UW- Gemeenteraad Bruinisse heft welzijns-adviescommissie op Middenschouwen voelt niet veel voor onderzoek gevolgen weg over Kering Huisvlijt voor het goede doel DE ZIERIKZEESCHE COURANT Wegen gevaarlijk door slik WAT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Aanbod Twee ton Sinterklaas Inzinking De gemeente Bruinisse zal geen gebruik ma- De bouw en inrichting van een lokaal voor de Nog een tweetal weken en Sinterklaas viert Een fikse inzinking kostte de herenploeg van ken van het aanbod van Rijkswaterstaat om de Johan Bogermanschool in Oosterland, teza- weer zijn verjaardag. Om alvast enigszins in de Mevo '80 bijna de volle winst tegen naaste ri- bij het AC-restaurant gelegen havens over te men met de inrichting van een speelhal kosten stemming te komen een verhaal over dit jaar- vaal Vlaardingen Een tijdig herstel halveerde nemen. (Pag. 2). ruim twee ton. (Pag. 3). lijkse ritueel. (Pag. 4). de schade nog. (Pag. 11). VRIJDAG 21 NOVEMBER 1986 143stc jaargang Nr. 24038 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Niets zo moeilijk, of door onderzoek kan het tot klaarheid worden gebracht. Terentius BRUINISSE - Na zes jaar te hebben gefunctioneerd werd tijdens de gemeenteraadsvergadering donderdag avond de adviescommissie voor het welzijnsbeleid opge heven. „Het dalen van de vergaderfrequentie en de ge ringe belangstelling van zowel de inwoners van de gemeente als de instellingen", noemde het college als de belangrijkste redenen hiervoor. CDA-fractielid J. Huizer had in eer ste instantie de nodige twijfels over de opheffing. ,,Het is een mogelijk heid tot meer overleg en contact tus sen de bestuurders en de bevolking", vond hij. „Nu wordt er beknot op de openbaarheid van bestuur. Wethou der C. J. van Liere legde nog eens uit gebreid die motivatie uit vanwaaruit het college met het voorstel kwam. ,,De welzijnscommissie leeft niet in Bru", aldus de wethouder die dit ver klaarde uit de slecht bezochte verga deringen, de nihile publieke belang stelling en het niet gebruik maken van het spreekrecht. Hij benadrukte dat ten behoeve van de openbaarheid van bestuur wel jaarlijks een hoorzit ting blijft plaatsvinden. Drie van de vier Bruse raadsfracties bleken om opheffing te hebben gevraagd. M. Houkamp (Lijst Van de Velde): ,,Als de zaken goed gaan loopt de belang stelling voor dergelijke commissies terug". Met algemene stemmen werd de welzijnscommissie afgeschaft. Bliksem Ook bij de raadsleden sloeg de bliksem in bij het collegevooi-stel om een krediet beschikbaar ten behoeve van het aanbrengen van een bliksem beveiligingsinstallatie op het ge meentehuis. „Wanneer werkt u nu eens in de goede volgorde door direct, en niet achteraf te zorgen voor meer dere offertes", vroeg M. C. Maaskant- Okkerse (Algemeen Belang) geër- voor een half jaar hondenbelasting betalen. Het voorstel werd met vijf tegen vier stemmen aangenomen. Het op komst zijnde Rampen Bestrijdings Plan zorgde voor discus sie omdat J. Huizer (CDA) het een gi gantische klus noemde als alle ge vaarlijke stoffen die langs Bruinisse worden vervoerd zouden moeten wor den gemeld. Burgemeester Hekman stelde hem gerust door te zeggen dat alleen de schepen die afmeren in de vluchthaven hun lading moeten mel den bij de gemeente. Na de begro tingsbehandeling nam de raad in vlot tempo een aantal besluiten. Het be trof de verslagen van de gemeen schappelijke regelingen, de vaststel ling van de welz ïslijst 1987, de beschikbaarstelling van een voorbe reidingskrediet (50 cent per inwoner) ten behoeve van de invoering van ba siseducatie, het vaststellen van de kapvei'ordening, de gewijzigde vast stelling grenzen bebouwde kom inge volge de boswet en het beschikbaar stellen van eèn krediet voor herzie ning van de bestemmingsplannen Bruinisse Kom en West. Verder de vaststelling voorbereidingsbeslui- teri, de huur van een perceel grond ten behoeve van de aanleg van een trottoir langs de Dorpsweg, verorde ningen in verband met de wet inde ling geldboetecategorieën, de wijzi ging van de IZA-regeling en legesverordening, de voorlopige vast stelling van de bedragen voor het in standhouden van openbaar basison derwijs, de aanstelling van een vakleerkracht voor De Meerpaal en de ingebruikgeving van het sport veld. Het college van Middenschouwen heeft een afwijkend standpunt ingenomen wat betreft het onderzoek naar de gevol gen van de wegverbinding gver de Stormvloedkering. SCHARENDIJKE - Het ziet er naar uit, dat de gemeente Middenschouwen niet gaat meebetalen aan het onderzoek naar de gevolgen van de nog aan te leggen weg over de Stormvloedkering. Ook de burgemeester van Brouwershaven, C. Slabhekoorn, heeft