Ziekenhuisproject op basisschool ZlSq. C- Populierenlaan Nieuwe Weg Haamstede moet worden gekapt Brief naar ministeries van justitie en binnenlandse zaken DE ZIERIKZEESCHE COURANT i WAT WORDT HET UEHR. Raad Zierikzee bespreekt ontwerp begroting ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woonwagenbewoners Hoofdlijnen Bejaardensoos Hengelkampioen De woonwagenbewoners richten hun nieuwe De Westerschouwse gemeenteraad steunt in De bejaardensoos van Renesse vierde het der- Hengelsportvereniging De Krabbe huldigde tij- cc trum aan de Klerksweg in Zierikzee in. Zij grote lijnen het Verblijfsrecreatief Ontwikke- tigjarig jubileum. Het feest werd onder grote dens de najaarsvergadering de diverse club- gaan daar beginnen aan een positieve toe- lings Plan. Er zijn alleen bedenkingen bij de belangstelling gevierd in het plaatselijke dorps- kampioenschappen. Chris de Graaf werd voor kr «t. (Pag. 2). bungalowplannen, (Pag. 3).. huis. (Pag. 4). de derde keer op rij kampioen. (Pag. 9). DINSDAG 18 NOVEMBER 1986 143ste jaargang Nr. 24036' WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Verzorg uw brieven; bedenk dat men iets verzendt, waar naar talent, geest, en opvoeding worden beoordeeld. Mme de Souvigny het oog van Van der Wekken weinig democratische besluitvorming. De li beraal Geleijnse merkte in dit ver band op dat er niet wordt gerept over het onderhoud van de apparatuur. Volgens Van Gastel heeft de gemeente Westerschouwen een contract op lease-basis afgesloten voor de perio de van drie jaar. Dit houdt in dat na deze drie jaar de apparatuur automa tisch eigendom van de gemeenten wordt. Tomograaf De toezegging die oud-staatssecre taris drs. J. P. van der Reijden van het ministerie van welzijn, volksgezond heid en cultuur heeft gedaan, dat Zee land zijn eigen computertomograaf zou krijgen wankelt. Geleijnse, gea larmeerd door een bericht in de pers bracht deze onzekere situatie tijdens de rondvraag te berde. Hij noemde het een merkwaardige zaak, dat een afspraak met een vorige staatssecre taris op losse schroeven komt te staan. Wanneer de huidige staatsse cretaris van WVC, drs. D. Decs het ad vies van zijn ambtenaren opvolgt kan Zeeland deze geavanceerde appara tuur voor het opsporen van onder an dere tumoren wel vergeten. Brief Om te voorkomen, dat deze aan schaf door de grond wordt geboord door dwarsliggende rijksambtenaren vond Geleijnse het noodzakelijk om Dees reeds in een vroeg stadium te at tenderen op de toezegging die zijn voorganger heeft gedaan. Ook vooral met het oog op de inspanningen van de Stichting Kankerpreventie Zee land, die met allerlei acties een be drag van zeven ton bijeen heeft ge bracht. De raadsleden zaten wat betreft hun twijfels over houding van de ambtenarentop van WVC op één lijn getuige het unaniem akkoord gaan met het voorstel dat het college van b en w een schrijven richt aan Dees, waarin deze wordt herinnerd aan de afspraken met zijn voorgan ger. De leerlingen vonden de komst van de ambulance bijzonder interessant. OOSTERLAND - Het ziekenhuiswereldje heeft voor de leerlingen van de eerste en tweede groep van de openba re basisschool in Oosterland geen geheimen meer. Twee weken lang hebben de kinderen zich verdiept in het rei len en zeilen binnen de muren van het hospitaal. Dit pro ject is afgesloten met datgene, waarmee een verblijf in het ziekenhuis soms begint: de komst van een ambulan ce. Met in het achterhoofd de gedachte dat het voor de meeste kinderen een angstige gebeurtenis is om naar het ziekenhuis te gaan of een bezoek te brengen aan de huis- of tandarts heb ben de leerkrachten en leerlingen zich twee weken lang gebogen over ziek-zijn en alles wat zich in het witte wereldje afspeelt. Voor het uitvoeren