De vogel zelf.... Produktschap verscherpt controle vervoer mosselen streeknieuws berichten er stukken •FLORA FAUNA in vogelvlucht Afvloeiing werkgelegenheid wordt alarmerend H.H. Landbouwers BEEKE Video 6 Hel is onmogelijk al de vogels onder één hoedje te vangenzodat de volgende regels niet geheel zullen beantwoorden aan de titel. Vooral de strui sen en andere vogels die niet vliegen kunnen zul len er zeer bekaaid afkomenomdat zij datgene missen wat de mens in de vogels altijd zo bijzon der heeft geboeid, namelijk het vliegvermogen. De kunst om zich los te maken van de aardbodem is al van oudsher een brandend begeren geweest. Nu het mensdom het tenslotte heeft klaargespeeld apparaten te ontwikkelen, waarmee hij zijn vuri ge wens in vervulling kon laten gaan, komen we onvermijdelijk tot vergelijken van de vogels en de door het menselijk vernuft tot stand gebrachte vliegmachine. Ondanks alle verschillen die vogels en vliegtuigen vertonen hebben ze ook overeen komsten, die we aanpassingen aan het vliegtuig kunnen noemen, namelijk een zo licht mogelijk gewicht, een stevige bouw en een gestroomlijnde vorm. Vooral de juiste combinatie tussen de eerste beide vereisten was voor de mens moeilijk te rea liseren. Wat de bouw van de vogels aan gaat; we zullen het zwaartepunt laten vallen op die punten, welke in meer of in mindere mate met het vliegen in verband zijn te brengen. Niet alleen de vogels vliegen. Talloze insecten zoemengonzen brommen of fladderen door de lucht. Spinnen maken luchtreis jes, hangend aan hun eigen spin sels (herfstdraden). Vertegen woordigers van de vissen, amfibieën en reptielen kunnen zweefvluchten maken, terwijl van de zoogdieren de vleermuizen de vogels het meest nabij komen in vliegvaardigheid onder de ge- wervelden. De vogels zijn echter de meest gespecialiseerde vlie gers. Zelfs hun 'vacht' is een aan passing aan het luchtleven. Op verschillende manieren wordt de vlucht ondernomen. In een razend tempo van zeker drieduizend sla gen per minuut beweegt de koli brie zijn vleugeltjes, terwijl aren den, meeuwen, albatrossen en pijlstormvogels hoogte weten te houden gedurende lange tijd, zon der een vleugel te verroeren. Wan neer een vogel klapwiekend zijn weg vervolgt, zeggen wij dat hij de 'slagvlucht' gebruikt. Met be hulp van vertraagde films heeft men geconstateerd, dat zo'n slag- vlucht als volgt verloopt: Bij de neerwaartse beweging worden de vleugels naar voren ge bracht en bij het omhoog heffen duwt de vogel deze tevens achter waarts. Wij zouden kunnen zeg gen, dat hij bij wijze van spreken door de lucht roeit. De meesters der vliegkunst vin den we die vogels die zonder een vleugel te bewegen over grote af standen kunnen zweven. We moe ten daarbij dan wel bedenken dat zulke zweefvliegers niet altijd de sterkste vliegspieren bezitten. Zo'n zweefvlucht wordt mogelijk gemaakt door opstijgende lucht stromen. Deze ontstaan door ver warming van de aarde door de zon (termiek). Veel roofvogels zo als arenden, kiekendieven en bui zerds maken daarvan gebruik ook om zich over grote afstanden te verplaatsen, zoals bij de trek. Mogen de zweefvliegers voor het oog de meesters zijn in het vliegen, de sterkste vleugelspie ren vinden we meestal bij die vo gels welke door krachtige vleu gelslagen van de grond loskomen. Het is als het ware hetzelfde ver schil dat zich in de techniek open baart tussen een moderne straal jager zoals de 'starfighter' en een zweefvliegtuig. Eend Niet voor niets lijkt eerstge noemde meer op een