Natuur bron van inspiratie voor schilderes Posthuma Jubilarissen Bouw- en Hout bond Zierikzee gehuldigd Braks: Geen toestemming voor opzetten van een grijze markt Muziek in Brogum Nederland- Polen op de buis Pas in 1991 enige financiële ruimte in Duiveland Geen geld voor Anywave Braks sluit deel visserij kabeljauw Lieder ohne Worte 4 Veertig en vijfentwintig jaar lid van de bond ZIERIKZEE - Jeugdsoos Brogum maakt haar belofte ivaar en blijft goedé bands aantrekken. Zaterdag 22 november is het de beurt aan Hot Lead and Cold Feet, die als motto kbo (kwaliteit blijft over) meedraagt. De zeskoppige band speelt funky muziek en is in 1984 opgericht. Zaterdag om ongeveer 22.00 uur verandert de zaal van Brogum in een swingende massa, als de biografie van de band geloofd mag worden. De bezetting is als volgt: Natasscha Sajt- chenka (zang en percussie), R. van der Tang (bas en achtergrondzang), J. van Warmerdam (drum en cymbaals), J. Braak virtuosigitaar en achtergrond- zang), C. van der Eist (koperen tet) en R. Loeber (koperen beker). ZIERIKZEE - De voetbal wedstrijd Nederland-Polen om het Europees kampioenschap voor landenploegen wordt woensdag 19 november recht streeks op de buis uitgezon den. De uitzending van de wed strijd, die in het Amsterdamse olympisch stadion wordt ge speeld, begint om vijf minuten voor acht. Het duel wordt uit gezonden op Nederland 2. REC, dan moet gerekend worden op een gulden per inwoner voor 1987 en de daarop volgende jaren. Verder is er voor de daadwerkelijk te ontwik kelen activiteiten op het terrein van de basiseducatie een totaalbedrag van ongeveer 18000 gulden per jaar nodig voor de regio Schouwen- Duiveland, waarbij getracht zal wor den hiervoor een rijksbijdrage te in casseren. Kampccrverordening Naast ondermeer het vaststellen van de kampccrverordening, het ver lenen van subsidie aan de Nederland se Lever Darm Stichting en het voor stel om do Vereniging Stad en Lande een bijdrage te verlenen om een vcld- namenboekje te maken, spreken de lokale volksvertegenwoordigers over vaststelling van de verordening on roerend gocdbelasting. Vervolg van pagina 1 er wederom geen belastingverhoging nodig is. „De marges worden wel steeds krapper, hetgeen een steeds grotere inzet van alle daarbij betrok ken organen zal gaan vormen om de begroting sluitend te kunnen houden Een selectief beleid blijft dan ook noodzakelijk". Uit de begroting blijkt, dat eventueel nieuw beleid met daaraan financiële consequen ties verbonden, vrijwel zeker be lastingverhoging tot gevolg zal heb ben. Voorzichtig Het worden dus voorzichtige jaren voor Duiveland, maar er valt toch het een en ander te doen de komende tijd. Door de veranderde beloningsstruc tuur van de brandweer wordt de post met ruim 10.000 gulden verhoogd. Ondanks de drastische bezuinigingen van het rijk op het sociaal-cultureel werk wenst het Duivelandse gemeen tebestuur de voorzieningen in de ge meente te handhaven. ,,Wij kunnen ons evenwel niet aan de indruk ont trekken. dat het rijksbeleid erop ge richt is een afbouw van de voorzie ningen op dit gebied te bewerkstel ligen. Dit kan betekenen, dat dit in de volgende begrotingsjaren tot uit drukking moet worden gebracht in de subsidiebedragen", meldt de be groting. Minister in Tweede Kamer DEN HAAG - Het ministerie van landbouw en visserij heeft geen toestemming in enige vorm gegeven voor het opzetten van een grijze of tweede markt op de visafsla- gen. Minister Braks die dit in een notitie aan de Tweede