dit biedt de beeldbuis streeknieuws DE GROTE ONBEKENDE Zang- en orgelavond Zierikzee Prijswinnaars AH-tekenwedstrijd mnieaws Kramer versus Kramer opnieuw in Concertzaal 'Het Hemelbed' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 november 1986 Nr. 24029 Uil op Schouivrii-üuivelanil ZIERIKZEE - Eerlijk gezegd, heb ik geen moment aan 'Zeg 's AAA' of aan die rottige TV-spot van 'Vlek op Vlek' gedacht endat wil toch ei genlijk heel wat zeggen, als je een to neelavond lang Sjoukje Hooymaayer en Manfred de Graaf voor je ziet. Dat wil in elk geval zeggen, dat ze heel knap spel leverden in 'Het Hemel bed' van Jan de Hartog, dat woens dagavond in de Zierikzeese Concert zaal stond opgesteld voor - wederom - een vrijwel uitverkocht huis. 'Het Hemelbed' mag best een blijspel-evergreen worden genoemd. Met persoonlijke herinneringen aan de vertolking door Eric Schneider en Annet Nieuwenhuyzen, vele jaren ge leden, was de verwachting nu wel licht ietsje te hoog gespannen. Of misschien ook was ik toen gewoon nog wat pril om inhoud en vertolking op 'juiste' waarde te schatten. Feit blijft, dat die vertolking me jaren lang bijbleef en dat moet met de hui dige versie natuurlijk nog blijken. Jan de Hartog's Hemelbed wordt opengeslagen in de eerste huwelijks nacht van hem en haar, jonge gelief den rond - pakweg - begin deze eeuw. Beetje lief, heel verlegen, soms grap pig, af en toe iets te kluchtig wordt hun onzekerheid over het begin van hun nieuwe leven samen in beeld ge bracht. De Hartog's authentieke ver sie wordt geen geweld aangedaan. Geen hedendaagse impulsen, waar door het stuk ongetwijfeld aan kracht zou inboeten, maar sfeer, emo ties en decor geheel in de stijl van toen. Decor en attributen bleken tot in details uitgewerkt. O.K. in de pan talon van een trouwkostuum anno 1900 zat nog geen rits, maar soi!dat deed toch geen afbreuk aan het geheel? Het Hemelbed stond centraal in ge lukkige en moeilijke perioden in het huwelijk van hem en haar. Geluk, maar ook vertederende angst over de geboorte van het eerste kind. Ver driet over het uit elkaar groeien, het elkaar niet kunnen bereiken na elf jaar huwelijk. Spanning en weder zijdse verwijten in relatie met de op voeding van de kinderen. Ontredde ring zelfs, bij het besef ouder te worden als de kinderen de deur uit zijn en ten slotteweemoed, maar vooral dankbaarheid over een huwe lijksleven, waarin de gemaakte won den niet onherstelbaar bleken en de liefde een stevige band smeedde. Al met al een mooi verhaal over een hij en een zij, dat ook anno nu nog herkenbaar zou kunnen zijn, ware het dan met een wat minder humo ristisch sausje. Over de hele linie werd, zoals ge zegd, knap toneelspel geleverd door Sjoukje Hooymaayer en Manfred de Graaf. Laatstgenoemde blonk vooral uit in de wijze van ouder worden. Als oude man bewoog hij zich immers su bliem over het podium. Sjoukje wist vooral goed het contrast tussen jong meisje en rijpere vrouw weer te ge ven, terwijl haar oudste outfit wat minder uit de verf kwam. Haar stem kraakte hier en daar wel geloofwaar dig, maar af en toe werd ze toch iets te kwiek. Het stuk kwam hier en daar flink wat vaart te kort, vooral in de scène, dat de thuiskomst van zoonlief werd afgewacht. Ook de changementen, die uiteraard hun tijd vergden, hiel den het publiek wat te lang in het duister gehuld. Wellicht had een stemmig muziekje hierin al veel goed kunnen maken. Eén en ander heeft ongetwijfeld te maken met de regio door André van den Heuvel; als ac teur een grootmeester met zijn gevoel voor timing; als regisseur had hij dit keer echter wat meer snelheid moe ten inbouwen. Meer vaart had wel licht kunnen voorkomen, dat af en toe de oubolligheid wat op de loer lag. Toch...bleek 'Het Hemelbed' zeer solide en stond borg voor een fijne to neelavond in het Uit op Schouwen- Duiveland seizoen. A. P. De prijswinnaars in afwachting van hnn prijs ZIERIKZEE - 't Was effe dringen geblazen, daar in de bedrijfskantine van Albert Heijn, waar 48 kinderen in de leeftijd van 3 tot en met 12 jaar zich verdrongen om niets maar dan ook niets van de prijsuitreiking te mis sen.In het kader van het eeuwfeest, dat de grootste krui denier van Nederland volgend jaar hoopt te vieren, had deze een teken- en kleurwedstrijd uitgeschreven rond het thema 99-jaar Albert Heijn. 