eend of dui ker in de vlucht, terwijl het laat ste meer overeenkomst vertoont met een meeuw. De vleugel zelf is een bijzonder ingenieus instrument. Hij komt overeen met onze arm. De slag pennen zitten op die plaatsen, die we bij ons onderarm en hand zou den noemen. Het meest aparte van de vogel vleugel ten opzichte van de ande re gewervelden is de bedekking met veren. Het bezit van veren heeft enkele voordelen boven dat van een vlies, gespannen tussen de ledematen en de romp. Laatst genoemde is veel kwetsbaarder. Scheurt het vlies, dan is de kans dat de scheur zich voortzet groot. Daardoor wordt het vliegen on mogelijk gemaakt, of in ieder ge val zwaar gehinderd bij zijn vlucht. Gaan er iaat veren stuk, dan blijft het ongeluk beperkt tot die bewuste veren. Na de rui is er van het ongeluk niets meer te zien. Een ander voordeel van veren is ook nog, dat ze zeer licht zijn en zó zijn geplaatst dat er veel lucht tussen de veren en de huid blijft zitten, zodat daardoor het soorte lijk gewicht van de vogels ver laagd wordt. Tevens geeft het door de veren gevormde luchtkus sens nog een goede isolatie. Door dat het vliegen meestal een grote re inspanning vergt dan lopen of het zwemmen, is het verbruik van zuurstof extrq hoog. Het ademha lingssysteem heeft dan ook ten opzichte van de zoogdieren een geheel andere vorm. Niet dat de longen groter zijn, maar dat de longen in verbinding staan met tien luchtzakken, die paarsgewijs in het lichaam liggen, en zich tot in bepaalde beenderen voortzet ten. Bij de gierzwaluw zelfs tot in de beenderen van hun kop. Luchtzakken Deze luchtzakken werken als een soort blaasbalgen. Zij zorgen voor een goede luchtcirculatie in de vogellong. Deze heeft geen, zo als bij zoogdieren, longblaasjes, maar kleine pijpjes als kleinste samengestelde delen. Uit de klei ne longpijpiakjes vindt de opna me van zuurstof plaats. Bij het in- en uitademen volgt de lucht twee verschillende wegen, zodat het mogelijk is dat er tweemaal zuur stof daaraan onttrokken wordt. Het hart is naar verhouding groot en dus voor zijn taak berekend om het bloed snel door het li chaam te laten circuleren. Bij ons klopt het al snel bij 70 slagen per minuut. Bij de duif is dit 135 sla gen per minuut. Geen vogelhart klopt er sneller dan dat van een Robijnkolibrie, Archilochus colu- bris. Dat tikt met een snelheid van 615 slagen per minuut! Door het sneller kloppen van het hart is het energieverbruik eveneens hoger, wat tot gevolg heeft dat de lichaamstempera tuur van een vogel 41.5° C is. De poten hebben schubben. De knie is niet daar, waar we geneigd zou den zijn hem te zoeken. Dat is de hiel. De knie zit namelijk tegen het lichaam aan. Van de zintuigen zijn de ogen bijzonder goed ont wikkeld. Een slechtvalk schijnt een bewegende prooi op zestien honderd meter te zien! Bij roofvo gels en de uilen zijn de ogen voor in de kop geplaatst. Daardoor is het mogelijk voor die vogels goed de afstand te schatten die hen scheidt van hun prooi. Snavel De snavel is aangepast aan het luchtleven. De vervanging van een zwaar kakement door een be trekkelijk lichte hoornen snavel, betekent een aanzienlijke ge wichtsbesparing. Hij heeft aller lei vormen, die in vele gevallen zijn te herleiden tot aanpassingen aan het voedsel dat genuttigd wordt en de wijze waarop dit ge beurt. Het darmkanaal is niet veel afwijkend van dat van de zoogdieren. De krop is wel een ty pisch vogelorgaan. Vooral bij zaadeters, zoals de duiven, is deze uitstulping van de slokdarm goed