van het project had de onderwijs- bibliotheek in Middelburg een docu- mentatiepakket met informatiemate riaal en dia's ter beschikking gesteld. Deze dia's lieten de kinderen zien wat er allemaal gebeurt vanaf het mo ment dat het kind wordt opgenomen tot het moment dat het patiëntje her steld is en al de ziekenhuisdeur ach ter zich dicht kan slaan. De verhalen over zieke familiele den en gebeurtenissen binnen de mu ren van het hospitaal bleken tijdens de zogenaamde kringgesprekken een dankbaar oor te vinden bij de klasge nootjes. Om het geheel wat te visuali seren zijn er door diverse kinder handjes de nodige ziekenhuisbedjes, artsen en verpleegkundigen en zelfs een ambulance van karton gemaakt. Ook mochten de kinderen experi menteren met het aanleggen van ver banden. Ter afronding van het project reed een ambulance van de ambulan cedienst Bruinisse het schoolplein op, waarna de leerlingen het voertuig zowel aan binnen- als buitenzijde aan een nauwkeurige inspectie onder wierpen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Regenachtig Eerst regenachtig. In de middag vanuit het westen droog en zonnige perioden. Wind zuidwest, vanavond toenemend 7 tot 8 morgenochtend af nemend 6 tot 7 Beaufort. In de mid dag draait de wind naar west tot noordwest 4 tot 5 Beaufort. Mini mumtemperatuur komende nacht 7 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 22 nov.: Donderdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: west 3 Af en toe zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: west 4 Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp:: 4 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 19 nov. Zon op 08.06, onder 16.43 Maan op 18.02 onder 11.35 20 nov. Zon op 08.08, onder 16.42 Maan op 18.59 onder 12.25 Laatste Kwartier: 24 nov. (17.50) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een actieve oceaande pressie trekt vannacht van West- Engeland naar de zuidelijke Noord zee en vervolgt morgen zijn weg naar Zuid-Zweden. Het actiefste deel van het bijbehorende windveld passeert vanavond en vannacht. De zuid wester wakkert dan aan zee en op het IJsselmeer tot stormachtig of storm aan. In het binneland wordt de wind hard - overeenkomend met een ge middelde windkracht 7. Ook daar kunnen flinke uitschieters voorko men. Vannacht en morgenochtend wordt vanuit het zuidwesten zachte lucht aangevoerd, waarin de tempe ratuur tot 10 a 11 graden kan oplopen. Morgen bereikt in de loop van de dag het koufront van de depressie ons land. De wind draait dan naar west en neemt af. Vanuit het westen klaart het dan op en de temperatuur gaat iets omlaag. Vrijdag: Zaterdag: Volgend voorjaar aanplant van eikebomen BURGH-HAAMSTEDE - Natuurliefhebbers die regel matig over de Nieuwe Weg, die door het bosgebied rond Slot Haamstede naar de Zeepe Duinen loopt, wandelen, zullen volgende week hun route moeten wijzigen. De ho ge populieren die deze rustieke boslaan omgeven worden door de beheerder van het bosgebied, de vereniging Na tuurmonumenten, uit veiligheidsoverwegingen omge zaagd. Volgend voorjaar worden de populieren vervan gen door jonge eikebomen. De achtergrond hiervan is het door de vereniging opgestelde beheersplan dat erin voor ziet om het bos via de aanplant van ouder wordende, minder snel groeiende bomen een rustiger karakter te geven. het door de vereniging opgestelde be heersplan zal daar in de loop van de komende 25 jaar grondig verandering in worden gebracht. ,,De populieren zijn 30 a 35 jaar oud en best nog wel gezond. Maar op den duur zitten er toch zoveel dode tak ken in dat het niet meer verantwoord is ten opzichte van de veiligheid op deze weg", vertelde de beheerder van de Vereniging Natuurmonumenten voor het district