O Waterschap wil in toekomst zelfstandig blijven werken JRr Vrijwilligers winkelen met slecht ter been zijnde mensen Raad Middenschouwen wil Uit in Zeeland niet subsidiëren Gewapende overval op Zierikzeese pompbediende DE ZIERIKZEESCHE COURANT 35 caravans opengebroken WflT yjORDT HET Eenzijdig ongeval door alcohol dec Zaterdag 22 november NIEUWSBODE Twijfelen Hoofdingeland A. J. Padmos van het Water schap Schouwen-Duiveland trok twee keer de juistheid van handelen van het schap in twijfel. (Pag. 2). Verontreinigd De fracties van de VVD, het CDA en de PvdA delen de mening van het Zierikzeese college van b en w ten aanzien van de handelwijze van de reinigingsdienst. (Pag. 3). Uitbreiding Burgemeester W. den Boer van Middenschou- wen vreest dat uitstel van de uitbreiding van het gemeentehuis een stuk demotivatie in de hand zal werken. (Pag. 4) Vierkamp Ger Monster werd in Zonnemaire de terechte kampioen van het district Schouwen-Duiveland in de vierkamp. In de finale wees de DOS- speler Hans Berrevoets terug. (Pag. 9) DONDERDAG 20 NOVEMBER 1986 143ste jaargang Nr. 24037 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Menigeen, die zelfstandig zijn eigen weg gaat. wordt daarom door anderen veroordeeld, niet omdat deze zijn afwijkende gedragslijn op zichzelf zo afkeurenswaardig vinden, maar omdat zij afgunstig zijn opzijn zich vrijmaken van de maatschappelijke conventie, die zij zelf niet kunnen of durven van zich afschudden. Wijnaendts Francken Als het echt niet kandan Oosterscheldeschap ZIERIKZEE - Het Waterschap Schouwen-Duiveland blijft op het standpunt staan, dat zij in de toekomst zelf standig wenst te blijven. De taakuitoefening is nu en in de toekomst mogelijk met redelijke kosten voor de be langhebbenden. Als gedeputeerde staten van Zeeland desondanks van mening zijn, dat concentratie van de wa terschappen onontkoombaar is, dan wil het Schouwen- Duivelandse schap samen met Tholen en Noord- en Zuid- Beveland verder. Walcheren dient in deze optie zelfstan dig te blijven. Geen instemming dus met het gs-voorstel, dat slechts twee waterschappen beoogt; één boven en één onder de Westerschelde. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben ondanks alle negatieve gelui den vanuit de waterschappen hun standpunt vastgehouden en hebben provinciale staten gevraagd met die tweedeling in te stemmen. Evenals de andere waterschappen, is die op Schouwen-Duiveland hier fel op te gen. Alle hoofdingelanden gaven dit woensdagmiddag te kennen tijdens de algemene vergadering in 's Lands- kamer te Zierikzee. Dijkgraaf M. J. Steur deed het meerdei'heidsvoorstel van het dage lijks bestuur uit de doeken en stelde nadrukkelijk, dat het schap zelfstan dig wenst te blijven. De instantie draait momenteel goed en ook de las ten voor de ingelanden (de burgers - red.) zijn acceptabel. Juist in de hui dige situatie acht de dijkgraaf de're latie tussen belang-betaling en in spraak goed en dat valt met een concentratie nog te bezien. Simpelweg Maar het simpelweg 'nee' zeggen te gen iedere vorm van concentratie vond het dagelijks bestuur geen ver standig iets; immers gs hebben sinds hun stellingname geen letter veran derd in hun voornemen. Vandaar dat het db de algemene vergadering voor stelde om naast het pleiten voor zelfstandigheid een alternatief te bie den. Dat alternatief is dus het samen gaan van de waterschappen Schou wen-Duiveland, Tholen en Noord- en Zuid Beveland. Geen concentratie met Walcheren dus, omdat in de ogen van de waterschapsbestuurders hier door een grote kans bestaat, dat de regionale belangen van het eiland BROUWERSHAVEN - Op camping De Bulke werden niet minder dan 35 caravans opengebroken via het force ren van de deuren. De vakantie verblijven werden