ontwikkeld. De maag bestaat uit twee delen, namelijk de spiermaag en de kliermaag. De spiermaag heeft een dikke gespierde binnenwand en aan haar binnenzijde hoorn platen, die dienen om het voedsel fijn te wrijven. De roofvogels hebben zo'n gespierde maag niet nodig. Dank zij het hoge zuurge- halte van hun maagsappen kun nen ze het vlees en zelfs de been deren verteren. Bij Euphonia, een vruchteneter, die tot de Tanga ra's, Traupidae, behoort, is de ge hele spiermaag gereduceerd tot een knopje. Ook dit is een aanpas sing aan het voedsel, dat voor dit dier slechts uit bessen en dergelij ke bestaat. Het geslachtsorgaan van de meest vrouwelijke vogels bestaat slechts uit één eierstok, terwijl die van origine een gepaard or gaan is. Euentoel is dit niet bij al le vogels het geval. Bij de Kieken dief worden vaak twee eierstok ken aangetroffen. ARIE HEIJBOER Verwaterplaatsen Oosterschelde ROTTERDAM - De chauffeurs van het failliet verklaarde transportbe drijf Stolk uit Berkel en Rodenrijs hebben besloten de bezetting van het kantoor van de Vervoersbond FNV in Rotterdam te beëindigen. ZIERIKZEE/BRUINISSE - Het Produktschap voor Vis en Visprodukten bereidt scherpere controle voor op het vervoer van mosselen van de Waddenzee naar de zo geheten verwaterplaatsen in de Oosterschele. De ver scherpte controle houdt verband met de eerder vast gestelde verhoogde concentratie van algen in de Wadden zee, die bepaalde stoffen afscheiden die bij consumptie van mosselen kunnen leiden tot maag- en darmstoornis sen. Dit heeft het produktschap meegedeeld. Overigens heeft het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek uit maandag genomen monsters de voorlopige eer ste conclusie gekregen dat de algen- concentratie sterk is verminderd. Voorzitter drs. D. J. Langstraat van het produktschap ziet de verscher ping van de controle in de eerste plaats als een waarborg voor de con sument. Van de andere kant is de strenge controle bedoeld als bescher ming van de afzet. ,,De risico's voor de afzet in de toekomst zijn gigan tisch", zo meent Langstraat. Onder de aangescherpte regeling zullen de in de Waddenzee opgeviste mosselen al leen nog maar binnendoor naar Zee land mogen worden gebracht en niet over zee buitenom"). De vissers mogen de mosselen bo vendien niet 's nachts opvissen of op de verwaterplaatsen in de Ooster- Vervolg van pagina 1 voorlag, die volgens de nieuwe comp- tabiliteitsvoorschriften was opge steld. Indien het systeem van verwij zingen de commissieleden aanleiding gaf tot het stellen van vragen, wilde hij dat graag van hen vernemen. Dijkstra kon zich voorstellen, dat het vooral voor gemeentebestuurders, die met het oude begrotingssysteem hebben gewerkt, voorlopig nog wen nen blijft. Eén en ander bleek echter aanzien lijk mee te vallen; de hoofdstuksge- wijze behandeling van de gemeente begroting leverde slechts een beperkt aantal vragen op. Reserve ziekenhuis Eén van die vragen betrof de reser ve voor het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis. Commissielid D. van der, Wekken (PvdA) informeerde of dezé reserve inmiddels niet toe was aan een structurele voeding. Dijkstra gaf daarop te kennen, dat deze reserve voor 1987 en zelfs voor een groot deel in 1988 toereikend zal zijn. Dijkstra liet desgevraagd weten, dat bij de opstelling van de begro ting is uitgegaan van een renteper centage van 7,5%. De verwachting is echter, dat dit percentage nog verder zal dalen. De Rijksoverheid ver wacht, volgens Dijkstra, zelfs een da ling