VeldMarkft 95 6.90 Westerschouwen bevreesd voor opheffing twee basisscholen Taak voor Stad en Lande in nieuwe commissies monumenten Leerlingen van weleer bijeen m i HET DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Burght nu ook open voor cultuur Naast de aandacht die voorzitter De Kam wijdde aan de rol die Stad en Lande binnen deze nog op te richten" commissies maakte de voorzitter meldingen dat de uitgave van het eer ste veldnamenboekje Dreischor en de Gouwe pas in het voorjaar van 1987 gereed komt. Volgend jaar wordt, zo bleek uit zijn openingswoord, bovendien een begin gemaakt met het overschilde ren van huisnamen in de regio ten einde deze voor de toekomst veilig te stellen. De vereniging hoopt dan ook dat huiseigenaren de huisnaam voor de verfkwast besparen. Mocht de naam reeds onder een verflaag ver scholen gaan dan hoopt Stad en Lan de dat in overleg met de huiseigenaar de naam opnieuw op het huis geschil derd kan worden. Tijdens een korte terugblik op alle activiteiten van het afgelopen sei zoen noemde hij het opnemen van de Karolingische burcht in Burgh- Haamstede in een ontwerp bestem mingsplan een goede zaak, al zal het wel lange termijnwerk worden. An dere projecten zijn de restauratie van de schotten, die in een oud pand in Zierikzee zijn gevonden en de Tem- pelpit in Haamstede. Verder uitte hij de wens om de Travaijes in Dreischor en Noordgouwe over te doen aan de gemeente Brouwershaven, omdat het eigendom van deze Travaijes niet ge heel strookt met de doelstelling van de vereniging. Naast de commissie streekkunde, die momenteel de mogelijkheden on- cerzoekt om aan te sluiten bij het VOC-project voor basis- en voortgezet onderwijs is er begin mei een specia le commissie streektaal opgericht. Deze commissie heeft tot doel de be langstelling voor de streektaal een duwtje in de goede richting te geven. De Kam deed verder een dringend beroep op de leden van Stad en Lande om het bestuur tijdig in te lichten over zaken, die voor de vereniging de moeite van het weten waard zijn. ,,Met die opmerkzaamheid van de le den", zo stelde hij ,,was het wellicht mogelijk geweest om de kapel van het klooster Bethlehem in de buurt van Eikerzee te redden." Ongelooflijk Die opmerkzaamheid van de leden uitte zich tijdens de rondvraag toen P. van Dalsen het gebeuren rond de Tempelpit in Haamstede aan de kaak stelde. De schoonmaakbeurt, waarop in het verleden sterk is aangedron gen, is, zo bleek uit zijn woorden, heel andere uitgepakt dan verwacht. Niet alleen de rommel is verwijderd, maar ook een tiental eikebomen heeft het veld moeten ruimen. In de plaats hiervan heeft Natuurmonu menten een aantal palen met prikkel draad geplaatst. Vice-voorzitter W. P. de Vrieze noemde deze handelwijze van Monumentenzorg ongeoorloofd. Na de pauze beklom de heer Becu, auteur van het boek Dagboek van een waterbouwer, het spreekgestoelte om zijn gehoor mee te nemen naar zijn kfORDT Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Bewolking- Veel bewolking en morgenochtend enkele opklaringen. Geen regen van betekenis, morgenavond enige regen. Krachtige wind eerst uit zuidwest la ter uit zuidelijke richtingen. Tempe ratuur 10 graden. Minimumtempera tuur komende nacht 8 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/in vrijdag 28 nov.: Woensdag: Half tot zwaarbewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 8 graden Middagtcmp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 3 Donderdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10 Min.temp.: 2 graden Middagtcmp.: 7 graden Windkracht: west 3 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 1 graad Middagtcmp.: 0 graden Windkracht: oost 3 ZON EN MAANSTANDEN 25 nov. Zon op 08.16, onder 16.36 Maan op onder 14.14 Nieuwe Maan: 1 december (07.02) HET VVEEROVERZICHT DE BILT - Een diepe Oceaandepres sie trekt het komende etmaal van het zeegebied tussen IJsland en Schot land naar Noord-Noorwegen. Met oen brede en krachtige zuidwestelijke stroming wordt zachte en vochtige Occaanlucht dc komende 24 uur naar ons land getransporteerd. De voorste begrenzing van deze lucht bereikt met wat regen ons land. Zowel in de nacht als op dinsdag overdag is het bewolkt met af en toe wat regen of motregen. Na een minimum van een graad of 8 worden op dinsdagmiddag zelfs temperaturen van rond 12 gra den verwacht. De zuidwesten wind is in het binnenland matig, aan de kust af en toe krachtig. Op woensdag koelt het