doorzocht en ver moedelijk werd een aantal goederen ontvreemd. Dat laatste is niet bekend omdat de meeste eigenaren niet aan wezig waren. Het misdrijf werd ont dekt door de beheerder van de cam ping die de caravan-bezitters zal benaderen. Bij nog tien andere cara vans werd geprobeerd binnen te ko men maar bleef het bij een poging. De technische recherche stelt in sa menwerking met de rijkspolitie een onderzoek in. Dijkgraaf M. J. Steur pleitte voor zelfstandigheid maar was met de meerderheid van zijn bestuur van mening, dat het schap wel een con centratie-alternatief moet aandra gen. verloren dreigen te gaan. Over de zelfstandigheid was iedereen het eens, maar of het waterschap nu zelf al een alternatief dient aan te dra gen, leverde woensdag een gedegen discussie op. Allereerst werd duidelijk dat ge zworene P. de Rijke niet veel voor het Oosterscheldeschap voelde. Ook hij wilde de zelfstandigheid handhaven, maar droeg als alternatief één Zeeuws waterschap aan. Veiligheid en werkgelegenheid waren zijn voor naamste argumenten. „Met dit voor stel zijn we bezig ons goed te verko pen met aan de ene kant een prijs kaartje van 1000 gulden en aan de an dere kant eentje van 800 gulden". Moeite Hoofdingeland J. Pomper, die kon instemmen met het vooi"stel had wel wat moeite met het aandragen van het alternatief, omdat het schap zo zelf al aangeeft, dat zij zelfstandig heid niet haalbaar acht. Pomper zag echter geen andere mogelijkheid en week hiermee af van de stelling van hoofdingeland L. J. van Gastel. Die wilde het alternatief van het voorstel knippen en alleen een duidelijk nee laten horen naar gs. „Wel moet je je standpunt dan duidelijk gaan ver woorden in Middelburg", aldus Van Gastel. De suggestie van Van Gastel werd omgezet in een voorstel, dat het met slechts een geringe minderheid niet haalde (12 tegen 19). Van Gastel: „Als ik zo de meningen van de ingelanden over deze plannen peil, dan krijg ik weinig reactie. Maar wanneer je stelt, dat het misschien een geschotsverho- ging tot gevolg heeft, dan is die me ning er zo. Ik heb van gs geen kosten plaatje gezien en ben verder van mening, dat er al heel wat geconcen treerd is in het verleden. We moeten vooral ook aan de werkgelegenheid in de regio denken". Hoofdingeland A. F. van de Zande-Vleugels Schutter stemde hiermee in, zo ook andere be stuurders; maar te weinig. Hoofdingeland A. J. Padmos kon zich volledig vinden in het betoog van collega-bestuurder C- J. van Lie- re, die vraagtekens plaatste bij de kosten. Van Liere stelde, dat iedere concentratie in eerste instantie tot lastenverzwaring leidt. „Ik mis in uw (db) voorstel voorwaarden voor de eventuele overgang. Ik denk hierbij bijvoorbeeld aan de rechtspositie van het personeel en de achterstand, die het Waterschap Noord-en Zuid-Béve- land heeft. Moeten wij die straks gaan meebetalen? En hoe denkt u over de reiskosten, de opwaardering van personeelsleden en de eventuele wachtgelden. Daarover zou eigenlijk meer duidelijkheid moeten zijn", al dus Van Liere. vervolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WEE.R, Sinterklaas bezocht de kooplustigen in de Graanbeurs. Initiatief Overlegplatform Vrijwilligerswerk ZIERIKZEE - Ruim honderd mensen die zodanig slecht ter been zijn dat ze niet zelf standig kunnen winkelen werden door de inzet van enkele tientallen vrijwilliger in de gelegenheid gesteld om toch Sinterklaas-inkopen te kunnen doen. Via een intensieve organisatie van het Overlegplatform voor Vrijwilligerswerk Schouwen-Duiveland werden zij thuis opgehaald en met behulp van rolstoelen rondgereden in de HEMA te Zierikzee. Het Overlegplatform voor Vrijwil ligerswerk is een overkoepelende or ganisatie waarin vele vrijwilligersor ganisaties van het eiland