Daf en trekker in clinch Verhouding rokers niet-rokers is niet langer water en vuur Minister Deetman wijzigt zijn plannen voor de universiteiten agenda installatiebedrijf WATERSTANDEN Explosief bij Shell aangetroffen Commissie onderwijs Te ruime bocht Konijnehok Met nat washandje naar begrajen is ZIERIKZEE - „Koolmonoxide, stikstofoxide, ammoni ak, blauwzuurgas, nicotine, cadmium en benzopyreen." Mevrouw H. Root-Gorter, contactvrouw van de astmapa tiëntenvereniging gaat onverdroten voort met het analy seren van haar doodsvijand, de sigaret. Samen met nog zo'n 1,5 miljoen Nederlanders behoort zij tot de categorie luchtgehandicapten, die in een directe confrontatie met een lid van de familie Rookwaar steevast piepend en hij gend ten onder gaan. Om wat meer begrip voor de ver langens van deze niet-rokers te kweken is maandag 17 november uitgeroepen tot de wereld niet-rokers-dag. Mevrouw H. Root-Gorter: ,,Ik ben geen zielig vrouwtje 't ls nog niet eens zo lang geleden, dat de niet-roker binnen een gezel schap met de nodige argwaan werd bekeken. Wie erbij wilde horen pafte naar hartelust mee. Voor hét onge mak, dat met name lijders aan ast ma, bronchitis en longemfyseem, do zogeheten CAR A-patiënten, daarvan ondervonden bestond over het alge meen weinig begrip. Mevrouw Root: Aanstellerij, of je moet het maar slikken, waren geluiden, die regel matig te horen waren." Dat slikken betekende in het geval van mevrouw Root onherroepelijk piepen. Isolement Voor degene, die zich niet aan do heersende paf- en smookcultuur kon of wilde aanpassen betékende het vaak ook een beperking van de socia le contacten. Vrienden die niet langer op bezoek kunnen komen, omdat ze visite zonder een sigaretje een Tmta- luskwelling vinden, niet naar verga deringen of verjaardagen kunnen gaan, omdat er door de andere aan wezigen aardig wat rook de lucht in wordt geblazen. Het betekent in het geval van mevrouw Root ook met een natte handdoek naar een receptie gaan en het bijwonen van een begra fenis met een natte washand voor de mond. ,,'t Klinkt wellicht bizar, maar om dat akelige kriebelhoestje kwijt te raken heb ik "zelf twintig jaar vrij regelmatig gerookt. Door de nicotine kwamen de luchtwegen tot rust. Die nicotine, die tegenwoordig zo ver guisd wordt, werd ook rond de jaren twintig van medische zijde als een verdovend middel bij aandoeningen aan de luchtwegen voorgeschreven, aldus de fervente niet-rookster. De minderheid van niet-rokers, die tijdens verjaardagen, bijeenkomsten en ook in de werkomgeving gedwon gen was om passief mee te roken is in middels een meerderheid geworden. Intensieve campagnes over de schade lijke gevolgen van het roken hebben hup uitwerking niet gemist. Volgens een schatting van de Stichting Volks gezondheid en Roken zijn er op dit moment nog ruim vier miljoen Ne derlanders, die regelmatig zo'n witte peuk tussen hun kaken klemmen. Een rookwolkjes blazende minder heid dus, die echter wel menige win kel, kamer of vergaderzaal met teer en nicotinedampen vervult. Voor de principiële niet-roker eep crime: wil je zelf niet roken, dan rook je wel pas sief mee, met alle schadelijke gevol gen vandien. „Een Amerikaans on derzoek heeft bewezen dat een Bewindsman ziet af van sluiting ZOETERMEER - Minister Deetman van onderwijs en wetenschappen ziet voorlopig af van de sluiting van de letterenfaculteit aan de Katholieke Universiteit Bra bant in Tilburg. Wel moet de opleiding met de letterenfa culteit van de katholieke universiteit