Kamer heeft geschreven, erkent wel het bestaan van een dergelijke markt. Hij heeft daarom aangekondigd de controle op de naleving van de vangstbeperkingen van de Europese Gemeenschap te zullen verscherpen. streren en opgeven dan in'werkelijk heid wordt gevangen, en dat de juiste vangsthoeveelheden alleen worden verantwoord in een afzonderlijke boekhouding. Ook worden vissoorten waarvoor vangstbeperkingen gelden „wéér of nog steeds in administraties als „zee vis" aangegeven en worden-hoeveel heden vis op de zwarte markt buiten de visaf slagen verkocht", aldus Braks. Volgens hem is het duidelijk dat „men binnen het ministerie be kend was met het bestaan van de „Inmiddels kunnen we constateren dat alle genoemde regelingen niet het beoogde effect hebben gehad en dat zowel de zwarte als de grijze markt nog steeds bestaat, al heet de grijze markt nu soms „tweede markt", al dus de bewindsman in zijn notitie, die hij vorige week tijdens overleg met de vaste kamercommissie voor visserij had toegezegd. Uit onderzoek van de algemene in spectiedienst van het ministerie blijkt, aldus de bewindsman, dat de visafslagen kleinere vangsten regi- zwarte en grijze markt en met het verschijnsel „consignatievis". Hij voegt daar direct aan toe dat om dat tegen te gaan maatregelen zijn getrof fen. Ontduiken Om aan het ontduiken door de vis sers van de vangstbeperkingen een einde te maken wordt het aantal ambtenaren van de AID dat zich be zighoudt met controle op de visserij uitgebreid van veertig naar vijftig.' „Omgerekend betekent dat dus dat per 12 schepen een AID-ambtenaar wordt ingezet", aldus de, bewinds man. Als tweede maatregel wil Braks ook de reders of ondernemin gen strafbaar stellen voor het over treden van vangstbeperkingen. Nu is alleen de kapitein of schipper verant woordelijk. Een rederij kan daarom nu het vervolgingsbeleid frustreren door een nieuwe kapitein op een schip te zetten, aldus Braks. DEN HAAG - Minister Braks van landbouw en visserij heeft met in gang van morgen, dinsdag 18 novem ber, de visserij op kabeljauw in de Noorse zee en de Noordzee door niet- documcnthouders gesloten. Hij heeft dit besloten omdat uit de hem ter be schikking staande gegevens is geble ken dat de vissers hun vangsthoe- veelheid voor dit jaar van 14.125 ton reeds hebben opgevist. De zoge naamde K-documcnthouders zijn vissers die een eigen quotum voor kabeljauw hebben die buiten het al genoemde quotum valt. Vervolg van pagina 1 brandweercommandant, heeft het college echter moeten concluderen, dat gezien de geografische ligging van de gemeente het noodzakelijk is, dat Brouwershaven twee adequate korpsen handhaaft. Het college gaat de raad ook voor stellen om deel te nemen in het regio naal educatief centrum ten behoeve van de toekomstige regeling ter be vordering van de basiseducatie op Schouwen-Duiveland. In financieel opzicht houdt dit voor de gemeente een bijdrage in van 50 cent per inwo ner gedurende de voorbereidingstijd. Indien het project aansluit bij het ZIERIKZEE - De Zierikzeese afdeling van de Bouw- en Houtbond heeft tijdens een feestelijke avond in de Graanbeurs maar liefst zeven jubilarissen gehuldigd. Voorzitter J. de Jonge speldde bij H. Lokerse en H. Han- se de gouden speld op voor het veertigjarig lidmaat schap, terwijl W. Kramer, J. Wiltenburg, P. Westenbrugge en J. Stoutjesdijk de zilveren speld opgeprikt kregen voor 25 jaar lidmaatschap. Diezelfde eer viel F. Vermunt ten deel, maar die was niet aanwezig. Maar wellicht het