DIABETES IS OVERAL Diabetesweek... Drie studentes schrijven eerste Zeeuwse kinderboek cCf.svo°R Alcohol in verkeer Netter Expositie in biblio theek Zierikzee Auto kantelt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Verbouwde BMW Aanrijding auto met bromfiets Twee auto's total loss Inbraak preventie „Gemeente drukt ons met vooroordelen in een hoek" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 november 1986 Nr. 24030 3 Nog enkele dagen en de woonwa genbewoners van de Val kunnen naar hun nieuwe standplaats aan de Klerksweg langs de provinciale weg Zierikzee-Burgh-Haamstede. Ieder een kan aanvoelen, dat de groep er niet veel voor voelt om geruisloos van plaats te veranderen. In eerste instantie begrijpelijk, want gedwon gen verhuizen behoort nu éénmaal niet tot de gezellige en leuke dingen in het leven. Anderzijds echter gaan de woonwagenbewoners er in objec tieve zin op voor uit. Betere facilitei ten stond bovenaan de lijst van het Woonwagenschap Midden- en Noord Zeeland. Desondanks weinig reden tot juichen onder de woonwagenbe woners. Bezwaar is voornamelijk de wal die rond het centrum is gelegd. De bewoners zien het al voor zich, dat zij geïsoleerd raken van de bui tenwereld en dat is iets dat ze on danks de vrijheid die ze gekozen heb ben niet willen. Het ligt iedereen vast nog vers in het geheugen, dat de betreffende minister pleitte voor in tegratie van de woonwagenbewoners in de samenleving. Met andere woor den: Probeer de woonwagenplaatsen zo te situeren, dat zij deel uitmaken van de samenleving. Een wal lijkt hier niet veel van weg te hebben. Nu heeft het schap haar redenen hier voor gehad: ongetwijfeld. Maar wie het onbegrip bij de woonwagenbe woners zelf aanhoort, kan niet an ders dan concluderen, dat er over de groep beslist is. Beter had het wel licht geweest, wanneer de bewoners actiever (blijkbaar niet voldoende) bij de verplaatsing betrokken waren geweest. Mensen laten niet graag over zich beslissen. Commissieleden ventileren tijdens de vergaderingen meningen, die in de krant belanden, waarover de woonwagenbewoners zich kwaad maken. Zijn die menin gen en standpunten omtrent dit pro bleem al bij de betrokken personen gedeponeerdaangekaart? Nu kan het, want er komt een gesprek met de gemeente. In deze 'Welbeschouwd' geen standpunt, maar louter een constatering. Het had vanuit het schap best wat netter kunnen gebeu ren. AvdW Z1ERIKZEE - Tot en met za terdag 22 november exposeert de Rotterdamse kunstenaar Rijnhard Schregardus in de openbare bibliotheek de Stol- pe te Zierikzee. De openings tijden zijn gelijk aan die van de bibliotheek zelf. Schregardus' interesse voor de kunst begon al op jeugdige leeftijd. In Rotterdam bezocht hij vanaf zijn achtste jaar de musea. Op vijftienjarige leef tijd kwam hij in contact met Krijn van Dijke, die hem de na tuur 'leerde zien'. Na zijn oplei ding aan de grafische school ontwikkelde de kunstenaar zich tot maker van kunst met natuurlijke materialen. Hij heeft inmiddels een imposante lijst exposities op zijn naam staan. NIEUWERKERK - Een schrikreac tie waardoor hij een ruk aan het stuur gaf was er donderdagmiddag de oorzaak van dat de auto van R. E. uit Haamstede omkantelde. E reed bij het kruispunt Deltastraat Burge meester van Veenlaan en schrok van een auto die hij voorrang moest geven en dat deed hij dus ook met genoem de gevolgen. Zijn auto werd door de vreemde positie aan de zijkant ge schaafd en E kwam zelf met de schrik vrij. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenrrjan Öqht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: - A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. yan Löon-. Kantoór: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierjkzee,. telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (tussen 18.00-19.00 uur): 01119-1941 Redaktie (na 17.30 uur): 01110-5071, 01110-4669. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaar f 156,50; losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% BTW. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm, ..succesjes" (t/m 4 regels) 1 6,40 Kontrakttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - De nationale diabetesweek is dit jaar van 10 tot en met 16 november. Het Diabetes Fonds Nederland houdt dan de landelijke collecte onder het motto Geef 's voor diabetes. De opbrengst van deze actie is bestemd voor het wetenschappelijk onderzoek op het gebied van sui kerziekte. Vorig jaar leverde de collecte ruim 1,7 miljoen gulden op. Met dat geld kon het Diabetes Fonds Nederland tal van weten schappelijke projecten mogelijk maken. Diabetes is nog al tijd een ongeneeslijke ziekte die iedereen kan krijgen, van jong tot oud. Diabetes is een stofwisselingsziekte, waardoor het voedsel niet meer in het lichaam kan worden verwerkt. Diabeten kunnen wel worden behandeld met insuline, tabletten of een dieet. Diabeten zijn niet meer - zoals vroeger - ten dode opge schreven. Maar suikerziekte kan wel allerlei vervelende gevolgen heb ben. Bekende complicaties van diabetes zijn onder meer oog problemen (die tot blindheid kunnen leiden), aantasting van bloedvaten en zenuwstelsel, beschadiging van de nieren en een verhoogd risico voor hartziekten. Veel wetenschappelijk onderzoek richt zich op deze complica ties en er worden behandelingstechnieken ontwikkeld om de ze gevolgen van suikerziekte zoveel mogelijk te voorkomen. Ook wordt er steeds meer bekend over de oorzaken van diabe tes, waardoor er hoop ontstaat dat men eens de ziekte de baas zal worden. Zêêuws pimpampoentje nae Drente ZIERIKZEE - In de politiecel te Zierikzee wordt G. L. uit'B.etgen op Zoom vastgehouden' die ervan wórdt verdacht een BMW te hebben gesto len en vervolgens naar eigen 'smaak' te hebben omgebouwd. Het betreft de (toen nog) rode BMW van de heer N. V. uit Ouwerkerk die in de nacht van 31 oktober werd gestolen voor zijn woning. Via reher- he-onderzoek werd het voertuig op 4 november teruggevonden in Tholen bij G. L. In die enkele dagen was er met het voertuig bijna duizend kilo meter gereden, het chassis-nummer was verwijderd, de bekleding van het interieur was vervangen en de auto was overgespoten. L. vertelde het voertuig van onbekende mensen te hebben gekocht. De politie trekt dat echter sterk in twijfel en is nu aan hét uitzoeken waar de verdachte tijdens die enkele dagen met het voertuig heeft gereden. ZIERIKZEE - De jeugdige R. L. uit Zierikzee, die donderdagmiddag met haar bromfiets over de Calandweg te Zierikzee reed, vergat bij het naderen van het kruispunt met de Kaersema- kerstraat even dat snelverkeer voor rang heeft en reed tegen de auto van A. C. N. uit Vlaardingen. Het meisje liep een gekneusde knie op en haar bromfiets werd licht beschadigd. De auto had een beschadigd rechter voorspatbord. ETTEN-LEUR - De 27-jarige P. Janssen uit Breda is door .een ye.r- keérsopgejaiK^ op de teVj^ïeiv lie'ur óni he£ léven ^'ekoVnent^ Mij botste piet zijn auto óp de/ïtruising met de nóge Breinberg tegen de laad klep van een tractor met aanhangwa gen. OOSTERLAND - Het niet goed rechts houden in de bocht van de Lan ge Ramper.tseweg te Q.'osterland dopr j; C.' B. uit Oosterland wei'd donder dagmiddag de oorzaak van het' total loss raken van twee -auto's. J3. kwam onzacht in aanraking mei- de auto van C. V. uit ZjerïkZéë die hém 4(jgemo'ët reed. V. werd met een gebroken voet naar het ziekenhuis te Zierikzee ver voerd en beide totaal verniel'dé wa gens werden met een kj-aanwagen naar de garage gebracht. Van de ach ter de auto van B. gekoppeld? aan hangwagen werd het rechtérwièl be schadigd. Diabetes (suikerziekte) is een ingrijpende aandoening die Roy altijd en overal met zich meedraagt. NATIONALE