De kogel is door de kerk Voedselactie voor Roemenië Brouwershaven subsidieert het Veldnamenboekje Stad en Lande Totaalproject Brouwse school met leuke kijkavond afgerond 4 Aanpassing nachtelijk tarief dorpshuizen Westhoek KERKWERVE - De kogel is door de kerk. De gemeenteleden vmi de Hervormde Gemeente te Kerkwerve hebben zich uitgesproken vóór de aankoop van een nieuw kerkorgel. Al drie jaar geleden werd een orgel commissie in het leven geroepen, die de verschillende mogelijkheden zou gaan onderzoeken. Allerlei acties werden gehouden om het Orgelfonds te spekken. Bekende acties zijn: de jaarlijks terugkerende oliebollen actie, de rommelmarkt-bazar in juni van dit jaar, een actie onder oud-gemeenteleden enz. En ook zijn er re gelmatig kerkcollecten gehouden en was (en is) de opbrengst van het verjaardagsfonds bestemd voor een nieuw kerkorgel. Op deze manier is reeds f 60.000,— gespaard. Toch is dit bedrag niet toereikend. Daarom zal in december opnieuw een tweetal acties worden georganiseerd. Allereerst worden kerststukjes gemaakt die op zaterdag 19 december in de zaal van de kerk kunnen worden afgehaald. Ze zijn te bestellen bij mevr. C. E. van den Hoek-Ooms, Bootsweg, (tel. 01117-1302). En dan is er op Oudejaarsdag de traditionele oliebol lenactie. De bollen zullen worden gebakken in de zaal van de kerk. Ze zijn nu al te bestellen en wel bij: mevr. W. den Boer-Beeke, Vloedstraat 14 (tel. 01110-4120) of bij de heer L. J. de Wit, Ring 2 (tel. 01110-5340). De ge meenteleden wordt voorts gevraagd of ze een renteloze lening ter beschikking willen stellen om het nieuwe kerkorgel te kunnen financieren. Eén dezer dagen zal het worden besteld en de oplevering zal over één jaar plaatshebben. Er moet dus nog even hard worden gewerkt. En dat is nodig, want het huidige kerkorgel zal het eerdaags begeven. Enkele weken geleden werd het orgel zelfs bespeelbaar gemaakt door een snoepje tus sen de zogenaamde achtvoet te leggen. Het geldinzamel-embleem van de HervoYmde Gemeente Kerkwerve. om positief te adviseren over een bij drage van drie gulden per bejaard lid en dat ieder lustrum (vijfjaar). ,,Voor de andere verenigingen gelden ande re maatstaven bij jubilea, maar ik acht het juist, wanneer voor de bc- jaardensozen iedere vijf jaar een bij drage wordt gegeven. Zie het als een verjaardagscadeautje", aldus de bur gemeester. Alle leden stemden hier mee in. Dat deden zij ook toen het voorstel ter sprake kwam om 50 cent per in woner beschikbaar te stellen voor de voorbereidingskosten van liet Regio naal Educatief Centrum (REC) de Bc- velanden, dat op Schou wen-Du ive- land de basiseducatie verzorgt. De cursussen zijn inmiddels in Zierikzce gestart, maar mevrouw Nicmants- verdrict zei het niet ondenkbaar te vinden, dat wanneer bijvoorbeeld in de Westhoek veel belangstellenden te vinden zijn, ook daar les gegeven kan worden. Van den Berge zei te hopen, dat dit laatste ook zal gebeuren en dat een gering aantal deelnemers geen reden zal zijn om de cursus in Zierikzee te houden. Hij was tevens benieuwd welke kosten de gemeente in de ko mende jaren voorgeschoteld krijgt om het cursusaanbod in stand te hou den. Evenals de andere gemeenten wordt straks een gulden per inwoner Klein rechts-fractie tegen BURGH-HAAMSTEDE - Dozen vol bloem, margarine, suiker, rijst, boter en babyvoeding. De Christelijk Nationale School leek, dankzij de kooplust van de leerlingen wel wat op een kruidenierswinkel. In het kader van de actie Brood voor Roemenië van de Dorkasgroep, waren de leerlingen zaterdag met een bonnenkaart naar de kruidenier of de su permarkt gegaan om daar een aantal levensmiddelen, waaraan in Roemenië