Commissie financiën eens met dekking opvang bezuinigingen Jaarlijkse verkoop Welfare handwerken in Borrendamme Geslaagde Londen-reis van ZDASG-leerlingen Provincie niet eens met berekening grondprijzen Aanrijding Bejaarde gevallen Gladde wegen door bieten Geld gestolen via insluiping Botsing van auto met hond Brandje in prullenbak Bromfiets gestolen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 november 1986 Nr. 24029 Sociaal-cultureel omvat veel: onder meer de cursussen voor jong en oud, die in buurt- en clubhuis De Lichtboei wor den georganiseerd. Pittige discussie over prioriteiten ZIERIKZEE - Hoewel de commissie financiën in Zie- rikzee dinsdagavond akkoord kon gaan met het voorstel tot dekking van de korting op de uitkering sociaal-cultu reel werk 1987, gaf het eventueel in de verdere toekomst te volgen beleid aanleiding tot een pittige discussie over hoe de prioriteiten dan gesteld dienen te worden. Met nachtboot naar Engeland ZIERIKZEE - Ook dit jaar hield de Zeeuwse Dag en Avondscholen Gemeen schap voor volwassenen weer een driedaagse reis naar Londen. Dat het ook dit keer een succes is geworden bleek wel uit de reacties van de leerlingen. Na aankomst met de nachtboot werd een rondrit door Londen gemaakt, waarbij de gids tekst en uitleg gaf over de verschillende bezienswaardigheden van de ze stad zoals de Tower en St. Paul's Cathedral. Ook het wisselen van de wacht bij St. James's Palace en Buckingham Palace was voor velen een indrukwek kende gebeurtenis. Over de voorgenomen 44% korting van het rijk op de uitkering aan de gemeente voor het sociaal-cultureel werk had de welzijnscommissie ook reeds advies uitgebracht. Het college werd daarin aangeraden die dras tische bezuinigingen niet aan vereni gingen en instanties door te bereke nen, maar er dekking in de eigen begroting voor te zoeken. Dat hield in dat een ruimte van 76.960,gevonden diende te wor den. Financieel ambtenaar de heer G. J. Dijkstra gaf in de vergadering van de'commissie financiën de mogelijk heden daartoe aan. In de primitieve begroting voor 1987 bleek reeds rekening gehouden met een op te vangen bezuiniging van 28.000,—. Verder zal een ruimte van 31.900,— ontstaan uit een meeval lende uitkering uit het gemeente fonds. Een bedrag van 13.095,— kan worden geput uit een in het beste dingsplan 1987 aangehouden ruimte en het resterende bedrag van 2.389,— kan worden gevonden in een rentevoordeel. Niet automatisch Het feit, dat de gemeente Zierikzee ér dus duidelijk blijk van gaf te stre ven naar het zelf opvangen van deze drastische bezuinigingen op het sociaal-cultureel werk, gaf drs. R. Financieel ambtenaar G. J. Dijk stra is onlangs in Middelburg op de provinciale griffie die grondprijsbe rekening gaan verdedigen, echter te vergeefs. Sinds twee jaar tracht het Zierik- zeese gemeentebestuur een zo laag mogelijke kostprijs per meter boven tafel te krijgen voor genoemde in dustrieterreinen, waar nog flink wat grond te koop is. Daartoe wordt in de kostprijs niet zoals vaak gebruikelijk een geringe post onvoorzien opgenomen. Verder wordt in die kostprijs afgezien van berekening van een toevoeging aan de reserve stadsuitleg en ten slotte wordt de rente jaarlijks toegevoegd om de rentekosten enigszins redelijk te kunnen houden. Net als ETI Een methode, die enkele jaren gele den ook door het ETI getracht werd te hanteren, maar waar gs grote moeite mee blijken te hebben. Dit college wil, dat de rentestand berekend wordt over de gemiddelde looptijd van de uitgifteperiode van een plan. Inmiddels werd met gs overeenge komen, dat bij hernieuwde vaststel ling der grondprijzen dit uitgangs punt van de provincie zal gelden. Thans bestond echter nog het pro bleem, dat dc gemeenteraad reeds een half jaar geleden dc nieuwe grondprijzen voor genoemde gebie den vaststelde, maar dat daar nog Sayers aanleiding, vanaf de publieke tribune, een reactie op dit beleid te laten horen. Hij pleitte er niet voor de rijkskor tingen geheel door te berekenen aan betrokken verenigingen en instan ties, maar maakte toch wat kritische kanttekeningen bij een mogelijk au tomatisme om die bezuinigingen dan maar binnen de gemeentebegroting op te vangen. Hij benadrukte, dat de rijksbijdrage langzamerhand niet mèer dan 20 a 30 procent betreft van het totale bedrag, dat aan het