Nederland overweegt claim schadevergoeding vuile Rijn (V)leesvervoer agenda Beroepsschriftencommissie niet overstag voor Renesser hotelier Leerling verwijt minister nemen van grote risico's Aanpassing kerncentrale Borssele miljoenenzaak WATERSTANDEN Diesel en huisbrandolie worden duurder Gasprijs klein verbruikers 14 cent omlaag 2 Minister van verkeer en waterstaat BRUSSEL - Mevrouw Neelie Smit-Kroes, de minister van verkeer en waterstaat, „sluit niet uit dat Nederland bij hetzij het Zwitserse bedrijf Sandoz, hetzij subsidiair bij de Zwitserse regering een schadeclaim op tafel legt" naar aanleiding van de milieuramp die zich voltrokken heeft bij het Bazelse bedrijf Sandoz waardoor de Rijn ernstig werd vergiftigd. „Maar om een claim goed hard te kunnen maken moet je eerst weten waar het over gaat", zo zei de minister in Brussel, waar zij aanwezig was bij de Europese Transportraad. Zwitserland heeft zich volgens me vrouw Smit-Kroes ,,niet gehouden aan de afspraken die er tussen de Rijn-oeverstaten bestaan, namelijk dat men elkaar zo snel mogelijk in licht over calamiteiten. Twee dagen te laat heeft Zwitserland de andere Rijn-oeverstaten ingelicht over de mi lieuramp die zich in Bazel heeft vol trokken". Mevrouw Smit-Kroes is, alhoewel ze dat niet met zoveel woorden zei, van mening dat de bijeenkomst van die Rijn-oeverstaten, woensdag in Zü- rich, eigenlijk weinig zin heeft. „Mijn deskundigen hebben mij ver zekerd dat zo kort na de milieuramp die in Bazel plaatsvond en die de Rijn vergiftigde niet kan worden vastge steld wat er allemaal is aangericht", zo zei ze maandag in antwoord op vragen. Ze was duidelijk boos over het feit dat de Zwitsers „twee dagen te laat" de andere Rijn-oeverstaten pas hebben ingelicht over wat er in Bazel is voorgevallen. Omdat naar de mening van de Ne derlandse minister de Rijn-oeversta ten meer tijd nodig zullen hebben om een inventarisatie te maken van de schade welke de milieuramp te Bazel heeft aangericht, houdt zij vast aan haar uitnodiging aan die staten om binnen nu en drie weken in Den Haag bijeen te komen. Tijdens de bijeen komst in Den Haag wil zij vooral drie zaken onder de loep nemen: hoe kan voorkomen worden dat zich in de toe komst soortgelijke milieurampen voordoen, hoe kan er een beter alar meringsysteem tot stand gebracht worden en hoe moeten schadeclaims, die eventueel worden ingediend, be handeld worden? Over de situatie in Nederland naar aanleiding van de Rijn-vervuiling zei de minister: „Mijn eerste zorg is alles wat er onder water op de bodem van waterlopen plaatsvindt. Die bodem vormt een filter voor het grondwater en het grondwater wordt weer ge bruikt voor drinkwater". De stem ming in Nederland is, aldus de minis ter, „zoiets hadden we van Zwitser land niet verwaeht. Ik zeg niet dat zo'n milieuramp in Nederland niet plaats gehad zou kunnen hebben, maar we zouden er in elk geval ope ner over gepraat hebben", aldus me vrouw Smit in antwoord op vragen. Mevrouw Smit-Kroos heeft in de marge van de transportraad in Brus sel ook gesproken met haar Belgische collega, Herman de Croo, over de pro blemen met de stroomsnelheid die zich momenteel in het Rijn-Schelde kanaal voordoen. „Zoals ik al in de Tweede Kamer heb meegedeeld is er een sleepboot-stand by om schepen te helpen. In de Kamer heb ik ook ge zegd dat indien er aantoonbare bui tengewone schade ontstaat, ik bereid ben die schade te vergoeden. Dat geldt ook voor buitenlanders", aldus de minister in antwoord op vragen „maar het moet wel een exceptie blij ven". ZIERIKZEE - Met ingang van woensdag worden dieselolie en huis brandolie duurder. Dit is bekend ge maakt. De meest voorkomende prijs van diesel wordt door de stijging 86,2 cent per liter aan de zelftankpomp. De stijging bedraag 2,4 cent inclusief BTW. De prijs van huisbrandolie wordt 51,65 cent exclusief BTW, voor leve ringen van 1500 liter of meer. De prijsstijgingen zijn het gevolg van de ontwikkeling van de internationale produktnoteringen in combinatie met de stijging van de dollarkoers. ZIERIKZEE - De gasprijs voor kleinverbruikers gaat per 1 januari volgend jaar, inclusief BTW, met 14 cent per kubieke meter omlaag. De gasprijs komt daarmee op 46,1 cent per kubieke meter. De prijsverlaging is een gevolg van de daling van de prijs van huisbrandolie, waaraan de gasprijs voor kleinverbruikers is ge koppeld. Dit heeft een woordvoerder van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven In Nederland (VEGIN) meegedeeld. Op grond van de koppe ling aan de prijs van huisbrandolie zou de gasprijs voor kleinverbruikers eigenlijk 21,1 cent per kubieke meter (inclusief BTW) omlaag kunnen. De VEGIN ging in september onder druk van de regering echter akkoord met een geringere gasprijsverlaging dan op grond van de olieprijsontwikke lingen zou kunnen. Nadeel Als voorwaarde stelde de VEGIN toen wel, dat het nadeel van die ge ringere verlaging voor de kleinver bruikers voor eind 1988 weer volledig zal worden „rechtgetrokken". Door akkoord te gaan met een beperkte gasprijsverlaging heeft de VEGIN volgens de woordvoerder de dreiging van een tijdelijke gasaccijns weten af te wenden. Door de beperkte prijs verlaging ontstaat bij de gezamenlij ke gasbedrijven een „potje", waarin meer dan 500 miljoen gulden terecht komt. Dat geld zal de komende jaren worden gebruikt voor het „afvlak ken" van eventuele prijsverhogingen voor de kleinverbruikers. Dat gebeurt bij voorbeeld per 1 juli 1987, als de deze maand ingevoerde accijns op gasolie effect krijgt in de gasprijs. Als er eind 1988 in het potje nog geld over is, zal ook dat volgens de VEGIN geheel ten goede komen aan de verbruikers. Het vastrecht voor de kleinverbruikers blijft onge wijzigd (inclusief BTW ruim 68 gul den). Kamerlid RPF in Bruinisse BRUINISSE - De minister van verkeer en waterstaat heeft in 1983 willens en wetens grote risico's genomen door af te zien van de oorspronkelijke voor nemens de Oesterdam en de Philipsdam in het oostelijk deel van de Ooster- schelde gelijktijdig af te sluiten. Een niet voor tweeërlei uitleg vatbaar zijnd advies van de Raad voor Waterstaat oin vast te houden aan een gelijktijdige sluiting is ten onrechte genegeerd. Dat advies was gebaseerd op al uit 1975 da terende berekeningen die de stroomeffecten aangaven als zich voordoen na het sluiten van de Oesterdam. Het is des te meer te betreuren, dat de minister niet tijdig overleg heeft opgestart tussen alle belanghebbenden inzake het aanpakken van het probleem dat men van tevoren zag aankomen. Oosterschelde met ingang van begin 1987 weer open te stellen voor de oestercultuur, waarbij tot een her nieuwde uitgifte van percelen moet worden gekomen. Elke potentiële ge gadigde moet een serieuze kans krij gen de oestercultuur (weer) op te star ten. Leerling zei dat het de hoogste tijd wordt, dat er dieper gelegen per celen kómen voor de mosselteelt, waardoor de Nederlandse mosselhan- del aan de grpg^ende vr^ag.kan vol-, doen. Bij de begrotingsbehandeling visserij, zal de RPF-fractie naar zijn zeggen dit bij de minister bepleiten. ZIERIKZEE - Niet alleen mensen hebben de eigenschap nieuwsgierig te zijn. Ook honden willen hun neus weieens in zaken steken, waarvan het vermoeden bestaat dat het dier er wijzer van wordt. In de Zierik- zeese Sint Domusstraat wandelde een hond, die blijkbaar het lezen on-j der de knie heeft. Natuurlijk even een kijkje nemen in een aanhangwa gen, waarop het bord vleesvervoerprijkt. Maar zelfs op sta-hoogte kon het beest niet zien, dat de zo goed en aantrekkelijk ogende aan hangwagen leeg was. (V)leesverVOER? MIDDELBURG - De Nederlandse regering zal naar al le waarschijnlijkheid de controlecommissie van het In ternationaal Atoom Agentschap IAEA uit Wenen uitno digen een eindcontrole te doen op de kerncentrale Borssele als de door deze commissie voorgestelde aan passingen in de technische en de organisatorische struc tuur van de kerncentrale zullen zijn uitgevoerd. Kamerlid Meindert Leerling van de RPF was in Bruinisse voor een spreekbeurt. Met respect voor de voorlopig ge vonden compromis-oplossing mag