tot 5%, maar het uitkomen van die verwachting werd door de com missieleden direct in twijfel getrok ken. Bij het samenstellen van de ge meentebegroting werd rekening ge houden met de zogenaamde 'juli- circulaire' van het rijk. Vervolgens ontving de gemeente nog twee circu laires, de gevolgen waarvan gedeelte lijk in de begroting verwerkt konden worden. Ten slotte moet, volgens Dijkstra, in de loop van november nog een circulaire worden verwacht. Dijkstra liet weten, dat de extra ruimte, die volgens genoemde tweede en derde circulaire ontstaat, groten deels gebruikt zal kunnen worden voor het opvullen van het gat, dat ontstaat door de rijkskorting op de bijdrage voor het sociaal-cultureel werk. Dijkstra deelde de commissie des gevraagd mede, dat in de gemeente begroting ook reeds rekening was ge houden met een - verwachte - korting van 16.000,— in verband met de ex tra 25,— miljoen, die Rotterdam zal dienen te ontvangen. Een bedrag dat onder meer door de overige gemeen ten opgebracht dient te worden. De behandeling van het Meerjaren perspectief en de bestedingsplannen leverde geen vragen bij de commis sieleden op. De heer J. J. Geleijnse (VVD) maak te in het algemeen de kanttekening, dat de gemeente wellicht zou kunnen overwegen het bezit aan diverse per ceeltjes grond en huizen eens wat te gaan afstoten* Hij noemde diverse voorbeelden, waarin dat volgens hem mogelijk zou zijn. Enkele panden en perceeltjes zouden, naar zijn mening, de gebruikers ter verkoop aangebo den kunnen worden. Hij wilde niet direct zeggen, dat sowieso verkocht zou moeten worden als die gebrui kers daar geen belangstelling voor zouden hebben. Wethouder Van Gastel zag daar per soonlijk in de praktijk niet zoveel mogelijkheden toe, maar zegde toe eens te onderzoeken of er hier en daar werkelijk sprake is van overbodig be zit. Vervroegde aflossing De commissie bracht een positief advies uit ten aanzien van het voor stel tot vervroegde aflossing van zes leningen, hetgeen een voordeel van ongeveer 10.000,— per jaar zal kun nen betekenen. De betreffende lenin gen werden afgesloten tegen een ren tepercentage van 7 3/8 en kunnen vervangen worden voor leningen te gen een percentage van ongevepr 6,75%. schelde lossen. Alle partijen zullen moeten blijven worden voorzien van geleidebiljetten en ook de controle van de rijksdienst voor de keuring van vee en vlees, een onderdeel van het ministerie van landbouw en vis serij, blijft gehandhaafd. Bijna vier weken geleden werd de verhoogde algencontrole in de Wad denzee vastgesteld. Daarna heeft het ministerie het zelf rapen van mosse len ontraden, terwijl het produkt schap met maatregelen kwam die er voor moeten zorgen dat de mosselen lang genoeg in de Oosterschelde wer den verwaterd om ze weer zonder ge varen te kunnen consumeren. Aan vankelijk bestond de hoop dat de eerste najaarstorm of een daling van de watertemperatuur de verhoging algenconcentratie snel zou doen ver dwijnen. ROTTERDAM - De rijkspolitie heeft in het Zuidhollandse dorp Hei- nenoord zo'n duizend hennepplanten in beslag genomen die werden ver bouwd in een kas. DUIVELAND Plattelandsvrouwen onder water De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Duiveland, heeft een eigenaardig onderwerp op het programma staan „Dames kijk eens hoe de Oosterschelde er onder water uitziet". Er worden echter ge woon dia's vertoond door B. Bleyi, verwoed hobbyduiker, die veel uitleg geeft bij de prentjes. Ditmaal is de bijeenkomst in Het Dorpshuis te Ouwerkerk, aanvang 