Liberalen tegen sluitingsuur Fracties redelijk positief over financiële situatie Aantrekken nieuwe bedrijven verloopt wat problematisch agenda WATERSTANDEN Feestelijke intocht van Sinterklaas in Zierikzee Diefstal honden Zwaar gewonde bij aanrijding Gs van Zeeland schrappen kerncentrale uit streekplan Inventaris gestolen Brandkast belaagd 2 ZIERIKZEE - De fracties van het CDA en de RU zitten op één lijn wat het opnieuw invoeren van een verplicht sluitingsuur voor de horeca hetreft. De li berale fractie voelt op dit moment niets voor de te rugkeer van een sluitingsuur, terwijl de socialistén zich in hun algemene beschouwingen op dit punt op de vlakte houden. Geluidsoverlast en vandalisme, veroorzaakt door benevelde hore- cabezoekers liggen ten grondslag aan het verzoek uit de confessio nele hoek in de raad om het ver plichte sluitingsuur, dat in 1978 is afgeschaft, opnieuw in te voeren. Bij voorkeur in overleg met ande re gemeenten, zodat paal en perk gesteld kan worden aan nachtelij ke bezoekers die met een te hoog alcoholpercentage in het bloed een gevaar op de weg zijn. In de CDA- visie is het opnieuw instellen van een sluitingstijdstip onvermijde lijk, om de bezoekers die in de late uurtjes vanuit de Westhoek, waar wel een verplicht sluitingsuur be staat, richting Zierikzee racen voor ,,het laatste glaasje" te we ren. Een aantal van hen veroor zaakt daarbij nogal wat geluids overlast. De RU-fractie zou het liefste zien, dat dit sluitingsuur met het oog op de zondagsrust op twaalf uur gesteld zou worden. In dit verband pleit de eenmansfrac tie ervoor om met andere gemeen ten tot één uniforme regeling te komen, zodat voorkomen wordt dat feestvierders en nachtvlinders voor het afzakkertje nog gauw even naar een andere gemeente jakkeren. De PvdA spreekt zich in zijn reactie op begroting niet uit voor het opnieuw invoeren van een ver plichte sluitingstijd. Deze fractie merkt op grond van een gesprek met de politie op, dat aan dit knel punt heel wat meer aspecten ver bonden zijn, dan tot nu toe in de discussies naar voren is gekomen. De socialisten scharen zich ach ter het voorstel van het college om dit punt eerst in het seniorencon vent - het overlegorgaan van de vier fractievoorzitters - van de raad te bespreken. Anti De liberale fractie, die zich acht jaar geleden sterk heeft gemaakt voor de afschaffing van deze ver plichte sluitingstijd stelt dat wan neer alle lokaliteiten op hetzelfde uur hun deuren sluiten de overlast waarschijnlijk groter is. Vanwege de beperkte omvang van het poli tiekorps kan de politie hiertegen onvoldoende in het geweer komen. De WD is van mening is dat een sluitingsuur in feite, een aan tasting van de vrijheid van de on dernemer is. Desondanks is deze fractie bereid om deze visie op nieuw ter discussie te stellen, wanneer in de toekomst blijkt dat herinvoering van een verplicht sluitingsuur daadwerkelijk een halt zou toeroepen aan de overlast en het vandalisme. ZIERIKZEE - De begroting voor 1987 van de gemeente Zierikzee wettigt, gezien het saldo van 513.034,een gematigd optimisme wat betreft investeringen in de toe komst. Deze teneur viel te bespeuren bij de algemene be schouwingen over de begroting voor 1987, die fracties van PvdA, VVD, CDA en RU hebben opgesteld. De christendemocraten betwijfelen of de 4,7 ton die op de begroting gere serveerd is voor het effectueren van een nieuw beleid ook werkelijk meer speelruimte biedt dan het bedrag van 4,2 tón dat voor dit jaar op de begro ting staat vermeld. ,,De bezuinigin gen en kortingen die minister Brink man van WVC wil doorvoeren op de rijksbijdrage sociaal en cultureel werk temperen ons in ons optimisme. Ook de verlaging van de uitkering, die Zierikzee van het zogeheten Ge meentefonds ontvangt zal ertoe lei den dat het Meerjarenperspectief 1986 tot en met 1989 hier en daar moet worden bijgesteld, luidt hun verkla ring voor het gematigd optimisme. Geen verhoging De CDA-fractie stemt overigens van harte in met het voornemen van het college