B en w Middenschouwen willen belastingen met 4 verhogen httvansQ Scholengemeenschap houdt eerste ouderavond na fusie Leren ontsnappen van onder het ijs in zwembad Dolfijn VVV Middenstand Renesse komt met actie Sint in Zierikzee Parkeerverbod Bewaerschole moet problemen oplossen Verkoop Reparatie I ZIERIKZEF.SCHE NIEUWSBODE Vrijdag 14 november 1986 Nr. 24034 3 Het VV V-bestuur van Burgh- Haamstede kreeg deze week de vraag voorgelegd om een standpunt in te nemen over de (onwenselijk heid van een nieuw vakantiepark aan de plaatselijke Westerenbanweg. Een groot plan, ivaarbij gesproken wordt over zo'n 275 bungalows en tal van openbare extra's als een zwem bad, een midget-golfbaan enzovoort. Die vraag kwam van de voorzitter van de middenstandsvereniging en was direct gericht aan de voorzitter van de VVV. Of anders gezegd: die vraag kwam van de CDA-fractie- voorzitter en was gericht aan de VVD-fractievoorzitter van de Wes- terschouwse gemeenteraad. Het kon dan ook niet uitblijven, dat één en ander in een partij-politieke discus sie zou verzanden. Dat gebeurde niet. De VVV-voorzitter wilde geen standpunt innemen en beperkte zich tot 'de VVV is er voor al haar leden'. Dat is juist, maar had de VVV juist daarom geen oordeel moeten vellen? Is het geen interessante vraag of de veelal kleinere ondernemers in de Westhoek niet direct in hun porte monnee 'gepakt' zullen worden door financier Albert Heijn - geen kleine jongen, toch. Wellicht had het VVV- bestuur er beter aan gedaan om wel een standpunt in te nemen. Het open lijk geven van een mening behoeft nog geen partij-politiek te beteke nen. Het is juist een van de taken van de VVV om voor haar leden bij d.e ge meente aan de bel te trekken, wan neer zij de indruk heeft, dat een be paalde ontwikkeling negatieve gevolgen voor de plaatselijke leden kan hebben. In dat kader pleitte de VVV-voorzitter ook voor een gede gen onderzoek naar de gevolgen van de openstelling van de Dammenweg en in dat kader pleitte de VVV- voorzitter ook voor een goede we genstructuur naar Burgh-Haamste de. De middenstandsvereniging lijkt duidelijk bezorgd over het vakantie park en heeft getracht om de VVV achter zich te krijgen: tevergeefs ..want de VVV is er voor al haar le den". Maar goed het is niet tot een uitspraak gekomen, dus wordt het wachten op de raadsvergadering, waarin de definitieve bungalow plannen ter sprake komen. Ook dan zitten de VVV-bestuurder en de voor zitter van de middenstandsvereni ging weer naast elkaar. Dan is partij politiek niet alleen toegestaan, maar ook nogeens gewenst. Het vermoe den bestaat, dat de VVD-fractie niet al te moeilijk zal doen over het plan. Je krijgt een beetje het vermoeden, dat de VVV-voorzitter wat moeite heeft gehad met zijn dubbel-functie. De VVV had best een uitspraak mo gen doen en had er naar haar leden toe ook verstandig aangedaan. Zeker in deze tijd, waarin juist voor de ge meente Westerschouwen zoveel op het spel staat, kan een duidelijke be roepsorganisatie wonderen doen. De VVV zou het standpunt van de gehe le gemeenteraad kunnen overnemen (dat heeft dus niets met partij politiek te maken) door de eerste voorkeur te geven aan de huidige on dernemers. AvdW RENESSE - De midden standsvereniging Renesse houdt van 22 november tot en met 24 december een Feestmaand-actie. Gedu rende die periode krijgt de consument bij de deelne mende winkeliers bij elke bestede 5,- een gratis ze gel, die op een spaarkaart geplakt moet worden. Met volle spaarkaarten neemt men deel aan de grote win kelweek-loterij. De Feestmaand-actie wordt op 22 november geopend met de entree van Sint Nicolaas. De Goedheiligman, die als het weer het toelaat te paard zijn entree in Renesse zal maken, wordt zoals gebruikelijk opgehaald door de Renesser fanfare Luctor et Emergo. Het korps zal om 14.00 uur vanaf het dorpshuis vertrekken. Met de muziek en vele Pieten zal Sint een rondgang door het dorp maken, waarna hij in het dorpshuis te Renes se officieel zal worden verwelkomd door burgemeester J. L. Niemants- verdriet-Leenheer. Op 20 december zal van 11.00 tot 16.00 uur een Kerstmarkt worden ge organiseerd in het dorpshuis te Re nesse. De deelnemende winkeliers zullen zich daar presenteren in een groot aantal kramen. ATG zorgt voor sfeervolle achtergrond-muziek en ook de Kerstman zal acte de présence