19.30 uur op woensdag 12 november. Advertentie Denkt u aan uw meststortplaats? Voor informatie: Brouwershaven Telefoon 01119-1221 Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 5-11. Prijzen per ki logram geslacht gewicht en ontvet: dikbillen extra kw. 9,20-/ 13,40; stieren: le kw. 7,80-/ 8,45, 2e kw. 6,45-f 7,80; vaarzén: le kw. 6,95- 7,65, 2e kw. 5,95-/ 6,95; koeien: le kw. 6,75-/ 7,60, 2e kw. 5,80-/ 6,75, 3e kw. 4,90-/ 5,80; worstkoeien 4,70-/ 5,65. Prijzen per kg geslacht gewicht: schapen 4,40-5,40; lammeren (rammen) 8,00-f 9,00; lammeren (ooien) 7,30-ƒ 8,00. Prijzen per kg levend gewicht: Vet te kalveren le kw. 5,50-ƒ 6,00, 2e kw. 5,00-f 5,50; varkens 2,90-/ 3,00; zeugen le 2,38-f 2,48, 2e kw. 2,28- 2,38. Prijzen per stuk: schapen 120- 190; lammeren (rammen) 120- 210; lammeren (ooien) 100-/ 180; melk- en kalfkoeien: le soort 1850- 2600, 2e soort 1350-/ 1850; melk en kalfvaarzen: le soort 1750-/ 2575, 2e soort f 1250-f 1750; guste koeien 1450-/ 2000; enterstieren 1500- 2100; pinken 950-/ 1575; graskal veren 600-/ 950; mestnuka's stieren roodbont 400 725 en zwartbont 250-f 490; mestnuka's vaarskoeien roodbont 265-/ 525 en zwartbont 120 350; weidelammeren 100- 190, bokken en geiten 25-/ 100. Aanvoer: totaal 8304 stuks, waaron der: slachtvee 1427, stieren 302, ge- bruiksvee 1014, jongvee 728, nuka's roodbont 1238, nuka's zwartbont 927, slachtschapen en lammeren 872, ge- bruiksschapen en lammeren 756, var kens 904, bokken en geiten 136. Overzicht: slachtvee: handel rede lijk. prijzen gelijk; stieren: handel willig, en prijzen iets hoger; ge- fa ruiksvee: handel redelijk, en prij zen hoger; jongvee: handel rustig, en prijzen gelijk; nuka's roodbont: han del traag, en prijzen gelijk; nuka's zwartbont: handel traag, en prijzen gelijk; slachtschapen en lammeren: handel rustig, en prijzen gelijk; ge- Volgens mevrouw M. Kat van de af deling chemisch milieuonderzoek van het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek (RIVO) blijkt uit de eerste resultaten van de genomen monsters dat de algengroei bijna weg is. Haar voorlopige conclusie is dat het om een onschadelijke concentratie gaat. Zij verwacht dat de schadelijke toxi sche of giftige stoffen die de maag- en darmstoornissen veroorzaken lang zaam zullen afnemen. Dat zal onge veer vier weken duren. Met zekerheid is dat echter niet te zeggen, omdat dit probleem nog niet eerder in deze tijd van het jaar is vastgesteld. Het kan zijn dat de stoffen langer aanwezig blijven, maar dat moet in de praktijk worden vastgesteld. Om de problemen voor de mossel- handel en de mosselconservenin- dustrie op te vangen worden mosse len geïmporteerd uit onder andere Denemarken. Onderzoek door het RIVO heeft uitgewezen dat deze schelpdieren geen last hebben gehad van de algen. Op last van het pro duktschap worden volgens Lang straat herhaaldelijk steekproeven genomen van deze importen om te controleren of zij voldoen aan de wet telijk en door het schap gestelde ei sen. Verder worden de importmosse len op de zelfde wijze gekeurd als de Nederlandse. bruiksschapen en lammeren: handel willig, en prijzen gelijk; varkens: handel stroef, en prijzen gelijk; bok ken en geiten: handel rustig, en prij zen gelijk. Beursbericht Markt Goes dinsdag 4 november 1986 Aardappelen Op auto geleverd en exclusief btw: Bintje, veldgewas, directe levering, 16-18 cent per kg. Voeraardappelen 6- 6V2 cent per kg. Notering Rotterdamse Beurs d.d. 3- 11-1986: Bintje 35-50 mm 14-15 cent per kg; Bintje 50 mm opwaarts 