gebrek is, in te slaan. De kinderen be taalden deze met een gedeelte van hun zakgeld of met de centjes die zij met een heitje voor een karweitje hadden ver diend. Deze voedselactie van de Dorkasgroep, die deel uitmaakt van de Christelijke Stichting voor Hulp aan Gewetensvervolgden, wordt sinds twee jaar voor Roemenië gehouden. De voedingsmiddelen worden vanuit het cen trale depot in Andijk via vrijwillige koeriers in personenwagens naar Roemenië vervoerd en daar onder de gewetens- vervolgden verdeeld. Kijk naar je zelf het dorpshuis in Noordwelle, maar dat heeft het gemeentebestuur kun nen voorzien volgens de voorzitter. Van Zuylen kon instemmen met haar visie, maar hield toch vast dat er een wijziging in het tarief zou moeten zijn en dat de stichtingbesturen hier op aangesproken moeten worden. Verton was - met de jaarlijkse tekor ten in het achterhoofd - van mening, dat de dorpshuisbesturen in een ,,te strak keurslijf zitten". Bejaarden De bejaardensozen in Burgh en Re- nesse hebben onlangs het 30-jarig be staan gevierd en kunnen wat de com missie financiën betreft op een bijdrage in de kosten rekenen. De voorzitter stelde de commissie voor gevraagd, dat wordt aangevuld met een rijksbijdrage. Evenals de andere leden benadruk te Van den Berge het belang van een goede educatiemogelijkhoid. ,,Dat is ook onze zorg", stelde hij. De commis sie ging in principe ook akkoord met de aankoop van 100 stropdassen en een nog nader te bepalen aantal da messhawls ter representatie van de gemeente. Verton woordspelend: ,,Ik ben persoonlijk gek op dassen, maar daarvoor moet je geloof ik in Lim burg zijn. Stropdassen is een andere zaak. Daar zit ik persoonlijk niet op te wachten; de gemeente is geen com merciële instelling. Ik hoop dat mijn mening uw voorstel (voorzitter - red) de das niet omdoet". Dat deed hij niet en Van Zuylen zegde toe een beter en goedkoper 'adresje' te zullen zoeken voor de shawls. BUSSUM - De grafische onderne mingen in Nederland verwachten dat 1986 voor de bedrijfstak gunstiger zal uitpakken dan het vorige jaar. Vooral de grotere bedrijven verwachten een omzetstijging van vijf procent. De helft van de ondernemingen ver wacht, mede dankzij de constant ge bleven prijzen, een beter resultaat dan in 1985. goede zaak", volgens FvdA-fractielid J. C. van Ours. ,,In onze regio zijn niet alleen mensen met een achter standspositie, de regio als geheel be vindt zich in een achterstandspositie wat basiseducatie betreft". Hij wilde weten of de gemeentelijke bijdragen (behalve het bedrag per inwoner ook een bijdrage in de 18000 gulden per jaar die door de hele regio samen moet worden opgebracht) kunnen worden verhaald op het rijk. R. van der Wekken (CDA) wilde nadere in formatie over het aantal deelnemers en M. C. J. Mol zette zich af tegen het woord alfabetiseringscursus dat vol gens hem drempelverlagend werkt. Daarnaast spraken zij zich allen posi tief uit over het initiatief. Wethouder Loschacoff vertelde dat het nog te vroeg is om nadere uitspraken over de verdeelsleutel van de 18000 gulden te kunnen doen, evenals over de deel nemerscapaciteit. Zij benadrukte dat het zeker niet de bedoeling is om mensen af te schrikken met moeilijke lange woorden. ,,Ik hoop dat veel mensen er gebruik van zullen maken, zeker ook uit de kleine kernen". De regeling gaat op een augustus 1987 in. Anywave-festival De subsidie van 0,133 cent per inwo ner die het bestuur van de Zierikzee- se jeugdsoos Brogum aan alle ge meenten in schouwen-Duiveland heeft gevraagd werd ook in Brou wershaven niet gehonoreerd. J. C. van Ours (PvdA) verweet het college niet de grootste zorgvuldigheid in acht te hebben