het niet zover komen, dat uiteinde lijk het gelag door de binnenschip pers moet worden betaald in de vorm van lange, tijd- en geldrovende wachttijden. Dit zei RPT fractievoorzitter Mein dert Leerling tijdens een spreekbeurt in Bruinisse. Hij merkte daarover op, dat de in 1983 beoogde bezuinigingen voor een deel in elk geval, zo niet ge heel verloren gaan door alle maatre gelen die nu moeten worden genomen om het scheepvaartverkeer in goede banen te leiden. Dat nog afgezien van alles wat moet worden gedaan om milieuram pen te voorkomen. Goedkoop zou zo weieens duurkoop kunnen worden, aldus Leerling. Sprekend over het thema Christe lijke politiek ter land, ter zee en in de lucht merkte het RPF-kamerlid op, dat het om zich heengrijpen van de ziekte AIDS schreeuwt om een inten sief preventiebeleid. De overheid moet in dat kader bevorderen, dat in de voorlichting over AIDS het onder houden van sexuele relaties met wis selende partners sterk wordt ontra den. Leerling wees er op, dat als sexualiteit, in strijd met het Bijbels gebod van het monogame huwelijk, wordt gedegradeerd tot consumptie artikel dit zeer verstrekkende gevol gen kan hebben. Niet alleen voor het betrokken in dividu, maar ook voor de samenle ving als geheel. „Denk aan de hoge kosten voor behandeling en re search", aldus Leerling. Het RPF-kamerlid pleitte ervoor de College krijgt met weigering gelijk BURGH-HAAMSTEDE - Het is de hotelier O. Poll en diens raadsman mr. A. A. den Hollander niet gelukt om de Westerschouwse beroepsschriftencommissie over te halen het langslepende conflict over het openbare res taurant van het Renesser hotel Apollo tot een einde te brengen. Om met de woorden van Den Hollander te spre ken: de commissie wenst ondanks alle aangedragen ar gumenten de strijdbijl niet te begraven. De gemeente raad buigt zich hier maandag 17 november om 19.30 uur over. Tijden eh standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 12 november 00.25 140 06.55 - 97 12.45 113 19.10 -136 13 november 01.35 146 07.55 -101 13.45 123 20.10 -136 12 november 11.20 116 06.00 - 90 23.45 155 18.00 -133 13 november 12.05 130 06.40 - 94 18.30 -134 12 november 00.55 157 07.15 -110 13.15 130 19.30 -151 13 november 02.05 164 08.10 -114 14.15 141 20.30 -151 12 november 00.25 154 07.00 -106 12.50 128 19.20 -147 13 november 01.30 161 08.00 -110 13.50 140 20.10 -147 Springtij: 18 november Actuele informatie over afwijkingen: 01110-7056 Hotel Apollo heeft geen steun gekregen van de commissie beroepschriften. Poll gebruikt zijn restaurant als een openbare eetgelegenheid, terwijl de gemeente van mening is dat dit niet mag. Het moet een pension zijn en daarbij hoort geen restaurant, waar iedereen kan binnenlopen. Poll denkt er duidelijk anders over en is in beroep gegaan. De Raad van State stelde, dat hangende het onderzoek, Poll als openbaar-restaurant-exploi tant verder mocht. Gebruik Den Hollander maakte de commis sieleden eerder al duidelijk, dat de Raad van State niet zomaar tot een dergelijk advies komt. Daar ging vol gens hem een gedegen studie aan vooraf. Vandaar ook zijn optimisti sche instelling, dat het wel zo ver zou komen, dat de Raad van State zich achter Poll zou scharen. Omdat dit nog een hele tijd kan duren, vroeg hij namens zijn cliënt, Poll, de commis sie om de strijdbijl te begraven. Dat is niet gebeurd, want de com missie schaart zich achter het colle ge, dat eerder al.de vergunning had geweigerd. Poll had zich tot het run nen van een pension moeten beper ken en „heeft zich daarvan niets aan getrokken". Het in strijd handelen met voorschriften kan geen aanlei ding zijn tot het doorbreken van de ingestelde horecastop, die de ge meente sinds enige tijd kent. Dc raadsleden buigen zich voorts over het collegevoorstel, dat verda ging van de beslissing op het be zwaarschrift van de Stichting Streek- omroep Schouwen-Duiveland in houdt. Verder kan de kampeervcror- dening worden vastgesteld, voorstel tot instemming met de voortgang van het Verblijfsrecreatief Ontwikke- lings Plan én aanbieding van de be groting 1987. VUREN - De 77-jarige mevrouw M. Kruithof uit het Gelderse Vuren is door een verkeersongeluk in haar woonplaats om het leven gekomen. De vrouw werd op haar fiets aangere den door een auto die bezig was een groep fietsers in te halen. Ze was op slag dood. aldus een woordvoerder van de rijkspolitie in Vuren. NIEUWKOOP - Door een frontale botsing tussen een autobus en een personenauto is dc 28-jarige L. A. M. van der Weijden uit Nieuwkoop in zijn woonplaats om het leven geko men. Dit heeft een woordvoerder van de politie rpeegedeeld. 