sociaal- cultureel werk ten goede komt. Een reden Voor de gemeente, volgens Say ers, de verstrekte subsidies in dit ka der eens kritisch te bekijken. Als voorbeeld nam hij een instan tie als het Leger des Heils, waarvan de begroting volgens hem eens gron dig zou kunnen worden uitgespit. Daarbij zou nader toegespitst kun nen worden aan welke activiteiten de gemeente daadwerkelijk zou wil len meebetalen en hoeveel personeel bepaalde activiteiten bijvoorbeeld vergen. Drs. Sayers herinnerde zich, dat het hoofdbestuur van het Leger des Heils in Amsterdam ook een financiële bij drage levert voor de activiteiten in het buurt- en clubhuis te Zierikzee. Volgens hem zou nagegaan kunnen worden of het Leger des Heils in Am sterdam wellicht een grotere bijdrage steeds geen goedkeuring voor was ge geven. Derhalve werd met de provin cie overeengekomen, dat de grond prijzen, die een half jaar geleden werden vastgesteld voorlopig (tot 1 juli) gevolgd kunnen worden, gekop peld aan de mededeling, dat ze een Volgende keer niet meer goedge keurd zullen worden. Vooral voor de grondprijs in De Zuidhoek houdt dit volgens Dijkstra in, dat volgend jaar een groot bedrag aan rente ingebracht dient te worden. Om de grondprijs enigszins te kun nen beheersen, zal het college in dat geval een marktprijs aanzienlijk la ger dan dc kostprijs dienen vast te stellen. Herzien Dijkstra liet ten aanzien van de be schikbare grond in De Zuidhoek nog weten, dat de berekeningen hier ge heel herzien moeten worden in ver band met de verkoop van wat kleine re kavels en dc aanleg van wat meer straatjes. Ook dat zal uiteraard een verhoging van de kostprijs tot gevolg hebben. Commissielid J. J. Gclcijnse (VVD) achtte het duidelijk, dat de gemeente in deze weinig keus heeft en niet veel meer zal kunnen doen dan 'ja' zeggen tegen de wensen van dc provincie. De heren C. Bij de Vaate (CDA) en D. van der Wekken (PvdA) sloten zich daarbij aan. zou willen leveren in verband met de drastische rijksbezuinigingen. Onderscheid Sayers maakte in zijn betoog ook onderscheid in de cursussen, die door het Leger des Heils worden georgani seerd. Zo achtte hij het terecht, dat de eigen bijdrage van deelnemers aan educatieve cursussen zo laag moge lijk wordt gehouden. Anderzijds was Sayers - voormalig (socialistisch) ge meenteraadslid in Zierikzee - van me ning, dat de eigen bijdrage voor meer recreatieve cursussen (schilderen of tekenen bijvoorbeeld) wellicht best wat hoger zou mogen zijn. Commissievoorzitter wethouder L. J. van Gastel liet in antwoord op drs. Sayers weten, dat het door hem be doelde overleg met een instantie als het Leger des Heils wel degelijk wordt gevoerd. Verder wees Van Gas tel op het feit, dat de subsidie aan het Leger des Heils al sinds jaren is ge maximaliseerd op een bedrag van on geveer 146.000, Hij zei het overigens in het alge meen best met Sayers eens te zijn, dat bepaalde bijdragen kritisch be keken dienen te worden en dat erover gepraat dient te worden met dege nen, die de subsidies tot op heden verkregen. Commissielid D. van der Wekken (PvdA) vond, dat Sayers wezenlijk voorbij ging aan het feit, dat het hier niet de eerste korting betrof. Bij voorgaande bezuinigingsronden wer den reeds de begrotingen van de di verse instellingen zeer kritisch beke ken. Volgens Van der Wekken was dat ook het belangrijkste motief voor de welzijnscommissie geweest om te ad viseren de korting nu niet door te be rekenen, omdat dat ten koste zou gaan van het voorzieningenniveau, dat in Zierikzee toch al niet overdre ven genoemd kan worden. Van der Wekken wilde niet bewe ren, dat op enkele kleine posten niets meer te bezuinigen zou zijn, maar het werkelijk kritisch doorspitten van begrotingen was, naar zijn mening, tijdens voorgaande kortingen reeds gebeurd. Ten aanzien van het huidig voorgestelde beleid, zei hij blij te zijn, dat de dekkingsmiddelen voor het opvangen van de thans voorge stelde bezuinigingen zijn gevonden. Niet in de eerste plaats voor degenen, die werkzaam zijn in de sociaal- culturele sector, maar vooral voor de genen, voor wie dit.soort activiteiten zijn bedoeld. Opsomming Ook de heer C. Bij de Vaate (CDA) bracht een positief advies uit ten aan zien van het dekkingsvoorstel. Ook hij was van mening, dat er op de sub sidies nauwelijks meer te bezuinigen viel, zeker