in Nijmegen gaan samenwerken. In 1989 zal worden onderzocht of de facul teit voldoende levensvatbaar is. Blijkt dit niet zo te zijn dan zullen de Tilburgse letteren alsnog met die van Nij megen worden samengevoegd. Dat blijkt uit de door de minister in Zoetermeer bekendgemaakte wij ziging in zijn bezuinigingsplannen .voor het wetenschappelijk onder wijs. Hij vond daartoe aanleiding in dè reacties van de universiteiten en de opvattingen van de vier onafhan kelijke adviseurs, die enkele weken geleden hun oordeel over de bezuini gingsvoorstellen gaven. Deetman wil de komende kabinetsperiode 130 mil joen op de universiteiten en academi sche zièkenhuizen bezuinigen. De studierichting maatschappijge schiedenis blijft bij de Erasmusuni- versiteit in Rotterdam en wordt on dergebracht bij de faculteit dei- sociale wetenschappen. Aanvanke lijk wilde Deetman de studie samen voegen met geschiedenis in Leiden. De Groningse universiteit behoudt Frans en Spaans. Het plan was deze studies op te heffen, maar zij zullen nu samen met Italiaans worden opge nomen in een studierichting roma nistiek. Deetman handhaaft zijn ove rige plannen voor de letteren. Dit betekent dat kunstgeschiedenis aan de beide Amsterdamse universiteiten moet samengaan en dat de Rijksuni versiteit Utrecht en de universiteit van Amsterdam bij geschiedenis die nen samen te werken. Het besluit om Duits bij de Leidse universiteit op te heffen wordt opnieuwe bekeken. Deetman blijft bij zijn besluit de tandheelkundige opleidingen in Gro ningen en Nijmegen te sluiten. De onafhankelijke deskundige dr. P. Sil- nict-roker, die veertig uur in een met rook gevuld vertrek doorbrengt de zelfde hoeveelheid schadelijke stof fen binnenkrijgt als iemand die vijf keer per dag een sigaretje rookt", staat in de brochure van de Stichting Volksgezondheid en Roken. Verhouding' De wetenschap, dat roken schade lijk is voor de gezondheid heeft ech ter niet automatisch geleid tot een be tere positie van de niet-roker in de maatschappij. Goed, de rokers zijn wat meer bereid om met hun niet-ro- kende familielid, vriend of collega rekening te houden, gerookt wordt er nog steeds in alle openbare gelegen heden. Roken is een soort gewoon terecht geworden",, aldus mevrouw Root. „Wellicht dat de eventuele in voering van de Tibakswet enig soe laas biedt, Deze wet, die volgens fer vente niet-rokers al danig is uitge kleed houdt in dat er in openbare ruimtes geen sigaretje meer mag wor den opgestoken en dat in gebouwen van particulieren afspraken over niet-roken moeten komen. Voor me vrouw Root en de andere niet-rokers zou de invoering van deze wet een he le stap vooruit zijn. „In Nederland wordt de mensen verzocht om niet te roken, maar lang niet iedereen geeft gehoor aan dat verzoek." Die vrijheid om een sigaretje te roken betekent dan tegelijkertijd dat een aantal Ne derlanders in zijn bewegingsvrijheid is beperkt. „Als ik voor het loket sta en er draait er één een sigaretje dan kies ik het hazepad en wat het bood- schappen-doen betreft heb ik zo mijn rookvrije winkelcircuit. Desondanks komt het toch nog wel eens voor dat mevrouw Root met gezwinde spoed de winkel moet verlaten wegens roo kontwikkeling door een andere klant, ,,'t Is zelfs nog wel eens ge beurd, dat het winkelmeisje met het wisselgeld naar buiten kwam. Toch zit er wel schot in de zaak, je moet maar eens kijken naar die winkelen de echtparen, waarvan manlief netjes op de stoep van de winkel blijft staan om zijn sigaretje te