3 tot en met 22 november Zierikzee Openbare bibliotheek de Stolpe. Ex positie Rijnhard Schregardus. Maan dag, woensdag, donderdag, vrijdag 14.00-17.00 uur; donderdag, zaterdag 9.30-12.00 uur; maandag, donderdag 18.30-20.00 uur. Dinsdag 11 november Burgh-Haamstede Hotel Bom. VVV-najaarsledenverga- dering. 20.00 uur. Haamstede De Schutse. Lezing NVvH over dui zend jaar damesmode. 14.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Bejaardenmiddag van de Oranjevereniging met Zeeland Plat. 14.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Openbare vergade ring adviescommissie sportzaken. 20.00 uur. Middelburg Concert- en Gehoorzaal. Lezing „Op zoek naar eigen levenskracht". 20.00 uur. Woensdag 12 november Zierikzee Verkoping Corneliastichting, 10.00- 11.00 uur en 14.00-16.00 uur. Christelijk Gereformeerde kerk. Be jaardenmiddag Nederlandse Chris ten Vrouwen Bond. 14.30 uur. Christelijk Gereformeerde kerk. Bij eenkomst Confessionele Vereniging Hervormde Kerk. 19.30 uur. Ontmoetingscentrum. Contactbijeen komst Unie van Vrijwilligers. 19.30 uur. Bovenzaaltje Gereformeerde kerk. Bijeenkomst Gereformeerde Vrou wen Contactgroep. 19.45 uur. Verkoop langs de deur van koeken door kv All Ready. Ouwerkerk Dorpshuis Ouwerkerk. Plattelands vrouwen over leven onder het Noord zee- en Oosterscheldewater. 19.30 uur. Bruinisse Dorpshuis. Ringdag HVG Schouwen- Duiveland. 10.00 uur. Goes Hotel Terminus. Bijeenkomst Wo men's Aglow Fellowship Zeeland. 9.45 uur. Donderdag 13 november Zierikzee Verkoping Corneliastichting, 10.00- 11.00 uur en 14.00-16.00 uur. Nieuwerkerk Zwembad Dol-fijn. Demonstraties ijsongeval. 20.00 uur. Middelburg Gereformeerde .kerk.Bijeenkomst werkgroep familièleden (ex) psychia trische' patiënten. 19.30 uur. Vrijdag 14 november Zierikzee •Verkoping Corneliastichting, 10.00- 11.00 uur en 14.00-16.00 uur. Dreischor Plaetsenhuis. Verkoping handwer ken Welfare Rode Kruis. 14.00-16.00 uur. Zaterdag 15 november Zierikzee Bejaardencentrum De Wieken. Fan cy-fair ten behoeve van videoproject. 10.00-16.00 uur. Aan het Luitje. Intocht Sinterklaas, 14.00 uur; aansluitend kindervoor stelling in Concertzaal, 15.00 uur. RK Parochiecentrum, Mosselstraat 3. Boekenmarkt. 10.00-16.00 uur en 20.00-21.30 uur. De Driehoek. Soos CJV (vanaf 12 jaar). 19.30-22.00 uur. Gasthuiskerk. Orgelconcert. 20.00 uur. UVV-gebouw. Bijeenkomst Werk groep Homofilie Schouwen-Duive land. 20.00 uur. Zonnemaire Groene Kruisgebouw. Verkoping handwerken Welfare Rode Kruis. 9.00-12.00 uur. Middelburg De Wijnstok. Start expositie theater poppen en boeketten. 11.00 uur. Maandag 17 november Zierikzee UVV-sociëteit opent haar deuren weer. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Raad Westerschou- wen. 19.30 uur. Brouwershaven Dokter Ittmangebouw. Verkoopmid dag Welfare-handwerken Rode Kruis. 14.00-16.00 uur. Dinsdag 18 november Haamstede Zaal Gereformeerde kerk. Vergade ring Nederlandse Christen Vrouwen Bond afdeling Burgh-Haamstede. 19.45 uur. Woensdag 19 november Nieuwerkerk Zwembad Dolfijn. Demonstraties ijsongeval. 13.00 en 20.00 uur. Donderdag 20 november Kloetinge Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland. Ledenvergadering Contactgroep Zee land van Nationale Ziekenhuisraad. 14.00 uur. Vrijdag 21 november Zierikzee Concertzaal. Najaarsvergadering Stad en Lande Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Jubileum-vergadering VVV Burgh-Haamstede. 19.45 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 2