23-24 cent per kg. Uien Exclusief btw. Op auto geleverd en exclusief btw: 35 mm opwaarts 6-10 cent per kg. Vlas Op auto geleverd en exclusief btw: ongerepeld 41-60 cent per kg; afwij kende partijen 30-40 cent per kg. Granen, zaden en peulvruchten Prijzen per 100 kg en exclusief btw: Tarwe, basis 16% 44,75-/ 47,25; tar we, basis 16%, bakwaardig tot 48,75; brouwgerst, basis 16%, 51,50; voergerst (uitmaal) 42,50; haver 41,50-/ 45,00; erwten, kleine groene 77,00 - 80,00; capucijners tot 79,00; bruine bonen, vrij van grond en halve basis 18% 127,50; karwij, boerenschoon 167,50- 187,50; karwij, prima doorsneekwa liteit 197,50; blauwmaanzaad, boe renschoon 222,50; blauwmaanzaad, prima doorsneekwaliteit 242,50. Hooi en stro Prijzen per 1.000 kg, op auto gele verd en exclusief btw: Weidehooi, le snede 300,325,—; weidehooi, 2e snede 250,— - 275,—; dijkhooi 275,300,—; lucernehooi 400, - 450,—; Veldbeemd 190,- - 220,—; Roodzwenk 140,— - 175,—; Raaigrassen 140,— - 175, gerstestro 130,155,—; tarwestro 100,135,—; erwtenstro 150, 175,—; bruine bonenstro 130,— - 150,—; haverstro 120,130,—. Eierveiling Eiveba b.v. BARNEVELD, 5-11. Aanvoer 1.581.120 stuks. Stemming: vast. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 52-53 gram 10,00; van 55-56 gram 10,08-/ 10,36; 60-61 gram 11,28- 11,72 en 65-66 gram 12,25-/ 12,70. Moordrecht 4-11 130 nw van Lissabon naar Port Churchill Nedlloyd Amersfoort 4-11 van Balboa naar Guayaguil Nedlloyd Delft 5-11 van Rotterdam naar Le Havre Nedlloyd Hollandia 5-11 te Wil lemstad Alsyta Smits 4-11 160 zw van Azoren naar Passé Terre. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn Nederlands Hervormde Kerk Beroepen te Mijnsherenland J. K. Verbree, kand. te Den Haag, te Goïn- ga c.a. drs. H. J. W. Bakker, kand. te Maasdijk, te Zuilichem en Nieuwaal J. G. Blom, kand. te Kockengen, door de Gen. Synóde der N.H.K. tot predi kant v. buitengew. werkzaamheden (legerpredikant) B. Hengeveld, wo nende te Bennekom. Tbegelaten tot evang. bediening en beroepbaar: J. G. Blom, van Lock- horstweg 20, 3728 AW Kockengen, tel. 03464-1815. R. de Reuver, 's Gra- venweg 310, 2911 BK Nieuwerkerk a.d. IJssel, tel. 01803-15079. Mevrouw J. C. v.d. Putte, A. Neuhuysstr. 28 III, 1058 SE Amsterdam, tel. 020-179922. K J. Visser, Amundsenlaan 1, 2803 XT Gouda. tel. 01820-1995. Gereformeerde Kerken Beroepen te Wassenaar-zuid (Herv. Geref.) mevr. drs. M. W. M. Janse de Jonge te Goes. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Arnhem H. E. Nieu- wenhuis te Ermelo, te Assen-zuid (voor de miss. dienst op Curitiba (Braz.) J. P. van Bruggen, kand. te Hardenberg, te Rouveen (wijk oost) F. J. Bijzet te Drachten-zuid-oost. Christelijk Gereformeerde Kerken Beroepen te Zaamslag A. Baars, pred. v.d. Free Reformed Church te Dundas, Ontario. Canada, te Huizen J. Jonkman te Enschede. Bedankt voor Tholen A. v.d. Weerd te Urk. Op het schrijven over dat video- iproject de Wieken wil ik toch een Ikleine toelichting geven aangaande ide bewoners. Er is geen tijd meer om de mensen een bezoekje te brengen door de bezuinigingen. Maar die tijd, dat er nu uitgetrokken moet worden voor al die opnamen enzovoort. En dan nog, wat gaat dat allemaal niet kosten; zo even 15000 gulden. Het is niet niks. Dan te weten dat de bewo ners liever een bezoekje ontvangen, dan nu alleen maar kastje kijken. Het is het overwegen heus toch wel waard, dacht ik. Met dank voor het plaatsen, J. K. Schot Nieuwe Haven Zierikzee Vrouwentelefoon Bijna was het afgelopen met Vrou wen