belangrijkste is de schakel, die de commissie vormt tussen de afdelingen en de bonds raad; het orgaan waar het beleid wordt gemaakt. Juist die regio commissie is in staat om de belangen van de afdelingen door te brieven, zo dat hiermee rekening kan worden ge houden bij het opstellen van bijvoor beeld CAO-eisen. Een ander punt, waarover Hendrik- se het woord voerde, was de samen voeging van de districtskantoren in Volgens De Jonge slaat de feest avond, die nu voor de vijfde keer werd gehouden, enorm aan bij de le den. „De feestavond begint al een aardige gewoonte te worden. We wil len hierbij meteen de huldiging van de jubilarissen betrekken, want ie mand, die in april bijvoorbeeld 25 jaar lid van de bond is kun je niet even thuis een speld gaan afgeven". De Jonge was kort van stof en liet de speech van de avond aan J. Hendrikse uit Noordwelle, die als lid van de bondsraad nauw betrokken is bij het vakbondswerk. Aandacht ZIERIKZEE-Een tak elzekatjes met daarnaast een uitbundige bos zonnebloemen, afgewisseld met rustgevende land schappen. Het werk van de Ouddorpse schilderes Janny Posthuma. dat twee dagen lang ..te kijk hitig in het logege- bouw van de Vrijmetselarij in Zierikzee toont aan hoezeer zij betrokken is bij het natuurgebeuren. Dat gebeuren, of het nu een schaal heldergroene appelen of een vergezicht op de Kwaadc Hoek bij Ouddorp is. is door de Ouddorpse in diverse aquarellen vastgelegd. Janny Posthuma heeft zich na lange tijd met olieverf in de weer te zijn geweest hele maal toegelegd op het aquarelleren van vooral bloemen. Met zo weinig mogelijk lijnen en vormen probeert zij een zo duidelijk mogelijke voorstelling op papier te zetten. Daarnaast laat zij soms ook haar fantasie de vrije loop. getui ge een wat mysterieus kijkende,nimf, die regelrecht uit een sprookje lijkt te komen. Janny Posthuma beperkt zich echter niet tot het aquarelleren alleen. Een combinatie van petitekening en aquarel en het plan om in Rotterdam een cursus naakt- en portretschilderen te gaan volgen, bewijzen dat deze autodidacte nieuwe wegen in wil slaan. Het werk van deze Ouddorpse was reeds eerder te zien in onder andere Hillegersberg, Hellevoetsluis en Oostvoorne. ZIERIKZEE - Over weinig werken uit de muziekliteratuur is zo ver schillend geschreven als over de „Lieder ohne Worte" van Mendels sohn. Noemt Otto Glastra van Loon deze werken „bijna onverteerbaar", dirigent Hans van Biilow noemt ze 'even klassiek als een gedicht van Goethe". De waarheid ligt niet in het midden. Het heeft meer te maken met Mendelssohn als componist. Hij schrijft soms geniale muziek maar hel kan zo nu en dan overgaan in een negentiende-eeuwse sentimentali teit die voor onze oren „te veel" is. Tijdens het tweede Ars Musieacon- cert, dat zaterdagavond in de Luther se kerk gehouden werd, stonden lie deren van Mendelssohn centraal, liederen „ohne Worte" en liederen „mit Worte". Het is op zichzelf al een beperking wanneer er tijdens een concert slechts werken van één com ponist worden uitgevoerd. Nóg be- perkender is het wanneer uit de veel heid van kamermuziek die Mendels sohn geschreven heeft slechts geko zen mag worden uit de liederen. Door een verantwoorde keuze uit zijn werk, waarbij kwalitatief zeer goede liederen gekozen waren en een afwisseling in vokaal en instrumen taal optreden bleef het programma van begin tot eind boeien en was het voor sommigen misschien zelfs te kort. Het eerste werk was echter geen „Lied", maar een langzaam deel uit een