genomen bij het leg gen van de contacten met de jeugd soos in het kader van de subsidie. „Dat betwist ik ten sterkste. Wij zijn niet in gebreke gebleven", zei Loscha coff boos. Zij belichtte nog eens de voorgeschiedenis van de aanvrage waarbij Brogum de subsidie te laat aanvroeg. „Wanneer de formele kant goed wordt gespeeld voel ik best voor subsidie want er gebeurt niet zo bar veel voor deze groep", ventileerde de wethouder als haar persoonlijke me ning. Zij bestreed daarmee tevens de mening van M. C. J. Mol die vond dat het bij de eenmalige subsidie van vo rig jaar in het kader van het jonge- renjaar moest blijven. Burgemeester Slabbekoorn was van mening dat de gemeente Zierikzee dit maar moest opknappen. „Als wij een scouting groep in onze gemeente krijgen vra gen we ook niet aan Zierikzee om subsidie". Alle fractieleden stemden in met het collegevoorstel om de sub sidie niet te geven. BROUWERSHAVEN - Basisschool de Schoener uit Brouwershaven heeft maandag het totaalproject Kijk naar je zelf afgerond door middel van een kijkavond voor de ouders van de 82 leerlingen die aan dit project meewerkten. De ouders van de leerlingen konden maan dagavond vooral veel naar zelfportretten van hun kinde ren kijken. „De kinderen leren zo vooral de overeenkom sten en de verschillen tussen de mensen te herkennen"; was Monique Tenbroek (lerares van de groepen één en twee) van mening. Twee keer per jaar organiseert de Brouwse school een totaalproject over verschillende onderwerpen. In 1985 begon de school met het project wereldoriëntatie. Na dat 2'/2 jaar ge daan te hebben werd er gewerkt aan het project taal, dat twee jaar duurde. „Dat was een voorbereiding op het nu uitwerken van een project", vertel de Ton Schults (leraar van de groepen drie en vier). Elk onderwerp wordt nu maar één keer behandeld). De kleuters begonnen met het boek Mensen mensen wat een mensen. Daarbij was de hoofdzaak vooral het beeld, om zo bewust te leren waarne men. Het meten van bijvoorbeeld een tafel, blijkt bij kinderen met handen te gaan, omdat een maat hen weinig zegt. Enkele onderwerpen die de kleuters met hun juffrouw deden wa ren: ruiken, voelen, hun gezicht teke nen door middel van een spiegel, de omtrek van de hand en voet en ook maakten de leerlingen tekeningen met hun vingerafdrukken. „Kleuters zijn heel veel met zichzelf bezig, van daar dat het onderwerp bij hen aan spreekt", vertelde Monique. Bij die kijkavond konden de ouders de kin deren ook meenemen om samen naar het project te kijken. Dieper Bij de groep zeven en acht gingen de leerlingen al weer wat dieper op het onderwerp in door grafieken te maken van lengte, gewicht, leeftijd en omtrek van het lichaam. Ook de tv bleek invloed te hebben. 'Opsporing Verzocht' deden de leerlingen door portretten te maken van boeven. Maar ook werden er tekeningen ge maakt van de leerlingen zelf. De ogen en oren werden getest met geluidko kers en de doktersogentest. Friedes van Velthovcn, die leraar van de groepen vier, vijf en zes is. maakte een bandje met geluiden er op, die de leerlingen moesten herken nen. Maar het onderzoeken ontbrak er ook niet aan; het haar, gewicht, lengte en de breedte van de kinderen werd ontleed. Van elke leerling was een levensverhaaltje aanwezig, alle maal op één groot bord. Aan de gete kende handen kon er gezien worden waar het kind van hield of wat er thuis leefde. Eén leerling had een hand gemaakt waar aan elke vinger iets zat, zoals; een poes, een voetbal en ook hield hij van vissen. „Ik denk dat de kinderen op deze manier meer inzicht krijgen in de verschillen van personen, kinderen denken wel eens als ze een grijze man zien, dat