Zeeland P. Hulzink. Hij zei door het waterschap attent te zijn gemaakt op dat veiligheidsas pect. ,,En verder speelt ook mee dat de populieren op deze leeftijd en met deze dikte nog goed te verkopen zijn". Dat is dan ook gebeurd en wel aan de aannemer die vanaf volgende week maandag (bij redelijk weer) de zaag in de bomen gaat zetten, de heer Traas uit Heinkenszand. Hij gaat het hout gebruiken om er klompen van te maken. Het 45 hectare grote bosgebied waar de laan doorheen loopt werd door de Vereniging Natuurmonumen ten in 1981 aangekocht van de bewo ners van Slot Haamstede. Het bestaat momenteel nog voor ongeveer 55 pro cent uit snel-groeiende boomsoorten zoals iep en populier. Maar volgens ZIERIKZEE - Dc leden van de ge meenteraad Zierikzee komen don derdag 27 november in vergadering bijeen. Deze vergadering met als be langrijkste thema de ontwerp-ge- meentebcgroting voor 1987 begint om 14.00 uur in dc raadzaal van het stadhuis. Op de agenda staan de re- en du plieken naar aanleiding van de ont- werp-gemeentebegroting met de daarbij behorende bijlagen en het Meerjarenperspectief. Eveneens ter sprake komen het vaststellen van de begroting 1987 van de gemeentelijke volkskredietbank en enkele wijzi gingsvoorstellen van de begroting wegens het beschikbaarbaar stellen van een subsidie voor de restauratie van het interieur van de Grote Kerk en het opruimen van het oude woon wagencentrum aan de Val. Tbvens komt een aantal verzoeken voor sub sidie van onder andere de Zeeuwse Milieufederatie en de Stichting Rein- water aan de orde. We hebben gekozen voor bomen die ouder worden en dus minder snel ge kapt hoeven te worden zoals eiken, essen en beuken. „Dat geeft een bos met een heel mooi en oud karakter. Het kost tijd, maar dat moet je heb ben als natuurbeheerder". Moeilijke beslissingen „Wanneer en op welke wijze we het beheersplan invullen is steeds een moeilijke beslissing", aldus Hulzink. Hij vertelde dat nooit eerder in het bosgebied zoveel populieren tegelijk als laan zijn gekapt. „Het zijn er 119 en er komen volgend voorjaar 140 ei ken voor in de plaats". Ten behoeve van deze jonge aanplant wordt ter weerszijden van de laan ook een strook van ongeveer zes meter vrij- gekapt. „Anders krijgt de jonge laan geen gelegenheid om te groeien". De nieuwe eikelaan wordt de tweede in het bosgebied. „En het zal niet de laatste zijn", volgens Hulzink. Produktiebomen Hij vertelde dat dertig jaar geleden toen de huidige populierenlaan werd aangeplant de nadruk bij de aan plant van een bosgebied vaak op de produktiviteit van de bomen lag. „Vooral bij bos dat bij een landgoed hoorde. Het was de bedoeling dat het hout wat geld opbracht. Tegenwoor dig ligt de waarde van bossen veel meer op landschappelijk en na tuur/wetenschappelijk gebied. „Dit bosgebied is het enige behoor lijk aaneengesloten loofbosgebied op Schouwen. Je hebt verder alleen de dennebossen bij de Punt. Maar dit gebied heeft een totaal ander karak ter. Het is vochtiger, weelderiger bos. Het is ook zo leuk dat hier zoveel wielewalen zitten", vertelt de be heerder vol enthousiasme. Het bosgebied rond Slot Haamste de bestaat momenteel nog voor meer dan de helft uit 'snel groeiende' bo men. „Er wordt altijd wel ergens ge kapt. Vooral de laatste jaren omdat de meeste bomen tegelijkertijd zijn aangeplant. Dat geeft een heel on rustig beeld". In verband met de iepe ziekte werden in de jaren '85 en '86 drie gedeeltes van het bos rigoureus gekapt. „Dat is het enige wat je kunt doen en hopen dat de schade daarmee wordt beperkt. In plaats van iepen werden ook daar beuken, essen en ei ken geplant. Om de rust in het bosge bied te waarborgen is door Natuur monumenten bepaald dat deze natuur niet toegankelijk is voor