wat af en kan plaatselijk nog een bui vallen. Daarna gaan hogedrukgobieden ons weer bepalen. Het wordt dan droog en wat kouder. Advertentie Burgh, Burghsering 1 - Bruinisse, Dreef 2 Bij uw Veldmarkt maandag t/m woensdag is het goedkoop eten. Sla uw slag! Hierbij ANDIJVIE 1 kilo SAUCIJZEN 1 kilo Samenwerken Samenwerken is het magische woord, dat als een rode draad door het provinciale VVV-plan loopt. Dat stelde PVVV-directeur A. C. Bontebal in Burgh-Haamstede. (Pag. 2). Sinterklaas Ook het afgelopen weekeinde bracht Sinter klaas weer een officieel bezoek aan diverse kernen van Schouwen-Duiveland. Overal trof hij veel kinderen. (Pag. 3), Aanvallen Zierikzee zorgde voor een aardige surprise door op het eigen sportpark Den Hogen Blok de nog ongeslagen koploper Baronie met aan vallend voetbal ruim af te troeven. (Pag. 5). Hippisch centrum Twee Schouwen-Duivelandse echtparen open den in het Brabantse Rucphen het hippisch centrum Keytenburg. Zij maken daarmee van hun hobby hun werk. (Pag. 7). Monumenten, in de harten der mensen opgericht, zijn meer waard dan monumenten van brons of steen. Rabelais ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE (1797 - 1889) WAARIN OPGENOMEN BURGH-HAAMSTEDE - Burgemeester en wethouders van de gemeente Westerschouwen vrezen voor de ophef fing van de openbare basisscholen de Stove (Noordwelle) en de Sehelphoek (Serooskerke). Dat staat te lezen in de aanbiedingsbrief bij de begroting 1987. Het dalend leer lingenaantal wijst volgens het college op sombere tijden en indien de landelijke norm voor instandhouding strikt toegepast gaat worden, dan moet gevreesd worden voor het ergste. Obs de Sehelphoek telt momenteel 25 leerlingen, terwijl de Stove nog maar 17 kinderen onderricht geeft. Het college noemt de dreiging een „onverteerbare' zaak" en ziet hierin reden om zich met voortvarendheid te beraden over de stappen, die geno men moeten worden om opheffing te voorkomen. „Immers een school vormt het hart van een leefgemeen schap". Niet gelukkig Het gemeentebestuur is niet geluk kig met de gevolgen van de bezuini gingen. De steeds voortschrijdende bezuinigingen van het rijk ontnemen het onderwijspersoneel de inzet en de motivatie. Het snijden van de rege ring voorspelt het personeel een steeds somberder toekomst en dat baart het college - evenals de ophef fing - zorgen. Het heeft tot op heden nog niet ge leid tot ontslagen, maar wel is in augustus liet zogenaamde EAJ- prójc'ct beëindigd. De hiervoor aan getrokken leerkracht heeft inmid dels een vaste aanstelling gekregen bij de Stove. Met ingang van het schooljaar 86/87 is de WPO-plaats - die aan de school in Renesse was toe gekend - vervallen. Aan die leer- ROTTERDAM - De opsporings dienst van de douane heeft vorige week zondag dertien kilo heroïne in beslag genomen aan boord van het Turkse zeeschip ..Mugla" dat lag af gemeerd in de Maashaven in Rotter dam. De vangst, met een geschatte waarde van een miljoen gulden, werd in belang van het onderzoek pas vrij dag door het ministerie van financiën bekendgemaakt. kracht kon geen vaste baan aangebo den worden. \Ook in welzijnsland rommelt het. De gemeente Westerschouwen heeft met een rijkskorting van zon 56% te kampen (inclusief basiseducatie). In cijfers vertaald betekent dit dat de maximale bijdrage in 1986 van ruim 28.000 gulden volgend jaar terugloopt naar 11.500 gulden. ,,Ten aanzien van het jaar 1987 is het onbehoorlijk te noemen, wanneer nu van gemeente wege met subsidiekortingen zou wor den afgekomen". Dat is het college dus niet van plan, zodat ze zelf het gat gaat vullen. Het college is van mening, dat de bezuinigingen van het ministerie niet gebaseerd zijn op goede argumenten, maar er aan andere taken prioriteit is gegeven. Al met al blijkt volgens schrijvers van de aanbiedingsbrief, dat het gemeentelijk beleid op sociaal-cultureel vlak meer en meer uit de eigen portemonnee betaald moet gaan worden. Het college ziet één en ander met zorg tegemoet. Wat het zogenaamde flankerend ouderenbeleid betreft schrijft het college, dat gebleken is dat rusthuis Duinoord activiteiten en dienstver lening van de nog zelfstandige oude ren kan uitvoeren. De provincie komt niet met geld over de brug voor het begeleidend personeel hiervoor. Wil men een en ander bekostigd zien, dan moet een beroep gedaan worden op de post 'tijdelijke opname' en/of 'dagopvang/overige voorzieningen'. Een hiervoor in het leven geroepen werkgroep is door