hij al 85 jaar oud is", was Friedes van me ning. De leraar van de groepen drie en vier maakte gebruik van een to neelstukje, dat een beetje te maken had met de kinderboekenweek, na melijk boeven en politie. De leer kracht kwam binnen rennen als een boef verkleed en later kwam hij als politieagent de boef zoeken. „Daarna moesten de leerlingen de boef nateke nen, die ze maar kort gezien hadden", vertelde de leraar. Daarbij kwam nog dat de politieagent van alle leerlin gen een registratiekaart wilde heb ben, omdat de leerlingen medeplich tig bleken te zijn. Bij een schaduw van twee kinderen moesten de leer lingen laten zien welke verschillen er aanwezig waren tussen die twee. De leerlingen van de groepen één tot en met acht hebben drie weken aan het project gewerkt. Vervolg van pagina 1 BROUWERSHAVEN - Ten behoeve van de uitgave van het boekje Veldnamen van Dreischor en de Gouwe pol ders door de Vereniging Stad en Lande stelde de Brouw se gemeenteraad tijdens haar vergadering van maandag avond een subsidie van 1500 gulden beschikbaar. Dat gebeurde omdat de raad waardering had voor de culture le en historische waarde van de uitgave die namen be schrijft waarbij volgens het college nogal eens wordt te ruggegrepen bij de naamgeving van nieuwe woonwijken en straten. Nieuw raadslid De vergadering werd geopend met het beëdigen van mevrouw M. P. Ketting-Koopman die de PvdA-frac- tie komt versterken in plaats van M. Hellendoorn. Zij werd door de Rooie vrouwen op de publieke tribune be groet met een rode roos. Het nieuwe raadslid werd tijdens de raadsverga dering benoemd in de Beheerscom missie Dorpshuizen en de Advies commissie voor het welzijnsbeleid. basiseducatie besloot de gemeente raad tot deelname in het Regionaal Educatief Centrum vpor een bedrag van 50 cent per inwoner. Dit bedrag betreft een bijdrage in de voorberei- dingskosten om een scala van cursus sen op te zetten ten behoeve van vol wassenen die een stuk algemene ontwikkeling hebben gemist en dat alsnog willen inhalen. De bijdrage zal worden verhoogd tot een gulden per inwoner wanneer de voorzienin gen daadwerkelijk van start gaan. Basiseducatie In het kader van de Rijksregeling Omdat hier op het eiland weinig er varing is met deze vorm van educatie zal samenwerking worden gezocht met het REC De Bevelanden. „Een Er was veel belangstelling voor het school-project. Kijk naar je zelf in Brouwrshaven. P. van der Meide (GPV/SGP/RPF) had uitgerekend dat de gemeentelij ke subsidie door de oplage van 350 boeken vier gulden per boekje be draagt. „In het licht van het voorge nomen terughoudende subsidie-be- leid wel erg hoog", aldus Van der Meide die zich afvroeg of het boekje niet een wat hogere verkoopprijs kon krijgen dan de geplande vijftien gul den. Ook R. J. van der Wekken (CDA) vond de subsidie aan de forse kant en zag liever dat het boek wat eenvoudi ger zou worden uitgevoerd. „Het om vat niet eens ons hele grondgebied en ik ben bang dat het niet bij deze aan vrage zal blijven". Wethouder- S. Loschacoff-de Kanter wees beide raadsleden erop dat een beperkt aan tal uitgaven altijd veel kost. „Goed koop kan ook duurkoop zijn", zei ze wijzend op de kwaliteit van het boek. Raadsvoorzitter C. Slabbekoorn wees erop dat de bijdrage ook een stuk subsidie is naar de inwoners van de gemeente die zo'n boek willen ko pen. „Zo wordt de groep die nooit naar de gymzaal gaat ook eens gesub sidieerd". Van der Meide werd door dit alles niet overtuigd en wenste te gen te stemmen. Mevrouw M. P. Ketting-Koopman werd tijdens de raadsvergadermg beëdigd als nieuw raadslid voor de PvdA. I, I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4