Sonate voor violoncello en piano. Het werd uitgevoerd door Ellengard Jense, piano en Inger van Santen- Jense, violoncello. De vaste Ars Musi- cagangers maakten op deze wijze kennis met weer een andere muzikale telg uit het geslacht „Jense". Het An dante vormde een fraaie inleiding om in de sfeer te raken van de muzikale taal van Felix Mendelssohn-Barthol- dy. Ellengard Jense vertolkte op de piano een drietal Lieder nhne Worte. Helaas zijn de beperkte Ars Musica- middelen niet in staat om voor een concert een fraaie vleugel te laten plaatsen. Toch vormde het ontbreken van een vleugel geen hinderpaal om te genieten van gewoon „mooie mu ziek" waai'bij met name het laatste lied in Fis wel even speciaal genoemd mag worden. De „Leider mit Worte" werden uit gevoerd door de zangeres Marijke Nieuwenweg, begeleid door de pia nist Kees van der Stelt. Zij zong een viertal liederen van Mendelssohn. Voorafgaande aan elk lied gaf zij een korte samenvatting van de inhoud van het lied. Mendelssohn liederen hebben in het verleden over het alge meen niet eenzelfde waardering on dervonden als de liederen van zijn tijdgenoot Schumann. Wellicht weet Schumann de poëtische sfeer raker te treffen, de liederep van Mendelssohn zijn het beluisteren meer dan waard, zeker op de manier waarop Marijke Nieuwenweg deze liederen vertolkte. De zangeres beschikt over een fraaie, heldere stem zonder een hinderlijk vibrato, zodat de woorden stuk voor stuk te volgen waren. Daarbij heeft zij een uiterst beseheiden manier van optreden waarbij niet de zangeres, maar het lied centraal staat. Achter eenvolgens zong zij de liederen „Min nelied, Das erste Veilchen, Bei der Wiege en tenslotte het beroemde „Auf Flügels des Gesanges" op tekst van Heinrich Heine. Enkele „Lieder ohne Worte" voor piano dragen een aparte titel. Dit geldt ook voor Opus 62 no. 3.„Trauermarsch" genaamd. In geleid en onderbroken door tromge roffel in triolenbeweging klinkt een melodie waarbij de dramatische sextsprong het meest opvallend is. De „Trauermarsch" was de eerste van een laatste serie „Lieder ohne Worte" die Ellengard Jense uitvoerde. De an dere twee „Lieder" waren eveneens voorbeelden van fijnzinnige kleine werken uit de Biedermeyer-tijd. Volgens eigen zeggen heeft Men delssohn de „Lieder ohne Worte" ge schreven „für die Damen". Aan zijn bedoeling werd zaterdagavond volko men voldaan, want na de serie liede ren gespeeld door Ellengard Jense volgde opnieuw een „Lied ohne Wor te" gespeeld door twee yrouwelijke musici, Ellengard Jense en Inger van Santen-Jense. Het was het enige „Lied ohne Worte" dat geschreven is voor cello en piano. Pas na zijn dood werd dit fraaie werk uitgegeven. Ook nu werd er zónder woorden „gezon gen* De melodie kwam in alle liggin gen van de cello, zodat iedereen nog eens kon horen wat voor prachtig in strument een cello is. Marijke Nieuwenweg sloot het con cert af met wederom een viertal lie deren. Het waren de liederen „Der Mond", het korte „Frage" „Ferne" en ,„Des Madchens Klage". Het laatste lied was muzikaal het interessantste. Kees van der Stelt, de vaste begeleider van Marijke Nieu wenweg begeleidde ook dit lied op deskundige wijze. De inleiding van dit lied gaf het idee dat dit lied wat groter van omvang zou zijn dan de an dere liederen, zodat het einde toch wat onverwacht kwam. Achteraf was het wellicht beter geweest om de slot liederen van haar twee optredens te wisselen, zodat het concert zou zijn besloten met het wereldberoemde „Auf Flügeln des