zich in deze richting uitgelaten. En al dient zowel de gemeenteraad van Middenschou wen, als die van Brouwershaven zich nog uit te spreken over deelname, vrijwel zeker moet initiatiefnemer de Kamer van Koophandel en Fabrieken Midden- en Noord- Zeeland, een andere verdeelsleutel voor de kosten gaan zoeken. Dat werd duidelijk tij dens de commissievergadering algemene- en bestuurszaken Middenschouwen in Scha- rendijke. M. C. Maaskant: raadsvoorstellen moeten beter worden voorbereid. gerd. Zij vond de informatie bij het voorstel zo volstrekt onvoldoende dat ze het wilde doorschuiven naar de volgende vergadering. Van de Velde benadrukte dat uitstel niet een maar twee maanden oponthoud zou beteke nen. Maar ook de CDA- en SGP- fractie vielen Maaskant bij. Hui zer:,,Het is nu een goed moment om het maar eens duidelijk te stellen". L. J. van den Bos: „Beloftes moeten worden nagekomen". Het college kroop in zijn schulp. Hekman: „We hebben het in ons oren geknoopt en beloven beterschap. Doe het ons niet aan om de zaak weer op te moeten schuiven". Zo hard waren de raadsle den niet en dus werd akkoord gegaan met het aanbrengen van de installa tie die volgens voorlopige ramingen 14.500 gulden gaat kosten. Herinrichting Ten behoeve van de herinrichting Nieuwstraat/Oudestraat werd een bedrag van 200.000 gulden beschik baar gesteld. Naar verwachting zal een september 1987 met de werk zaamheden worden gestart. „De voorbereidingen zijn in volle gang We hebben 197.000 gulden subsidie gekregen uit de provinciale knelpun- tenpot stads- en dorpsvernieuwing", vertelde Van Liere. Dat houdt tevens in dat binnen een jaar met werk zaamheden moet worden gestart zo dat de Lijst van de Velde en SGP- fractie die aandrongen op snelle uit voering gerust kunnen zijn. Beide wethouders en de beide fractie-leden van Algemeen Belang bleken het niet eens met een onder deel in de achtste wijziging in de ver ordening hondenbelasting die door de raad werd vastgesteld. Het betrof de passage waarin werd bepaald dat een bonden-eigenaar wordt aan geslagen voor een heel of half jaar. Dus ook iemand die bijvoorbeeld twee maanden een bond houdt moet Het onderzoek richt zich met name- op de gevolgen voor de verblijfsre- creatie, de detailhandel en de horeca. Een speciaal in het leven geroepen in tergemeentelijke werkgroep heeft of fertes aangevraagd bij een drietal on derzoekbureaus en gebleken is, dat het goedkoopste onderzoek 58.200 gulden moet gaan kosten. Het duur ste kwam uit op 72.000 gulden. Deze cijfers maakte de voorzitter van de commissie, W. G. Renden, tijdens de vergadering publiek. Verdeelsleutel De Kamer van Koophandel heeft in haar verdeelsleutel voor de kosten de gemeente Brouwershaven niet eens opgenomen. Slabbekoorn had - zo bleek uit reacties van de commissie leden in Scharendijke - al kenbaar ge maakt, dat zijn gemeente een plaats van agrariërs en watersport is en dat een onderzoek hier geen enkel effect zou sorteren. Hiermee kwam de ka mer op de volgende verdeling: Zierik- zee en Westerschouwen beide 30 pro cent en de resterende drie gemeenten (Bruinisse, Duiveland en Midden schouwen) én de kamer zelf allen 10 procent. Maar omdat de commissie be stuurszaken van Middenschouwen vrijwel alle raadsleden omvat, en de zen zich tegen onderzoeksdeelname uitspraken, kan vrijwel met zeker heid worden vastgesteld, dat zeker Middenschouwen niet gaat meedoen. Of de Brouwse raad de mening van haar eerste burger deelt valt in dit stadium nog niet vast te stellen. De Middenschouwse commissie heeft zich achter een brief van haar college van burgemeester en wethou ders geschaard, die één dezer dagen naar de Kamer van Koophandel is verzonden. Daarin stelt zij onder meer, dat de betrokkenheid van de gemeente Middenschouwen gering geacht wordt. „Dit geldt zeker ten aanzien van de detailhandel en de ho reca. Onze gemeente .telt slechts tien tot vijftien detailhandelzaken, ter wijl zij ongeveer tien horecabedi-ij- ven rijk is", schrijven b en w. Maar los hiervan en het feit, dat de gemeente Middenschouwen geen ruimte in haar begroting ziet, zet het college vraagtekens bij het onder zoek op zich. B en w denken, dat er te veel open vragen zijn, zoals de gevol gen van de Philipsdam en de ontwik- keling van de Kabbelaarsbank. In dit opzicht waagt het dagelijks bestuur het te betwijfelen of het onderzoek antwoord kan geven op vragen als 'Welke wijzigingen zullen optreden door het openstellen van een weg over de Kering in samenstelling en omvang van het toeristenbezoek aan Schouwen-Duiveland, alsmede het niveau van de te realiseren omzetten van het winkelapparaat op het ei