DIABETESWEEK 10 t/m 16 NOVEMBER 1986. GIROREKENING 5766 t.n.v. DIABETES ZIERIKZEE - „Goedendag, ik bin Kootje Kever. Weet je da'k uut Zêêland komme". Met deze introductie begint het rijkelijk geïllustreerde en in 't Zeeuws geschreven boekwerkje van drie studentes van de pedagogische aca demie Petra Dekker, Marja Sanderse en Marijke Wiele- maker. Dit prentenboek is het eerste prentenboek voor kinderen dat in het Zeeuws is geschreven. de nodige zweetdruppeltjes gekost. Zeeuws schrijven is een hoofdstuk apart, omdat een dialect nu eenmaal een gesproken iets is. Petra, Marja en Marijke zijn er gedrieën in geslaagd om een verhaaltje te brouwen waarin hun bevindingen van een week veld werk zijn weergegeven. Voor wie het Zeeuws hetzelfde is als Chinees is er altijd nog een hele serie tekeningen die aangeven "wa Kootje Kever dae aollemaele tegengekomme is". En dat is niet gering getuige de ontmoeting met ,,Nanina de naektslakke, die d'r lief nie in 'n uusje verstoppe, omda' zie d'r aol den tied mé wil proenke." De dialectschrijfsters hebben inmid dels de smaak van het métier behoor lijk te pakken. Kootje Kever krijgt ongetwijfeld een opvolger. Wie dat is en wanneer dat gebeurt is op dit mo ment niet bekend. Het boekje over het reislustige Zeeuwse pimpam poentje is verkrijgbaar bij boekhan del Fannoy in Middelburg. Een van de tekeningen uit het eerste Zeeuwse kinder-prentenboek. Het boekwerkje bevat de resulta ten van een onderzoek naar het voor komen van de bodemdieren in ver schillende soorten bos in Drente. Dit onderzoek dat de drie aankomende leraressen basisonderwijs tijdens een werkweek in het veldwerkcentrum Orveltë uitvoerden vormt een onder deel van het vak wereldoriëntatie, een combinatie van aardrijkskunde, geschiedenis, biologie, maatschappij leer en in dit geval ook muziek. De resultaten van dit onderzoek zijn niet alleen verwerkt rond „de persoon" van Kootje Kever, maar zijn bovendien in het Zeeuws op schrift gesteld. Een bezoek van de Drentse dialectschrijfster Marga Kool bracht de drie studentes op het idee om als eersten een „plaetjesboek in 't Zêêuws te schrieven". Dit tot grote in stemming van de grote voorvechtster ZIERIKZEE - De afdeling Schou wen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen heeft van op perwachtmeester Silvius enige tips gekregen om inbraak te voorkomen. Tijdens de bijeenkomst in het Huis van Nassau bleek, dat er wel dege lijk iets tegen dieven te ondernemen valt. Een opsomming van het betoog kan geen kwaad. Het werkklimaat van de inbreker moet onaantrekkelijk worden ge maakt en dat kan door a) de ruiten en deuren te sluiten, zodat de inbreker in zijn snelheid belemmerd wordt; b) goed hang- en sluitwerk voorkomt, dat de dief aan een schroevendraaier voldoende heeft. Ook heeft de inbre- van het Zeeuwse dialect, mevrouw E. J. de Broeke-de Man, die door toe doen van een docent van de pedagogi sche academie het concept van de drie dames onder ogen kreeg en de stu dentes adviseerde om het werkstuk uit te geven, zodat een breed publiek zou kunnen genieten van de beleve--" nissen van Kootje Kever, 'n Zêêuws pimpampoentje nae Drente kan bin nen het onderwijs een belangrijke bijdrage leveren aan het voortbe staan van het Zeeuwse dialect. ,,Vo 't instand 'ouwe van 't Zeeuwse dialect is nae ons idee de schole, wae dit plaetjesboek onder andere gebruukt kan worre, de vruchtbaerste bodem." Het verhaal van Kootje Kever die „in de tasse van 'n vrou:we mé de trein nae Drente gieng om dae z'n fer- mielje te zie:è" heeft de schrijfsters ker een hekel aan licht en lawaai. Ontsteek dus het buitenlicht, wan neer het huis verlaten wordt. Dat geldt ook voor de achterzijde, want daar wordt 80 van de inbraken ge pleegd. Merken Als de dief toch binnenkomt en waardevolle spullen wil meenemen, kan hij van gedachten veranderen, wanneer de spullen gemerkt