omstandigheden abrupt gestopt met het onderzoek, maar heeft de draad inmiddels weer opgepakt. Desalniettemin ziet het college reden om zelf na te gaan wel ke subsidies in de wacht gesleept kunnen worden. BURGH-HAAMSTEDE - Het christelijk vakantie--en conferentie^ centrum De Burgh t in Burgh- Haamstede, dat in financiële moei lijkheden verkeert, zal per 1 januari 1987 zijn deuren openen als een christelijk cultureel centrum. Ook niet-ehristelijke organisaties kun nen van het culturele platform ge bruikmaken. De leiding wil De Burght openstellen voor onder meer popconcerten, tentoonstellingen en eventueel cabaretvoorstellingen. Volgens directeur W. L. Walraven, die dit heeft bekendgemaakt, is het christelijk cultureel centrum een toe gevoegde waarde. Culturele activitei ten moeten in principe de goedkeu ring wegdragen van de christelijke gedachte achter De Burght. Kunste naars hebben naar hun mening heel vaak „een zienersfunctie van wan toestanden in de samenleving". Er werken bij De Burght momenteel ze ven stafleden. De leiding hoopt der tien diakonaal medewerkers een vas te aanstelling te kunnen geven. Hoewel de banken weer vertrouwen in De Burght tonen, is volgens Walra ven oen faillissement nog steeds mo gelijk. „Een of twee stormen .kunnen wij hebben, maar meer stoimen zouden het voortbestaan van De Burght in gevaar kunnen brengen". Ten behoeve van een betere exploitatie zal De Burght meer commerciële activitei ten ontplooien. Buiten traditionele conferenties over kerkelijke vraag stukken zal er ook ruime aandacht worden geschonken aan marketing, politiek, communicatie en dienstver lening. Volgens Walraven is niet alles geoorloofd. Inmiddels is de vriendenkring van De Burght opgeroepen aan een aan- delenactie mee te doen. Totnutoe heeft slechts drie procent van de vrienden daaraan gehoor gegeven. Dat leverde 400.000 gulden op. De be doeling was dat deze actie 3,4 miljoen gulden zou opbrengen om daarmee leningen te kunnen aflossen. Commissievoorzitter W. P. de Vrieze overhandigt het eerste exemplaar van de elfde kroniek. Vice-voorzitter W. P. de Vrieze ontstemd over schoonmaak Tempelpit MAANDAG 24 NOVEMBER 1988 143ste jaargang Nr. 24039 ZIERIKZEE - „Gezien de •doelstelling van onze vereni ging om de stedelijke en landschappelijke schoonheid te bewaren en te bevorderen dient Stad en Lande Schou wen-Duiveland zitting te nemen in de gemeentelijke mo numentencommissies, die in het kader van de nieuwe monumentenwet opgericht moeten worden." Deze woor den sprak de voorzitter J. D. de Kam tijdens de algemene ledenvergadering van deze vereniging. igeboortestreek, West Zeeuws-Vlaan- deren. In het kort schetste hij de ge schiedenis van dit gebied dat voor Belgen een stukje Nederland is en voor Nederlanders een Belgisch stuk je land. Ook de vele tradities van het gebied en de verschillen met Belgisch Vlaanderen kwamen in de vorm van anecdotes uitgebreid aan de orde. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's NIEUVVERKEKK - In gebouw Sa lem van de Gereformeerde Gemeente Nicuwerkerk is een reünie gehouden vaii dc School niet de bijbel. De klas sen drie tot en met acht uit het jaar 1955 waren hiervoor uitgenodigd. In zijn openingswoord vertelde P. Bom. dat het een iiccl 'gezoek' was geweest om een ieder terug te vinden. Dc eerste contacten worden telefo nisch gepleegd door Leen Smalhccr; de grote man achter de reünie. Het was hem gebleken, dat de naam Leen Muis heel wat meer bekendheid ge noot onder de klasgenoten var wel eer. Tijdens de reünie gaven ook de oude meestere Slingerland en Flik- weert acte de presence. Ook juffrouw Van den Berge had toegezegd te ko men, maar was op het laatste mo ment verhinderd. Psalm De aanwezigen zongen gezamenlijk Psalm 25; het vierde vers. Na het drinken van een kop koffie en het verorberen van een Zeeuwse bolus, ging het gezelschap naar de school om oude foto's te bekijken in de hal. Ook stond er een half uur les op het programma, waarover het nodige werd afgepraat. Teruggekomen in Sa lem kregen de oud-leerlingen een film van 1965 te zien van W. Wandel, die over Nicuwerkerk ging. In de tus sentijd was er gelegenheid om van twee klasgenoten - nu beiden inwoner van Canada - brieven te lezen en foto's te bekijken. 'Meestor' Slingerland, die na zijn pensionering naar Goes vertrokken was. verzorgde het slotwoord. De reü nie was zeker geslaagd en voor herha ling vatbaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1