niet zo aan het einde van het jaar. Hij pleitte er dan ook sterk voor de aanvragen om subsidies en bijbehorende begrotingen volgend jaar veel eerder kritisch door te ne men en - indien nodig - tijdig aan de bel te trekken bij de desbetreffende subsidievragers als hun verzoeken niet volledig gehonoreerd kunnen, worden. Bij de Vaate waarschuwde ook voor automatisch verhogen van subsidies en gaf vervolgens een opsomming van die verenigingen en instanties, die het komend jaar desalniettemin een hogere bijdrage ontvangen of als nieuwkomers in de subsidielijst zijn opgenomen. ,,Dat kunnen we, niet volhouden", luidde zijn conclusie aan het slot van die opsomming en hij gaf aan, dat er toch op andere zaken bezuinigd zou moeten worden als die subsidies steeds maar automatisch verhoogd zouden worden. Van der Wekken sprak in dit ver band over „een schot voor de boeg van CDA-zijde" en hij vond dat Bij de Vaate voorbij ging aan de oorzaken van diverse verhogingen, zoals bij voorbeeld een hoger aantal leerlin gen op de Zeeuwse Muziekschool, waardoor de bijdrage ook hoger uit valt. Leuke discussie De heer J. J. Geleijnse (WD) gaf te kennen ook nog een bijdrage te wil len leveren aan deze leuke discussie binnen de commissie financiën. Ook hij kon zich vinden in de voorgestelde dekking ter opvang van de rijksbe zuinigingen, maar sloot zich tevens aan bij de kanttekeningen, die zowel Sayers, vanaf de publieke tribune, als Bij de Vaate hadden geplaatst bij het automatisch verhogen van subsidies. „Het houdt een keer op", vond Ge leijnse en meende, dat wellicht ook het zo automatisch verstrekken van een huursubsidie in de toekomst doorbroken zal moeten worden. Van der Wekken was het er hele maal niet mee eens „dat het een keer ophoudt". Hij meende dat een en an der ook kan leiden tot het maken van andere keuzen bij de verdeling der fi nanciële middelen. Als simpel voorbeeld van het feit, dat het rijk de gemeenten daar zelfs toe aanzet, nam hij de mogelijke in voering van de zogenaamde vierjari gen-maatregel. Een maatregel, die er toe zou kunnen leiden dat sommige kleuters 'in een igat vallen', zodat de gemeente voor de keus zou kunnen komen te staan wel of niet meer geld beschikbaar te stellen ten behoeve van het peuterspeelzaal werk. Het bleek Bij de Vaate wel toever trouwd daar, vanuit zijn visie, alert op te reageren: ,,De straten moeten ook in orde zijn, anders vallen die kleuters werkelijk in een gat". Als extraatje scheen de zon, wat het allemaal nog kleurrijker maakte. Na het gebruik van de lunch in de Festi val Hall werd het hotel opgezocht. Een bijzonder hotel dit keer met een interessante geschiedenis. Vroeger was het namelijk een theater, ge bouwd door een zeer vermogend en beroemd Victoriaans heer voor zijn „grote liefde", een bekende actrice in die dagen. Het theater werd later om gebouwd tot bar en hotel maar je kunt nog steeds overal het historisch element zien. Speciaal de bar waarin het theater heel goed herkenbaar is. Vrijdagavond werd een bezoek ge bracht aan twee wervelende musi cals. Sommige leerlingen zagen „42nd street", anderen gingen naar „Les Miserables". De leerlingen wa ren over beide musicals zeer enthou siast. Zaterdagmorgen was iedereen vrij. Velen gingen winkelen bij Har- rods, het grootste warenhuis in Enge land, waar alles alweer in kerstsfeer was. Vele portemonnees werden hier lichter! 's Middags stond er een be zoek aan Windsor op het programma. Windsor Castle, de zomerresidentie en weekendhuisje van koningin Eli sabeth, St. George's Chapel en Mada- ZIERIKZEE - Een voorrangsfout was de aanléiding voor een aanrij ding tussen twee auto's woensdag avond op het kruispunt Haringvliet- straat, Krabstraat, Vlakestraat te Zierikzee. Mevrouw E. M. R de B. uit Zierikzee reed over de Haringvliet- straat en wilde bij het kruispunt linksaf slaan. Zij gaf daarbij geen voorrang aan J. W. uit Zierikzee die het kruispunt naderde vanuit de Krabstraat. Beide auto's werden licht beschadigd. NIEUWERKERK - De aanleg van het voetpad bij de Stolpweg te Nieu- werkerk werd dinsdag noodlottig voor de bejaarde mevrouw R. uit Nieuwerkerk. Bij het passeren van de werkzaamheden struikelde zij en kwam daarbij zo ongelukkig terecht dat zij een bovenarmfractuur opliep. ZIERIKZEE - De Rijkspolitie te Zierikzee wil zowel de boeren als