't Was nog een hele klus voor de filiaalhouder J. Leunis en de zijnen om uit de 350 in zendingen de meest originele creatieve uitspattingen te kiezen. Molentjes, ophaalbruggetjes. De deelnemers hadden alle typisch Hollandse trekjes om aan te geven hoezeer Albert Heijn een begrip in Nederland is gewor den. De 48 prijswinnaars ontvingen uit handen van J. Leu nis een goedgevulde roily kit, waarmee nog menig crea tief kunstwerk tot stand kan worden gebracht. ZIERIKZEE Tijdrede In het kerkgebouw van de Oud Ge reformeerde Gemeente spreekt M. Padmos uit Krimpen aan de IJsel vrijdag 7 november een tijdrede uit namens de SGP. De bijeenkomst be gint om 19.30 uur. UW De werkzaamheden in het Zierik zeese ontmoetingscentrum van de UW kosten meer tijd dan voorzien. Hierdoor opent de sociëteit haar deu ren pas op maandag 17 november. BURGH-HAAMSTEDE Opbrengst De bazar van Rusthuis Duinoord te Burgh-Haamstede heeft bruto 2900 gulden opgebracht. Verwacht wordt, dat hiervan zo'n 2100 gulden overge houden wordt. Het bedrag komt vol ledig ten goede aan activiteiten voor de bewoners. RENESSE Postzegelruilbeurs De filatelistische vereniging Delta West houdt zaterdag 8 november van 13.30 tot 17.00 uur een postzegelruil beurs in de bovenzaal van het dorps huis te Renesse. Voor de kinderen is er een gratis verloting. ZONNEMAIRE Maaien De Actief Terreinbeheer Groep van De uitslag van deze teken- en kleur wedstrijd luidt als volgt: Zierikzee: M. Nuyers, R. Geuze, R. de Zeeuw, B. Pannekoek, J. Padmos, A. Bijlsma, A. de Klerk, W. Vermeule, J. Welmer, R. Kik, J. Pannekoek, R. van Loen- hout, M. Koster, R. Lokerse, S. van Nede, H. Neele, R. de Boer, R. Schwartje, M. Berman, M. van Nieu- wenhuyze, I. Padmos, I. de Klerk, M. Saman, J. Baart, A. Bijlsma, I. Klink, M. Priemis, B. Schot, G. Vaes, A. Vermeule, A. Mulder, G. van Aspe- ren, Y. M Wuu, E. Schot, A. Pothaar, N. Rem, R. Struyk, M. den Boer. Burgh-Haamstede: B. Koster, M. van der Velde, M. van de Vaate. Noordgouwe: J. van As. Bruinisse: D. de Koning. Schuddebeurs; J. Hoekstra. Dreischor: J. Voorzaat. Kerkwerve: C. Stouten. Ouwerkerk: A. Stouten. do Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland gaat zaterdag 8 november weer maaien aan de Rietdijk te Zon- ncmairo. Vrijwilligers kunnen zich spontaan aanmelden vanaf 's moiviT gens. 09.00 uur aan de Rjetdijk zeil'. ctMle' i Voor koffie en soep wordt zoals ge bruikelijk gezorgd. De groep gaat proberen om zaterdag 29 november de dijk 'afgemaaid' te krijgen. NOORDGOUWE WIK WIK haalt zaterdag 8 november weer oud papier op in Noordgouwe, Schuddebeurs en Kerkwerve. De or ganisatie vraagt het papier gebun deld op de stoep te zetten. SIRJANSLAND. Woningen Dinsdag 11 november worden in Sirjansland twee bejaardenwoningen en een zogenaamde rolstoelwoning opgeleverd door bouwbedrijf Boo- gert uit Oosterland. De woningen zijn gebouwd in opdracht van wo ningbouwvereniging Beter Wonen naar een ontwerp van architectenbu reau Leo de Jonge Architecten BV. De rolstoelwoning is in samenspraak ihet de toekomstige bewoner tot stand gekomen. De huur van de be jaardenwoningen komt op ongeveer 515 gulden per maand. Met het pro- Vrijdag 7 november Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Het kind van de rekening, 4-deligc serie over kindermishande ling. Afl. 1. 14.30 uur Sons and daughters, Australische serie. 15.35 uur Roseo leest voor, kinderpro gramma. 16.00 uur De Stop en Stap Show, ver- keersprogramma. 16.25 uur Mask, serie. 16.45 uur TROS Pop formule 3. Pre sentatie: Linda de Mol en Jeroen Soer. 17.30 uur Journaal 17.46 uur TROS Sport 18.15 uur Omgaan met kleine huis dieren, dierenserie gepresenteerd door Martin Gaus. Af].: Wanneer u zijn gedrag begrijpt, kunt u hem haast verstaan. 18.30 uur Herh. les 3, Kinderboeken. 19.00 uur Bassie en Adriaan 19.05 uur Knight Rider, Amerikaanse serie. Afl. Michael slaat toe. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Dossier Verhulst, 12-delige Nederlandse dramaserie geschreven door Hans Keuls. Afl. 1. 21.25 uur De TROS TV-Show, praat programma van Ivo Niehe. 22.20 uuur TROS Aktua, actualitei tenrubriek 22.50 uur TROS Tele-Thriller: De moordsehilder, Amerikaanse thril ler. 00.05 uur Journaal 00.10 uur Nieuws voor doven en sleehthorenden Nederland 2 09.00 uur Herfst, Herfst, afl. 2. 09.30 uur Nieuws uit de Natuur, Afl. 5 10.00 uur Kijk, als je tekent zie je meer II, afl. 3. 10.30 uur Lief en leed, afl. 3. 11.00 uur School-tv Weekjournaal, afl. 8. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en sleehthorenden 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Nationale Ideeënbus, pro gramma over de wereld van visionai- ren, uitvinders en ideeënmakers. 20.00 uur De Grote Verwarring, maandelijks informatief magazine. 20.25 uur De Heilige Koe, auto- en motorsportmagazine. 20.50 uur Death in California (1), Amerikaanse speelfilm uit 1985. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Een spannend bestaan, een zevendelige familiereportage over een Nederlands gezin. Deel 5: Leven met verdriet. 23.28 uur Wilde Ganzen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 23.35 uur Death in California (2), ver volg. BRT 1 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Dagboek van een clown, verhalenserie van Guido Staes. 18.20 uur De snorkels, tekenfilmse rie. 18.45 uur Bingo, hitparade-program- ma gepresenteerd door Bart Peeters en Patty Brard. 19.15 uur Uitzending door derden: Programma van de Vlaams- Nationale Omroepstichting. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht 20.15 uur Zonnewagens, Britse speel film uit 1981 van Hugh Hudson. 22.20 uur Bockenbeursnieuws. 22.25 uur Première, filmnieuws met Jo Röpcke. 23.25 uur Journaal en Coda: Geschie den van Jan van Nijlen. BRT 2 14.25 uur EEC Tennis vanuit Antwer pen. 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. 19.23 uur Muzikaal intermezzo 19.25 uur Oshin, Japanse serie. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Journaal. 20.10 uur ECC Tennis vanuit Antwer pen. Aansl. Tenuto. Laureatenconcert uitgevoerd door het Nationaal Orkest van België o.l.v. Frederik Devreeseen Baudouin Giaux, fluit en Sylvia Ber- nier. ZIERIKZEE - Een oud-politieman, die na zijn begrafe nis met een nieuwe carrière als vechtersbaas begint. Dat is de rode draad in de film Remo van Guy Hamilton, die vrijdag 7 november en zondag 9 november in de Concert zaal in Zierikzee draait. Beide voorstellingen beginnen om 20.00 uur. Kramer versus Kramer komt maandag 10 november op herhaling. Aanvang 20.00 uur. Ongewapend maar bloedlink" is zonder twijfel van toepassing op de hoofdpersoon Remo Williams, een politieman die na een auto-ongeluk een nieuw leven als een soort eigen tijdse Robin Hood begint. Via Mac Cleary wordt Remo Williams in con- ject hoopt Beter Wonen een bijdrage te leveren aan de versterking van de leefbaarheid in de kleine kernen. Ploegwedstrijden Bij de gehouden ploegwedstrijden in Sirjansland is C. Boot als eerste geëindigd in de categorie nieuwelin gen. Dus niet P. van Langeraad, zoals de organisatie ^erder meldde. Die heeft een tweede plaats behaald. tact gebracht met de geheimzinnige Howard Smith, die Remo de opdracht geeft om invloedrijke Amerikanen, die met de hulp van sluwe advocaten de wet ongestraft overtreden, te li quideren. Voordat hij aan deze op dracht kan beginnen krijgt hij een speciale gevechtstraining van de Ko- reaan Chiun. Deze training stelt Re mo in staat om „zijn vuisten met ver stand" te gebruiken. Een geheel ander type film is Kra mer versus Kramer met in de hoofd rollen Dustin Hoffman en Meryl Streep. Deze film schetst het tragi sche gebeuren rond een echtpaar in scheiding. De vader neemt aanvanke lijk de zorg voor zijn zoontje op zich. De moeder probeert via een gerechte lijke procedure ervoor te zorgen dat het kind aan haar wordt toegewezen. ZIERIKZEE- Het Christelijk Flakkees Mannenkoor onder leiding van J. de Geus treedt zaterdag 8 november op in de Christelijk Gereformeerde kerk in Zierikzee. Dit optreden maakt deel uit van een zang- en orgelavond, die om 20.00 uur begint. Aan deze avond werken verder mee: organist K. van Eek en ds. M. van der Sluys. Namens Woord en Daad zal de heer Zwagemaker uiteenzetten wat deze organisatie doet. Voorafgaande aan deze dienst en na afloop worden er ten behoeve van een werkgelegenheidsproject in Haïti stroopwafels, boterkoek en andere artikelen ver kocht. 