roken. Werelddag Hoewel het wederzijdse begrip tus sen rokers en niet-rokers geleidelijk aan lijkt te groeien is het vragen van extra aandacht voor de problematiek van de niet-roker nog steeds pure noodzaak. Om die reden is maandag 17 november dan ook uitgeroepen tot wereld niet-rokers-dag. Deze dag die door toedoen van de Duitse hoogle raar F. Schmidt in 1984 is ingesteld heeft begin dit jaar tevens de goed keuring van de Wereldgezondheidsor ganisatie van de Verenigde Naties ge kregen. Deze mondiale organisatie heeft in een resolutie het roken in de ban gedaan. Of de Nederlandse over heid dit voorbeeld zal volgen door het roken via de Tabakswet aan banden te leggen valt op dit moment nog te bezien. Advertentie levis Smitt bepleitte de voortzetting van de Nijmeegse faculteit. De mi nister houdt evenals Sillevis Smitt wel rekening met de mogelijkheid dat de behoefte aan tandartsen tegen de eeuwwisseling weer zal toene men. Er moeteri dan weer meer stu denten de tandheelkundige oplei ding gaan volgen. Hij vindt het niet doelmatig behalve de gecombineerde tandartsenopleiding van de twee Amsterdamse universiteiten nog een tweede opleiding te laten voortbe staan. Naar het voorbeeld van Utrecht wil Deetman in Nijmegen wel een tand heelkundig centrum voor onderwijs en onderzoek handhaven. Dat kan dan later zonodig zonder veel kosten worden uitgebreid tot een volwaardi ge faculteit, aldus de minister. Hoewel de adviseur voor genees kunde vindt dat het nu nog te vroeg is weekend servicedienst Telefoon (01110) 6255 DEN HAAG - Aan de achterzijde van het hoofdkantoor van de Shell in Den Haag is vanmorgen, vrijdag, omstreeks kwart voor zes een geïm proviseerd explosief aangetroffen. Nadat de EOD het ding bekeken had, nam de politie het voor nader onder zoek mee. Het projectiel was volgens een politiewoordvoerder waarschijn lijk niet echt gevaarlijk. Het explosief, dat door iemand van Shell's eigen veiligheidsdienst werd aangetroffen, is er vermoedelijk neergelegd door mensen die gekant zijn tegen de aanwezigheid van het olieconcern in Zuid-Afrika. In de om geving van het projectiel werden pamfletten gevonden met als afzen der „de wraak van De Jonge en Passtoors". voor een beslissing over de opheffing van de vakgroep kindergeneeskunde 'bij de Rijksuniversiteit Leiden blijft Deetman bij zijn besluit. Hij recht vaardigt dit met een verwijzing naar de noodzakelijke investeringen die binnen afzienbare tijd bij alle oplei dingsplaatsen voor kindergenees kunde in de randstad zouden moeten worden gedaan. Wat de sociale wetenschappen be treft volgt Deetman grotendeels de voorstellen van de adviseur, prof. dr. Van de Kaa. Deze vindt dat een aan tal commissies van deskundigen op zeer korte termijn (drie maanden) de bezuinigingsmogelijkheden zouden moeten aangeven. Maar de minister blijft er in beginsel bij dat sociologie in Leiden en Rotterdam moet worden toegevoegd aan sociologie aan de uni versiteit van Amsterdam. Hetzelfde geldt voor politicologie in Leiden en Rotterdam. Dit vakgebied zou in Lei den moeten worden ondergebracht. Deetman heeft het voorstel van de Vereniging van Samenwerkende Ne derlandse Universiteiten (VSNU) om de bezuinigingsbeslissingen met bij na twee jaar uit te stellen, niet over genomen. Hij acht snelle besluitvor ming en rechtszekerheid noodzake lijk. De periode van onzekerheid moet volgens de minister zo kort mo gelijk gehouden worden. ZUIDLAREN - In de gemeente Zuidlaren zijn drie inzittenden van een personenauto