het boek dat Stad en Lande Schouwen-Duiveland jaarlijks uitgeeft ontving schilder/kunstenaar Co de Voogd uit Burgh tij dens de najaarsvergadering het eerste exemplaar van dit boekwerk, waarvoor hij de omslag heeft getekend. In tegenstelling tot de voorgaande jaren toen steeds één van de auteurs het eerste exemplaar in ontvangst mocht nemen, viel dit jaar de eer te beurt aan de ontwerper van de voor plaat Co de Voogd. Het is de bedoe ling dat steeds een andere kunste naar uit de regio Kroniek in een artistiek jasje steekt. Co de Voogd beet met zijn penteke ning van de toren van Nieuwerkerk de spits af. In zijn speech ging de kunstenaar in op het fenomeen zee meermin. „Een zeemeermin is meer min dan meer," oreerde De Voogd naar aanleiding van een gedicht in het vorige mededelingenblad over een dergelijk visachtig vrouwwezen. Loco-burgemeester J. Op 't Hof van Duiveland kreeg de pentekening in gelijst en al in zijn handen gedrukt. Aan het jaarboek, dat 132 pagina's telt hebben, zo zei W. P. de Vrieze ze ven auteurs meegewerkt, onder wie een viertal debutanten. De artikelen hebben betrekking op de meest uit eenlopende onderwerpen uit de re gionale en locale geschiedenis. Zo opent het boek met een verhan- 2 11 en 12 hield ze haar meditatie „Pelgrims". Daarna werd de geza menlijke broodmaaltijd gebruikt. Na enkele huishoudelijke mededelin gen, het financieel verslag en het jaaroverzicht kwam het tweede ge deelte van de avond aan de orde. Al lereerst werd door verschillende le den van de afdeling Hulde aan Zeeland opgevoerd door middel van zang. Na de pauze werd het to neelstuk De Stoptrein opgevoerd. Door barre omstandigheden zijn ver schillende passagiers genoodzaakt de nacht op het perron door te brengen. Nadat ze over de radio een politiebe richt hadden gehoord dat er een dame gezocht wordt die een juwelenroof op haar geweten heeft, zijn de kluchten niet van de lucht. De avond werd op de gebruikelijke wijze afgesloten. KRONIEK VAN HET LAND VAN DE ZEEMEERMIN (SCHOUWEN- DUIVELAND) fj- 'f'sesL. BURGH-HAAMSTEDE - Het be stuur van de jeugdsoos Big S organi seert op donderdag 27 november een drive-in show voor de jeugdleden van twaalf tot en met vijftien jaar. De avond wordt ingevuld door do ATG drive-in show uit Renesse die volgens de organisatie een van de snelst groeiende in Zeeland is. De show heeft een uitgebreide platencol lectie met een gevarieerd repertoire. Volgens de organisatie wordt de soos de laatste tijd zeer goed bezocht. Men heeft de toegangsprijs ook nu laag weten te houden om van een grote op komst verzekerd te zijn. De drive-in avond begint om 19.00 uur. VERENIGING STAD I N lANDl- VAN s( HOI WIN Dl INHAM) De elfde kroniek van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland. deling van de hand van M. K. Ro- meijn over de Vierbannen van Duive land, een schorrengebied dat door de mens stapje voor stapje in cultuur is gebracht. Herstructurering van het centrum van Zierikzee is niet van de laatste tijd. Ook in vroegere eeuwen hielden de vroede vaderen van de stad zich bezig met stadsplanologie. Dit blijkt uit het artikel van dr. ir. S. F. Kui pers. Uit deze verhandeling komt duidelijk naar voren dat de welvaart van een stad, in dit geval Zierikzee vooreen belangrijk deel afhangt van de aanwezigheid van vaarwater. De Zierikzeeënaars uit het verleden heb ben dankbaar gebruik gemaakt van de kreek, die rond 1014 tijdens een stormvloed is ontstaan. Deze kreek werd niet alleen gebruikt als haven maar ook als energiebron, door ge bruik te maken van een watermolen. Rond 1300 kreeg de kreek geleidelijk meer betekenis als aanvoerkanaal en losplaats. Schoolonderwijzers Joop Uijl ging in zijn verhaal over het Schouwse Schoolonderwijzers Gezelschap, dat in 1815 in de West hoek van de grond kwam, nader in op het onderwijs in vorige eeuwen. Dit genootschap was niet bedoeld als een belangengroep voor het onderwij zend personeel, maar meer als een mogelijkheid om de bekwaamheid van de onderwijzer te vergroten en om de belangstelling voor onderwijs en opvoeding aan te wakkeren. De verdienste van het Gezelschap is vol gens Uijl geweest, dat onderwijzers zich meer gingen verdiepen in de be ginselen van de pedagogie, waardoor zij ook beter in staat waren om hun eigen functioneren voor de klas le analyseren. Solleceteere „Je kiekter wel op, mè nie in d'r kop" met die gedachte in hot achter hoofd beschrijft Wullum uit Bru (W. van Gilst) het dilemma waarmee een functionaris die bij een sollicitatie procedure de knoop door moet hak ken, opgescheept zit. Alle sollicitatie perikelen komen in het Bruse dialect aan de orde. Het vinden van de juiste man op de juiste plaats blijkt in de praktijk een hele klus tc zijn, aldus Bruse Wullum, want het beschikken over de juiste papieren houdt nog niet automatisch in dat de man of vrouw ook werkelijk voor de functie geschikt is. Een staaltje levenswijs heid, dat voor de niet Bruenaar niet altijd even begrijpelijk is. In dit boekwerk van Stad en Lande is verder een studie van dr. K. van Berkel over de natuuronderzoeker Isaac Berkman die van 1611 tot 1616 in Zierikzee woonde opgenomen, ter wijl het culturele leven in Brouwers haven in de 16e eeuw aan de orde komt in het artikel van drs. H. van der Linden over de rederijkerskamer Dc Roode Lelije. Een stukje regionale economische geschiedenis wordt be licht in het artikel van J. Schot Bwzn over de mossel- en kreeftenvisserij die zich vanaf 1910 in Zierikzee ont wikkelde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5