bellen Vrouwen Zeeland, oftewel de Vrouwentelefoon. De ene gemeen te na de andere liet weten dat ze niet bereid waren subsidie te verstrek ken, hoewel de provinciale emancipa- tiepot al twee jaren geld had ver strekt voor de oprichting en de eerste aanzet ervan. Toen ook deze pot dicht ging, omdat daar beslist werd dat de Vrouwentelefoon gefinancierd zou moeten worden uit de gemeentelijke emancipatiepotten, leek het er aan vankelijk uit te zien dat de Vrouwen telefoon geen verder leven beschoren was. Hoewel de vrouwen c.q. vrijwillig sters van de Vrouwentelefoon bereid zijn hun vrije (én schaarse) tijd gratis ter beschikking te stellen, wordt het toch wel een moeilijke zaak als zij ook nog voor alle kosten zouden moe ten opdraaien. Geen geld, geen Vrou wentelefoon dus! Maar gelukkig bleken er enkele ge meenten te zijn die de Vrouwentele foon wél wilden subsidiëren, b.v. Vee- re, Middelburg, Vlissingen, Goes en Westkapelle, waarvoor het nu moge lijk wordt het komende jaar nog open te blijven, zij het in zéér verschraalde vorm. Maar helaas speelt een ander probleem ons nog parten: de Vrou wentelefoon lijdt aan een wat mager aantal vrijwilligsters. Het doel van de Vrouwëntelefoon is telefonisch een mogelijkheid te scheppen waarin vrouwen op anomiene wijze contact kunnen zoeken met andere vrouwen voor een goed - telefonisch - gesprek over wat dan ook; problemen, advie zen, uit eenzaamheid etc. De bedoeling is ook om in de Zeeuwse vrouwenwereld knelpunten te signaleren als deze er zijn en deze in de publiciteit te brengen. De in stelling van de vrijwilligsters is femi nistisch, d.w.z. zij gaan uit van het grote belang dat vrouwen hebben in het geheel van de samenleving, dus niet alleen in de moeder-, huisvrouw en bedrol. Dit houdt in dat veel problemen van vrouwen gezien worden als ge volg van de eenzijdige kijk op de po sitie van vrouwen, waardoor deze on derdrukkend werkt op de nog aanwezige en vaak niet ontplooide rijkdom van vrouwen. Veel vrouwen hebben die onderdrukking a.h.w. „in geslikt", d.w.z. zij zijn zich er niet van bewust, maar hun lijf registreert wel het onbehagen, protesteert vaak in een heleboel „onduidelijke" klach ten. Door de telefoon kan veel bespro ken worden als iemand het niet direct nodig vindt om naar een professione le hulpverlener, c.q. -verleenster te gaan. Zo nodig wordt er verwezen naar vrouwvriendelijke hulpverle ners. Van de vrijwilligsters wordt verwacht dat zij: a. een feministische vrouwenhulpverlening onderschrij ven; b. bereid zijn minstens een jaar mee te draaien; c. bereid zijn aan een training in gespreksvoering en zelf bewustzijn mee te doen; d. minimaal een keer per 2 weken zitting te hou den aan de telefoon; e. bereid zijn een keer per maand te vergaderen. Het zitten aan de telefoon zou even tueel een lagere frequentie kunnen hebben als er een groot aantal vrij willigsters beschikbaar zou zijn! Door het gebrek aan vrouwkracht zitten we nu een keer pér week aan de telefoon en dat is voor de meesten van ons een hoge belasting. Dus vrou wen van Zeeland: als de Vrouwentele foon u wat waard is...meldt u dan aan als vrijwilligster. U zult de eerste tijd met een ervaren vrijwilligsters mee draaien. Reiskosten worden vergoed. Welke actieve en bewust levende vrouwen willen zich inzetten voor hun medevrouwen via de weg van de Vrouwentelefoon? Aanmelden bij Vrouwen bellen Vrouwen Zeeland op: 01100-32233. Bij geen gehoor kunt u bellen: 01100- 30557.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 6