op slag gedood toen de auto waarin zij zaten tegen een boom botste. Een vierde inzitten de raakte gewond. OOSTBURG - De 55-jarige me vrouw M. de Regt uit Breskens is door een verkeersongeval op de Pro vinciale weg Oostburg-Sluis in Zeeuws-Vlaanderen verongelukt. Door onbekende oorzaak raakte ze met haar personenauto van de weg, waarna ze tegen een boom tot stil stand kwam. Volgens de politie was de vrouw op slag dood. De wagen werd geheel vernield. ZIERIKZEE - De commissie van advies en bijstand voor onderwijs zal zich op dinsdag 18 november tijdens een openbare vergadering beraden over het beschikbaar stellen van een krediet van 6400 gulden voor het op knappen van kasten ten behoeve van de openbare basisschool 't Kofschip. De vergadering vindt plaats in de raadzaal van het stadhuis. Het aan wezige publiek mag .voorafgaande aan elk agendapunt het woord voeren indien zij dat wens. Aanvang 19.30 uur. ZIERIKZEE - Vrachtwagenchauf feur W. W uit Rotterdam heeft zich verkeken op de bocht van de Korte Nobelstraat in Zierikzee. Rond 12.30 uur reed hij met een te ruim genomen bocht deze straat in het hartje van Zierikzee in. De gevolgen van deze onjuiste inschatting: een beschadigde stoep voor het huis op nummer 1 van deze straat. BROUWERSHAVEN - De heer O. uit Brouwershaven moet flink op zijn neus hebben gekeken toen hij gecon fronteerd werd met zijn vernielde ko- nijnehokken. Vier konijnen spoor loos verdwenen en één dood konijn in de schuur waren het resultaat van de ze vernieling. De aard van de vernie lingen doet vermoeden dat dit men senwerk moet zijn geweest, al is het niet uitgesloten dat een trouwe vier voeter de boosdoener is. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 15 november 03.00 146 09.15 -100 15.10 136 21.25 -124 16 november 03.35 144 09.40 -102 15.45 141 21.55 -119 17 november 04.05 142 10.15 -106 16.25 144 22.30 -115 15 november 01.00 164 07.25 - 99 13.25 150 19.35 -130 16 november 01.45 163 07.50 -105 13.55 158 20.10 -127 17 november 02.15 162 08.30 -112 14.30 164 20.45 -123 15 november 03.35 165 09.30 -115 15.45 155 21.45 -140 16 november 04.10 164 09.55 -117 16.15 160 22.10 -135 17 november 04.40 162 10.25 -122 16.55 164 22.45 -131 15 november 03.00 164 09.10 -111 15.10 154 21.25 -136 16 november 03.35 162 09.40 -113 15.45 159 21.55 -132 17 november 04.10 161 10.10 -119 16.20 163 22.25 -128 Springtij 18 november Actuele informatie over afwijkingen: 01110-7056 OOSTERLAND - Op de Oud Heiligenweg in Oosterland heeft zich gisteren rond 13.15 uur een botsing tussen een trac tor met aanhangwagen en een Daf voorgedaan. Hierbij is één van de inzittenden van de Daf gewond. De botsing ont stond toen de bestuurder van de trekker naar links afsloeg, juist op het moment dat deze door een Daf, bestuurd door A. H uit Oosterland werd gepasseerd. De schade, die hierdoor ontstond was aanzienlijk. De Daf is total loss, terwijl ook de tractor de nodige averij heeft opgelopen: voorzijde en linker stuurstang zijn ontzet. Bij deze botsing deed zich bovendien een persoonlijk ongeval voor. Een inzittende van de Daf, mevrouw I. H. N raakte aan schouder, heup en knie gewond. Dokter Speelman uit Oosterland. die ter plekke eerste hulp verleende heeft het slachtoffer naar het ziekenhuis in Zierikzee vervoerd. Wie de botsing heeft veroorzaakt wordt momenteel onderzocht. W. N. zou volgens de bestuurder van de Daf geen richting hebben aangegeven. Terwijl volgens de andere partij de Daf een inhaalma noeuvre uitvoerde op het moment dat deze te kennen gaf naar links te willen afslaan. 