om in de begroting geen nieu we tariefsverhogingen van belastin gen en rechten op te nemen. Het stre ven naar beheersing en waar moge lijk terugdringen van de lasten voor de burgers verdient volgens de CDA- fractie alle lof. Deze opvatting wordt ook door de andere fracties gedeeld. Onder verwijzing naar de huidige sociaal-economische omstandighe den stelt de VVD-fractie, dat het ook op lokaal niveau onmogelijk zal zijn om het huidige peil van voorzienin gen te handhaven. De liberalen ver wijzen hierbij naar de geringere fi nanciële middelen die gemeenten uit het Gemeentefonds krijgen. In dat PvdA: weinig creativiteit bij deel ondernemers ZIERIKZEE - Het aantrekken van nieuwe bedrijven verloopt ondanks de grondprijsdaling problematisch. De gemeente zou op dit vlak een actiever beleid moeten ontwikkelen om meer bedrijven naar dezé regio te lok ken. Deze mening is zowel de RU als PvdA én CDA toege daan. 2000,— dat voor het bevorderen van nieuwe bedrijfsvestigingen is gere serveerd wel wat magertjes is. Daar bij is ook een actiever beleid op z'n plaats. De RU stelt verder voor om in ieder geval een aparte post te reserve ren voor het promoten van de regio als vestigingsplaats voor diverse be drijfstakken. Het beste resultaat kan volgens deze confessionele fractie worden behaald wanneer de gemeen ten op Schouwen-Duiveland een geza menlijke reclamecampagne opzetten. In dit verband doet de RU dan ook de suggestie om een regionale acquisi- tiegroep te vormen. Het dagelijks be stuur van Zierikzee zou hierbij wel licht het voortouw kunnen nemen'. Het aantrekken van nieuwe bedrij ven is zo stelt de CDA-fractie het zor genkindje van de gemeente Zierik zee. De daling van de grondprijs heeft nauwelijks effect gehad. De christen democraten vragen het college van b en w dan ook of deze met een plan de campagne voor de dag komt om de bedrijvigheid in deze regio te stimu leren. In dit verband vraagt de CDA- fractie dan ook in hoeverre de ge sprekken over de vestiging van een bedrijfsverzamelgebouw al enig re sultaat hebben opgeleverd. De libera len in de raad brengen deze vraag eveneens te berde. De RU-raadsleden laten in hun reactie' weten dat het bedrag van SCHARENDUKE - De heer J. B. uit Scharendijke werd vrijdag onaan genaam verrast toen zijn twee hon den gestolen bleken te zijn. B. die werkzaam is bij restaurant molen De Lelie had de dieren, een zwart-grijze bouvier en een kortharige kleine bruine jachthond, tijdens zijn werk ondergebracht in een niet afgesloten hondenkooi van camping De Lelie. De honden zaten wel vast. SIRJANSLAND - Op de Breedeweg 'te Dreischor ter hoogte van de krui sing met de Noord Hoge weg gebeur- .de zaterdagavond een eenzijdig onge val waarbij de 19-jarige L. v. K. uit Nieuwerkerk zwaar werd gewond. Ten gevolge van een te hoge snelheid geraakte K. met zijn auto in de berm en botste daarna tegen een boom. Hij moest door de vrijwillige brandweer uit Oosterland met zagen uit zijn voertuig worden bevrijd. K. werd per ambulance naar het Rode Kruis zie kenhuis overgebracht en zijn auto 'werd total loss weggesleept door Ista. Acquisiteur Ook de PvdA zegt bezorgd te zijn over de geringe uitgifte van grond. ,,Dit," zo zegt de fractie „zorgt ervoor dat er meer en meer gebruik moet worden gemaakt van algemene mid delen om de financiële risico's te dek ken. Slechts aanzienlijke aankopen kan voor enig soelaas zorgen. In dit verband stelt de PvdA dan ook de vraag of het niet zinvol is om voor een periode van twee jaar een acquisitie ambtenaar aan te stellen, die belast wordt met de taak zoveel mogelijk in- dustriegrond te verkopen. De kosten die het aanstellen van deze speciale ambtenaar met zich meebrengt zou den wellicht uit de reservepost stimu lering werkgelegenheid vergoed kun nen worden. Ontsluiting Met het oog op de wegverbinding over de Stormvloedkering, die in de loop van het volgende jaar gereed komt is de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord- Zeeland begonnen met een oriëntatie naar