geven. Alle bezoekers van de Kerst markt krijgen bij binnenkomst een gratis lot, dat kans biedt op één van dc 50 beschikbare kerstpakketten. De grote winkclweekloterij kent twee trekkingen en wel op 8 en op 29 december. Er is een prijzengeld be schikbaar van 4.500,- en er wordt gewerkt met geldprijzen in dc vorm van waardebonnen, welke te beste den zijn bij de deelnemende winke liers. Bij de eerste trekking is er een hoofdprijs van 500,-. Om aan deze trekking deel te nemen moeten de volle zegelkaarten uiterlijk op 6 de cember zijn ingeleverd. Bij de laatste trekking is er een hoofdprijs van 1.000,-. Uiterlijk op 27 december moeten de volle kaarten worden inge leverd. Overigens doen bij de laatste trekking ook de kaarten mee die voor 7 december al waren ingeleverd. Uitgezonderd toeristenbelasting en leges voor bouwvergunningen SCHARENDIJKE - „Om de post onvoorziene uitgaven op een aanvaardbaar niveau te brengen is het noodzake lijk dat de gemeentelijke belastingen met vier procent worden verhoogd", zei het Middenschouwse college in de aanbiedingsbrief bij de begroting 1987 niet in het achter hoofd de post onvoorziene uitgaven die is geraamd op 23.000 gulden. Tijdens de gemeenteraadsvergadering van woensdag 19 november, wanneer de reacties van de ver schillende fracties hierop helemaal zijn doorgepraat, staat dit punt op de agenda om de definitieve beslissing over te nemen. De toeristenbelasting en de leges voor de bouwvergunningen zijn van de verhogingen uitgezonderd. Vol gens het college is de reden hiervan dat de toeristenbelasting pas gedu rende een tweetal jaren wordt gehe ven en het niveau ervan overeenstemt met de omringende gemeenten. Voor de bouwleges werd een uitzondering gemaakt omdat de tarieven daarvan reeds op een behoorlijk niveau zijn vastgesteld. Een ander belangrijk agendapunt van de gemeenteraadsvergadering betreft de verdere behandeling van de gemeentebegroting 1987 met dc beantwoording door het college van de algemene beschouwingen van de verschillende fracties en de vragen en antwoorden die deze in tweede in stantie oproepen. Daarnaast komt het voorstel tot herziening van de grondexploitatie van bestemmings plan Groene Wijk, dat tijdens de vori ge vergadering werd doorgeschoven omdat het nader bestudeerd diende te worden, opnieuw aan de orde. Na dere berekeningen hebben volgens het college geleerd dat de grondex ploitatie van het bestemmingsplan een inkomenspost van ongeveer 3.000 gulden oplevert. Dat betekent voor de grondprijzen een daling van 40 a 85 cent per vierkante meter. ,,Een ge ringe verlaging die ons geen aanlei ding geeft de op 29 oktober aan u voorgelegde grondprijsherziening van het bestemmingsplan Groene Wijk aan te passen", vindt het college. Uiteraard heeft de raad het laatste woord woensdag. Bliksemafleiders Verder agendapunten betreffen een voorstel tot het vaststellen van de kampeerverordening, het beschik baar stellen van een krediet van 3.600 gulden ten behoeve van het aanpas sen van de bliksemafleidings-instal- laties van het gemeentehuis en de kerktorens van de Nederlands Her vormde kerken te Scharendijke en Kerkwerve. Voor het vervaardigen van luchtfoto's vraagt het college een krediet van 11.970 gulden beschik baar te stellen en de andere agenda punten betreffen een voorstel tot het vaststellen van een algemeen kas- geldbesluit voor 1987 en een voorstel tot het aangaan van een rekening- courantovereenkomst met de NV Bank voor Nederlandse Gemeenten voor 1987. De openbare gemeente raadsvergadering begint om 19.30 uur. De bliksemafleider op de Nederlands Hervormde kerk te Scharendijke moet worden aangepast. ZIERIKZEE - Sinterklaas komt morgen, zaterdag, om 14.00 uur aan bij 't Luitje te Zierikzee. In één van de advertenties stonds foutief ver meld, dat de goedheiligman een half uur eerder zou aankomen, maar dat is dus niet het geval. Vervolg van pagina 1 den, maar volgens Padmos zouden er ongetwijfeld bezwaren komen van het bedrijf van Bouman. Geen sprake Bestemmingsplanmatig kan geen sprake zijn van een bedrijf volgens Geleijnse, die de ruimte voor het poli tiebureau in Burgh een geschikte plaats achtte voor een abri. Ook Van den Berge deed het voorstel om te overwegen een abri te plaatsen tegen over 't Zeepe. Directeur gemeentewer ken, W. van Meerten gaat de voorstel len bezien. Van