Gesanges". Niette min beloonde het publiek beide con certgevers met een langdurig ap plaus. In dit applaus werden ook de beide andere concertgevers betrok ken. Hopelijk kunnen we ook in de toekomst van hun spel en zang genie ten. M.v.d.V. Hendrikse vroeg speciale aandacht voor de zogenaamde regio-commis sie, waaraan hij veel waarde zei te hechten. Deze commissie verkeert op de ladder tussen het districtsbestuur en de afdelingen. Ook Schouwen- Duiveland heeft zo'n commissie, die volgens Hendrikse goed functio neert. Eén van de zaken, die de com missie in handen heeft is het opvan gen van praktische probleempjes van de afdelingen. Zo werd onlangs de slapende afdeling Scharendijke nieuw leven ingeblazen en hetzelfde geldt voor de groep in Bruinisse. De jïibilarissen van de bond werden met echtgenotes gehuldigd. Goes en Breda tot één nieuwe vesti ging in Roosendaal. Het aantal bouw vakkers is teruggelopen in deze re gio's; daardoor waren er minder leden; dus minder inkomsten en dat had een efficiënter beleid tot noodza kelijk gevolg. „Het bestuur van de bond heeft dit tijdig ingezien. Want het handhaven van beide kantoren had wellicht een contributieverho ging tot gevolg gehad en daar voelde het bestuur niet veel voor". Na de toespraak van Hendrikse, die beleidsvraagstukken achterwege liet, was het tijd voor het jaarlijkse feest. Met levende muziek werd een dansje gewaagd en spraken de leden af om volgend jaar weer bijeen te ko men. Dan zal J. Stoutjesdijk, die nu de zilveren speld kreeg, wellicht al weer een gouden onderscheiding krijgen, want De Jonge deed uit de doeken, dat Stoutjesdijk eigenlijk veertien jaar geleden al 25 jaar lid van de bond was. Vergeten dus. Braks is tevens van plan de contro le op de vangstopgaven die de vissers nu binnen drie uur na aankomst moeten doen, te verscherpen. Hij wil de vissers verplichten onmiddellijk na aanlanding opgave te doen. Dat ontneemt de visser de mogelijkheid zich eerst te vergewissen of er contro le plaatsvindt voordat hij het formu lier inlevert en wellicht dan pas in vult, aldus Braks. Hoewel de Kamer zich eind 1984 heeft uitgesproken .tegen een veil plicht wil de bewindsman deze toch invoeren. De-controle wordt er door vergemakkelijkt, terwijl de afslagen hun klandizie niet zullen verliezen, aldus Braks. „Daardoor kan hun be reidheid groter worden om mee te werken aan de opheffing van de „grijze" of „tweede" markt. Braks wil tevens de faciliteiten voor de ambtenaren van de AID aan de afslagen verbeteren. Als de ambte-*' naren op de afslagen een eigen ruim te krijgen kunnen zij hun controle- werk volgens hem gemakkelijker verrichten. De afslagen moeten vol gens hem die faciliteiten beschikbaar stellen. Een andere maatregel zou volgens de bewindsman kunnen zijn een stel selmatige controle in de haven en op de visafslag in te voeren in plaats van de huidige steeksproefsgewijze con trole. Hij is echter niet voornemens een dergelijke maatregel te nemen, omdat voor de uitvoering zeker een paar honderd ambtenaren nodig zijn. Dat past naar zijn oordeel niet in het kabinetsbeleid dat is gericht op af slanking van het overheidsapparaat. WASHINGTON - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Ge orge Shultz was „niet direct betrok ken" bij de geheime contacten yan het Witte Huis met Iran". Hij werd slechts „af en toe op de hoogte gesteld van sommige details", zo verklaarde Shultz' woordvoerder Charles Red man.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 7