de gevolgen die deze nieuwe ver binding voor het regionale bedrijfsle ven zal hebben. De VVD-fractie meent in dit verband dat er zo snel mogelijk een onderzoek moet komen naar de gevolgen van deze verbinding voor de regionale economie. Ook de mogelijkheden van de gemeenten om Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee f Oosterscheldemond iBruinisse Wemeldinge Doodtij: 26 november Actuele informatie over afwijkingen: 01110-7056 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 18 november 04.40 140 10.45 -112 16.55 145 23.05 -111 18 november 02.50 159 09.05 -116 15.10 167 21.20 -116 18 november 05.10 160 11.00 -128 17.30 165 23.20 -127 18 november 04.40 159 10.50 -124 16.55 164 23.05 -123 licht bezien ziet het huishoudboekje van Zierikzee er bepaald niet slecht uit, al is de 440.000,— die voor nieu we investeringen is gereserveerd bij- langena niet genoeg om aan alle wen sen en verlangens tegemoet te komen. Kwijtschelding Ook de fractie van de PvdA spreekt van een begroting, die er gezond uit ziet. Al tekenen de PvdA-ers hierbij aan dat door de veelvuldige regelwij zigingen, waarmee de rijksoverheid de lokale overheden door middel van diverse circulaires opzadelt, de be groting niet meer dan een globaal beeld van de mogelijkheden voor ko mend jaar geeft. Desalniettemin la ten de sociaaldemocraten zich posi tief uit over het fianciële plaatje van Zierikzee. „Naast het handhaven van vele dingen en het nakomen van aan gegane verplichtingen stellen de in komsten voor 1987 ons in staat om een aanzienlijk aantal investeringen uit te voeren." Hoewel de sociaalde mocraten het een goede zaak vinden dat de burger niet nog eens wordt ge confronteerd met een lastenverzwa ring maakt deze fractie hierbij toch een kanttekening. Van de zijde van de PvdA is herhaaldelijk gewezen op het feit dat bepaalde inkomensgroepen zwaar gebukt gaan onder dergelijke vaste lasten. Verzoeken om een beleid op te zetten, dat in bepaalde gevallen kwijtschelding dan wel een afschrij ving van dergelijke verplichtingen mogelijk maakt hebben volgens de PvdA-ers tot nu toe geen gehoor ge vonden binnen de raadsgelederen. „De meerderheid neemt dergelijke schrijnende gevallen voor kennisge ving aan, meer niet" aldus de visie van de PvdA, die hier tegenover stelt dat hetzelfde college een wel zeer voorzichtig beleid voert wat betreft het opleggen van precariorechten. De fractie hoopt dan ook op een wat ac tiever beleid in de toekomst. op de nieuwe situatie in te spelen moet deel uitmaken van dit onder zoek. De christendemocraten zijn van mening dat ieder bedrijf, groot of klein wel bepaalde ideeën over de ge volgen van de nieuwe weg heeft. Deze hersenspinsels zijn volger^s de CDA- ers echter vaajt om financiële rede nen niet haalbaar. Daarom pleit deze fractie dan ook voor een onderzoek dat resulteert 'in betaalbare sug gesties. Scepsis De sociaaldemocraten vrezen daar entegen dat het rendement van dit onderzoek niet opweegt tegen de kos ten ervan. De gemeente Zierikzee doet in dé ogen van de PvdA-ers meer dan voldoende om een goed winkel bestand mogelijk te maken. „De on dernemers moeten de krachten bun delen en concurrentie met andéren aandurven. „Afgaande op de laatste vergadering van de Zierikzeese On dernemers Centrale hebben we in dit soort zaken weinig vertrouwen. Het lijkt of een deel van de ZOC-leden het verder wel best vindt", zo staat in de algemene beschouwingen van deze fractie te lezen. Werkloosheid In vergelijking met de landelijke cijfers constateert het CDA dat deze daling zich minder sterk op Schou wen-Duiveland manifesteert. De PvdA-fractie spreekt van een weinig rooskleurige situatie die binnen af zienbare tijd niet zal verbeteren. De liberalen komen tot de conclusie dat de daling van het aantal werklozen in 1985 met 15% inmiddels teruggelopen is tot 5% dit jaar. Hoewel dit percen tage volgens de VVD-ers gunstig af steekt bij de landelijke en provincia le cijfers is het aantal mensen zonder werk toch te hoog. „Wie werkloos