37 „Hoe heb je die brief in handen ge kregen?" vroeg Meg. Deahy haalde zijn schouders op. „Vrij eenvoudig," zei hij. „Een van onze mannetjes had vastgesteld dat de detective altijd hetzelfde soort blauwe enveloppe gebruikte. Toen we dat eenmaal wisten, was het niet moeilijk de brief op het postkantoor te onderscheppen." Dc brief werd boven de damp van kokend water gehouden en met een, penncmesje opengemaakt. De in houd luidde: 'Geachte heer Smith, het door u opgedragen werk is heel eentonig en mijn inziens doelloos. Ik krijg dc dame in kwestie zelden te zien en kan dus niets bijzonders vast stellen. - Paul'. Er stond nog een haastig geschreven postscripten on der: 'Ontving zojuist uw brief, waar in u meedeelt dat een man van Quil- ters Detective Bureau mij komt aflossen. Ik geloof wel dat dit in de gegeven omstandigheden het beste is. Hierbij geef ik echter in overweging dat de man niet met u correspon deert, maar rechtstreeks naar uw wo ning komt om u van alles op de hoog te tc houden. Ik zal inmiddels een kamer voor hom huren, zodat die me neer Sparks niet lang hoeft te zoeken, als hij hier komt. Ik hoop dat hij be ter resultaat heeft dan ik en verblijf, hoogachtend - Paul'. Then ze de brief gelezen had begon nen Megs ogen te schitteren. „Ik geloof wel dat we onze man nu te pakken krijgen," zei ze. „Vroeg of laat begaan die mensen een vergis sing en dat is nu vast en zeker ook bij die Smith het geval." De volgende dag verscheen de nieu we detective op het toneel. Meg zag hem vanuit de tuin en lachte zacht. Ze stuurde Deahy erop uit om inlichtin gen te krijgen en een half uur latei- bracht hij rapport uit. „Hij heet Sparks en is in dienst van een particulier detectivebureau." „Wat is het eigenlijk voor een man?" „Iemand voor wie we in geen geval bang hoeven te zijn. Hij zit de hele dag aan strand en voelt zich de ko ning te rijk zolang hij geld genoeg heeft om biertjes te kopen. Een eigen aardig type, met dikke, grijze wenk brauwen en grijze bakkebaardjes." Meg ging erop uit en vond de detec tive aan het strand. Hij staarde dro merig naar de zee en keek zelfs niet op toen Meg hem passeerde. „Ik geloof dat we de Grote Onbe kende te pakken hebben," zei ze, toen ze in de villa terug was. „Ik zie nog niet in begon Dea hy. „De zaak is heel eenvoudig." ant woordde Meg. „Die detective weet iets wat ik wil weten, namelijk het adres van de Grote Onbekende. Be grijp je het nu?" Die avond zat de heer Sparks aan het strand en genoot van het prachti- door EDGAR WALLACE ge weer. Zo af en toe maakte hij een praatje met de vriendelijke heer die hem een sigaar had aangeboden, maar weigerde deze heer naar een ca fé te volgen en een glas bier te drin ken. „Het spijt me meneer, maar ik moet hier op post blijven. Als ik een glas bier met u ging drinken, zou ik mijn baantje verliezen." De heer was echter zo vriendelijk en verzekerde zo uitdrukkelijk dat ze niet langer dan vijf minuten in het café zouden blijven, dat Sparks ten slotte toestemde. „Kent u de mensen die in het land huis wonen?" vroeg de vriendelijke heer terloops. „Nee," antwoordde Sparks aarze lend. „Heel aardige mensen," herhaalde de ander. „Het zijn mijn allerbeste vrienden, maar ze hebben veel vijan den. En ik hoop - liet hij er op volgen - dat u niet tot die vijanden behoort.'' „Ik doe alleen maar mijn plicht," antwoordde Sparks. „Ik ook," zei de vriendelijke heer „Luister eens. m'n waarde, ik wil openhartig met u spreken. U be waakt het landhuis en de eigenares vindt het erg vervelend." Sparks zei niets. „Ik weet niet hoeveel uw opdracht gever u betaalt, maar ik kan u hon derd pond sterling voor uw discretie geven cn niemand zou er last van heb ben." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5