3 tot en met 22 november Zierikzee Openbare bibliotheek de Stolpe. Ex positie Rijnhard Sehregardus. Maan dag, woensdag, donderdag, vrijdag: 14.00-17.00 uur; donderdag, zaterdag: 9.30-12.00 uur; maandag, donderdag: 18.30-20.00 uur. Zaterdag 15 november t/m zaterdag 29 november Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie Nel Ver ton en Rita Roodbol. Openingstijden: op werkdagen tussen 13.30 en 16.30 uur. Vrijdag 14 november Zierikzee Verkoping Corneliastichting, 10.00- 11.00 uur en 14.00-16.00 uur. Dreischor Plaetsenhuis. Verkoping handwer ken Welfare Rode Kruis. 14.00-16.00 uur. Bruinisse Verenigingsgebouw. Vogelten toonstelling. Van 19.00-22.00 uur. Zaterdag 15 november Zierikzee Bejaardencentrum De Wieken. Fan cy-fair ten behoeve van videoproject. 10.00-16.00 uur. Aan het Luitje. Intocht Sinterklaas, 14.00 uur; aansluitend kindervoor- stelling in Concertzaal, 15.00 uur. RK Parochiecentrum, Mosselstraat 3. Boekenmarkt. 10.00-16.00 uur en 20.00-21.30 uur. De Driehoek. Soos CJV (vanaf 12 jaar). 19.30-22.00 uur. Gasthuiskerk. Orgelconcert. 20.00 uur. UV V-gebouw. Bijeenkomst Werk groep Homofilie Schouwen-Duive- land. 20.00 uur. Lutherse kerk. Concert Ars Musica. 20.00 uur. Zonnemaire Groene Kruisgebouw. Verkoping handwerken Welfare Rode Kruis. 9.00-12.00 uur. Bruinisse Verenigingsgebouw. Vogelten toonstelling. Van 14.Ó'b-22.00 uur. Middelburg De Wijnstok. Start expositie theater poppen en boeketten. 11.00 uur. Maandag 17 november Zierikzee UVV-sociëteit opent haar deuren weer. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Raad Westerschou- wen. 19.30 uur. Brouwershaven Dokter Ittmangebouw. Verkoopmid dag Welfare-handwerken Rode Kruis.. 14.00-16.00 uur. Dinsdag 18 november Zierikzee Raadszaal stadhuis. Vergadering commissie onderwijs. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Hoorzitting Karolin gische Burcht. 19.30 uur. Haamstede Zaal Gereformeerde kerk. Vergade ring Nederlandse Christen Vrouwen Bond afdeling Burgh-Haamstede. 19.45 uur. Noordgouwe Café J. van der Weij de. Thema-avond ZAJK. 20.00 uur. Goes Prins van Oranje. Milieu-bijeen komst ZMF. 19.30 uur. Woensdag 19 november Burgh-Haamstede De Schutse. Feestmiddag bejaarden sociëteit. 13.30 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Openbare raadsver gadering Middenschouwen. 19.30 uur. Brouwershaven Café Ringelberg. Vergadering Oran jevereniging. 20.00 uur. Nieuwerkerk Zwembad Dol-fijn. Demonstraties ijsongeval. 13.00 en 20.00 uur. Sirjansland Kantine Van Dijk b.v. Vergadering Reformatorisch Contact Orgaan. 19.45 uur. Donderdag 20 november Zierikzee Bovenzaal Gereformeerde kerk, Sint Domusstraat. Verkoop zelfgemaakte artikelen. 13,30 tot 21.00 uur. Scharendijke De Putmect. Commissie algemene- en bestuurszaken. 19.30 uur. Kloctingc Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland. Ledenvergadering Contactgroep Zee land van Nationale Ziekenhuisraad. 14.00 uur. Vrijdag 21 november Zierikzee Huis van Nassau. Vogeltentoonstel ling. 19.00 tot 23.00 uur. Concertzaal. Najaarsvergadering Stad en Lande Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Jubileum-vergadering VW Burgh-Haamstede. 19.45 uur. Zaterdag 22 november Zierikzee Huis van Nassau. Vogeltentoonstel ling. 12.30 tot 23.00 uur. De Driehoek. Soos CJV (vanaf 12 jaar). 19.30-22.00 uur. Burghsluis Haven Burghsluis. Aankomst Sint- Nicolaas. 13.15 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 2