pu bliek „Het duingebied wel, maar al leen voor leden van onze vereniging", aldus Hulzink die daarbij benadruk te dat iedereen lid kan worden van N atuu rmonumenten Zure regen Hij vertelde dat bij de keuze voor 'oude bomen' de tegenwoordige pro blematiek van de zure regen niet heeft meegespeeld. „In dit deel van Nederland is de invloed daarvan op de bossen nauwelijks merkbaar. De lucht in dit gebied is weinig vervuild. Dat komt door de invloed van de zee wind", aldus Hulzink die deze me ning onderbouwde met de jaarlijkse steekproeven waarmee de bomen in heel Nederland worden gecontro leerd. Herrie Naar verwachting zal het kapwerk met de motorzagen een week in beslag nemen. Gedurende die tijd wordt de Nieuwe Weg afgesloten voor publiek. Dus de wandelaars die nog even door de oude populierenlaan willen moeten dat deze week .doen. Tot het voorjaar wanneer het een jon ge eikëlaan wordt, volgt een boomlo ze periode. i i' Er moeten bomen gekapt gaan worden, maar er worden er weer hergeplant: ZIERIKZEE - Het ongenoegen over de hele gang van zaken rond de financiering van het automatiseringspro ject van de rijkspolitie moet tot uiting worden gebracht in een brief aan de ministeries van justitie en binnen landse zaken. Deze mening van de liberale fractievoor zitter J. J. Geleijnse kreeg tijdens een korte raadsverga dering van zowel het CDA als de PvdA bijval. De sociaal democraten gingen hierbij nog een stapje verder door voor te stellen om ook de declaratie maar naar deze mi nisteries plus de fracties van de Tweede Kamer te zen den. weerhouden om een een financiële bijdrage aan dit automatiseringspro ject voor te stellen. Het gegeven dat de politie in deze regio door gebrek aan mankracht niet in staat is om alle werkzaamheden naar behoren te ver richten heeft de doorslag gegeven om het automatiseringsproject te on dersteunen. Het voorstel van loco burgemeester en wethouders om een bedrag van 2435,50 voor dit project te reserveren kreeg de steun van de raad, zij het met de nodige kantteke ningen. De WD-er J. J. Geleijnse gooide dc knuppel in het hoenderhok door er bij het college op aan te drin- Het voorstel van het college van b en w om een bedrag van 2435,50, zijnde een kwartje per inwoner, be schikbaar te stellen voor de aanschaf van automatiseringsapparatuur van de rijkspolitie, was één van de weini ge agendapunten, waar de raadsle den uitgebreid op in gingen. Hoewel het meebetalen aan de rijkspolitie, die volgens de letter van de wet door de rijkoverheid moet worden gefinancierd, door het college van b en w als een onjuiste zaak wordt beschouwd, heeft deze scepsis het dagelijks bestuur er niet van gen om het misnoegen over de hele gang van zaken bij Justitie en Bin nenlandse zaken via een brief ken baar te maken. Het CDA-raadslid C Legemaate viel hem bij: „De proce dure is niet correct en niet logisch Het zou verstandiger zijn geweest om eerst een krediet te voteren en daarna pas een contract af te sluiten met een leverancier, zoals de gemeente Wes terschouwen reeds heeft gedaan. Declaratie De fractievoorzitter van de PvdA D. van der Wekken gin? r.og een stapje verder door lanceren van het voorstel om een rekening van alle kosten bij het schrijven naar de be trokken ministeries en de fracties in de Tweede Kamer in te sluiten. Voorzitter van de raad, L. J. van Gastel stelde na het peilen van de me ningen van de raad voor om het voor stel van de brief cq. declaratie tijdens het overleg dat de burgemeesters, wethouders en secretarisssen van de zes gemeenten op Schouwcn- Duiveland regelmatig met elkaar hebben ter sprake te brengen, zodat de zes gemeenten gezamenlijk een vuist kunnen maken jegens deze in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1