de weggebruikers attenderen op de ge varen van slik op de weg als gevolg van de bietencampagne die momen teel volop bezig is. Er zal controle worden uitgeoefend op het verplicht schoonhouden van de wegen door de landbouwers en zonodig proces verbaal worden opgemaakt. Maar ook de weggebruikers wordt drin gend aangeraden attent te zijn op de speciale borden en vooral bij regen achtig weer rekening te houden met mogelijke gladheid. me Tussaud's aldaar konden bekeken worden. Maar door de stromende re gen en het te vroeg sluiten van Wind sor Castle zochten velen hun toe vlucht in „Windsor chocolat House" een gezellige tearoom waar je een „English tea" kon gebruiken. Rustige Londen Zondagmorgen werd vroeg uit het toen rustige Londen vertrokken, al thans zo leek het. Groot was daarom ook de verrassing toen de bus opeens midden in de Londen-Brighton race terecht kwam. Zo kon er nog even ge noten worden van de vele bijzondere en zeer oude, zoniet antieke, auto's en motorfietsen die passeerden. Sommi ge leerlingen vonden het interessant en leuk om met Engelsen te praten of in een pub een drankje te gebruiken. Anderen waardeerden de verschillen de musea en het op een andere ma nier met elkaar omgaan dan op school. Al met al is het prima verlo pen en de begeleidende docenten kon den bij aankomst in Zierikzee met een gerust hart de woorden van Sha kespeare aanhalen; „All is well that ends well". ZIERIKZEE - Hoewel de deur wel was afgesloten slaagde een insluiper er in de nacht van maandag op dins dag in via de winkel binnen te drin gen in de woning van A. v. d. K. aan de Mol te Zierikzee. Daarbij werd voor ongeveer 8000 gulden aan con tant geld en cheques buitgemaakt. SEROOSKERKE - De loslopende Ierse setter van de familie S. uit Se- rooskerke veroorzaakte woensdag avond om ongeveer 19.00 uur een bot sing met een auto op de Delingsdijk. A. J. M. P. uit Haamstede kwam met zijn auto vanuit de richting Brou wershaven en kon het dier dat plotse ling voor zijn auto opdook niet meer uitwijken. De hond werd licht ge wond en ook de auto van P. liep lichte schade op. ZIERIKZEE - Door de oplettend heid van omwonenden werd de poli tie dinsdagmiddag geattendeerd op een brandje in een prullenbak langs de Grevelingenstraat te Zierikzee. Het vuur kon daardoor snel worden geblust zodat de schade beperkt bleef tot de openbare prullenbak zelf. ZIERIKZEE - Woensdag werd bij de politie aangegeven dat de brom mer van J. K. G. uit Zonnemaire in het weekend werd ontvreemd. Het voertuig, een bruingekleurde Sparta met het nummer SJW 183, stond ge parkeerd aan de Oude Haven te Zie rikzee en was op slot. Commissie financiën Zierikzee ZIERIKZEE - Gedeputeerde staten van Zeeland zijn het niet eens met de wijze van grondprijsberekening, die het Zierikzeese gemeentebestuur wil toepassen voor de industrieterreinen De Zuidhoek en Haringvlietstraat. Dat werd dinsdagavond medegedeeld tijdens een open bare vergadering van de commissie financiën in de raad zaal van het stadhuis. ZIERIKZEE - Zelfgemaakte beddespreien. schortjes, poppen, knuffelbeesten, babygoed en sokken. Het kleurrijke re sultaat van een jaar iverk door de dames van de Welfare van Borrendamme lag dinsdagmiddag uitgestald in de aula van het bejaardenhuis in het kader van de jaarlijkse verkoopdag. Volgens de leidster van het Welfarewerk van het Rode Kruis in Borrendamme mevrouw C. Bouwens was de belangstelling 'redelijk'. De artikelen die het meeste wer den verkocht waren sokken en babykleertjes. Verder konden de bezoekers zich tegoed doen aan de verse oliebollen die door het personeel ten behoeve van de personeelsvereniging werden verkocht. In de zaal stond tevens een sjoelbak opgesteld en een gevulde boodschappenmand waarvan men de inkoopprijs kon raden. Activiteiten die ook werden georganiseerd ten behoeve van het Rode Kruis. Het welfarewerk in Borrendamme wordt gedaan door ongeveer vijf tien dames. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (tussen 18.00-19.00 uur): 01119-1941. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-5071, 01110-4669. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 41,00; per jaar f 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu- - sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld Ie worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3