land'. De verdeelsleutel omgerekend, ko men de kosten voor Middenschou wen, Bruinisse en Duiveland elk op zo'n 6 a 7000 gulden, terwijl Zierik- zee en Westerschouwen als voor naamste belanghebbenden elk zo'n 18 tot 20.000 gulden moeten neertel len. Bij deze bedragen is uitgegaan van een gemiddelde prijs voor het onderzoek. Middenschouwen heeft het er niet voor over en datzelfde ZIERIKZEE - De rijkspolitie te Zierikzce wijst met klem op het feit dat de wegen momen teel erg gevaarlijk zijn door het- vochtige weer en het slik van de bietencampagne. Zij werden geconfronteerd met een aantal bijna-ongcvallen. Dc politie oefent een toene mende druk uit om oen en an der te voorkomen door waar schuwingen uit te delen aan boeren die hun wegen niet goed schoonspuiten. Zij onderkent echter tevens een zekere over macht en verzoekt de automo bilisten ook zelf alert te zijn op het verhoogde verkeersgevaar. ZIERIKZEE - Goudgele cakes, eigengemaakte advocaat, gehaakte en gebreide babykleertjes en een legertje poppen in Zeeuwse klederdracht De leden ran dc dameskrans Tryfena van de Oud Gereformeerde Gemeente in Zierikzce hebben bepaald niet stilgezeten. Tijdens de tweewekelijkse bijeenkomsten wordt er driftig gebreid, geborduurd en gehaakt om een voorraadje voor de haast traditionele najaarsverkoping aan te leggen. Dit keer was de bovenzaal van de Gereformeerde kerk in de Sint Domusstraat een verzamelplaats waar alle staaltjes van huisvlijt, zoals beddesprei- cn, tafelkleden en kaarsen met een afbeelding van Zierikzce uitgestald lagen. De opbrengsten van deze twaalfde na jaarsverkoping worden gebruikt voor de aflossing van het nieuwe kerkgebouw. De opbrengst bedraagt 7410 gulden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's geldt in ieder geval voor de Brouwse burgemeester. Tijdens dc commissievergadering word duidelijk, dat CDA-er Boot een grotere bijdrage van de Kamer van Koophandel had verwacht, omdat het voornamelijk in het belang van de ondernemers zou zijn. Ook SGP-ver- tegenwoordiger J. L F. Bolleman stelde zich 'vierkant achter de b en w- brief'. VVD-commissielid J. M. van Langeraad had twijfels over het nut van een onderzoek als voorgesteld. „Als ik denk aan de speculaties over de Oosterscheldebrug, dan is daar niet veel van uit gekomen". Ook de socialist G. A. M. Cobussen zette zich af tegen het onderzoek, al ziet hij in de toekomst mogelijk wel redenen om tot een nadere studie te komen. Meerderheid Volledigheidshalve kan vermeld, dat in Zierikzee wel een meerderheid voor een onderzoek lijkt te zijn. Het college heeft in haar aanbiedings brief het belang van het onderzoek onderkend. Ook tijdens verschillen de vergaderingen in de gemeente Westerschouwen is gebleken, dat de meesten zich achter het onderzoek kunnen scharen. Als het aan de VVD- er dr. H. J. van Zuylen ligt, dient Wes terschouwen sowieso deel te nemen, al laten andere gemeenten het afwe ten. kfORDT HET Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Regen Een diepe depressie in de omgeving van Schotland bezorgt ons veel wind en veel bewolking. Perioden met re gen, stormachtige zuidwestenwind. Temperatuur 10 graden. Minimum temperatuur komende nacht 8 gra den. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 25 nov.: Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 90%>, Min.temp.: 4 graden Middagtemp 7 graden Windkracht: zuidwest 8 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 5 Dinsdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 22 nov. Zon op 08.11, onder 16.40 Maan op 21.19, onder 13.28 23 nov. Zon op 08.13, onder 16.38 Maan op 22.35, onder 13.48 24 nov. Zon op 08.14, onder 16.37 Maan op 23.52. onder 14.02 Laatste Kwartier: 24 nov. (17.50) HET WEEKOVERZICHT DE BILT Een lagedrukgebied trekt van Engeland over het noorden van het land naar Denemarken. Van het westen uit nadert een nieuwe re genzone die behoort bij een zeer die pe depressie ten zuidwesten van IJs land. Deze zone passeert zaterdag ochtend. In de middag is een enkele opklaring mogelijk, maar later kun nen vooral in het kustgebied buien ontstaan. De wind waait eerst uit het zuiden, maar draait rond het middag uur naar zuidwest tot west, en is in het binnenland matig tot vrij krach tig, aan dc kust en op het IJsselmoer krachtig tot hard. De middagtempe- ratuur is ongeveer acht graden. Zon dag kunnen naast enkele opklarin gen ook flinke buien voorkomen, mogelijk met hagel en onweer. Ook dc komende dagen blijft het on bestendig weer. In de temperatuur komt weinig verandering. Advertentie CITROEN Auto Louis Goedbloed Zierikzee - 4951

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1