Meerten bracht <de commissie leden tevens op de hoogte van de werkzaamheden van zijn dienst. De reconstructie van de Korte Reke in Renesse is klaar op het plaatsen van de antieke lantaarns na; het bouw rijp maken van het Hoefijzer in Noordwelle is gereed gekomen; de veiligheidsmaatregelen in Seroosker- ke zijn op de helft; de aanleg van het fietspad aan de Hoogenboomlaan is uitbesteed; de renovatie van het ge maal aan de Vroonweg start over drie weken; het terugploegproject werkt naar verwachting en wat het ruiter pad nabij het Stoofwekken in Renes se betreft, kon Van JMeerten melden, dat inmiddels begonnen is met het plaatsen van boogbruggen. Lier Als het aan de commissie ligt, kan er een nieuwe lier voor het haventje in Burghsluis worden aangeschaft. Met de investering is een bedrag van 22.000 gulden gemoeid. De nieuwe lier heeft een grotere capaciteit dan de oude (6 ton). Padmos meldde dat overwogen wordt om de lier in het be heer te geven van de watersportver eniging. Momenteel wordt 9,5 gulden per handeling gevraagd, maar de commissieleden werd duidelijk ge maakt, dat het tarief naar boven moet. Hoeveel, dat moet nog bezien worden. Ook werd er nog een bedrag van 4500 gulden beschikbaar gesteld (al thans geadviseerd aan de raad) om de beveiliging van de Bewaerschole te verbeteren. Alle leden waren het er over eens, dat de kunstwerken goed bewaakt dienden te worden. Al leen Geleijnse had enige twijfels over de noodzaak van het gekozen sy steem (de Nieuwsbode gaat het gilde der dieven niet voorlich ten...red), maar sloot zich toch bij de overige leden aan. De vergadering werd met een op verzoek van Van der Salm deels besloten rondvraag afge rond. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO Elektrische apparaten Televisie - Video HiFi - Huishoudelijk enz. 01114-1368 - 01119-1634 Directeur Wagensveld: Er zit toekomst in het beroepsonderwijs ZIERIKZEE - De Scholengemeenschap Schouwen-Dui- veland heeft haar eerste ouderavond achter de rug sinds de fusie tussen de LTS en het LHNO Prinses Juliana. Dat was voor he.t bestuur van de nieuwe school aanlei ding om de aanwezigen nogeens haarfijn uit de doeken te doen, waarom die fusie eigenlijk tot stand is gekomen en welke voordelen het biedt. De directeur van de scholen gemeenschap, C. Wagensveld, kreeg veel belangstelling voor zijn betoog. Wagensveld refereerde aan de ver anderende maatschappij, waarin het fenomeen mannen- en vrouwenberoe pen eigenlijk verdwenen is. Een jon gen kan zich net zo goed aangetrok ken voelen tot de verzorgende beroe pen, als een meisje, dat automonteur wenst te worden. De tijd, dat land bouw en veeteelt de pijlers van de sa menleving vormden ligt al ver achter in de tijd en vandaag de daag stelt de industrie steeds zwaardere eisen aan haar personeel. Daarop moet het on derwijs - wil zij overleven - zich aan passen. Overheid Ook de rijksoverheid springt hier op in en het onderwijs kent momen teel de mogelijkheid, dat de scholie ren een niveau kunnen kiezen naar capaciteiten. Eén van de voornaam ste redenen om tot een fusie te komen is het dalend aantal leerlingen in de regio. Wagensveld acht het voor de re gio van enorm belang, dat 'zijn' vorm van onderwijs voor de jeugd van Schouwen-Duiveland bewaard blijft. Zoals is gebleken, was fusie de enige mogelijkheid. Hierdoor heeft de Scholengemeen schap Schouwen-Duiveland de moge lijkheid om in te spelen op maat schappelijke ontwikkelingen; kent zij een breed aanbod van oplei dingsmogelijkheden; levert zij een goede invulling van het zogenaamde niveau-onderwijs en kan de school reageren op ontwikkelingen in be drijven en instellingen. Zoals wel licht bekend klagen veel bedrijven steen en been, dat er voldoende solli citanten zijn voor een vacature, rriaar dat het aan vereiste voorkennis nog- aleens ontbreekt. Wagensveld besloot zijn rede met de overtuiging, dat er toekomst zit in het beroepsonderwijs. Vanzelfspre kend volgde er een discussie over het onderwijs, waarbij enkele verontrus te ouders zich afvroegen wat er ge daan kon worden aan het vervangen van lessen bij langdurige afwezig heid van een van de leerkrachten. De oplossing -lijkt in vele gevallen te ontbreken. Maar het was niet allemaal onder wijs, dat de klok sloeg. A. Viergever van de Busmaatschappij Zuidwest Nederland vertoonde de film 50 