is kan niet voldoen aan zijn goddelijke roeping om door eigen inspanning in eigen levensonderhoud te voorzien, om die reden is werkloosheid dubbel schrijnend." luidt de visie van de RU. die er in dit verband voor pleit dat de overheid het principe van het kost winnerschap weer gaat hanteren, als remedie tegen de werkloosheid en als redding van het gezinsleven. Zowel de VVD als PvdA en CDA noemen het een goede zaak dat het baanlozenpro- ject verdere voortgang vindt. De PvdA beschouwt de extra aandacht voor scholing en opleiding als een stapje in de goede richting. De libera len geven in dit verband uiting aan hun teleurstelling dat het werkerva ringsproject op technisch gebied af gewezen is door de regionale toet singscommissie vrijwilligerswerk Noord- en Zuid-Beveland, Schouwen- Duiveland. Sint Philipsland en Tho- len. De socialisten opperen het idee om in het kader van deze zogeheten werkervaringsprojecten de oude fun deringen van de vroegere kerken op het plein voor de Grote Kerk op te metselen. ROTTERDAM - Max van den Berg, directeur educatie van de NOVIB en tot voorkort voorzitter van de PvdA. verwijt Shell een dubbele moraal ten aanzien van Zuid-Afrika. Het bedrijf zegt dat geen enkel Shell- maatschappij buiten Zuid-Afrika be trokken is bij de verkoop aan en het transport van ruwe olie naar Zuid- Afrika. dus Van den Berg. Uit andere bronnen blijkt volgens hem dat dit echter wel degelijk het geval is. MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland vinden dat er in het volgend jaar vast te stellen Streekplan-Zeeland geen plaats moet zijn voor de bouw van een nieu we kerncentrale. Dat blijkt uit het voorlopig advies dat gs aan de commissie voor ruimte lijke ordening hebben gestuurd. Nog voor het eind van dit jaar zal het voorontwerp streekplan (zonder de kerncentrale) aan de staten van Zee land worden gestuurd. In februari 1987 volgt dan de officiële vaststel ling van het plan. Het Zeeuwse standpunt ten aanzien van kernenergie is nogal aan veran dering onderhevig. In 1982 ging men er in het Streekplan-Midden-Zeeland nog vanuit dat er geen plaats was voor de tweede kerncentrale bij Bors- sele of waar dan ook in Zeeland. Na de planologische kernbeslissing van de regering die vond dat er wel kern centrales in Nederland bij moesten komen, besloot het Zeeuwse college van gs het streekplan te herzien en in januari van dit jaar werd het Streek plan-Midden-Zeeland vastgesteld door de Zeeuwse staten. In dat plan was er wel weer plaats voor een kern centrale. Toch staan gs van Zeeland niet zo heel vast in hun schoenen waar het hun besluit betreft om kerncentrales uit het nieuwe streekplan te weren want, zo zeggen gs in de beleidsnota waarin ze hun plan aankondigen: „wij zijn bereid om de ontwikkeling die de eventuele vestiging van nieuwe kerncentrales op de lokatie Borssele in de weg kunnen staan, of ernstig kunnen ^bemoeilijken, te voorko men". DEN HAAG - De ministerraad heeft nog geen besluit genomen over de vraag of het pensioen aan de we duwe Rost van Tonningen moet wor den voortgezet. DEN OSSE - Het was bepaald geen aangename verassing voor mevrouw J. K. L. uit Dinslaken (Duitsland) toen zij in haar vakantiewoning in bungalowpark Den Osse een comple te ravage aantrof. Tijdens enkele we ken afwezigheid van de eigenaars bleken dieven zich bruut toegang te hebben verschaft tot de woning. Hierbij werd een gedeelte van de in ventaris waaronder een kleuren-tv, dekens, grenen bankstel, elektrische kachel en koffiezetapparaat wegge haald. De schade bedroeg in totaal ruim 4000 gulden. SCHUDDEBEURS - In de woning van R v. L. aan de Donkereweg te Schuddebeurs werd zondagmiddag tussen 14.45 en 15.30 uur ingebroken via het forceren van de achterdeur. Eenmaal binnen deden de dader(s) een poging om in de brandkast te ko men. Daarbij werden ze vermoede lijk gestoord want het gevaarte was wel van zijn plaats gehaald maar er werd niets ontvreemd uit de woning. Vervolg van pagina 1 beurt de waarnemend burgervader een boterletter overhandigde. Zoals het een echte kindervriend betaamt richtte de Sint zich vervolgens tot de kinderen met de woorden: „Kleine lieve diertjes van Zierikzee, wat ben ik blij jullie weer te zien en ook alle vaders, moeders, aanstaande moe ders, draagmoeders en bijbehorende vaders wil ik hierbij begroeten." Voor het jeugdige gepeupel was de ceremo nie net lang genoeg: in de Concertzaal begon voor hen immers een kinder matinee, zodat alle toespraken vooral niet te lang moesten duren. En de politie zag het door de vingers, want wie wil nou in de zak mee naar spanje? 