waaronder de Zonnebloem, de UW, het Leger des Heils en particuliere organisaties zijn verenigd ten behoeve van dit jaarlijkse evenement. „Het loopt op dit ogenblik weer heel goéd. Er is weer nieuw leven in het Overlegplat form geblazen", vertelt mevrouw E. P. Tuitman die tijdelijk voorzitster is geweest van de organisatie. Momen- vervolg pagina 3 Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Zonnige perioden Waarschijnlijk trekt een storing naar de Noordzee en bezorgt ons van nacht enige mgen. Morgen overdag zonnige perioden en droog weer. Te gen de avond toenemende bewolking. Zwakke westenwind later in de mid dag krimpend naar zuid en toene mend. Temperatuur 9 graden. Mini- mumt.emperatuur komende nacht 7 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 24 nov.: Zaterdag: Zwaar bewolkt Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: zuidwest 6 Zondag: Zwaar bewolkt Kans op neerslag: 90% Min.temp.. 4 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 6 Maandag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 21 nov. Zon op 08.09, onder 16.41 Maan op 20.06, onder 13.01 Laatste Kwartier: 24 november (17.50) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vanavond en het eerste deel van de nacht zijn er opklaringen te verwachten. Er passeert dan een zwakke rug van hoge luchtdruk. De opklaringen zorgen voor flinke af koeling: de minimumtemperatuur ligt bij ongeveer vier graden. In het oosten is vorst aan de grond niet uit gesloten. Later in de nacht en in de ochtend is de kans op regen weer groot, doordat over de Noordzee een lagedrukgebied voorbijtrekt. De wiirö-, die eerst zuidelijk is, ruimt daarbij naar het westen. Hij is matig, kracht 4. In de tweede helft van de dag zijn er enkele opklaringen moge lijk. De middagtemperatuur wordt een graad of acht. 's Avonds nemen bewolking en regenkans opnieuw toe, wanneer een volgend slechtweerge- bied vanuit het westen nadert. Alleen PvdA-fractie stemt voor SCHARENDIJKE - In antwoord op de algemene beschouwingen sprak wethouder W. G. Renden namens een meerderheid van het college van b en w de uitdrukkelijke wens uit om de Stichting Uit in Zeeland weer te gaan subsidiëren nadat men daar in 1983 mee is gestopt. „Er moest toen en er moet nu bezuinigd worden. Er zijn echter een aan tal voorzieningen waarvoor we niet alleen locale maar ook regionale verantwoorde lijkheid dragen. Wij moeten die wat Uit betreft weer op ons nemen". Ondanks deze dringende oproep bleven de raadsfracties, op de PvdA na, bij hun standpunt om de subsidie aan deze culturele voorziening niet te hervatten. ZIERIKZEE - Dinsdagavond om ongeveer half zeven werd een gewa pende overval gepleegd op het benzi- ne-station van Autobedrijf Goed- bloed aan de Calandwcg te Zierikzee. Daarbij werd een bedrag van onge veer 2000 gulden aan cheques en con tant geld buitgemaakt. Dc 18-jarige pompbediende A. A. W. uit Zierikzee werd in zijn kantoor tje verrast door twee jonge mannen die hem onder bedreiging met een pistool sommeerden de kassa open te maken. Men greep hieruit wat van zijn gading was en spoot vervolgens de pompbediende een soort gas in de ogen waarvoor hij moest worden be handeld in het ziekenhuis te Zierik zee. De technische recherche heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld en de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland is met een uitgebreid buurtonderzoek begonnen. Men wil graag in contact komen met mensen die op die dag tussen 17.30 en 18.45 uur bij genoemd station hebben getankt of passanten die iets gezien denken te hebben. Ook aan de achterzijde van de garage waar de wasplaats is. Signalement De overvallers waren beiden 18 a 20 jaar oud, ongeveer 1,80 meter lang en spraken accentloos