jaar RTM, waarin de ontwikkeling van tram en bus vanuit Rotterdam naar ondermeer 'de Zeeuwse eilanden' tot uiting kwam. BURGH-HAAMSTEDE Poppen In de Schutse te Burgh-Haamstede werd een door 70 dames bezochte bij eenkomst gehouden door de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Westerschouwen. Aan de hand van een veertigtal met de hand vervaardigde poppen in historische kleding, hield mevrouw M. Spierings een lezing over de mode door de eeu wen heen. Mevrouw Spierings vertel de hoe zij zelf, samen met haar man, vijf jaar aan de collectie poppen had gewerkt. De poppen werden vervaar digd ter opluistering van 800 jaar Den Bosch. Daarna trok en trekt zij met de poppen door het land om le zingen te verzorgen. Dit gebeurt op een wijze, die de toehoorders boeit en de geschiedenis achter de mode tot le ven doet komen. Spreekster legde uit dat door de eeuwen heen het hemd een belangrijk kledingstuk is ge weest, terwijl de onderbroek pas rond 1780 in de mode kwam. De mode stond altijd onder invloed van cul tuur, religie, politiek en economie. Tot ver in de 18de eeuw werden alle kledingstukken met de hand ver vaardigd. Het was een lust voor het oog om te zien hoe de 40 poppen van hoofd tot voeten met zorg waren voor zien van kleding en accessoires, die precies pasten bij een modebeeld uit de tijd tussen het jaar 1000 tot 1986. NIEUWERKERK Middenstand Ook dit jaar houdt de Midden standsvereniging Nieuwerkerk weer een winkelweek. Dit jaar van 17 no vember t/m 6 december 1986. Wel in een wat andere vorm dan dat het pu bliek de laatste jaren gewend was. Dus geen etalage met te winnen prij zen, maar waardebonnen vanaf 250 gulden. Tien zegels op een kaart is een kanskaart. Er zullen drie trek kingen plaats vinden. De Sint De Oranjevereniging houdt zater dag 22 november haar jaarlijks St. Nicolaasfeest. Het programma ziet er als volgt uit: 10.00 tot 11.30 uur: figuren maken van brooddeeg voor de kinderen t/m 12 jaar in het dorpshuis; 14.00 uur: Mu ziek vertrekt vanaf het dorpshuis om Sinterklaas op te halen bij de Open bare Basisschool in de Weststraat; 14.10 tot 14.45 uur: Rondtocht door het dorp, eindigend bij het dorpshuis. De kinderen t/m de tweede klas kun nen dan een gezellig halfuurtje door brengen bij Sinterklaas. Daarna treedt Poppentheater Alteklein op. Einde ±16.15 uur. Voor de kinderen vanaf de derde klas draait in de grote zaal van het dorpshuis de film The Goonies. Aan vang ±16.45 uur. Na afloop ontvangt ieder kind t/m zesde klas basisschool een tractatie. NIEUWERKERK - ..Het is een angstig iets, onder het ijs is het zwart en je ziet geen uitweg". Badmeester Levien Tom van zwembad Dolfijn te Nieuwerkerk benadrukte nog eens de hachelijke situatie die in het diepe gedeelte van het bad door middel van zwart plastic folie was gecreëerd om een ijsvloer na te bootsen. Enkele tientallen belangstellen den bekeken donderdagavond de demonstratie waarmee werd geleerd hoe men het beste kan handelen als men zelf door het ijs zakt of een drenkeling eruit wil halen. „In de winter schaatsen hier op het eiland veel mensen op open water", motiveerde badmeester Wim Hansen dc demonstratie ivaartoe hij was geïnspireerd door beelden uit het Jeugdjournaal. Behalve de heide badmeesters werkten er vijf mensen aan mee van de reddingsbrigade Zierik- zce/Duiveland terwijl de duikers G. Oele en S. Koster zich voor de veiligheid van de demonstranten onder water en folie bevonden. Na een theoretische inleiding bleek men er vlot in te lukken het 'lichte gat' in het ijs te vinden waar men door kon en ook dc drenkelingen (poppen) werden met behulp van een stok en een lijn zonder mankeren naar boven gehaald. Na de demonstratie mochten de toeschouwers zelf proberen en op woensdag 19 november wordt het evenement nog eens herhaald, 's Middags om 13.00 uur voor de schooljeugd en om 20.00 uur voor verschillende hulp verlenende instanties zoals Rode Kruis. EHBO, brandweer en politie. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (tussen 18.00-19.00 uur): 01119-1941. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-5071, 01110-4669. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 41,00; per jaar f 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij dé 2ierikzeesche Nieuwsbode ge meld fe worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3