zijn. Ze worden voor hem of haar waardeloos. Onder die waardevolle spullen vallen niet alleen sieraden, maar zeker ook de televisie, radio en geluidsappara tuur. Wie de dieven daadwerkelijk een halt wil toeroepen, kan op het poli tiebureau een brochure afhalen, waarin alles over de inbraakpreven tie vermeld staat. Vervolg van pagina 1 zicht. Allemaal praktische puntjes die hij bij de gemeente naar voren heeft gebracht maar waarmee naar zijn zeggen geenenkele rekening wordt gehouden. „Waarom moet het allemaal zo? Dat hoeft toch niet, er zijn zat mensen waarmee we wel op een goede manier kunnen omgaan", vraagt Poppel zich vertwijfeld af. Toleranter Ondanks de bevooroordelende en discriminerende wijze waarop vol gens Poppel woonwagenbewoners vaak worden benaderd zou hij toch nooit in een 'gewoon' huis willen wo nen. „We zijn opgegroeid in een woon wagen en het is een vrij leven dat ik niet zou kunnen missen". Hij bedoelt met die. vrijheid niet het feit dat hij met zijn woonwagen kan trekken want door het gebrek aan doortrek- plaatsen op de Nederlandse kampen is dat niet mogelijk en Póppel staat dan ook al veertien jaar bij De Val. Met vrijheid bedoelt hij de grote on derlinge tolerantie waarmee de onge veer dertig bewoners in de tien woon wagens leven. „We zijn een grote familie. Als ik in een burgerhuis om tien uur 's avonds te harde muziek draai heb ik zo de politie op mijn dak. Je zit zo vreselijk vast aan aller lei regeltjes en voorschriften. Het lijkt hier in Nederland tegenwoordig wel het Duitsland van de Tweede Wereldoorlog", aldus het 'Opper hoofd'. Hij vertelt deze naam te heb ben gekregen omdat hij het langste van allemaal in het kamp staat. „Het zegt niets over meer macht want we hebben hier allemaal evenveel te zeg gen". Frans Poppel wil nog even kwijt dat het hem zeer bevreemdt dat de woonwagenbewoners verplicht wor den om hun schuurtjes op het nieuwe terrein te verzekeren. „En dat terwijl we onze eigen spullen niet kunnen verzekeren. Geen enkele verzekering wil ons opnemen. We worden aan alle kanten weggedrukt en gediscrimi neerd. En zolang dat het geval blijft moeten ze die verzekering maar zelf betalen ook". Hij was verder heel ver baasd in de krant te lezen dat het opruimen van het terrein aan de Val 67.500,- gaat kosten. „Dat kunnen ze wel besparen want dat opruimen willen we zelf wel doen. We zijn heel goed in staat om zelf alles netjes ach ter te laten. Ik heb een kraan waar mee we die units zo omhoog kunnen pakken en voor de spullen die niet meer te gebruiken zijn op het nieuwe kamp weet ik wel een bestemming. Als de gemeente wat meer rekening zou willen houden met onze belangen zou er niets aan de hand zijn. We zijn' echt niet zo beroerd en willen m?t ie dereen op een goede, prettige manier omgaan. Maar de heren willen het al lemaal zelf regelen en daarmee vra gen ze om moeilijkheden". ZIERIKZEE - Veilig- Verkeer Nederland is een nieuwe (landelijke) actie begonnen tegen het alcoholgebruik in het vèrkeer. Jaarlijks vallen er vele slachtoffers en maar al te vaak is er teveel aan Bacchus geofferd. Juist nu is het bijzonder gevaarlijk, want de Schouwen- Duivelandse wegen zijn door het actieve landbouwver- keer plaatselijk spiegelglad. De Rijkspolitie waar schuwt hier dan ook voor. Juist in de avonduren is het wegdek moeilijk te zien en zorgt het nevelige weer voor uiterst gevaarlijke situaties. VVN ondersteunt dit met haar campagne. Twee leuzen draagt zij aan 'Proost, nog vele jaren' (zie boven) en 'Proost, daar ga je'. FONDS NEDERLAND. AMERSFOORT. kan hij er niet omheen. Voortdurend oppassen dat hij niet onderuit gaat. Iedere wedstrijd weer! De wetenschap probeert een oplossing te vinden voor déze ongeneeslijke ziekte. Steun dat weten schappelijk onderzoek, steun het Diabetes Fonds Nederland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3