Nederlands. Dc ene was gekleed in een versleten zwart lederen jack met ritssluitingen op borstzakken en steekzakken. Hij had een zwarte dunne sjaal met korte franjes om het hoofd gewikkeld die alleen de ogen vrijliet. Deze ogen wa ren donker met zwarte wenkbrau wen. Dc dader maakte gebruik van een zwart, vermoedelijk luchtdruk pistool met grijze dop aan de voorzij de van de loop. De tweede dader droeg een wit 'ski-jack' met blauwe vlakken waarvan het witte gedeelte grijs was van het vuil. Hij had donke re ogen. lichte wenkbrauwen en blond krulhaar. Om het hoofd had hij een witte sjaal met korte franjes ge wikkeld. Deze overvaller was in het bezit van een zwart linnen bood schappentas met bruine lederen handvaten. Iedereen die inlichtingen kan verstrekken wordt verzocht con tact op tc nemen met de Rijkspolitie te Zierikzee. Telefoon 01110-4055. „Dc mening van zowel het CDA en de VVD-fractie dat de burgers lid moeten zijn van Uit in Zeeland en daarvoor contributie betalen berust op een misverstand. Men betaalt al leen entreegeld voor de voorstellin gen die worden bijgewoond. Dit beet je cultuur, deze praktisch enige uitgaansmogclijkheid op cultureel gebied op Schouwen-Duiveland zal binnen niet al te lange tijd verdwij nen als niet alle gemeenten mec- subsidiëren". „Wc moeten allereerst dc wensen van de inwoners van de gemeente in vullen", vond de CDA-fractic. „De mensen die naar die voorstellingen van Uit in Zeeland willen moeten dat maar uit hun eigen portemonnee betalen", aldus J. L. F. Bolleman (SGP/RPF) en ook de VVD bleef te gen inclusief wethouder L. C. Hart. Bij het vaststellen van de begroting kwam bet tot stemming waarbij dc subsidie met 5 tegen 2 stemmen werd verworpen. Genuanceerd Een contradictio in termis of in ge woon Nederlands een tegenstrijdig heid in woorden noemde Renden het standpunt van de SGP/RPF-fractic inzake het sociaalcultureel werk. „Veel van wat op dit gebied wordt ge daan kan in uw ogen geen genade vinden. En toch vindt u dat een kor ting van ruim 44 procent tegen het on zinnige aan ligt. Een wat meer genu anceerde opstelling van uw fractie over dit onderwcip zou ons college welkom zijn". Bolleman lichtte toe dat het hem alleen om een meer gelei delijke verhoging te doen was. „Het is net als een sneeuwbal die van een helling rolt, de gevolgen worden steeds groter. Ijsbaan Voornamelijk op financiële argu menten zag het college de aanleg van een ijsbaan in Kerkwerve niet zitten. Suggesties van de PvdA- en CDA- fracties om de baan bij de Zandweg aan te leggen namen deze bezwaren niet weg en het verhogen van de toe ristenbelasting of de subsidie aan Uit in Zeeland te schrappen ten behoeve van het winterse vermaak werden eveneens van de hand gewezen door Renden. Toch moest het college over stag gaan omdat een meerderheid van de raad de ijsbaan wel wilde. „De ijsbaan kan voor 10.000 gulden wor- vervolg pagina 4 BRUINISSE - Mevrouw B. M. uit Zierikzee reed woensdagnacht haar auto total loss doordat zij te diep in het glaasje zou hebben gekeken. Ko mende vanaf de Rijksstraatweg te Bruinisse wilde zij bij de Staphorster kruising de Rijksweg 18 richting Zie rikzee opdraaien. Door een stuurfout kwam zij daarbij op de verharde mid denberm terecht waarbij de auto to taal werd vernield. Via blaas- en bloedproeven door de dokter werd het alchoholpromillage vastgesteld. M. had geen verwondingen. De auto werd door Ista weggesleept. Advertentie middenstands vereninïnn RENESSE s' - |3 -! I 14.00 uur FEESTELIJKE INTOCHT SINTERKLAAS en ontvangst in het Dorpshuis Tevens start de grandioze FEESTMAAND-AKTIE met f 5000.- aan prijzen Verdien uw Sinterklaas en Kerst-inkopen weer terug door in Renesse tb winkelen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1