3 tot en met 22 november Zierikzee Openbare bibliotheek de Stolpe. Ex positie Rijnhard Schregardus. Maan dag, woensdag, donderdag, vrijdag: 14.00-17.00 uur; donderdag, zaterdag: 9.30-12.00 uur; maandag, donderdag: 18.30-20.00 uur. Zaterdag 15 november t/m zaterdag 29 november Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie Nel Ver ton en Rita Roodbol. Openingstijden: op werkdagen tussen 13.30 en 16.30 uur. Maandag 17 november Zierikzee UVV-sociëteit opent haar deuren weer. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Raad Westerschou- wen. 19.30 uur. Brouwershaven Dokter Ittmangebouw. Verkoopmid dag Welfare-handwerken Rode Kruis. 14.00-16.00 uur. Dinsdag 18 november Zierikzee Raadszaal stadhuis. Vergadering commissie onderwijs. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Hoorzitting Karolin gische Burcht. 19.30 uur. Haamstede Zaal Gereformeerde kerk. Vergade ring Nederlandse Christen Vrouwen Bond afdeling Burgh-Haamstede. 19.45 uur. Noordgouwe Café J. van der Weijde. Thema-avond ZAJK. 20.00 uur. Goes Prins van Oranje. Milieu-bijeen komst ZMF. 19.30 uur. Woensdag 19 november Burgh-Haamstede De Schutse. Feestmiddag bejaarden sociëteit. 13.30 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Openbare raadsver gadering Middenschouwen. 19.30 uur. Brouwershaven Café Ringelberg. Vergadering Oran jevereniging. 20.00 uur. Nieuwerkerk Zwembad Dol-fijn. Demonstraties ijsongeval. 13.00 en 20.00 uur. Sirjansland Kantine Van Dijk b.v. Vergadering Reformatorisch Contact Orgaan. 19.45 uur. Donderdag 20 november Zierikzee Bovenzaal Gereformeerde kerk, Sint Domusstraat. Verkoop zelfgemaakte artikelen. 13.30 tot 21.00 uur. Scharendijke De Putmeet. Commissie algemene- en bestuurszaken. 19.30 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.00 uur. Kloetinge Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland. Ledenvergadering Contactgroep Zee land van Nationale Ziekenhuisraad. 14.00 uur. Vrijdag 21 november Zierikzee Huis van Nassau. Vogeltentoonstel ling. 19.00 tot 23.00 uur. Concertzaal. Najaarsvergadering Stad en Lande Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Burgh-Haainstede De Schutse. Jubileum-vergadering VVV Burgh-Haamstede. 19.45 uur. Zaterdag 22 november Zierikzee Huis van Nassau. Vogeltentoonstel ling. 12.30 tot 23.00 uur. De Driehoek. Soos CJV (vanaf 12 jaar). 19.30-22.00 uur. Burghsluis Haven Burghsluis. Aankomst Sint- Nicolaas. 13.15 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Ballonwedstrijd en feest middag kinderen tot 8 jaar. 15.00 uur. Big S. Rock and roll avond. 20.00 uur. Ellemect Durps'uus. Uitvoering toneelvereni ging, 19.30 uur, na afloop Schelde Trio. Maandag 24 november Brouwershaven Stadhuis. Raadsvergadering Brou wershaven. 19.30 uur. Dinsdag 25 november Haamstede Gereformeerde kerk. NVvH Sinter klaasfeest. 14.00 uur. Woensdag 26 november Zierikzee Vierschaar Stadhuis. Afscheid J. J. Dorst. 14.00 uur besloten, vanaf 16.30 uur openbare receptie. Thema-avond, vereniging voor be drijfsvoorlichting Schouwen-Duive land. 19.30 uur. Scharendijke De Putmeet. Algemene ledenverga dering Kruisvereniging. 19.00 uur. De Putmeet. Voorlichtingsavond Kruisvereniging. 20.00 uur. Vrijdag 28 november Zierikzee Lutherse kerk. Concert Oratorium- vereniging. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Uitvoering zangvereni ging Nu met Hope. 19.45 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 2